Kuše

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!

Re: Kuše

Příspěvekod jerry.mysak » 18.04.2016 13:23

ciryl

Na mikro jsem taky myslel, ale nakonec jsem dal přednost výkonu před skladností. Nicméně (ač jsem jí v ruce neměl) jako postapo by asi neměla chybu. Ta moje mega matrix když jí nesu na zádech, tak nejsou futra, o který bych nechytil.
Navíc krátkej šíp se tak navlní jako dlouhej. Na trubce jsem viděl video (jsem línej to ted hledat, dej si slowmotion crossbow) , jak ten šíp po výstřelu se rozvlní jako had a uklidní se tak po 20 metrech.
Nevím jako mají zkušennost ostatní, ale i na výkonný kuše se doporučujou dlouhý šípy 20-22". Pár šípů jsem si zkurvil, když jsem je přerazil při nezásahu, tak jsem je zkrátil, vyhodil přední insert a na soustruhu jsem udělal těžší špic, abych doplnil chybějící váhu. A ty šípy lítaj jak víno. Takže moje zkušennost je taková: šíp může bejt krátkej , klidně až tak, že z kuše vůbec nečičí, ale musí mít váhu,jinak lučiště nemají potřebný odpor a kurvím tětivu a ramena.
jerry.mysak

Příspěvekod cyril » 20.04.2016 19:30

Díky za další postřehy. Zatím jsem odsunul nákup další kuše k ledu. Ale to, co píšeš, má logiku. Ještě se tedy určitě poohlídnu i po kuši, kterou natáhnu pouhou rukou. Snad mezi tím bude nějaká, která bude aspoň trochu výkonná.
cyril

Příspěvekod miro6446 » 21.04.2016 6:11

naťahovanie kuše iba rukou je nerozumné mam 200 LB dokážem natiahnuť aj 20x po sebe no výstrel už nie je asymetricky jednoducho jedno rameno ohneš viac a druhe menej čo znamená že šíp pôjde všade inde len nie tam kde mieriš :(
pivo konzumujte správne chladené :-)))
miro6446

Příspěvekod DanM » 21.04.2016 7:46

To miro 6446
To je ale o čem mluvím. Nejsilnější Excalibury nenapneš rukou.
V PA bude důležité mít zadní vrátka, ve všem. Pokud tedy ztratíš natahovák, máš pořád šanci natáhnout rukama.
To, že půjde zásah na 20 - 30 metrů o 5 centimetrů mimo díky asymetrickému zachycení tětivy je téměr irelevantní.
Je důležité si uvědomit, že něco jiného je přesná nebo sportovní střelba a něco jiného bude lov či obrana v PA.
Ta bude mnohem dynamičtější a nebude tolik času na nějaké přípravy a míření. Uvidíš zvíře a máš omezený čas jej zasáhnout, stejně tak, když by Tě někdo napadl. Na takové situace by se hodila spíše kuše s rychlým nátahem a s otevřenými mířidly (popř. kolimátorem - tam je zase omezení v podobě baterie a náchylnosti). Stejně tak si myslím, že nikdo nebude potřebovat nějaký high tech, ale spolehlivost. Při nedávném sledování The Doomsday Preppers (u nás jako Příprava na soudný den), mají dobře zabezpečení bratři vedle moderních zbraní i kuši a je to letité a ne příliš vyspělé Wham´o Powermaster....
Výborné řešení měl kdysi Barnett Commando, kdy jsi díky zlamovacímu systému nátahu nepotřeboval natahovák a navíc jsi pákou snadno a vždy přesně natáhl 175 i 220 lb rameno (navíc jsi mohl natahovat i v kleče, leže,...). Přesnost na 30, max. 40 metrů byla velmi slušná. Energie by stačila na cokoliv.
DanM

Příspěvekod jerry.mysak » 21.04.2016 11:36

danM
Dovolím si nesouhlasit. Natahovák je kus špagátu se dvěma háčky s kladečkou. Já ho nosím kolem krku. A když by bylo nejhůř, tak si kus špagátu, 2 klacky jako rukojeti a 2 háčky ze silnějšího drátu uděláš.
Spíš mě sere, že se furt povolujou šroubky, i když jsou zakápnutý. A nutnost mít imbusáky v palcových rozměrech.
Pokud by se měla výkonná kuše natahovat ručně, tak jednoznačně kladková. Tam je ten průběh natahovací síly jiný než i klasiky. Predatora jsem natáh rukama, ale i matrixu se nechytám. Ale zase pro postapo, jsou kladky a lanoví starost navíc a zdroj problémů

