Filtr na vodu, filtrace vody

Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od štaflík »

Majku vzal jsem tohle:
http://www.ebay.com/itm/4X-FOUR-Sawyer- ... 3a98f1030d
Doprava do Čech kolem 20,-Kč, byl tu asi za 10 dní, clo jsem neplatil. Cena třetinová, co u nás. Docela to mají hoši v bushcraft portále napálené, přecijenom prodávat za 1100,- jeden, když 4 jsou za 1700,- i s dopravou...
Uživatelský avatar
micheldecoucy
Příspěvky: 186
Registrován: 14.11.2014 1:24
Pohlaví: muž
Bydliště: <censored>

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od micheldecoucy »

Diky za tip!
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Maximus »

"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Joe Azbest
Příspěvky: 925
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak jsem to zhlédnul a zaujala mě jedinná věc a jedinný dotaz, který chyběl - cena zařízení, cena provozu, cena jednoho litru vody takto získané.
Mám vlastní studnu a používám ji jako užitkovou vodu. Mám tam zakladní filtraci nečistot a dávkování polyfosfátů. Když jsem to dělal, tak jsem tam chtěl doplnit i filtry na jemné nečistoty a železo (voda je po chemické stránce pitná). Cena řádově menších filtrů (a filtračních náplní) než v reportáži je značná a filtrační patrony se nedají regenerovat. Pokud bude pitná voda stát tak zanedbatelnou částku (okolo 100Kč za kubík i se stočnym), tak se toto zařízení nemůže absolutně nikomu vyplatit. Pokud to ale někdo rozjede přes dotace a nadšeným uživatelům to zaplatí jejich spoluobčané svými daněmi, tak potom ano, a bude to fungovat skvěle.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Lyster »

Zdravim, Vlastím Sawyer Squeeze‎ i s nástavcem na vodovodní řád, opravdu fajn věcička. I když Sawyer mini bude taky fajn a plánuji jeho pořízení do EDC batohu. Jen tedy co mě zarazilo, že to opravdu velice pomalu schne. Takže pozor aby vám to někde nezmrzlo! K tomu mám ale ještě zakopuenou UV filtraci Steripen classic. Myslím, že se velice dobře doplnují. Přeci jen viry s tímto filtrem z vody nedostanete. To by jste museli použít Sawyer Point ZeroTWO.
Uživatelský avatar
micheldecoucy
Příspěvky: 186
Registrován: 14.11.2014 1:24
Pohlaví: muž
Bydliště: <censored>

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od micheldecoucy »

Lyster píše:Zdravim, Vlastím Sawyer Squeeze‎ i s nástavcem na vodovodní řád, opravdu fajn věcička. I když Sawyer mini bude taky fajn a plánuji jeho pořízení do EDC batohu. Jen tedy co mě zarazilo, že to opravdu velice pomalu schne. Takže pozor aby vám to někde nezmrzlo! K tomu mám ale ještě zakopuenou UV filtraci Steripen classic. Myslím, že se velice dobře doplnují. Přeci jen viry s tímto filtrem z vody nedostanete. To by jste museli použít Sawyer Point ZeroTWO.
Přeci jen viry s tímto filtrem z vody nedostanete. - S kterym z nich?
Jak si kdo ustele, sklízí bouři.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od sigmark »

s žádným, samozřejmě, kromě toho posledního zmíněného. a ani tomu bych nevěřil 100%.

pokud si nicméně dáš tu práci a otevřeš sawyer.com, tak tam najdeš třeba tohle:

https://sawyer.com/wp-content/uploads/2 ... rotest.pdf
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Lyster »

Přeci jen viry s tímto filtrem z vody nedostanete. - S kterym z nich?[/quote]

S filtrem Sawyer sqeeze viry neodstraníš, jen bakterie a prvoky a pevné částečky. S UV filtrací zníčíš i viry. Ale na to aby fitrace UV lampou fungovala tak jak má, tak voda nesmí být kalná, jinak UV záření vodou špatně proniká. Proto se tyto dvě věci dobře doplňují. Samozřejmě ani jeden z nich nedostane nějaké pesticidy a podobné chemikálie. Na to by částečně fungovalo aktivní uhlí, přápadně nějaké spaciální filtry určené přímo tu danou chemikálii. Ale taky neni všemocné. Samozřejmě žádná filtrace neni 100%. Vžycky se něco může pokazit. Kdyby jsem měl navrhnout sestavu (vezmu to teoreticky, nebudu jmenovat výrobky.) Jako vstupní filtr by jsem vzal nějaký filtr s většíma pórama (neni většinou tak drahý), potom druhý hodně jemný (aby se zbytečně nezanášel.) Potom by jsem jej prohnal přez UV záření a na konec by jsem jej prolil přez aktivní uhlí. A jestli tohle nebude fungovat, tak pak ještě převařit. Jinak už fakt nevim. :)

