Ochrana elektroniky proti EMP

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Terminated Account »

= ve scénářích reálně myslícího rozpadlíka nemá cenu se zabývat kataklyzmatickými a apokalyptickými scénáři.

1. když "to" zfoukne celou planetu jak svíčku, tak statisticky to bude s největší pravděpodobností mě i mým blízkým jedno. Štěstí bude, jen když vše skončí velmi rychle.
2. když to někdo přežije, nebudu mu to ani v nejmenším závidět, protože jej statisticky čeká bídná smrt
3. může to být jako ve filmu či knížce a "JÁ" zůstanu jako nezničitelný jediný pokračovatel lidské rasy, který navzdory smrtelnému nebezpečí číhajícímu na každém kroku, jako jediný vlastník celého světa, zachráním nevyčerpatelnou náhodou štěstěny lidské pokolení. Romantika konečně začala 8-) Hodně štěstí! :mrgreen: :mrgreen:

Sorry za ot, ale emp je nevyčerpatelný zdroj romantiky a mě osobně všechny možné scénáře na toto brdo přestaly bavit.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Chorche »

4. přežiju jenom já a vobrovský zásoby chlastu, benzínu a munice a celej zbytek pokolení mi bude u prdele :lol:
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Hohepa »

Osobně nejsem tak skeptický ke katastrofickým snénářům.
Za nejpravděpodobnější považuji SLUNEČNÍ BOUŘI.

Dovolím si připomenout , že to není tak dávno kdy ji lidstvo zažilo v trochu větší míře na vlastní kůži.
Konkrétně koncem léta 1859. Tedy cca 1,5 století.
Tehdejší nejvyspělejší komunikační technika šla do :moon
A telegraf , pánové , to je jen dráty a na konci rélé-elektromagnetická cívka , žádné elektronky neřknuli polovodiče.
Elektromagnetické pole-poruchy vyvolané proudem plazmatických částic korony ze slunce byly tak silné, že reagovali telegrafní přístroje odpojené od "sítě" , byly zaznamenány úrazy obsluhy telegrafů elektrickým výbojem, na venkovnim vedeni, drátech mezi sloupy docházelo k výbojům a údajně se dráty i tavili.
Polární záře byla sledována od Skalistých hor až po Karibik , Kubu, Havaj. ( to bych chtěl vidět na vlastní oči :shock: )
atd, atd., atd....
Kdo si myslí, že by to ustála dnešní ele. rozvodná soustava propojená po celé evropě ?
zkuste si zagooglit s heslem solar storm of 1859
například wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_storm_of_1859
Jasně nebyl by to konec světa, jen kolaps technologií založených na elektřině, tedy žádné velká divočina že ? :chuckle
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Maximus »

Osobně považuji vysokoenergetický pulz z vesmíru (solární superbouře, záblesk gama záření, ... ) spolu s velkou epidemií (virus chřipky s opravdu výrazným genetickým shiftem, únik/záměrné vypuštění viru pravých neštovic, ...) za nejpravděpodobnější hardcore PA scénář. O tom, že během mého života příjde jedna z těchto pohrom příliš nepochybuji, moc rád bych se ale samozřejmě mýlil. Vše je jen otázkou míry od relativně "nevýrazných" komplikací ala několikadenní blackout či nějaká "viróza" se smrtností do 0,5 - 1% až po opravdu "cestu do pravěku" způsobenou zničením významné části celosvětové elektroniky a energetických uzlů či deklasováním naší populace o 25 a více procent.

Proto ochrana elektronického vybavenní by pro rozpadlíka neměla být až tak banální záležitostí. Osobně považuji za strategické mít alespoň elementárně chráněné tyto věci:
- laptop s příslušenstvím či jiné "datové čtečky" (tablet, ebook,...) a důležitá elektonická data
- spojovací prostředky s příslušenstvím (vysílačky, rádia)
- speciální elektroniku (různé detektory, kolimátory, laserové dálkoměry, noční vidění,...)
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od big bang »

ono celosvetovo by to nebolo, lebo z diskusie v tomto vlákne a nejaké tie infošky z netu som pochopil že má ta supersolarna búrka polarizáciu a podľa nej zasahuje juh alebo sever(pologuľa), takže žiadni koniec civilizácie, len hardcor PA scenár niekoľko rokov v niektorých krajinách a hospodársky rozvoj(rast)(ak by to zasiahlo sever) v Austrálii, JAR, a južnej Amerike :lol:
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od biskup »

big bang:

pokud by solární bouře udeřila na severu silou jako v´19.století, pak by to nebyl PA scénář na pár let. Spíše "restart" a depopulace minimálně o 50 procent.

