Navýšení akumulační a ohřevné účinnosti kamen

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.

Navýšení akumulační a ohřevné účinnosti kamen

Příspěvekod Dáda » 10.01.2015 17:50

Na počátku byl kámen - kus krušnohorské ruly, o který manželka brousí kuchyňské nože a jenž odložila na kamna, v nichž se topilo, protože jinde momentálně nebylo místo. Kámen se zahřál.
Vybavilo se mi, jak si pomáhali němečtí vojáci v ruských zimách. (Drátěné pletivo kolem kamen, prostor mezi ním a kamny vysypali kameny. Viz kniha Taschenbuch für den Winterkrieg, o níž jsem se zmínil 15.9.2012 na vlákně Knihy a příručky - odborné v příspěvku Německy psané knihy.) Rovněž jsem vzpomněl na použití kamenů v saunách.
Co takhle přidat na kamna drátěný koš s kameny? Nejlepší by byl "bramborák", drátěný koš, do kterého se dříve v zemědělství sbíraly vyorané brambory. Kde jej ale sehnat? Nakonec jsme zakoupili v JYSKu dekorativní drátěný koš za 100, Kč, naplnili jej a postavili na kamna. Věc funguje, hezky to i vypadá. Koš se dá přenášet, kameny je možné vyjmout, ohřát se jimi nebo nasypat je do mokrých bot. Jako ideální se jeví oblázky křemene, dobře se zahřívají a je s nimi dobrá manipulace. Kameny je třeba předem postupně vysušit, aby při větším žáru z kamen nepopraskaly nebo dokonce neexplodovaly.
Dáda
VIP

Re: Navýšení akumulační a ohřevné účinnosti kamen

Příspěvekod Baca » 10.01.2015 19:08

Pozor, kremen vie pekne nebezpecne strelit aj ked je suchy. Na kamienkove ohrievace je (podla mna) najlepsi cadic. Moze byt aj pieskovec ale ten sa bude po case drolit. Podmienkou pre uspesne pouzivanie je tepelna roztaznost materialu. Takze pohladat nejake tabulky a vybrat si podla tejto veliciny.

Inak ked to nechces prenasat a je ta moznost, tak podla viacerych je vhodne topne teleso obmurovat. Velka masa tepelne absorpcneho materialu je asi najlepsie co moze byt pre sporive a dobre vykurovanie. Podla mna je v dome najvhodnejsie postavit akumulacne kachle, kde raz ci dvakrat denne prilozis 10 az 12 Kg dreva a viac sa nestaras :-) Ale take kachle vazia od 2 do 7 ton :-) a ich cena je KUUUUUAAAA vysoka. od 250 000 do 1 000 000 Kc podla zlozitosti. :-)

Videl som aj americky vynalez Rocket Stove krasne zamurovane k stene domu a ako akumulacna masa bola hned pri nich postavena murovana lavica s horizontalnym dymovodom :-)
Baca
VIP

Příspěvekod Hohepa » 10.01.2015 19:41

Na chalupě mám kamna obložena ze tří stran šamotkama.
Na sucho jen volně naskládané, chci je dát do rámu ze železných eLek ale znáte to Provizórium je nejtrvalejší řešení.
Mezi cihlama a kamnama je cca 3 cm mezera na proudění vzduchu a cihli jsou na "nožičkách" též kvůli proudění. Když kolem půlnoci kamna vyhasnou tak ráno jsou šamotky ještě vlažné.
Předtím mě kolem čtvrté budila zima (nebo žena) a znovu jsem zatápěl.

P.S. Nejvhodnější šutr je mastek .
Má velkou tepelnou kapacitu a rychle teplo nasává a vede.
Proto se z něj dělají luxusní kameny na pečení .
Ségra má do zahradního krbu pečící šutr z tmavé žuly 5cm tlusté
( z kamenictví polotovar na náhrobek :angel )
a taky praskl. Konec koncům ohněm (a vodou ) se lámala skála.
Hohepa
VIP

Příspěvekod Baca » 10.01.2015 21:36

Jasne ze Mastek je najsamfasa :-) ALE TA CENA !!!! Mastkom sa obkladali grofske kachle a a az na mastek sla ozdobna keramika :-)
Baca
VIP

Příspěvekod Maximus » 11.01.2015 1:05

Osobně jsem v dřevěné chatě kolem malých kamínek Priti Mini vyskládal stěnu do L z magnezitových cihel, které mi zbyly po likvidaci starých elektrických akumulaček - plní to jednak funkci akumulační (v celodřevěné chatě toho jinak moc k akumulování není) a zároveň ochranu dřevěné stěny před přímým žárem. Cihly jsou kladeny nasucho cca 12 cm od dřevěné stěny a jejich efekt je opravdu poznat.
Maximus
Moderátor

Příspěvekod Dáda » 11.01.2015 18:10

To Maximus:
Když jsem stavěl srub, umístil jsem komín v jeho centrální části a na něj napojil krátkou cihlovou stěnu, která pohledově oddělovala společenský a kuchyňský prostor od spacího. Stěna měla dále úkol odclonit rozpálená kamna od spacího prostoru a funkci akumulační. Vše splnila k naprosté naší spokojenosti.
Dáda
VIP

Příspěvekod Maximus » 11.01.2015 21:59

V dřevěné zahradní chatě 3,5x6,5 m s 10 cm minerální vaty postavené na betonové desce s 5 cm XTP jsem toho moc nevymýšlel. Zimní provoz byl počítán pouze jako nouzový, ale potřeba řešit ochranu stěn před žárem a zároveň vytvořit akumulační plochu co nejjednodušeji a nejlevněji mě právě vedla k použití nepotřebných magnezitivých cihel, které mi bylo kdysi líto vyhodit.
Maximus
Moderátor

Zpět na Palivo, zdroje energie, světlo a teplo