Ale našel jsem na Aliexpresu šípy, kus za 2 dolsy. Tak jsem jich vzal 50 a možná ještě 50 přikoupím. I když je recykluju, tak sem tam nějakej zkurvím. A karbonovej šíp prostě nevyrobíš. Dneska mi přišli, tak je testnu. link je tady:

http://www.aliexpress.com/item/24Pcs-Ca ... e3cfd8682b
jerry.mysak

Příspěvekod DanM » 21.04.2016 15:11

Takže jsi si odpověděl vlastně sám.
Kladka je zbytečně náchylná a složitá, pro velký počet výstřelů a dlouhou životnost nevhodná. Stejně tak s jejím servisem.
Silný Excalibur bez natahováku nenatáhneš. Výroba vlastního natahováku je teorie, navíc se bavím o situaci, kdy ho nebudeš mít po ruce, nebudeš připraven, přetrhne se Ti... Osobně si myslím, že síly 165, 175, 185 a 200 lb jsou více než dostačující pro všechno nutné. Nehledě k tomu, že jsou přesnější.
Dostatečný počet šípů je velmi důležitý a dobrý krok.
DanM

Příspěvekod jerry.mysak » 22.04.2016 10:23

DanM
Denně si střelím cca 30 šípů. Tětivu jsem měnil už 2x a natahovák je jak novej. Takže závěr je takovej, že pokud máš náhradní tětivu, ke kterej potřebuješ nějakej třeba i primitivní přípravek na výměnu (at už páku nebo lanko s okama u reflexní, nebo plnohodnotný přípravek u kladkový), tak ten náhradní natahovák taky mít budeš.

U kladkovýho barneta jsem měnil tětivu 5x a natahovák byl bez viditelných známek opotřebení. Je mi jasný , že tě nepřesvědčím, ale ostatní si aspon udělají svůj názor.

Včera jsem zrovna na základě tvého threadu udělal takovej test. Vzal jsem klacek, provrtal do něj díru, ohnul šroub, prostrčil dírou a zajistil matkou. To jsem udělal 2x. Takovej primitivní natahovací háček, do každý ruky jeden. A zkusil natáhnout. Šlo to, ztuha, záda bolely, ale šlo to. Výroba zabrala 10 minut. Ale teoretizovat může každej jak chce.

PS
zkoušel jsem ty šípy co jsem koupil na aliexpresu. Lítaj dobře, ale kvůli vyšší váze, musím na 50m mířit místo na kořen nosu na turban:-)
jerry.mysak

Příspěvekod DarkViperCZ » 22.04.2016 20:24

Myška: Kde střílíš? ;) :?:
Adaptace je klíčem k přežití. ;-) A jak říkám: Nothing is impossible. :-)
DarkViperCZ

Příspěvekod jerry.mysak » 25.04.2016 9:29

DarkViperCZ píše:Myška: Kde střílíš? ;) :?:

za barákem na zahradě. Mám dlouho zahradu a za terčem je hromada dříví, kdyby něco ulítlo:-) a pak ještě 300m pole.
Asi to zkusím natáhnout na 70m, aby to bylo zábavnější.
Včera se mi poved pěknej soustřel. Ty modrý šípy jsou ty nový

DanM
Jen bych doplnil, že ten provizorní natahovák jsem dělal z lanky na startování sekačky ( bylo po ruce), včera jsem zkoušel několik dalších špagátů a ty mi ruply. Zkusím si navinout z režný nitě pevnější špagát. Dělá se to tak, že natáhnete mezi 2ma kolíky na několikrát nit´, provázek, pak si z drátu uděláte háček, dáte do vrtačky a ten jeden konec toho návinu zaháknete do háčku. Zapnete vrtačku a zkroutíte. navoskujete (stačí vazelína) a hadrem se to vpraví do zkroucence. Pak se přeloží vejpůl a na OBRÁCENÝ otáčky se zase zkroutí. a zase navoskovat, To se opakuje tak dlouho dokud není potřebná pevnost špagátu.
To mě naučil náš kovář když jsem nastoupil do práce a potřeboval jsem tětivu na mnou vyrobenou kuši.
Přílohy
IMG_20160422_163019.jpg
jerry.mysak

Příspěvekod spitamen » 25.04.2016 13:32

jerry.mysak..aku kusu si to robil?mohol by si tu hodit nejake foto,alebo aspon popis zbrane,pokial to nieje tajne?vlastna vyroba zbrane je pre PA casy urcite velkou vyhodou...
spitamen

Příspěvekod jerry.mysak » 26.04.2016 8:18

spitamen
hele, je to skoro 20 let. byl jsem mladej kluk po vojně ( nebo to bylo snad ještě před ní) . Ve skladu ve fabrice jsem nafasoval plát pružinový oceli, rozbrusem jsem z něj vyříz lučiště. V první verzi jsem jej uprostřed provrtal pro upevnění na sochu, což byla chyba. ohýbalo se tam. Nafasoval jsem druhej kus a ten připevnil třmenen. Sochu s pažbou jsem udělal na frézce ( byl jsem obráběč v údržbě), ořech a spoušt jsem vyfrézoval, tětivu jsem již popsal. Šípy byly laminátový pruty (ani nevím z čeho) průměru asi 15 mm, dlouhý asi 40 cm a špic soustružená ocel 12 050 a zakalená. Byly těžký jako kráva, kuši jsem napínal rumpálovým heverem. Průbojnost byla na 30m, 3 mm plech turch a ještě se píchly do cihlový zdi. Přesnost nic moc, nemělo to mířidla.
jerry.mysak