Maximus:
Jak píšeš biologické nebezpečí, nemáš představu jaké procento zasažení populace ala španělská chřipka už začne dělat problémy pro běžný chod společnosti (nebude dostatek zdravotníků, hasičů atd.=bude jich spousta ležet a 12hodin směny taky nevydrží dělat 2 měsíce v kuse)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Hohepa »

big bang píše:ono celosvetovo by to nebolo, lebo z diskusie v tomto vlákne a nejaké tie infošky z netu som pochopil že má ta supersolarna búrka polarizáciu a podľa nej zasahuje juh alebo sever
Je trochu složitější jak jsem to pochopil já tak se jedná o výron koronární hmoty plasmatu a cituji
Fyzikální podmínky v plazmatu zaručují jeho nepředstavitelně vysokou vodivost. Což znamená, že elektrický proud, který do něho vnikne, vydrží obíhat velmi dlouho dobu bez většího tlumení. Obíhající elektrický proud způsobuje magnetické pole. A protože obíhá dlouhou dobu, dlouhou dobu zvládne udržovat magnetické pole. A my říkáme, že magnetické pole je v plazmatu zmrzlé.
Putující plazma si tedy s sebou nese své vlastní magnetické pole, které pak interaguje s poli ve svém okolí.
zdroj a podrobněji http://svanda.astronomie.cz/prace/zare/zare.htm

Je to tedy jako tekutý (z hlediska hmoty velmi řídký) letící magnet , ale velmi velmi silný a rozměrově megavelký magnet . Ten reaguje jednak s magnetosférou země ( která má snahu tento proud částic odklonit ve směru svých siločár) a samozřejmě jeho pohybující se magnetické pole indukuje ve vodivých věcech elektrické napětí princip jako v alternátoru u auta akorát nepopsatelně silnější. Menší oblaka korony- menší erupce způsobují pouze onu úchvatnou polární záři ( jak jsem pochopil tak je to ona plasma proudící po siločárách zemského magnetického pole kde v místě magnetického pólu proniká atmosférou podle siločar a tím vzniká ta neonová záře- reakce plasmy s plyny v atmosféře)

Takže to není o polarizaci (oblak má vlastní magnetické pole , tedy sevrní i jižní magnetický pól), ale o síle a velikosti onoho oblaku koronární plasmy a kam se trefí, tedy kterým směrem od slunce letí.
K erupcím dochází pořád , nejvíc kolem tak zvaného solárního maxima (cyklus kolísání aktivity slunce trvající cca 10 let) kdy jsou i nejvíce vidět skvrny na slunci ( ony s těma erupcema souvisí). Zatím máme štěstí, že to šlo od roku 1859 jiným směrem.
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od hipik86 »

Co se sluneční aktivity týká, tak rok 2013 byl opravdu zajímavý.
Měli jsme několik bouří třídy X (nejvyšší třída, navíc stupnice hodnocení je logaritmická, kde nejnižší aktivita je značená písmenem A, následují B, C, M, X). U Slunce je jeho výhoda v tom, že má tvar koule, přičemž výrony koronární hmoty jsou směrové. Tzn, aby došlo k nějakému zásahu Země musí být splněno hned několik podmínek:
-výron musí být dost silný aby doletěl až k nám
-výron musí směřovat do místa, kde se bude nacházet Země v okamžiku, kdy se tam bude vyskytovat výron

Osobně se slunečních erupcí bojím daleko méně než zmiňované pandemie nebo i té supernovy. Hlavně proti solární bouři se dokážeme tak nějak trochu chránit. Pořád je to jen ufouknutí pár set tun plazmatu. Oproti tomu supernova je všesměrová a jedná se o ufouknutí celé hvězdy (nutno podotknout, že výrazně větší (cca 8x) než naše Slunce).

Pěkný článek, který jednoduše shrnuje vše podstatné.
http://www.aldebaran.cz/bulletin/2012_09_bum.php
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Hohepa »

Ani se supernovou to není tak jednoduché
musela by být dostatečně blízko řekněme blíže než 25 až 30 světelných let.
A řekněme čím je hvězda blíže , tím lépe a snáze ji astronomové mohou zkoumat neb je lépe vidět.
Pokud je mě osobně známo , tak zatím žádnou potenciálně nebezpečnou hvězdu takto blízko nenašli.
Když Aldebaran tak doporučuji http://www.aldebaran.cz/bulletin/2012_11_bum.php
poslední odstavec Mýty a fakta o nebezpečí supernov

Pokud vím nat zatím nejbližší potencionální budoucí supernovi jsou IK Peg 150 světelných let
a Betelgeuse 640 světelných let

viz např zde
http://hvezdarna.plzen.eu/ukazy/clanky/ ... lunce.html
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Terminated Account »

Pro správné pochopení doplním svůj post výše. Nechtěl jsem říci že EMP je nereálný scénář, jak to asi někdo pochopil. Jako většina v této sféře jej považuji za jeden z nejpravděpodobnějších. Nicméně připravovat se na EMP formou ochrany elektroniky je podle mého názoru ta nejposlednější věc na seznamu priorit.

Vyjímku samozřejmě tvoří lidi, které to baví a elektronika je pro ně povolání či koníček. Pro člověka, který si nelibuje v hrabání v obvodech nemají rozsáhlejší akce na tomto poli velký význam. Spíše naopak.

