PB láhve vs. LPG

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 7:53
od dracekvo
Co jsem koukal, tak PB láhve a LPG do auta je totožný plyn a podle výpočtu (1 L = 0,55 Kg) by mělo čerpání na LPG benzínce vyjít o něco levněji.

V zimě si přitápím kamnama Campingaz Pohoda na plyn, tak přemýšlím že využiju starou nádrž na LPG co mám doma. Podle karavan fora si někteří jedinci nechávají 10Kg láhve (18 litrů LPG) plnit načerno přes redukci přímo na benzínkách.

Kdo vaříte na Pb kolik spálíte litrů za rok a jaká je cena 10 Kg láhve? Naposledy jsem jednu kupoval na podzim a stála myslím 350,- Zato vím, že litr LPG tankuju za cca 18 Kč.

Re: PB láhve vs. LPG

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 8:18
od vlk972
S tímhle mám bohaté zkušenoti. Trochu je popíšu.
Používám 10 kg lahve jako zdroj plynu ke kuchyňskému sporáku, ale pouze pro hořáky, trouba je elektrická - to abychom se vyhli diskuzi o relevantnosti mých údajů. Podotýkám, že se vařilo denně pro 5 lidí.
Když koupím lahev výměnou, vydržela 2-3 měsíce. Občas to dělám, abych měl jistotu, že mé lahve jsou v pořádku.
U nás je čerpačka LPG, kde plní lahve legálně a samozřejmě to vyjde výrazně levněji již při nákupu. Navíc lahev vydrží někdy i déle než 6 měsíců. Takto koupený plyn má prostě vyšší výhřevnost, do lahve je natlačeno víc plynu, u těch koupených si spíš myslím, že méně, než platíte. A naplní mi i 2kg lahev.
Prostě jednoznačně doporučuji plnit lahve LPG, vyplatí se to opravdu a to i oproti zemnímu plynu ve městských bytech, což mám porovnáno s otcem a kamarádem - oba platí za to, že jsou připojeni víc, než za plyn, co spálí a oba výrazně víc, než já.
Ještě jedna rada...... poměr plynů v LPG se upravuje na zimní období a "zimní" LPG má ještě lepší parametry.
EDIT: takže pokud bych byl donucen bydlet v plynofikovaném místě, lahve by frčely se mnou, tak výŕazná je to úspora.

Jak dlouho ti vydrží lahev v těch kamnech Pohoda?

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 8:27
od felix5
teda to zní zajímavě . díky za tip . pokud správně rozumim tak uplně nejoptimálnější je mít pár lahví na víc a v zimě nechat naplnit abych na ně frčel celý rok

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 8:32
od vlk972
Já mám 2, na běžný provoz domácnosti to stačí. Ale plánuju sehnat ještě alespoň 2 další.

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 9:08
od dracekvo
Ano to jsem zapoměl nějak zmínit, je to stejné jak v lahvích tak na LPG stanicích. Proto plyn na zimu mírně zdražuje, ale auto líp jede, jestli to líp vaří nevím :)

(propan/butan)
zima 60:40
léto 40:60

No pohody mají psáno 100g plynu na zářič (jsou tam 3 a nechají se zapínat postupně) takže mají spotřebu 100 až 300g /h od jen tak přitápí, hřejou, pálí.
Začal sem je používat až teď na jaře, protože se mi už nechtělo nechat nahřívat akumulačky. Bylo počasí jeden den teplo druhej den zima. Takže jsem je jeden den nahřál a druhej den větral a to nemělo smyl pálit zbytečně elektriku. V pohodách sem od jara spálil jednu 10gk flašku.

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 10:57
od felix5
čistě selskym rozumem bych řekl že to musí i lépe vařit pokud auto lépe jede spotřebovává více energie a tu energii musí z něčeho vzít . v našem případě lpg . jednoduše spálením stejného množství paliva získám více energie která se musí někam přeměnit a když se nemůže přeměnit v motoru na energii hybnou pak zbejvá už jen záření (tepelné světelné atd). pokud plácám nesmysly tak mě opravte.

