(Ne)bezpečný pohyb po internetu

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

(Ne)bezpečný pohyb po internetu

Příspěvek od JimmyJazz »

https://www.torproject.org/ - lze si to predstavit tak, ze z jednoho konce Prahy (napr. Holesovice) pojedete na druhy konec Prahy (treba Jizak) pres Brno, Sokolov, Olomouc, Budejky, Zlin, Plzen, HraKra, ValMez a Ricany a pri kazdem prujezdu 'novym' mestem se prevleknete a vymenite auto. Pokud si k tomu clovek prida nejakou vpn sluzbu (treba http://www.streamvia.com), u ktere se schovate do jejich site a budete se tvarit jako nekdo z usa, nadto si clovek prihodi nekterou anonymni proxy a v posledni rade bude pripojen skrz nekterou verejnou wifinu nekde v centru Prahy, tak sance na odhaleni vasi polohy jsou takrka nulove. Dani za toto pripojeni je vsak jeho relativni pomalost.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od felix5 »

a že většina "stránek" ti nedovolí přez proxi ani založit e-mail . v praxi pak přez proxi můžeš jen prohlížet což je ti k ničemu protože k domlouvání prakticky čehokoliv na netu je třeba registrace na dané stránce. k tumu je třeba e-mail a k tomu je třeba nebejt připojenej přez proxi . vůbec bych nepochyboval o tom že seznam google a jim podobný mají databázi s IP adresama odkud se danej e-mail založil popřípadě i odkud se na něj připojuješ. tim se celá záležitost o něco komplikuje .
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od Nobody »

Je to zbytečně složitý, stačí koupit balíček například od O2 za 1800Kč na půl roku. Nikdo nechce znát ani jméno ani adresu, platí se hotově. Je to rychlé a pokud člověk není idiot, i zcela spolehlivé.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od Fabulous »

Nechci vám brát iluze, ale bezpečný pohyb po internetu prakticky neexistuje. Musíte striktně dodržovat řadu postupů a přesto je riziko odhalení vysoké. Samozřejmě amatérský "špion" vás nedostane, ale státní úřad (pokud dostanete vysokou prioritu) vás dříve nebo později dostane.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od Nobody »

Jak? Je to zcela anonymní, jediné co mě napadá je nějak zjistit, kdy bylo tvé číslo zakoupeno a pak použít kamery v blízkosti obchodu. Obojí ale podle mého není dost dobře možné. A i pokud by se to povedlo, dohledat totožnost podle fotky na nekvalitní kameře nebude vůbec jednoduché.

Co se signálu týká, maximálně zjistí do jaké bunky se připojuji a které jsou poblíž. Tzn. max. přesnost několik stovek metrů, to budou tady tisíce lidí.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od felix5 »

no v nejhoršim by to šlo koupit přez nějakýho prostředníka kterýmu by na ulici člověk strčil kilo do kapsy . vyhledání záleží na tom odkud se připojuješ, v praze to máš do těch 500m na venkově o dost více . nicméně pokud člověk na internetu něco spáchá pochybuju o tom že by byly patřičné úřady obratem po připojení do sítě schopný vyrazit a hledat pachatele. naproti tomu pokud si vzpomenete na to unesený cikáně tak byly schopný z kamerovejch záznamů slepit komplet trasu až někam ke hranicím což dost svědčí o tom jak zakamerovaný to tu je. to že ti na nekvalitní kameře nerozpoznají obličej ještě neznamená že si z kamer nevatýhnou cestu až před tvůj barák .

