Tipy a rady z války v Bosně

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Považujete níže uvedený článek za autentický (autor vše skutečně prožil)?

Ano, zcela určitě.
15
18%
Spíše ano.
36
44%
Nevím.
12
15%
Spíše ne.
16
20%
Ne, rozhodně ne.
3
4%
 
Celkem hlasů: 82
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od Fabulous »

Alibaba má v něčem pravdu, čerstvou dešťovku bych pil klidně také, ale v uskladněné vodě, ať je z jakéhokoliv zdroje již po třech dnech je tolik bakterií, že je nutné jí převařit.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od Karlos »

Co se stran destove vody tyce tak Alibaba asi mysli jimani vody svedenim ze strechy do sudu, takovou vodu je samozrejme nutno prevarit, naproti tomu pokud si lehnu na zada a do huby dam velkej trychtyr tak nemusim nic prevarovat, coz asi myslel Hanpari ;)
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od alibaba »

Ja te nebudu presvedcovat bud tu vodu ze sudu prevariz ,nebo jdes do kytek na uplavici ,tyfus atd ......az se to zhrouti jestli to neni uz ted, bude to v Evrope vypadat jako tady nam to dolozeno Albanii........Jo jeste jsem si vzpomnel strileli jsme ryby lukem a byl s nami jeden bahnak vyslouzilec US -marines a ja sverenci rikam tam v tom konci jsou baziny nechodi, tak a bahnakovy to rikam take- on nedbal a sverenec take ne a tak jsem ho tam nechal potopit po pas, nez jsem jej vytahl a on se pta jestli nevytahnu tez bahnaka a ja, ze mu to rikal at se pere s dzungli a az se mu nad hlavou zavre bahno zavolame policii at si tu mrtvolu vytahnou a predstavte si on se z toho dostal chytil se nejakeho previsleho stromu a vytahl se ......
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od Karlos »

Bohajeho Alibabo precti si ten muj prispevek jeste jednou... vzdyt pisi ze pokud se voda jima ze strechy do sudu je potreba ji prevarit :roll:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od Fabulous »

http://shtfschool.com/community/selco-one-year-in-hell/

Myslím, že z toho "Bosenského" povídání bude skvělý byznys. DVD, kurzy, seznamy, dolárek k dolárku :-) Že bychom také něco napsali?
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od alive »

