Alternativní klimatizace

PříspěvekNapsal: 13.05.2018 18:07
od Rafael
Žena dnes viděla v TV domácí klimatizaci z PET láhví s ledem a ventilátorku a....
Při té příležitosti jsem si vzpomněl a vyčenichal jednu opičárnu:
Co říkáte na tenhle bangladéžský nápad?
Kdyby se zajistil průvan nebo aspoň nějaké proudění vzduchu tak by to snad fungovat mohlo ne?
Anebo je to něco jako perpetum mobile?

https://www.youtube.com/watch?v=T7xkGDLvXVY
https://www.youtube.com/watch?v=Oh9LhrLGUc4
apod.

Re: Alternativní klimatizace.

PříspěvekNapsal: 13.05.2018 19:34
od bivoj
Rafael píše:...Co říkáte na tenhle bangladéžský nápad?...

Že je to pičovina non plus ultra. Vlastně je to naopak takový ohřívač, protože teplota vzduchu na výstupu z hrdla bude o pár setin stupně vyšší než na vstupu.

Edit - nedejte se zmást na konci toho druhého videa tím měřením - je to takový laciný trik - měří totiž pouze teplotu vzduchu, který ten ventilátor odněkud (z chladnější části) nasává - kdyby změřil teplotu na vstupu a na výstupu těch petek zárověň, tak by byly naprosto stejné (resp na výstupu by byla nepatrně vyšší, pokud by měl laboratorní teploměr schopný měřit na tisíciny).

Re: Alternativní klimatizace

PříspěvekNapsal: 14.05.2018 5:23
od krvfx
Viděl jsem něco jiného, co funguje (původem z Číny nebo jihovýchodní Asie). Vzduch byl veden hliněnými trubkami, které byly polévané vodou. Akorát u nás je to nepraktické.

PříspěvekNapsal: 14.05.2018 5:48
od proforma
Ohledne klimatizace bez klimatizace mam ve svem byte v podkrovi s okny na jih bohate zkusenosti. Nejlepsi klimatizace je pres den zatahnout rolety (idealne predokenni, nebo alespon meziokenni), vecer (22-23 hod.) otevrit okna a dvere, udelat pruvan a hodit pred okna mokre prosteradlo. Je-li hodne velky horko (pres den okolo 40 C a v noci nad 25 C), tak i nekolikrat za noc menit. Tak se teplota v byte da udrzet na snesitelne urovni.

Problem jakekoli klimatizace s pouzitim vetraku je ten, ze jednak jen honi vzduch dokola, ale neochlazuje, jednak jeste sam svou cinnosti vyrabi teplo. Takze vetraky jsem az na vyjimky (kdyz je v byte pres 30 C, ale to uz se mi moc nestava) zavrhla.Varianta dat neco mokrreho pred ten vetrak je malo ucinna - mala plocha toho mokreho ve vztahu k proudu vzduchu z vetraku.

PříspěvekNapsal: 14.05.2018 7:14
od Patrol
Ve starém Řecku se prý v nóbl domech používala na podlahu v dlouhých chodbách žula, či mramor, a tu podlahu pak služebníci stříkali,či polévali vodou. V horku se voda rychle odpařila, ale při odparu dochází k ochlazování. V Turecku jsem si toho všimnul i na nějaké památce(už nevím, kde to bylo),..všude byla totální výhěň, jen tady paráda i přes to, že to byl otevřený prostor. Občas tam projel kropící vozík s jemným rozstřikem na podlahu, a ač to schlo velmi rychle bylo to efektní.

PříspěvekNapsal: 14.05.2018 12:09
od bivoj
JJ, odparem vody (tzv. adiabatické chlazení) se ochlazovat dá a leckdy i velmi účinně. Jistě si každý pamětník vzpomene na filcový obal na klasickou ČSLA čutoru. Ten, když se v létě pořádně polil vodou, aby filc kompletně nasákl, tak obsah čutory (zavěšené zvenku na báglu) byl vždy chladnější jak u obdobné, ale bez téhle vychytávky.

