Zkouška spojení - slyším za pět!

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od tygrsdrakem »

Jihlavak píše:Zeptám se asi blbě, ale není mi jasný jak se to má s těma ukrajincema rusákama či co to bývá slabě slyšet na CB Ch 38 jsou to signály odkudsi z východu? Já měl prvně dojem, že to používaj jejich kamioňáci a vykrafávaj si tady u nás na CH38. Jak se to teda má s tím "nerušením" cizích hovorů? Když já je slyším na autostanici tak akorát abych poznal že jsou někde z východu a začal bych v té době vysílat, tak se budem navzájem rušit, nebo to nepadá v úvahu? Dík.
Přes den bývá v CB pásmu dost rušení ze vzdálených stanic odrazem od ionosféry. Dají se takhle poslouchat nejen rušáci, ale i taliáni nebo i aniglicky mluvící stanice. Proto se na CB pásmu nějaký rozumný provoz odehrává zpravidla po setmění, kdy se signály odrazem od ionosféry nešíří.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od Chorche »

no já třeba CB používám jenom v autě při společným off-ježdění. Na to mi příde ideální a dostatený i bez topení.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od Jenda »

Chorche píše:to fakt čumim, protože já se s tim nedovolam ani na pár kiláků při přímý viditelnosti.
Těch pár kilometrů přímý viditelnosti už je dost divný, ale jinak je v pásmu 3-50 MHz naprosto normální, že tě neslyší za kopcem, ale slyší tě o 200 km dál - pozemní vlna se pohltí hned, ale odrazem od ionosféry to docestuje hodně daleko.
Přílohy
odraz.gif
odraz.gif (3.95 KiB) Zobrazeno 14436 x
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od Chorche »

no počkej Jendo, my se tu bavili o PMR a ne o krátkej vlnách
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od pracintl »

CB je ve zmiňovaném pásmu (26-27 MHz)
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od Chorche »

ale pmr neni CB....
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od pracintl »

2 Chorche: PMR jede na 446MHz, to vím, ale příspěvky nad obrázkem odrazů byly o CB. Tož tak.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od Chorche »

no, ale cituješ moje divení k PMR :) proto ten zmatek
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od Jenda »

Chorche píše:no, ale cituješ moje divení k PMR :) proto ten zmatek
Aha, myslel jsem, že je řeč o CB. Pak je to divný. Nemáš v okolí nějaký silný zdroj rušení? Třeba Baofeng i rtl-sdr mají tendenci naprosto se zahltit blízkým FM vysílačem a úplně ohluchnou.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od Chorche »

no divný to právě neni. PMR je opravdu sráč se kterym se dá dovolat sotva za roh. Teda až na vyjímky kdy někdo stojí zády k lomu na kopci a fouká mu k tomu příznivej vítr :D S PMR opravdu od ionosféry nic neodrazíš, poněvač tam ani nedostřelí :D
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od Josef »

To Jenda:
Pokud se chceš s vlnou odraženou od ionosféry dostat za nejbližší kopec a ne až kamsi o 200 km dál, musíš vyslat signál kolmo vzhůru (aby se ti odražený vrátil zpět přímo shora a trefil se i za ten blízký kopec kam to potřebuješ). Pro takové spojení NESMÍŠ používat vertikální anténu (ta je na krátkých vlnách dobrá jen na dlouhá spojení, nikoli na spojení v rámci republiky), ale musíš použít anténu zásadně horizontální a pokud možno umístěnou nízko nad zemí (třeba jen 5 metrů). Zdá se to divné, ale funguje to. Zem se chová jako zrcadlo a z takové antény poletí signál převážně kolmo vzhůru, nikoli kamsi daleko k obzoru a je vysoká šance, že po odrazu pokryje prostorovou vlnou i tvé nejbližší okolí bez pásma přeslechu. Podmínkou je použití spodních pásem krátkých vln, max. do 4MHz a dobře zvolená denní doba, aby měla ionosféra požadované vlastnosti. Na vyšších pásmech se ten kolmý odraz a návrat za kopec nepodaří. Různé frekvence (vlny) mají různé vlastnosti a používají se pro různé účely. Kdyby ne, doteď by jsme si vystačili jen se středními vlnami, kterými radiové vysílání začalo.
(Pro ostatní čtenáře - nyní se bavíme o prostorové vlně, nikoli o vlně přímé, bavíme se o KV nikoli o CB - kde je vertikální anténa ze zákona povinná a i potřebná. Ale CB prostě za ostrý kopec fungovat nebude a PMR taky ne).
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od tygrsdrakem »