hanpari píše:Alive: Tak se prosím rozepiš podrobněji. To je ještě lepší, když jsi tam opravdu byl.
hanpari píše:Alive: Tak se prosím rozepiš podrobněji. To je ještě lepší, když jsi tam opravdu byl.
No, zkusim neco vyplodit...neni to zadnej srdceryvnej pribeh, jen mladicka nerozvaznost, blba doba a este blbejsi misto:-) Nejsem spisovatel, takze...:-)
Prvotni zamer bylo na nejakej cas zmizet z CR...ta pani byla tak trochu vdana a kupodivu, jejimu manzelovi to nejak tak vadilo nebo co...a nezivil se uplne poctive, tak proste bylo lepsi zmizet. Pani mela znameho s hospudkou nekde u Makarske, tak nam to prislo jako dobrej napad se tam uklidit. To bylo nejak v breznu 91. Vsude klid a mir, cestu stopem jsme si uzivali, nikam jsme nespechali...tak jsme do Makarske nikdy nedojeli. Kdyz se to v dubnu zacalo tahat, byli jsme nekde nad Zadarem. Samozrejme, hned jak jsme zaregistrovali nejaky nepokoje, tak jsme zamirili na sever, ale auta nejak moc nejezdili, pesky to slo pomalu. Prvotni problem v 91 bych zpocatku ani nenazyval valkou, jednalo se o dohady ohledne padu rezimu a puvodniho rozdeleni uzemi...jen trochu temperamentnejsi. Nevim, co se delo ve mestech, tem jsme se obloukem vyhejbali...na vsich se zilo vcelku poklidne, jen byla bida - nemyslim ze o moc vetsi nez v dobach komunismu. Lidi byli vcelku zvykli se o sebe starat, meli nejaky policka, zvirata...urcite rozkvetl bartrovy obchod. Ale ten taky jiste fungoval i driv...spousta lidi tam vozilo ruzny kramy z Rakouska apod. a vymenovali to za jidlo...S vodou zadnej problem nebyl, studny a horske potucky normalne fungovali i za valky. Nevim jak moc se tam chlastalo pred tim, ale v tom 91 se tam chlastalo hodne...Zasoby rakije byli zrejme bezedne :-) Sem tam delali cetnici nejake stary (sami lidi moc nevedeli o co jim jde) sem tam bylo nejake vyrizovani uctu z drivejska...kdyz se uvolnil rezim. Sem tam shorel nejakej barak, sem tam se ozvala strelba. Lidi se normalne pohybovali pres den, v noci byli zalezli. Auta moc nejezdili, nevim, estli nemeli za co, nebo se bali. Zivili jsme se tim, ze jsme pomahali...nadelat drevo, okopavat pole, opravit strechu...za jidlo a za nocleh vetsinou...byli hrozne pohostinni, i kdyz nic nemeli, kdyz meli hosty, museli neco sehnat trebas u souseda...Za pul roku jsme sice parkrat museli vyzkouset jak chutna syrovej morskej jezek (tfuuuj) ale hladem bysme neumreli. Vseobecne srbove byli zdaleka prijemnejsi a otevrenejsi, nez chorvati...nesetkal jsem se s tim, ze by nekdo resil muslim, nemuslim...Srb a Chorvat jo, ti se radi nemeli. (a nemaj dodnes) Tak to byla prvni cast. Postupne se situace vyhrocovala, rezim se nechtel pustit a cetnici se zbytkem jugoslavske armady se snazili potlacovat snahy o rozdeleni, ale podle me se spis snazili budit strach. Treba ze vlitli do vesnice, vyhnali lidi z baraku a zapalili ho.Ale kdo vi, estli to nebyli nejake osobni msty...(narodni balkansky sport, vendeta) Armada se rozpadala, vznikali divoke oddily...nevim jak bych to nazval, partyzani asi ne...asi by nejvic sedelo loupeznici:-) prepadali vesnice, kradli jidlo...a byli to vesmes chorvati. Bojovali proti druhemu zbytku armady, proti cetnikum a asi proti vsem. To byli myslim prvni vaznejsi ozbrojene konflikty. Netusim, co se delo na pozadi, vesmes zadne zpravy nebyli a lidi nic moc nevedeli.
Pak nam nejakej chlapek co jsme u nej bydleli asi tejden a pomohli mu udelat novou strechu domluvil s nejakym sousedem, ze nas vezme kamionem do rakouska. Dojeli jsme asi 30 km pred Plitvice. Tam nas zastavila...asi armada. S jednim tankem, v maskacich. Vysadili nas z auta, vysypali bagly, skoro nas vysvlikli...a asi dve hodiny neco resili s pasama. Pak nam zase vsechno vratili a at si delame co chceme. Samozrejme, kamion hned odjel. Pesky pres Plitvice nejak v srpnu...to uz bylo spatny...strilelo se i pres den, u silnic rozstrileny auta, horeli cele vesnice...Sli jsme pres den, v noci jsme byli zalezli. Strilelo se z jednoho kopce na druhej, nevim kdo proti komu. Co si tak matne vzpominam, ze zacatku se mezi lidma pohybovali spis zbrane z druhe valky, mausery, P08...co si pamatuju z Plitvic tak AKcka, Beretty, i nejaka M16. Vsude byl hroznej smrad, z ohnu, asi z mrtvol, ktery nikdo neuklizel, a ze zvirat. Nevim proc, ale byli tam spousty postrilenejch ovci a koni...lidi co jsme s nima mluvili moc nechapali co se deje...rikali, ze se vsichni zblaznili...par kilaku za Plitvicema byl zase klid, nikdo o nicem nevedel...pak jsme nejak docestovali do dnesniho Slovinska, a tam uz to bylo jako v Rakousku...
Pokud vim, pak byl nejakou dobu klid, jen obcasne prerusenej nejakou sarvatkou...pak se do toho zacala cpat EU, OSN a nevim kdo jeste...zacali tam cpat zbrane a skoncilo to jak to skoncilo. (Bosna a spol) Mluvil jsem tam pak s par lidma...hodne let po valce...a vetsina si mysli, ze druhej konflikt (kterej byl teprve oznacovanej jako valka) byl umele podnecovanej z venku a slo o cilene provokace. Coz je i moje domenka, podporujici teorii, ze kdyz se vyrabej zbrane, musej se pouzivat...
Cili, v prvni casti konfliktu byla "relativni pohoda". Bida, mrtvi...ale to co se delo o par let pozdeji, se s tim zrejme neda srovnat...Ale to uz jsem nastesti nevidel.
Vseobecne u nas i v cele zapadni evrope byla cela zalezitost podavana rekl bych "nepresne". Presneji receno bych rekl na zaklade politickych objednavek. Napr. je vseobecne znamo, ze udajny masakr ve Srebrenici byl duvodem k "humanitarnimu" bombardovani Sarajeva...Jen jsem nejak do dnesni doby nezaznamenal, ze by u zmineneho mesta nasli vic jak tusim 150 zakopanych mrtvol...Pak je dalsi kapitola sama o sobe...Kosovo...taky jedna velka bota. Albanci jsou pakaz nejvetsi...taky trochu vim, o cem mluvim....http://dajda.cz/albanie/index.html
Takze asi tak - muj nazor.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od Karlos »

