Kuše

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!

Re: Kuše

Příspěvekod miro6446 » 29.02.2016 12:47

tak už rozumiem prečo išiel pod cenu hm..
viackrát som kupoval veci od jasa archery sú spoľahlivý ale daju si to aj zaplatiť
colosus.cz aj tam sa dajú objednať veci no mám zlú skusenosť keď po prijatí objednávky za set mi chceli cenu zvýšiť o 150 eur
kuse.cz veľmi zlé skúsenosti aj keď je lacnejší
na slovensku kusa.sk vo Viničnom tam mam dobrú skusenosť ale nie su najlacnejší
lukostrelec.sk v Košiciach mám dobré skúsenosti
lukasip.sk v Šali no neviem či sa už nepresťahovali s predajcom sa dá dohodnúť
pivo konzumujte správne chladené :-)))
miro6446

Příspěvekod cyril » 29.02.2016 13:28

:hand Díky moc.
cyril

Příspěvekod karlosko » 02.03.2016 18:06

uvažovbal som o kuši excalibur grizzly v sete, ale na Slovensku ju momentálne nevedia zohnat. Dostal som ponuku na model saphire (s rovnakými paramerami) ale cena poskočila o cca 60 eur. Má niekto takúto kušu? Viete mi prosím poradit či bádat dalej alebo doplatok stojí za to? Ďakujem
karlosko

Příspěvekod miro6446 » 03.03.2016 7:38

napriklad
http://www.lukus.cz/cz-detail-902014347 ... izzly.html
alebo
http://www.ebay.com/itm/FREE-SHIPPING-N ... 1591676590
alebo
http://www.kuse.cz/kuse/eshop/1-1-KUSE/ ... IX-GRIZZLY
ale v tomto prípade by som doporučoval isť osobne do predajne s človekom čo sa vyzná hm..
miro6446

Příspěvekod karlosko » 03.03.2016 8:19

Ďakujem za radu. Ešte predsa otázka ak možem. Ten model saphire , je síce drahší čo ma neteší, ale má čast po ktorej behá šíp kovovú. Je to výhoda hodná ceny? Prosím okomentovat aj túto kušu ak ju poznáte.
karlosko

Příspěvekod miro6446 » 03.03.2016 9:58

konkretne model saphire nepoznám ale viem sa vyjadriť k telu kuše (rail)
má to byť vyrobené zo zliatiny ťahaneho duraloveho profilu čo je veľká výhoda proti rôznym plastom hm..
spomínam si na zverejnené testy výrobcu keď hotové kuše testovali v teréne v blate a aj hádzaním resp. púšťaním z výšky stromu na zem aj nabite aj nenabité jednoducho testovali či vydrží poistka po náraze na zem bolo to niekde na youtube hm..
miro6446

Příspěvekod karlosko » 06.03.2016 14:20

Srdečná vdaka za tip, objednávam ju v lukus, sú podla komunikácie príjemní, ale pojdem si pre nu osobne čo sa trochu predraží.Typ saphire je v podstate Grizzly s kovovou vodiacou lištou ( trail). Ak všetko dobre dopadne a niekedy by sme sa
stretli máte u mna pivo, ha, ha. Rád využijem Vaše skúsenosti a ked to bude možné posuniem ich dalším. Ešte sa určite ozvem.
karlosko

Příspěvekod jerry.mysak » 23.03.2016 12:50

Zdar pánové
jestli stojíte o zkušennosti od někoho, kdo s tím má praktické zkušennosti, tak se s váma podělím.

Měl jsem kladkovýho Barnet predator a nyní mám Klasiku Exkalibur mega 405. Průměr šípu je cca 9 mm. Z obou kuší na 50 m šíp probíjí 1 mm plech, nebo 8 cm dřeva. Když šíp proletí plechem, ohobluje si letky. Když trefí dřevo, tak to jej svírá a brzdí. Takže i coulový prkno šíp probije, ale neproletí celý. Většinou se zastaví před letkami. Prase ( po zabijačce) proletí durch ještě se píchne do vrat. Rozptyl je cca 10 cm na 50m, ale musí bejt všechny šípy stejný. Nekupujte optiku s kuší. Jsou to čínský sráče co se po pár stech výstřelech rozpadnou ( ty optiky). Kupte kuši a samostatně optiku puškovou 8x42, 10x50. Stačí i levnější do 5000 kč. Když se vám lehce pomuchlají letky, stačí je několikrát přeject zapalovačem. oni se srovnají. Jako terč použijte 30 cm sešlapaných hadrů v krabici. Šíp letí i přes kilometr, bacha na to.

