Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
dawsa
Příspěvky: 39
Registrován: 28.01.2014 13:33

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od dawsa »

Automag jsem měl v ruce, nic moc. Taky to řeším, protože mám 22 wmr dlouhou, tak chci i něco krátkého. Střelivo používám originál winchester, kdysy tu byla k mání i verze supreme (černá krabička)- to bylo úplně nejlepší. Ale hornady tady je a to je v pohodě. Kel tec je tak ošklivá pistole a samý plast, moc mě nezaujala (snad jen ten 30 raný zásobník), ale je k tomu za velkou louží krásná karabinová konverze:-))
k.vancura
Příspěvky: 86
Registrován: 13.05.2014 8:37
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od k.vancura »

Vím, že můj příspěvek se teď trochu odkloní od rozběhlé diskuse, ale myslím si, že nebude stejně na škodu ho sem připdat.

Před nedávnem jsem si pořídil revolver Rossi, 38 Sp. a hloubal, co k tomu za náboje. Mocse mi líbili polopláště, ale zase jsem si nebyl jistý, zda to není na osobní obranu náboj se zvýšenou ranivostí, což jsem někde na internetu v nějakém fóru dokonce našel. Jelikož jako patriot střílím S&B, obrátil jsem se na ně a dostal jsem následující odpověď:

"Vážený pane.

Náboj 38 Special se střelou SP není zakázáno používat pro osobní obranu.
Používá se však hlavně na otevřených střelnicích, kde se odráží od země a
jiných překážek méně, než náboj s celoplášťovou střelou. Střela SP tohoto
náboje má poměrně menší rychlost, takže se v měkkém cíli nepřetvaruje a
nezpůsobuje nadměrné zranění.. Přál bych Vám však, abyste se nikdy nedostal
do situace, kdy byste se musel bránit palnou zbraní. Víte, policie vždy
vyšetřuje, zda byla obrana přiměřená hrozícímu útoku a to jsou věci k
posuzování velmi subjektivní, to se nedá vypočítat.
Přeji Vám s našimi náboji ty nejlepší střelecké výsledky.


S pozdravem

Hykel

Sellier & Bellot."

Takže mi vychází, podle toho co mi napsali, že na osobní obranu je to lepší, protože se mi to spíš nebude odrážet, cíl to neproletí a tím se sníží riziko, že dojde k úhoně někdo, kdo jena incidentu nezúčastněný.

Samozřejmě, beru tady normální podmínky, nikoli dobu PA, kdy musím počítat s jistou balistickou ochranou a potřebou razancí střely, aby byla schopna překonat tuto balistickou ochranu.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od GOD »

38 Special SaB sa 4x !!! v miestnosti odrazila - normalna omietka (jedna konkretna strela). Revolver bol 3 alebo 4 inch. Kolko krát by sa odrazila FMJ neviem. A samozrejme zaleži od uhlu dopadu - všetky odrazy boli šikmo, nie kolmo.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od krvfx »

Mě se docela líbí wadcuttery, zatím mám krabičku od SB, ještě jsem je nevyzkoušel. Chystám se ale zkusit přebíjet vlastní. Z ocelového dvoupalcového revolveru mi zatím všechny náboje přišly celkem snesitelné.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Strelec45 »

Wadcuttery jsou nalaborovány pro co největší přesnost. Mají velmi malou navážku, tím pádem i výkon. Na osobní obranu krajně nevhodné.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od krvfx »

Však proto se chystám dělat vlastní :D
Uživatelský avatar
ilicz
Příspěvky: 22
Registrován: 24.09.2014 10:50
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od ilicz »

Vystřílel jsem něco přes tisícovku semi-wadcuterů Libra Extrasport a sundával jsem s nima bez problémů i poppery, se kterýma měli někteří "sportovní" střelci se svýma IPSC laborovanýma čajíčkama vcelku problém.

Posledních pár "nosím". Říkám si, že díky tvaru střely by snad (narozdíl od normálnéch plášťovaných ogiválů) by to snad nemuselo nešťastníkem prpletět durch. Pokud ano, doufám, že mu tam zbude krásně vykrojená dirka ;) :devil

Edit: oprava překlepu
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Reno »

Strelec45 píše:Wadcuttery jsou nalaborovány pro co největší přesnost. Mají velmi malou navážku, tím pádem i výkon. Na osobní obranu krajně nevhodné.
Proč krajně nevhodné? Ty náboje .38 Special Wadcutter od S&B mají úsťovou energii cca 220J, což je skoro stejně, jako 7,65 nebo 9mm Browning, přičemž díky tvaru střely budou mít menší průbojnost a lépe předávat energii. Pro sebeobranu doma v bytě do revolveru ráže .38 Special nebo .357 Magnum myslím naopak ideální legální munice :idea:
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Dancek »

