Přebíjení Luvo LA-10

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!

Přebíjení Luvo LA-10

Příspěvekod jerry.mysak » 06.08.2019 9:20

Zdar
koupil jsem tuhle mašinku a potřebuji poadit s přebíjením. Jestli někdo máte tuhle flintu, jaký používáte matrice na kalibraci?

Mám Lee a stojí za hovno. v M14 je volnější komora, takže jsem neřešil nic a v pohodě přebíjel. Závěrová vůle u M14 je taky velká, takže jsem neřešil ani zkracování nábojnic.

Bohužel Luvo je vyrobený přesně a holt musím hilzny zakrátit. To není problém, ale co je problém , že kalibrační matrice od Lee stojí za hovno. Používám full size a Leečko nekalibruje celou délku krčku, ale nechá dole cca 2 mm nezkalibrovaný. Ani tělo není OK, je o cca 0,15 mm větší průměr, takže se v komoře šprajcne.

No a protože mám patrony vystřelený z M14 , tak je potřebuji stáhnout. Objednal jsem RCBS z Brownels, ale ještě nedorazili.

Máte někdo své zkušennosti s přebíjením LA-10?
jerry.mysak

Re: Přebíjení Luvo LA-10

Příspěvekod viktor » 06.08.2019 15:22

mysaku, matrice LEE nestoji za hovno :D
jen hovno vis o prebijeni :D
neber to jako urážku ci nadavku pouze takove chlapske upozorneni ze je občas lepsi hledat vinu ze něco nejde u sebe nez u vyrobku :D
takze za
a) drzak nabojnice se MUSI dotykat rekalibracni matrice, ( mas tam na 100 % vůli )
b) po rekalibraci serez nabojnice na příslušnou delku
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod Temp » 06.08.2019 16:51

Nemám zkušenosti s LA-10, takže jen ze zkušeností z jiné samonabíječky v .308. Taky jsem si tímto kolečkem teď prošel prakticky a hledal hodně teoreticky.

Pro samonabíječky a hlavně ty novovyrobené (neplatí úplně 100% pro staré armádní kusy s většíma tolerancema) je lepší použít small base matrice. Ta od Lee není na hovno, ale je to normální formát a ne small base. Ta small base je prostě formátuje na menší průměr. S RCBS ti tenhle problém zmizí.

Pokud nepomůže rada od Viktora s pořádným nastavením formátovací matrice, tak nemíchej nábojnice z LA 10 s těmy z M-14. Tedy dokud ti nedojde RCBS (předpokládám, že je to plný formát a ne jen bodyformát?), pak to bude ok.
Nábojnice vystřelené z konkrétní pušky do té pušky na 99% sednou i bez následného formátu. Ono se to prostě výstřelem zformátuje přesně na komoru a pokud se tam nedostane nečistota a je to čisté, tak se tam nesekne.

Hilzny je potřeba zakracovat. Ale opět by mělo pomoct držet od sebe nábojnice z M-14 a z LA-10. Každá flinta nábojnice tahá jinak. Některé jsou dokonce schopné je i zkrátit (moje BM 59 nábojnice zkracuje o 0,05mm a žene je do šířky, po formátu jsem v podstatě na nule, kamarádova L1A1 je tahá o 1-2 desetiny na délku).

Náboje dělej klidně delší. Záleží co ti dovolí zásobník. Ona každá střela sedí jinak různým puškám kvůli různé délce komory a většině pušek sedí, když je náboj kratší o 0,1 - 0,2 mm, než je samotná komora. Na dotyk se nedoporučuje kvůli velkému počátečnímu tlaku a větší nemusí navést střelu ideálně do vývrtu a tím trpí jak přechodový kužel vývrtu, tak přesnost. Borci se samonabíječkama při opravu přesné střelbě náboj ani často nenacpou na délku do zásobníku a cpou to tam ručně. Proto je fajn udělat si náboj se střelou, která má nejlepší poměr k délce zásobníku a délce komory. Ony ne všechny střely jsou pro samonabíječky vhodné. Ty štíhlejší bývají celkově delší a buď se nevejdou do zásobníku, nebo mají z komory moc dlouhou cestu do vývrtu. V klice je fuk, že je náboj delší o 3 mm. Tebe bude bolet každá desetina.

