Palivo do motorových vozidel

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.

Re: Palivo do motorových vozidel

Příspěvekod Chorche » 01.08.2017 10:36

jednou sem zapoměl na letišti plastovej kanystr s benzínem na slunci a nafouk se jak balón za hodinu co sem byl lítal. Moc nescházelo a byl průser...
Chorche
VIP

Příspěvekod TomSmith » 01.08.2017 11:48

Ono je tam fakt čím dál víc sfinstva, zajímavý je třeba tolulen (3-10%) viz. bezp.listy ;)
Začínají být i problémy i s těsněním (fluorkaučuk) která v tom sajratu začínají bobtnat.
Jinak pěkné video porovnávající Alkylátový benzín Aspen s Naturalem: http://video.idnes.cz/?idvideo=V151209_102132_hobby_krr
TomSmith

Příspěvekod viktor » 01.08.2017 18:59

to uz je vazne rozpad, ten clanek je perla sama o sobe :D naprosto bozi je například veta : " lih konzervuje " zde ve spojitosti s motorem :-) prima tad od ted můžete klidne prejit při konzervaci svých zbrani na lih ( koupite ho v kazde drogerce LIH TECHNICKY za cca 80 - 90 kc/l ) a uvidíme co to udela. :D
apropo co je to krakovani ? servizaci to predpokladam vedi stejne tak technologii vyroby benzinu :D
viktor
PS : jestli se něco za posledních 25 let povedlo tak to ´vymlátit z tohoto naroda technickou inteligenci a to téměř dokonale
omluvam se za ten sarkasmus ale dnes jsem mel fat dost tezkej den
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod Permonik » 02.09.2017 18:35

Máte někdo přehled, co vše se dá sehnat za benzín bez přídavku ethanolu? Nemusí být vysloveně bez bio, protože ETBE se počítá prý též jako bio a to by mi nevadilo. Jediný, kdo se tím chlubí, tak Benzina s Verva100. Kdysi to říkal i OMV o tom MaxxMotion 100plus, ale teď již to tvrzení zmizlo. Prý snad ještě benzín od Mol - evo natural 100+, ale opět neuvádějí přesně. Nicméně nepotřebuju vysloveně 98 a víc oktanový benzín. N95 bez biolihu by mi stačil. Resp. co nejlevnější. Aktuálně mi to vychází na tu verva100 s použitím tank karty od benziny pro korunu na litr slevu.
Permonik

Příspěvekod Serža » 02.09.2017 21:46

balkán si na eko moc nehraje - ideál je Bosna, kde je navíc palivo levné
obvykle na tamní natural95 jezdím se spotřebou tak o 15-20% nižší, než tady
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod Patrol » 02.09.2017 22:07

S oblibou tankuju u EuroOil je to taková ta menší síť čerpaček s modrým logem. Před časem jsem se dozveděl, že jako jedni z mála prodávají palivo bez bio sraček,takže když to jde, tankuju u nich. Cituji ".....v síti EuroOil je k dostání stoprocentní bionafta a bioethanol E85, díky čemuž EuroOil jako jediný na trhu může nabízet i běžnou motorovou naftu zcela bez biosložky....."
A navíc mají celkem slušný ceny. Škoda, že nemají víc čerpaček.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Patrol

Příspěvekod DeadMan » 03.09.2017 6:56

U nás se jezdí pro kvalitní paliva zde: http://www.transeurope.cz/website/mainmenu/mainpage/
You cannot kill me as I am already dead!
DeadMan

Příspěvekod Permonik » 03.09.2017 10:37

Patrol: Oni to tvrdí ale jen u nafty, že neobsahuje biosložku. https://www.ceproas.cz/eurooil/sortiment-paliv U benzínu nemají žádnou zmínku, pouze že jejich vylepšený benzín Optimal BA95 obsahuje aditiva extra přizpůsobená pro paliva s obsahem bioethanolu.
Permonik

Příspěvekod pracintl » 03.09.2017 11:48

EuroOil, B95 Optimal v plechovém 20l kanistru jsem ho měl 3 roky bez známek separace, či jiného znehodnocení. Spotřebován v autě, pile a sekačce bez problémů. Skladováno na podlaze v garáži, žádné míchání, prostě to tam 3 roky leželo. Nafta to samý.
pracintl

Příspěvekod viktor » 03.09.2017 12:54

problém u 95 na skoro všech pumpách v CR, ( mimo pohranici kde se vyplati brat benzin ze zahranici ) je stejnej, lisi se jen barvou . a samozrejme cenou ... lih neboli biosložka v benzinu nevadi a není pricinou problemu. problémy zpusobuje jista slozka benzinu vyrabena ( druh benzinu ) která se vyrabi krakovanim asi od roku 2002. TA ma tendenci polymerovat a vytvari něco jako kulicky " gumy " v benzinu. Proces polymerizace urychluje, teplo, svetlo a UW zareni. v 100 oktanu tahle slozka není. Rezume je asi takove skladovat lze dobře 100 oktan, 95 také ale v chladu a ve tme.
viktor
ps prestante blbnout uz z bioslokou v benzinu protože to je fakt pitomina.. :D
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod Chorche » 03.09.2017 19:59

a co dle tebe žere gumový palivový hadice?
Chorche
VIP

Příspěvekod sunny-x » 04.09.2017 7:02

Kamarád dělá rozbory paliv pro ČOI v Ostravě. Říkal mi následující. ČSN na paliva je již od svého vzniku značně lobisticky vytvořena, to znamená, že veškerá čistota paliva je dle norem pouze 98%. U benzínu se tudíž přimíchává již 1,99% VODY. Do nafty se zase přimíchává nějaká jiná sra*ka (už si nepamatuji). Na benzínkách si můžete nechat předložit dodací list paliva, které jste natankovali (je to jejich povinnost). Tam je jasně napsáno i složení, tudíž se dozvíte podíl biosložky v %. Vodu tam nehledejte, ta je již započtena v "nečistotách paliva". Příklad: MOL (91% benálu + 2% vody + 7% bio). Jinak jak je známo, tak LÍH na sebe váže vodu, a proto starým autíčkům rezne palivová soustava zevnitř atd. Já si to občas nechávám ukázat (dodací list), obsluha o tom nic moc neví. Jinak v naší ČSN je maximálně 98 okt. Cokoli vám pak "slíbí" prodejce na stojanu (100) nemusí dodržet, protože je to dle ČSN napsaném na stojanu :-)

