Lékárnička

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Lékárnička

Příspěvek od felix5 »

k sekundovému lepidlu... aby to nedopadlo jak se stříbrnou mincí v mléku. má někdo osobní zkušenosti ? protože tenhle styl jedna bába vyprávěla že její známá má známou a ta to zkusila neni uplně věrohodnej a přecijen tady jde o zdraví v době kdy si nemoci nemůžete dovolit
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4374
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lékárnička

Příspěvek od bivoj »

2 praalien & GT - UTFG! Je tam toho o tom TUNY!!! Včetně názorných příkladů na YT.
A navíc, já osobně s tím zkušenost mám a dobrou.
Pro začátek bych doporučil začít třeba na wiki: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyanoakryl%C3%A1t
OT- 2 GT, ty asi nebudeš chemik, co? ;) Kyanoakrylát a Kyanid draselný (Cyankáli) jsou "trochu" rozdílné věci... ;)
I když mají první čtyři písmena společné, :shock: dle toho jaksi nemůžeš vyvozovat chemické závislosti. :D
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4374
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lékárnička

Příspěvek od bivoj »

Bavíme se tady o vteřinovém lepidle a jeho aplikaci při lepení kůže, respektive řezných a jiných ran. A tam prostě i běžné vteřinové lepidlo (methyl/ethyl) bez problémů a bez nebezpečí funguje, i když zrovna nemá atest pro lékařské použití.

A mimochodem, kyanid se píše s měkkým druhým i. Kdo napíše dvakrát po sobě kyanyd, u toho mám oprávněnou obavu, že na základce propadal buďto z chemie nebo z češtiny... ;) 8-) Končím s OT!
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Lékárnička

Příspěvek od Foxy »

Zdravím!
Kyanakrylátovým lepidlem si běžná zranění lepím už standardně. Poprvé jsem to zkusil když jsem se připráci říznul a potřeboval to rychle dodělat - plácl jsem to na ránu, smáčknul, a byl jsem zvědavý, zda je ta kyanová část na té molekule přilepena dost pevně... je.
Moje delší zkušenost:
Když se říznu, plácnout na to kapku lepidla dřív, než se vyřine krev. Přitisknout ránu mikrotenovým pytlíkem nebo podobným materiálem, pár vteřin počkat a hotovo.
Kyanakrylát okamžitě ztvrdne, když se setká s vlhlostí. Zakrvácený povrch proto neslepí.
Kyanakrylát v hluboké ráně zabraňuje rychlému hojení, dlouho (dny) se z rány vylučuje.
Kyanakrylát je ideální řešení odtrženého nehtu na ruce i na noze.

Tohle lepidlo tahám na jakékoliv delší tůry. Lepí to boty, řemení, šusťákové kalhoty, lehčí zranění - neocenitelná věc.
Přechovávat panenské či velmi dobře uzavřené a zabalené. Jinak dokáže vytéct (výškový rozdíl) a zničit vše ve svém okolí.

Tož asi tak.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Lékárnička

Příspěvek od Tina »

Glock Terminátorson: Proč jsi smazal svoje příspěvky? Takhle to ztrácí kontinuitu, na co kdo reaguje. Pokud máš problém s i/y, tak si oprav gramatiku, ale celé příspěvky nemaž.

Bivoj, Foxy: Kluci, které teda to lepidlo? Nevyznám se v nich, můžete prosím napsat nějakou konkrétní značku, kterou si neublížíme? :-)
speadyhujer
Příspěvky: 24
Registrován: 07.03.2012 12:26

Re: Lékárnička

Příspěvek od speadyhujer »

vteřináky jsou dobré řešení jen v krajní nouzi..... lepší když jde k ráně vzduch.... :ugeek:
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4374
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lékárnička

Příspěvek od bivoj »

2 Tina - neboj, opravdu si nemůžeš ublížit žádným vteřinovým lepidlem co je na trhu (teda když neberu, že si můžeš slepit i to, co nechceš... :lol: ). Pokud ovšem chceš mít naprostý klid v duši, kup si v lékárně některé z certifikovaných vteřinových lepidel na kůži ( Indermil, Histoacryl, LiquiBand, SurgiSeal, FloraSeal, Dermabond, Orabase, Nexaband ap. - zdroj wiki).

