Obrana při napadení nožem

PříspěvekNapsal: 12.04.2013 8:51
od Leon Chamel
Odděleno z vlákna: Nesmrtelne zraneni nozem. Karlos.
BlackList píše:Nůž vs. střelná zbraň - zapomeňte na to, tahat zbraň proti noži (na běžnou vzdálenost) - někde na netu jsou k nalezení videa toho, jak trénovaný a připravený(!) střelec zkouší tasit a vypálit (naprázdno) proti člověku s nožem, nachystanému k vyběhnutí a bodnutí.
Ne, do cca 10m je to v podstatě souboj nůž proti holým rukám - zbraň je na nic a nemá cenu ji vůbec tasit, protože je to prostě pomalé :) Jedno bodnutí/říznutí stačí, je to drsné, ale to je realita.
Otázka pro místní střelce: trénujete nějak i beze zbraně (obranné techniky, zbraň v pouzdře, následná střelba v případě možnosti), nebo "jen" tasení a střelbu? ;)

S tou převahou nože při útoku na blízko máš naprostou pravdu! Na webu je plno videí nůž vs. pistole na pár metrů, ale není nad vlastní zkušenost, že? Zkoušeli jsme to s kamarádem, dlužno říct, že jsme oba dva obyčejné netrénované kanclkrysy... Metodou pokus-omyl jsme ke svému překvapení zjistili, že pro nás jedinou, jakž-takž použitelnou reakcí na útok nožem bylo hodit okamžitě krovky na zem nohama k útočníkovi, zuřivým kopáním mu bránit v přiblížení/bodnutí a teprve na zemi tasit pistoli s následnou střelbou z polosedu mezi vlastními koleny... Chápu, že to vypadá jako úplná blbost a je s tím spojena celá řada rizik, švihnout sebou dobrovolně na zem, kam se z mnoha dobrých důvodů nikdo nechce sám při běžné půtce dostat... A dost možná to je kravina i v tomto případě obrany před nožem a nejspíš existují nějaké lepší způsoby obrany, nám-úplným laikům ale paradoxně dával nejvyšší šanci právě tento ;)

Re: Nesmrtelne zraneni nozem

PříspěvekNapsal: 12.04.2013 10:20
od Reno
Leon Chamel píše:...Metodou pokus-omyl jsme ke svému překvapení zjistili, že pro nás jedinou, jakž-takž použitelnou reakcí na útok nožem bylo hodit okamžitě krovky na zem nohama k útočníkovi, zuřivým kopáním mu bránit v přiblížení/bodnutí a teprve na zemi tasit pistoli s následnou střelbou z polosedu mezi vlastními koleny... Chápu, že to vypadá jako úplná blbost a je s tím spojena celá řada rizik, švihnout sebou dobrovolně na zem, kam se z mnoha dobrých důvodů nikdo nechce sám při běžné půtce dostat... A dost možná to je kravina i v tomto případě obrany před nožem a nejspíš existují nějaké lepší způsoby obrany, nám-úplným laikům ale paradoxně dával nejvyšší šanci právě tento ;)

Gratuluji, ve stylu "všechny cesty vedou do Říma" jste se s kámošem svými pokusy dopracovali k pro běžného smrtelníka nejlépe použitelnému (a opravdu funkčnímu) způsobu obrany krátkou střelnou zbraní proti útoku nožem z několikametrové vzdálenosti. ;) Existují i jiné funkční varianty, ale ty jsou více náročné na realizaci a tím rizikovější pro obránce, takže se používají pouze v některých specifických případech.

PříspěvekNapsal: 12.04.2013 11:04
od Leon Chamel
Tak to je hezké :D Můžeš kdyžtak prosím trochu popsat i ty další funkční varianty? Nejdřív jsme totiž sázeli na to, že bude možné udržet distanc kopy ve stoje (push kick, příp. side kick), ale to se ukázalo být pro obránce příliš riskantním. Nějaké pokusy o blokování/zachycení útočící ruky s nožem a vlastně jakékoli techniky prováděné ve stoje v dosahu nože končily pro obránce většinou velmi neslavně. Zajímavé je, že oprávě takových technik plný internet... No, možná i někomu dobře trénovanému fungují, ale pro nás se jejich použití jevilo jako naprosté sci-fi. Proto mě zajímají hlavně praktické zkušenosti normálních smrtelníků.

PříspěvekNapsal: 12.04.2013 15:40
od Reno
Ty další varianty se používají zejména v oblasti tělesné ochrany, kde je obrana ze země takticky nevhodná. Principem je nejčastěji stop kop na tu stranu kyčlí, kde je ruka s nožem (zastavení a rozhození útočníka) se současným odklonem těla, tasením a bum bum bum... Je to opravdu náročnější a riskantnější varianta určená dobře trénovaným jedincům, ale na druhou stranu máš tělo chráněné vestou a na hlavu a krk ti nedosáhne.

PříspěvekNapsal: 15.04.2013 21:58
od Tyler
Leon Chamel: Tahle technika je sice zajímavá, ale vyloženě nouzová. V návalu adrenalinu sebou člověk plácne o zem a neví ani kde je nahoře a dole. Instinkt je útočníka kopat - v tu chvíli si střílíš do nohou. Pokud skončím na zemi tak ok, neni na výběr a musím hrát s rozdanými kartami. Ale připravit se v kontaktním boji o tak zásadní výhodu jakou je postoj? Dávám přednost spíše něčemu v tomto stylu: http://www.youtube.com/watch?v=zqqQky0SmYo&list=PL8D6E18793A627697&index=12 Levačkou do ksichtu, střelba směrem dolů... Riziko trápného postřelení vlastní zbraní to minimalizuje :-D

Obrana před napadení nožem

PříspěvekNapsal: 15.04.2013 22:37
od Maximus
Ta technika "hupnutí" na záda je standartní technika z ICS výcviku - pokud stihnete včas spadnout na záda a razantně kopat, tak útočník zvládne nožem maximálně pár nesmrtících šrámů na noze než tasíte, natáhnete závěr (někdo nemusí) a útočníka zlikvidujete potřebným potřem výstřelů.

Není to až tak složité, v rámci víkendového kuzu ICS jsme si to docela potrénovali.

PříspěvekNapsal: 15.04.2013 23:10
od BlackList
sigmark: Omlouvám se za oživení mrtvoly, měl jsem nutkání narovnat pár zvláštních věcí a nevšiml jsem si stáří posledního příspěvku.

Fabulous: Díky :oops:

Leon Chamel: To, co popisuješ, je jedna z technik, které se učí v některých střeleckých kurzech. Moje zkušenost z tréninku:
1) Shození na záda rozumným strčením (při pádu složit pokud možno jednu nohu pod sebe - ta zpomalí pád, při dopadu je strašně důležité tlačit bradu na hrudník - jinak ti zejména na tvrdém cinkne hlava o zem a to může být konečná).
2) Po dopadu nikoli okamžité tasení (často má člověk tendenci, hned se sápat po kvéru), ale především udržení vzdálenosti útočníka a přehledu o situaci - tj. odkopávání útočníka velkou razancí (jako když jedeš na kole), zejména kolena, holeně, kyčle a rozkrok. Účelem není zranit, ale odstrčit a udělat si distanc pro střelbu. Příp. rychlé otočky na zádech do stran, když se snaží ty kopající nohy obejít.
3) Nakonec teprve (když se povede nějaké pěkné odkopnutí) vlastní tasení + stažení nohou pod sebe (překřížené kotníky, kolena od sebe) a střelba přes horní hranu nohou, horní část těla se trochu zvedne a vysune dopředu přes "kryt". Nebo je možné s větší vzdáleností rozhodit natažené nohy a střílet jen "z nadzdvihnutých ramen", se zbraní nad rozkrokem.
Techniky různých stylů se asi můžou lišit, princip zůstává - kopat a točit se, až v případě možností tasit a střílet.

Nevýhody jsou očividné a už jsi je jmenoval:
Prásknout sebou dobrovolně na záda, může být víc útočníků (na nohou mohu o dost víc manévrovat), můžu ztratit vědomí pádem, může mi vypadnout zbraň z pouzdra, útočník na mě může během pádu skočit a rovnou ho mám na sobě v nevýhodné pozici (neodkopu ho), mám omezený výhled (tunel na jednoho útočníka, pokud je tam zpočátku sám)...

Já bych se rovnou na zem asi nevrhal a zkusil to tím pushkickem. Beru to spíš jako techniku "když už letím po zádech k zemi"...
Ale kdo ví, tohle je zase nejlépe vyzkoušet, co komu víc vyhovuje.

To, co posílal Tyler, je bezvadná technika ve stoje na blízko.
EDIT: Jen pozor na úhel střelby. Člověk má pocit, že střílí cca na střed a často to chodí víc na stranu slabé ruky a dolů, chce to potrénovat, jako všecko :)

PříspěvekNapsal: 16.04.2013 19:29
od Tyler
Maximus: Technika je určitě natrénovatelná, o tom žádná. Ale věci které jdou na střelnici, nemusí jít v reálu pod adrenalinem.

Vidím několik problémů:

1. Samotný pád - nevíš kam a na co padáš. Schody, obrubník...
2. Kopání - v určitý moment musíš přestat - jinak si střílíš do nohou. Tady má útočník prostor pro realizaci. Odkopnout z leže někoho dost daleko nebude snadné.
3. Pokud grázla střelba nezastaví ihned, připravuješ se o možnost utéct.
4. Grázl č. 2 o kterym nevíš. V leže je to konečná.

Ohledně šrámů na noze - i na ně se dá umřít. http://zpravy.idnes.cz/utocnik-v-nemecke-uniforme-zabijel-v-pribrami-bajonetem-pjb-/krimi.aspx?c=A080123_123915_krimi_pei

Jak napsal Blacklist "když už letím po zádech k zemi", jinak na zem určitě ne-e...

PříspěvekNapsal: 17.04.2013 10:40
od Reno
Hele Tylere, trénuj si co chceš, je to tvůj život a zdraví. ;) Akorát mi není jasné, jak tím tvým způsobem, kterému dáváš přednost, tedy "levačkou do ksichtu, střelba směrem dolů" a kterým jak píšeš "minimalizuješ riziko trapného postřelení vlastní zbraní", dokážeš zabránit tomu, abys nenakoupil několik bodů nožem do hrudníku a krku? Ono mi to samozřejmě jasné je - nedokážeš. Maximálně uhraješ remízu - ty i útočník vyřízený. K těm tvým problémům ohledně varianty obrany s pádem na zem:

1) Kdo trénuje obranu, měl by umět (trénovat) i padat. Ten obrubník by byla smůla, ale kdo to má tuhle obranu nachozenou, měl by se alespoň trochu orientovat, kde se nachází.