Moje zkušenosti za posledních cca 6 měsíců:
MOL v benzínu 7% biosložky.
EuroOil v benzínu 4% biosložky (jsou to čerpačky patřící ČEPRU = dobrá volba). PS: o tom novém benzínu zatím nic nevím 95E optimal (nemá / má a kolik - můžete mě doplnit).
OMV má taky ten dražší benál s 0,5% bio. Je to 98 okt. Taky dobrá volba.
Benzina 100+ byla před 4 měsíci absolutně čistá bez bio a dováží se k nám přímo z německa (má skutečných 100 okt. dle německých norem). Ale mám zprávu od kamaráda co to bere do letadla (UL), že již má 0,5%.

Já vím, zní to fakt blbě... nezbyde vám, než se osobně přesvědčit na "Vaší benzínce". :tmi
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
sunny-x

Příspěvekod Permonik » 04.09.2017 16:23

Ze sousedního fóra:
v současné době je to na EuroOilu s ethanolem takto (objemová procenta):
Optimal95E - dle várky 0-5%, běžně 4-4.9 %
Natural95 - dle várky 0-5%, běžně 4-4.9 %
BA98 Super Plus - bez ethanolu, 10-12 % ETBE
Permonik

Příspěvekod Fantozzi » 24.11.2018 15:29

Dnes jsem rezal strom a mel jsem jeste zbytek benzinu cca 2 roky stary i s olejem, kupovany myslim u Eurooil a pila normalne jela, start na poprve.
Fantozzi

Příspěvekod Hohepa » 24.11.2018 16:49

Hele ono to není černobílé . Jen jede - nejede. Ona ta mazací schopnost klesá postupně, ne skokově.

Jde o to, že s kvalitním mixem ti ta pila natočí řekněme stovky motohodin, s mizerným ti po deseti, dvaceti motohodinách postupně chcípne na opotřebení.

Pokud s tím někdo řeže hodinu jednou za dva roky, tak má pocit, že když pila vydržela patnáct let tak je to supr .

Táta měl Žigulíka. Za komančů co cca tři-čtyři roky měnil vačku.
Prý to rusáci prostě neumí udělat.
Když tam po revoluci začal dávat kvalitní olej ( Shell, Castrol aj.)
a néé ty sračky s Parama Pardubice, :head
tak ty vačky přestali odcházet a s tou poslední jezdí synovec doteď.
Tedy ta poslední cca dvacet let drží a pochybuju, že proto protože se to "rusáci" naučili.
Prostě na kvalitním oleji už natočila pětkrát tolik, co vydržela při mazání sračkama.
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Příspěvekod dracekvo » 24.11.2018 19:05

Co vím, tak pokud je namíchanej benzín s olejem už dlouho, tak se doporučuje tam trošku oleje přidat.
Pokud se dá víc oleje, tak to maximálně čoudí. Ale pokud je oleje málo, tak je jasný co se v motoru děje.
dracekvo
VIP

Příspěvekod Fantozzi » 24.11.2018 19:14

Oleje tam vzhledem k dymu bylo dost (kvalitni original dolmar), ale myslel sem ze tak stary benzin uz bude v haji.
Fantozzi

Příspěvekod sunny-x » 25.11.2018 20:09

Minulý týden jsem tankoval na EuroOilu (Petřvald) a kontroloval biosložku v benzínu 95. Momentálně tam mají 0% (absolutně nic). Je to z důvodu, že explodovala výdejní stanice v Loukově, kde se i palivo míchalo s biosložkou. Nyní se benzínky Čepra (Severní Morava) zavážejí ze skladů v Sedlnici a tam nemají možnost palivo míchat (státní rezervy), tudíž je čisté. Bude to tak minimálně do konce roku, ale opravit Loukov "prý" bude trvat tak 3/4 roku.
sunny-x

Příspěvekod sroub » 05.12.2018 9:48

sunny-x píše:....Benzina 100+ byla před 4 měsíci absolutně čistá bez bio a dováží se k nám přímo z německa....

Verva 100 od benziny se vozí z Rakouska, má podle EU normy 98 oktanů, a aditivuje se takovym modrym sajrajtem kterej sviní všechno kolem, ale zvedá oktanové číslo o dva stupně.
98oktanový benzín se pokouší vařit v Kralupech, ale z jistých důvodů tam maj problémy s výrobou....
Non multi, sed multa
sroub

Příspěvekod sunny-x » 05.12.2018 10:57

Dle mých informací má verva skutečně 100 okt, ale naše norma bohužel nezná 100, ale pouze 98 okt, proto se píše u nás tedy dle normy jako palivo s 98 oktany. Toť mé info z jedné "zkušebny paliv ČR". Info je cca rok staré.
sunny-x

PředchozíDalší

Zpět na Palivo, zdroje energie, světlo a teplo