Ethanol

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.

Ethanol

Příspěvekod Candide » 16.12.2011 22:32

Ahoj, jsem tu nově registrovaný, tak se omlouvám, jestli využívám špatné fórum. Napadlo mne, že by nebylo špatné rozšířit si obzory co se týká domácí výroby destilační kolony, různých materiálů na kvas a nakonec všemožného využítí ethanolu (a dalších, běžně jen odpadních látek) v PA světě. Mně osobně napadly (možná naivně) možnosti pro medicínu, palivo, využití jako zbraně a v neposlední řadě jako alkohol pro konzumaci. Samozřejmě jako zákonů dbalý občan se ptám pouze teoreticky 8-)

upraven název threadu Ehtanol --> Ethanol ;) eschaia
Candide
 
Příspěvky: 44
Registrován: 13.12.2011 13:10

Re: Ehtanol

Příspěvekod GloryToSunTsu » 16.12.2011 23:07

Jako palivo nemusí sloužit i jen Ethanol, dá se použít i jedovatý Methanol.
Ethanol je a bude poměrně málo dostupný.

Stejně tak se dají použít i produkty vzniklé rozemletím plastů, plasty se namelou a spolu s dřevěným uhlím se zahřívají bez přístupu vzduchu, po dosažení určité teploty se přidává přehřátá pára, výstup se musí prudce a dobře ochladit například vedením skrz trubky ponořené v potoce, na výstupu jsou spaliny a "dost nekvalitní palivo".

Dřevoplyn, methanol a tyhle "recykláty" budou na začátku PA podstatně dostupnější než zdroje pro výrobu chlastu.

Tím chci říct, že používat Ethanol jako palivo je logické jen dnes, kdy je bezpečnostní hledisko důležitější, než výrobní náklady. Toto téma se dá tedy zúžit na výrobu Ethanolu pro konzumaci, výměnný obchod a výrobu léčiv.
(Ethanolem se myslím dají z některých rostlin extrahovat účinné látky.)

Pokud se tedy chceme bavit o Ethanolu jako o zdroji paliva, je název vlákna "zavádějící".
Vytěžením čistého Ethanolu se totiž připravíme o část vzácného paliva. Chlebem se dá taky krmit dobytek, ale asi to pro něj nebude primární zdroj.

Pokud se chceme bavit o Ethanolu (a zbavme se pokrytectví) tedy jak (a říkám V PA!!!) vyrábět chlast, už to dává smysl, protože dostatečně čistý a koncetrovaný Ethanol bude potřeba, ale patří to do jiného téma.

(Edit: Oprava chyb a "obroušení textu")
Naposledy upravil GloryToSunTsu dne 16.12.2011 23:21, celkově upraveno 2
GloryToSunTsu
 
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Ehtanol

Příspěvekod Candide » 16.12.2011 23:10

Je mi jasné, že švestičky asi nebudu mít čas zbírat. Právě proto se ptám po různých "alternativních" zdrojích. A s tím methanolem jsi to přesně vystihl, tak jsem myslel ty odpadní látky.
Candide
 
Příspěvky: 44
Registrován: 13.12.2011 13:10

Re: Ehtanol

Příspěvekod GloryToSunTsu » 16.12.2011 23:18

Napiš, co bys rád řešil, jestli palivo a tedy Ethanol včetně příměsí zpracovaný na formu paliva, který tě po napití oslepí nebo zabije, ale bude ho dost, nebo poněkud menší množství, ale směle konzumovatelné.
To jsou totiž dva jiné směry.
Osobně bych možná spíš řešil ten čistý Ethanol a pak by bylo vhodné téma přesunout do oddílu "Strava a tekutiny". To, že v úplně nejhorším použiješ i ten čistý Ethanol jako palivo, to je vedlejší.