2) Nemusíš přestat kopat. To se většinou učí akorát na střelnici z bezpečnostních důvodů, aby si některý z matláků neprostřelil nohu. Hrudník a zejména hlava útočníka jsou dostatečně daleko od oblasti kyčlí, kam se obvykle kope. Každopádně v praxi je i "trapné postřelení" vlastní nohy a zastavení útočníka ve výsledku lepší, než např. proseklá krční tepna. Ačkoliv pro pseudožoldácké pozéry možná ne... :lol:

3) Pokud grázla nezastavíš hned, mačkáš prostě dál... Na rozdíl od tvé oblíbené varianty, kde si tě mezitím vykuchá a vyžeže si do tvého těla autogram, tě v případě lehu na zádech a kopání maximálně pobodá / pořeže na nohou.

4) Grázl číslo 2 v situaci, kdy do tebe jeden už bodá nožem, je pravděpodobně konečná tak jako tak.

Jinak ano, na tepenné krvácení ze stehenní tepny se dá umřít, pokud se improvizovaně nezastaví a nezajistí odborná zdravotnická pomoc. Ale pořád je to několikanásobně lepší, než proseklá krční tepna, nebo dokonce probodlé srdce.

PříspěvekNapsal: 17.04.2013 16:48
od Maximus
To Tyler: "Izraelský bojový systém" patří mezi to nejefektivnější, co dokázali profesionálové vyškolení opravdovým bojem vymyslet - pokud si myslíš, že jsi lepší, já ti to vyvracet rozhodně nehodlám.

PříspěvekNapsal: 17.04.2013 22:51
od Tyler
Já nikomu žádné techniky nevnucuju, trénujte si padání :-D
Reno: Minimalizuješ riziko tim, že nestřílíš do směru vlastních nohou. Jak řikam, v klídku na střelnici, na pohodu jde ledacos. Ale co s lidma udělá jenom pitomej timer! Spousta ostřílených hochů se rázem změní na "matláky". Před nějakou dobou proběhla zpráva, kterak si frekventant kurzu obranné střelby prostřelil nohu při triviálním tasení. Jednoduchá věc, dotyčný ji už určitě měl zažitou a nacvičenou. A stejně udělal chybu. Tak proč dělat věci zbytečně složitý? Mnou postovaná technika je přirozená a snadno naučitelná - prostě mi přijde lepší než metat kozelce. Toť vše, můj názor, nabídl jsem alternativu ;-)

Maximus: Nechci se nějak dohadovat o kvalitě ICS, nemám možnost ho kvalitně porovnávat, ale nabídnu paralelu. Existuje tady ještě jedna dovezená "značka", kterou vymysleli "profesionálové vyškolení opravdovým bojem" z Izraele - Krav maga. Z praktického bojové systému se stal zlatý důl, vynořilo se nespočet organizací s patentem na svůj jediný originální původ a styl jako takový upadá. Původní kvalitní bojový systém je pohřben pod nánosem komerce. Netvrdím, že ICS je špatné, nikdy jsem ho netrénoval. Jenom si myslím, že i informace od profesionálů je třeba zvážit a přizpůsobit. Tahle konkrétní technika mi prostě přijde jako čistě nouzová. Nemyslím si, že pokud na mě někdo vytáhne nůž, měl by sebou plácnout na zem... ;-)

Re: Obrana při napadení nožem

PříspěvekNapsal: 18.04.2013 12:44
od Reno
Nikdo ti nebere, že ta "tvoje technika" je jednoduchá a snadno naučitelná. Mimochodem ji v různě modifikovaném provedení trénuji také, je to totiž naprosto standardní technika použití krátké střelné zbraně z kontaktní vzdálenosti. Ovšem v případě obrany proti útoku nožem z krátké vzdálenosti (a tím myslím opravdu útok, ne nějaké ohrožování) tě absolutně neochrání před tím, abys nebyl několikrát bodnut nožem do oblasti hrudníku, krku a hlavy, než tvoje obranná střelba "zabere". A o to tu jde. :idea: Jinak pokud by ten mamlas - frekventant kurzu obranné střelby, dodržoval to úplně hlavní nejzásadnější střelecké bezpečnostní pravidlo, tedy dávat prst na spoušť až v okamžiku, když hodlám doopravdy střílet, nikdy by si nohu při jak píšeš "triviálním tasení" neprostřelil... :roll: Tvrdit v takovém případě, že to měl "určitě zažité a nacvičené" je poněkud ehm... :roll:

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 9:41
od des
ja som za ten pád a kopanie nožičkami.
aspon sa mi nestane, že ked na verejnosti vytáhnem zavíráček abych si rozrezal špagát na balíku alebo prekrojil jabĺčko, tak mi nekdo sfleku pustí pár na pelvic a výš. :devil

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 10:02
od Krevel
Lidi nevím jak moc tady, kdo trénuje sebeobranu, ale skončit na zemi je jedna z nejhorších variant obecně vůbec. Podle mě je důležité nejdříve vychýlit nůž směrem od vás (to samozřejmě záleží na vzdálenosti, na tom kam útočník míří apod.), poté udělat nějaký protiútok (kop na koleno, úder do vitálních částí, nebo jen něco na rozhození), pak si udělat odstup a teprve tasit zbraň... nejlépe útočníka jen rozhodit (hodit po něm klíče, mince apod.) a rychle zdrhnout, případně udělat odstup a tasit, jakmile je v tom nůž je z toho vždycky p*ůser, kterému je lépe se vyhnout

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 11:08
od Reno
Ano, pro sebeobranu obecně představuje skončit na zemi naprosto nežádoucí průběh. Ovšem zde probíraná obrana krátkou střelnou zbraní proti útoku nožem z krátké vzdálenosti je z tohoto ohledu funkční výjimkou.

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 11:15
od Leon Chamel
Krevel píše:Podle mě je důležité nejdříve vychýlit nůž směrem od vás (to samozřejmě záleží na vzdálenosti, na tom kam útočník míří apod.), poté udělat nějaký protiútok (kop na koleno, úder do vitálních částí, nebo jen něco na rozhození), pak si udělat odstup a teprve tasit zbraň... nejlépe útočníka jen rozhodit (hodit po něm klíče, mince apod.)

Nic ve zlém, ale tohle je přesně ta bohapustá teorie, která nepřežije první střet s tvrdou realitou. Vychýlit nůž, hodit klíče... Na nic takového jednoduše není při alespoň trochu reálně vedeném útoku nožem čas. Já ani netvrdím, že ta obrana s pádem a následným tasením je nej, samotnému se mi to vůbec z celé řady důvodů nezamlouvalo, když s tím kamarád přišel... jenže tahle podivná taktika byla prostě jediná, která dávala obránci šanci vyhnout se pobodání a použít vlastní zbraň.
Myslím, že problém těch videí, které tyhle vychylovací/blokovací techniky ukazují na webu, je, že vnikají v rámci řízeného sparringu. Já udělám pooomaloučku přesně tohle a ty na to odpovíš přesně takhle (a kdybys přesto nestíhal, nevadí, trochu na konci už tak dost retardovaného "útoku" ztuhnu a počkám tam na tebe Pak to funguje ;) Jenže když se takto nedomluvíme a protivník (klidně i lama) začne podle vlastního uvážení různým způsobem rychle za sebou bodat, je to najednou v háji. A to přitom víš, že útok přijde a jsi na něj připravený. Spoléhat na tenhle blokovací styl obrany, pokud by k útoku došlo nečekaně a natvrdo bych rozhodně nedoporučoval. Stejně tak si myslet, že stačím odněkud vytáhnout nějaké předněty (navrhované klíče, mince...) a ty snad vrhat na útočníka. Kdyby na to byl ten čas (jako že není), dávalo by větší smysl místo zahození klíčů vytáhnout na útočníka pistoli (obuch, sprej...), nebo ne?

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 11:41
od cipis
Třeba zrovna vychází z toho, že nejvíc přepadení je, když je člověk zaměstnán něčím jiným, např. hledáním klíčů od baráku, otevíráním auta, ... To pak dává smysl hodit po tom útočníkovi všechno, co mám zrovna v ruce, ale samozřejmě potom je nezbytně nutné okamžitě reagovat dál.
Jinak co se týče toho nože a pistole, tak borec, co nás měl na přípravě na zbroják tvrdil, že to s kámošem zkoušeli (samo že gumový a slepé) na nějakých 7m a že člověk s nožem byl 2x mrtvý, než se dostal na vzdálenost, aby udělal s nožem nějakou škodu.

Jenže tohle je všechno za předpokladu, že to víš a čekáš, tedy jak píšeš. Než člověk zjistí, že je napadený, tak už ten nůž může mít zabodlý v těle :(

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 11:55
od FarmářJan
Střelit útočníka vleže nahoru může mít výhodu při prokazování nutné obrany. Ale jak známo to je zde skoro vždy problém. Pomohlo to v Tanvaldu, ale ne v případu z Krušných hor.

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 12:16
od Steril
Projděte si videa skutečných napadení nožem, ať vidíte jak to v reálu vypadá - i kdyby k vám útočník šel přímo zepředu, což asi fakt neudělá, tak si toho nože na 7 metrů nevšimnete. Přijde až k vám, nůž vytáhne v kontaktní vzdálenosti a bude bodat dokud nezdechnete nebo ho zezastavíte.
Smysl v obraně před nožem tydy vidím jenom v případě přepadení, jestli si myslíte že jste rizikoví na napadení tak si pořiďte vestu s antistab vložkou, ať máte alespoň nějakou šanci.

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 12:19
od BiSon
Ahoj,
možná to nezaznělo úplne jasně,, ale podle mě k obraně proti noži potřebuji hlavně obrovskou dávku štěstí.

Vysvětlím.

Buď jde o LP a nožem jenom hrozí. Tady je nejjednodušší a nejlevnější mu tu peněženku prostě dát. I když budu zraněn jenom relativně lehce, léčba může prijít na daleko víc peněz než u sebe mám.

