Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližovadel

Transport suchou i mokrou nohou, jakožto i vzduchem.
Odpovědět
drigon
VIP
Příspěvky: 3012
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od drigon »

Ten motor mne celkem zajímá, protože zahrádku mám (malé pole taky, ale to mají v pronájmu jezedáci (zatím)) a nějaká ta mechanizace se vždy hodí. Jenom to bude otázka financí, neboť z běžného platu to na nějaké vyskakování není. S pozdravem M.
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od mcrea »

2Fabulous
nepodařilo se mi to najít, ale nějaký 2-3 koňový diesel by se mi taky líbil. Mohl bys to prosím ještě jednou rozepsat?
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od surikata »

to mcra: projdi si našetraktory.cz tam se občas nějaký traktorek s motorem slavia nebo podobný občas prodává. Ma to houby spotřebu a je prakticky nesmrtelný.Lepší koupit hotový traktorek, protože stavba vlastního se docela protáhne a prodraží. On traktor s malou spotřebou a motorem co sežere olej nebo tuk bude asi nejdůležitejší vozidlo v okolí. A může tě docela slušně uživit.
Co nějaký elektromobil? Co chvíli je nějaký samodomo v TV.
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od mcrea »

Já už jeden samodomo traktorek mám. Motor tam mám z benzínové PF. Toho číňana bych chtěl použít jako stabilák. Mě by se ta Slavia líbila, ale nejsou zrovna levné a je to takové už trochu hovádko. Ale jednu mám slíbenou takže uvidíme
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od Fabulous »

Už jsem zapomněl název i odkaz na ten motor, ale když na alibaba.com zadáš vyhledávání třeba "small diesel engine", tak ti vyjede hafo firem, které to vyrábí nebo prodávají. Ovšem člověk toho musí koupit alespoň pár desítek kusů, jinak se s tebou ani nebudou bavit.

Ale třeba na aliexpress.com můžeš nakoupit i kusovky v cenách cca 200 USD.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od DeadMan »

Můj děda (už je 6 let po smrti) si taky postavil vlastní traktor (prodal se) a to s motorem JAWA350 sám jsem s tím párkrát oral a musím říct že to mělo neskutečnou sílu na takového prcka (zadní náprava byla z nějakého náklaďáku už nevím přesně) možná někde najdu foto tak ho tu pak hodím.
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od mcrea »

Motory Jawa 250 a 350 se na tyhle stavby používají docela často. Musíš použít druhou převodovku a nucené chlazení. Bohužel pokud tomu dáváš skutečně na prdel a to při orání dáváš, odchází u těhle motorů ložiska na klice a pokud je včas nevyměníš tak i klika. Na tohle zatížení nejsou prostě stavěné
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od dracekvo »

Oni obecně tyhle motory nebyli žádný extra držáky. A dvoutakt je pro rozpadlíka k ničemu.
Nejde předělat na alternativní palivo. A když tak kvůli mazání to bude neskutečně složité.
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od mcrea »

No na motorkách vydržely dost slušně. Rozebíral jsem je po 50000km a preventivně jsem měnil ložiska. Ale nikdy nebyla v takovém stavu, že by to ještě nejelo pěkných pár tisíc. Panelku - dvouložiskovou - mám dodnes. I když už moc nejezdí, nemám na to prostor
Edit - jinak souhlasím, na traktorek se moc nehodí
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od Fabulous »

Stare motory Jawa byly vyhlasene odolnosti. Prispival k tomu i pomerne maly vykon motoru a jednoduchost konstrukce.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od urbanwarrior »

Na vojně jsme měli elektrocentrály s motory Jawa 500, dávaly cca 5,5kW a při plné zátěži skoro nebylo znát zpomalení. U mobilních jednotek byly v permanenci skoro neustále a při údržbě byly jako nové. Odolné motory na stabilák, ale na orání asi nic moc (podle mého názoru).
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od mcrea »

O tomhle použití toho motoru slyším prvně, ale to nevadí. Ten motor má podle verze kolem 20koní, tudíž nějakých 14-15kW. Při odběru 5kW nebyl zatížený ani z půlky
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od dracekvo »

Sem zapoměl dopsat že ve své době jistě. Z dnešního podledu moc spolehlivé nejsou.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od Fabulous »

Prave, ze z dnesniho pohledu jsou lepsi, nez moderni :) Jejich konstrukce neni "nacasovana". Byly delany pro temer neomezenou zivotnost. Ovsem neplati to pro motory Jawa638, ktere sice vychazely z puvodni konstrukce, ale uz byly ponekud zmrsene.
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od mcrea »

Na panelce jsem nalítal kolem 200 000km cestou necestou - Rumunsko, Ukrajina, Gdaňsk, celá Čr. Nějakou dobu každý den do práce. Za tu dobu mi jednou praskla jehla v ojničním ložisku, jednou se povolil pastorek primárního převodu-moje chyba, asi dvakrát se měnily uhlíky v dynamu, pak jsem pořídil bezkontaktní zapalování s 12V alternátorem. Pár lanek u spojky a pár utřepaných žárovek, nepřipadá mi, že by to bylo nějak nespolehlivé.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od JimmyJazz »

Zde je videt, jak ten 'mini-diesel' vypada: http://www.youtube.com/watch?v=hrVLK2XAZac / http://www.youtube.com/watch?v=kBfnNi8kWVw - jak Fabik zminil, vyrabi ho spousta fabrik v cine.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od DeadMan »

Tak tady jsou fotky není to nic moc dělal jsem je v době kdy jsem si koupil svůj první digi foťák tak jsem to zkoušel na všem možném.

Děda ten traktůrek používal celý život a oral/bránoval atd. s tím opravdu "velký" kus pole cca 2-3tis m2 (přesně už nevím protože pole už je rozprodané na stavební parcely) a ačkoli měl k tomu náhradní motor tak ho nikdy nepoužil (traktor původně měl skončit na součástky ale když ho kupec viděl tak ho chtěl zachovat tak doufám že je mu tam dobře).

Naši (rodina) byli drobní hospodáři měli prase, kozy, slepice, kačeny na půdě jsou ještě cepy a další nástroje používané za první republiky škoda že se naše "rolnické" znalosti vytratily bez předání na mladší generace.
Přílohy
IMG_0150_1.jpg
IMG_0151_1.jpg
IMG_0657_1.jpg
IMG_0658_1.jpg
IMG_0659_1.jpg
IMG_0660_1.jpg
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od Fabulous »

Jen tak pro info. Jawa 500 je docela vzacny a ceneny motor. Doufam, ze jste ho prodali za slusnou cenu...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od DeadMan »

Tak to jsem ani nevěděl že je to pětistovka no ani nevím za kolik se to prodalo tohle "dostal" strejda.
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Vlastní konstrukce ter. aut, traktorů a jiných přibližov

Příspěvek od mcrea »

Jawa 500 je dvouválec a monoblok, tohle vypadá na 350, ale nejsem si úplně jistý typem
Odpovědět