Pokud palivo, tak téma přejmenovat na něco jako "Ethanolová směs" nebo "Palivo na bázi Ethanolu", protože pod pojmem "Ethanol" si lidé představují něco, co se dá pít.
GloryToSunTsu
 
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Ehtanol

Příspěvekod alibaba » 17.12.2011 4:17

Teoreticke znalosti jsou dobre ,bohuzel ty prakticke znalosti chybi tak ja leji do auta ethanol smichany s benzinem asi 10 let tady ma kazda benzinka ceduli ze benzin muze obsahovat 10-15% ethanolu a co to je ? Je to whiskey z kukurice co je znehodnocena pro lidske pouzovani neco jako denaturovany lih a pak existuje jeste cisty ethanol co je levnejsi ale tady se neprodava a to vetsinou na zapade se prodava nicmene tak USA nahradila benzin asi o 15 % a to je ta zavislost na rope a tak jak delaji benzin dokonce jej vyvazi, nebot tolik benzinu nikdo nepotrebuje, lidi jej proste nekupuji jak prisli o dzoby a tak nedojizdeji do prace . Takova Brazilie ropu vubec nepouziva v autech a vse funguje na ethanol vyrabeny z rakosi co neni potravina a ne co prisli ze kukurici palime v autech a je nedostatek kukuricne mouky a zveda se cena kukuricnych vyrobku co pocituji hlavne chudych statech jako je Mexiko a tak ethanol se musi delat z neceho so nejsou potraviny jinak si palime jidlo ,ethanol je o 1/3 mene efektivni a tak auto ujede mene mil ,ale smes 15% ethanolu a zbytek benzinu ja jsem nejaky ubytek nezpozoroval i kdyz teoreticky by se nechal vypocitat a budeme se pretahovat o 2-3 mile ....
alibaba
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Ethanol

Příspěvekod Candide » 17.12.2011 22:16

To alibaba:
Znáš ještě nějaké další druhy vhodných rostlin kromě rákosí na výrobu technického lihu? Četl jsem, že se snad vyrábí z pilin, ale to mi v domácích podmínkách nepřijde realizovatelné.

to Glory:
A máš zkušenost v tom směru, zda by šel právě líh rozdělit na odpadní část pro energetické využití a čistý líh na potravinářské nebo lékařské využití?
Candide
 
Příspěvky: 44
Registrován: 13.12.2011 13:10

Re: Ethanol

Příspěvekod GloryToSunTsu » 18.12.2011 0:20

To záleží už na způsobu přípravy surovin.
Buď chceš maximum paliva, pak můžeš zdroj dopovat odpadem, nebo chceš potravinu. V palivu ti nabude vadit příměs acetonu nebo metanolu. Ještě jsi neřekl, co chceš. Podle všeho tě víc zajímá ten Alkohol jako potravina než palivo :twisted: No tak to přiznej, pokud to tak je.

Dejme ale tomu, že chceš palivo.
Je dobré vědět, co všechno jsou cukry.
Cukr (polysacharid) je třeba i celulóza, ale cukr je třeba i jed obsažený v houbách.
Lidi neumí trávit ani celulózu ani ten jed ;)
Například dřevo obsahuje celulózu, primitivní způsob vytěžení Ethanolu ze dřeva je smíchání pilin se silně nahnilým ovocem (které nepoužijete na výrobu kvalitního Alkoholu), po převaření a prudkém ochlazení směsi se provede naočkování směsi pomocí kvasinek (prostě se do toho plivne) a nechá se to kvasit. Celulóza je sice podstatně obtížněji kvasitelná, to ovšem neznamená, že to nejde. Vtip je v tom použití sacharózy, na které se kvasinky namnoží a pustí se i do toho dřeva. Údajně by to mělo jít.
Případně lze použít takovou zelenou houbu, která se drží na stromech (jméno si nepamatuji) a nechat jí, ať celulózu rozloží asi na zkvasitelné produtky. Další postup si nepamatuju, asi to bude kvašení a destilace. Ve výsledku můžeš získat "technický ethanol". Rozhodně bych nic z toho ani po opakované destilaci nepil, navíc destilace v tomhle případě bude prováděna jinak, cíl je JEN se zbavit přebytečné vody a přitom v palivu nechat co nejvíc byť i jedovatých ale hořlavých uhlovodíků.

Pokud se jedná o potravinu nebo léčivo, budete chtít co nejčistší Ethanol z čistých surovin.

Dále, jak se dozvíš na Wiki: http://cs.wikipedia.org/wiki/Alkoholov%C3%A9_kva%C5%A1en%C3%AD
Koncentrace alkoholu může být tak 10-13%, to zároveň znamená, že surovina může ještě obsahovat nepřeměněný cukr. Ale kdo ví, jak surovinu vytěžit úplně, jestli už zkvašený roztok slít, doplnit vodu a přidat trochu čerstvého ovoce....hm, s tím nemám zkušenosti.