Pokud mě někdo bude chtít zlikvidovat, tak v první řadě musím včas zjistit, že po mě jde a že v konfliktu je nůž. Takže buď mit štěstí a vidět to včas nebo je útočník naprostý idiot, nůž mi ukázal a právě se připravil o moment překvapení. A potom to přežít pokud možno bez vážných škod na zdraví. Nezraněn? To je něco jako výhra v loterii!

Řešíte obranu bloky+úhyby vs. lehnout na zem a kopat. Učil jsem se oboje. Uhyby+blok je dobrý, ale dost špatně se to stíhá. Pokud nemáte hodně natrénováno, nevsadil bych si na to.
Lehnout na zem a kopat je daleko jednodušší, ale. Když do toho útočník půjde natvrdo, s jasným úmyslem a rozhodnutej, tak pres to pravděpodobně projde. Ne lehce a bude ho to bolet, ale projde. Nehledě na možnost, že tam má kámoše. Takže technika fajn, ale jenom na získání času; připadně to útočníkovi znechutit natolik že se na to vykašle a odejde. Ono i jenom pokopaný nohy bolí a ze snadné kořisti se najednou stal obtížnější soupeř.

Poslení věc, co mě napadá. Pode toho, co jsem slyšel tak je vzdálenost nůž vs. pistole cca 6m. Počítá se s tím, že útočník je připraven a má nůž vytažen. Schovaný nůž pochopitelně nestihnu vytáhnout rychleji než schovanou pistoli. Naopak, počítám-li se zavřeným one-hand nožem vs. nataženou pistolí tak spíš pomaleji.

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 12:23
od Leon Chamel
cipis píše:Jinak co se týče toho nože a pistole, tak borec, co nás měl na přípravě na zbroják tvrdil, že to s kámošem zkoušeli (samo že gumový a slepé) na nějakých 7m a že člověk s nožem byl 2x mrtvý, než se dostal na vzdálenost, aby udělal s nožem nějakou škodu.(

Tayd je třeba si uvědomit, že (třeba i několikrát) prostřelený útočník – tedy vlastně už prakticky mrtvý, jen o tom ještě neví – může střelce smrtelně zranit, než mu tělo vypoví službu. Pokud se obránci nepovede zásah do hlavy či páteře... Byly popsány už spousty takových případů, bez ohledu na použitou pistolovou ráži. Vychází mi z toho, že od nože je rozumné se držet co nejdál a příliš se nespoléhat na okamžitý účinek vlastní střelby.

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 12:26
od cipis
Tak to není jen u nože, ale jaksi všeobecně, že jo.

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 12:29
od Leon Chamel
BiSon píše:Lehnout na zem a kopat je daleko jednodušší, ale. Když do toho útočník půjde natvrdo, s jasným úmyslem a rozhodnutej, tak pres to pravděpodobně projde. Ne lehce a bude ho to bolet, ale projde. Nehledě na možnost, že tam má kámoše. Takže technika fajn, ale jenom na získání času; připadně to útočníkovi znechutit natolik že se na to vykašle a odejde. Ono i jenom pokopaný nohy bolí a ze snadné kořisti se najednou stal obtížnější soupeř.

Ten pád na zem má znesnadnit útočníkovi bodnutí a získat obránci čas a prostor k tasení pistole. Bez možnosti ukončit takovou konfrontaci střelbou by to nejspíš bylo opravdu k ničemu...

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 12:39
od BiSon
Leon Chamel:

ja vím :-) Ale pořád se může stát, že fakt, že do něj někdo kope (i když jenom do nohy) se mu nelíbí a vykašle se na to. Jasně, nevsadim na to a budu se snažit zmizet nebo vytáhnout svoji zbraň, ale i to je varianta.

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 12:57
od Leon Chamel
BiSon: Dobrá poznámka s tím elpíčkem podpořeným hrozbou nožem. To je v "normálních časech" pravděpodobnější scénář než odhodlaný likvidační útok ze zálohy. Souhlasím, že v takové situaci bude zřejmě nejlepší vydat požadované a ve vlastním zájmu situaci nehnat až na ostří nože ;)
Tam je spíš otázka, co pak. Kripl se s kořistí spěšně vzdaluje a okradený pistolník má poslední šanci nějak zasáhnout do vývoje událostí. Je jasné, že v našem právním prostředí nemůže loupežníka jen tak smáznout zezadu, ale jisté možnosti tu přesto jsou :evil:

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 13:15
od BiSon
Na situaci, kdy útočník odchází s mojí peněženkou už neumím reagovat. Ne v rámcí současného právního systému.

A celá obrana - mě přijde, že je to daleko víc o prevenci, koukat kolem sebe a vnímat svět okolo. Ne jako trubka vlízt se suchátkama na uších mezi bandu zevlujících individuí. Prostě něco ve stylu jak popisoval Cover72:

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2012090201

Pokud dojde k fyzickému konfiktu, tak už jsem něco propásl a snažím se jenom zabránit nejhoršímu.

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 15:33
od Krevel
já si myslím, že se tady bavíme o různých scénářích... já to beru z pohledu, že vás někdo přepadne stylem "naval peněženku" a hrozí vám při tom nožem... úplně jiný scénář je když se nějaký hovado rozhodne vás prostě zabodnout (ale nevím v jakém prostředí se pohybujete, že by vám někdo šel rovnou po životě), takový scénář je běžný někde u ochranek, vojáků, může se vám to stát i někde v hospodě, ale to je vyloženě z provokace, čemuž se třeba já snažím vyhýbat

PříspěvekNapsal: 19.04.2013 15:36
od Krevel
jinak náhodou sem našel toto video: https://www.youtube.com/watch?v=wXA3EQf ... ata_player je to teda o military instruktorech, ale aspoň uvidíte, že můžete mít techniku a zkušenosti jakékoliv a stejně vám to selže...

PříspěvekNapsal: 28.04.2013 18:41
od muzzleloader
Zadny soudny clovek nikdy nahlas nevyslovi,ze se umi branit proti utoku nozem.A muze to byt hypermegakrutoprisnej kantor,lektor,instruktor,ninja,nebo sneda mindza :-) Trenovanej ma urcite vetsi sanci,ale tim to hasne.I utocnik zacatecnik,bude pro obrance profika,tezkej souper.

PříspěvekNapsal: 28.04.2013 19:13
od BiSon
muzzleloader píše:I utocnik zacatecnik,bude pro obrance profika,tezkej souper.

Přesně!
Dodal bych - smrtelně nebezpečnej soupeř!

PříspěvekNapsal: 15.07.2013 17:53
od Gogo
Nechci vám kazit radost z toho co zde píšete, ale lehnout si na zem a kopat nohama proti útočníkovi, co mu zabrání v tom odhodit nůž a celkem jednoduchým způsobem levá pravá proti nohám vás obrátit velmi rychle na břicho. Co pak ?
Kam zamíříte s tou svojí pistolí ? Padnout na záda a vyrazit oběma nohama proti středu těla útočníka to ano, to je velmi tvrdá technika, která většinou vyjde. Ale kopání levá pravá, je úplně stejné jako kdybyste útočili boxerovi na střed těla rukama a s tím si umí poradit i průměrný boxer. Na těsnou vzdálenost je nejlepší technika tzv. míjejících se vlaků z aikida. Pokud se jí naučíte, tak se dostanete do takticky výhodné pozice do boku útočníka, kdy to podpoříte odstrčením bližší ruky, pak tasíte a bum, bum. Jenom si musíte dát pozor v dobách míru, neboť pokud se vám to povede, tak se můžete dostat i za jeho záda a pak je střelba do zad dost problém. Proto je dobré střílet od pasu dolů.

PříspěvekNapsal: 15.07.2013 19:23
od marav
Nějak mi tu chybí ( nevím proč ) ta nejjednodušší varianta, a to rychlý běh ( útěk ) směrem od útočníka s nožem spojený s tasením a případně natažením zbraně. Pokud budu počítat s na začátku zmiňovanou vzdáleností cca 10m, kdy prý obránce nestihne tasit ( o čemž pochybuji ) tak pokud se po cca 15-20 uběhnutých metrech otočím zpět již s nataženou zbraní, tak ten s nožem má smůlu.

Lehat si na zem považuji za nesmysl z důvodů toho, že pokud ten s nožem bude umět alespoň trochu házet a bude mít třeba 2-3 vrhací, tak mu situaci lehem velmi usnadním.

Zmínka o technikách aikido je správná. Aikido vyučuje i techniky obrany proti noži.

Základ sebeobrany je ale někde jinde. Je v prevenci. Naučte se chodit daleko od rohů, mimo tmavá zákoutí, dál od křoví, prostě se pohybovat tak, abyste eliminovali možnosti přepadu ze zálohy. A když už chcete mít úplnou jistotu, noste bundu s většími kapsami a můžete chodit s rukama v kapsách a zároveň se zbraní v ruce připravenou k výstřelu ... ale to už je extrém.

PříspěvekNapsal: 15.07.2013 19:38
od bivoj
marav píše:...Pokud budu počítat s na začátku zmiňovanou vzdáleností cca 10m, kdy prý obránce nestihne tasit ( o čemž pochybuji )...

Na 10 metrů ještě tasit i vystřelit stačíš (pokud jsi maximálně připraven a koncentrován), na 8m je to tak tak, na 6m už tě stačí bodnout, na 4m nemáš téměř žádnou šanci. Viz třeba http://www.kuguarteam.org/project/article.php?id=25.

Pochybuji, že by na mě někdo vytahoval nůž na deset metrů, ve skutečnosti to bude pod ty 4m a tam už prostě nestihneš udělat skoro nic.

Utíkat směrem od útočníka je nesmysl, pokud není "startovní" vzdálenost dostatečná. To už je lepší to couvání ve videích výše. Také je třeba si uvědomit, že ne vždy je možné couvat/utíkat - dle prostorových možností "bojiště".

PříspěvekNapsal: 15.07.2013 20:12
od marav
bivoji .... vede se tu akademická debata, kde každý pro svůj argument začíná vymýšlet co nejextrémnější situaci . Už mi to tu zde připomíná soutěž v tom, kdo bude mít pravdu. Přitom jí objektivně nemá nikdo a všichni .... vždy na ten svůj vymyšlený konkrétní příklad. Utíkat rozhodně není nesmysl ... je to jedna z možností ... ale ty si klidně raději lehej na záda. Právě, že si uvědomuju že záleží na prostředí ... proto píšu, že sebeobrana je o prevenci a celém komplexním způsobu chování.