2 - Partol jen drobná grammar nazi poznámka - to odpařování vody určitě vypadalo efektně, ale jistě bylo i efektivní. ;-)

PříspěvekNapsal: 14.05.2018 13:12
od dracekvo
Ještě je možnost otevřít lednici )
Jinak na bázi odpařování vody fungují takové ty pseudo klimatizace, ale na normální to nemá.
A při ceně dnešních nástěnných klimošek nemá moc cenu alternativy řešit.

PříspěvekNapsal: 14.05.2018 16:45
od proforma
Dracku, ja treba "alternativni klimosky" resim, protoze nemam moznost mist "normalni". Stacionarni me v noci rusi a delenou s venkovni jednotkou nemam kam dat, neb jsme v pamatkove zone a krabici na fasade do ulice by urad neskousl. A jinou moznost nemam. Takze jsem se naucila vyuzivat fyzikalni zakony jako stari Rekove a jde to, zadny problem. Jo, zapnout klimosku a vychladit to na prijemnych 23 C by bylo fajn, holt se musim spokojit s 25, ale to je myslim pri 35 C venku pres den i tak dost slusny vysledek :-) Jenom kdyz to splha pres den ke 40 C a na noc neklesne pod 25, to je potom problem, uchladim to na nejakych 28, ale v tom uz se mi fakt blbe spi - skoro nespim, tak muzu v noci klidne vymenovat prosteradla :-D

PříspěvekNapsal: 14.05.2018 17:11
od Nuwara
Ty prostěradla jsou dobrý trik, díky za inspiraci :-)

PříspěvekNapsal: 14.05.2018 20:35
od Rafael
Možná jsem vybral špatná videa, moc jsem se na tabletu s FUPem nesnažil, nebo to blbě napsal bez odkazů, nevím.
Nemyslel jsem tou "bangladeži"nic co by nahradilo klimatizaci.
Jen takovou blbinku která nic nežere, jen se vysadí nějaké okenní křídlo a ta opičárna se nasadí místo něj. Podobně jako síť proti hmyzu která taky moc nefunguje - stejně přiletí odjinud...
Každý snížený °C by byl dobrý kdyby to fungovalo bezenergeticky a po instalaci bezpracně a samo.

PříspěvekNapsal: 14.05.2018 23:03
od bivoj
Rafael píše:...Každý snížený °C by byl dobrý kdyby to fungovalo bezenergeticky a po instalaci bezpracně a samo.

Pokud jsi ve fyzice základní školy dával alespoň trochu pozor, tak víš, že nic takového (bezenergeticky) fungovat nikdy nemůže! I ty adiabatická chlazení nejsou bezenergetická, neboť jim musíš stále doplňovat "palivo" (v jejich případě vodu).

Ten bangladéžskej nesmysl vzduch nijak neochlazuje, naopak ho ještě ohřívá, to už jsem ti napsal hned v prvním příspěvku - něco jsi na něm nepochopil?. (Pozn - zvyšuje RYCHLOST proudícího vzduchu, takže pokud je člověk zpocený, tak ho to může ochlazovat více - obdobně jako ventilátor - čím rychlejší proud vzduchu, tím silnější odpařování potu z pokožky těla, ale to jsme zpět u adiabatického chlazení, kde dochází k ochlazování podkladu odparem vody z něj).

PříspěvekNapsal: 15.05.2018 23:27
od Rafael
Úplně slepá ulička, omlouvám se, že jsem tady s tou bangladeži vůbec začal.
*
Aby to nic nežralo a bylo to skoro bezúdržbové budeme se muset se ženou dál spokojit jen se starým osvědčeným způsobem naších předků. V našem případě s obrovským ořešákem rostoucím v blízkosti okna a stavení a jeho tlustými a trochu vlhkými zdmi.
Zelená "džungle" - příjemné mikroklima.

PříspěvekNapsal: 16.05.2018 11:49
od bivoj
Tak tak, "bezenergeticky" funguje zeleň, částečně bezenergeticky fungují ty polévané trubky/podlahy/prostěradla (prostě adiabatické chlazení) ale tam už se musí čas od času přidávat voda. No a zbylé způsoby ochlazování vzduchu jsou už prostě vždy závislé na nějaké energii (mechanické, elektrické, chemické atp.).

