EDC martin.falck

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Odpovědět
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

EDC martin.falck

Příspěvek od martin.falck »

Ahojte,

uz párkrát som sem chcel hodiť nafotený obsah EDC čo som poskladal podľa ostatných Vašich príspevkov, zatiaľ na to nebolo dosť času, kompletný popis a foto možno dodám neskôr, ale kým to pribudne, tak sa chcem podeliť o malú úvahu, na čo má vlastne EDC slúžiť a čo v nej má byť, a to podľa nasledovného členenia: V EDC by mali byť: 1) veci, ktoré sú NAOZAJ nevyhnutné pre krízovú situáciu (havária, živelná pohroma, úraz), 2) veci, ktoré určite patria do EDC, ale zároveň ich môžme potrebovať bežne, nielen v krízovej situácii (to znamená bežne ich používame alebo zabúdame mať pri sebe, naschvál sú bokom od bodu 1, lebo k nim potrebujeme prístup častejšie ako k veciam pod bodom 1 a tomu zodpovedá ich uloženie v EDC) 3) veci, ktoré nie sú ÚPLNE nevyhnutné, ale nevadí mi ich nosť navyše, lebo mám z toho lepší pocit pripravenosti alebo si myslím, že by sa mohli v krízovej situácii hodiť.

Podotýkam, že cez deň chodím prevažne v obleku alebo inak civilne + v zime naľahko oblečený (minimum času vonku), tomu je prispôsobená EDC, ktorý popisujem. Zbraň je na opasku, ak sa nedá, tak v EDC, maličký Boker na opasku, ak sa nedá, tak na opasku :-). Keďže fajčím, cigarety a jeden zapaľovač mám vždy vo vrecku.

K rozdeleniu ma viedla hmotnosť a skladnosť toho, čo som si naskladal do EDC pôvodne podľa ostatných príspevkov + včerajší deň, keď som v rámci úplne bežného pracovného dňa riešil nsledovnú situáciu: akútny zápal zubu s bolesťami vylučujúcimi racionálne myslenie, neštartujúce auto, k zubárovi ma odviezol kamarát a odišiel si po svojom. Keď som skončil u zubára, stav bol nasledovný: vonku mínus 10, ja len "na ľahko", zabudol som si doma mobil a peňaženku (z hlavy si nepamätám asi žiadne číslo a na 158/155/112 to ešte nebolo), zubár to trochu prehnal s čistením a z huby sa mi valila krv ako z prasaťa + anestéza kvôli zápalu moc nezaberala. Modelový prípad toho, čo nie je žiadne PA, ale môže sa v malej obmene prihodiť každému z nás.

Takže po včerajšku som upravil pôvodnú EDC a prehodnotil veci v nej sa nachádzajúce nasledovne:

1)
- náhradný mobil s NABITOU batériou, dobitou sim kartou a nahodenými základnými tel. číslami + Vaši blízki musia mať toto tel. číslo na Vás uložené vo svojich mobiloch, aby Vám vedeli zavolať, prípadne aby vedeli, že ide o problém a aby Vám zdvihli aj keď inak nedvíhajú, napr. porada, rande, obed a podobne). V dnešnej dobe TOTO považujem za najdôležitejšie pre mimoriadnejšie situácie, ak ste v oblasti kde je signál a nie je PA doba.
- v zime rukavice, termoponožky, dva nepremokavé igelitové sáčky (ak Vám tečie do topánok :-) ) a čiapka, v lete možno klobúk a krém na opaľovanie
- v zime bivvy bag alebo alu fólia
- vždy 0,5 l PET fľaša vody
- proteínová tyčinka pre kulturistov, nie Snickers, Margot a podobne
- proteínový prášok + aminokyselinové (bielkovinové) tabletky, oboje z výbavy kulturistov
- hroznový cukor
- niečo na vykresanie iskry, každý podľa chuti (zapaľovač / špeciálne zápalky / firesteel) + niečo na podpal (maya dust / pepo / tampón)
- sterilný obväz pevný + obväz pružný + sterilná gáza
- niečo proti alergii / opuchu / akútnemu zápalu (napr. poštípanie hmyzom alebo silná alergická reakcia brániaca dýchaniu) - ktosi tu písal o epipen, ale neviem či a kde sa dá zohnať
- základná dezinfekcia - betadyne alebo jódové pero
- 2 - 3 eska pásky zdrhovacie - tie dlhšie a pevnejšie, použiteľné núdzovo aj ako putá, inak na spojenie čohokoľvek
- pre tých, čo s tým vedia zaobchádzať, škrtidlo
- quickclot
- sterilné náplaste / urgo strips
- na pere narolovaný klasický leukoplast, klasická priesvitná lepiaca páska a elektrikárska sťahovacia (izolačná) páska
- zicherka, gumička, kancelárska spinka
- injekčná ihla (sterilná), lekárska pinzeta (sterilná) - kliešť, trieska, hrabanie sa v rane a podobne
- šatka
- paracord, na ktorý zatiaľ nemám využitie, ale keď ho každý nosíte, určite sa na niečo, čo ma ešte nenapadlo, môže zísť
- malý kompas
- prezervatív