Naproti tomu si upřímě řekněmě k čemu nám anonimní internet je. pro legální účely ho nepotřebujeme.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od Leon Chamel »

No, to já jsem tedy mnohem paranoidnější :angel Dokážu si totiž představit řadu témat, včetně některých věcí probíraných na tomto fóru, která jsou sice zcela legální (alespoň prozatím), ale přesto mohou přitahovat nežádoucí pozornost určitých složek. Je to ale také věc celkového pohledu na svět a toho, jak si kdo cení své soukromí. Můj jinak velmi inteligentní kolega je například zastáncem všech těch kamerových systémů, odposlechů a jiných šmírovacích systémů, protože přece "kdo nic špatného nedělá, nemá se čeho bát". A pomůže to prý odhalit spoustu grázlů, zvyšuje to bezpečnost atd. No, možná ano, přesto s tím bytostně nesouhlasím..!
Surfování přes TOR výrazně ztěžuje odhalení pravé identity uživatele. Za to drobné nepohodlí to myslím stojí. Samozřejmě, pokud používáme stejnou přezdívku jako na spoustě dalších fór nebo třeba recenzujeme snadno identifikovatelné soubory evidovaných zbraní, platíme cokoli komukoli ze svého účtu nebo si prostě jen na chvilku nedáme pozor a ve víru diskuze se příliš "odkopeme", jsou všechna technická opatření k ochraně soukromí celkem zbytečná.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od Nobody »

Toho prostředníka bych se bál, jeden nikdy neví, kdy se mu to rozloží v hlavě, uvidí v TV něco o bombě pomocí mobilu a raději zajde na Policii. Pak po tobě mohou jít i když nic nespácháš :). Ale ten nákup je v pohodě. Možná kdybys prodával jaderné zbraně, tak tě nějakým postupem dostanou, ale ne, když to jen hledáš k hledání informací, které využiješ až ve chvíli totálního rozpadu. Navíc i tam sedí lidi, kteří si celou věc uvědomují stejně tak dobře. Stačí jeden větší šutr letící vesmírem, nebo silná erupce a všechny "jistoty" zajištěné státem se rozplynou. Nepřipravit se na to je znakem naivity.
partizan
Příspěvky: 1
Registrován: 25.09.2012 18:22

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od partizan »

Zdravim,
Vedzte ze v dnesnom svete je celkom dobrym identifikatorom uz aj browser s doplnkami ktore pouzivate:
https://panopticlick.eff.org/ Na danej stranke vam vygeneruje cislo, ze na kolko jedinecny je vas browser a ako presne vas dokazu na zaklade neho identifikovat. Vdaka roznym pluginom a nastaveniam sa moze stat ze vas dokazu uplne presne identifikovat, bez toho ze by sa bral ohlad na IP, cookies, alebo hocico ine.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od Nobody »

Tohle všechno je o tvém chování. Pokud se nechováš jako idiot, těžko prohlížeč může vědět, kdo jsi. Tohle všechno už mi přijde jako slušná paranoia.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od Kocour »

Ono to vždycky záleží na konkrétním použití. Znám pár lidí, kteří se na Internetu utajují totálně, potom pár nešťastníků, které patrně brzo někdo vykrade, až nebudou doma a všude to rozhlásí, ale naprostá většina je někde mezi tím. Protože jsou to lidi spíš středního věku, tak ani nemusejí o bezpečnosti moc přemýšlet - znají význam tajemství a sociální weby jim moc neříkají. Někdy je to ale věc náhody a stačí malá nepozornost a i složitě vymyšlené schéma se zhroutí.

Osobní příklad: Svého času jsem na jistém webovém diskusním fóru potřeboval vytvořit takzvaného mulťáka. Chtěl jsem napsat cosi kontroverzního a moje normální identita byla dobře známá a vlastně se dalo předpokládat, že věc se dotkne i adminů. Takže jsem se zaregistroval z úplně jiného počítače v jiné síti, který jsem nehodlal ani v budoucnu na nic jiného použít. Nešlo mi o to, jestli mě vypátrá policie, ta by neměla problém, ale hlavně o utajení před kolegy z webu, a na to byl celý postup ucházející. Protože k registraci byl zapotřebí mobil a nějaká SMSková odezva, použil jsem i mobil jiný, než u druhé identity (který už normálně nepoužívám, ale stále mi na něj občas volají). Pak jsem napsal do debaty něco řádně od plic :) No a za půl hodiny zvoní ten telefon, já jsem ho zvedl a normálně se představil občanským jménem (nejsem zrovna v tomhle konspirátor, podle mě by se člověk měl představit, urychluje to komunikaci). Na druhé straně se ozvalo: "Promiňte, to je omyl", a telefon zavěsil. Ne, nebyl to žádný z adminů. Ale v té vteřině jsem byl přesvědčen, že mě mají :roll:
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4366
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od bivoj »

