EBE - Evakuačný batoh

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od Josef »

No, MacGyvere, teď jsi trefil hřebíček na hlavičku - připomělo mi to, upozornit na problém s plastovými díly za mrazu. U batohu typicky s trojzubými plastovými sponami a napínacími přezkami. Některé méně jakostní výrobky, u kterých se předpokládá turistika v teplejších klimatických pásech, při mínus osumadvacítce křupne, že člověk ani neví, jak se mu to podařilo. Ne třeba hned, třeba až po týdnu nebo až za nějaký ten rok, když si člověk myslí, že svou výstroj zná a má ověřenou. Jenže materiál si pamatuje a občas se i unaví. A když je to na nějakém důležitém místě a musí se pak improvizovat nějakým špagátkem, tak to zase tak moc legrace není. Takže nějakou tu náhradní sponu do vybavení základního tábora také přidejte. Kupodivu ani hliníkové slitiny nejsou mrazových křehkých lomů ušetřeny.

(Jednou jsem se zcela zbytečně propadl o několik míst v závodech, když se mi za mrazu doslova na střepy rozsypala jedna z hliníkových karabin, kterou byl jeden z mých haskounů připřažený do spřežení. Žádný náraz, žádná extrémně zvýšená síla, jen tiché lupnutí a najednou pes běžel volný. Trvalo půl minuty, než jsem spřežení zklidnil a uprchlíka za postroj napevno přisukoval. Ale taková časová ztráta se na krátké trati už dohnat nedá a skončíte v lepším případě s bramborovou medailí, v horším dokonce s červenou lucernou. A to nebylo v Nome na Aljašce, jen v docela obyčejných Jižních Čechách. Přesto mráz jak "samec".)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od Terminated Account »

S tím nelze než souhlasit. Místo náhradních přezek, ale doporučuji nosnou šňůru. Nejlépe pomocnou horolezeckou REP, průměr 3mm. Stačí pár metrů. Dá se s ní spravit téměř vše. Přezky likviduju jak na běžícím pásu a to nejen v mrazu. Nekvalitní přezky se sami rozepínají při malém zatížení, když na ně stoupnete v tenisce tak prasknou, zlomíte je při normálním používání. Čeští výrobci dělají výborné batohy ale chybí jim v současnosti preciznost v detailu. Kvalita šla ruku v ruce s velkou konkurencí strašně dolů. Právě například používání levných plastových přezek degraduje výrobek o několik tříd níže i když je precizně ušitý z kvalitních materiálů a ergonomicky a uživatelsky vychytaný.

OT: Ta rozpadlá karabina by mě velmi zajímala. Jednalo se o normovanou nosnou karabinu, nebo nějakou "klíčenku"? Výrobce, stáří, způsob požívání atd. Klidně SZ předem díky.
brezvi
Příspěvky: 49
Registrován: 14.01.2012 11:15

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od brezvi »

Za sebe doporučuje Gemu. Uzamknutí bederáku bezkonkurenční - možnost poškození i při nízkých teplotách minimální a nastavení zad je také komfortní. Na expedici po Ukrajině jsem si půjčil nový batoh http://www.gemmasport.cz/expedition-75-cordura a byl jsem jak v bavlnce.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od Terminated Account »

Pokud se Gemma někomu válí doma bez využití, nebo pokud ji najdete odloženou na sídlišti u popelnic - pak ano - sám mám starou Gemmu s předním plněním, kterou jsem už dávno vyřadil, takto připravenou. Ale utratit za tento batoh v dnešní době peníze lze snad jen z nostalgie k devadesátkám, nebo pokud mám hodně peněz a potřebuju batoh k nějakým podivným speciálním účelům. Je to jako by jste si šli koupit do autosalónu fungl nového Favorita za cenu Oktávky.

Tímto se rozhodně nechci dotknout případných majitelů! Gemma svoji práci odvede, ale je již značně překonaná.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1004
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od Hdm »

Napiš prosím v čem ti přijde zastaralá.
Nemám příliš přehled v této oblasti, tak aby jsem případně věděl co od batohu chtít nebo naopak čemu se vyhnout. Mám taky Gemmu a přijde mě výborná, ale jak píšu nemám srovnání.
brezvi
Příspěvky: 49
Registrován: 14.01.2012 11:15

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od brezvi »

Bude to tím, že jak jsem pochopil z jiných příspěvků, tak MacGyver je profesionál co se týče outdoru. Myslím, že pro ty co vyrazí na měsíc v létě na vandr, občas o víkendech a parkrát v zimě na přejezd běžek jsou tyto batohy postačující. Otázkou je jak náročný bude rozpad.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od Terminated Account »

Zásadní je právě zkušenost a srovnání. Je to kvalitně ušitý batoh z dobrých materiálů, ale tím všechny plusy končí. Gemma už více než deset let nevyvíjí nic nového a o inovacích se nedá hovořit. Svoje jméno vybudovala v devadesátých letech, kdy na trhu absolutně chybělo jakékoliv kvalitní vybavení do přírody a tehdy patřila ke špičce a byl to pojem. Trh se od té doby konsolidoval a gemma už jen ztrácí své pozice a těží ze zašlé slávy.