Dřevoplyn bude podstatně dostupnější, čistý Ethanol bude jako palivo dost luxusní, už jen protože na výrobu 0,5Kg Ethanolu potřebuješ cca 1Kg cukru.

Dobrý je i tento odkaz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Fisher-Tro ... nt%C3%A9za

A pro výrobu Ethanolu lze použít i méně ortodoxní metody, nejlépe ti to vysvětlí KUZMA KUZMIČ
http://www.youtube.com/watch?v=dAn4M0Qk7iQ
Kontrolní otázka, Kuzmo Kuzmiči, je to na pití nebo na palivo?

Říkám, buď tě zajímá potravina nebo palivo.

Potravina rozebrána například zde: http://www.zahrada.cz/forum/zpracovani-ovoce-a-zeleniny/destilacni-pristroj-0019/?cele_vlakno=ano
GloryToSunTsu
 
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Ethanol

Příspěvekod alibaba » 18.12.2011 3:21

Ne, nejsem zadny vedec ,jsem pouze konzument a pali se lih z cukrove trtiny na 5 galonu /x3, 78 l/ je treba nalozit 200 galonovy sud zase x 3,78 litre vim jak delat palenku doma atd, nebot jsem to vse delal ,ale nejsem vedec.... sorry !!!!

Tank M-1 ma turbinu a tak muze jezdit na vse co hori co najdou na bitevnim poli a po dobytych vesnicich veskery alkohol co hori .....
alibaba
 
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Ethanol

Příspěvekod Candide » 18.12.2011 14:49

Pitného ethanolu mám až až, pravda, je průmyslově vyráběn. Spíše mi tedy jde o palivo a možné jeho zdroje.
Candide
 
Příspěvky: 44
Registrován: 13.12.2011 13:10

Re: Ethanol

Příspěvekod GloryToSunTsu » 18.12.2011 17:55

V tom případě tě nezajímá ethanol jako takový, ale celá škála těkavých látek destilovaných řekněme do 90 stupňů celsia.
Nejspíš to smícháš s methanolem, který získáš destilací dřeva a olejem.
Bude to čoudit a zadělávat motor, ale hlavně že to pojede.
GloryToSunTsu
 
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Ethanol

Příspěvekod Candide » 18.12.2011 20:15

To věřím, v případě průseru ale mohu disponovat blbuvzdornou ještě sovětskou a východoněmeckou technikou.
Candide
 
Příspěvky: 44
Registrován: 13.12.2011 13:10

Re: Ethanol

Příspěvekod JimmyJazz » 19.12.2011 18:05

k cemu ndr/sssr techniku...stara dobra V3S jezdi taky temer na vse, co tece. Stare jawy ci skodovky (nerku-li pragovacke nakladaky) na tom budou obdobne.
JimmyJazz
 
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Ethanol

Příspěvekod Josef » 20.12.2011 7:32

No, trochu mi vrtá hlavou energetická náročnost na výrobu etanolu a metanolu. Znamená to buď zorat, zasít, vypěstovat nějakou zkvasitelnou plodinu, sklidit ji, nechat zkvasit a předestilovat. Nebo pro získání metanolu natěžit dřevo, pořezat a povést suchou destilaci. Obojí vyžaduje pohon na obhospodaření a dopravu, plus oheň na destilaci. Každá z těchto operací má relativně nízkou účinnost a vyžaduje hromadu energie. (Kolik litrů slivovice vypálím z letošního kvasu, když budu pod kotlem topit loňskou slivovicí? Nejspíš jen ovlažím kotel.) Obávám se, že za druhé světové války šli cestou dřevoplynového pohonu právě proto, že "etanolová cesta" byla z tohoto důvodu nevýhodná - že se spálilo na jeho výrobu mnohem více paliva (např. dřeva), než sám mohl v kapalné formě pokytnout tepla pro motor do kterého byl použitý a bylo bylo výhodnější toto dřevo používat na pohon motoru přímo, byť to bylo podstatně komplikovanější než jen nalít plnou nádrž, ale byla to jen jednorázová investice do technologie.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
 
Příspěvky: 1693
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Ethanol

Příspěvekod GloryToSunTsu » 22.12.2011 23:40

To máš sice pravdu, ale motorové rogalo ani motorku na dřevoplyn si dost dobře představit nedokážu.
Zároveň, než nastartuješ motor na dřevoplyn, musíš roztopit kotel a počítej s tím, že ti to bude trvat tak +10minut.
Proto - i přes velkou energetickou náročnost - to má smysl vyrábět (třeba ze zbytků třeba padaného ovoce).
GloryToSunTsu
 