PříspěvekNapsal: 15.07.2013 22:11
od Maximus
Izraelci vyselektovali pečlivou analýzou a testováním, že proti jednomu útočníkovi s nožem na krátkou vzdálenost patří leh na záda spolu s tasením pistole a střelbou mezi to nejefektivnější, co lze v této prekérní situaci udělat.

Někdo samozřejmě může mít na to jiný názor, ale během ICS kurzů jsem si mohl otestovat, že na vzdálenost pár metrů od nože prostě nestihnete tasit ani omylem.

Rychlé "padnutí" na záda jednak útočníka překvapí, donutí ho zpomalit, bodat pro něho je obtížnější, nohy poskytují kryt a vytváří distanc mezi nožem a zranitelnými životně důležitými orgány - to celé vše umožní získat čas k tasení a k efektivnímu vyřazení útočníka střelbou.

Samozřejmě i toto se musí důkladně nacvičit.

Chápu, že někomu to příjde jako nesmysl, ale kdyby to nemělo reálnou bojovou hodnotu, tak by to nebylo v základních technikách ICS - navíc během výcviku lze jasně vidět, že to efektivní skutečně je. ICS osobně považuji za jeden z nejefektivnějších a nejkomplexnějších systémů sebeobrany vůbec - bráno i s ohledem dostupnosti pro obyčejné "smrtelníky".

PříspěvekNapsal: 16.07.2013 10:05
od Dygo
Ja osobne povazuju ten pad na zada za nouzovou variantu, kdyz na nic jineho nemam cas. Radsi bych preferoval ustup s tasenim nebo zastaveni utocnika kopem a naslednou palbu. Ostatne se v ICS (a nejen tam) uci urcita casova posloupnost technik, nektere jsou vhodnejsi, kdyz si utoku vsimnu vcas, jine jsou nouzovka, kdyz me utok prekvapi.
K ICS obecne bych rekl, ze je hodne univerzalni a efektivni v tom smyslu, ze prakticky kohokoli za relativne kratky cas nauci neco pouzitelneho. Ale na druhou stranu jsou systemy, ktere jsou ucinnejsi, ale zas vyzaduji treba tvrdsi trenink, nejakou kondici apod. Ale clovek, ktery to ma, se s nimi dostane dal nez s ICS.

PříspěvekNapsal: 16.07.2013 16:39
od Majkl Night
Když se tu probírají různé druhy sebeobrany proti útoku nožem. Ještě jsem tu neviděl zmínku o obraně nad, kterou přemýšlým nejvíc a mám problém s její realizací.

Mám fyzicky indisponovanou partnerku (dvakrát operované levé koleno), a nemá dostatečnou akční mobilitu. Prostě nezdrhne, když je potřeba, protože by za sebou nechala nohu nebo tak něco. Tudíš jak by jste řešili situaci kde když lehnete na záda, poodběhnete nebo něco podobného zaručíte co nejvyšší ochranu drahé polovičky, která se může stát růkojmím nebo první obětí útočníka.

Vždy, když přemýšlím nad scénáři obrany sebe i jí běhá mi mráz po zádech, protože ve velkém množství situací nevím jak na to, abych minimalizoval její poškození.

PříspěvekNapsal: 16.07.2013 16:57
od Dygo
Obrana treti osoby je samozrejme o hodne slozitejsi. Pak pochopitelne nektere techniky pouzit nelze. Zasadou je dostat se mezi hrozbu a chranenou osobu. Pak jiz reseni odpovidajici konkretnim podminkam. Pro utok nozem bych to videl bud na zastaveni utocnika kopem (ruce se zatim snazi tasit zbran) nebo bohuzel nouzovka a pokus o obranu beze zbrane s moznosti zbran tasit, kdyz to situace dovoli, napr. utocnik se tezce sbira ze zeme po par pekny uderechpesti do hlavy.
A poznamka nakonec, situace s partnerkou, ktera nemuze utikat, je lepsi nez situace s ditetem, partnerka aspon muze mit taky kratkou kulovou a vam pak staci utocnika jen zdrzet, nemusite ho vypnout ci zahnat.

PříspěvekNapsal: 16.07.2013 18:14
od marav
Tak nevím. To nikdo neuvažuje, že když už si myslí, že útok nožem nezastaví pistolí, tak že nejdřív vytáhne třeba teleskop, nebo také nůž ? Tím lze útočníka zastavit aby zaujmul postoj pro boj s krátkou zbraní -nečekám, že by se nezastavil a v běhu rovnou útočil, a jakmile se zastaví, tak obránce vytáhne kvér ....... těch možností jsou desítky a výše zmiňované lehnutí si na zem považuji za jednu ze špatných variant. I z psychologického hlediska si myslím, že pro útočníka je lehnutí obránce známkou uznání převahy. Nehledě na mnou již zmiňované hození nožem, kterému se vleže uhýbá dost špatně. Stejně jako se špatně rychlému útočníkovi neustále nastavují nohy vleže, jak psal někdo výše. To už opravdu budu raději mít nataženou pistoli v kapse a v ruce, aby bylo možno v nejhorším střílet skrz kapsu.

PříspěvekNapsal: 16.07.2013 19:16
od george
lahnutie na zem vcelku funguje - aspon mne na treningu :-) Schvalne si vyskusaj trebars s gumovym nozom pichnut dakoho kto vyssie popisanov obranou atakuje Tvoje usilie. no a k tomu hadzaniu nozom. Myslim, ze v realnom konflikte sa noze moc nehadzu. Schvalne skus pri navale adrenalinu hodit presne noz, na pohyblivy ciel, i na tej zemi nelezis len tak a necakas kym ta niekto zakole, ale aktivne bojujes!

PříspěvekNapsal: 16.07.2013 19:27
od Dygo
Souhlasím, že házení nožem je nesmysl, ten útočník se tak rychle psychicky nepřepne.
Lehnutí na zem může fungovat, ale jen jako nouzovka, pokud je v okolí útočníkův kumpán, mám omezený rozhled a omezenou možnost se otočit a řešit další cíl, zejména když na mě první zastřeený útočník spadne. No a pokud jdu s někým a padnu na zem, zůstává tahle osoba pro útočníka jako jediný dosažitelný cíl.

PříspěvekNapsal: 16.07.2013 19:51
od MacGyver
Bylo by dobrá shodnout se minimálně na dvou věcech, aby jsme toto vlákno vatáhly ze žumpy stokrát opakovaných solo názorů.

Myslím, že se můžeme shodnout:

1. V určité situaci je lehnutí na záda, tasení a střílení z leže jedno z mála nebo jediné možné řešení této situace. Mnohé techniky obrany to tak oficiálně učí a účinnost byla experimentálně ověřena. Které techniky jak a proč pokud se v tom chcete rýpat si najděte sami.

2. V určité situaci je lehnutí na záda, tasení a střílení z leže jedno z mála nebo jediné špatné řešení. Mnohé techniky obrany tyto situace jasně popisují a neúčinnost byla experimentálně ověřena. Které techniky jak a proč pokud se v tom chcete rýpat si najděte sami.

A nosí trenýrky nebo slipy? :roll:

PříspěvekNapsal: 16.07.2013 20:17
od marav
georgi ...... když tě bude někdo skutečně chtít dostat, a ty si před ním lehneš, tak tě na té zemi velmi pravděpodobně dostane i bez nože. A vsadím se, že nikdo nebude schopen se na zemi po ramenou točit tak, aby stíhal vždy nastavit nohy proti útočníkovi. K tomu hození nožem- pokud budu mít těžkou kudlu, tak se nemusím trefit tak, aby se do toho na zemi zabodla - stačí, když ho vší silou trefim do ruky, ramene, hrudníku nebo do hlavy ..... a v okamžiku, kdy by se útočník nemohl k ležícímu dostat přes nohy, tak bych to hození naopak očekával. Je nutno si vždy připomínat, že tréning je jen modelová situace bez skutečných emocí a úmyslů útočníka.

PříspěvekNapsal: 17.07.2013 6:51
od BiSon
marav:
Jake mas zkusenosti? Trenujes to aspon nebo jenom teoretizujes?
A proc myslis, ze bych mel nejdriv tasit nuz/teleskop a az potom pistoli? V cem je taseni noze/teleskpu rychlejsi nez pistole? Jedinne ze by konflikt gradoval, ale kdyz uz na me nekdo taha nuz, tak kam vic to chces vygradovat?

Vezmu to po rade - uz jsem to tady nekde psal. Lehnuti na zem je funkcni technika! Zkus si to. Samozrejme tam potom nelezim jako mrtvola, ale kopu, hybu se, jde-li to a dostanu cas/prilezitost zvedam se a zdrham nebo tasim svoji zbran.
Jinak dalsi doporucovany techniky - kopy, uhyby ala aikido apod. Ucil jsem se to, ale je to daleko slozitejsi na provedeni a nacasovani nez jit na zem a kopat. Zalezi na situaci, rozhodne to nezavrhuji, ale tohle musim mit fakt dobre natrenovany.
Ono to kopani ma v podstate dva vyznamy - bud ziskat cas a tahat vlastni zbran nebo presvedcit utocnika, ze je lepsi si najit jinou obet. Kdyz do toho pujde nekompromisne, pevne rozhodnutej, tak ho tim samozrejme nezastavis.

Majkl:
Uvedom si, ze obrana neni jenom fyzickej konflikt. Proste musis dava vic pozor na okoli, snazit se problemum vyhnout. Kdyz uz to nejde a nejde ustoupit, tvrdej a agresivni utok vsemi dostupnymi prostredky je dobrej napad ;-)
Nekde (tady nebo na d-fensu) se povauje clanek od cover72 o tom, co se deje pred tim, nez dojde k napadeni. Precti si to.