2)
- základné mince plus ďalšie peniaze väčšej hodnoty (napr. 100 EUR)
- dve alebo štyri AA alebo AAA baterky, v závislosti od toho, čím je napájaná elektronika v EDC, elektroniku vybrať tak, aby všetka chodila na rovnaký rozmer, buď AA alebo AAA
- niečo na nabitie denne používaného mobilu, do čoho sa dajú narvať tužkové baterky (mobil má tendenciu sa vybiť v najnevhodnejšej chvíli)
- "malý multitool" - victorinox minimálne s normálnou čepeľou, pílkou a najmä nožničkami
- pero (ja mám fisher pen čo píše asi na všetko a všade), lacnejšia verzia (podstatne lacnejšia) - ceruzka
- kvalitná centrofixka
- papierové vreckovky, použiteľné od nosa, cez oči, zadok až po spomalenie / zastavenie krvácania
- v zime nepoužívaná bankomatová karta na oškrabanie okna na aute (pre šikovnejších použiteľná aj na otvorenie zabuchnutých nezamknutých dverí :-) )
- nikde to tu nie je v rámci EDC spomínané, ale pre zábudlivých náhradný kľúč od auta / bytu /firmy / miesta kde je náhradná sada ostatných kľúčov
- pár POST IT lístkov na núdzové poznámky
- civilná desinfekcia - Dettol a podobne
- ibuprofen proti bolesti, paralen proti zápalu / teplote, živočíšne uhlie /endiaron apod.
- nitrilové rukavice, veľa miesta nezaberú a hodia sa aj civilne, keď sa napr. nechcete zašpiniť :-)
- čelovka, ja mám klasickú Vartu na tri AAA baterky, ako písal niekde tuším MacGyver, čelovka má tú výhodu, že funguje ako klasická baterka + zároveň ak treba mať voľné ruky, ako čelovka, takže dva v jednom :-)
- kvalitný peprák s kapsaicínom (nie každá situácia vyžaduje zbraň, tá by sa mala vyťahovať až vtedy, keď je zo situácie aspoň pravdepodobné, že ju aj použijem)
- sekundové lepidlo
- pre tých, ktorí MUSIA mať okuliare aby mohli fungovať - náhradné okuliare

3)
- sviečka
- kvalitnejšia / silnejšia baterka na AA / AAA, aspoň 200 -500 lumenov, použiteľná aj na zbraň
- malá vysielačka - CB na AA batérie + náhradné baterky
- duct tape
- v lete ďalšia voda / viac tabliet na úpravu vody
- "veľký multitool" - ja mám victorinox a spokojnosť, ale na denné nosenie v EDC je dosť ťažký
- podrobnejšie / zodpovednejšie vybavená lekárnička
- čokoľvek čo majú v EDC ostatní na fóre a považujete to za užitočné
- ďalšie (náhradné) pero / ceruzka
- papier na písanie
- ak nemáte v mobile klasické (nie assist, ktoré potrebuje funkčnú mobilnú sieť operátora) GPS, tak GPS
- ak sa Vám to chce denne so sebou ťahať, tak plný náhradný zásobník do zbrane
- chemické svetlo
- v zime malý chemický ohrievač na ruky

