Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Jason »

Ja jsem na LEDky presel doma naprosto vsude pred cca rokem. Myslim ze usetreni neni uplne nezanedbatelny. Musim se podivat co mam za znacku (kupovano na alze - vybirano z tech nejdrazsich a nej recenzema) a po pravde reklamace cca 50%. Zatim bez problemu vymeny takze jsem neresil jinou znacku ale urcite budu neco dale hledat...

Sushi: po pravde se snazim vydelavat co muzu ale na druhou stranu i setrit. Dle me jsem zatim dotahl velice dobre model - vydelavam v nemecku a ziju v CR. NA druhou stranu napr. zejtra odpoledne po praci jedem do lesa delat drevo. Kdyz si vezmu ze za dve hodiny vydelam na metr stipanyho tvrdyho a ted se budu drit celej vikend ve volno na nejakou brizu a smrk, tak si rikam jestli to mam zapotrebi a neco usetrim. Odpoved je MAM: bavime me to a nejaky veci si clovek proste za penize nemuze koupit.. Treba ten pocit kdyz to clovek dodela a vidi tu praci za sebou..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Václaf »

To s tím dřevem je pravda,je levnější si ho koupit,ale... Pokud mám čas,tak se v lese i uklidí a na svoji hodinovku také až tak nehledím,to bych se musel pos.at i z víkendu,že se válím doma,nebo u ovcí za 180,-/hod které nikdo vlastně neuhradí. Neřkuli,že člověk dělá zase něco jiného,než co ho živý,takže relax :hand :clap :beer
Čechy čechům !!!!!
Sushi
Příspěvky: 19
Registrován: 24.09.2016 23:19
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Sushi »

dr78 píše:Sushi, toto téma se jmenuje, "Kde a jak ušetřit" a ne "Kde a jak více vydělat". Proto považuji přísvěvek výše za relevantní.
Přízpěvek jsem napsal obecně, pokud to vyznělo, že to je reakce jen na jeden konkrétní přízpěvek, tak to se omlouvám. Každopádně se domnívám, že člověk šetří hlavě za účelem, aby mu na konci nějakého období zbylo více peněz, než kdyby nešetřil. A stejného cíle lze dosáhnout i jinak, víc vydělávat.
dr78 píše:Ja jasné, že nemá smysl šetřit na zanedbatelných položkách. Pro mne je podstatný čas a cena, tedy resp. jejich poměr.
Ono to právě tak jasný není, protože tady někdo řeší například (náhodně vybráno) 1 Kč za jednu pračku, 12x5 kč ročně atd. Netvrdím, že se nemá šetřit, ale tvrdím, že se má uvažovat i jinak. Ztrávit čas "proflákáním" (taky tu někdo napsal) nebo počítáním halířů mi přijde k ničemu. Lepší vymyslet, jak třeba vydělat 1000 Kč (pro někoho kdo řeší 60 kč ročně).

Ušetřit se dá na lecčem, ale když už si tím člověk snižuje životní úroveň, tak je to návrat do pravěku.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Jason »

Sushi: souhlasim s Tebou co jsi napsal v poslednim prispevku. Ja to mam jeste trosku z druhy strany co pozoruji konkretne sam na sobe - cim vice vydelavam tim vice utracim a kolikrat na beznych vecech nesetrim.

Obecne muzu rict ze se snazim setrit na beznych vecech (ne na ukor kvality) jako napr. snazim se snizit ucty za elektriku, nakup spotrebniho zbozi (nekupovat podradnou kvalitu ale napr. nakup ve vetsim mnozstvi atd). Ve finale ale zase dokazu ty penize naopak utratit za "pozitky" - proste si cas od casu udelam radost. Je to k smichu ze clovek napr. meni vsude led zarovky a pak zajde na vecu s par lahvinkama dobryho vina a necha tam co co by prosvitil za tri roky :D :D

Sorry za OT z moji strany ted bych se spise vratil k tomu kde konkretne usetrit atd..

Ze sve zkusenosti za posledni rok dva bych uvedl jednu vec nad kterou jsem temer nepremyslel - asi pred rokem a pul se odporoucel bojler. Koupil jsem novejsi a hlavne mensi (pro dva lidi bohate staci). Podle dobry jak se dlouho nahriva je to videt i na mesicni spotrebe elektriky - ma daleko lepsi izolacni vlastnosti atd.. Obcas se vyplati popremyslet nad beznejma spotrebicema a trosku obnovit..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od bacil »

Já jsem si ledkové světla udělal sám z modulů měničů a "fazolových" 1W ledek z číny asi před 2 lety. Mám i pár pásků, ale na tu spotřebu to málo svítí.