ted rozdíly mezi kladkou a klasikou:
kladková je menší (kratší lučiště) , barnet dělá ocelová ramena potažená gumou. Je těžší. přesnost po několika stech výstřelech se rozhazuje. Je to sčasováním kladek, kdy lanoví se vytahá nepravidelně a kuže táhne k jedné straně. Kupujete lanoví a tětivu (drahý)
klasika má delší lučiště, napínací síla stejná jak u kladky, Excalibur má laminový lučiště.
jerry.mysak

Příspěvekod jerry.mysak » 23.03.2016 13:01

Tětivu si můžete vyrobit sami, na youtube jsou návody. Používám Dyneemu z firmy Odetka. Je levnější a lepší než americký vlákna.

Co se týče konstrukce těch 2 kuší, tak barnet je drahá kuše vyráběná asi v číně. Konstrukce spouštovýho ústrojí je otřesná. Po několi stech výstřelech se začala rozpadat. Na něm je držák optiky, takže po natažení se optika pohla. Pak to samozřejmě střílí jinam. Osičky v kladkách se střihly, musel jsem je udělat z kalených razníků, pouzdra jsem udělal z bronzi. Pak drželi. Ergonomie dobrá.
Excalibur perfektní, jediná výtka je ke spoušti. Skřípe prst. Provizorně chci nalepit proužek kůže do lučíka a časem udělat novou. Výměna tětivy ( a lanoví) je u kladky složitější. Je třeba extra forichtung.

Šípy jsem kupoval na kuše.cz, kde stojí 150 kč. Nicméně našel jsem na aliexpress šípy za cca 50 kč při stejnej kvalitě. Brát pouze karbonový, ne dural. Lovecký hroty nepoužívat do terče, zkurvíte je. Nechte si vyrobit stejně těžký hrot a s tím trénujte. Balistika bude téměř stejná.
jerry.mysak

Příspěvekod jerry.mysak » 23.03.2016 13:09

výkon šípů odpovídá střele z pistole ráže 9mm browning. Cena je u obou kuší kolem 20 000 kč. Vyhněte se hortonům a levným sračkám. Nikdy nestřílejte bez šípu. Určitě prakne tětiva a lanoví a můžete si zničit lučiště. Všechny šroubky, matičky jsou v imperálních mírách. Což je problém. Já si je vyráběl doma, ale mám pěkně vybavenou dílnu (soustruh, fréza, stoj. vrtačka a asi 80 druhů závitníků). pokud trefíte šípem něco tvrdýho, tak se šíp roztříští. Jestli je to jen pár cm, tak je zakratte a dejte trochu těžší hrot ( nebo pod něj dejte podložky). Oprava utrhaných letek se mi nevedla. Lítalo všude a ne tam kam bych chtěl. Na kuše.cz prodává i letky, které se navlečou a dají do s šípem do horké vody kdy se pak smrští. Neosvětčily se mi. Moc nevydrží a lítá tak všelijak.
jerry.mysak

Příspěvekod DanM » 26.03.2016 16:29

Jerry Myšáku :)
Jako shrnutí docela slušné. Jen několik zásadních věcí.

Kladkové kuše jsou vhodnější spíše k lovu - méně vystřelených ran. 100 ran za sezónu a kuše slouží dlouhá léta.
Tak s tím v USA i Kanadě počítají. Pak jí vyhodí a koupí si jinou.

Reflexní pak jak k lovu tak na terčovou střelbu nebo 3D, kde se vystřílí tisíce ran (znám lidi, kteří střílejí přes 7000 ran ročně).

Všichni dnes mají laminátová nebo kompozitní lučiště vč. Barnettu. Ten naposledy použil ocelové lučiště u Silvershieldu někdy do roku 1970.

Budu rád když mi ukážeš rozptyl 10 centimetrů na 50 metrů z ruky. Rád Tě uvidím na nějaké soutěži.