Mne to členenie dáva zmysel a takto rozdelené som to tu na fóre neviel. Takže pripomienky a protiargumenty sú vítané, poďme na to. Ak som zabudol niečo podstatné, tak sorry, som v kaviarni, takže sa mi nechce rozkladať edc po stole, aby som nevyzeral divne :-)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od Fabulous »

Jsi tedy připraven skutečně na cokoliv :o Na to budeš potřebovat auto?
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od martin.falck »

Pravda je, ze momentalne je pokope iba cast jedna a dva a aj to budem musiet este zosekat, lebo je to pritazke na denne nosenie. Takze este prehodnotim co tam je navyse a zbytocne zabera miesto a vahu, pripadne je fakt zbytocne sa s tym tahat. Alebo to inak prerozdelim medzi seba a auto, ktore je v podstate vzdy na dohlad a teda poruke (samozejme ak je pojazdne, nie ako vcera, ze ano :-) ) Problem je asi naozaj vyhodnotit realne co su veci ktore moze clovek potrebovat a co je uz zbytocna zataz. Som zvedavy co povedia ostatni, ake su ich skusenosti.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od marish »

Podle mne je to nesmysl a popírá to smysl EDC, tak jak ho vnímám já.
(pokud toto dokážeš nosit vždy při sobě, v použitelném stavu, máš můj obdiv i mou lítost ;) )

Já smysl EDC vnímám více skrze to mít to VŽDY u sebe a to je dle mne platnější než samotný obsah.

Jestliže si vlivem bolesti můžeš zapomenout mobil a peněženku (!), co ti zabrání zapomenout jakékoli EDC? Já to nosím rozdělené tak, že mimo zavazadlo EDC mám mobil a jinde nůž, tedy je velká pravděpodobnost že alespoň jednu, spíše dvě věci budu u sebe mít vždy.

Prekérní situace nastane spíše nečekaně ve známém prostředí než někde na výpravě. Kdy se ti nejpravděpodobněji zabouchnou dveře od bytu? Když jdeš v papučích a trenkách vynést odpadky...
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od BiSon »

V leccems mas pravdu, ale na to bys jako EDC potreboval stredne velky batoh. To asi neni cilem, ze?

Vezmu treba ten nahradni telefon. Me obtezuje castejsi nabijeni uz jednoho telefonu. Drzet druhej, starat se aby byl nabitej a aby mel nejaky kredit (+z nej musis pravidelne volat nebo aspon dobijet), ma to cenu? To je lepsi pomatovat si/mit napsanejch par nejdulezitejsich cisel s tim ze mobil si v pripade nouze nekde pujcim. Nebo porad existuji telefonni budky. Ano, neni to reseni do divociny ale jenom do civilizace. Jenomze kdyz pujdu planovite mmo civilizaci, vezmu rovnou vic veci nez jenom EDC.
GPS - na co ji s sebou tahat jako EDC? To jsem vetsinou v mistech kde to znam. Pokud jedu pryc, tak ji vezmu, ale netreba ji tahat denne. Baterky jakbysmet, bych musel dost bastlit, abych dokazal uzivit telefon z AA baterek. Jedine me napada svitilna, ale to je stejne lepsi mit dve nez nahradni baterky.

Spoustu veci co jsi vyjmenoval mam taky, ale v aute (napr. to chemicke svetlo).
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od Venet »

Martin, pohladaj si kapsičku na doklady, takú ktorá sa Ti hodí k obleku (malá koženná na opasok) tam narvi doklady (v dokladoch !vždy! nejaká tá dvacka €) zapalovač, malý multitool a drobnosti čo sa vlezú. Picni to na opasok, do vrecka nôž, a máš základ. Skôr je to o hlave a automatike. Keď zautomatizuješ - TDKN (telefón, doklady, kľúče, nôž) aj keď sa ideš vyšťať na dvor, tak Ti zrazu veľa vecí z EDCčka vypadne. A o tom to everydaycarry je.
Ja som to písal tuším v toppicu transportny kolaps a veci pri sebe - na opasku kapsička a v nej - doklady, mala LED baterka na 1xAAA, verzatilka ( mechanická ceruzka), a drobnosti.... telefón vo vrecku, v druhom nôž, v zadnom 4cípa šatka, v druhom peňaženka. Na opasku kľúče. To je základ mať už keď si idem obliecť nohavice.
Hmm asi to rozpíšem do môjho vlákna.
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od martin.falck »