Prach dle délky hlavně. Já mám 19,6" a jako ideální prach jsem našel Reload Swiss RS 52. Pro 10"/16" to bude chtít ale spíš něco rychlejšího jako třeba RS 40. Zkoušel jsem i Lovexy, ale zatímco RS prachy mi na rychlosti chodily tak jak by teoreticky měli (spíš lehce rychleji o 5-10m/s), tak u Lovexu to bylo takové méně konzistentní (-20-+5ms).
Temp

Příspěvekod jerry.mysak » 07.08.2019 5:49

Viktor
tak chytrej jsem taky. Myslíš že jsem tu matrici nepustil až na shellplate? Stejně tam 2 mm krčku není zformátovanýho. Přemejšlel jsem i o tom, že bych kus matrice usoustružil, aby šla níže, ale tvrdá jak svině, musel bych ji vzít na brusku. A to zase nevím, jestli by tělo pak nebylo moc stažený a patrona v komoře nevaklala.

A že vím o přebíjení hovno? Asi jo. přebíjím teprve 15 let 6 ráží jak pistolovejch, revolverovejch, tak i puškových.

Jen jsem s tímhle problémem ještě neměl zkušennost.
jerry.mysak

Příspěvekod jerry.mysak » 07.08.2019 5:56

temp

ta M14 (norek) půjde do světa, nejsem schopný ustřílet všechny zbraně co mám a to chodím na střelnici každou neděli, kdy vybouchám cca 150 ran několika ráží. Blbý je, že mám těch 308 win namačkáno asi 1200 ks a musím je delaborovat. Za prvý přeformátovat a zakrátit, abych je dostal do komory a za druhý musím odladit laboraci. Ale nějakých 800 už mám rozebraných. Když přítelka čučí na Ulici, tak si zalezu do trucovny a rozebírám.

PS
ta BM59, jak ti chodí? Když jsem kupoval Norka, tak jsem se rozhodoval mezi ním a Beretou. Nakonec jsem šel do čínana, páč ty berety byly otlučený a vývrt tak moc důvěry nevzbuzoval. Byl dost matnej a drážky vypadaly ometeně. Ovšem zpracování bylo perfektní.
jerry.mysak

Příspěvekod viktor » 07.08.2019 6:15

ještě do toho s dovolenim vlezu..
:D mysaku, :D
matrici neupravuj :-)
M14 ma proste jiné tolerance nez LA-10.
mam to same mezi L1A1 a klikou
nez se pustis do dalších experimentu tak ji proste vem nabojnici, serid formatovaci matrici jak si zvyklej, pak ji dej ještě o kus pritahni aby skutecne drzak nabojnice narazil na matrici ale i v pripade ze tam mas nabojnici !!!!
nabojnici pak serizni na rozmer a zkus ji strcit do komory..
kam chodíš strilet ?
viktor
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod jerry.mysak » 08.08.2019 5:54

Viktor
jak ti to mám ještě vysvětlit, že ta matrice prostě níž nejde. Sedí na shellplate (to je taková ta otočná deska ve kterej jsou nacvaklý nábojnice). Finito. jít níž je opravdu jen jí z čela pokrátit.

Chodím střílet do Borovan. Mám to přes pole.

Prolejzal jsem americký fora o přebíjení 308w a na většině se shodují, že Lee nejsou vhodný pro semiautomatický zbraně ( v americkým podání většinou klony AR 10). Leečka doporučují pro kliky. Nejvíc si chválí Redding a RCBS . Lee berou všichni jako lqw-end.