- Reklamace 0% (rozbité dětským faktorem nepočítám, to by nevzali ani v obchodě)
- Cena míň jak 1/10 obvyklé ceny v obchodě (nekupuju kusovky - nejsu troškař)
- je doma víc světla
- barevné podání je lepší jak u zářivek a lezou z toho i lepší fotky

Dnešní trend jsou ledky COB (COG), ale dle mých zkušeností svítí hůř, než ty fazolky. Ještě jsou dobré půlwattové ledky rozměru 5427 (nebo tak nějak - je to z hlavy), možná jsou i o trochu lepší, než ty 1W.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od JirkaK »

Ledky jsem dal také všude. Koupil jsem je v Mounf...... a jsem s nimi spokojen. Jen do kuchyně jsem chtěl silnější, tak tu jsem koupil jinde. Značku jsem nijak neřešil, jen jsem chtěl dostatečnou svítivost. Zatím žádná reklamace.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Jenda »

Hohepa píše: 300 na hodinu to je řádově 50 000 ,- měsíčně.
Kde že to žiješ ?
Spíš co dělá. Třeba freelanceři v počítačové branži jsou klidně i dražší.
Uživatelský avatar
scavenger
Příspěvky: 52
Registrován: 08.03.2016 14:43
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od scavenger »

Pravda je v tom, že navýšit příjem je vždy jednodušší, než řešit ušetřené korunové položky.
Také znám lidi, kteří když je noční proud, všeho nechají, pospíchají domů a rychle naplnit pračku, myčku, zapnout vše ostatní a ukájet se na ušetřených 3 korunách, které neznamenají vůbec nic.

Efektní a jednoduché navýšení je třeba sezónní sběr.
Pro inspiraci třeba letos přes léto jsem nasbíral houby, borůvky, ostružiny za 160tisíc Kč.
+ ještě koncem podzimu budu kopat křen z místní obecní louky odhadem dalších 30tisíc Kč,
+ sběr vlašských ořechů z pozemků o které nikdo nejeví zájem dalších 20-30tisíc Kč.

A to vše navíc jen tak, že člověk přimárně bere ven vylítat psiska.

Případně třeba různé přepisy, články na pc, překlady apodobně, které se dají vykonávat i kdekoliv mimo domov. :cash
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od gravedigger »

Takže při procházkách se psem jsi jen tak na pohodu nasbíral tunu a čtvrt borůvek?

Na obecní louce je 300kg křenu?

Pokud počítám špatně, tak mne prosím oprav nebo si z nás přestaň dělat prdel.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od dr78 »

Hohepa píše:Je to OT ale nedá mi to
300 na hodinu to je řádově 50 000 ,- měsíčně.
Kde že to žiješ ?
To už by stálo za stěhování.
Ve svém okolí vidím reálný průměr tak polovinu , tedy cca 150Kč na hodinu .
Vím, že je OT, ale jen reaguji na otázku. 300Kč hrubého je běžný průměr v IT - teda v Praze. Možná bych řekl i podprůměr. Ale pokud odhlédnu od IT, tak podobné příjmy jsou i v dělnických profesích v soukromé sféře. Např. topenář mi dělal v bytě nové trubky v mědi k třem radiátorům. Cena 8000,- Kč za 6 hodin práce. Ok, materiál stál cca 1800Kč. I tak je to 1000Kč/hod. Ale to je opravdu hrubý příjem... a to rozhodně není jediný případ. Vemte si právníka, sazba 2000Kč/hod. Ale nechci tady zabřednout do diskuze, že kromě jednorázového příjmu právník musí řešit i další sebevzdělávání, které si musí neustále doplňovat a které mu nikdo už neplatí. Nebo kluk co vystudoval ekologii na vysoké škole, pak jde raději dělat číšníka, kde má 40.000Kč, ale musí se OPRAVDU otáčet a celý den je bez zastavení na nohou.

Když se vrátím k tématu "Kde a jak ušetřit", tak si myslím, že nejvíc se dá ušetřit za útratu za zbytečné věci a zábavu. Bez toho by ale byl život smutný a jak psal někdo nade mnou - je kolikrát směšné, že se šetří koruny a pak dají tisíce za večer s dobrým jídlem a pitím. Je na každém (kdo chce šetřit) určit si nějakou mez a co má smysl a co ne. Já osobně nesnáším plýtvání. Tedy např. již to zmiňované plýtvání energií nebo i nedojedená jídla, která se musí vyhodit. Vím, že je to třeba jen pár korun, ale to mne vždy hodně mrzí. Ještě horší je vyhazování masa. Zvíře kvůli tomu zařvalo, aby nás nasytilo, a pak je vyhozeno, jako hnijící maso. To jsou asi nejhůř promarněné peníze.

Jinak kde se dá ušetřit? No to je jednoduché - ideálně tam, kde jsou nejvyšší výdaje!

1. Snížení nákladů na vytápění - tedy mít termostatické hlavice, ideálně naprogramované (např. topit jen před snídaní, a pak třeba před návratem z práce)... po zbytek dne jen temperovat. Nebo si zateplit dům a primárně střechu, kde bývají úniky nejvyšší. Nebo pořídit lepší kotel - většinou návratnost takovéto změny je v řádu několika let.

2. Snížení nákladů na dopravu - kdo dojíždí, může (pokud to jde) přejít na dojíždění z autem na vlakem, pokud to nejde, může přejít na alternativu - CNG, LPG, elektro. Kdo jezdí MHD může chodit pěšky. Já to mám do práce 2.5km a místo karty na MHD se každý den projdu 5km a hezky si pročistím hlavu. Lístek si pak kupuji jen vyjímečně, třeba když opravdu leje.