Moderní batohy se nedají stran střihu, nosného systému, konstrukce, technických vychytávek, kombinováním materiálů a variabilitou vůbec srovnávat. Přesto si gemma své zákazníky najde - skauti, soft turisté, trempíci atd., kteří ocení především jednoduchost a kvalitu. Zakopaná pes je v tom, že jiní výrobci vám dají to samé a za přibližně stejné peníze nabídnou navíc i komfort v užívání.

U batohu je nejdůležitější, aby seděl na zádech a byl vyrobený z kvalitních materiálů, které nezklamou.
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od Dáda »

Josef 23.10.2012 6:23
Takhle jsem používal polovinu balónu, kterým nám do republiky posílali imperialisté štvavé letáky. Byl z tenké igelitové fólie a našel jsem jej při toulkách po Českém středohoří. Za dva cípy jsem pytel pověsil na strom, takže vznikl prostor podobný stanu áčku. Pytel jsem nechával otevřený, aby bylo větrání, vchodový kus fólie jsem nechal viset převisle, aby mi tam nepršelo. Moje outdoorové obydlí jsem nazýval Útočný stan Himalaja. Byl samozřejmě nepromokavý a omyvatelný, takže jednou v Českém ráji, když jsem jej nechal dočasně nepověšený, a než jsme se vrátili z lezení, mi přes něj přešlo hejno husí, mohl jsem jejich h.... snadno opláchnout pod pumpou.
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od Dáda »

K vaření v termosce.
Chce to kovovou termosku, obsahu minimálně 1 litr. Průměr hrdla 80-90 mm. Maso nakrájet na nudličky, asi jako na čínu, brambory taktéž, asi jako hranolky. ovesné vločky, těstoviny, pohanka jsou bez problémů. První vařicí voda slouží k ohřátí termosky a suroviny, tu v polních podmínkách slít, znovu ohřát do varu a nalít do termosky. Když jsem jezdil do hor sám, budovat další rodinný objekt, postavil jsem termosku do kouta srubu a za 2 hodiny jsem měl vařeno. Na vyndavání jídla a konzumaci jsem používal lžíci z umělé hmoty s dlouhou rukojetí.
S tímto zlepšovákem jsem se seznámil na jedné přednášce Ing. Ladislava Siegera a lze se o tom dočíst např. v ročenkách Malý průvodce světem outdooru nebo na webových stránkách www.svetoutdooru.cz, do vyhledávače zadat heslo Sieger.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od EBE »

Drobné radosti sú korením života ;)
Po konci sveta sa rozhodujem doplniť a hlavne odľahčiť svoj Eva batoh o ďalšie drobnosti, zmeny už čoskoro

Pitko so zvojeným plášťom
Kvalitnejšie zápalky
Žabykláč Martinez Albainox s karabínkou 5v1
Základná buzola
Pevnejšie lano 5mm 15m na všetko možné
SMS Lightstick červená a modrá 8-12h ..co to delá? Modře svíti ! ( John Rambo )
a po konci nešťastia za odmenu v prežití víťazná cigara Guantanamera Habana Cuba 8-)
Přílohy
drobné radosti rozpadlíka
drobné radosti rozpadlíka
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od Fabulous »

Ve zdvojenem plasti ale nic neuvaris :)
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od Venet »

Presne jak povedal Fabik. To pitko vyhod. Nic v tom neuvaris
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od Rase »

Proč vyhazovat, vždyť vařit se dá i v použité konzervě. Hrnek se může hodit kdykoliv - ne jen k vaření
edit: Já osobně mám nerezový hrnek s karabinou místo klasického ouška a jsem spokojený.
Naposledy upravil(a) Rase dne 29.12.2012 22:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od Terminated Account »

Vyměnit je to správné slovo. Termohrnek je zbytečně jednoúčelový. Nerezový plecháč z domácích potřeb za pár korun je podstatně univerzálnější a při stejném objemu váží méně.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Taky bych se přimlouval k té univerzálnosti v té konzervě to jde ale.... někdy nemusí být ani ta.
Dvouplášť a ještě s umělohmotným ouškem je již nepřiměřený a těžký jak bylo podotknuto luxus.
Ale každý soudruh musí sám vědět že ?
Miki.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od Kocour »

brezvi píše:Za sebe doporučuje Gemu. Uzamknutí bederáku bezkonkurenční ...
No zrovna to uzamknutí bederáku jsem měl radši ve starém provedení.