PříspěvekNapsal: 16.05.2018 14:02
od TomSmith
U nás nejlépe zafungovalo zateplení ;) paneláku.
Panely se už neprohřejí a tak "stačí" vysvětlit celé rodině že větrat se bude jen ráno a večer.

Někteří jen těžce chápou že ten "průvan" který je tak osvěží, znamená že všechen chladný vzduch z bytu utek a dovnitř se natlačil horký z venku.

PříspěvekNapsal: 22.05.2018 18:09
od Rafael
Citace ze zahrádkařského webu:
Pokud strom zastíní v našich zeměpisných podmínkách plochu jednoho aru, tak má klimatizační výkon cca 7-14 kW (dle dostupnosti vody, živin a rostlinného druhu).
(Dá se po zadání do vyhledavače najít souvislosti)...
Já osobně nevím, nejsem schopen ten údaj nijak ověřit a ani okomentovat.
Tak jen jako námět k úvaze to tu dávám.
(Žena právě šmejdí po netu, po obrázcích "moderních zahrad" a mimo thují a vyholených trávníků nemůže skoro nic najít. Proto mě to tak napadlo...)

PříspěvekNapsal: 22.05.2018 18:24
od dracekvo
A pokud není možnost stromu, tak určitě předokenní žaluzie, či stíniče oken.
Ty musí být tak, aby stínili slunce v létě, ale v zimě, když je níž nad obzorem naopak slunce do oken svítilo.
Jak sluneční paprsek projde oknem, tak už prostě teplo zůstane za tím oknem a nevyzáří se na zpět. Proto žaluzie uvnitř oken, nebo až za okny nejsou moc užitečný.
Ono ve výsledku je to docela věda. Když sem si pohrával s myšlenkou stavět barák, tak sem všechno ohledně pasivů a nízkoenergetickejch baráků študoval. Jedna věc vám většinou moc nepomůže, ale když se těch opatření udělá víc, tak už to bude znát.

PříspěvekNapsal: 22.05.2018 21:55
od krvfx
Tak třeba světlé vnitřní žaluzie jsou také hodně znát, vnější jsou určitě lepší, ale vnitřní jsou pořád lepší než nic.

PříspěvekNapsal: 24.05.2018 22:18
od sauerkraut
Studenti fyziky na kolejich otevreli okno, prilepili izolackou zvenku alobal za par korun, zavreli okno a bylo hotovo. Je to stribrne, je to zvenku - co vic si muze clovek prat?

Ohledne vodniho chlazeni - asi by slo zaridit, aby se to prosteradlo polivalo samo bud osmozou nejakymi knoty, nebo treba s vyuzitim nadrzky splachovadla od zachodu, ktera si automaticky dopousti vodu.

Proforma: existuje moznost, jak mit tichou klimatizaci uvnitr. Na principu cpavkove absorbcni lednicky. Je ticha, ale zere asi 3x vic, nez normalni kompresorova. Jenomze, kdyz clovek zacne premyslet nad tim, co ta lednicka zere, tak to prestane vychazet tak spatne, protoze ta lednicka zere teplo.

Na elektriku skutecne sezere 3x vic.
Na plyn uz sezere stejne, protoze konverze plynu na teplo bude mit ucinost blizkou 100%, zatimco na elektriku (pro kompresor) okolo 30%.
A pokud by se do ni povedlo privest nejake vhodne medium zahrate za oknem sluncem na dostatecnou teplotu (kterou neznam, takze netusim, jake by muselo byt medium), tak by to bezelo naprosto zadarmo. Sice jenom, kdyz pali slunicko, ale to zrovna u klimatizace neni takova vada.

Naprosto netusim, jestli se to da koupit jako klimatizace. Slo by to postavit z lednicky, ale je samozrejme nutne otevrit studeny konec tepelneho stroje do bytu a horky konec dostat ven (i kdyby to melo byt kvuli pamatkarum v okne, nebo jenom ofukovane vnejsim vzduchem zkrz nejaky podobny pruduch, jako mely VAWky a oddelene polystyrenem od vzduchu v mistnosti).