Já osobně přebíjím vše na Lee matricích a až do ted jsem neměl žádný problém. Teda měl s Schmidt rubin K11 7,5x55 Swiss.
Do té mi náboje šli hodně ztuha, ačkoliv v K31 chodí jak víno. Ale tu K11 jsem měl jen chvilku, takže jsem to neřešil. Byla moc dlouhá do trezoru, tak šla do světa.
jerry.mysak

Příspěvekod viktor » 08.08.2019 7:02

Jakej lis používáš ? Me to prijde divny. Je mozne ze mas vadnou matrici ale s tim jsem se ještě nesetkal. Americany musíš brat s rezervou. Jsou to v rade pripadu takove velke drive bohate deti. Co se tyka Lee tak delaj veci jak spickove, tak i řekl bych normalni, co je občas blbe je spise to ze k tomu občas napisou, jak je dnes zvykem neuveritelne věci a to je pak problém. Napr takovy lis s C ramem se fakt hodi jen na kalibraci strel a to ještě s otazníkem :-)
No nic.
Kdy z ubrosis matrici tak nic nevyresis.
Mas kalibr na 308 ?
Nakonec nejsi tak daleko a když na to prijde muzes se ukazat bud u me a nebo sednu na masu a prepadnu tebe. Protože tohle me docela zajima.
viktor
ps. nakonec nebyl by to první pripad kdy nabojova komora jaksi neodpovida..potrebam a pozadavkum..
viktor
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod pevan » 08.08.2019 21:36

Jiná ráže, stejný problém. Když jsem začínal přebíjet .223 pro samonabíječku, měl jsem přesně stejný problém. Jenže tam jsou trochu menší síly, takže se mi bez problémů povedlo naládovat. Ale ven už to nešlo, jen výstřelem a nábojnice byla dost dorasovaná v krčku. Bádal jsem, hledal rady a v prodejně, co je naproti Sazce v Praze, mi pán z fleku řekl, že je to matricí, protože samonabíječka chce Small base. A taky jo, od té doby tisíce přebíjenek a bez problémů. Ona ta Lee není špatná, ale je pro klikovky, ne pro samonabíječky. Ty, co přebíjím podruhé, už problém nedělají, tam stačí zformátovat jen jen krček a vše je OK.
pevan

Příspěvekod jerry.mysak » 09.08.2019 5:43

viktor
mám lis hornady lock-n-load. Víceooperák. Pak ještě druhej jednooperák co jsem si dělal na přebíjení ráží kterých moc nevystřílím a nemá cenu kupovat shellplate za 1500 kč.

Na tej fotce je kalibrovací matrice ta úplně vlevo. Je v ní patrona.

Ted mi přišla zpráva, že mám na poště tu matrici RCBS. Tak po víkendu poreferuju

PS
co máš za mašinu?

Pevan
zajímavý, že ta 223 mi od leečka funguje. Pravda, občas nějaká patrona se sekne, ale stačí jí vyhodit a nabít znova a závěr se zamkne. Flinta je za 60 k, takže žádná čína která má zemědělský vůle. Nicméně jestli RCBS bude chodit, tak ji pořídím i pro tu 223. Těch 12 stovek už mě nevytrhne.
Přílohy
IMG_20190808_191008.jpg
jerry.mysak