Josef: "Ale CB prostě za ostrý kopec fungovat nebude a PMR taky ne" - no otázka je, co je to ostrý kopec. Mně se nedávno podařilo QSO přes Cukrák - z Černošic do Vranného. (Ručka s teleskopem proti stabilní stanici.) Jsou ty vlny vůbec občas kouzelné... jindy stojím na kopečku a nic a nic, až teprvá když jsem ručku s teleskopem držel v natažené ruce a hulákal do externího majku, něco z toho vylezlo...

-tsd-
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od Josef »

Ale to mě se taky podařilo kdoví jaké zajímavé spojení. I se síbíčkem (na které nedám dopustit). Ale skutečně to většinou za ten kopec nejde "vrchem", i když si to myslíme. Když se takové spojení povede a člověk to pak podrobně zkoumá podle mapy, zjistí, že tam vlna doputovala víceméně vodorovně - ale třeba dvojitým odrazem přes stráně nějakého bočního údolí, kterého si na první pohled operátor ani nevšiml.
Já jsem si kupříkladu jednou liboval, jaká je to paráda, když se ruční stanicí dovolám ze dna opuštěného kamenolomu za kopec, zrovna ve směru, kde mě stínila ta nejvyšší stěna lomu. Zdálo se mi to úplně zázračné a hledal jsem nějakou anomálii v hornině nebo složení podloží. Než mi došlo, že lom byl jen obyčejné zrcadlo, které odrazilo mé vlny přes široké údolí do kopců kde byly vysoko v lese skryté mohutné skály. Ty byly mnohem výš já i než kopeček s lomem a tak skály dokázaly signál velmi snadno odrazit volnou dráhou nad mým kopečkem k protistanici. Dalo by se říct, že ty skály měly na protistanici "přímou viditelnost". Někdy jsou souvislosti a trasy šíření prostě zajímavé. Ale fyziku zatím radiové vlny vždycky respektovaly :)
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od miculas »

V neděli v 6:00 se koná PMR štafeta, pořádaná Jerrym Nové Město, přičemž dost účastníků, včetně mne (a Karlose?) bude na kopečcích i přes noc, takže při relativně čistém nočním PMR éteru bude možno vyzkoušet, co uslyšíte a kam se dovoláte třeba ze svého domácího QTH. Tož zapněte péemerky, poslechněte a pokecejte. Do ranní štafety na 7. kanále prosím nevstupovat. Dík.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od Chorche »

6.00 jako myslíš ráno ? :shock: To budu určitě vyspávat sobotní leteckou vopici :)
Wolf
VIP
Příspěvky: 146
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od Wolf »

Jojo, fakt v 6 ráno. Asi aby nerušili štafetové spojení turisti a děcka?
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 329
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od Majkl Night »

Díky za upozornění na probíhající štafetu. Měl jsem možnost si poslechnout, odkud všade můžu chytit signál. Z mého QTH JN89NK jsem si poslechl 8 stanic z PMR štafety nejdále 127km, takže díky za zkušenost. :yes
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od Jenda »

Hezké. Já jsem ze střechy vysokého paneláku v Praze slyšel Ještěd, Brdy, Ralsko a Jesenici.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od Karlos »

Tak hlásím že štafety jsme se úspěšně zůčastnili ale hodnocení spojení nechám na Miculasovi bo kdo mě zná tak ví že já tak brzo ráno ze spacáku zásadně nevylézám... :mrgreen:
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Zkouška spojení - slyším za pět!

Příspěvek od miculas »

Nejen že Karlos nevylézá ze spacáku tak brzy, jeho nevzbudila ani početná hlaholící a dupající skupina turistů, která na Brdo (JN89PE) dorazila v půl páté ráno kochati se východy slunka. Takže v PA době s Karlosovu ostražitostí moc nepočítat.
Hodnocení štafety nechám na pořadateli, z mého pohledu to bylo fajn a na moravské straně, co jsem slyšel, to proběhlo bez zádrhelů. Účastníci budou organizátorovi posílat reporty, které budou časem na uvedené stránce vystaveny. Reporty z Jizery už jsou tam.
Edit: deník, jak jsem to slyšel já.
Odpovědět