Carlito - EDC

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Carlito
Příspěvky: 46
Registrován: 25.03.2011 19:09

Carlito - EDC

Příspěvek od Carlito »

Admin: oddeleno z vlakna Goral - EDC

goral: Pěkné- v podstatě je to to, k čemu jsem došel po létech i já. Svoji EDC – KPZ sadu nosím v malé brašničce a podle charakteru cesty to mírně upravuji. Tuhle výbavu mám ale jen na čundry nebo když jedu na nějakou služebku, jinak se s tím každodenně netahám.

Pokud jsem v zaměstnání, tak mám u sebe Leatherman Surge (zatím jsem nic lepšího a taky těžšího a se všemi doplňky i dražšího nepotkal) :twisted: . Jinak mám u sebe Victorinox Woodsman (kvůli lupě a plusovým střenkám) taková malá kápézetka nebo Ranger ten je jako záloha.

Co se týká střelných zbraní, tak do lesa a se psem upřednostňuji ráži 45 a mezi „lidi“ :mrgreen: nosím (občas) pětiranový revolver a ve dvou komorách mám nesmrtící náboje s plastovou střelou. Tokarev je myslím do lesa naprosto nevhodný a rozzuřeného psa, natož medvěda nezastaví a do města taky ne. Zbraň má jen bezpečnostní ozub, malou kapacitu a velký výkon, takže je téměř jisté, že dojde k průstřelu nebo odrazu s následným ohrožením nezúčastněných osob. Moderní balistickou vestu (nejen vnější) stejně neprostřelí.

Obsah brašničky:

izotermická fólie + čtverec alobalu
gumové rukavice
4x papírové kapesníčky + 2x vlhčené ubrousky (z letadla)
1x mýdlo (hotelové)
3x tampón
2x vatový polštářek
náplast
3x igelitový sáček (malý, 2x velký stahovací)
2x plastové el. stahovačky
niť + 2x jehla s navlékačem
2x knoflík a druk
1x větší 2x malý kroužek na klíče
3x kancelářská sponka
zavírací špendlík
2x sponka do vlasů (betka)
krejčovský metr
stahovací lepící páska
3 m. pevného nylonového lanka 2mm + 2x gumička do vlasů
tkanička
šňůrka se zdrhovadlem
tužka + měděný drát
propiska
čtvereček papíru
kompas
2x čajová svíčka
zapalovač
věčná (ruská) zápalka
skládací lihový vařič spojovací článek řetězu
karabinka
malý krokodýlek
malá nerez lahvička se slivovicí (objem o trochu víc jak velký panák)
malý brousek
nůž Victorinox Ranger
malá svítilna
sáček s penězi papírová bankovka a od každé mince jeden kus

K tomuto nosím ještě malou lékárničku, která je nafocená ve vláknu o první pomoci.
Přílohy
EDC.jpg
Surge + výbava pouzdra.jpg
Ranger vs Woodsman.jpg
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od goral »

KPZka hezka...
Do lesa mam hodne podobnou, ale jeste nema uplne vsechno, takze budu rozfocovat pozdeji :)
Jinak ruska vecna zapalka vypada jak? co to je?

ADMIN: Hele takovy navrh. Co udelat proste topic EDC? Takhle by tu za chvili bylo sto topicu kde by kazdy hodil dve fotky a smytec. Klidne zedituj ten muj topic a slouci to...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od Venet »

Goral, ta krabicka vlavo dole... Plechova krabicka s vatou napustenou benzinom, do toho sa zasuva (zasrobuje) taka zelezna (duta) tycka s knotom a na konci s ostrou hranou... Na boku krabicky je magnesiova platnicka (ala firesteel). Ked tycku vysrobujes a skrtnes o bok - firesteel, vykreses iskru ktora zapali benzinom nasiaknuty knot ;)
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od Fjord »

jaj tisícovka :shock: :lol: aby to ji někdo nelohl To je už na luxusnější přežití :lol:
A k čemu by se hodil ten krejčovský metr? Pro výrobu třebas pily, nbo tak? K tomu by stačil i provázek, možná.
Koukám, že máš nožíky dva - jen je tam lupa a pilník jinak. Asi bereš jen jeden.
A to látkový pouzdro se mi líbí víc, než plechovka na KPZ, jak všude používají.
Hezká výbava.
Uživatelský avatar
Carlito
Příspěvky: 46
Registrován: 25.03.2011 19:09

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od Carlito »

Tisícovka je vždy na začátku léta :) , ale záleží na vybavenosti kempů a míry žízně , někdy má jen omezenou životnost :lol: a potom nastává ta opravdová nouze :twisted: .