Problém se spoušťovým mechanismem Excaliburu jsem po pár tisících ranách nezaznamenal.

Horton Crossbow Innovations je nástupce Hortonu pod taktovkou Ten Point. Jejich Storm RDX sklidil loni veškerá ocenění v testech a na výstavách. Kvalitativně i cenově o dost výše než Tebou zmiňovaný Barnett. Když tomu nerozumím, nekomentuju.

Poslední srovnání s výkonem pistolového náboje 9mm je naprosto zcestné.
Nejvýkonnější sériové kuše se přibližují metě 250 joulů, 9 x 19 mm Parabellum je na dvojnásobku.
Co se týká penetrace měkkými materiály jsou na tom ale šípové střely lépe než výkonné lovecké puškové ráže.
DanM

Příspěvekod Strelec45 » 26.03.2016 20:16

Ta poslední věta... to je dáno konstrukcí střely. To nelze tahle porovnávat. Pokud bude střela víc určena pro penetraci ( jako vojenská ), tak bude penetrovat daleko víc než šíp. Je to dáno i energií střely.
A o pár vět výš... psal o 9 Browning (krátký předpokládám) ne o 9 L. Ta by se mohla energií cca rovnat šípu kuše, ne?
Ale páč tomu houby rozumím, nebudu se pouštět do žádných velkých akcí. :oops:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Strelec45
VIP

Příspěvekod DanM » 26.03.2016 21:24

No pokud jde o 9 mm Browning, ten je slabší, ale pořád mnohem silnější než kuše.
Má kolem 330 joulů a jak jsem psal (a to je spíš extrém) nejsilnější kuše pod 250 joulů, ale většina někde kolem poloviny.

Rozdíl je v tom, jak klasická kulka nebo šípová střela předává energii a proniká materiály.
Pokud půjde o tvrdou překážku, jde o velice rychlé předání veškeré kinetické energie a tam kulka bez diskuse vede.
V měkkých nebo poddajných materiálech, ale kulka relativně rychle ztrácí svou rychlost, čemuž přispívá i její nestabilita, která tuto ztrátu energie ještě urychluje. Šípová střela naproti tomu působí bodově, materiál prostupuje s nižším odporem, bez ztráty stability a odsunuje jej jakoby stranou, proto má výrazně vyšší penetraci v těchto materiálech i při relativně nižší energii. Tohoto efektu se nechá s úspěchem využít při probíjení tzv. měkkých neprůstřelných vest. Ty většinou končily oboustrannou penetrací. Pokud do ní ale dáte plát (ocel, keramika,...) šípovou střelu snadno zastavíte.

Zajímavé video
https://www.youtube.com/watch?v=3WcyJxT0-uM
DanM

Příspěvekod bivoj » 31.03.2016 0:28

jerry.mysak píše:...Šíp letí i přes kilometr, bacha na to...

Ach jo, už zase? Doporučuji ti přečíst si tento thread - zvláště pak strany 14 a 15, kde se dostřelu kuše celkem podrobně věnuji.
Sic semper tyrannis.
bivoj
VIP

Příspěvekod jerry.mysak » 01.04.2016 10:38

s barnetem jsem dělal test, kdy jsem vystřelil vzhůru, cca 10° od kolmice. Ten šíp dopadnul 300 m daleko. Při náměru 45-50°je ten kilometr dosažitelnej. Pravda je, že když jsem hledal šíp našel jsem jen jeden a ten byl 850 m daleko, ostatní jsem nenašel, protože pole končilo a začínala křoviska.

Já neříkal že z volný ruky. Já mluvil o přesnosti zbraně. To jsou rozdílný věci. Ty fotky jsou na 50m.

Včera jsem koupil vidle na měřiní rychlostí ( kvůli přebíjení), takže jsem zkusil i jak lítaj šípy. Průměrná rychlost 118 m/s, výkon cca 200J. To je laborace slabších 9mm Br.
Na druhým obrázku nahoře je vidět, co to udělá s nerezovým plechem tlouštky 1,5mm. Ten šíp sklouznul a přerazil se. Plech to nepenetruje, ale pěkně prohne.
Přílohy
IMG_20160319_133110.jpg
IMG_20160330_171529.jpg
IMAG1213.jpg
jerry.mysak

Příspěvekod bivoj » 01.04.2016 11:43

jerry.mysak píše:...Při náměru 45-50°je ten kilometr dosažitelnej...