Vždycky je třeba najít rozumný poměr mezi naprostou paranoiou a úplným kašláním na soukromí. Já si v minulosti takovým tím mírným paranoidním stádiem prošel, jiné než šifrované metody komunikace jsem odmítal a maskování IP adres a jiné matení "nepřítele" jsem zhusta provozoval. Pak jsem ale zjistil, že to až tak není třeba. V současné době jsem tak někde napůl mezi oběma extrémy, i když stále mám ještě v hlavě to, co bylo vždy napsáno na vojenských vysílačkách...
Leto II.
VIP
Příspěvky: 109
Registrován: 24.02.2011 14:11

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od Leto II. »

"Nepřítel naslouchá" :-). Já zase paranoidní moc nejsem. Jasně, když někdo bude chtít, informace si sežene. Ale nic závadného nedělám ani nepíšu, do hlavy mi nikdo nevidí. Co nechci, aby bylo známo, nepíšu na internet. Chovám se na internetu jako v běžném životě, tedy že mě kdokoliv může poznat, což na druhou stranu přispívá kultivovanosti. Nedávám na facebook fotky z dovolené, fotky dětí a fotky výbavy, kterou jsem si zrovna pořídil, v podstatě žádné fotky. Na specializovaná fóra občas dám nějakou fotku pro inspiraci (EDC a tak), ale ostatní vybavení nee. Když zjistím, že mám s někým hodně společného, napíšu mu SZ, pošlu číslo a ostatní už drbeme u piva.

Připadá mi nelogické, aby státní složky, které jsou tak zoufale neschopné a selhávají ve všech oblastech, ekonomické, sociální, výběrových řízeních, kvalitě zaměstnanců, byly na druhou stranu tak geniální a profesionální ve špiclování (i když uznávám, že tato oblast bude mít vyšší prioritu, než ostatní vyjmenované).
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od vlk972 »

Tak nevím, jestli jsem paranoidní, nebo ne. Spíš ale asi ano. Na rozdíl od některých lidí se řídím heslem z vojenských radiostanic a vím, že určité složky státu jsou na vysoké úrovni a sledují toho mnohem víc, než si umíme představit. Jestliže nedávno zveřejnili záměr monitorovat net pomocí programu a souboru klíčových slov, věřte, že v té chvíli již používají daleko sofistikovanější a lepší metodu.
Proto nemám nic na paušál. Stojí mně to sice o něco víc, ale nikde není žádná smlouva, takže mám klid. v nepravidelných intervalech měním simkarty a operátory, usb modem na sim kartu min. 3x za rok, mimo pracovního mobilu, který mám také předplacený, ale měnit ho nemůžu. Na druhou stranu ten taky nepoužívám na jinou, než pracovní komunikaci.
Přestože nedělám nic mimo hranice zákona, chovám se tak, v téhle zemi totiž nikdy nevíte, co bude zítra mimo zákon.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od urbanwarrior »

vlk972: tvou poslední větu bych upravil ...nevíš, z jakého zákona si kdo udělá bejkovec...