Nožíky střídám podle potřeby a ta brašnička je lehčí a trochu tvárnější v přecpaném batohu než krabička. Když čekám vodu, tak ji ještě balím do igelitového sáčku a zatím to stačí.

Krejčovský metr je jak v palcích, tak v cm a občas se hodí. Provázek by asi stačil, ale ten metr moc místa nezabere.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od Fjord »

jj žízeň je potfora :lol:

Bych se ještě zeptala na tu lupu na noži, je funkční? Právě mám vyhlídnutý jeden nůž, ale to wenger. Nemám jen kde si jej očuchat. Ale snad by to mělo býr podobný. Wenger používá ocel 440, což v něčem je možná leší, no, nevím, jsou to pajceři od viktorinoxů :mrgreen: A záruka je u nich jen 2 roky.
http://www.outdoor-shop.cz/kapesni-noze ... classic-23
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od Venet »

:shock: trosku tam neviem najst tu druhu cepel kt. deklaruju ze tam je... A podla mna ta lupa bude slabsia oproti Vi-noxu. Porozmyslaj ci Ti lupu skutocne treba ;) A ak ano s akym zvacsenim. Leba slaba lupa je horsia ako ziadna - musis ju vlacit a je Ti na pr*.
Ja na Tvojom mieste by som siel do Vi-noxu ;)
Uživatelský avatar
Carlito
Příspěvky: 46
Registrován: 25.03.2011 19:09

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od Carlito »

Fjord : Co se týká kvality Wenger vs Victorinox, tak je to stejné. Dnes už je to vlastně jedna firma. Wenger je trochu jinak koncipovaný a proti Victorinoxům vychází trochu „bachratěji“. Rozdíl je hlavně v otvíráku na konzervy a pilníku. Victorinox má otvírák kombinovaný s malým šroubovákem a dají se s ním dobře obsluhovat i křížové šrouby, ale komfort otvírání konzer je trochu menší – ovšem dá se na to zvyknout. Pilník je vlastně trojželízko. Klasický pilník, čistič nehtů a pilka na železo. I když to tak nevypadá, tak to dokáže bez problémů přeříznout visací zámek. Wenger má jen pilník na nehty.

Ta lupa je sice pidi, ale když se dá těsně k oku, tak to je téměř jako hodinářské zvětšovadlo – dobré na třísky v dlaních a možná s tím půjde i rozdělat oheň :mrgreen: .

Pilka na dřevo se opravdu hodí a i s takovou malou pilečkou se dají porcovat poměrně velké klády. http://www.youtube.com/user/skearadek#p ... fbeKYmk1PI Navíc řeže i plasty a jiné materiály. Na www.victorinox.cz se dají vybrat modely a varianty téměř na míru, ale cenu bych raději zadal do vyhledávače. Tento obchod bohužel nepatří mezi ty nejlevnější :cry: .
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od Karlos »

Carlito píše:I když to tak nevypadá, tak to dokáže bez problémů přeříznout visací zámek.
...vlastni zkusenost?
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od Fjord »

