Skoleni ceskeho cerveneho krize

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od JimmyJazz »

Zdarec!
Zjistil jsem (pri hledani informaci o krytech CO v Praze), ze CCK porada skoleni zamerene na prvni pomoc a pak skoleni, po jehoz absolvovani muze dotycny-a vykonavat funkci zdravotnika zotavovnych akci (ZZA - detskych taboru, skol v prirode, teambuildingu apod.). Vice na http://www.cck.cz.

Zakladni kurz je za 700CZK a kryje:

KRVÁCENÍ
BEZVĚDOMÍ
ZÁVAŽNÝCH PORANĚNÍCH (POPÁLENINÁCH, ZLOMENINÁCH)
AUTONEHODÁCH

Onen zdravotnicky kurz je za 1500 CZK a ma docela solidni rozsah, vice na http://www.cck.cz/index.php?page=zdravotnik.

U toho ZZA je nutne 1 za 4 roky absolvovat doskolovaci vycvik. Nicmene, v zajmu udrzovani patricne urovne znalosti a praxe bych to absolvoval jednou rocne. Stoji to 700CZK.

Mel by nekdo zajem zucastnit se kurzu spolecne? Za vcelku nepodstatnou castku (castokrat propiju a projim za vecer vic nez je cena obou kurzu dohromady :) se daji nabyt znalosti ktere budou v PA dobe velmi cenne a zadane.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od Pepe »

No já bych pro laiky doporučoval ten ZZA kurz, na to navázat něčím pokročilejším (Instruktorský kurz? Jestli existuje) a pak se zabývat TCCC. Bojová "medicína" je imho na mnohem vyšším levelu než to co se učí na ČČK. A to samé se týká i prostředků PP jako škrtidla, hemostatika, bandáže apod.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od JimmyJazz »

Ted mne tak napadlo: Neporada zdravotnicka zachranna sluzba nejaka skoleni? Mi nerikejte, ze vsichni sanitaci jsou diplomovani lekari.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od Pepe »

Ne, všeobecné (zdravotní) sestry a diplomovaní záchranáři (DiS, Bc) ;)
EDIT:
Pokud by někdo měl zájem jako řidič RZP :)


Cena kurzu cca 18 300,- Kč
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od PaF »

Skoleni Cerveneho krize je pro laika dobrym vstupem do problematiky. Stoji zato si predem zopakovat anatomii cloveka aspon podle ucebnice prirodopisu pro ZS.
Zachranarska i vojenska skoleni predpokladaji jiz rozsahlejsi znalosti o tele cloveka a jeho fungovani. Pokud nemate aspon znalosti biologie cloveka na urovni gymnazia, zacnete tim Cervenym krizem. Profi skoleni bych doporucil spis jako pokracovaci kurz. Jsou ovsem zamerena prevazne na akutni stavy, kdy jde hlavne o stabilizaci pacienta do prijezdu lekare nebo predani na pracoviste polni nemocnice.
Skoleni Cerveneho krize, zejmena ta pro zdravotniky detskych ozdravnych pobytu, obsahuji i postupy k naprave beznych neprijemnosti - nevolnosti, klistat, upalu, zaludecnich nevolnosti apod. a vyuziti bezne dostupnych leku a improvizovanych pomucek. V PA nebude mit mnoho lidi prostredky vojenskeho zdravotnika ci zachranare k dispozici. Sracku ze spatne vody ovsem bude mit kazdy.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od alibaba »

Tady neni povinosti vozit nejakou lekarnicku a neni doporucovano nekomu pomahat ,nebot ja nejsem cviceny doktor a ten kdo prezije ma nasledky a tak mne muze soudit a pitomci v porote mne vzdy obvini ,proto ja nikomu nepomaham a nezachranuji i kdyz jasne prvni pomoc umim a praktikoval na sobe a mnoho jinych !!!
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od PaF »

Co na to svedomi, kdyz nechas nekoho vykrvacet nebo udusit - treba sousedovo dite nebo tehotnou zenu pri autonehode?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od Maximus »

Právní systém v USA, kde se každý soudí i kvůli kvůli neuvěřitelným "zhovadilostem" způsobil, že se poskytovat první pomoc opravdu nevyplatí (rodinní příslušníci, sousedi, blízcí spolupracovníci jsou snad výjimky). Poskytneš sice první pomoc lege artis, ale vzniknou nějaké komplikace, tak od cizího člověka můžeš téměř automaticky čekat soudní obsílku. I když soud náhodou vyhraješ, tak právníci tě budou stát celoživotní úspory. Také se mi to příčí, u nás je pro mne automatické poskytnout první pomoc, ale ve státech bych si to asi rozmyslel (naštěstí do USA v nejbližší době určitě nepojedu).
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od PaF »

