Kuše

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!

Re: Kuše

Příspěvekod DanM » 20.01.2016 20:02

Máš pravdu. Razím teorii, že jednoduché je funkční. Když bych šel do extrému, byla by takovým ideálem reflexní kuše s mechanickými mířidly. Další důležitou věcí by bylo, že bys střílel, jen, když bys musel. To znamená jeden výstřel, jeden zásah. V takových dobách by se muselo více předvídat, přemýšlet a šetřit a to vším a všude. Důležité bude mít více možností, zadní vrátka, zálohování věcí,... To platí jak jsi psal i pro to natahování. Pokud Ti praskne šňůra natahováku, ztratíš ho, nebudeš ho mít při ruce je potřeba natáhnout ručně. Já jsem pravák, takže dám více síly do levé ruky a natáhnu tak "téměř" symetricky. Jak píšeš není od věci si vyzkoušet i takovéhle techniky a osvojit si je. Stejně jako zkusit střílet počet ran za minutu, střílet na přibližující se cíl (útok lidí, smečky toulavých psů,...),... To všechno se jednou může hodit.
Každopádně díky za postřehy :yes
DanM

Příspěvekod Strelec45 » 20.01.2016 20:24

Ta angličanka, to je nádhera. Ta socha, no mňam. Takový ženský proporce. :rock
Jinak tomu h... rozumím, ale tohle bych si dal líbit. Ani by nemusela mít takový výkon. Asi začnu kutit :mrgreen:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Strelec45
VIP

Příspěvekod spitamen » 20.01.2016 20:34

uplne suhlasim..odstrelovat polohu meniace ciele,ak ich je este popritom viacej optikou je de facto pakarna..co z toho,ze mam na naklopke nastrelenych 100m,v takomto pripade mi naklikavanie bude naprd,pokial nakliknem,prepocitam,mi agresor odtrhne gule,alebo rozbije palicou makovicu..osobne sa uz dlhy cas chystam zhodit optiku aj s naklopkou a nahodit mechan.mieridla...strelba z kuse v mrcha casoch,nieje len v schopnostiach zbrane,ale v schopnosti mysle predvidat a prispôsobit sa okolnostiam..môzem vlastnit spickovu odstrelovaciu pusku,ak ma zlozi chlapik z 10-tich metrov vrhacim nozom,pretoze okolnosti budu hrat v jeho prospech,jeho zasluhou..v hlave nosim v poslednom case aj prototyp rychlonabijacich nosicov pre perkusne gulovnice,len som casovo v haji,musim urobit aspon jeden kus a odskusat ucinnost na strelnici...
spitamen

Příspěvekod spitamen » 20.01.2016 21:16

inak sa mi vidi,ze sa ta anglicanka dost prehyna v strede..:)..je to ale mozno opticky klam spôsobeny fotenim,chcelo by to zaber,pohlad zvrchu...
spitamen

Příspěvekod DanM » 21.01.2016 0:04

Já musím optiku i náklop kvůli soutěžím nechat, ale pořídil bych nějakou starší stylovou kuši s otevřenými mířidly.
Bylo by nejen zajímavé odhadovat vzdálenost jako při 3D, ale zároveň odhadnout rychlost blížícího se cíle, to, zda jsem schopen ještě natáhnout, vystřelit a zasáhnout, či už použít zbraň na blízko. Přemýšlet a bleskově vyhodnocovat taktiku nepřítele a podle toho upravovat plán a jednat. Zkrátka se přizpůsobovat tak, aby jsi ze střetu vyšel živý...
To získáš jen opakovaným tréninkem a zautomatizováním svého jednání (bez přemýšlení, stresu,...).

Na konečnou fázi takové situace jsem přemýšlel o malé kuši (vrhači) šipek na bližší vzdálenost (5-8 metrů), na zápěstí nebo předloktí pro skryté nošení. Velmi pěkné je tohle:
https://www.youtube.com/watch?v=f3HH7mBTbHM

Nebo použití oslepovače jako měli třeba ninjové tzv. metsubushi (gantsubushi) - popel, rozemleté sklo,...

Pak už by přišly ke slovu chladné zbraně a boj z blízka. Ale to už jsme trochu OT.

Přidám ještě moudra na závěr...