Využijme možnosti fóra a udělejme si menší průzkum jak to kdo vidí s autenticitou článku resp. tím zda ho skutečně psal člověk co to vše prožil jak se říká na vlastní kůži... založil jsem ANKETU.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od alive »

Mozna by bylo dobre uvest, jestli mas na mysli prvni prispevek, nebo ten muj...:-)

Admin: myšleno samozřejmě ten první článek (u tvého o autenticite nepochybuji) ;)
admin píše:Využijme možnosti fóra a udělejme si menší průzkum jak to kdo vidí s autenticitou článku resp. tím zda ho skutečně psal člověk co to vše prožil jak se říká na vlastní kůži... založil jsem ANKETU.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od hanpari »

Alive, diky moc. Precetl jsem to jednim dechem.


Jinak ta anketa je na zacatku tohohle vlakna.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od alive »

jj. pevne verim, ze si to u nas nezopakuju :-/
hanpari píše:Alive, diky moc. Precetl jsem to jednim dechem.


Jinak ta anketa je na zacatku tohohle vlakna.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od marish »

To Alive, hodně zajímavé.
Pokud jde o autenticitu prvního článku, nevím, zas tolik mne to nezajímá.
Ta hygiena kontra bagatelizace jídla nás šťouchla do oka asi všechny. Ale pokud jde o hygienu, napadl mne experiment, jeden pouhý den, nepoužijeme v naší rodině vodu jinak než na pití... A po pravdě nemám odvahu ani na ten jeden den. Někdy mi to přijde že kubik vody prosplachujem, při vaření teče voda prakticky pořád, myčka běží v průměru jednou, dvakrát za den... V něčem může vodu nahradit papír či hadr, ale papír dojde a hadra se musí v něčem vyprat.
Jinak nezapomínejte, že těch pár vět má popisovat rok, a předpokládám že máloco bylo konstantní po celou dobu.
Ať tak či tak, poučení, že má-li někdo zásoby jídla na x měsíců, měl by taky nakoupit něco na tu hygienu, nebude až tak od věci.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od Fabulous »

Já jsem schopen se nemýt dlouhou dobu (fuj prase), tedy když to situace vyžaduje. Ale příšerný NELUXUS je nedostatek hajzlpapíru :(
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od marish »

