Nouzové zásoby stravy

Odpovědět
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

To je to samý co sem psal vo konzervách. Koupit - nejíst - vyhodit.

Pokud nemáš nic a nemáš zrovna volný prostředky na jednorázovej velkej nákup, tak jako dočasný řešení to funkční je, ale z dlouhodobějšího hlediska to stojí zbytečný peníze.
RobertK píše:... tak bych ty zásoby musel vytvářet dlouho a stálo by mě to o dost víc. ...
Ale výhledově bych to směroval k zásobení se tím, co jíte, třeba postupným navyšováním. Při každým nákupu kup dvoje kolínka, jedny sežrat, druhý uložit. Ve finále bys měl mít ve spíži/skladu přesně to samý, co běžně kupuješ v krámě.

Kolega, kterýho jsem přivedl k rozpadlictví, začal na mou radu přesně takhle, protože jinak to prostě nešlo, by ho doma měli za pošuka. Po několika letech má spíž nacpanou a půl roku přežije v naprostým luxusu. Úsměvný je, že si na to manželka i děti zvykli, a když v kuchyni dojde něco, říká ona jemu "přines mi z obchodu ..." - obchodem je myšlena spíž pod schodama.

A ano, počáteční investice je značná a může být bolestivá. Ale vem v potaz že při půlročních zásobách vyděláváš současnou výplatu, ale jíš za předpůlroční ceny, což je sice babka k bapce, ale v celkovým součtu to dá slušnejch pár procent; navíc když kupuješ větší množství, tak to logicky kupuješ když je to levný, v akcii nebo tak, co celkovou bilanci ještě zlepší.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Inventura a doplnění zásob; čerstvý zásoby před transportem do sklepa:
zas.JPG
sklenice sou 3L, kdyby to z fotky nebylo poznat
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od paja »

to vlevo je hajzlák?
edit:
a jo čaj, sem si to zvětšil.
bych kupil čaj bez pytlíku. je to levnější a hlavně kvalitnější.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Jo, čaj.

Tendle konkrétní je Twinings Earl Grey (tedy bergamotovej), a je to dobrý čaj, dovezen z Anglie.
S těma pytlíkovanejma pilinama co se u nás prodávaj jako čaj, se to vůbec nedá srovnávat (i když je to stejná značka).
Jeden pytlík je 2,5g a v krabici ještě zabalenej ve fólii, v sklenici je proto že sem načal krabici, tak aby nebyl votevřenej.

Pak mám ještě Typhoo, PG, a Tetley, to sou běžný černý čaje, pytlík po 3,15g, opět krabice a fólie.
Mám tak po cca 10 krabic z každýho (po 240ks), takže nějakou dobu čaj kupovat nemusím.
A mám i Pigi čaj, kdyby přišel na návštěvu někdo, koho nemám rád : )

Volný čaj, pokud je opravdu dobrý, nebude rozhodně levnější než tendle; a na běžný pití mi tento vyhovuje.
Sypaný mám hlavně bylinkový, i když najde se i černej.

Hele, za války bude i pytlíkovej dobrej.

---

Hajzlpapír zaprvní nejím, a zadruhý neskladuju ve sklenicích :rofl

Jinak ten sem taky nedávno dokupoval, ale mám ho naprosto neoriginálně, naskládanej na poličce v hajzlu.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
čimango
Příspěvky: 395
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od čimango »

Právě jsem ochutnal trvanlivé mléko balené v tetrapaku s datem spotřeby 14.8.2014. Naprosto v pořádku a chuťově beze změn (standtartně hnusné UHT pasterizované mléko). Skladováno při pokojové teplotě. Vzhledem k velmi dlouhé trvanlivosti mám část zásob tekutin (studnu v bytě namaje) právě v trvanlivém mléce.
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od gravedigger »

Počkej do zítřejšího rána a pak napiš :D
čimango
Příspěvky: 395
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od čimango »

Přemohl jsem se a vychlastal ho večer půllitr. Zatím dobré, spotřeba toaletního papíru v normě :)
čimango
Příspěvky: 395
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od čimango »

Doplňuji - s tou dlouhodobou trvanlivostí UHT mléka v tetrapaku to nebude tak žhavé, jak jsem doufal. První otevřenou krabici jsem vylemtal do asi tří hodin po otevření - zcela bez následků. Z druhé krabice jsem po otevření vypil cca 1 dcl na ochutnání (opět bez následků) a zbytek uložil do lednice. Po osmi hodinách byl zbytek mléka zcela sražený. Třetí a poslední krabice - opět po otevření večer chuťově a zdravotně bez problémů, ráno sražené.

Nevím proč dochází k takto rychlému srážení bílkovin v mléce, normální UHT mléko vydrží otevřené v lednici v pohodě 5 dní. Vím že čerstvé mléko, byť uložené v lednici, mívá problémy s bouřkami - za nízkého tlaku velmi rychle zkysne, ale také nevím proč. . .
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od JirkaK »

Mám zkušenost, že rok po konci trvanlivosti, je vše OK a po otevření vydrží mléko několik dní. Delší dobu jsem nezkoušel.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od paja »

Přijde mi že je to "zbytečné" zkladování vody z nejistým výsledkem, neb mléko se dlouhodobě zkladuje sušené.
edit:
Jako sem přehlíd že je to bráno jako zásoba vody do bytu, ale i tak bych raději mléko zkladoval ve formě vodu zvlášť a prášek zvlášť.
Naposledy upravil(a) paja dne 05.01.2017 19:41, celkem upraveno 1 x.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Hohepa »