„Cesta bojovníka říká, že nemám žádné zásady, mou zásadou budiž přizpůsobivost.“

„Není to ten nejsilnější, kdo přežije, ani ten nejinteligentnější, ale ten, kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit.“
Charles Darwin

"Pokud to, co děláte, nezabírá, udělejte něco jiného." ;)
DanM

Příspěvekod swada » 26.01.2016 9:12

spitamen píše:danM,tiez ta rad spoznavam,ahoj...:)..tuto zabludim raz za cas,ak ma nieco mimoriadne zaujme,ako tie energie,zivotnosti...ten scorpyd poznam,tie na obrazkoch nie,je zaujimave.co vsetko vie ludska fantazia vyprodukovat...preco som sa vlastne pozastavil pri tych zivotnostiach ktore uvadzas..myslim,ze to je prave jedna z dôlezitych veci,ktore tu na tomto fore riesite..v pa casoch,ktore tu riesi toto forum,bude velmi dôlezite a prinosne mat zbrane na ktore je spolah..konkretne napr.taka tetiva..je nejcitlivejsia cast celeho systemu..preto napr.jej zlyhanie v momente ak kusou operujem v terene,môze mat neblahe nasledky..inak osobne pre ludi,ktori pocitaju s kusou ako s primarnou zbranou v pa casoch,odporucam volit taku silu natahu,aby ste ju dokazali opakovane natiahnut rukami.pri spravnej technike natahu,ktora sa da naucit,ide luciste celkom harmonicky natiahnut.to pre pripad ataku..kusu takto mozno natiahnut v sede,v leze na chrbte...

Kladku pro někoho kdo chce kuši jen do PA dení nikdy a tím bych asi končil. ;-)
swada

Příspěvekod TomSmith » 26.01.2016 14:46

Pro PA by mne docela zajímala nějaká slušná kuše s listy z pružinové oceli.
Pokud se něco takového ve slušné kvalitě sériově vůbec vyrábí (ty výše postované byly zjevně zakázkové za ranec peněz).
Těm laminátovým listům v dlouhodobém horizontu moc nevěřím.
Už se mi podařilo zlomit při nátahu rameno reflexního luku (laminát&dřevo), holt po letech ten laminát přece jen degraduje.
Co pak v době PA s kuší bez ramen ;-)
TomSmith

Příspěvekod miro6446 » 26.01.2016 14:58

myslím že prvá zmienka o kušiach pochádza zo starobilej Číny cca 2500 rokov p. n. l.
a odvtedy je stále viac a viac dokonalejšia
vyrábali ju z dreva a časom začali pridávať rohovinu a šľachy atď. šípy z dreva
hrot z kostí a kameňa a museli byť účinné keďže ich účelom bolo preraziť brnenie protivníka hm..
pivo konzumujte správne chladené :-)))
miro6446

Příspěvekod DanM » 26.01.2016 21:30

To TomSmith
Příspěvek bych začal otázkou co s kuší v PA s prasklými kovovými rameny?
Pokud mohu přispět trochou do mlýna jen dodám, že čistě laminátová nebo kompozitová ramena byla testována a měla by vydržet až 100 000 ran. To je více než životnost střelných zbraní a více než životnost všech komponent kuše. Zároveň je to i porce, kterou jen tak člověk nenastřílí. Natož v PA. Takovou životnost u dřeva, přírodních materiálů nebo oceli nikdy nedosáhneš. Navíc připočti náchylnost na změnu teploty, vlhkost, korozi,... Kovová ramena jsou i nebezpečná. Při takových ohybech a nátahových silách může po čase docházet k únavě materiálu a mikrotrhlinám. To lze odhalit snad jen někde v laboratoři (ultrazvuk, rentgen,...). Skutečně bych nechtěl vidět co udělá prasklé rameno s nátahem 400 lbs.
V USA někdy v 60. a 70. letech prodávala firma Wham o Powermaster hobby kuše s hliníkovými rameny (s menšími nátahy). Četl jsem, že ramena praskala a došlo ke zraněním a bohužel i k těm smrtelným. Firma vzhledem k soudním výdajům a vzniklým potížím skončila.
31967240_4_l.jpg

První Barnetty Silver Shield z let 1968 až 1975 měly ještě kovová nátahová ramena. Pozdější produkce se ze zřejmých důvodů přiklonila k užití laminátových ramen.
1968 - 1975 Barnett Silver Shield.jpg

Ze sériové produkce jsem jako poslední zahlédl hliníková ramena na prvních modelech reflexních (a nutno podotknout, že krásných) jihoafrických kuší Crisbow Mk I-III v průběhu 80tých let. I pozdější produkce u typů MkIV nebo Cheetah měla již laminátová ramena.
2153916_120510233518_cris-3.jpg