Pro ty, co to neznají - staré provedení tvořil popruh 28 mm vedený z každého křídla bederáku při jeho horním okraji, provlečený svojí polovinou klasické přezky - trojzubce - a zahnutý zpátky k dolnímu okraji bederáku, kdy byla stavěcí přezka. Soudobá podoba je široký popruh středem bederáku na pravé straně dlouhý s nastavovací částí přezky, na levé straně přišitá pevná část přezky. Takže když se to rozepne, popruh na pravé straně se houpe poměrně nízko a o všechno zachytává, přezka tluče do věcí v kapsáčích na stehně a tak.

Brezvi má patrně na mysli, že nová přezka je "překlápěcího" typu a nemá pružící součásti jako trojzubec. Já na tom shledávám jedinou výhodu, že se netluče přezka bederáku s přezkou opasku. Jinak samé nevýhody. Původní vedení tenčího popruhu obvodem udržovalo formu bederáku i při vyšším zatížení a dala se regulovat sbíhavost křídel podle tvaru boků. Tohle nové má tendenci se při vyšším zatížení sbalit do ruličky.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od Reiser »

Zvážil bych možná aspoň ty cennější věci co budeš nechávat na chatě třeba zakopat nebo jinak zabezpečit. Krade se dost i teď a bylo by blbý přijít o věci na který budeš spoléhat ještě před tím, než je budeš potřebovat.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od viktor »

Zdary,
se trosku pridam s tim co mom tak vice mene zbalene ve skrini a kdyz jdu ven s noclehem venku tak do tohu bud neco pridam a nebo neco vyndam,, proste podle potreby, v podstate je to vybava odpovidajici EBE.
- US Alice ta mensi,
- dole v ramu namotano asi 6 - 7 m parakordu 3mm
- dole pod vlastnim baglem je zbalena igellitova folie s oky v maskacovem provedeni z MATU, dale US navlek na spacak, neco jako zdarak ale robustnejsi, nebo nemeckou ledninu, je proste lehci a dobre se v ni vari, je to nepromok a mimo na spacak se na tom da valet jak na celte a je lehci
- spacak v nepromok obalu je na remeni zvanem " spagetti " nahore na baglu a tak neomezuje jeho obsah, nekdy k nemu pricpu mensi poncho,
- v baglu, skladaci karimama BW, esus plus varic, zavetri to v jednom zvane Svedak, muzu fakt doporucit procestoval se mnou celou Evropu, nuz velkej Opinel, maceta Cold Steel, Kurki je zasunuta za jednou kapsou, dve US ( cca 2l vody ) polni lahve s pititkem a al podstavcem jsou take zvenku na horni hrane Alice ze stran, pribor / jednoduchej lehkej, skousel jsem titan sporka, ale podle me je na houby, diky zubum na sporku nejde vyskrabat jidlo ze dna esusu, takze sporka mam tak pro srandu, uterku ci kus hadru, krem na ruce, dale celovku, nahradni baterie, jidlo, rum cca 0,5l v plast lahvi, cukr na grog a vubec.. firesteel, vatu nacucanou lihem v plast. flasce, jako troud, vejde se ji tam hodne a funguje perfektne, 0,5l lihu na paleni do varice ( kdyz beru svedak) , rukavice, svicku ci petrojelku ( zalezi kam jedu ) k petrolejce trochu petroleje, nahradni ponozky, salu takovou tu sitovou, je supr ve vetsine pocasi roku, flesku, nahr tricko, malou prirucni lekarnu, v ni zrcatko, ibuprofein, reny, acylpirin, zirtec, tampony, hlastr, desinfekcni polstarky, tak jidlo, neco proste do toho hodim podle potreby, to se doma vzdy najde, koreni, olej.
Tak v baglu je jeste dost mista na ruzne dalsi koniny jako je napr, kofola a jine koniny,
Cele to vazi tak od 15 do 22 kg podle obsahu jidla a hlavne vody, taky jestli je v tom letni ci zimni spacak :-))
take jsou ruzne varicove variace, perfektni je napr. varik kdysi davno vyrabeny a jeste dostupny obcas ve vyprodeji, funguje na tekuty lih, je ta sice mala nadobka na vodu ci cokoliv ale jde na nej postavit cokoliv od konzervy, esusu, pititka u US lahvi atd, plus je malej a lehkej, rekl bych ze je to daleko lepsi nez varice na pevny lih.
tak to by tak bylo.
viktor
Tak to by asi tak bylo,
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od viktor »

omlouvam se za preklepy psal jsem to v rychlosti a bez kontroly..
viktor
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: EBE - Evakuačný batoh

Příspěvek od kregan »

V M-kový ALICI sem spacák nosil uvnitř, lahve z boku na klipech a BW karimatka hezky pasuje z venku do zádový konstrukce.
Tady je to dost individuální, jak to komu vyhovuje. V tom je dobrý ALICE potažmo MOLLE systém, že si to každej může sestavit na míru.
Odpovědět