Sražení je mléčné kvašení a způsobují ho "kvasinky" Pokud v domácnosti není nic, čím by se mléko infikovalo, tak dříve shnije než zkysne. Osobní zkušenost z dob kdy jediná náhražka kravského bylo sušené sojové a doma se mi proto mléčné výrobky několik let vůbec nevyskytovali a jednou mi krabice načatého UHT zůstala v lednici po návštěvě :puke

P.S.: Mléko není zrovna moc vhodné na doplňování tekutin.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Paja: pájo, jenže sušený mlíko je takovej eklhaft, že je pitnej jen když voprafdu není žádný jiný. Já mám mlíko rád a piju ho hodně - kupuju hlavně čerstvý ale jako zásobu mám jeden až dva kartony trvanlivýho, a to tedy občas piju taky (v rámci rotace zásob nebo když dojde čerstvý). Trvanlivý není tak chutný jak čerstvý, ale sušený mu nesahá ani po kotníky. Sušený mám, ale dát si ho do kafe je jen vo málo lepší než si do ní dát naftu.

Za mě tedy sušený jen v největší nouzi. Mám ho asi dvě malý krabice pro případ potřeby, ale nekonzumuju ho a právě sušený mlíko a vejce sou to jedno procento zásob který po době trvanlivosti s radostí vyhazuju.

Ale zase nějaký strategický zásoby tekutin bych z trvanlivýho mlíka nedělal. Záruku má myslím tak půl roku, já jeden "záložní" karton vypiju tak za dva měsíce, někdy i dříve. Mám dva, vždy plnej a načatej. Zbytek tekutin (nepočítám teď sirupy a zavařeniny) bych asi skladoval jen jako pitnou vodu v kanystrech nebo flaškách (já mám 20L kanystry). Vylít 20L vody nestojí téměř nic, vylejt mlíko by mi bylo líto, a mlíko po záruce bych nerad riskoval.

Jo a ještě mám basu piva :)
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od kregan »

Ze sušenýho mlíka sem přešel na sunar. Kupodivu po rozmíchání se chuť mlíku blíží víc. Přidanou hodnotou jsou další prospěšný látky v mlíku se nevyskytující.
Čím víc víš, tím míň neseš.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od paja »

To je možné, já mlíko moc nepiju.
Basy doma točím 4-5.
čimango
Příspěvky: 395
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od čimango »

Já samozřejmě nemám zásobu tekutin jen v mléce, ale mám 3 děti a spotřebu mléka tak litr denně. Točím šest kartonů. Rok prošlé je naprosto bez problémů, tohle jsem nechával jako experiment.

Co jsem zjistil, tak při bouřce čerstvé mléko kysne z důvodu ionizace vzduchu - podporuje množení kvasinek.

Sunar je celkem dobrý, ale pěkně drahý. Občas se dá v drogisických řetězcích sehnat pár kousků těsně před expirací za půlku.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Mno, já mám dětí 0, a litr mlíka denně vypiju taky. Ale většinou kupuju čerstvý, a dva kartony UHT mám jen jako záložní.

Ten sunar vyzkouším, cena by až tak nevadila, chtěl bych jen pár krabic jako NZty.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
xTom
Příspěvky: 2
Registrován: 11.01.2017 20:24
Pohlaví: muž

Jidlo v autě

Příspěvek od xTom »

Zásoby v kriz.zavazadlech jsou celkem jasné, ale jak je to s kriz.zavazadlem v AUTĚ.

Jaké potraviny jsou pro to vhodné. V létě +40°C, v zimě opět -15°C. Nevím co tam dát, aby se to dalo v případně potřeby vůbec trochu žvíkat. Čokolády, to je vše nevhodné.... V současnosti tak mám akorát: láhev vody, malou sůl, pepř, cukr. A balíček sušeného masa, ale to bude asi kvůli letním teplotám stejně již nepoužitelné.... Napadá někoho něco?
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od Ibex »

já mám v autě 4ks pytlíkových polévek (ty hrnečkové) + 2 pytlíky čínských nudlovek (jde mi jen o ty nudle) Mám vyzkoušeno, že jedna - třeba "cibulová" pytlíkovka + půl nudlí mě docela nasytí. Vyzkoušeno na D1 minulý rok, když jsme stály u Brna ve zúženém pruhu - (modérnizace D1) - skoro hodinu a půl kůlivá nehodě před námi. (neřešte éčka a pod. je to fakt nouzovka...)
Pro pobavení - měli jste vidět ty čumáky z oken, když jsem u svodidel cmundil na pevnolihém vařiči vodu v ešesu a pak v něm kvedlal polívku :D
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od K4cer »

Maj mí bratři výše ústa než oči, že dřív mluví než čtou?

http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=17&t=1852
http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... 40#p120707
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
xTom
Příspěvky: 2
Registrován: 11.01.2017 20:24
Pohlaví: muž

Re: Núdzové zásoby stravy

Příspěvek od xTom »

Díky, díky! Čtu již více jak rok, ale asi jsem něják přehléd.

Tak jsem dneska objednal na amazonu:
BP5 Emergency Food
A černý Al esus: Forfar Camping Kochgeschirr

K tomu tvému auto-menu. Hmm, slušné, to nemá někdo ani doma... Ty houby a to maso, to bych se teda bál, že se zkazí...
K4cer píše:Maj mí bratři výše ústa než oči, že dřív mluví než čtou?

http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=17&t=1852
http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... 40#p120707
Odpovědět