Net se stane obrovskou zbraní, jakmile totalita přitáhne opratě. Byl jsem ohromený, když mi dvacetiletý ajťák kdoví odkud z gúglu vytáhl moje snad patnáct let staré stránky, co jsem si sám pokusně dělal - čuměl jsem na to jako vejr, nejmíň deset let neexistují. A to je g soukromá firma.Co asi skladuje stát?
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od vlk972 »

Stát skladuje věci o kterých si často myslíš, že jsi věděl jen ty.
Bejkovců má každý stát kvanta, majitelé zbraní jsou jedni z prvních, na jejichž záda dopadne, pokud systém pocítí smrtelné křeče.
Máš ale pravdu v tom, že jsem se měl krotit. Nicméně je to můj názor a máme přece demokracii, aspoň se to píše v ústavě. Když to zlehčím, svobodu projevu jsme měli zaručenou vždy, dnes prý i svobodu po projevu :-)
Uživatelský avatar
gabcik
Příspěvky: 45
Registrován: 06.11.2012 17:23
Pohlaví: muž

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od gabcik »

Keď som to pred časom skúmal, tak lepšie ako TOR mi vychádzalo JONDO. Z hľadiska koncepcie aj softvérových produktov.

Tu je download stránka:
https://anonymous-proxy-servers.net/en/software.html

Na každodenný život je dobrý JonDoFox: portable prehliadač, ktorý môžete mať na fleške alebo na disku, a používate ho na denné browsovanie po citlivejších stránkach, nejaký ten diskusný príspevok atď. Nie je problém dodržiavať zásadu "čo server, to samostatný prehliadač".

Na vážnejšie veci JonDo live CD:
https://anonymous-proxy-servers.net/en/ ... ve-cd.html
S tým už môžete prísť k neoverenému počítaču, nabootovať z CDčka alebo flešky "čistý" operačný systém s predinštalovaným prehliadačom a anonymizérom JonDo.

Bežné webové anonymizéry v neplatených verziách nešifrujú vaše pripojenie k nim. Sú teda celkom fajn, keď chce správca servera vystopovať podľa IP adresy, kto mu niečo napísal do diskusie. Dostane sa niekde do USA a končí. Ale sú nanič v opačnom prípade. Teda keď ste kontrolovaná osoba alebo je monitorovaná linka, cez ktorú sa pripájate.

Ďalej som sa nedostal. Budem vďačný skúsenejším rozpadlíkom za ich know-how. Napríklad, ak má niekto skúsenosť s riešeniami typu I2P, ktoré sú komplexnejšie ako JonDo alebo TOR.

Správny rozpadlík tieto metódy netají, ale široko propaguje, lebo čím viac ľudí bude používať tieto technológie, tým ťažšie bude priraditeľné jednotlivé pripojenie. Lebo ak ste jediný používateľ v kraji, ktorý sa hoci aj šifrovane pripojí k anonymizačnej službe, a niečo napíše na nejaký server, hoci aj bezpečný, tak vás identifikujú už len podľa času, kedy prebehla táto transakcia. Ak súčasne surfuje 1000 anonymov, stratíte sa v dave.

Zaznelo tu veľa diskusných príspevkov o tom, ako je technicky náročné zrealizovať naozaj bezpečné internetové pripojenie.
Podľa mojich skúseností existuje ešte náročnejšia úloha: anonymizácia obsahu. Odstavec písaného textu je horší ako odtlačok prsta.
Tento post som napísal za 5 minút, ale svoje typické štylistické a typografické znaky som z neho odstraňoval hodinu! :-))))
A ešte horšie to je, keď chcete z príspevku odstrániť svoje obľúbené názory :-)))
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: bezpecny pohyb po internetu

Příspěvek od vlk972 »

gabcik píše: Zaznelo tu veľa diskusných príspevkov o tom, ako je technicky náročné zrealizovať naozaj bezpečné internetové pripojenie.
Podľa mojich skúseností existuje ešte náročnejšia úloha: anonymizácia obsahu. Odstavec písaného textu je horší ako odtlačok prsta.
Tento post som napísal za 5 minút, ale svoje typické štylistické a typografické znaky som z neho odstraňoval hodinu! :-))))
A ešte horšie to je, keď chcete z príspevku odstrániť svoje obľúbené názory :-)))
To je pravda, každý z nás má osobitý styl projevu verbálního, neverbálního i psaného. Dokonce i specifický způsob chůze, či běhu. A je hodně obtížné ho věrohodně změnit.
Uživatelský avatar
gabcik
Příspěvky: 45
Registrován: 06.11.2012 17:23
Pohlaví: muž