Ad GT - co bys po něm chtěla, je to ještě děcko, které se stydí za svoje názory a neumí si za nima stát... :D

2 speadyhujer - ono často o krajní nouzi jde, a nebo o situaci, v níž se rychle nedají použít jiné metody. Ne nadarmo byly "vteřiňáky" vyvinuty při válce ve Vietnamu... Taky na drobné ranky je to daleko lepší řešení než třeba mašlička či šití, takže nemáš tak zcela pravdu.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Lékárnička

Příspěvek od Tina »

bivoj : Díky moc za fundovanou odpověď :-)
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Lékárnička

Příspěvek od alive »

No vazeni, nezlobte se na me, jezdim zachranku teprve 13 let, takze se v tom este moc nevyznam...ale vterinove lepidlo do rany...?? No, ani smykem. A pokud s takto "osetrenou" ranou navstivite nasledne chirurgickou ambulanci...tak si pripravte love na sklenare...panz s vama vyrazej dvere.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Lékárnička

Příspěvek od Foxy »

Sorry, Alive, v tom taky trochu jedu já.
Ale...
Ve svých zkušenostech popisuji užití "vteřiňáku" na rychlé ošetření šikmo naříznuté kůže, zatrženého nehtu... tedy na ránu, nikoliv do rány.
Dostane li se vteřiňák dovnitř, DO rány, velice se prodlouží hojení, přičemž se budou vylučovat kousíčky toho ztvrdlého lepidla. Praktická nepříjemná osobní zkušenost, na základě čehož aplikaci vteřiňáku DO rány rozhodně nedoporučuji.
Jiná situace je aplikace NA ránu, obvykle malou, ale protivnou (typicky říznutí se o ostrou hranu při kvaltové práci).
Tam, když bleskurychle nanesu pidikapku lepidla na okraj odchlípené kůže a připlácnu to ještě než se vyvalí krev, je vše OK a mohu pracovat dál. Kdybych si dal na prst flastr, jemnou práci dodělám jen obtížně, flastr se mi stejně odchlípne, zařízení zasviním krví a do otevřené rány se mi zbytečně dostane špína.
Na chirurgii mě nevyženou, aniž by mnou vysklívali dveře. S takovou marginální záležitostí se tam rozhodně neobjevím.
Já vím, infekce, hnisání... na to si nehraju. S tím si musí poradit, a taky obvykle poradí, můj imunitní systém. Beztak ho mám až zbytečně nadupaný, když se příliš dlouho nudí, má tendenci začít žrát mě (AIDP, GBS, tedyGuillain–Barré syndrom, lahůdka, vřele doporučuji, chceš li vidět život z jeho odvrácené strany).
Tak.
Samozřejmě, každý člověk je jiný, co funguje u jednoho, může být u jiného těžký průser. Tvá profese je počítat spíš s průserem, má dlouhodobá osobní zkušenost je, že je dobré mít vteřiňák vždycky spíš poruce.
Takže asi tak,
dobrou noc.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4374
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lékárnička

Příspěvek od bivoj »

Do lékárničky rozhodně vteřiňák patří, ať už lékařský, s certifikací, nebo v PA pak jakýkoliv.
2 alive - kde jsi zde našel tebou popisovanou aplikaci "do rány"? Já (doufám) snad všude píšu, že je určeno k lepení kůže - tj malých ran, jako náhrada za šití či mašličky (lepí se to po povrchu). Navíc i když se do té rány dostane, tak pouze prodlouží dobu hojení ale není to nic životu nebezpečného.

Možná by chtělo debatu o kyanoakrylátových lepidlech, jakožto rychlé a nozuové náhradě šití, oddělit do samostatného vlákna.

Myslím, že je to zbytečné. Fabulous
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Lékárnička

Příspěvek od alive »

Fabik: taky myslim, ze to je zbytecne.

Foxy: Jo, takto souhlas.