2153916_120510233441_cris-1.jpg

2153916_120510233503_cris-2.jpg

ManualCrisbowCrossbowCataloguePage005_zpsc3335fe0.jpg

ManualCrisbowCrossbowCataloguePage006_zps9ffee45b.jpg

Ve sportovních odvětvích se používají kovová ramena u těžkých terčových kuší (neplést si s polními kušemi 90 lbs) se silným, ale krátkým nátahem (Švýcarsko, Rakousko, Německo,...) - cca 250 - 400 lbs při velmi krátkém nátahu při terčové střelbě na 30 metrů.
10481118_10205543588569369_2384193843439116052_o.jpg

10628769_10205543614850026_9140311818466583265_o.jpg

1622015_10205543681611695_6628173617288191250_n.jpg

Posledním kolbištěm, kde lze takové kuše spatřit jsou zakázkové a historické kuše. Německá firma Digitarc se tímto zabývá a je schopna vám vyrobit téměř jakékoliv rameno s nátahovými silami až kolem 1000 lb (viděl jsem i 1200 lb).

http://www.digitarc.com/Crossbow.html
DanM

Příspěvekod TomSmith » 26.01.2016 23:06

Díky za obsáhle info.
Vůbec nezpochybňuji počet výstřelů které zvládne laminát či kompozit.
Problém vidím v tom že lepený spoj časem degraduje a pak je problém. Pokud bych měl kuši jako zálohu do PA a tedy budu z kuše střílet minimálně, tak za cca xx-let (do PA;) bude výdrž lepených ramen velmi pochybná.
Naproti tomu je zde výhoda nízké hmotností a z toho plynoucí nízkých setrvačnych sil a s tím souvisejících rázů atd.

edit: Jinak ten hliník na ramena, to bych nevěřil že někdo vymyslí. To je jasné ko. Myslel jsem a i psal že bych bral pružinovou ocel. To by se ještě dalo řešit stylem listová péra u auta, tedy více listů aby nehrozilo prasknutí jednoho ... ale to už vymýšlím zbytešný komplikátor, stačila by omotávka tak jak to dělali kdysi, aby v případě prasknutí bylo rameno aspoň trochu bržděno.
TomSmith

Příspěvekod DanM » 27.01.2016 0:07

Měl jsem v ruce kuše s laminátovým lučištěm, které byly 20 - 30 let staré. Pokud bylo rameno opticky v pořádku, nastřílel jsem z něj další stovky a stovky ran. Měl jsem ale v ruce i jedno, které nebylo zalité v plastu (bužírka), na něm byla vidět již pokročilá delaminace. Otázkou je co zakusilo od předchozích "majitelů". Každopádně takové rameno nepoužívat a ihned vyměnit. Výhodou jsou menší síly, které na laminátová nebo kompozitní lučiště působí (díky nižší vlastní hmotnosti jak jsi psal) a i to, že počínající delaminace může být viditelná nebo, že velké množství vláken nedovolí prasknout okamžitě jako u oceli, kdy může být prasklina skrytá a k prasknutí dojde okamžitě.

Samozřejmě ochranný obal, ať už plast (bužírka), provazoví nebo kůže pomůže, ale držet bych to nechtěl.

Tady zasílám spíš takovu zajímavost, česká invence a kutilství.
Rozhodně zajímavý a pěkný počin, leč dle mého trochu nebezpečný.

http://www.hradkovi.cz/kuse
DanM

Příspěvekod swada » 27.01.2016 6:07

TomSmith píše:Pro PA by mne docela zajímala nějaká slušná kuše s listy z pružinové oceli.
Pokud se něco takového ve slušné kvalitě sériově vůbec vyrábí (ty výše postované byly zjevně zakázkové za ranec peněz).
Už se mi podařilo zlomit při nátahu rameno reflexního luku (laminát&dřevo), holt po letech ten laminát přece jen degraduje.

Mám tuhle kuši, s lučištěm ze sklolaminátu asi po 100 výstřelech úplně v pohodě. (X-bow Jaguar 175lbs CAMO.)
Je to obyčejná reflexní kuše dostupná snad každému, dá se sehnat do 4000Kč, takže to je podle mě kuše kterou muže mit doma v záloze každý. ;-)
swada

Příspěvekod xhibit » 29.01.2016 17:03

Chtěl bych vážně varovat všechny zájemce o koupi kuše značky Jandao Chace Star 225lb.

Vyhněte se tomuto zmetku co jen můžete! Já po pozitivních reakcích na různých webech, youtube a reklamách eshopů tento krám bohužel koupil.
Došla mě origo zabalená kuše která měla dodřeny plast a škrábance na railu, maskované semtam černou fixou, kušohled dokřápaný až pod elox. Zbytek netknutý, v pořádku. Škrábance byli i pod RIS lištou, kde snad ani schválně udělat nejdou. Prodejce mě ji bez řečí vyměnil, ale tak stálo to poštovné navíc a další čekání. Myslím že prodejce je v tom nevině, šlo to tak nejspíš už od číňana z fabriky. Roky už nakupuju na ebay, vím čeho jsou ti zmetci schopní..

