Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvekod Artifex » 09.10.2013 11:48

Při 190 ta trubice nefunguje, potřebuje min. 380 tuším, takže máš asi někde chybu.
Jinak to japonské udělátko měří v rozsahu 0,01-9,99 mikrosievertů/h takže maximální rozsah je někde na úrovni "sousedova kočka olízla smolinec a teď si prdla trošku radonu" a neměří kontinuálně= zapnu, změří to, ukáže údaj a jde to zase spinkat. Je to na měření přirozeného radiačního pozadí v domácnostech, aby japonci nešíleli kvůli Fukušimě, jsou místa na světě, kde je přirozené pozadí mnohonásobně výše, než rozsah téhle věcičky a lidé tam žijí a nemutují.
Artifex
VIP

Příspěvekod Vito » 09.10.2013 13:18

běžným multimetrem vf napětí měřit nelze. ty jsou schopné měřit napětí o frekvenci max 100vek Hz.
Vito

Příspěvekod merlog » 10.10.2013 6:24

běžným multimetrem vf napětí měřit nelze

Právě. Proto ta chyba...
merlog

Příspěvekod Maximus » 10.10.2013 9:28

Má někdo zkušenost s dozimetrem DC - 3A - 72 ?
Maximus
Moderátor

Příspěvekod merlog » 10.10.2013 10:50

Napadla mě taková myšlenka, jak bez téměř žádného technického vybavení udělat měřič radiace. Využívalo by se vlatnosti, že v radioaktivním prostředí kondenzátor ztrácí svůj náboj.
Výroba kondenzátoru je vcelku jednoduchá, stačí kus alobalu. Další potřebnou věcí by byl zdroj energie, čož se dá také vyřešit a nakonec nějaké měřidlo a stopky (měřidlo se dá vyrobit z kusu drátu a magnetu, nějaký zdroj měřění času je v době postapo základ).
Použití: V čase t0 se kondenzátor nabije a změří se napětí. V čase tx se opět provede měření a podle úbytku napětí by se dala zjistit kontaminace. V prostředí bez radiace by se kondenzátor měl vybíjet pomaleji.
Vlastně na tomto principu pracuje dozimetr http://armatex.cz/dozimetr_dc_1ab.php

Možná je to celé blbost, ale teoreticky...
merlog

Příspěvekod Artifex » 10.10.2013 11:00

Jo, je to blbost, to by fungovalo v prostředí se stovkami až tisíci R, s menšími budeš mít výsledky na úrovni náhodného šumu. Pokud chceš něco jednoduchého s běžnými součástkami, použil bych počerněnou fotodiodu, i ta ale bude chytat až větší úrovně radiace, prostě GM trubici s VN nějak moc běžně nenahradíš.
Artifex
VIP

Příspěvekod peteres » 12.10.2013 9:28

Maximus píše:Má někdo zkušenost s dozimetrem DC - 3A - 72 ?

DC-3A-72 mám ve výbavě a můžu k němu říct, že je funkční a měří to co měřit má (testováno na nižším rozsahu). Narozdíl od větších kolegů typu IT-65 nebo RBGT-62 má výhodu v kapesním rozměru a napájení jedinou tužkovkou AA. Nevýhodou je nepřítomnost externí sondy (ale zase při jeho velikosti ho strčíte skoro kamkoli), nemá možnost připojení sluchátka a není určený pro kontinuální měření (měří jen po dobu stisku tlačítka). Tento měřák se svého času používal u HZS, trojková řada se používala pro operativní radiační průzkum. Z trojkové řady byl asi nejpovedenější typ DC-3E-83, z těch starších typů. Dnes se u HZS pro tyto účely používá DC-3H-08. Podle mě je to dobrý doplněk k výše uvedeným větším dozimetrům. Za těch pár stovek není co řešit.
peteres

Příspěvekod peteres » 12.10.2013 9:41

merlog píše:Napadla mě taková myšlenka, jak bez téměř žádného technického vybavení udělat měřič radiace. ... Možná je to celé blbost, ale teoreticky...