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 12:41
od drigon
Do auta musí být vždy LPG čistý, jinak hrozí poškození zplynovacího zařízení. Před lety jsem měl favorita na LPG. Dokud jsem bral LPG na čerpačce u nás, tak to bylo v pohodě. Pak jsme jeli na nákupní výlet do Polska a LPG do auta jsem nabral tam. Ani ne po padesáti kilometrech auto přestalo jet a oprava pak byla dost drahá (naštěstí se dalo dojet na benzin). Když mi pak v servisu ukazovali díly z auta (hlavně membránu), tak jsem jen zíral, jak jsou zrasované. Jakoby zaslizlé a rozežrané. Tak mi dali instruktáž na téma LPG. Bavili jsme se i o bombách na LPG. V nich je zpravidla LPG horší kvality - sporák je na to zkonstruovaný, tudíž vydrží podstatně více znečistěné LPG. Leckdy je v bombách na dně voda s bordelem, který snižuje kapacitu bomby a zhoršuje výhřevnost. Proto, když se do bomby nabere LPG na plynové čerpačce, tak vydrží podstatně déle (čistého LPG se do bomby vejde více a také má vyšší výhřevnost - voda se sajrajtem jsou nehořlavé). S pozdravem M.

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 13:46
od vlk972
Souhlas s Drigonem.
Malá rada, před tím, než budete plnit lahev u čerpačky, otočit prázdnou lahev dnem vzhůru a otevřít ventil. Bude překvapeni, co vše z lahve vylétá.......... (hlavně ne někde poblíž sklepa, kanalizace, nebo zdrojů zapálení).
Mimo to, LPG u čerpačky je i finančně výhodnější, než prostá výměna lahví.......... na jedné lahvy je úspora kolem 60-70 KČ a to je ještě naplněna poctivěji, než ty na výměnu.
Když k tomu přičtete úsporu plynu, kterou způsobuje jeho vyšší kvalita a výhřevnost, dostanete se odhadem na nějakých 60% ceny výměnných lahví - tedy jejich obsahu. Nemluvě o prodloužení životnosti spotřebičů, kterou si netroufnu odhadnout.
Takže lidi plnit se vyplatí a rozhodně i 2 kg lahve, které jsou taky hojně využívané.

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 17:15
od Kolapsnik jr.
Muzes p. rict, ktera fa./cerpacka ti to "legalne plni"?
A tu redukci lpg-pb tam maji standartne danou (ala dedikovany kohout pro tyto ucele), nebo ji strejc pumpar musi pro tebe vzdy extra nasadit? Jinak fakt neni na skodu mit par kg/L pb/lpg vzdy doma pres zimu,
nikdy nevite kdy se muze hodit (vypadek siti ci zraneni v PA, kalamita, starousci..)

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 21:34
od vlk972
Redukci mají připravenou u stojanu - plyn plní pouze obsluha a to i do aut. Nenasazují to zdaleka jen mně, jezdí tam hodně lidí.
Vím o dvou takových místech tady u nás, bohužel si nepamatuju názvy.

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 21:41
od Kolapsnik jr.
d. za pohotove spresneni, prilezitostne se optam v miste..
ps z praktickeho pouzivani jake lze doporucit ty 10 a 2kg a co ty burtiky 33kg (lze jednomuzne ukulovat jakou soudek)?
ps2 univerzalne to ale to mozna moc neplati viz. treba tahle vylozene nechce plnit pb lahve lpgeckem:
http://www.plynarna-pb.cz/cerpaci-stanice-lpg-zlin.php
tady ale zas jo? http://www.lpg-servis.cz/index.php3?akce=plneni

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 21:55
od vlk972
Není zač.
Tam kam jezdím, 33 kg lahve plní také, ale nemám jí k dispozici.
S tebou uváděnými čerpačkami zkušenost nemám...........

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 22:03
od Kolapsnik jr.
spis jsem to bral jako ukazku nekde to plni a jinde ne, viz. debata dalsi tipy ci dezinfo:
http://www.jawamania.info/poradna/detai ... onid=47332
tipy: normalne teda plni na lpg pumpe ty pb lahve poslepu (objemove plneni), takze asi tamo neriskovat a jezdit spis jen tam kde maji plnici vahu (kg plneni) pro pb lahve ala foto z odkazu (a predem musi byt vypusteno-tez rizikova cinnost vytvarejici kanalek curek k jiskre apod., tj. vyprazdnit na 0%, plnit na 80%), nebo si to merit sam / kuchyn vaha pri plneni 2kg flasek a mensich campingu.. ?