Pred zacatkem experimentovani by stalo za to:
- potrebnou teplotu pro pohon
- podle teploty zvolit teplonosne medium (<100degC voda, nekam ke 150 degC olej, ale bacha, aby pri nejake poruse nezacal horet, tlakova voda je blba pri poruse, plyny taky a navic maji malou tepelnou kapacitu i kdyz treba CO2 uspesne chladil Magnoxy i blok A1 v Jaslovskych Bohunicich, ale to clovek konstruovat nechce)
- zjistit vykon, cenu a objem stroje, ktery jde koupit
- zjistit (nebo alespon odhadnout) vykon potrebny ke snizeni teploty o kelvin
- z poslednich dvou udaju spocitat, jestli ma smysl se o to vubec snazit. Aby pokles teploty o 5K nevysel na sto tisic, nebo nezabral pul bytu v lednickach.

Jako lednicku jsem to par let provozoval a fungovalo to pekne.

PříspěvekNapsal: 25.05.2018 16:25
od bivoj
sauerkraut píše:Studenti fyziky na kolejich otevreli okno, prilepili izolackou zvenku alobal za par korun, zavreli okno a bylo hotovo. Je to stribrne, je to zvenku - co vic si muze clovek prat?...

Aby oknem občas šlo i světlo? ;)

V tomto jsou nepřekonatelné venkovní žaluzie, nastavené v takovém úhlu, aby chránili před přímo dopadajícím poledním sluncem (tj. úhel žaluzie byl kolmý v horizontální rovině s paprsky) ale přitom propouštěl dostatek ambientního světla.

PříspěvekNapsal: 25.05.2018 17:18
od Kapo
Jedna z možností... 8-)

PříspěvekNapsal: 06.06.2018 7:21
od Ray
Byl by tu někdo schopný poradit s mobilní klimou do bytu? (Takové ty krabice na kolečkách). Cenu cca do těch 7 tisíc.

PříspěvekNapsal: 06.06.2018 10:42
od bivoj
U mobilní klimy si dej pozor na dva aspekty, které se ne všude dostatečně zdůrazňují. Proto, aby opravdu dobře fungovala, potřebuješ perfektně vyvedený a zatěsněný "výfuk" teplého vzduchu. Takové ty adaptéry do posuvných oken jsou celkem na nic (a navíc málokdo má tam, kde chce klimit, zrovna posuvné okno) a navíc se jimi přisává ten vyfukovaný teplý vzduch - viz níže.

Druhým a důležitějším aspektem, který si spousta lidí vůbec neuvědomí je, že ten vzduch, co mobilní klima vyfukuje ven z bytu, se do něj musí dostat jinudy! (V bytě /či místnosti/ vzniká po spuštění klimy solidní podtlak) Pokud v bytě není dostatečně dimenzovaný vstup pro vzduch (nejlépe z chladnějších prostor - např. z chodby atp.) tak se bude vzduch nasávat všemi škvírami kolem oken či dveří ap. Nejčastěji se stává, že se nasává především ten teplý vzduch rovnou někde kolem těch adaptérů pro výfuk, takže účinnost kimatizování je výrazně snížena.

Prošel jsem si tímhle martyriem loni, kdy jsem vybourával díru ve zdi pro výfuk o průměru 150mm a následně řešil vstup vzduchu na druhé straně bytu čtyřmi 75mm průduchy, protože jinak to kvičelo kolem dveří jak meluzína. Dnes už bych šel do pevné klimy s venkovní jednotkou, kde takovéto kratochvíle odpadají.

PříspěvekNapsal: 06.06.2018 13:18
od dracekvo
Trošku energetická blbost foukat odpadní teplej vzduch ven a zároveň si do bytu nechat nasávat teplej vzduch z venku. To je bohužel chyták těch nejlevnějších mobilních klimatizací.

1. jediné nad čím má smysl uvažovat je dvouhadicová mobilní klimatizace. Ta si vzduch na ochlazování přivádí z venku a zároveň odpadní vyfoukává ven a je komplet teplá část oddělená od obytného prostoru.
Uvnitř se jen vzduch honí do kolečka a ochlazuje se.
Jen je potřeba si uvědomit, že taková klimatizace je dost hlučná na domácí použití.
2. druhá cesta je připlatit si a použít mobilní klimu, která může stát venku. Je to obrácený princip. Klima je venku a hadicema se dovnitř vhání studený vzduch a vysává teplý. Hlučnost je menší.
3. zamyslel bych se nad možností použít standardní splitovou nástěnnou klimu. Já si koupil z druhý ruky nikdy nenamontovanou klimu za 10 tis. Pokud je cena hlavní podmínka, proč nepoužít split jednotky.

