od vrb » 15.01.2012 14:53
No, teď záleží o čem se bavíme. Jestli na obecně vědecké úrovni, nebo na ekonomicko-podnikové úrovni.
Máme dva zákaldní zdroje:
1) Energie - to je schopnost konat práci. O přesné definici se stále vedou spory. Pokud uvažujeme elektrickou energii, tak je to univerzální a snadno měnitelná veličina. Dá se získat z různých zdrojů, ale je pořád stejná. Energie se jenom spotřebovává, dá se získat z nějakého zdroje (hmoty). protže máme Slunce, nemusíme to zatím řešit.
2) Hmota - pro praxi to znamená substanci s definovanými fyzikálními a chemickými vlastnostmi. Hmoty je spousta druhů (prvky sloučeniny) a zatím nezvládáme přeměnu tak snadno jako u energie. Na prvkové úrovni nezvládáme přeměnu pro praxi vůbec. Hmoty máme na Planetě definované množství a narozdíl od energie, se nespotřebovává. Jenom se přeměňuje, ale prvky zůstávají stejné (mimo jaderných reakcí).
Když hmotu koncentrujeme, energie se spotřebovává (rafinace kovů). Když hmotu rozptylujeme, energie se uvolňuje (spalování benzínu v autě, spalování uhlí v elektrárně, jaderné štěpení)
Není potřeba hledat vnější zdroje hmoty (hluboké vrty, konkretze, asteroidy), hmoty je pořád stejně, jenom se rozptyluje, takže když budeme mít dost energie, můžeme hmotu na planetě Zemi recyklovat do nekonečna. Abychom ušetřili energii, využíváme přírodou koncentrovaná ložiska a ty rozptylujeme.
Konečný termodynamický stav v uzavřené soustavě je takový, že hmota bude rovnoměrně rozptýlená a promíchaná, takže jakoukoliv přeměnou se už nezíská žádná energie. To, že stav s vyšší energií se mění na stav s nižší energií se jmenuje Entropie.
Proto teď moderní společnost tlačí na recyklaci všeho, aby se zpomalilo rozptylování koncentrované hmoty, protože máme spočítáno, že není dost energie a koncentrované hmoty na planetě pro všechny. Technologický pokrok nestíhá pokrývat zvyšující se spotřebu, tak recyklací můžeme snížit zvyšování spotřeby tak, aby to technologický pokrok stíhal.
To, co předvádí Čína je nestabilní stav, kdy vyčerpá zdroje energie a hmoty s malou účinností, ale obrovským výkonem, proto jí nemůžeme krátkodobě vůbec konkurovat, pokud budeme ve stabilním režimu. (poměr auto s obrovským motorem a spotřebou 25l/100km vs moderní motor, 5,2l/100km. To velké pojede mnohem rychleji a víc se s ním machruje, ale to malé dojede mnohem dál a třeba tam bude další benzinová pumpa). Na konci je stabilní stav, kdy najednou nebude dost energie pro nikoho.
Uvažujeme-li v měřítku PA máme neomezený zdroj energie ve Slunci. Pomocí toho můžeme hmotu s vyšší či nižší účinností recyklovat do nekonečna, jsme limitováni jen množstvím energie, které dopadne na povrch planety Země v určitém čase. pro úsporné zdroje můžeme obětovat účinnost procesu - je lepší honit dobytče v žentouru a za den nabít 200x Led svítilnu pro celou ves, než aby každý pokácel vlastní strom na vlastní louče.