Re: (Ne)bezpečný pohyb po internetu

Příspěvek od gabcik »

Áno.
Tam si potom treba ujasniť, akú úroveň anonymity potrebujeme. Či je naším protivníkom štát respektíve subjekt, ktorý rešpektuje zákon, alebo subjekt, ktorý proti nám bude zakročovať podľa vlastných pravidiel.

Technické riešenia, ktoré tu popisujeme, sú vhodné pre tú prvú úroveň. Tam stačí "plausible deniability" - dôveryhodné popretie. Ak ste urobili dostatočné technické opatrenia, buď vás vôbec nebudú riešiť, alebo to všetko bude stáť na nejakom súdnoznaleckom posudku. A to si máloktorý znalec trúfne, potvrdiť jednoznačnú identifikáciu človeka na základe pár riadkov z internetu.

Druhá úroveň je horší prípad. Nejakého mafiána alebo nezákonne fungujúcu tajnú službu nezaujíma prezumpcia neviny: stačí, ak je on presvedčený, že ste to na internet napísali vy. Tam je potrebná kombinácia technických opatrení s anonymizáciou obsahu, vrátane znejasnenia zdroja, z ktorého by mohli informácie pochádzať. Niektoré informácie môžete anonymizovať technicky aj obsahovo a je to úplne zbytočné, ak k nim má prístup len jasne ohraničený okruh osôb.
Uživatelský avatar
gabcik
Příspěvky: 45
Registrován: 06.11.2012 17:23
Pohlaví: muž

Re: (Ne)bezpečný pohyb po internetu

Příspěvek od gabcik »

Bezpečný pohyb po internete však neznamená len písanie, ale aj bežné surfovanie.
Existuje mnoho služieb, online (anonymouse.org atď.) aj s použitím špeciálneho softvéru (TOR, JONDO).
Ale väčšinou majú biznis model postavený na tom, že zadarmo máte hrubo obmedzenú rýchlosť, a normálnu rýchlosť surfovania máte len za príplatok. A to je súvisiaci problém: ako im zaplatiť naozaj anonymne.
Máte s tým niekto skúsenosť?

Druhou možnosťou je prevádzkovanie vlastného proxy-servera, ku ktorému sa šifrovane (https, VPN) pripája dostatočne veľká komunita používateľov, takže sa jednotlivci "strácajú v dave". (Dá sa zistiť, že na stránku s citlivým obsahom prišiel niekto cez váš proxy-server, a dá sa zistiť, že v daný čas bolo na proxy server pripojených 1000 ľudí.)

Za zmienku stojí aj možnosť "otvoriť" svoj wi-fi router verejnosti. Jednoducho umožniť pripojenie sa k vašej domácej wifine pre náhodných okoloidúcich. (Routre umožňujú vyčleniť im takú kapacitu linky, že vás to nebude obmedzovať.)
Týmto spôsobom môžete získať "plausible deniability", dôveryhodné popretie, pretože vyšetrujúci sa síce môže dostať až k IP adrese, ktorú vám priradil provider, ale nebude môcť vyvrátiť, že to z vášho pripojenia nesurfoval nejaký náhodný okoloidúci.

Z tohto dôvodu v niektorých krajinách zakazujú nezaheslované domáce wifi, alebo tam majú uzákonenú právnu zodpovednosť majiteľa za všetky škody, ktoré vzniknú použitím jeho linky, alebo naňho uvalia povinnosť logovať (zaznamenávať a uchovávať) prevádzku v jeho sieti, tak ako to musia robiť veľkí poskytovatelia internetu (ISP).
Odpovědět