Příspěvekod viktor » 09.08.2019 8:22

no mam
brech lock lee jenoduchy jednooperak
pak lee, turett press, coz je v podstate jednooperak s otočnou hlavou
lee loadmaster coz je viceoperak od lee
dillon 650
no potom jes mi par lisu ruzne proslo rukama
BCBS rockchucke coz je robustni jednoperak ale dnes bych dal prednost lee s litinovym ramem
vyceopracninastavba na BCRS myslim ze se to jemenovalo pigiback a nebo tak nejak ,
Hormady, s otočnou hlavou to uz ani nevim ja se to jmenovalo, ještě ruzne věci od lee
ono se to proste nejak nastradalo :-)
dnes mam ty 4 lisy a tak nejak s tim vystacim,
ptal jsem se ti protoze u vyceoperacnich lisu je prave problem jak s kalibraci tak s presnym OAL. Problem to je ale nijak moc zabratny u naboju do kratkych zbrani. Poste to chce seridit na 2x a potom uz je celkem pokoj, Je jedno co je to za strol delaj to vsechny vyceopraky, je to proste vlastnost.
Tohle muze byt tvuj problem.
Matrice smal base. normalni celoformat matrice a krckova matrice.
normalni celoformat by mel produkovat nabojnice v rozmerech odpovodajici CIPu co jine norme.
matrice smal base je lehce pod rozmerem CIP a tak má potom náboj vetsi vuli v nabojove komore
krckova matrice je matrice co formatuje pouze krcek, zbytek nabojnice nechava podle rozmeru konkretni zbrane z ktere nabojnice pochazi. tj jde spolehlive nabit pouze do zbrane z ktere byla vastrelane, do ostanich se muze vejit ale neni to zaruceno, je prakicky bez vule a zajistuje nejlepsi presnost. neni moc vhodne pro samonabijecky, mzze to blbnout.
Takze pokud nekdo potrebuje matrici smal base a potom mu staci jen krckova pro samonabijecku ak je neco hodne divne :-)
protoze obvykle se to dela takle :
- celoformat pro vsechno
- krcel jen pro svoji opakovacku
- small base je vec co je sice desne v oblibe ale ve vetsine pripadu ji nepotrebujes :-) je to ve vsem naprosty protiklad k formatu krcku
viktor
ps : nechapu proc dnes delaj u takových zbran tak tesne komory. to nei jen tvu problém ale třeba Varky ti byl jistou dobu docela povestne. Proste tyhle věci mají mit poradne vule aby to sezraloo vse. L1A1 je takovy docela dobry vsezrout :-)
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod pevan » 09.08.2019 16:25

Tak S&W taky není zrovna Čína... Nakoupil jsem bednu nábojnic, co šly z Brenů a ty byly poněkud víc nafouklé, takže potřebovaly Small base. Ona ta Čína se zemědělskými vůlemi sežere skoro cokoli, Smith je trochu vybíravý, protože má těsnou komoru. Ale nestěžuji si.
pevan

Příspěvekod Zarozak » 10.08.2019 7:31

Pevan: Pokud máš MP 15 tak tam je komora luxusní,úplně akorát.Pokud je Leečková matrice správně nastavená na správný,akorátní čili nejvyšší headspace,kdy to ještě spolehlivě a za jakékoliv situace zamkne a taky jde vždy ručně vybít.
Tak mi vystřelené nábojnice jdou normálně zpátky zamknout do komory,což je absolutní status quo k šetrnosti k nábojnicím. Ostatně točím už je po 15té a to bez žíhání! Což je u samonabíječky něco nevídaného ;) Takto příkladně by měla vypadat každá komora :!: Žádný small base apod. Dokonce přechodový kužel dovolí jít bez zkracování do opravdu obludných délek krčků.Toto jako jedno z mála opravdu vychytali :yes
Jinak jsem nikdy za celou dobu co jedu na Lééčkách neměl jediný problém,že bych nezamknul,nevybil ručně nebo náboj nevyšel u všech tří ráží,které dělám.Dokonce odpad mám na jednooperáku tak 1-2 zničené nábojnice na 1000ks a to ještě mojí chybou,většinou strhnu rantl při zapalkování NATO krimpáků. Je to jen o nastavení o ničem jiném,já na Lee nedám dopustit,za ty prachy jsou to dost dobré matrice i když mnohdy hnusně pohledově zpracované

Většina co na ně nadává má vážný problém si nastavit správné zformátování nábojnice na komoru svojí pušky nebo s mazáním nábojnic a pak jsou problémy s dolováním nábojnic z flinty,matrice apod.
Zarozak

Příspěvekod pevan » 10.08.2019 13:22

Víš, je vtipné, když mi vehementně tvrdíš, jakou JÁ mám komoru a co všechno dělám blbě. Zvláštní, že u žádné jiné ráže problém nebyl a u poslední várky nábojnic taky ne. Ale jo, asi to všechno dělám blbě a posledních 5 let přebíjím jen zmetky...
pevan

Příspěvekod Zarozak » 13.08.2019 5:52

Já ti netrvrdím vůbec nic o tvojí komoře,jediné co tvrdím je obecně to,že na leečkách(pokud to není zmetek přímo z fabriky) jde udělat dostatečně solidní náboj,přesný a bez problémů s funkcí.Kdo to neumí,nemá správně nastavenou matrici nebo má komoru mimo specifika,je tam dost velký rozsah na to aby šel udělat náboj takový nebo makový a to dokonce i pod nebo nad normu. Snad nejsem jediný na světě,kdo dostal správně vyrobenou matrice od lee nebo ano?
Zarozak