vysvetleni/straseni: http://www.karavan.cz/propan-butan-neko ... rmaci.html
tip: mereni vahy hak mincirem ci teplotnim paskem (jen pro 12-27C)

vazeni na koupelnovych vahach, pozor, casto meri blbe, riziko anihilace nahe opoce - cti plynoperatora:
http://www.youtube.com/watch?v=XjMyveIvAAk
+tip na "pasivni" precerpavani jen rozdilem tlaku a teploty z vetsiho do mensiho:
vetsiho tanka napojit medenou plyn-trubickou na konektor plyne faze (kapalna faze kohoutek chce drazsi fitinky a cerpadlo), po rychlem vyrovanani tlaku v malem ho cont. chladit zahr. hadicem ci v ledovem sudu a docerpa se pomalu sam, kontrolovat mu pritom vahu (do limitu lahve).., t cca 15min-1hodina podle chlazeni ci rozdilu teplot tanku ambientu..

PříspěvekNapsal: 04.07.2013 5:05
od dracekvo
Když si tak vzpomínám, tak jezdím na dvě čerpačky a na té co je čistě jen LPG stanice váhu vlastně mají. Jsem i přemejšlel k čemu, tak už mi to došlo :)

PříspěvekNapsal: 04.07.2013 11:03
od vlk972
Vidíš a jseš doma;)
Já na to vážení zapomněl, sorry.

Kolapsnik: u nás plní i 2 kg lahve, domácí přepoštění mi tak přijde zbytečné..........

PříspěvekNapsal: 04.07.2013 11:26
od Koniáš
Pánové je třeba obsluze říct, že je to na vaření. Například PB bomby do vysokozdvižných vozíků se plní na vyšší tlak a mají taky jiný regulátor tlaku. Pokud bys použil láhev na pohon vysokozdvižného vozíku, tak ti běžný regulátor tlaku u sporáku "zamrzne". Tlak kapalného plynu je vyšší a množství větší než je běžný regulátor schopen pojmout. Toto množství se snížením tlaku promění v plyn a zároveň se sníží teplota v regulátoru tlaku klidně i na -20 C. Taky si dávejte pozor jaký je tlak plynu na výstupu z regulátorů tlaku plynu. Může být od 2 kPa (20 mBar) až u některých i 10 kPa (100 mBar). Pokud by na to váš sporák nebyl seřízen tak bude blbě spalovat. Bude tam moc plynu na málo vzduchu a při spalování může vznikat CO. Pak to může být docela problém. CO nen cítit, ale váže se místo kyslíku na červené krvinky a tak se vlastně člověk otráví.

Koniáš

PříspěvekNapsal: 04.07.2013 15:43
od felix5
Koniáš píše:Například PB bomby do vysokozdvižných vozíků se plní na vyšší tlak ...
Koniáš

nechci hned něco vyvracet nebo potvrzovat ale jak si na to proboha přišel ? fizikálně možné by to bylo jen ve 3 situacích
1.) byl by použitej jinej plyn nebo směs plynů
2.) láhev by byla narvaná kompletně jen kapalinou která by byla ještě natlačená právě na ten vyžší tlak . to by ale trvalo jen do doby než bys začal z láhve odebírat kdy by v první vteřině odběru plynu z láhve tlak opět klesl na těch 10barů či kolik to má LPGčko .
3.) láhev by se něčím zahřála a udržovala nepřetržitě při této zvíšené teplotě

info : pokud mám v tlakové láhvy jakýkoliv plyn který je v ní jak v kapalné tak v plyné fázi . jakékoliv přidání téhož plynu do této láhve nebude mít za následek zvíšení tlaku (pominu li například zvíšení teploty a tedy i tlaku v důsledku komprese která je jen dočasná) ale pouze zvíšení obsahu kapaliny v této láhvi. tzn mám prázdnou láhev rvu do ní lpg v plyné fázi například kompresorem tlak ve flašce stoupá a stopá až na cca 10bar . v ten moment sme dosáhly hraničního tlaku kdy už je plyn tak stlačený (hustý) že se z něj začne stávat kapalina (kapka) . jelikož má kapalina menší objem než plyn tak právě ono vytváření kapek spotřebovává ten plyn co tam tlačíme tzn že při 10 barech nám přestane stoupat tlak v láhvi a je tak nemožné láhev naplnit na vyžší tlak protože jediné čeho přidáním dalšího plynu dosáhneme je vytvoření další kapaliny . jediný možný způsob jak v láhvi vytvořit vyžší tlak je jí zahřát nebo do ní dát plyn s jinou vypařovací teplotou = tlakem