Carlito:
jj díky za obsáhlé informace, je vidět, že s tím už máš své zkušenosti. S tím pilníkem jsem ani nevěděla, že by ten rozdíl mohl být až takový.
Tu lupu jsem přesně právě myslela jako nouzovku na rozdělání ohně, firesteel by se do toho nevěšel -i když by to nebylo marný, kdyby to zavedli.
Ta videa od skearadka znám, je to šikovný survivalista. Vicrorinox.cz je drahý - to vím, bohužel.
No, uvidím, ještě zatím porád nevím - ale uspěchat to nechci - nepotřebuji mít 5 nožů ke každé příležitosti jeden - stačil by mi jeden univerzální pro všechno - což ale není bohužel reálné - s wi-noxem moc nejde dělat třísky, resp. bych se s tím bála dělat hrubší věci - možná s těmi 111mm ano.
Nějak to dopadne :mrgreen:
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od Venet »

Ešte k tej lupe, myslím, že skôr by som spravil oheň trením driev (bowdrill) ako s tou lupou... ona má fakt malé zväčšenie. To už skôr by som si kúpil freslerovu šošovku vo veľkosti kreditky a nosil tú.
Fjord, a ver tomu že tie triesky idú spraviť aj s malým nožom. S malým mikovom (ala winox) som spoľahlivo narobil triesky na oheň ;) (celé detstvo som nosil so sebou Duklu, na ovocie, zeleninu, slaninu, triesky na oheň....... bohato mi stačil na všetko. To len teraz som nejaký zhýčkaný a potrebujem na všetko iný nôž :D )
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od Fjord »

Venet:
:mrgreen: jj Dukla byla i můj oblíbený nůž, zvládl všechno, jen trochu rezivěl :mrgreen: A máš určitě pravdu, že jsme zmlsaní-čím je větší nabídka, tím víc bychom toho chtěli a bohužel tím hůř se mi i vybírá :chuckle

Freslerova čočka? Co to je?
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od Karlos »

Fjord:
Fresnelova čočka [vysl. frenelova], pojmenovaná podle svého vynálezce, francouzského fyzika Augustina-Jeana Fresnela, má při podobných parametrech a stejném použitém materiálu (sklo, plast) podstatně nižší hmotnost než běžná čočka, protože jsou z ní odstraněny ty části, které se nepodílejí přímo na lomu paprsků. Pro svou menší tloušťku, a tedy i hmotnost, je vhodná nejen pro zobrazování (kde se však projeví její vady), ale zejména pro aplikaci v osvětlovací a signalizační technice a využití sluneční energie.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fresnelova_%C4%8Do%C4%8Dka
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od Venet »

jj poplietol som to - správne je Fresnelova :oops:
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od Fjord »

Vynálezů je habakuk, se nedá znát všechno -dík.
A jestli Fresler, nebo Fresnel, to až tak podstatný není -víte o tom víc než já. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Carlito
Příspěvky: 46
Registrován: 25.03.2011 19:09

Re: Carlito - EDC

Příspěvek od Carlito »

admin píše:
Carlito píše:I když to tak nevypadá, tak to dokáže bez problémů přeříznout visací zámek.
...vlastni zkusenost?
Ano zkoušel jsem to na zámku i hřebíku. Zámek byl ale ten nejobyčejnější za pár korun a rychleji by šel otevřít tím otvírákem na lahve/šroubovákem tak, že se prostě vyloupne střed zámku. Nejde o klasické řezání ale spíš propilování a na nějaký tvrzený kov to samozřejmě nestačí, ale hřebík nebo kus nějakého vázacího drátu se tím fiknou dá dobře.

Třeba Leatheman nemá pilku na kov žádnou, ale model Surge má držák na pilku na dřevo, kterou lze zaměnit za pilník a jde do něho upnout i pilku na kov do přímočarek Bosch (a je fak, že tím se řeže mnohem lépe) nebo třeba lžíci :mrgreen: .

Ta lupa na Victorinoxu asi bude na oheň slabá, zatím jsem to nezkoušel, ale čočka co je na buzole oheň nezapálí – to už mám ověřené.
Přílohy
P1050525_JPG.jpg
P1050525_JPG.jpg (55.06 KiB) Zobrazeno 12324 x
P1050731_JPG.jpg
P1050731_JPG.jpg (21.82 KiB) Zobrazeno 12324 x
P1050735_JPG.jpg
P1050735_JPG.jpg (25.22 KiB) Zobrazeno 12324 x
Odpovědět