Chlapi, super, dakujem za pripomienky, zrevidujem to a dam vediet finale. V principe presne o toto islo - co je NAOZAJ nevyhnutne MAT pri sebe (a vyznam to ma naozaj len vtedy ak to clovek ma pri sebe) a co je zbytocnost so sebou vlacit. Inak napriek tomu ze to vyzera hrozivo, fakt sa to da poskladat relativne pohodlne do kapsy cez plece k notebooku (bavime sa o obsahu bodov 1 a 2, trojka je podla mna uz skor pre "hardcore povahy"). Kapsu mam pri sebe 95 % casu (ako zena kabelku), pravda je, ze just nastane problem obvykle vtedy ked tu tasku clovek nema pri sebe, takze poznatok cislo jedna je: EDC plni ucel len vtedy ked ho clovek ma naozaj stale NA SEBE a nie "pri sebe" :-) ). Vela miesta zaberaju zimne veci - tie asi tiez staci presunut do auta...
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od felix5 »

EDC = evry day care = že to máte po ruce každý den nikoliv nonstop. já u sebe nemám nonstop ani klíče od bytu . osobně nosim jako EDC 50l batoh s notebookem a dalšíma věcma a mám ho k ruce tak 18h/den . doma když chrápu je tak 3m odemě a když sem v práci tak je ve stejný budově + při cestách na zádech. při nákupech ho používám místo modních igelitek . takže přesto že ho nemám 24h/den to za EDC považuju .

já sám vidim pointu v tom abych měl možnost když mám batoh u sebe ,se odkudkoliv kde se normálně vyskytuju dostat domů kde můžu doplnit patřičné zásoby . mít u sebe běžne používaný věci / věci co dokážou skutečně ušetřit práci a starosti. + věci bez kterejch se rozhodně neobejdu v případě že domov z jakéhokoliv důvodu nebude dostupnej / přestane existovat jako napříkladv mém případě léky aspoň na měsíc.

jen doplnim k těm igelitkám do bot - věř že sou k ničemu : vyzkoušeno . nemusej bejt děravý ale jak promoknou boty nohy tě budou studit přez igelitku tak že nepoznáš rozdíl mezi tim jestly jí na nohou máš nebo ne a stejně si budeš připadat jako když stojíš ve vodě.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od sigmark »

jen drobnost( Every Day Carry)

k těm igelitkám: pro nohy není bezprostřední průser to, že jsou mokré, ale to, že voda odvádí teplo 20x rychleji. V zimě bys měl omrzliny natotata. v létě se ti noha zapaří, a koleduješ si o zákopovou nohu. za pár dní byses na tu nohu nepostavil
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od martin.falck »

image.jpg
Tak som sa k tomu vdaka Vianociam a chvili kludu konecne dostal, nieco pridal, nieco ubral, ale hlavne som chcel hodit fotku k tomu vyssie uvadzanemu popisu. Nie je tam vsetko o com pisem, este to musim zrevidovat, stale je to pracovna verzia, ale lepsie ako nic :-) A uz mam aj veselu prihodu, ucelom edc sice nie je balit baby, ale ked sa ma casnicka opytala ci NAHODOU nemam v aute v lekarnicke noznicky a leukoplast na opravu zlomeneho nechtu, mali ste vidiet ten vyraz, ked som jej to vyhrabal z "kabelky" :-) A hned bolo o com rozpravat :-)

Este k tomu nahradnemu mobilu - je v tom sacku vlavo hore, aj s nabijackou a nahradnou baterkou, kupil som ho od cinanov vaiac menej z recesie, lebo vyzera a je velky ako dialkove ovladanie od auta a o to vacsie bolo moje prekvapenie ked som ho vyskusal a naozaj funguje :-) Proste taka hracka.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od felix5 »

jen takovej tip k tomu anibakteriálnímu gelu. netušim jak seš na tom v praxi pač sou lidi co trpěj nutkavou potřebou sterilizovat se po podání ruky ale pokud k nim nepatříš a chceš snížit váhu, nahradil bych to alkoholovejma ubrouskama. mají je v některejch lékárnách . je to miniaturní záležitost a na utření rukou stačí. rozměr balení je jek velká poštovní známka a váha 00prd
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od martin.falck »