Jeste me napada, taky jsem to uz psal - pokud narazite na dost velkyho psychopata na to, aby do vas vrazil nuz, tak musite mit taky sakra velky stesti abyste si toho vsimi driv nez vas pichne.
Jsou jenom dve moznosti:
- utocnik je naprosty debil a prave se pripravil o taktickou vyhodu
- utocnik zada o socialni prispevek a zbran ma jako argument proc by ho mel dostat. Tady je naprosto nejpragmaticnejsi cesta mu ho jednoduse dat; i leceni malych ran me bude stat vic, o pripadnych tezkych zranenich nebo pravnich tahanicich nemluve.

PříspěvekNapsal: 17.07.2013 11:42
od marav
to bison..... mám za sebou celkem 18 let bojových sportů včetně aplikované sebeobrany, v posledních 2 letech aikido. Neřeším co bys měl tasit dřív ...... já bych to řešil jak už jsem psal pistolí v kapse, připravenou v ruce. Reagoval jsem na tvrzení, že pod 6 metrů je údajně problém tasit kvůli rychlosti útočníka s nožem. s TO v ruce opět v kapse stačí jedno mávnutí vzhůru a do střehu.
Je mi fakt jedno, že lehnutí je funkční .... pro mne je to zásadní omezení pohybu a možností aktivní obrany, proto preferuji komplexní sebeobranné chování : obcházení rohů, vyhýbání se tmavým zákoutím, nechození kolem křoví atd, a zároveň mít ruku na zbrani v kapse- ať už je to nůž, teleskop, nebo kvér.

PříspěvekNapsal: 17.07.2013 12:17
od Maximus
Samozřejmě je rozdíl v sebeobranných postupech člověka, který dělá aktivně řadu let nějaký bojový sport a člověkem, který se tak nanejvýš aktivně věnuje "turistice". Pro člověka s výcvikem třeba v aikido může být samozřejmě postup dle ICS méně vhodný (nemyslím tím určitě špatný) a naopak postup výhodný pro "aikiďáka" může být pro "turistu" téměř sebevražedný.

Prevence je samozřejmě základ, ale ne vždy se tak člověk chová na 100 % podle pouček. Navíc některé situace prostě nejde předvídat.

PříspěvekNapsal: 17.07.2013 13:12
od BiSon
Marav:
diky za odpoved.
S tim nozem/pistoli/TO ti konecne rozumim; puvodne jsem to chapal tak za doporucujes nejdrive vytahnout TO, ziskat cas/odstup a pak tahat pistoli. To mi prislo ponekud nelogicke.
S druhym odstavcem souhlas. Taky by se mi nechtelo na zem. Hodne nechtelo. Akorat ze vim, ze moje uroven a schopnosti obejit aktivniho protivnika nejsou uplne optimalni. A vzhledem k tomu ze nemladnu, rychlejsi uz nebudu a na poradny aktivni a soustavny trenink mi nejak v posledni dobe nezbyva cas...

Maximus to myslim napsal presne. A nezapominejme na nike-defense :-)

Jeste dodam, ze podle myho nazoru jsou techniky az na tretim miste. Prinejlepsim. Prvni je samozrejme prevence a taktika a potom, kdyz uz se k necemu schyluje tak hlava. Ne ze umlatit nekoho hlavou, ale byt rozhodnutej do toho jit. Tvrde, agresivne, s 200% nasazenim; proste maximalne nadoraz. Druha sance nebude.
Co znam rvace, tak tohle maji v sobe.

PříspěvekNapsal: 17.07.2013 13:33
od marav
No- podle mne první je hlava. Člověk musí být 100% rozhodnut se bránit se vší intenzitou. Musí to mít v hlavě srovnané předem. Pokud to srovnané nemá, hrozí zásadní problém, že obranu nezvládne, a v rozhodujícím okamžiku ztuhne. Mám i takového známého, který má za sebou několik let tzv. "bojových umění" .... BU je něco jiného než reálný boj a ačkoli on je v BU opravdu dobrý, při reálné situaci nedokázal aplikovat to, co na tréninku zacvičil 1000x. Prostě obava z toho, že by mohl ublížit nebo podobný psychický blok mu zabránil v aktivní obraně. Proto jsem do svého cvičení zapojil i tu reálnou aplikovanou sebeobranu a skutečné BU jsem jaksi upozadil.
A z té hlavy pak vychází i ta prevence - tak jak jsem jí popsal výše.
Nacvičené sebeobranné techniky a případné zbraně k ruce už pak jsou jen nástavba- takový bonus pro obránce navíc.
A doporučuji jedno ... každý potenciální obránce by měl vědět jak to vypadá, když dostane skutečně pořádnou ránu do hlavy .... proto třeba děcka po tréninku necháváme mlátit do sebe v rukavicích. Protože kdo tuhle zkušenost nemá a pak jednu chytí- může to být pro něj právě ten spouštěč bloku, zatímco pro rozhodnutého obránce je to naopak spouštěč obrany.

PříspěvekNapsal: 17.07.2013 18:42
od Reno
marav píše:...mám za sebou celkem 18 let bojových sportů včetně aplikované sebeobrany, v posledních 2 letech aikido...

Můžeš pro zajímavost napsat, o jaké bojové sporty se jednalo?

PříspěvekNapsal: 17.07.2013 23:04
od marav
Reno píše:
marav píše:...mám za sebou celkem 18 let bojových sportů včetně aplikované sebeobrany, v posledních 2 letech aikido...

Můžeš pro zajímavost napsat, o jaké bojové sporty se jednalo?

8 let judo, pak jsem dělal u BA, kde se trénoval takový mix karate, musado, TB, aikido .... to byla právě ta aplikovaná sebeobrana, no a poslední 2... vlastně 3 roky jsem se začal věnovat čistě aikido, kde se trénuje i boj s nožem, tyčí a katanou .... tedy tréninkově s bokken a shinai apod. K tomu mám základy sportovního i historického šermu.

PříspěvekNapsal: 19.07.2013 8:16
od Gogo
Naprosto správná připomínka o tom, že si každý měl nejdříve vyzkoušet co vydrží, než začne trénovat nějaký akademický systém. Jsou lidi kteří ztratí spoustu času tréninkem a jsou i velmi dobří v předváděných technikách a pak dostanou jednu, nebo i více ran a vše je pryč. Ono je třeba si uvědomit, že útočník nejedná podle schemat a pokud je tu někdo, kdo zažil rychlý útok pěstmi v tzv. serii tak ví ,že většina nacvičených technik je k ničemu, nikdo se nenechá jen tak chytit za ruku, aby udělal obránci radost a ten mu nasadil páku. Takže se tu znovu objevuje to, že základ boje zblízka je v plném kontaktu. Samozřejmě změkčeném rukavicemi. Z toho vyplývá, že základem je pohyb a to tak abych nebyl zasažen. A to, tedy postoje a pohybové prvky je třeba cvičit jako první. Pak teprve to ostatní. Pak najednou řada tzv. bojovníků zjistí, že pokud na mě někdo útočí, tak kolikrát stačí ustoupit do správného směru a je po útoku. Navíc se tak obránce dostává do velmi výhodné taktické pozice pro protiútok. Nesmí být však moc měkký, neboť výsledkem pohybu může být i to že bude muset udeřil ze strany, nebo zezadu. To je druhá věc, kterou řada tzv. bojovníků neumí. Jakmile jim protivník změní postavení bývají vedle. Netvrdím že je to jejich chyba. Chyba je to většinou komercionalizace různých kurzů na úkor efektivity a jednoduchosti.

PříspěvekNapsal: 19.07.2013 11:39
od štaflík
Souhlas, taky jsem se na boxu divil při první krvi z rypáku, naražených žeber a prasklé sklovině. Najednou to nebyl takový balet. Ale i tak se mi to líbí :D

PříspěvekNapsal: 19.07.2013 12:32
od Reno
marav píše:8 let judo, pak jsem dělal u BA, kde se trénoval takový mix karate, musado, TB, aikido .... to byla právě ta aplikovaná sebeobrana, no a poslední 2... vlastně 3 roky jsem se začal věnovat čistě aikido, kde se trénuje i boj s nožem, tyčí a katanou .... tedy tréninkově s bokken a shinai apod. K tomu mám základy sportovního i historického šermu.

Aha. Už je mi jasné, proč se díváš "přes prsty" na tu variantu obrany člověka ozbrojeného krátkou střelnou zbraní proti napadení nožem, kdy obránce zalehne na zem, kopáním nohou udržuje útočníka s nožem mimo dosah svých životně důležitých orgánů, tasí zbraň a bum, bum, bum... Primitivní, snadno naučitelné a funkční (testováno s ochrannými pomůckami s maximálním silovým nasazením).

Jen pro ilustraci - příklad některých technik obrany proti noži ála aikido:

http://www.youtube.com/watch?v=E2iOy_AcI5o

Demonstrativně vedený pomalý útok, při kterém se "útočník" po provedení jediného bodu zastaví a jako hadrová panenka nechá "obránce" aplikovat komplikovanou techniku... Absolutně mimo realitu.

A tady realističtější demonstrace napadení nožem:

http://www.youtube.com/watch?v=4ah_0gia4A0

Poněkud rozdíl, že?

Neber si to jako nějaký osobní útok proti tobě, s některými ze tvých názorů se plně shoduji, s jinými absolutně nesouhlasím. V oblasti bojových sportů, umění a sebeobrany už se pohybuji nějakých třicet let, takže je mi dobře známo, že se mimo pár funkčních záležitostí trénuje i hromada nesmyslů. Je to zejména tím, že se nezřídka celá desetiletí předává z trenéra / instruktora na trenéra / instruktora něco, co nikdo z nich v boji (reálném konfliktu) nikdy nevyzkoušel a pouze slepě věří tomu, že to funguje. V tomto mají výhodu plnokontaktní bojové sporty, jako například štaflíkem zmíněný box, kde se nic nefunkčního neučí. Proč? Protože mají realistickou zpětnou vazbu - zkoušíš nefunkční píč***** = dostaneš do huby. :twisted:

PříspěvekNapsal: 19.07.2013 12:48
od štaflík
U boxu, jak se trénuje, je samozřejmě (z pohledu zažití bolesti a reality) "nevýhoda" v rukavicích. Jakkoliv to může fest bolet, když člověk dostane přes držku, přecijenom je to tlumené. Na druhou stranu jeden ze zásadních úderů (z boku na bradu) je i s rukavicemi "neředěný", protože tam jde o páčení čelistních kloubů.