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Ethanol

Příspěvekod rudde » 19.03.2012 10:07

Uživatelský avatar
rudde
Moderátor
 
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Ethanol

Příspěvekod vrb » 03.04.2012 12:42

Takto nákladné zdroje, jako destiláty bych viděl jako výhodné pro pohon drobného nářadí - Motorová pila, křovinořez, nouzová centrála, přenosné čerpadlo a tak. Spálením 2l lihu v motorovce se udělá práce mnohem víc než dělník za cenu 2L lihu.

Doprava autem se spalovacím motorem je IMHO velice neekonomická a v PA bude vyhrazena jen pro armádní a nouzové využití. Stejně jako orba na naftu nebo benzín byla ještě před 100lety cenově nepředstavitelná. Není od věci mít v zásobě nějaký ten líh nebo jiná kapalná paliva.

BTW detektoráři jsou značné nebezpečí. rozumíte tu někdo detektorům a jakou mají dnes úroveň?
vrb
VIP
 
Příspěvky: 118
Registrován: 13.08.2011 0:52

Re: Ethanol

Příspěvekod dracekvo » 03.04.2012 12:52

Ja sem chodil nejaky cas s detektorem,nez me to prestalo bavit.
Ale jelikos me zajimali poze drobne veci,tak sem velke zelezne predmety vetsinou nekopal. Takovej zeleznej hrnec bych nasel i 1/2 m v zemi, mozna i vic. Ale jelikoz sem byl linej, tk co sem nenasel v dire tak 15-20 cm, sem nechaval v zemi.
ps,sorry za preklepy,pisu z mobilu.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 2133
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ethanol

Příspěvekod Grunt » 27.07.2014 17:43

Rád bych téma znovu otevřel a mírně doplnil.
GloryToSunTsu píše:Jako palivo nemusí sloužit i jen Ethanol, dá se použít i jedovatý Methanol.
Ethanol je a bude poměrně málo dostupný.

To je pravda. A methanol alias dřevní líh se také jako závodní palivo v minulosti používal. Problém methanolu je v tom že v čisté podobě a ve větších množstvích je velmi toxický. A mám pocit, že nejen perorálně, ale že toxické jsou i methanolové výpary se kterými se při výrobě v domácích podmínkách určitě setkáš. Ostatně způsobů jak se v domácích podmínkách otrávit methanolem je víc (musíš mít na paměti že s vyrobeným palivem musíš i nějak nakládat). Proto si myslím, že se min. od úplně čistého methanolu upustilo a nahradil se ethanolem jehož toxicita spočívá v tom, že se z něj maximálně opiješ.
GloryToSunTsu píše:Například dřevo obsahuje celulózu, primitivní způsob vytěžení Ethanolu ze dřeva je smíchání pilin se silně nahnilým ovocem (které nepoužijete na výrobu kvalitního Alkoholu), po převaření a prudkém ochlazení směsi se provede naočkování směsi pomocí kvasinek (prostě se do toho plivne) a nechá se to kvasit. Celulóza je sice podstatně obtížněji kvasitelná, to ovšem neznamená, že to nejde. Vtip je v tom použití sacharózy, na které se kvasinky namnoží a pustí se i do toho dřeva. Údajně by to mělo jít.

Tak tohle mě hodně zajímá. Je k tomu někde něco více? Velkým překvapením pro mě je, že krom běžných k jídlu vhodných surovin se k výrobě technického ethanolu dají použít i různé trávy jako je Miscanthus (údajně to roste v Číně a ve východní Asii, ale já bych přísahal že tohle, resp. nějaká varianta nám normálně roste na rybníku), Switchgrass, Čirok (tohle u nás normálně roste, ne?), nějaký druh kanabisu, zbytky po sběru běžných plodin, atd. Vím že to bude docela odvážná otázka, ale zkoušel už někdo fermentovat a destliovat i něco takového? Jaká může být výtěžnost, jak dobře to hoří a kolik k tomu bude potřeba dodat běžné sacharózy aby z toho vůbec něco bylo? A co z toho může být potřeba převařit?