Příspěvekod jedevec » 01.05.2016 17:25

Zdravím, moje zkušenosti s kuší Jaguar 150 lbs: Mám jí necelý rok, je to moje první kuše. Mířidla klasická, nechci být závislý na něčem do čeho jsou potřeba baterky. Střílím jednou, dvakrát týdně, zatím žádná závada. Tětivu jsem měnil dvakrát, ta originální měla nižší životnost než dacron, co používám teď. Šípy duralové, 16 a 18 palců. Střílím do plastového pytle naplněného hadry, zatím jsem žádný šíp nezničil. Uvažuji o několika karbonových. Tětivu mažu včelím voskem. Střelba na zahradě na dálku 15 - 20 metrů, šlo by i víc, ale nebylo by to bezpečné, takhle mám za pytlem cihlovou zeď. Celkově jsem spokojen, pro mě zcela dostačující, kuši, šípy a toulec jsem pořídil za necelých pět tisíc.
jedevec

Příspěvekod jerry.mysak » 03.05.2016 7:41

Tak jsem testnul lovecký hroty na terčovnici. Ty šípy mají na 50 m 2x větší snášivost větrem, dělalo to skoro 25 cm oproti 10 cm s normálním hrotem. Další poznatek je, že když to žiletkový ostří narazí na něco pevnějšího, tak se vyvrátí z nosiče. Prostě ta hliníková matička co je drží se natrhne. Díru to udělalo hezkou. Průbojnost v hadrech je poloviční.
Přílohy
IMG_20160430_144603.jpg
IMG_20160430_143559.jpg
IMG_20160430_143612.jpg
jerry.mysak

Příspěvekod DarkViperCZ » 03.05.2016 8:23

Myška: Pěkné hroty ;) Chtěl jsem se zeptat, nedal by jsi sem foto své kuše? ;)
DarkViperCZ

Příspěvekod jerry.mysak » 04.05.2016 6:17

jasně, kladkovej predator je prodanej a na druhej fotce je Excalibur. Přidávám i fotku, kde jsem byl za Robina Úda :-)

Vzadu je vidět terčovnice (ten čtvereček). Flaška od aviváže je držák na šípy:-)
Přílohy
IMAG1212.jpg
IMAG1257.jpg
IMG_20160319_133022.jpg
jerry.mysak

Příspěvekod jerry.mysak » 04.05.2016 6:21

o víkendu, jestli mi zbyde čas, tak budu navíjet novou tětivu. Tak můžu nafotit můj přípravek.
jerry.mysak

Příspěvekod spitamen » 04.05.2016 15:04

pekne kuse aj tetiva..k tej tetive..oka urob troska mänsie,stredovku naopak dlhsiu,nieje dobre ak nekryte vlakna na nieco narazaju...
spitamen

Příspěvekod DarkViperCZ » 04.05.2016 15:35

Obě kuše pěkné :yes ;) Ale víc se mi líbí ten reflexní Excalibur :oops:
DarkViperCZ

Příspěvekod jerry.mysak » 05.05.2016 6:32

spitamen píše:pekne kuse aj tetiva..k tej tetive..oka urob troska mänsie,stredovku naopak dlhsiu,nieje dobre ak nekryte vlakna na nieco narazaju...

Už jsem si pár tětiv a lanoví dělal. Myslím, že to mám odladěný.
jerry.mysak

Příspěvekod xhibit » 15.05.2016 6:14

Tak co foto toho přípravku na tětivu? Ať mám nějakou inspiraci.. ;)

Jinak jsem zkoušel ty šípy co jsi na ně dával odkaz. Objednal jsem naštěstí jen 12ks, a i za tu cenu jsou to vyhozené peníze. Ty jsi s nimi spokojen, nebo mám problém zas jen já? 3ks mají poškozený karbon, u končíků. Zbytek je celý domatlaný lepidlem, letky lepené nakřivo nebo s různými mezerami mezi sebou. Tak že jeden šíp už po 3 výstřelech má letku tak odřenou od kuše že se začíná kroutit. Vzal jsem namátkou 4 nepoškozené, a hned při prvních 4 výstřelech mě jeden zahučel pár metrů před terčem do země, už jsem ho nenašel. Jejich přesnost je hodně různá a hlavně celkově bídná...

http://pjotr.603.sweb.cz/sipy1.jpg
xhibit

PředchozíDalší

Zpět na Zbraně střelné