3. Náklady na jídlo - to je jednoduché - nekupovat jídla víc než se sní, pokud hrozí, že se jídlo zkazí. Jinak jde použít konzervování, pokud je pak kam uložit. Místo jídla "do hospody" si přinést jídlo z domova - tady je to na zvážení, protože hodinová příprava jídla pro jednu osobu nedává moc smyslu. Pokud žena navaří 10 porcí pro 5 lidí, tak je to rozumná investice času.

ATD... každý má asi jiný poměr výdajů. Já jsem si kdysi psal po nějakou dobu veškeré výdaje, tedy i včetně spotřeby energií, vody a pak ty výdaje rozdělil do skupin (např. nájem, energie, jídlo, zábava) a z každé skupiny vybral to, kde má smysl šetřit a kde ne.

Nakonec pro kuchyňské kutily přidávám tip na domácí výrobu tvarohu/sýru (pokud jsou na to prostory). Ono se tedy na tom zas až tolik neušetří, ale je to zábava. Stačí zahřát plnotučné mléko těsně před var a na 1l mléka přidat polévkovou lžíci octa (třeba jablečného) nebo citronové šťávy. Nechat 15 minut odstát a nechat vysrážet bílkovinu. Pak přes cedník slít a máme tvaroh. Podobně jde dělat sýr... Syrovátka se dá taky pít, či ji sušit, nebo ji použít na zadělání chleba, a nebo dát prasátku. ;-)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

Dnes v Lidlu hrbitovni svicky s dobou sviceni 55 hodin za 13 Kc, 34 hod. za 10 Kc.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Roman »

Rekonstrukce domu. Svépomocně 7 radiátorů v přízemí pověšeno a zapojeno měděnými trubkami za 2 večery plus víkend. Čeká mně ještě patro ve stejném rozsahu.

Původní topenář chtěl za montáž 70tis.Kč a termín v nedohlednu. Nakonec jsem se naštval, začal jsem týden sosat informace z internetu co a jak (to máte ohýbačku, lisovačku, řezačku, kalibrační nástavec,...) a ušetřil jsem k dnešku polovinu nákladů za montáž.

Materiál jsem si koupil sám (to máte radiátory, topné žebříky, trubky, izolace, kulové kohouty, rohové šroubení, svěrné šroubení, rozdělovač, 3/4 vnější závit, 1" vnitřní závit..) o další polovinu levněji, než chtěl topenář. Úspora cca 50tis. Kč.

Ale ty bolavá záda, studená země, ošetření rukou, nadávky na sebe, do čeho jsem se to pustil...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od kregan »

Roman píše: týden sosat informace z internetu co a jak

Ale ty bolavá záda, studená země, ošetření rukou,
+ hodiny strávený realizací

IMHO se to zas tak nevyplatí
Čím víc víš, tím míň neseš.
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Roman »

Mně se to vyplatí, 100tis. Kč za dva týdny neberu ;)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od K4cer »

Najal sem si uklízečku.
Vyjde to levněji než mít přítelkyni.

:mrgreen:
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

:lol: :yes
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1005
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Hdm »

Romane držím palce ať to dobře jde. Dělal jsem to stejně a ze stejného důvodu a úspora byla asi 50% oproti topenáři. Určitě se to vyplatí a navíc ten pocit když to pak funguje je k nezaplacení ;-)
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Patrol »

Pár lidiček v mém okolí(cca 10 lidí - žena na mateřské, důchodci,zemědělci...) si vymysleli společné domácí stravování.
Princip je, že se domluvili na rozvrhu kdo kdy vaří, společně se pak střídavě navštěvují. Sejdou se k hotovému jídlu, a každý vaří jen jednou týdně. Vařit pro více lidí je prostě levnější. Navíc na vesnici je pořád spousta domácích zdrojů potravin, které jídlo ještě zlevní.Je to hodně o dobrých sousedských vztazích a místy i rodové provázanosti, ale plní to účel i jako ztmelující prostředek kolektivu.
Občas taky potřebujete doma druhé ruce na jednoduché úkony, tak se to sfoukne před obědem. Oběd je i dobrá příležitost probrat co se děje, atpd.
Pokud někdo častěji nemůže vařit, tak dává nějakou částku na které se domluvili (cca 60Kč). Já se bohužel účastním jen občas, protože bývám v zaměstnání.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Gervais
Příspěvky: 166
Registrován: 03.02.2014 20:07

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Gervais »

Patrol:
toto je po nějakém roce, první zpráva, která má hodnotu.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Fabulous »

K4cer píše:Najal sem si uklízečku.
Vyjde to levněji než mít přítelkyni.

:mrgreen:
Najal jsem si přítelkyni... Je to levnější :mrgreen:

Jinak, abych nebyl daleko od tématu, skvostně se dá samozřejmě ušetřit domácí stravou. S konzervou kvalitního Luncheonu a domácími bramborami jsem nakrmil petičlennou rodinu za necelých sto korun :)
Odpovědět