Jen pro zajímavost, z katalogu S&B zmizel náboj 38 special se střelou WC a objevil se tam nový náboj se střelou 158 grs LFN. Naživo jsem jej zatím neviděl, mám ale obavu, že bude stejně jako 38 special se střelou LRN plněný nějakým pomaleji hořícím prachem a při použití v krátké hlavni obranného revolveru se jeho hodnoty rychlosti a energie střel hodně vzdálí od katalogových údajů.
Náboj 38 Special WC od S&B jen stěží dosáhne energie 220 J, jak uvedl Reno. Ve starším katalogu sice má uvedenu rychlost 213 m/s a energii 218 J, jenže těchto hodnot dosahuje při střelbě ze 190 mm dlouhé balistické hlavně (7,65 Br. ze 100 mm a 9 Br. z 90 mm hlavně), ze které neuniká tlak mezi válcem a hlavní. Na nošení většina lidí používá v této ráži revolvery s podstatně kratšími hlavněmi, obvykle 2 až 3, zřídka 4".
Ve jednom starém čísle časopisu Střelecký magazín vyšel článek o ultralehkých revolverech S&W a Taurus s 2" hlavněmi. Pro úplnost dodávám, že Taurus měl hlaveň plné 2" zatímco S&W ji měl o několik mm kratší.
Ze S&W vyšla průměrná rychlost střely od S&B WC 176 m/s a energie 149 J.
Z Taurusu vyšla průměrná rychlost stejného náboje 177 m/s a energie 151 J.
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Dancek »

Přidám svoje měření, i z tohoto měření je zřejmé, že 38 special se střelou WC od S&B se ani zdaleka nepřiblíží katalogové hodnotě.
Střele náboje 38 Special WC od S&B jsem z 2" revolveru naměřil průměrnou rychlost 170 m/s, tj. energie 138 J. Hodnoty jsou průměrné z šesti ran, zaokrouhlené na celá čísla, měřil jsem na venkovní střelnici při teplotě 17°C.

Zajímavější by možná mohl být 38 special se střelou WC od firmy Geco (na červeno přebarvený MFS), který podle katalogu dosahuje ze 150 mm hlavně rychlosti 265 m/s, tomu odpovídá energie 337 J, ale tento náboj jsem neměřil ani nestřílel.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Reno »

Není nad to zjistit realitu na hradlech. :) Každopádně navzdory té oproti katalogovým hodnotám výrazně nižší úsťové energii, jak vidím cca 150 J při střelbě z revolveru s 2" hlavní, se stále domnívám, že by to pro sebeobranu uvnitř bytu mělo být dostatečné. Stejných výkonů dosahují např. pistole ZVI Kevin v rážích 9mm Browning a 9mm Makarov, u kterých se rovněž počítá s použitím na krátké vzdálenosti. Střela v tomto případě cíli (padouchovi) předá veškerou energii a hlavně jej na 100% neprostřelí, takže nemůže dojít k ohrožení jiných osob. Ovšem jako univerzální sebeobranný náboj (střelba na větší vzdálenosti, než je délka místnosti) bych ho při výše uvedených výkonech už nedoporučoval.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Strelec45 »

No nevím, .45 je .45. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Fabulous »

Nekonečné, nekonečné hledání slepých uliček. V době, kdy celý svět hledá co nejúčinnější náboj, tak vy hlásáte "120 joulů stačí".

Chujovina nehodná odborné debaty... :ne
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Baca »

V pripade rozpadu bude lautr jedno (aspon vo vacsien pripadov) ci pouzijes povolene, alebo nepovolene strelivo. Dokonca si budes svoje strelivo upravovat tak, aby malo co najvacsi ranivy ci smrtiaci ucinok. Takze vykonne strelivo (napriklad mnou preferovane 7.62x25 tokarev vo vykonnejsej laboracii) upravena strela k co najvacsiemu rozpadu po naraze bude to prave orechove proti zivej siel bez krytia. V pripade ukrytia ziveho ciela za prestrelitelnou prekazkou za vhdonych okolnosti prebijem zasobnik s neupravenymi strelami a toho zmrda za jablonou dostanem skrz kmen ( asi nie vacsi nez 20cm v priemere) ak sa bude kryt za autom nikdy neschova celeho cloveka za koleso ci blok motora celeho a vzdy sa najde odhadom miesto, kde sa bude dat gulku dostat. To iste plati o 7.62x54R ci vz.43 alebo podobnych strelach.

Tot moj laicky nazor podoprety vyhradne teoretickym studiom tychto a aj inych webov o zbraniach.