Příspěvekod jerry.mysak » 13.08.2019 6:51

Tak RCBS zabralo. Některý patrony musím formátovat na 2x, jak jsou nafouklý, ale do flinty je dostanu. A ta komora je fakt kurevsky těsná. Jeden náboj jsem měl o 1 mm delší (střela víc ven) a rafla se mi do vývrtu, závěr se nezamk. Opatrně jsem jej odpáčil a střela zůstala zařízlá v drážkách, patronu jsem vyndal. Střelu jsem následně vyklep bronzovou tyčkou, ale v komoře zůstalo pár zrnek prachu. Nenabil jsem tam pak ani origoš náboj, dokud jsem komoru nevyčistil.

Ted honím laboraci. M14 brala pod střelu 11,2 g 25gr lovex D63. U luva jsem na 33 gr a ještě furt nevyhazuje. Respektive vyhodí, pokud je to poslední náboj, pokud je v zásobníku víc nábojů, tak to nemá sílu. Holt budu muset jít asi někam k 35-38 gr.

Ale ono je to logický. M14 má větší píst a hned pod kanálkem, Luvo má dlouho trubku a tlačí to na mnohem menší průměr.
jerry.mysak

Příspěvekod Temp » 14.08.2019 17:40

S tím nevyhazováním nábojnic může mít co dočinění i rychlost hoření prachu. On ten Lovex D063 není pro .308win extra vhodnej.
Stará vojenská flinta si to přebere, protože má vůle a tolerance na kde co.
Jestli přebíjíš 223, nebo kosu, tak to upotřeb na ni a zkus jiný prach.
Já mám od Lovexu zkušené D073,6 s navážkou 44gr na střelu 147gn. A pak Reload Swiss RS 52 a 46gr. Byť na jiné flintě, ale zase jsem se vešel do tabulek a doporučení výrobce prachu.
On ten rychlejší prach sice vyžene střelu, ale ke konci nemusí už tak tlačit a proto nemá sílu vyhodit. Zkus si třeba od někoho na zkoušku sehnat trochu.
Temp

Příspěvekod jerry.mysak » 15.08.2019 6:20

temp
JJ, dneska kupuju lovex D73,6 pod 11,2 střely (mám jich asi 1200) a až mi dojdou tak půjdu do 73,5 a střela 9,8gr.

Včera jsem zkoušel jít po grainech až na 35 gr a furt to nebylo ono. Je to prostě moc rychlej prach a jak říkáš, sdělám ho na 223. Už se mi v krabici válí zase asi 2000 hilzen a v trezoru mám posledních 500 kousků, takže ten prach spotřebuju tady.
jerry.mysak

Příspěvekod jerry.mysak » 19.08.2019 5:49

Tak už jsem to odladil. Kromě toho, že musím hilzny mít ve správnej délce a zkalibrovaný těsnější matricí, tak musím dát i jiný střely. Co mám ty 11.2 HaN, tak ty se sekají při nabíjení. Mají prostě moc tupou špičku a skříží se v komoře. Naštěstí mám doma 2000 střel GGG 9,8g, který jsou pěkně špičatý a problémy nedělají.

Takže ted dávám 40Gr Lovex D073,6 a střelu GGG 9,8 g. Ale až ten prach sdělám, tak budu dávat S060, kterej je trošku rychlejší a pod tu lehčí střelu i vhodnější. Navíc ho tam přijde o 10 procent méně, takže náboj bude o trošku levnější.
jerry.mysak

Příspěvekod Temp » 19.08.2019 10:07

Tyhle GGG taky používám. Asi to nebude nic extrémně přesného, ale za ty peníze super a navíc se nejvíc podobají ofic 7,62x51 pro samonabijecky NATO.

Ještě k prachu - při větším odběru se dají sehnat prachy ReloadSwiss a to pak přijde ještě o 20-30% levněji.

Jak máš vlastně dlouhou hlaveň?
Temp

Další

Zpět na Zbraně střelné