Ano, ani já nejsem vyznavač přespřílišné hygieny, ale když se vezme v potaz celá rodina... Jinými slovy, pokud já se neumeju a všichni ostatní mi voněj, je to v poho. Ale pokud se neumeje nikdo, už mi to tak "nevoní".
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od Venet »

Aj ja by som mal par vyhrad k tomu clanku (myslim ten prvy) a udivuje ma par nezrovnalosti, ale na druhej strane, ked som o tom clanku povedal mojej drahej, a hned na to nasledovala otazka o rozsireni mojho zbrojneho arzenalu.... hmm tak nejak neprotestovala :twisted: :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od alive »

Sakra, ze me to este nenapadlo..:-)
Venet píše:Aj ja by som mal par vyhrad k tomu clanku (myslim ten prvy) a udivuje ma par nezrovnalosti, ale na druhej strane, ked som o tom clanku povedal mojej drahej, a hned na to nasledovala otazka o rozsireni mojho zbrojneho arzenalu.... hmm tak nejak neprotestovala :twisted: :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od alive »

Ať tak či tak, poučení, že má-li někdo zásoby jídla na x měsíců, měl by taky nakoupit něco na tu hygienu, nebude až tak od věci...

Chce to mit u baraku nejakej zdroj uzitkove vody...Na vsi to mame jednodussi, je tu potok, rybnik a kybl...obas trenujem i nedobrovolne...treba kdyz zdechne cerpadlo..:-) Nez se opravi...:-) ale jde to. Na piti mam vody ze studny, filtrovanou pres rezervni osmozu, takze v klidu. Uzitkova - potok a par kyblu pred den staci. Kvuli splachovani se da venku udelat i kadibudka...ale zase problem ve meste...
Jeste k hygiene...Vsechno jde. Napr. v te jugoscce jsme to resili tak, ze se proste slo na velkou, kdyz byl nekde potok (nebo more) vetsinou se to dalo. Resil jsem to takhle o mnoho let pozdeji i na Sibiri, taky se to dalo...Jen si zvyknout:-) (po ranu teda nic prijemneho, pravda:-) Ale samozrejme, zasoby hajzlpapiru mam velke..:-)
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od alive »

Jeste bych doporucil ke shlednuti u nas pomerne neznamej film Lepo sela lego gore (hezke vesnice hezky hori) Je to tusim bosensky film...podavany jako "cerna komedie". Pres nekolik technickych detailu, naprosto uzasne vystihuje situaci a hlavne mentalitu mistnich lidi a absurditu celeho problemu. (Slabsi odvarek jsou napr. Harrisovi kvety (zajimavost - tocene na Ralsku a v Milovicich), Uzemi nikoho)
Pro zajemce jsme ho se zenou prelozili, takze jsou k dispozici ceske titulky.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od hanpari »

Diky. Jen ty titulky nevidím :)

Kolik stojí to čerpadlo s reverzní osmosou? není ta voda uz uplne demineralizovana? Musí se nejak obohacovat o mineraly?
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od alive »

Osmoza samozrejme demineralizuje vodu uplne...pridana je mineralizacni patrona, ktera zpetne vodu obohacuje o minimum mineralu. Osmozu jsem sehnal za 3000 Kc, vymenne filtry na 4 roky 1500 Kc. Samotne cerpadlo stoji kolem 4000, ale da se poresit i jinak...(osmoza musi mit tlak 4 bary. )
Voda z ni je vyborna a nemusis resit zadne znecisteni...
Titulky nevidis, panz jsem psal kdyby mel nekdo zajem..:-) Nekam je hodim..:-)
hanpari píše:Diky. Jen ty titulky nevidím :)

Kolik stojí to čerpadlo s reverzní osmosou? není ta voda uz uplne demineralizovana? Musí se nejak obohacovat o mineraly?
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Tipy a rady z války v Bosně

Příspěvek od alive »

titulky k filmu Lepo sela lepo gore zde:-)
http://www.ulozto.cz/13114826/lepa-sela-lepo-gore-txt
Odpovědět