Budem rad ak ma skuseni vyvedu z omylu ak uvazujem zcestne :-)
Uživatelský avatar
Ambroz
Příspěvky: 69
Registrován: 15.09.2012 11:42
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Ambroz »

Hmm. Vy tu fdikutujete, ako msjefektivnejsie dat dole utocnika a prestrelit krytie... Kolki z vas uz boli v realnej situacii, ked museli zabit, alebo byt zabity? Ono to cloveka zmeni, ked vidi, ako z druheho cloveka unika zivot jeho rukov. Isto niekedy sa tomu clovek nevyhne, ale sorry, tie emocie pri tom pisani komentov... neuleteli ste niekam nchalani? koniec OT.
Isto, ak je to treba a ide o zivot, tak urobis aj nelegalne cinnosti, ktore zvacsia tvoje sance. No ale teraz este nie sme v situacii, kedy by bolo potrebne tieto nelegalne upravy robit. Ak Vsetko ma svoje miesto a cas, no zatial su tvoje produkcie klasifikovatelne ako tr.c. navadzania....
Na kazfu situaciu sa hodi iny typ streliva, isto, no vo vacsine pripadov nemas ani cas prebyjat, nie to este premyslat. Moje silne afiliancie k kalibru .=22, (.223) poznate, Ocakavam zdravu kritiku. Napriek tomu ten emocny naboj by asi mali viaceri tlmit :-) Svetu mier a kvety do hlavni .:-) ))
Kedze v mobile mam asi milimetrove pismo na tomto fore pri pisani, tak sa ospravedlnujem za preklepi, nemam moznost ich korigovat.
Dancek
Příspěvky: 83
Registrován: 27.09.2014 10:37
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Dancek »

Vrátím se k náboji 22 WMR. Měřil jsem rychlosti střel několika nábojů této ráže, střílených z revolveru s 6,5" hlavní. Nejsem si jistý zda to nějak ovlivnilo přesnost měření, měřil jsem na venkovní střelnici při teplotě -2°C, výrobce ale doporučuje měřit při teplotě 32°F – 100°F, (0°C – 37,8°C).
Přílohy
22 WMR.jpg
22 WMR.jpg (87 KiB) Zobrazeno 7830 x
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Baca »

Ambroz, ved toto je vlakno o razi pre ROZPADLIKA. Takze vzdy ide o teoriu co mat pri sebe v pripade ROZPADU a nie teraz. Takze o navadzanie nejde. Teoretizujeme ake strelivo z pohladu mnozstva a ucinnosti by mal rozpadlik syslit aby bol pripraveny na vsetky alternativy. Vacsinou sa tu ale hovori o razach ktore su teraz v dobe (ciastocnej) normality povolene a pouzitelne bez perzekucii statu. Cize podla mna mimo zadania - "Pistolova raze pro rozpadlika". Podla mna by to mala bt raz co najuniverzalnejsia nositelna a pouzitelna teraz aj v pripade ciernej buducnosti. :-)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od K4cer »

Principálně identická nekonečná diskuse se vede na všech offroadfórech na téma pneumatiky. Samozřejmě je možné na gazíka obout šestnáct rozličnejch vzorků, ze kterejch každý má nějaké potencionální výhody v určitejch specifickejch situacích; v praxi to nikoho nebude bavit, ani kdyby měl pneuservis.

Dle mého názoru výhody 9L tak markantně převyšují ostatní ráže, že další debata je spíš akademická. Univerzálnost, dostupnost, vlastnosti, v neposlední řadě i cena, mluví rozhodně pro. Neumím si představit, že bude člověk - většinu dne zaměstnán daleko prozaičtější činností, jako taháním dřeva, zalejváním brambor, a kšeftováním s konzervama nebo acylpyrinem, než filmovýma prestřelkama - chodit ověšen šesti pistolemi, aby měl tu správnou. Myslím že velká většina z nás bude spíš sedlák starající se o přežití, než special forces. A to neberu v potaz, že nám ty pistole stejně seberou.
Krom toho, pozoruju velmi striktní dělení situace na "před" a "po" rozpadu, které vychází z klasické vize teď to bouchne a tma. Pohled do historie (i součastnosti) ukazuje že je daleko větší šance na rozpad pozvolnější, evokující zamyšlení, čím střílet "v průběhu" rozpadu, tzn. v situaci kdy je natolik špatně, že se střílet musí, přesto nějaká forma vnitřní bezpečnosti existuje, takže se najde instituce nebo jednotka, která vás za vlastnictví či použití jiného než běžného střeliva bude s velkou radostí buzerovat.
Navíc pokud jde o pistole, tak jejich jediným posláním je ubránit se proti běžným vagabundům, na co stačí cokoliv od 7,65ky. Proti tlupě ve vestách (a pravděpodobně s kosama) s psitolí není šance.

Takže sice uznávám, že aletrnativní ráže mají své výhody, za sebe však zůstávám u osvědčenejch 9Luger a 7,62x39, s malou zásobou jinejch ráží, pro případ potřeby.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od the.marek »

Je to sranda... Vždycky jednou za čas se tohle téma vrátí jako boomerango. Buď, že 6,35 je plně dostačující a nebo naopak jedině 7,62x25 na Tyranosaury... Je to komedie, škoda už se k tomu vůbec vyjadřovat.
Každý, kdo má půl mozku a umí číst, tak si může přečíst historii tohohle vlákna :D
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Pistolové ráže Rozpadlíka - debata

Příspěvek od Baca »

Prosim moderatorov, aby moje hlinty premazali :-) Nechcem tahat tigra za fuzy :-)
Odpovědět