Měřák radiace postavený na principu měření času vybíjení nabitých desek není blbost. Je to postavitelné na koleně a měří to dostatečně přesně na to, aby bylo poznat, že mám už nebezpečně zamořené prostředí. Konstrukce je trochu odlišná od toho, co popisuješ ale princip je stejný. Je to popsané na wikipedii pod názvem Kearny Fallout Meter (KFM) a najdete to i v knize Nuclear War Survival Skills včetně kompletního návodu na stavbu v příloze. Princip měření je v nabití dvou hliníkových (alobal) destiček (statickou elektřinou) zavěšených na vlasu (izolace) a měření rychlosti, kterou se k sobě přibližují při vybíjení (nabité desky se od sebe odpuzují), takže součástí konstrukce je i kousek metru a na měření jsou potřeba hodinky. Při zvýšené radiaci dochází k vybíjení a přibližování destiček rychleji. Celé je to uzavřené ve sklenici s nějakým pohlcovačem vlhkosti (silakgel třeba), vlhký vzduch je vodivý takže ve vlhku by se to vybíjelo i bez radiace. Konstrukce byla testována na lidech, průměrný američan to byl podle návodu schopen postavit a měřit s tím. Dají se s tím naměřit i setiny R/h.
peteres

Příspěvekod uaz469 » 12.10.2013 10:44

http://www.kickstarter.com/projects/excelphysics/apoc-mini-radiation-detector
..novinka 8-)
APOC_Basic_1024x1024.jpg
APOC_Basic_1024x1024.jpg (28.18 KiB) Zobrazeno 6532 krát
uaz469

Příspěvekod Hohepa » 15.10.2013 4:13

Hohepa
VIP

Příspěvekod Artifex » 17.10.2013 6:33

Prskátko za 50 USD, které cvakne, když kolem proletí gama? Dobrý vtip, tohle si sestrojíš tak za 10.
Artifex
VIP

Příspěvekod merlog » 17.10.2013 12:42

Nojo, podle obrázků a seznamu součástek to funguje na principu PIN diody. To jsem ještě nezkouše :-D
Musím se teda říct, že po všech experimentech, které jsem provedl, nefungovalo zhola nic. A to jsem tím strávil dost času.
- Ionizační komora z plechovky od koly - nic
- Zapojení s fototranzistory, voltarickými články - nic
- Přelepení foťáku černou páskou a poté na pořízené fotografii hledání světlých pixelů - nic
Všechny pokusy byly dělané se slabým zdrojem záření (UO2(NO3)2), ale i tak je to dost silné, aby se to dalo odlišit od pozadí. Měřeno RBGT-62.
GM trubici se prostě v citlivosti nic takového nemůže vyrovnat. Je prostě schopna detekovat jednotlivou částici.

Toť z mých praktických poznatků.
merlog

Příspěvekod soptikk » 09.11.2013 21:40

Jiz delsi dobu mam v planu si nejaky GM citac opatrit. Vzhledem k tomu, ze se tady zatim nikomu nepodarilo nejaky vhodny za rozumne penize sehnat, a konstrukce HW je pro me zdrojem obzivy, tak bych chtel zkonstruovat nejaky sam. Tak aby byl opetovne vyrobitelny, proto bych mel zajem o vase podmety na realizaci.

Zatim mam jako takove zakladni pozadavky, ktere se mi zaroven potvrdily v tomto vlaknu:
1. vydrz alespon 10dni pri trvalem monitorovani a vypnutem LCD
2. napajeni z bezne dostupneho clanku
3. akusticka signalizace pri prekroceni urovne
4. LCDisplej

bonusove:
4. nabijeni pres konektor ktere by mohlo alespon castecne pomoct, kdyby se nepodarilo najit jiz vhodnou krabicku s dostatecnym krytim, tudiz by se dalo vylepsit jeji kryti slepenim dilu
5. bezdratovy prenos dat z pameti neni nic otravnejsiho, nez muset myslet na kazdodenni pripojeni kvuli stazeni dat

Zatim mam velke problemy se sehnanim vhodne krabicky, but splnuje naroky na lepsi kryti napr IP54 (proti desti a castecne proti prachu), ale cena za krabicku je vetsi nez za veskerou elektroniku nebo je levna, ale bez garantovaneho kryti.

