Optimálna zbraň na medvede

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od sigurd »

Z rodinných a prepperských dôvodov som si neurobil ZP . Už dlhšie sa nám, v poslednej dobe, pri turistike množili strety s medveďmi, ale pri poslednej návšteve blízkeho piknikového miesta (s vnukom), keď sme odtiaľ videli odchádzať macka, tak padlo rozhodnutie na ZP a účinnejšiu obranu. S malými deťmi by už ochrana pyrotechnikou a sprejmi nemusela byť dostačujúca.
Potreboval by som poradiť spoľahlivú, čo najľahšiu (bude to na viacdňovú turistiku), kompaktnú, dostatočne výkonnú krátku zbraň. Najlepšie nerez (revolver?), cena zbrane a streliva nie je až tak podstatná.
Som dôchodca, 95kg, slušná kondícia, ZVS+ nastrieľané zo všeličoho, ale nie som extra fanda do zbraní- beriem to, ako nutné náradie na obranu. Nemám prehľad o súčasnej ponuke vhodných zbraní, preto sa obraciam na odborníkov z tohto fóra.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od Kapo »

Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od bivoj »

Pokud něco malého, lehkého a kompaktního, tak Glock 29 Gen5. Ale střílet s tím bude bolest.
Ve full size pak Glock 20 Gen5.
Obě zbraně jsou v ráži 10mm Auto, tzn. se správným střelivem na medvěda zcela dostačující.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od čimango »

Jak píšou kolegové nade mnou - ideálně to, co se používá v severních teritoriích Ameriky a Kanady. Revolver .44 Remington magnum, nebo pistole 10mm Auto. Určitě bych volil střelivo s olověnou nebo fmj střelou flat nose. Střely s řízenou deformací nemusí mít dostatečnou penetraci. Američané moc pro tyhle účely nepoužívají revolvery .357 magnum, ačkoliv energie je ekvivaletní 10mm auto (vyšší rychlost, ale lehčí střela). Asi proto, že pětiranný .44 revolver už není o moc větší.
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od sigurd »

Zpätný ráz mi nevadí, hlavný je dostatočný výkon a nízka hmotnosť. Tých pár rán ročne ustojím...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od bivoj »

Tak pokud ti jde především o hmotnost a kompaktnost/nositelnost, tak v úvahu připadá asi jedině ten Glock 29.

Ruger Alaskan váží prázdný 1,3 kg (!!!) Oproti tomu G29 jen 760 g.
Nabitý Alaskan je solidních 1,42 kg, G29 925 g. Navíc v tom Glocku máš k dispozici 10 ran oproti 6 u revolveru.

A ještě pro škudlily - ten Glock 29 Gen5 stojí 22 000,- Kč, kdežto Ruger Alaskan skoro dvojnásobek - 39 500,- Kč

Střelba bude nepříjemná z obou.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od Hagen »

Taky bych doporučil Glock 29.
Na našeho medvěda hnědého je ráže 10mm Auto dostatečná, a 10 knedlů v šupleti je slušná zásoba.
A pokud bys chtěl víc ran, není problém koupit nástavec na zásobník z Glocku 20.
Tím se dostaneš na 15 ran (1 v komoře)
(nosím takto Glocka 30)
Ale neodpustím si poznámku,... myslím, že sprej na medvědy, rolničky na batoh, a vědět jak se zachovat je lepší volba.
Na druhou stranu tě chápu, olovo je lepší pocit, a sám do lesa nosím .460 SW
Přílohy
navlek-na-zasobnik-x-grip-glock-30.jpg
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od sigurd »

Máme 11 stretnutí s medveďom, z toho 2x na blízko, vždy sme vycúvali bez použitia spreja a pyrotechniky (manželka nepanikári), ale posledné stretnutie sme mali so sebou 4 ročného vnuka, a to by nablízko nemuselo dopadnúť dobre.
Ten Glock 29 parametrami úplne vyhovuje, ešte keby bol plochejší a krajší ;) .
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od des »

Glock 29g4 váži prázdny 696g s ocelovými mieridlami. S náhradným zásobníkom, puzdrami, nábojmi a svetlom sa vyšplhá na krásnych 1.675g v puzdre s poistkou. Bez poistky o 100g menej, ja do prírody nosím s poistkou. Strelba je v pohode, žiadna bolesť sa nekoná. Proti 44mag rýchlejší a presnejší. Ale strielam len SelBel fmj, plnotučné náboje s nedeformujúcou sa strelou jaksi niesu. Mal to byť glock do prírody, ale rozdiel v nosení proti G26 neni velký, tak ho nosím furt. A doporučujem zásobník s botkou pre plný úchop. Mám Pearce+0 a +2, nosím +2.
Přílohy
20240331_115415.jpg
20240331_115355.jpg
20240331_115325.jpg
20240331_115300.jpg
20240331_115046.jpg
nemóže íst karta furt...
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od sigurd »

Vďaka za podrobné info- v long trek verzii (pištoľ+ obyčajné púzdro) sa dostanem na 1kg, a keď vyradím sprej a výbušky, tak to bude hmotnostne skoro to isté. S výberom je teda rozhodnuté, ešte si ho pôjdem niekde "ošáhnuť"- ďakujem za rady priatelia, už len ten ZP.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od JOBU »