PříspěvekNapsal: 19.07.2013 13:48
od BiSon
Mno, umet dat a dostat ranu je potreba. Akorat ze ja se vetsinou "zdrave naseru" az chytim prvni/druhou. Na ulici by to nebylo uplne fajn.

Box je fajn, chodim tam na doucovani :-) Clovek rychle a jednoznacne zjisti na cem je. Ad rukavice - buddte za ne radi! Par kluku co tam chodi se pere i venku (napr. ferovka 20 na 20 se Spartanama). Do toho ja s nema nejdu. Ale tak vypada overeni naucene latky v praxi ;-) Ale beru to tak, ze se aspon treninkove srovnavam s lidma, proti kterejm bych se mel ubranit. A rozhodne nemaji problem s tim, ze trenink je s rukavicema a ostre nasazeni bez.

Vratim se k nozi - predstava, ze bych se mel branit cloveku s nozem, ktery ma zkusenosti na urovni prumerneho ligoveho boxera (== neberu v potaz debily, co ani poradne nevi za kterej konec ten kus zeleza maji drzet), je docela desiva. Rozumne reseni jsou jenom zdrhat a nebo strilet!

OT - mozna by si treninky, systemy a vubec pristup k tomu zaslouzily nove vlakno. Samotne obrany proti nozi se to uz tyka jenom okrajove.

PříspěvekNapsal: 19.07.2013 13:51
od marav
to reno:
:-D ..... a klasická varianta nepochopení z nedbalého čtení.
Důvody mé nechuti k dobrovolnému padání na zem jsem jasně popsal a nemá to nic společného s nějakými demonstračními útoky ala aikido, kde jsi navíc pěkně účelně vybral nikoli demonstraci aikida, ale jakési zkoušky prvního nebo druhého kyu :lol: To i na vystoupení našich dětí ten útok i obrana je několikrát rychlejší.

Zároveň jsem přesně definoval čím to lehání si na zem nahradit- respektive co by vyhovovalo mně.

Osobně uznávám obranu proti ozbrojenému útočníkovi ve stylu krav maga... případně systemu nebo combat sambo.

Zjevně jsi vyšel z mé informace, že poslední 2 roky dělám aikido, a vydedukoval jsi, že ho považuji za nejlepší. No nic- Příště prosím lépe číst i předchozí příspěvky a naopak nedomýšlet si nenapsané ;)

PříspěvekNapsal: 19.07.2013 14:03
od marav
to bison.......
Ano- souhlasím - pokud by hrozil podobný útok jako je v tom odkazu od rena, tak útěk nebo střelba, respektive útěk + střelba, pokud bych tedy preventivně neměl nataženou pistoli v kapse a střílel rovnou skrz kapsu od pasu .

U tak intenzivního- jasně likvidačního útoku jaký je v odkazu je jediné řešení- pokud nejste nesmrtelný Chuck Norris okamžité odpoutání od útočníka úhybem z osy útoku a rychlý útěk, nebo stejně agresivní protiútok nejlépe zbraní, který ale musí skončit jedním dvěma údery likvidací útočníka. Pokud se vám to nepovede, jste mrtví, nebo smrtelně zranění.

PříspěvekNapsal: 19.07.2013 14:09
od sigmark
nejste na novinkach krucifix

PříspěvekNapsal: 19.07.2013 16:42
od Karlos
Kluci tady řešte napadení nožem, co se týče ostatní diskuze o sebeobraně a bojových sportech tak příslušná vlákena tu už jsou:

civilní styly boje:
Sebeobrana, bojová umění

vojenské styly boje:
Musado,Krav Maga,atd....

PříspěvekNapsal: 19.07.2013 21:56
od marav
Vážení, ať se na mne nikdo nezlobí, ale sebeobrana je komplexní téma s nožem, bez nože, atd .... oddělovat toto je nesmysl. Logicky, pokud mne někdo napadne nožem, je třeba probrat veškeré možnosti obrany .... nejen nůž kontra pistole

PříspěvekNapsal: 19.07.2013 22:59
od SharKhan
Ano, marav má pravdu.

Zaujímavá je obrana nôž vs. nôž.

Začiatkom 90-tych rokov celkom dobre popísaná téma (nôž vs. nôž) v časopise Sřelecká revue v minimálne dvoch číslach časopisu.

PříspěvekNapsal: 20.07.2013 8:31
od MacGyver
marav píše:Vážení, ať se na mne nikdo nezlobí, ale sebeobrana je komplexní téma s nožem, bez nože, atd .... oddělovat toto je nesmysl. Logicky, pokud mne někdo napadne nožem, je třeba probrat veškeré možnosti obrany .... nejen nůž kontra pistole

Ok tak si všichni bouchači, které zajímá toto vlákno odložte své ego, vytáhněte kraml z hlavy, schovejte pindíky do trenek a pravítka do šuplíku. Přestaňte mlet to samé pořád dokola a zkuste někdy poslouchat co říká druhý. ROZPAD je diskusní fórum a tisíckrát opakované monology bez náznaku ochoty diskutovat o argumentech druhé stany jednoduše diskusi škodí - vlastně ji zabíjí. Připomínám, že ROZPAD si zakládá na odbrnosti jednotlivých vláken. Kdo chce diskutovat o pšenici a skončit volnými asociacemi u výroby jaderného paliva svépomocí pro svoji kolonii, tak myslím, že ví kam má jít...

PS: Pro ty kdo po přečtení těchto řádků zbrunátněli - "také it easy, dont stress" je to nadsázka. :devil Znáte to o té huse... :mrgreen:

Připomínám čím toto vlákno začalo. Kam se dostalo a kdo v tom má prsty si můžete zjistit pozorným přečtením celého vlákna. Úvodní příspěvek:

BlackList píše:Nůž vs. střelná zbraň - zapomeňte na to, tahat zbraň proti noži (na běžnou vzdálenost) - někde na netu jsou k nalezení videa toho, jak trénovaný a připravený(!) střelec zkouší tasit a vypálit (naprázdno) proti člověku s nožem, nachystanému k vyběhnutí a bodnutí.
Ne, do cca 10m je to v podstatě souboj nůž proti holým rukám - zbraň je na nic a nemá cenu ji vůbec tasit, protože je to prostě pomalé :) Jedno bodnutí/říznutí stačí, je to drsné, ale to je realita.
Otázka pro místní střelce: trénujete nějak i beze zbraně (obranné techniky, zbraň v pouzdře, následná střelba v případě možnosti), nebo "jen" tasení a střelbu? ;)

S tou převahou nože při útoku na blízko máš naprostou pravdu! Na webu je plno videí nůž vs. pistole na pár metrů, ale není nad vlastní zkušenost, že? Zkoušeli jsme to s kamarádem, dlužno říct, že jsme oba dva obyčejné netrénované kanclkrysy... Metodou pokus-omyl jsme ke svému překvapení zjistili, že pro nás jedinou, jakž-takž použitelnou reakcí na útok nožem bylo hodit okamžitě krovky na zem nohama k útočníkovi, zuřivým kopáním mu bránit v přiblížení/bodnutí a teprve na zemi tasit pistoli s následnou střelbou z polosedu mezi vlastními koleny... Chápu, že to vypadá jako úplná blbost a je s tím spojena celá řada rizik, švihnout sebou dobrovolně na zem, kam se z mnoha dobrých důvodů nikdo nechce sám při běžné půtce dostat... A dost možná to je kravina i v tomto případě obrany před nožem a nejspíš existují nějaké lepší způsoby obrany, nám-úplným laikům ale paradoxně dával nejvyšší šanci právě tento ;)

PříspěvekNapsal: 20.07.2013 8:44
od Karlos
marav píše:Vážení, ať se na mne nikdo nezlobí, ale sebeobrana je komplexní téma s nožem, bez nože, atd .... oddělovat toto je nesmysl.

Toto vlákno je o obraně při napadení nožem, tedy patří sem vše co s tím souvisí, vše ostatní zde nemá co dělat, na to si založte samostatná vlákna. Informace je potřeba strukturovat mají-li být snadno dostupné a přehledné, k čemu bude vlákno o sebeobraně čítající 150 stránek když se v něm nikdo nebude orientovat natož aby ho četl? Tedy i komplexní téma sebeobrany je třeba se snažit nějak rozumně rozdělit do samostatných podtémat, která se sice vždycky budou trochu prolínat ale umožní udržení alespoň základní přehlednosti.

PříspěvekNapsal: 20.07.2013 10:09
od marav
Možnost obrany s tím lehnutím na záda souvisí také s tím, jakým způsobem nosíte pistoli. Třeba si neumím představit tasení v situaci, kdy mám kvér na opasku zadní části pravého boku. Takže padání naznak s následným tasením připadá v úvahu pokud máte zbraň v podpažáku, nebo na opasku vpředu, případně v ledvině s rychlorozepínáním na jednu ruku. S pistolí na opasku od boků dozadu .... nedoporučuju.

Stejně je to legrace. Představa, že mne někdo bude chtít zabít, nebo ohrožovat nožem tak, aby mne mohl pro něj bezpečně okrást tím, že mi ten nůž ukáže ze 2m a prudce zaútočí ...... to fakt ne. Útok takového typu přichází nečekaně až z bezprostřední blízkosti, kdy útočník dojde až k cíli a nůž vytahuje až když je s obětí v kontaktu. Nůž je až do doby útoku schován v kapse, v rukávu nebo ve srolovaných novinách a obrana proti takovému útoku je pouze v teoretické rovině, protože napadený ví o útoku až v okamžiku, kdy se ho nůž dotýká, případně pokud již je bodnutý nebo podříznutý. Této formě útoku se lze bránit pouze prevencí, o které již bylo několikrát psáno- byť pro některé s tímto tématem nesouvisí.
Útoku nožem ze vzdálenosti několika metrů v 99% bude předcházet konfliktní situace, během níž se obránce má možnost připravit tak, aby stihl tasit i střílet včas. Třeba i tím, že bude od potenciálních útočníků udržovat i během verbálního konfliktu dostatečnou vzdálenost.

Ano- jsem pro téma "Sebeobrana" s podtématy "Obrana proti ....." klidně i proti tanku. Tam se konečně vyřádíme všichni :lol:

PříspěvekNapsal: 20.07.2013 13:33
od Kanaďan
Necitujeme předchozí příspěvek. Karlos.
Máš pravdu. Bohužel je to tak. I proto svým kamarádům jako obranu proti noži radím klasickou věc: snaž se chytit ruku snožem a křič Nůž. protože budeš ztracený, ale snad zachráníš aspoň okolí.