Další věc je jak moc může taková „pekelná směs“ dělat problémy motoru? Chci říct, že je známo že velmi čistý ethanol způsobuje korozi motoru a proto není vhodné čistý ethanol používat, ale něco tak pekelného co asi pravděpodobně ani nebude čistý ethanol, co by to asi mohlo udělat s motorem? Resp. na jak moc je něco takového potřeba čistit a je vůbec vhodné k použití „Směsi ethanolu a bůh ví čeho“ k pohonu se zaměřovat na ten ethanol?

Řekl bych že ethanol jako palivo má krom bezpečnosti výhodu v tom, že téměř každý tady při jeho výrobě v neprůmyslovém měřítku má aspoň nějakou min. zkušenost a pokud ne, tak se dá v běžné prostředí dosti lehce nabýt.

Josef píše:No, trochu mi vrtá hlavou energetická náročnost na výrobu etanolu a metanolu.

Jestli znáš nějakou lepší metodu tak sem s ní. Bylo by fajn to spočítat nebo aspoň nějak experimentálně ověřit. Ono jak metanol tak metanol jsou energeticky výrobně nákladné, ale pokud si spočítáš že nemusíš nechat fermentovat kvalitní suroviny (resp. tak kvalitní aby vůbec k nějaké fermentaci došlo) pokud to nebudeš pít, tak je to v podstatě bez práce. Další věc je palivo pro samotnou destilaci a purifikaci. K tomu doporučuju shlédnout něco z produkce Popcorna Suttona nebo jiných operativců z Apalačského pohoří. Naživo jsem nic takového ještě neviděl, ale chci říct, že jestli v těchto podmínkách jsou schopni vytvořit něco takového a neotráví se z toho, tak to prostě na pohon stačit musí. Ale pokud znáš nějakou jednodušší metodu, sem s ní.

vrb píše:Takto nákladné zdroje, jako destiláty bych viděl jako výhodné pro pohon drobného nářadí - Motorová pila, křovinořez, nouzová centrála, přenosné čerpadlo a tak. Spálením 2l lihu v motorovce se udělá práce mnohem víc než dělník za cenu 2L lihu.

Doprava autem se spalovacím motorem je IMHO velice neekonomická

Neekonomické jsou především dnešní způsoby přepravy. Není to ani tak o vozidlech spíš jako o jejich využití. Ale i dnes existují běžné způsoby jak se přepravovat s efektivitou téměř 1l/100km paliva (má osobní zkušenost je s 1.58l/100km při běžném dojíždění do práce). Akorát je v dobách kdy je benzín téměř zadarmo a časová dostupnost je důležitější nikdo nepoužívá nebo nemá zájem o nic jiného.
Uživatelský avatar
Grunt
 
Příspěvky: 299
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ethanol

Příspěvekod Seldred » 27.07.2014 20:37

O energetické náročnosti se výroby ethanolu se píše např. zde
http://www.kvasnyprumysl.cz/download.php?clanek=358

Ve velkovýrobě to vychází při použití pšenice na 1L bezvodého ethanolu na 7,58MJ. V domácích podmínkách počítejme klidně zaokrouhlený dvojnásobek tedy 15MJ. Spalné teplo ethanolu (dle Wikipedie bez udání koncentrace, předpokládám taktéž bezvodý) je 23,5MJ/l. Spalné teplo methanolu je 18,2 MJ/l (tentýž zdroj).
Mě z toho vyplývá jasné, co lze zkvasit, tak vypálit. :beer :devil :lol: Z plesnivého obilí a nestravitelných zbytků jídla si uděláte koncentrovanou zásobu tepla na horší časy. Oproti dřevu to je dvojnásobná výhřevnost na kg (opět wiki).
Takže palte vše co kvasí a třiďte na pitelné a nepitelné. :twisted: :beer
Uživatelský avatar
Seldred
 
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 1:43
Bydliště: Vysočina

Re: Ethanol

Příspěvekod Nightmare » 28.07.2014 13:16

Jen k těm pilinám... Celulóza je spíš nekvasitelná, ale používají se bukové piliny jako medium při kontinuální výrobě lihu. Tedy jako plnivo směsky, aby měla požadované fyzikální parametry.
Uživatelský avatar
Nightmare
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 313
Registrován: 23.08.2013 19:12

Další

Zpět na Palivo, zdroje energie, světlo a teplo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 1 návštěvník