Už tady nebudu házet perly sviním, ale alespoň si ty příspěvky přečti!!! Je vidět, že o balistice toho příliš nevíš, jinak bys nemohl plácnout takovou kravinu s tím náměrem! V prostředí bez odporu vzduchu (tedy ve vakuu) je nejvetší dostřel (vzdálenost od bodu začátku pohybu hmotného objektu do bodu jeho dopadu) vždy největší při úhlu přesně 45°. Ani více, ani méně. Ale protože nejsme na Měsíci, tak tady u nás na Zemi máme jaksi vzduch. A odpor vzduchu je poměrně zásadní prvek ve výpočtu balistické křivky. Proto je ideální náměr pro dosažení největšího dostřelu u běžných střelných zbraní VŽDY MENŠÍ jak 45°!!! A ty vzdálenosti už komentovat nebudu...

Tohle fórum si kdysi v minulosti udržovalo určitý stupeň odbornosti příspěvků. Bohužel, s přílivem rádoby "odborníků na všechno" je zde nyní spousta nejen balastu, ale i naprosto chybných a zavádějících informací. Ještě chybí, aby někdo v pasáži o rostlinách napsal třeba o výborném a zdraví prospěšném účinku pozřetí nadměrného množství plodů rostliny Paris quadrifolia a máme sborník "hodnotných" informací kompletní. :roll:
Sic semper tyrannis.
bivoj
VIP

Příspěvekod spitamen » 01.04.2016 13:24

pridam troska do mlyna..plech to penetruje..zalezi od podmienok..na 30m som prerazil karbonovym sipom ocelovy plech o hrubke 1.5mm..kusa excalibur exomax..sip urobil este preliacinu na smrekovej doske o ktoru sa plech opieral..myslim ze ta prieraznost by bola vyssia,ALE..hrot s inzertom sa vtlacil do karbonovej nasady,ktora vyzerala ako kvet,ako olupany banan..teda vzniknute dost velke straty touto devastaciou..dostrel ako pisal bivoj na uvedenych strankach..testovali sme jeden exocet a dva exomaxy..relativne bezvetrie..
spitamen

Příspěvekod Watcher » 01.04.2016 15:24

Trochu som googloval a nasiel som nieco comu sa na prve pocutie ani neda uverit...

1. Nejaky junior s 35 lb lukom dostelil sip na vzdialenost 500m, cim s izapisal novy World record.
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... etres.html

2. Existuje sportova disciplina Flight archery/distance shooting, cize volny preklad Strielanie sipov do dialky, kde silne luky dosahuju dostrel cez 1000m a kuse az 1800m .
http://www.merlinarchery.co.uk/merlin-e ... rchery.htm

3. pozrite zoznam nizsie, tu su tu evidovane svetove rekordy podla roznych kategorii.
http://www.brown.edu/Departments/Engine ... rchery.pdf
Watcher

Příspěvekod bivoj » 01.04.2016 16:12

2 Watcher - Opět platí to, co už jsem zde psal několikrát a před více jak rokem a půl... Tohle nejsou žádné novinky ani neuveřitelné věci.

Kdyby se lidi obtěžovali si tohle vlákno přečíst, tak by se pak nedivili, že "...nasli nieco comu sa na prve pocutie ani neda uverit"... O rekordech kolem 1800m jak z luku, tak z kuše tam totiž píšu. Už vzdávám naději, že než zde zase někdo začne něco prezentovat, že si alespoň přečte celý odpovídající thread... :evil:
Sic semper tyrannis.
bivoj
VIP

Příspěvekod jerry.mysak » 04.04.2016 13:16

to bivoj

už tě vidím, jak instaluješ kuši na lafetu, aby jsi dostal přesnej úhel.
Já jsem psal o úhlu, kterej jsem se snažil udržet ( sorry, ale od oka to fakt nedám úplně na úhlovou minutu) , proto jsem psal 45-50° a popisoval jsem MOJE praktický zkušennosti. To že ty máš jiný zkušennosti je tvoje věc. Klidně si si to presentuj. Ale NETVRDˇmi, že lžu.
jerry.mysak

PředchozíDalší

Zpět na Zbraně střelné