Ten gel je na bezne denne umyvanie ruk ked idem jest a podobne, netrpim prehnanou cistotnostou, ale po pouziti verejneho wc nepovazujem mydlo co tam je v zasobniku za dostatocne :-) Cize pri beznej dennej spotrebe to vyuzijem viac ako utierky, tie som furt minal a musel doplnat.

Ale dik za tip, do edc pridam navyse. Miesto to nezaberie.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od felix5 »

tak to jo. já to beru tak že imunitní systém se nesmí flákat . ale z5 k útěrkám , když budeš shánět tak : dělá je hartman ,kupoval sem je kus za 3kč ale v praze v centru takže snad dražší nikde nebudou.

edit : takové ty zacvakávací multibalení sem zavrhl protože mají tendenci vysychat a sou zbytečně objemná.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od štaflík »

EDC se musí vejít na pásek a do kapes (klíče).
EDC nesmíš pozapomínat, když odcházíš z hospody.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od sigmark »

někteří chodí všude s batohem :-) i do hospody
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od Artifex »

Jj, jako já s ruční taškou, takže EDC nemusí být IMHO to, co mám přímo v kapsách ale to, co mám celý den, každodenně na dosah ruky.
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od martin.falck »

Ved toto. Pravda je niekde uprostred. Ja beham VSADE s kabelou cez plece, kde nemam tu, tak mam mensiu kabelku kde narvem ipad, cigarety a walthera :-) Ale plne suhlasim s tym, ze edc by v idealnom pripade malo byt priamo na tele aby ju clovek nemohol zabudnut nikdy. A potom sme stale dookola pri tom istom probleme co tam mat a co nie aby to malo rozumnu velkost. Skuste dat tipy na taku ozaj mikro edc, v ktorej budu len tie naj naj najpotrebnejsie veci. Napada ma:

Nahradny telefon (toto mi prosim neberte, ak siet funguje, viem si telefonom zavolat kohokolvek, zachrankou pocnuc, sbs-kou a opravarom auta konciac, preto ho stale povazujem za najuniverzalnejsiu vec, kym siet funguje)

Celovka
Svajciarak s noznickami a pinzetou ako doplnok k bokeru na opasku
Zapalovac, tampon, pepo (naozaj maly funkcny firesteel som zatial nikde nevidel)
Rukavice nitrilove
Dezinfekcia, skrtidlo alebo aspon trojcipa satka, ibalgin, endiaron, zivocisne uhlie, epipen, obvaz, leukoplast, quicklot
Micropur
Ked uz nie petka, tak aspon 2 dl cistej vody na zapitie tabletiek
Kvalitna proteinova tycinka, par tabliet aminokyselin / bielkovin
Hroznovy cukor
Sekundove lepidlo
Papier a pero
Smozrejme, ak nie je na opasku, tak kratka gulova...

Co Vy na to?
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od scorpio »

Místo čelovky bych volil nějakou minisvítilnu s "čelenkou" na přidělání na hlavu, zabere to míň místa než jakákoliv čelovka čelenka by mihla mít i jiné improvizované využití..
Švýcarák do kapsy místo bokeru a na jeho místo čepel do zalamovacího nože obalená několika vrstavama ducktape/kobercovky/leukoplasti
Vodu využívat na hydrataci a naučit se tabletky polykat bez zapítí ;)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od Terminated Account »

Čelovky existují i kompaktní http://www.petzl.com/en/outdoor/headlamps/super-compact zejména model E-LITE je geniální http://www.petzl.com/en/outdoor/headlam ... pact/elite Nesmí mi chybět jako záloha v batohu na žádné akci.
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: EDC martin.falck

Příspěvek od scorpio »

Díky za rozšíření obzoru, MacGyvere, o existenci něčeho takového jsem neměl nejmenší tušení :oops: Asi mi v EDC sadě přistane taky :-)
Odpovědět