PříspěvekNapsal: 06.06.2018 19:15
od bivoj
dracekvo píše:Trošku energetická blbost foukat odpadní teplej vzduch ven a zároveň si do bytu nechat nasávat teplej vzduch z venku. To je bohužel chyták těch nejlevnějších mobilních klimatizací...

Právě proto píši, že je nejlepší ten vzduch nasávat z nějakých chladnějších částí domu. V mém případě ze společné chodby, která je na severní straně a je v ní vždy nejchladnější vzduch z celýho baráku.

U té dvouhadicové klimy je ovšem jeden zádrhel. Zatímco jednohadicová si nasává vzduch k ochlazení chladiče výparníku z okolí (tedy z místnosti kterou zároveň chladí), tak v případě dvouhadicové a v případě že by vzduch venku měl vysokou teplotu může mít ta dvouhadicová celkem mizernou účinnost!

Každopádně jakákoliv vnitřní mobilní klimatizace je dost hlučná - už jen kvůli tomu ventilátoru, který chladí chladič výměníku (na splitech je na venkobní jednotce většinou obrovský, relativně pomaloběžný, lopatkový ventilátor - v mobilních klimách bývá vysokootáčkový radiální ventilátor). Ta moje má psaných nějakých 60 dB a hučí jak piliňáky...

PříspěvekNapsal: 06.06.2018 20:18
od Ray
Díky za info. Mě bude fakt stačit nějaká obyč. Klidně i jen ta 1 hadicová. Mám to teď do děcáku a primárně jen z toho důvodu (pro někoho možná nepochopitelného), že naše malá má v 5m malinko sleželou hlavičku a rozhodli jsme se jí dát na 2-3m tu helmičku, aby se jí to lépe spravilo a v budoucnu na nás nebyla naštvaná :) Sice dostaneme speciální, prodyšnou, ale vyšlo to bohužel teď zrovna do těch největších hiců a vypadá to na hodně horké léto. Prostě jen nechci aby trpěla. Pak si to možná zapnem sem tam. Alespoň se to dá převážet, což je vzhledem k uvedenému důvodu celkem +.

Beru to jako částečně vyhozené prachy, ale kvůli malé mi to za to stojí. Můžete poradit třeba značku? Mám vyhlédlou jednu od německého výrobce Trotec (PAC 2010 S). Sice už to asi není co to bývalo, ale Němčourům pořád ještě věřím a mám s jejich výrobky jen dobré zkušenosti. Kdybyste mrkli na ty parametry a objektivně to posoudili (i z toho mého důvodu), jestli je to dostačující, byl bych moc vděčný. :yes

PříspěvekNapsal: 06.06.2018 20:24
od Fabulous
Vnitřní klima je sice hlučná, ale při spaní ten monotónní zvuk nevadí. Výfuk jedinou pružnou hadicí je funkční a lze ho v okně slušně zatěsnit dodávanou pěnovou deskou. Menší ložnici vychladí luxusně. Máme jí na nejteplejší tři týdny v roce a maká nám bez údržby již dost let. Po sezóné jí vždy zastrčíme do koita :)

Edit: samozřejmě do kouta :)

PříspěvekNapsal: 06.06.2018 22:16
od bivoj
2 Ray - nenapsal jsi m2 místnosti, kterou chceš klimovat. Obecně platí, že udávaný výkon klimy (v m2 nebo m3) by měl být o cca čtvrtinu až třetinu silnější, než je skutečný objem místnosti - páč ty hodnoty jsou počítány na 100% zatížení bez rezervy.

U mobilních klimatizací platí cca 20m2 na 1kW příkonu. To je i s rezervou.