Rad bych videl leccos z prirody USA, ale nejak se mi nechce do zeme, kde mam automaticky povinnost nechat se zbiometrit. Obavam se, ze muj soucasny pas je posledni. Jeste 3 roky a pak jen EU na obcanku :twisted:

Stejne ale nemyslim, ze bych se dokazal koukat, jak nekdo krvaci z tepny a neposkytnout mu pomoc kvuli obave o prachy. Snad jeste nejsou vsichni amici uplna paka :roll:
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od Karlos »

To ja si - aniz bych ho potreboval - nechal udelat pas pred terminem od ktereho zacali pozadovat otisky prstu... pripadne mi to ponizujici chtit po bezuhonnem cloveku otisky prstu jen tak pro nic za nic :evil:
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od Max »

Nemá někdo tip/odkaz na nějaký kurz TCCC, který bych mohl absolvovat jako civilista? Kurz ZZA jsem absolvoval a rád bych si trochu rozšířil znalosti.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od JimmyJazz »

2 Max: Chlapi z sog-defence poradaji nejaky takovy kurz http://www.sog-defence.com/
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od Pepe »

Napiš klukům z urna.net dělali TCCC kurzy pro sofťáky.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od BiSon »

Premyslim, ze bych si zopakoval skoleni prvni pomoci, zminovany CK asi vede dostupnosti.
Zajima me jina vec - pred nekolika lety se mi povedlo "nacpat se" na semestralni predmet Prvni pomoc pro studenty prvniho rocniku lekarske fakulty. Paradni, probrali jsme docela dost veci, jenom mi vadilo ze vsechno bylo smerovano "s tim musite do nemocnice", tj. z realne pouzitelnych znalosti zustala v podstate jenom resuscitace a volat 155. Prakticky nepadlo ani slovo o tom co delat pokud je z jakehokoliv duvodu zdravotnicka pece nedostupna.
Existuje nejaky kurz nebo neco na toto tema?
Je mi jasne, ze pokud se tomu clovek chce opravdu naucit, tak semestralni, nerku-li kratsi kurz je naprosto nedostatecny.

S tim souvisi i druha otazka, existule literatura na takove tema? Myslim i zvladani slozitejsich stavu typu improvizovane chirurgie, nahazovani kloubu apod. Proste co delat kdyz fakt neni po ruce doktor. Co jsem videl, tak je to vetsinou ciste lekarska literatura (pro laika neznaleho latiny a lekarske terminologie naprosto necitelna). Par zminek se vzdycky najde v nejakych vojenskych knizkach, ale zase - vetsinou jde jenom o to udrzet spolubojovnika pri zivote nez dorazi zdravotnici.
Zase - vim ze jenom informace nenahradi prakticke znalosti a zkusenosti, ale i to je o dost vic nez nic.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od Reccol »

Mrkni na kurzy ZrSem, jsou takovy... vic "zazitkovy" nez od CCK.
http://www.zdrsem.cz/
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od peteres »

Můžu doporučit knížku Where There Is No Doctor: A village health care handbook. Psáno pro použití v rozvojových zemích se špatně dostupnou lékařskou péčí, je plná návodných obrázků. Je zdarma ke stažení v pdf.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od marish »

Nedaří se mi ji najít, nemáš odkaz?
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od BiSon »

peteres: Diky!
Mrknu na to. Existuje i ceska verze?


marish:
http://weblife.org/pdf/where_there_is_no_doctor.pdf
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od peteres »

Pokud je mi známo, tak český překlad není, já mám výtisk v angličtině. Existuje verze španělská, německá, čínská, francouzská a ještě nějaké další. Koukněte se na web hesperian foundation, tam jsou všecky překlady a mají tam i další zajímavé tituly ohledně svépomocné zdravotní péče. http://hesperian.org/books-and-resources/.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Skoleni ceskeho cerveneho krize

Příspěvek od BiSon »

Toho uz jsem si vsiml. Anglictinou vladnu, takze mi to nevadi. Ale neco obdobneho v cestine bych taky bral.
Odpovědět