Bivoj: Jen se domnivam, ze Tvuj popis problemu ponekud zavadejici. Ne kazdy je tu zkuseny zdravotnik a mohl by se toho chytit a taky by to trebas nemuselo dopadnout dobre...Ano, na drobne ranky lze pouzit kvalitni vterinak. Nicmene, rany, ktere je treba sit ci stripovat, jak pises, bych nepovazoval za drobne a vterinak bych rozhodne nepouzival. Zduraznuji kvalitni (2-oktyl-kyanoakrylát - a netvrdim, ze musi byt certifikovany) ale u ruznych levnych sragor nemas jistotu ve slozeni...a nevis, co do toho kdo namichal, kolikat to nelepi ani co ma...
A tedy rozhodne nesouhlasim s tim, ze se nic nedeje, kdyz se lepidlo dostane do rany...Udelej jednoduchej pokus: kapni napku lepidla do vody a uvidis co udela... a co asi vznikle granule udelaji v rane..?...A ted si predstav bezneho cloveka, kterej si nekde rozvali nohu a bude se osetrovat vterinakem...ve stresu ho tam naleje celej a jeste si k rane prilepi i gate...
Zrejme jsem uz starej a konzervativni, ale prijde mi rozumnejsi i drobnou ranku (pokud tece) prelepit kusem neceho, nez riskovat nejake sekundarni problemy se sekundarnim lepidlem. Muj nazor k lepidlum. Howg.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4374
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lékárnička

Příspěvek od bivoj »

No, já doufám, že lidé, kteří se zde pohybují, jsou převážně rozumní a že snad nikoho nenapadne, že pokud si způsobí vážný úraz, tak že když si tam napatlá kilo vteřinovky tak to bude OK. Co se týče lepidla a jeho granulí v ráně - o tom už píše svoje i Foxy. Vadí tam, ale nejsou toxické. Nicméně stále trvám na tom, že to lepidlo je výborné v tom, k čemu bylo vynalezeno (tkáňové lepidlo) a v nouzové nebo jiné specifické situaci (když není čas na dokonalejší řešení) je to neocenitelná pomůcka.

Modelová situace: Při bug-outu se při přesunu zraní jeden z členů skupiny (rozřízlý prst ap.) Není čas na složité ošetřování (tlačí čas, skupina je sledována ap.) a vteřinové lepidlo tento problém vyřeší do šedesáti sekund - a může se pokračovat.

Skutečná situace: Při práci v dílně se mi párkrát staly různé "mikronehody". Vteřiňák vždy ranku slepil a mohl jsem pokračovat v práci. Použito nesčetněkrát (různé značky, Loctite ap.), a bez následků - žádné viditelné jizvy atp.

Ad nekvalitní vteřiňáky, v nichž může být "ledacos" - proto taky do lékárniček pro klid duše doporučuji certifikovaná lékařská tkáňová lepidla jako Indermil, Histoacryl atp. Ale v nouzi bude fungovat i jakékoliv kyanoakrylátové lepidlo.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Lékárnička

Příspěvek od Max »

Aegis představil novou lékárničku / IFAK:
http://aegisteam.cz/eshop/afak/
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékárnička

Příspěvek od Fabulous »

Vyborny obal ma take Maxpedition a dokonce ve trech velikostech.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Lékárnička

Příspěvek od Pepe »

Pro inspiraci: http://youtu.be/a-gCZ4Flrxg
Jen doplním, že toto (včetně batohu) není standartní výbava zdravoťáka v AČR.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Lékárnička

Příspěvek od goral »

Max píše:Aegis představil novou lékárničku / IFAK:
http://aegisteam.cz/eshop/afak/
napady se kradou vzdy a vsude

http://www.itstactical.com/store/its-et ... ote-brown/
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Lékárnička

Příspěvek od Pepe »

To jo, zrovna tuhle kapsu od ITS jsem měl. Je to výborná věc. A za tu cenu od Aegisu bych do toho šel, jen škoda, že ji nedělají v MC.
psychomag
Příspěvky: 20
Registrován: 23.02.2013 21:08
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od psychomag »

kromě lékárničky v KPZ a cestovní tašce:-)

Lékárna-cestovní(1 denní)
-Sumka WEB-TEX DPM (GB ARMY)
- CYALUME lightstick(US ARMY)
-Sumka chirurgická=peány, pinzeta, skalpel + výměnné čepelky, háček, trauma baterka, šití, antiseptikum, alkoholové polštářky(US ARMY)
-Al přikrývka
-Chladící a ohřívací polštářek
-Latex rukavice
-Tampony sterilní
-2 ks Soft Zellin(Alkoholové tampony)
-The emergency bandage Izrael
-Náplast + Obvaz sterilní velký a malý
-obinadlo škrtící pryžové a C.A.T.
-Šátek trojcípý+ zavírací špendlík 2 ks
-Rouška pro dýchání z plic do plic
-Rouška sterilní 20x20 cm 2 ks
-Deprach (odmořovadlo) + oční voda + houbičky + mýdlo
-PH papírky-lakmusy
-Betadine(dezinfekce ran)+Manganistan draselný(30g)
-Desam(dezinfekce nástrojů)
-Dikacid(50ks) + Paralen + Živočišné uhlí + Acylpyrin + Coxtral + Jodid draselný + Codein