PříspěvekNapsal: 07.06.2018 0:18
od golem
A dokážete odhadnout denní spotřebu takové jednotky, pokud přes den potřebujete snížit teplotu v teoretické 20m2 místnosti řekněme o 4°C oproti stavu bez chlazení a přes noc se přiblížíte nulovému výkonu?

PříspěvekNapsal: 07.06.2018 9:55
od Ray
Takhle z fleku by to asi byl hodně hrubý odhad. Podle mě ten odběr dost ovlivní jednak venkovní teplota a pak taky rychlost, jakou se vychlazená místnost začne po sepnutí teplotního čidla na klimě zase ohřívat. Já mám v RD 40 cm obvodové cihlové zdi, na větrané půdě mam položenou vatu a v oknech žaluzky co částečně odráží sluneční paprsky. Sice je to jižní strana ale věřím že nebudu mít díky tomu takovou spotřebu, jako třeba panelákovej byt v posledním patře pod střechou a třeba bez žaluzek. Ale to jen teoretizuju. Jinak jedině asi půjčit od někoho na den a noc tu klimu a k tomu elektroměr.

PříspěvekNapsal: 07.06.2018 11:01
od bivoj
Já mám spotřebu cca 7 kWh denně s tím, že v místnosti 25m2, ve které by jinak bylo cca >30°C je 25-26°C (tedy snížení teploty o zhruba 5°C). Klima jede prakticky pořád "naplno" bez vypínání čidlem (na klimě mám nastaveno 16°C a této teploty pochopitelně nikdy v místnosti nedosáhne) cca 8-9 hod denně. Bavíme se pochopitelně o teplých letních dnech.

Další otravná věc u mobilní klimy, kterou jsem ještě zapomněl zmínit, je vylévání kondenzátu. Ta klima dokáže "vyrobit" až 0,5l vody za hodinu - tedy záleží i na objemu vnitřního zásobníku na vodu. Já mám naštěstí model i s přímým vývodem a ten mám hadičkou sveden do 5l kanystru - který akorát tak vystačí na jeden den a je to mírně pohodlnější než vypouštět vnitřní zásobník.

PříspěvekNapsal: 07.06.2018 11:13
od Fabulous
Máš blbej pokoj a blbou klimu :)

Já nikdy kondenzát nevyléval, odpařuje se do výdechu z okna. A pokoj mám slušně izolovaný, tak tam umím dost dobře vychladit :)

PříspěvekNapsal: 07.06.2018 15:37
od krvfx
Od Trotecu mám odvlhčovač a funguje už tři roky bezvadně, je to taková mikroklimatizace (kompresor, výparník). Brácha ho měl půjčený a pak si ho koupil taky. Asi bych se toho úplně nebál, i když šel z DE, tak byl doma v podstatě za dva dny. Výroba mám pocit China.

PříspěvekNapsal: 07.06.2018 19:29
od Ray
Tož, na trhu už snad ani není elektronický výrobek, na jehož některý fragment by si alespoň jednou nesáhl čínskej dělník :lol: Ale je určitě rozdíl, když to dělaj pro evropskou firmu, než když rubou ty svoje "no name" kopie. Ta evropská firma si tu kvalitu bude hlídat. Objednal jsem ten Trotec. Zítřejší předpověď slibuje volitelné ochlazení :) ......teda pokud to DPD neposere.

PříspěvekNapsal: 07.06.2018 20:43
od bivoj
Akorát bacha - psal jsem ti to už i v SZ - ta klima je slaboučká, příkon jen 0,8kW (800W) to je tak na 16m2.

PříspěvekNapsal: 11.06.2018 5:46
od proforma
Ray píše:Objednal jsem ten Trotec. Zítřejší předpověď slibuje volitelné ochlazení :) ......teda pokud to DPD neposere.

Zdar, Rayi, jak jsi spokojen s tim Trotecem? Mam ho taky v merku (https://cz.trotec.com/vyrobky/stroje-ho ... -3200-e-a/), ale zajimalo by me par technickych dotazu. Uz to mas doma a mohl bys popsat?

PříspěvekNapsal: 27.06.2018 14:24
od petra50
Žena dnes viděla v TV domácí klimatizaci z PET láhví s ledem a ventilátorku a....

:o

No ano... Spam. Ban. Fab

PříspěvekNapsal: 27.06.2018 14:26
od bivoj
SBF...