Dodatek: Jak o tom tak přemýšlím, neni lepší pít pivo? :D
Naposledy upravil(a) Lyster dne 06.08.2015 0:14, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
micheldecoucy
Příspěvky: 186
Registrován: 14.11.2014 1:24
Pohlaví: muž
Bydliště: <censored>

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od micheldecoucy »

Super, diky za odpoved! :) :yes

Ted jeste tohle vsechno vcetne prevareni zkombinovat do podoby neceho, co se vejde k ostatnim vecem do EDC batuzku ... :D
Jak si kdo ustele, sklízí bouři.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od sigmark »

filtr a pár zrníček hypermanganu nebo kapku chlóru a je to pojízdné. Samozřejmě je fajn vyhnout se zdrojům potencionálně promořeným chemií, pokud to jde ( ve spádu od pole spláchnutá chemie apod)
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Lyster »

micheldecoucy píše:Super, diky za odpoved! :) :yes

Ted jeste tohle vsechno vcetne prevareni zkombinovat do podoby neceho, co se vejde k ostatnim vecem do EDC batuzku ... :D
Tak já si představuji EDC batůžek právě s těmito věcmi. Zas tak velké to neni. Ještě jsem přidal k mému minulému příspěvku dodatek.... to by bylo nejlepší řešení. :)
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Lyster »

sigmark píše:filtr a pár zrníček hypermanganu nebo kapku chlóru a je to pojízdné. Samozřejmě je fajn vyhnout se zdrojům potencionálně promořeným chemií, pokud to jde ( ve spádu od pole spláchnutá chemie apod)
Samozřejmě je plno způsobů chem. dezinfekce vody. Ať už jde o tablety s chlórem, nebo nějaké na bázi stříbrných iontů (je jich nepřeberné množství.) Ale z dlouhodobého hlediska používání, by jsem se ale raději chemii vyhnul.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od sigmark »

sawyer mini se mi vešel do polní lékárničky s přehledem, pokud jde o skladnost, pasuje na petflašku a tu neni problém sehnat
Uživatelský avatar
homeck
Příspěvky: 27
Registrován: 05.12.2014 13:01
Bydliště: Drahanská vrchovina

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od homeck »

Na kutilovu (obchod s materiály pro domácí výrobu všeho možného) začali prodávat aktivní uhlí. Třeba se to někomu bude hodit na samodomo filtraci.
Joe Azbest
Příspěvky: 925
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak půl kila za stovku, to je trochu předraženy. Tady vychází kilo za 85 http://shopakva.cz/6251-aktivni-uhli-aq ... 25-kg.html a dá se najít i levnější.
Uživatelský avatar
homeck
Příspěvky: 27
Registrován: 05.12.2014 13:01
Bydliště: Drahanská vrchovina

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od homeck »

Díky, o tomto jsem nevěděl.
Už dřív jsem zkoušel různé druhy filtrace, aktivní uhlí mě pokaždé chybělo. Nebo jsem ho neuměl sehnat. Asi už je to běžně k dostání.
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od escibe »

Zde je zajímavý filtr ale třeba to už je ale co kdyby ne http://ecologia.facilisimo.com/blogs/vi ... 89585.html
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1162
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od Alstratt »

Vlastnim Sawyer Squeeze a rozdil proti miny je velikost a mnozstvi vody ktere muzete prefiltrovat u Squeeze muzete prefiltrovat vice ale nefiltruje to nektere viry. Pokud chcete odstranit i viry tak na to je Sawyer Bucket Purifier Assembly (point zero two) ten mam v zaloze. Na netu muzete najit dobre hodnoceni Sawyeru a dobrych vysledku:

http://bushcraftportal.cz/2014/11/vodni ... m-zaprahu/
http://www.urbanstalker.eu/recenzie/130 ... -point-one
http://www.urbanstalker.eu/recenzie/161 ... ne-po-roku
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
shinigami
Příspěvky: 50
Registrován: 16.10.2014 21:40

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od shinigami »

Ted jsem narazil na takovou zajimavost.

https://drinkablebook.tilt.com/the-drinkable-book
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Filtr na vodu, filtrace vody

Příspěvek od donovanstangiano »

Štaflík někde nahoře dával odkaz na ebay na koupi 4x Sawyer mini. Já bych jeden chtěl, ale 4 asi neupotřebím, takže kdybychom udělali společný nákup, jsem ochoten to zorganizovat a rozposlat Vám je. Přeci jen ušetřených skoro 500 je dobrejch. :beer
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
Odpovědět