Lékárna-vyšetřovací

-Sumka na plyn.masku(GB ARMY)
- 2ks CYALUME lightstick(US ARMY)
-Miska na hnis
-Petriho miska
-Teploměr rtuťový lékařský
-Tlakoměr
-Stetoskop
-Lopatka vyšetřovací
- rukavice chirurgické
-10 ml injekční stříkačka Chirana
-10 ks jehla
-10 ks injekční stříkačka jednorázová 2 ml
-3 ks kapilára sedimentační
-10 ks čepelky skalpelu sterilní(č.10)
-10 ks čepelky skalpelu sterilní(č.11)
-Tampony
-Papírové kapesníky
-3 ks Sagen(čištění vody
-Desam(desinfekce nástrojů)
-Těhotenský test
-Proužky na vyšetření moči
-2 ks Soft Zellin(Alkoholové tampony)
-Lakmusový pásek

Lékárna-Ošetřovací
-Oční kapátko
- CYCLONE Bag Valve Mask (ambuvak skládací) (US ARMY)
-Sada na hadí uštknutí (Rothco-US)
-Sam splint II
-Drenážní sada
-Sada pro přímou transfuzi
-Infúzní sada
-2 ks Uronální sáčky
-1 ks infuzní sáček
-20 ks zubní nitě
-Vata skládaná 3 ks
-100 ks Soft Zellin(Alkoholové tampony)
-200 ks Čistící tyčinky
-8 ks Tampony
-Chirurgické rukavice
-Obvaz kapesní vz 80
-2ks Elastické obinadlo malé
-2ks Elastické obinadlo velké
-3 ks šátek trojcípý
-2 ks Obvaz malý
-4 ks Obvaz velký
-Náplast hladká
-7 ks Náplast s polštářkem
-Náplast na popáleniny
-Rouška resuscitační
-škrtidlo
-Nůžky,7 ks zavírací špendlík
-Hák chirurgický 3 zubý-2 zubý
-Pinseta
-Panthenol(spáleniny)
-Peroxid vodíku
-Septonex
-Manganistan draselný
-Traumacel(Hemostatikum)
-Desam(desinfekce)
-Chloramin 1 kg (desinfekce)
-Savo(desinfekce a v nouzi desinfekce vody)
-Regulax,Živočišné uhlí,Endiaron,Ricinový olej
-Ibalgin,Paralen,Mexalen,Novalgin,Aspirin
-Penicilin
-Ambroxol,Codein,Propolis spray
-Diclofenac
-Opthalmo-Septonex
-2 ks krabička Jodid draselný
-Zásyp na nohy(AČR)
-Zásyp na opruzeniny
-Framykoin,Ichtoxyl
-Clotrimazol
-Vitamin C,Multivitaminy

Zásoba-Obvazový materiál
-32 ks Obvaz kapesní vz80
-cca 200 ks obvazů různé velikosti
Zásoba-Zdravotnické vybavení
-Resuscitační přístroj RK-32-V(Chirana)
-Resuscitační přístroj RB 85(Chirana)
-Nosítka-karimatka s madly (S ARMY)
-Čištění vody 1600 ks Pantocid
-Čištění vody 400 ks Dikacid
-Desprach(odmořovadlo kůže) 4 ks(AČR)
-Oční voda(Pro výplach očí a úst) 4 ks (AČR)
-Jednorázové chirurgické pláště 3 ks
-Mediset pro centrální žilní katetrizaci
-Mediset pro malé chirurgické výkony

-1 kg Manganistan draselný
-2 kg soda bicarbona
-1 kg hroznový cukr
-1 kg kyselina citrónová

Vše zatím zabírá 2,5 jezevce
:rofl není ještě kompletní a stále doplňováno o nové věcičky ;)
sháním např pilku na kosti,Cautery Cordless High Temperature Fine Tip ,chloroform,a jiné a jiné :-)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lékárnička

Příspěvek od DeadMan »

pilku na kosti? to počítáš s amputaci nebo jsi ztělesnění Dextra? :D

Amputace řešte zde
Pepe
Odpovědět