Voda v domácnosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Seldred »

viktor píše:dik za debatu o studnich ceka me sanace studne nepouzivane cca 6 let...
Tak třeba pomůže http://www.szu.cz/uploads/documents/czz ... 20vody.pdf
Příručka vydaná státním zdravotnickým úřadem o nejčastějších problémech a jejich řešení se studněmi
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od sigmark »

ono to není 7 ale 9,8 metru, kdy se nad hladinou vytváří vakuum.

s ručním čerpadlem je sranda. když se nám na jaře pravidelně zaplavoval sklep, drželi jsme u něj půlhodinové hlídky.

Štaflíku, jaký průměr má ten tvůj vrt? jednoduché mechanicky poháněné četkové čerpadlo by tu vodu vytáhlo i 30 metrů...spis páně agricoly je v tomhle skvělou inspirací :-)

pokud bysme uvažovali totální ztrátu energií, tak nám nezbyde než se vrátit k už zapomenutým zkušenostem. jsi ve svahu, viď? nešel by udělat ještě jeden vrt nad domem? abys jel samotížně?
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od viktor »

pro : seldret
diky stazeno , studuji
viktor
Bonie
Příspěvky: 2
Registrován: 28.03.2015 19:23

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Bonie »

Ahoj , snažila jsem se přečíst vše o vodě. Možná jsem to přehlédla a tak se raději zeptám . Když bych si dělala preventivní zásobu vody v kanystrech pro případ několikadenního blackoutu. Jak dlouho ta voda vydrží být pitná ? Bydlím ve zděném činžáku se sklepem pod úrovní chodníku. Tam bych tu vodu uskladnila. Po jaké době ji mám obměňovat ?
Je mi jasné, že na mytí a záchod je použitelná kdykoliv. Jde mi o pitnost. Děkuju
Bonie
Příspěvky: 2
Registrován: 28.03.2015 19:23

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Bonie »

Jo, ještě dodávám , že bych uskladnila vodu z kohoutku.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Fabulous »

Záleží na kvalitě zdroje, čistotě nádob a způsobu uskladnění. Bez ohledu na vnější podmínky bych ale osobně týden starou vodu bez úpravy nepil.

Ovšem velmi snadno jí lze opět "zpitelnit". Stačí k zásobám přibalit malou lahvičku Sanosilu. Stačí pár kapek do barelu a po dvou hodinách je voda zase bezmála kojenecká :)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Baca »

30l Plastovy sud so sirokym hrdlom a tesnenym uzaverom, pri dennom odoberani vody plechovym hrncekom uprostred horuceho leta (teploty cez 32c ) vydrzal kym sa nevycerpal. Teda 9 dni. Ulozeny vonku v tieni, aby do neho neprazilo slnko :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od sigmark »

Pil jsem nedavno rok uloze ou vodu ( byla v relativne stabil i teplote ve skladu v poloseru. Bez nasledku. Po cca 6 mesicixh jsem taky likvidoval kanystr s vodou z auta, byl hozeny na zadni sedacce, vypito bez uprav, bez nasledku. Bud mam plechove trubky nebo se to precenuje. Zbytkovy chlor zabil breberky a do kanystru se nelezlo.
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od peteres »

Pokud to bude v chladu a ve tmě a kápneš tam trochu desinfekce, tak bych se nebál to pít ani po několika měsících.
Za nejlepší řešení ale považuju zásobu vody v kombinaci s keramickým vodním filtrem (třeba i zde na fóru zmiňovaný katadyn siphon) a krátce před požitím potřebné množství vody ze zásob přefiltrovat. I když se v kanystrech po čase pomnoží nějaké breberky tak po projití filtrem bude voda pitná a obejdeš se i bez chemické úpravy. Samozřejmě za předpokladu, že do kanystrů jsi načepovala vodu pitnou, prostou chemické kontaminace, a že z obalu se do vody nic nebezpečného neuvolňuje. Takto můžeš naskladnit vody i několik kubíků a skladovat ji léta bez obav.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Fabulous »

Jen tak mimochodem: identický problém se zde již podrobně rozebral. Stačí hledat.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Baca »

Na breberky vo vode je pri dlhodobej konzumacii vhodnejsie varenie. Dokonca som pocul, ze ak su vhodne podmienky, v cirej skleneje flasi staci vodu postavit na slnko, pripadne si este pomoct nejakou lupou zaostrenou zhruba do prostriedka flase a vodicka sa trocha sterilizuje :-) (Asi)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od bacil »

Tu vodu ale sterilizuje UV záření sluníčka a dělají to tak Africe.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od BiSon »

... a ve sklenene lahvi to nebude fungovat, protoze bezne sklo UV nepropousti.
Joe Azbest
Příspěvky: 921
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak tento filtr - SAWYER Bucket Purifier Assembly Point ZeroTWO - už filtruje nejen bakterie, ale i viry. Bude to vhodné na bezobslužné doplňování nezávadné vody v domácnosti a katadyn pocket si nechám na cesty. Akorát bude vhodné porozhlédnout se napřed v zahraničí, tady se mi zdá cena dost přehnaná (http://www.bushcraftshop.cz/bushcraftsh ... roti-virum)
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Kocour »

To, co píše bacil, se jmenuje SODIS (SOlar water DISinfection) viz třeba anglická Wikipedia. Důležité je, aby voda byla na slunci vystavená v nádobách, které propouštějí UV záření. Před masovým zavedením PET lahví to bylo problematické, to je výhoda pokroku ;)

Probíralo se to zde
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=11&t=40
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od the.marek »

:-O :-O Koukám, že Bushcraft portal si udělal zase svoji "Survival" přiřážku... :finger Já bych u nich nekoupil ani tkaničky do bot, vše co mají v sortimentu se dá všude jinde koupit levněji.... BTW např. tebou postovaný filtr je na Ebay za 3 tisíce a ne za 6... :rock

Jinak bych chtěl vidět nějaký rozbor vody z něho... Jsem dost skeptický, že by nějaká "plastová trubička se sítkem" chytala viry :roll:
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Joe Azbest
Příspěvky: 921
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Joe Azbest »

Koukni na to propagační video. Dalo by se tomu věřit. Není to takovy jednoduchy sítko.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od sigmark »

Nsbo zkus google.

I am browsing [Water Data PDFs]. Have a look at it! https://sawyer.com/technology/downloads/
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od the.marek »

Díky Sigmark za tip ;-).

Teď se tím bohužel nemám čas blíže zaobírat, ale až bude čas, tak se na to mrknu a pozaobírám se tím :-).

Nicméně po tom co jsem v létě prodělal otravu z vody, skončil na kapačce a ještě měsíc z toho byl rozhozenej a ještě 2 měsíce pil raději jen balenou vodu (Kdo nezažil, neví. Střevní chřipku bych si oproti tomu dával klidně každej den :-D),tak jsem na nějaký to chlastání z kaluže dost opatrnej, ono je to opravdu hned a z prdu, trubky, netrubky... A představa, že se mi to stane někde uprostřed pár denního pobytu někde v lesích, horách apod. Tak věřím tomu, že tam může člověk i zdechnout... :roll:
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Joe Azbest
Příspěvky: 921
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Joe Azbest »

Alespoň máš jasnou představu o tom jak by probíhla třeba blackout v létě a pár set tisíc (miliónů) lidí by nemělo pár dní přístup k pitné vodě, ani možnost ji převařit. A jak se ti to stalo? To ale asi nebyla voda z filtru?
Odpovědět