Postřehy z užívání:
Všude moc velké vůle (zrejmě levná výroba). Dva šrouby lučiště je potřeba nechutně dorvat, myslel jsem že je mám hooodně dotažené, ale po asi 100 výstřelech celé lučište odskákalo od railu snad 2mm, co ho vůle v děrách šroubů pustila.
Pak třeba RIS lišta na 4 šroubech. Když je neutáhnu jde s ní díky vůli v děrách hýbat několik mm nahoru a dolů ,jak si ji nastavíte a utáhnete, pod takovým sklonem proti railu bude. Výhoda? Nikoliv, časem si to možná i přes dorvané šrouby odskáče kam chce a bude problém...
Další problém spoušť. Prvních 50ran ok, po té děsné skřípání, chod místy úplně na prázdno, soustřel šípů mě to dostalo totálně mimo. Když tak sem pak hodím fotky. Spouš jsem úplně rozebral, jedna z ploch spouště měla po odlití "lem", po kterém to klouzalo, až se odřel šli přes sebe obě části spouště celou plochou a to byl problém. Druhá z ploch celkem nahrubo frézovaná.. Celé jsem to zkoušel trošku vyhladit - naleštit. Moc se to nepovedlo, nějaké zlepšení nastalo ale trvalo asi 50 dalších výstřelů než se to ještě zlepšilo. Už po pár desítkách ran bylo patrné poškození uvnitř hliníkového těla spouště od kovového mechanizmu, gumička co brzdí odskočení zubů co drží tětivu, už začínala být načatá.. Ani ten mechanizmus z equinoxu ten číňan nebyl schopen zkopírovat pořádně. Zuby na tetivu mají ostré vnitřní hrany, originál ne. Tak že tětivu to zbytečně při tom tlaku dře. Obrousil jsem trochu ty vnitřní hrany, jehlovým pilníčkem, ten materiál je bláto..
Optika zatím drží, nicméně jeden kryt komínku drží tak na 2 závitech z 10ti, no co už tady s tímto ale řešit.. Ta samá optika, jen jiný kus se mě na 150lb kuši po asi 500ti ranách rozsypala. Dvě čočky okuláru, jedna skládaná (celkem těžká) jsou zajištěné ne duralovým ale plastovým kroužkem!
Další úplně zbytečná kapitola je zářez pro nasazení natahováku tětivy. Origo je skoro půlkulatý, zde to ti bezmozci udělali s hranami. 200 nátahů a lze celkem poznat na šnůře natahováku místa ohybu, kdypak ta šnůra půjde také kukat?

A bonbónek na závěr, žádny dryfire se neudál a přesto po cca. 220tém výstřelu při nátahu v ramenech zapraskalo, důkladná kontrola odhalila počátek praskání levého ramene, na pravém začíná vyčuhovat pár vláken laminátu. Už s tím nestřílím, nechci dostat urvaným ramenem přes hubu. Co k tomu dodat? Obrázek ať si udělá každý sám.
Za mě naprostý zmetek, nechápu tu reklamu eshopů, asi je na tom velká marže tak to prodávají. Níže dávám foto ramen, v případě zájmu mám i fotky spouštového mechanizmu.

http://pjotr.603.sweb.cz/Jandao225/leve-rameno-1.jpg
http://pjotr.603.sweb.cz/Jandao225/leve-rameno-2.jpg
http://pjotr.603.sweb.cz/Jandao225/prave-rameno.jpg
xhibit

Příspěvekod DeadMan » 29.01.2016 19:53

Mám tuto kuši přes rok a dal jsem z ní cca 500 výstřelů.

Nic z toho co tady popisuješ jsem nezaznamenal.

Za mě je to dobrá koupě pro ty, co to mají jen jako hobby na zahradní střelbu (a pro případ co by kdyby) a nehodlají se účastnit profi závodů.