PříspěvekNapsal: 20.07.2013 16:59
od Reno
marav píše:to reno:
:-D ..... a klasická varianta nepochopení z nedbalého čtení.
Důvody mé nechuti k dobrovolnému padání na zem jsem jasně popsal a nemá to nic společného s nějakými demonstračními útoky ala aikido, kde jsi navíc pěkně účelně vybral nikoli demonstraci aikida, ale jakési zkoušky prvního nebo druhého kyu :lol: To i na vystoupení našich dětí ten útok i obrana je několikrát rychlejší.

Zároveň jsem přesně definoval čím to lehání si na zem nahradit- respektive co by vyhovovalo mně.

Osobně uznávám obranu proti ozbrojenému útočníkovi ve stylu krav maga... případně systemu nebo combat sambo.

Zjevně jsi vyšel z mé informace, že poslední 2 roky dělám aikido, a vydedukoval jsi, že ho považuji za nejlepší. No nic- Příště prosím lépe číst i předchozí příspěvky a naopak nedomýšlet si nenapsané ;)

Můj názor rozhodně není ovlivněn nedbalým čtením, jak se domníváš. Obrana proti útoku nožem je vždy obrovské riziko, kterému je žádoucí se za každou cenu vyhnout, např. útěkem. V tom se určitě shodneme. Ale ne vždy je útěk možný, ať už díky prostorové dispozici (není kudy), nebo jiným důvodům, např. je se mnou další ohrožená osoba, na které mi záleží (marava bych samozřejmě klidně obětoval, respektive použil jako vhodný "štít" :twisted: ), nebo se jedná o zákonnou povinnost zakročit ze strany silových složek a podobně. Tvá varianta utěku se současným tasením pistole je sice zajímavá idea, ale co když nebudeš mít prostor kudy utíkat? V tomto vlákně jsme diskutovali zejména o variantě útočník s nožem versus obránce s pistolí / revolverem. Nejlepší šance pro obránce, jak útok nožem přežít, je právě být ozbrojen krátkou střelnou zbraní. Obecně je v reálné sebeobraně absolutně nežádoucí, dostat se na zem, natož dobrovolně. Ovšem ve zde probírané situaci je ono zalehnutí vysoce efektivní výjimkou, která ti pomáhá udržet životně důležité orgány mimo dosah nože a zároveň poskytne čas a prostor vytasit a použít střelnou zbraň. Tato technika se regulérně vyučuje i v části státních ozbrojených složek. Funcionalistickým trendem sebeobrany jsou jednoduché, maximálně univerzální techniky, které si člověk 100% osvojí, ne stovky a tisíce variant řešení každé situace. Každopádně ono se traduje spousta nesmyslných dogmat, jako třeba to, že je v takové situaci z časových důvodů vhodnější zbraň vůbec netasit a bránit se holýma rukama, což neznamená nic jiného, než dobrovolně podstoupit několikanásobně vyšší riziko vlastního úmrtí / těžkého zranění. Obrana proti noži holýma rukama je tak vysoce riziková loterie s nejasným výsledkem, že se jí některé školy sebeobrany cíleně téměř nevěnují. I teleskopický obušek, u kterého je vůči noži často zdůrazňovanou "výhodou" jeho větší dosah, není v praxi žádným šlágrem, protože účinně zasáhnou a tím spolehlivě vyřadit rychle se pohybujícího útočníka máchajícího nožem není nic lehkého, jak se mnozí teoretici domnívají. Každopádně pro většinu lidí pořád výrazně lepší, než holé ruce. Co se týče umístění pouzdra s pistolí / revolverem - za svou letitou praxi jsem zatím zažil jediného člověka, který ho nosil umístěné vzadu na ledvinách. Ti ostatní by tedy neměli mít s tasením v leže problém. Co se týče tebe a aikida - u lidí, kteří se dlouhodobě cíleně věnují tréninku reálné sebeobrany, bych očekával spíše progresi, tedy na základě získávaných zkušeností posun od méně funkčních systémů k těm efektivnějším. Aikido v tomto smyslu znamená těžký protisměr.

PříspěvekNapsal: 20.07.2013 21:08
od marav
to reno.... achjo , pokud nebudu mít prostor, budu muset přistoupit k jiné variantě .... ale o tom je celá debata... odpoutání ( útěk ) je jedna z variant. Netvrdil jsem nic o tom, že je univerzální, pouze jsem konstatoval, že se o ní nikdo nezmínil, na rozdíl od prosazování pádu na záda a kopání nožičkama. ( čímž netvrdím, že je to neúčinné, nebo, že se to nevyučuje - je to opět jedna z možností )
Aikido jsem začal cvičit proto, že nebudu mít stále 85-90kg a nedokážu pořád skákat přes 3 lidi skokem plavmo, prostě stáří se blíží a aikido je vhodné i pro lidi slabší, protože využívá energie útočníka, je tedy vhodné pro ženy i třeba seniory, a já hledám univerzálnost, jednoduchost a dlouhodobou použitelnost. Tvrdit, že aikido je krok zpět může člověk, který o něm příliš neví a nevyzkoušel ho. Mimochodem téměř stejné některé techniky jako aikido používají i jiná BÚ, jako jiu jitsu, eskrima, combat sambo, systema apod. A o nedbalé čtení se u tebe jedná, protože zatímco mi předhazuješ aikido, já už jasně napsal, že pro obranu proti ozbrojenému útočníkovi uznávám hlavně krav maga, systemu a combat sambo.
S mnohým cos napsal souhlasím, s mnohým naopak ne - obzvláště ne s tím, kde oponuješ něčemu co jsem nenapsal ;)

zbytek viz můj rozbor napadení nožem v minulém příspěvku.

PříspěvekNapsal: 21.07.2013 11:29
od Reno
Seš na omylu, s aikidem mám osobní zkušenost. A nehodlám ho více řešit, protože bych musel být sprostý. Ty tvoje otřepané klišé a pohádky na dobrou noc pro malé aikidoky o jeho použitelnosti mi stačily.

PříspěvekNapsal: 21.07.2013 11:55
od marav
:lol: tyhle debaty jsou vážně zábavné ...... techniky, které se vyvíjely několik století, prověřené válkami .... prý nejsou použitelné .... no myslím, že třeba Seagalovi bys takový nesmysl nevysvětlil, natož abys mu ho dokázal :lol: ..... ae sledovat váš souboj by mohlo být určitě velmi zajímavé. Mimochodem on ty tvé nepoužitelné techniky učí americké policisty ..... a určitě jen proto, že jsou nepoužitelné.

Tenhle zápasník MMA si myslel to samé co ty, než zjistil jaká je pravda: http://www.youtube.com/watch?v=QWpVUMCcSys

PříspěvekNapsal: 21.07.2013 13:35
od sigmark
tyhle debaty jsou mozna zabavne, ale spolehlive zabijou jakekoli tema, ve kterem k nim dojde :-/

PříspěvekNapsal: 21.07.2013 14:47
od Reno
V tomto vlákně jsme marave silně OT, ale snad to někdo z moderátorů nebo adminů přesune tam, kam to patří - vzhledem k aikidu nejlépe do koše.

Jakými válkami že jsou ty techniky aikida beze zbraně prověřené, když se války vedou zbraněmi a ne holýma rukama? Jasně, spousta asijských mistrů bojových umění měla potřebu napsat tlustou knihu o tom, jak bojovat, přitom celoživotní počet jejich opravdových fyzických střetnutí, pokud vůbec nějaké kdy absolvovali, překoná standardní vyhazovač za jediný víkend. Mají tedy funkčnost toho, co roky učí a předávají dál, ověřeno v praxi? Naprosto minimálně, nebo spíše vůbec. To tebou odkazované video má být jako argument funkčnosti aikida? Nějaký "zápasník MMA", co útočí klacíkem jako naprostý zpomalený retardér a pak nechá japončíka bez odporu kroutit si ručičkou? Co kopne nohou tak, že zůstane stát zády k soupeři a čeká, aby mu mohl nasadit škrcení? :lol: :lol: :lol: Nějaké věrohodnější divadýlko jsi na netu nenašel? :roll: S obhajobou funkčnosti aikida se "statečně" schováváš za Seagala? :lol: Kdybych měl tu možnost, rád bych ho otestoval. Mám toho dost plnokontaktně odboucháno s i lidma s tituly mistrů světa či republiky, stejně tak reálných střetů v rámci mé profese, takže opravdu nevím, proč bych si měl ze Stevena sednout na prdel. To možná ty. Každopádně co se týče pseudo aikidoky Seagala - tomu by něco z aikida snad i fungovat mohlo, ale jen proto, že je velkej a těžkej... :lol: A jeho výuka některých amerických "obecních" policistů? Je to mediálně známá postava a tak vystupuje v různých pořadech, dělá to sledovanost a tím peníze. V ozrojených složkách po celém světě se vyučují / trénují systémy různé kvality, od špičkových přes průměrné až k nesmyslům. Kam patří Steven? Realita není akční film. Bruce Lee byl podle svého mediálního image geniální nepřemožitelný bojovník, bohužel se nikdo nikdy nedozvěděl, koho že to vlastně porazil a on sám odmítal jakoukoliv plnokontaktní konfrontaci, kde by své kvality mohl potvrdit. Závěrem dodávám, že už s tebou na téma aikida nehodlám diskutovat, protože by to přineslo jen nekonečné omílání nesmyslů typu, že nekalený teleskop je super a kalený si pořizují jen hlupáci, co do něčeho zbytečně mlátí.

PříspěvekNapsal: 21.07.2013 18:57
od marav
reno otestuj si..... pokud vím, tak Seagal poslední dobou zajíždí často do Ruska ... nic ti nebrání se přihlásit na camp a vyzvat ho. Kamarád se účastnil třeba v Paříži. Pak zde můžeš informovat jak to dopadlo.
Pak můžeš totéž zkusit s Ryabkem nebo Vasilievem ;)
Vzhledem k tomu, že aikido vychází z principů boje mečem ..... je opravdu úsměvné číst od údajného odborníka na BJ poznámky o tom, že aikido je pouze o boji beze zbraně ..... mé poznámky o krav maga atd jsi zřejmě ani nezaznamenal ... no nic ... další zbytečná debata s někým, kdo má svou pravdu a přes to nejede vlak.
Mimochodem tu blbost co jsi napsal nakonec napsal kdo ? Já to tedy rozhodně nebyl... i když se vehementně snažíš o tom okolí přesvědčit. Nechcete admini třeba vysvětlit účastníkům, že racionální debata není soutěž o velikost pindíka?