A si si istý že dostaneš A ? Že už riešiš aj zbraň?
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od sigurd »

Ano.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od JOBU »

Ok. Len čo v posledných mesiacoch počúvam, vydávanie A čiek všade dosť obmedzili - chcú dobré dôvody a príčiny.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od Kapo »

sigurd píše: 31.03.2024 15:36 ... a keď vyradím sprej a výbušky, tak to bude hmotnostne skoro to isté. ...
To je riadna blbosť, vymeniť istotu za hazard. Dedek pred sedemdesiatku si ide kúpiť búchačku, aby strielal za behu medveďov? :lol:
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od Hagen »

Je to blbost, to už jsem tu psal.
Mnohem víc bych se spolehl na pořádný sprej na medvědy.
Nicméně chtěl poradit jakou zbraň, dostal tedy radu.
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od JOBU »

A ten sprej ide použiť nielen na medvedov...
sigurd
Příspěvky: 397
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od sigurd »

Ako som už písal, osobných stretnutí s medveďom sme mali dosť, viem, ako to prebieha, ak sa nepanikári, tak sa to dá zvládnuť. Problém sú psy a deti, ich chovanie sa nedá usmerniť, panikárením skôr vyprovokujú medveďa k útoku, a tam už asi sprej bude zbytočný. Hluk môžem urobiť aj varovným výstrelom, a pocit, že sa môžem aktívne, a dostatočne brániť mi pridá na rozvahe.
Ak chcem z vnukov vychovať schopné deti prírody, tak tam musíme chodiť, a pocit, že som niečo zanedbal ohľadne ich bezpečnosti, a niečo sa im stalo, nechcem zažiť.
Mám pragmatickú tolerantnú manželku, ktorá si pred svadbou dala dve podmienky:- nechce žiť s tučným prepitým bulom chabého rozumu smrdiacim pivom a žiadne strelné zbrane, kým deti neodídu z domu. Teraz okamžite súhlasila s nákupom zbrane.
Kapo- stretol si medveďa? Je rozdiel vidieť, a stretnúť- to je vtedy, keď ťa medveď zaregistruje a nejako reaguje...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od Kapo »

Ja hej. A ty už si kolko krát strielal po zvierati? :roll:

Nevravím, že strelná zbraň na obranu je špatný nápad. Skôr naopak. Ale nie ako náhrada za sprej.
A hlavne to chce trénovať. A nie že: "... ZVS+ nastrieľané zo všeličoho..." ;)
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od bivoj »

Na Slovensku opět útočil medvěd, zraněný muž a žena se schovali v kolibě
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... nicni_vajo
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Optimálna zbraň na medvede

Příspěvek od Hagen »

sigurd píše: 01.04.2024 12:28 Ako som už písal, osobných stretnutí s medveďom sme mali dosť, viem, ako to prebieha, ak sa nepanikári, tak sa to dá zvládnuť. Problém sú psy a deti, ich chovanie sa nedá usmerniť, panikárením skôr vyprovokujú medveďa k útoku, a tam už asi sprej bude zbytočný. Hluk môžem urobiť aj varovným výstrelom, a pocit, že sa môžem aktívne, a dostatočne brániť mi pridá na rozvahe.
Ak chcem z vnukov vychovať schopné deti prírody, tak tam musíme chodiť, a pocit, že som niečo zanedbal ohľadne ich bezpečnosti, a niečo sa im stalo, nechcem zažiť.
Mám pragmatickú tolerantnú manželku, ktorá si pred svadbou dala dve podmienky:- nechce žiť s tučným prepitým bulom chabého rozumu smrdiacim pivom a žiadne strelné zbrane, kým deti neodídu z domu. Teraz okamžite súhlasila s nákupom zbrane.
Kapo- stretol si medveďa? Je rozdiel vidieť, a stretnúť- to je vtedy, keď ťa medveď zaregistruje a nejako reaguje...
Nikdo tu nechce podceňovat nebezpečí, ale opravdu se vyplatí se zklidnit, a popřemýšlet.
Pokud by jsi už ten zbroják měl, a nejlépe pokud by jsi už měl i tu účinnou "medvědobijku", asi by s tím Kapo, ani já neměl problém si ji na obranu nosit. (primární zbraní bych ale měl stále ten medvědí sprej)
Nicméně dělat si zbroják, a kupovat zbraň pouze kvůli napadení medvědem mi přijde jako neuvážené rozhodnutí s horkou hlavou.
Ten sprej na medvědy je minimálně stejně účinný, ale osobně si myslím že je i účinnější.
Takže snažit se nosit stejně, nebo spíš méně účinnou zbraň,... a ještě si to komplikovat děláním zbrojáku,...
to pak vyvolávé tyto pochyby a diskuze.
Každopádně tvá otázka nezněla co nejefektivnějšího s sebou nosit, ale jakou střelnou zbraň si na medvěda pořídit.
Takže pokud bych odpověděl komplexně a s čistým svědomím, tak nejlepší zbraň je ten sprej, ale nejlepší střelná zbraň je (podle tvých priorit) ten Glock 29.
Odpovědět