S přesností nemám problém.
You cannot kill me as I am already dead!
DeadMan

Příspěvekod DeadMan » 29.01.2016 20:19

Celkem dobře napsaná recenze od člověka co má rovněž Excalibur (bohužel jen anglicky).

http://www.archerytalk.com/vb/showthrea ... 526?page=1
DeadMan

Příspěvekod xhibit » 30.01.2016 7:34

Pokud problémy nemáš buď rád, za tím co výše píšu si 100% stojím. Z toho se dá usuzovat žalostně kolísavá kvalita tohoto výrobce.. Mám (měl) jsem ji také jen na hobby střelbu na zahradě, a jak píšes co kdyby.. Přesnost nebyl problém prvních 50ran, pak to šlo do háje s tou spouští.. Jak jsem to poladil už jsem se vracel na pěkné soustřely a šli zase kukat ty ramena..
Recenzi jsem už dříve četl, rozdíl proti mé je v tom že jsem měl jiné origo balení, kušohled nenamontovaný, duralový střed lučiště černý ne šedý, lučište v krabici rovně bez nasazené tětivy. A taky závidím tu tětivu na fotce.. Já ji musel tak nehezky natočit až mě to připadá pro ni už ne ideální, ale jinak bych se vůbec nevlezl do rozsahu rysek na railu.. Asi už jsou to novější série které stojí za .....

Zde je fotka origo spouště equinoxu: http://www.excaliburcrossbow.org/phpBB2 ... 15&start=0

Zde jandao: http://pjotr.603.sweb.cz/Jandao225/mechanizmus.jpg
I když se to nezdá, v místě kde jsem to označil ten záchyt klepe do těla mechanizmu, nefotil jsem to detailně tak to není moc vidět,ale i po 100 výstřelech se to tam už začíná otukávat. Zde černá gumička (equinox ji má zelenou) je ničena ostrou hranou, rychle ji to rozřezává.. Navíc zde chybí proti originálu stavěcí šroub délky chodu.

Záchyt spouště, ani se to nenamáhali přebrousit. Označena plocha která se tře se spouští.. Navíc jsou ostré vnitřní hrany záchytu tětivy proti origo zakulaceným.. http://pjotr.603.sweb.cz/Jandao225/z%C3 ... %C4%9B.jpg

Zde spoušť a pak detail druhé třecí plochy.. http://pjotr.603.sweb.cz/Jandao225/spoust1.jpg http://pjotr.603.sweb.cz/Jandao225/spoust2.jpg

A zde ještě jiná fotka spouště, prej dokonalé zpracování do detailu se v reklamách dozvídám.. Heslo číňana je co není vidět to se nepočítá.. To už mě tak netrápí, ale jak to přispěje k celkovému obrazu kvality a zpracování tohoto nepovedku? http://pjotr.603.sweb.cz/Jandao225/spoust.jpg
xhibit

Příspěvekod DeadMan » 30.01.2016 8:22

Tuhle kuši má spousta lidí a ty jsi první s tak negativním hodnocením co znám.

Prasklé rameno OK problém, ale ten zbytek se mi zdá dost zveličuješ.

Rukama mi prošly i značkové kuše a nebyly na tom o moc lépe (někdy i hůře).

Šípy jsou sračka a optika je taky nic moc, což se u setu za 10 dá předem očekávat, ovšem kuše je celkem pěkně udělaná a svou práci odvede.

Kdo chce "225lb" a ví že kuše za víc jak 20 je pro něj zbytečný luxus, tak tohle je dobrá alternativa.
DeadMan

Příspěvekod xhibit » 30.01.2016 8:37

Ano, možná máš pravdu že i značkové kuše na tom nebudou o moc lépe.. Nemám to s čím porovnat.
Ale když bys za 6týdnů od koupi řešil už druhou reklamaci, příp. koupi nových ramen, optimismem k této značce by jsi asi moc neoplýval.
No a jakožto člověku pracujícímu celý život v technických oborech, opravdu nejdou do hlavy některé detaily co číňan úplně zbytečně zdupal a tím tu kuši posunul o třídu dolů. I když by jinak potenciál obzvláště za tu cenu určitě měla.
xhibit

Příspěvekod Hohepa » 30.01.2016 10:35

Problém je že, to ani nemusí být originál ale fake od nějakého jiného menšího výrobce.
Když kopírují úspěšné zahraniční značky, proč by nekopírovali úspěšné vlastní značky, že ? :lol:
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Příspěvekod DarkViperCZ » 30.01.2016 11:45

swada píše:
TomSmith píše:Pro PA by mne docela zajímala nějaká slušná kuše s listy z pružinové oceli.

Mám tuhle kuši, s lučištěm ze sklolaminátu asi po 100 výstřelech úplně v pohodě. (X-bow Jaguar 175lbs CAMO.)
Je to obyčejná reflexní kuše dostupná snad každému, dá se sehnat do 4000Kč, takže to je podle mě kuše kterou muže mit doma v záloze každý. ;-)

swada: Nebylo by prosím foto tvé kuše? ;)
Adaptace je klíčem k přežití. ;-) A jak říkám: Nothing is impossible. :-)
DarkViperCZ

PředchozíDalší

Zpět na Zbraně střelné