PříspěvekNapsal: 21.07.2013 19:13
od Fabulous
Panove, ukonceme tohle nekonecne, opakujici se flamovani. Posledni varovani.

PříspěvekNapsal: 21.07.2013 22:01
od MRAK
jasně bylo řečeno KONEC !!!!

a popravdě už začínám bejt fakt dost otrávenej

PříspěvekNapsal: 01.08.2013 6:23
od Hoonzaa
Tak natohle bych vyzrál nedávno jsem si koupil sadu 4 vrhacích nožů :) .

PříspěvekNapsal: 01.08.2013 7:11
od marav
Hoonzaa píše:Tak natohle bych vyzrál nedávno jsem si koupil sadu 4 vrhacích nožů :) .

pokud s nima umíš- ok...... jinak je lepší šuriken ;)

PříspěvekNapsal: 02.08.2013 7:04
od DeadMan
Opravdu dobrých vrhačů nožů je jen pár a i u nich jsem nikdy neviděl, že by byli schopni v bojové situaci (pokud někdo neví jak vypadá skutečný boj tak to je pak těžké) takto někoho zněškodnit ať už nožem či šurikenem atd.

Realita je něco jiného než film kluci ;)

PříspěvekNapsal: 02.08.2013 17:33
od Heike
Aikido je cesta nejmenšího odporu, princip, nechápu proč se při napadení snažit o šihonage, když třeba technika z MMA je zrovna v tu chvíli lepší. A k tomu Segalovi: Znal jsem cikána co říkal že jeho brácha zná Bruce Leeho. Kolikrát je mi trapně že se aikidem zabývám, přesně pro tohle. To že Uešiba neměl samopal neznamená, že není aikidem je pokropit dávkou, není podmínka že obrana musí být jak za dob samurajů-(jasně, dřív to bylo aikijutsu, než mě chytnete za...slovo)mimochodem lidí co cvičili x hodin denně-celý den byl tréninkem-kdo z vás aikodoků tak žije i dnes, na Vás můj názor neplatí. Zbytek, včetně mě, se jen pokoušíme přiblížit. Bylo by hezké, aby příznivci neotřelých způsobů popsali, zda se reálně podařilo v boji uspět-třeba i ty šurikeny, vrhací nože-a co na to řekli u soudu. Můj názor k věci: Distanc-vzdálenost-střelná zbraň, pepřák, útěk, nejde li, židle, klacek, opasek, čekám li něco. Mikinou omotat levou ruku, získat situačně převahu-výkřik, svítilna, pak třeba ty vrhací nože :roll: . Každá situace je jiná, 95%učebních látek většiny stylů je obrana, ale 95% střetu by měl tvořit útok. Je jedno co si představíte, hodit kapesník,živou kočku, klíče, zamávat za útočníka, jako na kamaráda. To je ta lepší situace kdy je čas, když není, pokusit se a nechat to na Božím soudu, když se nepokusím, tak se věnovat tiše svému rozkladu. A ještě jeden poznatek: Na každého útočníka v reálu koukejte jako by měl v ruce nůž...nebudete nemile překvapeni :twisted:

PříspěvekNapsal: 06.08.2013 17:44
od marav
Já zase nechápu proč pokud někdo napíše, že se zabývá něčím, že je mu hned předhazováno, že by musel požít právě to. V reálném boji se použije cokoli aniž by obránce řešil jaká to je technika... jakože nebude, protože v reálném boji se čistá technika v podstatě použít nedá, pouze její část, nebo několik částí různých technik, nebo jen prostě metoda udeř jak můžeš a hoď co můžsš ( přičemž raději hodím šuriken než nůž- o čemž byla má poznámka výše )..... Veškerá hodnocení, že nějaké BU je lepší nebo horší, nebo k ničemu jen ukazuje na to, že autor výroku je mimo. Nehledě k tomu, že techniky v mnoha stylech jsou si velmi podobné, nebo téměř totožné ( hlavně páky ) prostě proto, že vychází z lidské anatomie.
A opět je to akademická debata a teoretizování o vp

PříspěvekNapsal: 06.08.2013 17:51
od big bang
Obrázek

Obrázek

:D :lol: ;)

PříspěvekNapsal: 06.08.2013 18:08
od Hohepa
Košile hezká ,
ale co můj nejlepší přítel ?

PříspěvekNapsal: 06.08.2013 21:14
od Heike
No, to je na komandos dýku, košilka. Nebo na misericordiu, či jak tomu nadávali. Prostě na šídlo. Asi neznáš Ariel, když není běloskvoucí

PříspěvekNapsal: 06.08.2013 21:18
od Heike
Jinak šuriken je souhrnný název vrhacích předmětů se špicí-patří mezi ně jehly, hvězdice, nože.

PříspěvekNapsal: 15.08.2013 8:56
od marav
Takže k realitě...... nevím proč, ale debata se zvrhla pouze na případ skutečného smrtícího útoku nožem bez předchozího varování . Pravděpodobně proto, aby byla možnost obhájit ten styl obrany s leháním si na zem. Komu z diskutérů něco takového hrozí? Vsadím se, a policejní statistiky to potvrzují, že takových útoků se v ČR stane tak 1-2 do roka ..... a to možná ani jeden, protože vražedný útok nožem se provádí většinou ze zálohy a zezadu, aby oběť neměla o útoku do poslední chvíle ani tušení. Podle mých informací v podstatě u 100% .... ok 99,9999% útoku nožem předchází hádka, přepadení někde v parku s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz atd, prostě v těchto procentech jde vždy o situace, které obránce může preventivně ovlivňovat a předcházet jim. Obcházením rohů, nepohybováním v odlehlých tmavých uličkách a cestách mezi domy či v parku apod. A pokud do takových míst musí jít, není problém mít v ruce i v kapse připraveno překvapení pro případného útočníka s reakční dobou v desetinách vteřin: krabičku s pepřem, pepřový spray, teleskopický obuch, taser, nůž nebo pistoli.
Tohle je třeba natrénovat a zde probírat. Reálné situace, které mohou každého z nás potkat. Bavit se o obraně proti vrahovi, který tahá svůj nůž viditelně nějakých 10-6m před obětí - to je prostě z mého pohledu nesmysl. Pokud vás skutečně někdo bude chtít zabít nožem, napadne vás zezadu říznutím do krku nebo bodnutím do ledvin a vy si toho všimnete až v okamžiku, kdy budete mít čepel v sobě. A takovému útoku se neubráníte. Lze mu pouze předcházet- respektive minimalizovat jeho pravděpodobnost právě celkovým preventivním chováním.

PříspěvekNapsal: 15.08.2013 15:45
od Heike
Musí být útok smrtící? Známého bodla holka závislá na pervitinu. Přežil, vzali mu kus jater, pár měsíců si poležel. Za bílého dne na ulici plné lidí. Myslela že po ní jde-sleduje ji přes odraz výlohy. Ale to v těch statistikách není, že. Klasika, v hospodě se opilec rozhodl bodnout soupeře, opět zranění, zakročili včas lidé kolem, nože si všimli až když se zraněný svalil zakrvácený-ani on sám si nevšiml že byl bodnut asi 10 vteřin, předcházelo tomu mlčení útočníka. Hrozí to podle mě každému, koho si vyfetovaný paranoik přebere po svém. Jednoho experta našli schovaného v potoce, s kamenem v ruce-číhal na auto, před kterým uběhl během dopoledne asi 20 km, a byl si jistý že to auto jezdí kolem a nahání ho-byla to dodávka PPL, takže číhal, aby po řidiči hodil šutr. Takže mě zajímá situace kdy je reakčního času minimum, případy kdy s dotyčným můžu pokecat a připravit se...jinak jsem psal, bránit se útočníkovi vždy jako by měl nůž, nepočítat že nůž uvidím.

PříspěvekNapsal: 15.08.2013 16:35
od marav
Jinak řečeno .....potvrzení mnou napsaného.
U případu s feťačkou na ulici není nikde popis toho útoku ...... nelze reagovat.
U případu v hospodě potvrzení mnou napsaného, že napadený si všimne útoku až když má čepel v těle....... opakuji, že takovým útokům lze předcházet pouze preventivním chováním, v případě hospody si třeba sedám zásadně do rohu se stěnou za zády pokud možno abych viděl na vchod.
S poslední větou souhlas.

PříspěvekNapsal: 15.08.2013 21:57
od Heike
Ať nejsem za kecala, napíšu v SZ blíž kde k incidentu došlo, přijde mi že máš přístup k policejním databázím. Já se nehádám, ale sám mám na tréninku rád, když si modelovky komplikuju...jako extrém cvičíme na ledě v rukavicích atd...souhlasím s přístupem.

PříspěvekNapsal: 08.01.2014 0:10
od Reiser
Video z dnešního tréninku. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=I2xkWG1aE54&feature=youtu.be

Edit: ta youtube featura nějak nefunguje tak jsem to změnil na klasickej link.

PříspěvekNapsal: 08.01.2014 7:51
od hipik86
major Hippik, který dnes má v Praze seminář (v rámci Military Community Meeting) o "Bojových nožích" (a údajně člověk co do AČR zavedl musado) ve své předcházejícím seminář tvrdil, že nejlepší obrana při napadením nožem je teleskop. Údajně laik vyzbrojený teleskopem hravě porazí profíka používajícího nůž.
Nevím co je natom pravdy, zatím jsem nikdy nůž nemusel použít. Ale musím potvrdit, že už jen ten zvuk rovnajícího se teleskopu mi vždy zajistil výhru..

PříspěvekNapsal: 08.01.2014 9:31
od big bang
ak nie ste profík tak vás zachráni pred profíkom len to že viete rýchlejšie utekať ako profík alebo ak spraví profík na vás útok tak pri tom zle šliapne a natlčie si pri tom kokos a zlomí členok, toľko podľa mňa k tím šancám s profík s kudlou verzus amatér s teleskopom :lol: