Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.

Re: Svítilny

Příspěvekod Frank » 06.06.2012 22:03

Co preferujete jako napájení svítilen?

AA, AAA, Monočlánky D, Lithiové CR123, Li-ion 18650?

Líbí se mi Fenix TK41, ale mám trochu strach z 8x AA, že když bude jeden článek slabší, popraví mi ostatní a nebudu svítit vůbec. Nebo mě zaujala Fenix TK50 a Fenix TK35, každou z nich napájí něco jiného....

Díky za radu.
Frank
VIP

Příspěvekod Fabulous » 06.06.2012 23:24

Já preferuji AA - nejvýkonnější a nejdostupnější "tužka" a CR123 - opět nejdostupnější výkonná baterie pužívaná v taktických svítilnách. Tužkovky používám hlavně pro svítilny uložené jako nouzovky např. v autě a CR123 pro EDC, zbraňové svítilny a obecně pro výkonné použití. Pro vysokovýkonnou pátrací baterku zvol variantu s více CR123, mají výrazně vyšší výdrž. Ale ještě lépe - zvol svítilnu, která má prostor pro akumulátory 18650, které můžeš v nouzi snadno zaměnit za 2x CR123. Zmíněný akumulátor je poměrně levný (v Číně pár USD) a za svoji životnost se ti investice stokrát vrátí.

Jako pátrací baterku mám svítilnu s 3x LED XML T6 a trojicí aku 18650. Když jí vypnu, tak mám pocit, že jsem oslepl :D Je to vážně síla...
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod Artifex » 07.06.2012 1:31

Já jedu na 18650, mám jich milion nabíjecích ze starých nepoužívaných notebookových baterií.
Artifex
VIP

Příspěvekod edakemlink » 07.06.2012 21:44

Taky 18650, mám dobrou zkušenost.
edakemlink

Příspěvekod BOGOVIK » 08.06.2012 6:50

A jaka je velikost tech tisicovek? Musi se nejak upravovat mista pro baterky?
BOGOVIK
Rozpadlík & Sponzor serveru

Příspěvekod Fabulous » 08.06.2012 7:59

Svitilna musi byt na aku 18650 urcena. CR123 totiz maji napeti 3V a 18650 maji 3.7V. Proto je menic u LED diody jiny. Navic jsou aku o chlup tlustsi, nez CR123.
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod BOGOVIK » 08.06.2012 8:23

Tak voltaz "vetsinou neni problem" stejnak se spojuji 2 a vice tuzkovek aby se dostala voltaz na potrebnou velikost. Spise vidim problem jestli se vlezou. Mam treba baterku(LED) kovovou na velke baterky(voltaz na LEDkach je 12V, kdyz bych dal ti tisicovky(muzu je nabijet).
BOGOVIK
Rozpadlík & Sponzor serveru

Příspěvekod Roman » 08.06.2012 13:10

Fabulous píše:.. Ale ještě lépe - zvol svítilnu, která má prostor pro akumulátory 18650, které můžeš v nouzi snadno zaměnit za 2x CR123. Zmíněný akumulátor je poměrně levný (v Číně pár USD) a za svoji životnost se ti investice stokrát vrátí....

Opatrně s 18650 z Číny, rozhodně žádné UltraFire, TrustFire, či jiné ..Fire. Tečou a jsou to staré přebalené z notebooků.

Odzkoušené s dobrým poměrem kvalita/cena jsou Soshine 2800mAh (cena za 2ks)
http://www.dealextreme.com/p/soshine-pr ... 896?item=8

Výborné, ale dražší jsou Panasonic/ AW 3100mAh (cena za 1ks)
http://www.kronium.cz/baterie/dobijeci- ... d_567.html
http://www.intl-outdoor.com/panasonic-n ... p-333.html
Roman

Příspěvekod DeadMan » 21.07.2012 11:34

Fénix povstal z popela :lol:

Na konverzi G17 mám Led-Lenser (hokus-fokus) jedná se ostarší záležitost na 3x AAA ale stále drží krok.

Nově pak Fenix LD15 na 1x AA a E01 na 1x AAA.

LD15 výkon víc než dostatečný na takového skrčka
E01 roztomilá záložka na klíče

Obecně svítilny Fenix = vynikající poměr cena:kvalita
Přílohy
IMG_4991_1.jpg
DeadMan

Příspěvekod marish » 23.07.2012 10:46

Pořídil jsem si taky baterku.
Do EDC kapsy Led-lenser P3 na 1x AAA, s fokusovatelným reflektorem.
Na případné větší posvícení Tank007 -566 na 2x AA.

Obě i s nějakými bateriemi se vešly do tisícovky, což , vzhledem k jejich "rekreačnímu" využití, pokládám za důležité.

Zatím víc zkoušeno než používáno, včetně noční výpravy do lesa s dětmi ;)

DSCN9320upr.jpg
marish
Moderátor

Příspěvekod Roman » 24.07.2012 11:20

edakemlink píše:Romane: chtěl bych se Tě zeptat, jak dlouho Ti svítí ta TK-21 ma plný výkon? Já ji měl, ale pustil jsem ji dál, protože po nějaké době svícení na max. výkon již max. výkon neudržela a přepínala se do slabšího módu. Používáš li-on člének 18650?

Místo ní jsem pořídil Olight M20X Warrior, ten má max. výkon 500 lumenů, rozměrově je zhruba stejně velký. Co se mi, ale na Fenixech (měl jsem už postupně 4 taktické modely) líbí je to, že těla svítilen jsou kvalitně vyrobená, působí dost odolným dojmem, mají perfektní závity, což u Olightu mi připadá víc ošizené.

Bohužel, mám s TK21 stejný problém, už mě to naštvalo, tak jsem ji před týdnem reklamoval, uvidím, jak se s tím výrobce pochlapí.
Ale koupil jsem si navíc klasiku E21, už mají nový typ R4, více svítí, déle vydrží ;)
Roman

Příspěvekod Dan.te » 03.08.2012 21:47

Nemáte někdo zkušenosti s LED upgrade sadou pro Maglite? Mám už delší dobu dvě svítilny Maglite (jednu na dvě AAA a druhou na tři malé buřtíky) a rád bych je tak přivedl zpět k produktivnímu životu.
Dan.te
VIP

Příspěvekod Karlos » 03.08.2012 23:16

To by mě taky zajímalo. Mám velkou Maglite na tři velké buřty...
Karlos
Rozpadlík

Příspěvekod DanBlack » 06.08.2012 13:33

LED modul v mojí Maglite 4D má stejný rozměr jako origo žárovka (ostatně v tom zadním víčku je žárovka jako rezerva :mrgreen: ), takže nevidím důvod proč by nešel vyměnit.
Co jsem koukal existuje spousta neorigo variant, to originální vypadá takhle:
(jedna 3W LED s čočkou)
Obrázek
DanBlack
Sponzor serveru

Taktické svítilny - LED, Xenon, atd.

Příspěvekod štaflík » 11.08.2012 22:38

Jestli to nevadí (původní thread Lampy a svítidla začíná být roztříštěný,elektřinu bych tam nemotal) založil bych thread o těchto světelných zdrojích.
Jednak uvažuji o poměrně silné "baterce", která by byla i dost robustní a šla eventuelně občas dát na "kosu", na rail. Ale primárně prostě baterka. Něco jako toto:

http://www.kronium.cz/index.php?act=vie ... ductId=605

Druhé, co by mě zajímalo by byla malá LEDka, ne snad přímo na klíče (i když...), ale prostě malé EDC. Kriterium je odolnost (voda, náraz) a výdrž na články. Světelný výkon maličko na druhém místě. Pro tento účel bych viděl něco levnějšího, v řádu stovek, protože akutně hrozí ztráta.
Děkuji za Vaše tipy, zkušenosti.
štaflík
VIP

Re: LED svítilny

Příspěvekod sigmark » 15.08.2012 23:01

štaflik: ja se nedavno praštil přes kapsu a koupil jsem si inovu http://www.militaryrange.com/svitilny/svitilna-x1-cerna. sice je za litr, ale je to celokov, svitivost jak hovado na to ze je to miniledka, tesnena o krouzky (nepredpokladam uplnou plavbyschopnost, ale strikajici voda bez problemu, i z kyble s vodou jsem ji rychle vylovil a bez nasledku. ocko na provazek (dulezite veci jsou privazane k poutku kalhot, protoze jsou dulezite - ztrata nehrozi). cena je jedine nad cim se mi zamlzil zrak, ale...nelituju investice
sigmark
VIP

Příspěvekod cover72 » 07.09.2012 13:29

Přihodím sem dobíjecí LED svítilnu od Coghlanů. Včera jsem s ní prošel 17km, třetinu toho nočním lesem kdy jsem i sledoval potok houštím mimo cesty a fungovala dobře: v nočním lese praktický dosvit (tzn. je dobře vidět) cca. 3-4 metry, když člověk potřeboval víc, točením kličkou při zapnutém svícení dostanete impulsní blikátko s dosvitem tak 6-8m.
Dobíjení očividně není problém a funguje jak má; oproti jiným dobíjecím šmejdům, co jsem měl, se nerozbila, nezlomila a funguje jak má. Je to moje "bezůdržbové" EDC, asi si jich koupím ještě několik.
Voděodolné není, to je jediný minus.
http://www.coghlans.com/product.aspx?ProductID=405
K dostání v různých outdoorech (já ji koupil na Acronu) okolo 160kč.
cover72
VIP

Příspěvekod Roman » 07.09.2012 15:14

Roman píše:
edakemlink píše:Romane: chtěl bych se Tě zeptat, jak dlouho Ti svítí ta TK-21 ma plný výkon? Já ji měl, ale pustil jsem ji dál, protože po nějaké době svícení na max. výkon již max. výkon neudržela a přepínala se do slabšího módu. Používáš li-on člének 18650?

Místo ní jsem pořídil Olight M20X Warrior, ten má max. výkon 500 lumenů, rozměrově je zhruba stejně velký. Co se mi, ale na Fenixech (měl jsem už postupně 4 taktické modely) líbí je to, že těla svítilen jsou kvalitně vyrobená, působí dost odolným dojmem, mají perfektní závity, což u Olightu mi připadá víc ošizené.

Bohužel, mám s TK21 stejný problém, už mě to naštvalo, tak jsem ji před týdnem reklamoval, uvidím, jak se s tím výrobce pochlapí.
Ale koupil jsem si navíc klasiku E21, už mají nový typ R4, více svítí, déle vydrží ;)

Tak už je po reklamaci TK21, vyměnili driver. V prvních kusech prý byl špatně nastaven řadič, který přepínal mód při poklesu napětí na aku. Nyní by to mělo být v pořádku, tak to o víkendu vyzkouším.
Jinak jsem koukal, že v září na Kroniu vydali dvě nové E- svítilny, nejvíc se mi zamlouvá E35
http://www.kronium.cz/led-svitilny-feni ... d_659.html
http://www.kronium.cz/led-svitilny-feni ... d_660.html
Roman

Příspěvekod sigmark » 07.09.2012 15:29

štafliku, mam tu Inovu taky. je perfektni, i když jsem se při placení solidně odkrvil :-)
sigmark
VIP

Příspěvekod mimar48 » 09.09.2012 0:09

Zdravím všechny. Dovolím si přispět vlastní zkušeností s LED svítilnou...

Nejprve hodně obecně a stručně: výkon a výdrž tohoto typu svítidla je za použití moderních výkonných diod, řekl bych, fenomenální. Oproti jiným typům (xenon,ap.) vím jen a pouze o výrazných výhodách (rád se nechám poučit :idea: )

A nyní poněkud konkrétněji.
Už to je téměř dva roky, co jsem dospěl k poznání, že do své EDC sestavy potřebuji zařadit také univerzální světlomet. Po výběrovém procesu jsem volil mezi Fenix TK (už nevím jestli 15 nebo 20) a EagleTac T20C2 mkII. Díky lepšímu designu (bezesporu čistě subjektivní záležitost) to onehdá vyhrál EaglTac. Chápu, že hodně lidí pro EDC nošení volí menší modely, ale pro mne byl celkový výsledný výkon v poměru k velikosti ideální (mám necelé dva metry a né úplně malou dlaň). Baterku po celou dobu nosím denně v originál opaskovém pouzdře, což už je na něm docela i vidět.

Po koupi mne překvapily tři věci.

Do té doby jsem znal jen ty diodové svítilny, co měly několik mdlých diodek vedle sebe. Proto mne dost zarazilo, jak moc jsem začal slzet, když jsem si na plný výkon bliknul do očí... :shock: . Dosvit v terénu je jedním slovem úžasný, stejně jako ten WOW-efekt, když posvítíte v nějaké skupině (nejlépe vybavené běžným mixem svítidel).

Další věcí je životnost baterie. Jedu od začátku na Li-Ion 18650 a kdo váhá ve volbě zdroje energie, mohu tento formát jen doporučit. EagleTac měl v balení 1ks 2400 mAh, já si dokoupil ještě jednu 2900 mAh a střídám je. Ta výdrž je parádní. Vím, že když mi první dojede, mám stále po ruce druhou a přitom vím, že budu mít - alespoň v současné době - dost času na nabití té první (případně se dá někde jednorázově dokoupit varianta 2x CR123). Taky se mi nikde nemotá spousta tužkovek, u kterých často nevím, jestli jsou to ještě ty dobré nebo už ty vybité. Jinak jsem nepočítal, kolikrát jsem za ty dva roky musel dobíjet, ale myslím, že víc jak desetkrát to nemohlo být. Teď jsme dělali pro děcka týdenní tábor, kde byl EaglTac opravdu hodně v permanenci na plný výkon (vč. osvětlování večerního divadla a nočního "pinčesu") a ty dva akumulátory stačili naprosto s přehledem - a ještě zbylo...

Třetí věcí, která mne překvapila, je to, jak často po té baterce sáhnu. Každý máme samozřejmě jiný průběh dne, ale myslím, že výrazně nevybočuji z průměrného vzorku populace (nejezdím každý víkend na výpravy do divočiny, nejsem jeskyňář,...). Když se náhodou převleču narychlo do jiných kalhot a následně sáhnu naprázdno po noži nebo baterce, dost si nadávám... :head :head :head

Ještě bych doplnil zkušenost s modelem EagleTacu T20C2 mkII. Všechno, kromě jediné a dost zásadní věci, splnilo nadmíru má očekávání. Konstrukce velice solidní a odolná (až na tu „propiskovou“ sponu, která mi praskla asi po 14-ti dnech, ale evidentně jsem nezvolil nevhodnější způsob nošení), celková ergonomie vynikající, svítivost excelentní, šikovné doplňky v základu (koncovka pro svícení „jako svíčka", možnost přehodit si černou gumovou krytku vypínače za verzi fosforeskující ve tmě), navíc jsem to celé koupil jako set s RGB filtry, takže další plus. Ale... ... zásadní mínus, kvůli kterému jsem přeřadil Eagla do druhé ligy (čili ho dal manželce na takové to domácí svícení) je to, že EagleTac u tohoto modelu dle mého názoru naprosto nezvládnul přepínání režimů, které se provádí pootáčením hlavy (svítilny, ne uživatele). Zvolili zcela nevhodný systém, který se samovolně zanáší a pro jakous-takous použitelnost je nutné ho pravidelně (cca 1x/měsíc) důkladně čistit. Na vnitřních odpružených a pohyblivých komponentech pro snímání polohy hlavy, které jsou z hliníku, vzniká třením jakýsi film, který zřejmě oxiduje, narůstá vnitřní odpor a to brání funkci. Svítilna pak nejde zapnout, samovolně zhasíná, nebo se rozbliká. Zpočátku pomáhá poklepání, stále se to však zhoršuje. Ovšem poklepání téměř vždy zafunguje tak, že baterka přepne režim. Někdy stačí jemné ťuknutí (třeba když ji pokládáte tak, aby vám svítila potřebným směrem), a ona se opakovaně přepíná - to je zážitek. Těch situací, kdy mě baterka takto "vyšplouchla" v nejméně vhodnou chvíli bylo už moc...
Údržba tyto závady výrazně potlačuje, avšak o 100%-ní funkčnosti nemůže být řeč. Nedokážu si představit, že by takováto svítilna mohla plnit své primární určení - v taktickém nasazení (dle výrobce je určená i pro montáž na zbraň). Použitá vnitřní konstrukce to podle mne znemožňuje. Osobně bych se s ní nerad dostal do vyloženě kritické situace.

Nevím, jaké jsou zkušenosti jiných, možná jsem měl jen smůlu na kus. Pokud vím, tak např. Olight M21, který má také přepínání režimů pootáčením hlavy, použil jiný systém. Možná jim to bude fungovat perfektně... ... já jsem již ale šel najisto po bočním přepínači a pořídil si nakonec přeci jen toho Fenixe, v mé oblíbené kompaktní, odolné, výkonné, taktické verzi - TK21 U2.
mimar48

PředchozíDalší

Zpět na Palivo, zdroje energie, světlo a teplo