PříspěvekNapsal: 04.07.2018 16:34
od Rafael
Vyčenichal - narazil jsem, nedá se to nazvat klimatizaci spíš ochlazovačem nebo opičárnou:

http://newthingstoday.com/cms/en/root/a ... 7?thrive=1
https://www.amazon.com/Evapolar-Persona ... B01MS6WAS1
Máte s něčím podobným zkušenost, funguje to aspoň trochu nebo to jen zvlhčí vzduch?
Klimatizace má chladivo a kompresor, ochlazovač jen vodní nádrž a nějaký filtr s pumpou na vodu.
Energetická náročnost klimatizace je vysoká - stovky až tisíce wattů, ochlazovač vzduchu je úsporný - pouze desítky wattů.
Klimatizace má jednu nebo dvě hadice nebo je zabudována ve zdi či umístěna venku. Ochlazovač nic takového nepotřebuje.

PříspěvekNapsal: 04.07.2018 19:07
od bivoj
Zkus na to jít čistou logikou: Kdyby to byla nějaká bomba, proč by toho nebyly plný obchody? Proč, když dojdeš v dnešních vedrech do Bau-cokoliv, tam máš vystavených (a někde i puštěné) spousy mobilních klimatizací a ne tento "zázrak"?

A nebo čistou fyzikou: Abych ochladil určitý objem vzduchu v místnosti o daný počet °C, potřebuji k tomu určitý výkon (vše se dá spočítat pomocí vzorečků), a ten není úplně malý (proto mají klimy příkony od 800W u těch nejmenších mobilních po 4 - 8kW u velkých splitů).

Odpověď - je to na nic. Je to prakticky především zvlhčovač vzduchu, který velmi, ale opravdu velmi mírně (adiabaticky - tj odparem vody) vzduch i ochlazuje. Ale nesmí se od toho nic čekat - i ta nejlevnější a nejslabší klasická kompresorová mobilní klimatizace bude mnohonásobně účinnější jak toto.

Poznámka - když si koupíš klasický obyčejný ventilátor a kousek před něj pověsíš mokrý hadr tak, aby měl spodek v nějakém kastrólu s vodou, získáš prakticky stejné zařízení.

Poznámka 2 - při intenzivním používání budeš mít v bytě spíš parno (velkou vlhkost), neboť tyhle vehementy už z principu funkce silně zvyšují vlhkost v místnosti, na rozdíl od klasických klimatizací, které naopak vlhkost snižují.

PříspěvekNapsal: 04.07.2018 19:18
od bacil
Je to jako s mobilní klimatizací - musíš VĚTRAT. :head

PříspěvekNapsal: 04.07.2018 19:44
od Rafael
Jsme v práci používali něco možná podobného. Hadice se stlačeným vzduchem umístěná ve vratech a druhá ze které do proudu toho vzduchu kapala voda a vytvářelo to takovou chladicí mlhu. V hutním provozu při vysokých teplotách to fungovalo velmi dobře a ochlazení celé haly bylo při vhodném proudění hodně citelné. V domácích podmínkách to je samozřejmě nepoužitelné.
*
My zůstaneme u osvědčené zeleně, obrovského ořešáku před oknem apod.
Jen mě tak nějak zajímá co se kde objeví a jak co funguje. Zmiňovali tam nějaké nanotkaniny..., tak co kdyby...

PříspěvekNapsal: 27.07.2018 10:19
od Rafael
Na chalupě se silnými zdmi, velkým ořechem těsně vedle okna a vůbec se spoustou stromů v okolí vnitřní teplota stále 19-21°C.

PříspěvekNapsal: 17.08.2018 14:22
od Rafael
Východní a západní klimatizátor. V chalupě je i v těch vedrech stále teplota kolem 21°C. A to i přes to často otevřená okna i dveře během dne.
Ale moje zásluha to není, to můj děd před mnoha léty.
Udělejte taky něco podobného pro své potomky!
(Ale jak občas čtu na zahrada.cz o sousedských sporech kvůli podobným stromům, tak by mě z těch diskuzí a názorů jeblo).
picsay-1534511064_20180817150437316.jpg