Veškerou přípravu se podle mě vyplatí směřovat k minimalizování jakýchkoliv elektronických "záležitostí". Chránit má smysl pouze to, co nám přinese výhodu. Všechno co přináší pohodlí je velmi snadno postradatelné.
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od hipik86 »

to MacGyver: I v současné době se v počítačích nacházejí informace, které by v PA době mohli mít cenu. Takové informace je třeba chránit. V případě, že nás zasáhne opravdu hodně silná solární bouře, tak věřím, že většina elektroniky, která bude prostě jen vypnutá, odpojená od sítě (jak napájecí, tak drátové datové) a třeba jen někde v budově uložená, přežije. Samozřejmě, že dráty rozvodových sítí a antény všeho budou pod útokem indukovaných proudů, takže ztráty budou značné. Ale externí disk, uložený ve sklepě ve vodotěsné schránce, umístěné třeba v plechové krabici bude dostatečně chráněn. Důležité bude rozhodnout, která data budou nepostradatelná.

V případě, že bude lidstvo z nějakého důvodu zbaveno svých elektronických pomocníků, bude potřeba zachovat bázi znalostí. Já osobně schraňuji všechny rozumné knížky typu: Kompendium matematických znalostí, Kompendium fyziky, Matematické vzorce Bartsch atd atd. Některé takové knížky mám v elektronické podobě (ať už sken, nebo vypracované), dále se na mém záložním disku nacházejí stovky možná tisíce eknížek, drtivá většina významných literárních děl apod. Vše to hlídám a zálohuji z prostého důvodu - klasické knihy mizí, děti čtou jen Harryho Pottera a o Vernovi ani netuší. Také mám elektronické zálohy velkého množství skript, většinou elektrotechnika, programování, mechanika, fyzika, matematika a statistika. Takový můj malý sklad lidského vědění. To prostě musí přežít - bude to potřeba při obnově..
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Terminated Account »

A jak se to vylučuje s mojí větou: "Chránit má smyls pouze to, co nám přinese výhodu."? Informace jakékoliv snad nepřináší výhodu?
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od hipik86 »

Nevylučuje, jen jsem se snažil zdůvodnit, proč je důležité chránit elektroniku, která by mohla být považována za zbytečnou.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od bacil »

Když odejde jeden pevný disk, tak je to větší problém, než když z knihovny dobře nahraných dvdček pár nepřečteš. Nejlepší kvality a trvanlivosti záznamu u dnešních médií a mechanik je u 4x rychlost vypalování. Nejhorší jsou notebookové mechaniky, ty pro archivaci vůbec nepoužívejte, ale přes USB připojte externí mechaniku. Stačí koupit ide-usb adapter s napájecím zdrojem, třeba na ebay, sám to tak mám, jen mechanika je zapojená do stařičkého AT 200W zdroje a na něm mám přišroubované jen tak 3,5" disky a vypínač jsem dal dovnitř zdroje, takže kouká jen jeho čudlík. To všecko jde do USB HUBu a jedním drátem pak kamkoli je potřeba. Disky jsou navíc ofukované větrákem ze zdroje. Celá knihovna se tak dá jednoduše vzít a odnést.
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od hipik86 »

Zkusil jsi dát CDčko nebo DVD do mikrovlnky? Je třeba ho chránit úplně stejně jako libovolnou jinou elektroniku. Pro zálohování dat se mi jako nejvhodnější medium z mnoha důvodů jeví microSD karta.
Je malinká, jde jí dobře ukrýt, jde jí dobře zabalit, je levná, oproti DVD má ohromnou kapacitu. A myslím, že plechový boxík a v něm pár SDček je dostatečná ochrana před prakticky čímkoliv.

Nevíte náhodou někdo, jak se budou chovat klasická magnetická páska v případě EMP?
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od cipis »

Jenže to SD vydrží stejný prd jako všechno ostatní :( To samé různé USB flešky atd. Kdysi se "tradovalo", že info na CD/DVD vydrží sto let, teď je problém to někdy po roce přečíst :(
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od maci »

Pozor. Normální DVD je spotřební materiál. Musí se používat speciální archivační DVD.
Archivační DVD se proti běžným DVD liší tím, že namísto organické vrstvy využívá pro zápis dat speciální, nově vyvinutou metalicko-keramickou vrstvu.

http://www.hdtvblog.cz/novinky/data-tre ... ti-160-let
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Chorche »

teda nevim co používáte za placky, ale já tu mam funkční CDčka z 90. let a DVDčka z období 2000-2003. Všechno fachá bez problémů.
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od cipis »

No však sis odpověděl, 90. léta a 2000-2003. A ještě vypalovaná pomalu. Teď je 2014 a asi to už vyrábí jinak. O těch spešl archivovacích jsem nevěděl, to je fajn informace.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Ochrana elektroniky proti EMP

Příspěvek od Chorche »

no já to uváděl jako příklad toho že to vydrží dýl jak rok. Ale jestli se neska uš vyráběj šmejdsky tak je možný že nevydržej. Já tydle média už roky nepoužívám (nevypaluju) tak s novodobou produkcí nemůžu srovnávat.
Odpovědět