Napriklad do teto krabicky http://www.krabicky.cz/plastova-krabicka-kp-78.html, ktera ma podle me pouzitelny rozmer pro bezne denni noseni, ale rozhodne nema zadne garantovane kryti, by se mi s napajenim z jedne AAA baterie mel povest natlacit cely citac.

Mam vybranou trubici Si-3BG, s tim ze bych ji chtel umistit do patice, aby byla vymenitelna.
Obrázek

LCD bych pouzil 8x2 znaku.

Nejake dalsi napady a navrhy?
soptikk

Příspěvekod Artifex » 10.11.2013 9:53

Jo. Tahle trubice ti bude úplně nanic, protože bere jen hooooooodně silné dávky.
Artifex
VIP

Příspěvekod soptikk » 10.11.2013 10:36

Artifex píše:Jo. Tahle trubice ti bude úplně nanic, protože bere jen hooooooodně silné dávky.

A jakou trubici by jsi mi tedy doporucil?
soptikk

Příspěvekod merlog » 11.11.2013 9:04

Tady je takovej malej test trubic http://danyk.cz/gm.html
Osobně myslím, že nejlepší je STS-5. Ačkoliv nezachycuje alfa záření...
merlog

Příspěvekod kralskritek » 28.11.2013 18:32

Zdravím,
právě jsem si pořídil Intenzimetr it 65. Bohužel mám asi problém. Při měření v R/h, si nastavím na KAL, no a následně se stane to, že ručička ukazuje na hodnotu trošku za 01 r/h. Je to možné nebo je prostě něco špatně s přístrojem. popř, jak to mohu ověřit.
Díky
kralskritek

Příspěvekod Artifex » 28.11.2013 21:48

No jasně že bude ukazovat méně, když ještě nedosahuješ té hodnotu 0,1 R/h V tomhle rozsahu to měří vestavěnou ionizační komorou, nepočítej, že v mírových dobách něco naměříš, jakmile ukáže rafička nějakou hodnotu v tomto rozsahu, už nějaký Velký Průser nastal
Artifex
VIP

Příspěvekod kralskritek » 28.11.2013 22:58

co jsem právě koukal na videa, tak hned jim to skočilo pod stupnici na nulu. Mě to ihned skočilo na 0,15 cca R/hod a na wiki jsem četl, že průměrná hodnota prostředí je 0,1 R/za rok. Tak mě to docela zaskočilo, jestli není něco blbě... Ještě k tomu: Když přes KAL nastavím R/h, pak přeskočím na mR/h a zpátky na R/h, tak stupnice v R/h, která byla při nastavení KAL 0,15 je najednou pod 0...

PS: a co se týký toho měření, tak se chci vydat do Mydlovar, mám to jako seminárku :-)
kralskritek

Příspěvekod Martynko » 13.12.2013 21:53

Ahoj všici, tedy stavim si radiometer, už jsem u konce jen musim vymyslet nějaku rouru na sondu, je to vlastně odlehčená verze nějaké bedny typu RA-65, zmenšil sem to a je to v malej krabičce do ruky, foto dam později, maly odběr v klisu sem naměřil 7mA, ma to lionku z mobilu takže hodiny provozu, chtel jsem si pořidit vyřazeny vojensky ale když jsem viděl, jaka bedna to je, možna časem si nějaky pořidim ale je to na mě opravdu moc velky.
Chtěl jsem to odskušat a v baraku zažny radioaktivny sajrajt nemam, to jsem rad ale nevite co alespoň trochu září jestli něco v přirodě nebo možno ve městě, nenarazili jste na něco co zařilo? myslim tim jen mirne, nějaké punčochy do lamp dopovany sajrajtem doma nechcu, jen chci rozeznat pozadi od nějakeho zařeni...

Nevite jak hodně jsou citlive ionisačni komory? něco jsem viděl do kapsy, par součastek, a že to začne bzučat když toho schyta vic, tak sem o tom přemyšlel...
Martynko

PředchozíDalší

Zpět na Elektronika