RE domácí přečerpávání : rozdíl teplot ani není vždy třeba . tlak a teplota sou pevně svázány tzn pokud budete mít jednu flašku plnou např na 10bar a v druhé jen 1bar .pak pokud láhve spojíte tak aby jste odčerpávaly do plněné láhve kapalinu . tlak lpg par nad kapalinou bude fungovat jako hnací plyn a do prázdné láhve vám začne tlačit právě kapalinu . běžně se to u stejných jednovývodových láhví dělá tak že láhev ze které odebíráte otočíte vzhůru nohama aby byl ventil pod hladinou . plněnou flaškou dáte na váhu a pak už jen otevřete ventily a kocháte se . důležitý je to moc neprotahovat aby se v plněné láhvi nestihl vyrovnat tlak. né vždy se to ale musí povést .pokud ne zbejvají vám 2 možnosti :
1.) natlačit to tam kompresorem - kdo nemá je to moc drahá záležitost na to aby si to člověk jentak koupil.
2.) plněnou láhev schladit / láhev ze které plním zahřát (dát do kbelíku s teplou/studenou vodou)

PříspěvekNapsal: 04.07.2013 16:22
od cipis
Do vozíků se používá propan, teda, aspoň do toho, co má soused :)

PříspěvekNapsal: 04.07.2013 16:46
od Koniáš
Pralein, cipis

Fyziku neokecám. :oops:
Prostě jsem vycházel z osobní zkušenosti s použitím PB lahví na pohon vysokozdvižek. Pokud jsme je použili na normálí běžný regulátor tak bez výjimky ten regulátor "zamrzl" a přívod plynu do spotřebiče ustal. Tak jsem předpokládal vyšší vstupní tlak plynu do regulátoru. A vlastně je to jen vyšší podíl (třeba až 95%) propanu. A ten taky může způsobit zamrzutí regulátoru.

Přesto nedoporučuji PB lahve určené pro provoz vyozdvižných vozíků používat k vaření.

Koniáš

PříspěvekNapsal: 04.07.2013 17:21
od Maximus
Používání PB či čistě P láhví k vysokozdvižným vozíkům je pro běžné použití vyloženě zakázáno.

Edit: Doplněno o výraz "pro běžné použití".

PříspěvekNapsal: 04.07.2013 17:38
od felix5
no jelikož sem se s tim nesetkal tak netušim ale tipnul bych si že to můžou způsobovat buď že vozejk moc chlastá kapalinu a redukčák neumí při plném otevření propustit dostatek kapaliny a tak vlastně i při plném otevření škrtí čímž způsobuje rozdíl tlaků před a za ventilem díky čemuž se kapalné LPG v nižším tlaku začne odpařovat tím odebírat teplotu okolí a ventil namrzat (na tomhle principu pracují mrazáky a ledničky) . v důsledku toho do motoru nejde čistá kapalina ale směs kapalina + plyn a jelikož má plyn větší objem trvá mu déle projít triskama do motoru než kapalině a motor pak díky tomu zhasíná ááánebo vzdušná vlhkost vytvořená na redukčním ventilu vytvoří led který zablokuje či zatlačí mechanismus ventilu... eventuelně vlhkost v plynu ulpí na podchlazeném redukčáku led tak ucpe průchod zevnitř ale to skutečně jen hádám.

PříspěvekNapsal: 04.07.2013 18:53
od vlk972
Pokud vím, vysokozdvihy jezdí na LPG.....
Jinak není potřeba hlásit obsluze, na co plyn potřebuju. prostě mi jí naplní na maximální použitelnou kapacitu a nebo menším množstvím, když si řeknu.
Se zamrzáním regulátoru jsem se nesetkal, podle mého názoru může být způsobeno vysokým obsahem vody v lahvi, která je pak vynášena do regulátoru, spolu s LPG, se kterým se dá míchat. Ale má mnohem vyšší teplotu odpařování, takže zamrzne a ucpe regulátor. Nemyslím si, že by tenhle jev měl cokoli společného s typem lahve.
Mimochodem jiný typ lahví pro pohon vysokozdvihů, je proto, že lahev má podobné bezpečnostní prvky, jako běžná nádrž na LPG pro auta a klasické lahve, které se používají pro vaření a pod, je přísně zakázáno používat jako zásobník LPG pro motorová vozidla a pracovní stroje.

PříspěvekNapsal: 04.07.2013 20:28
od Koniáš
Maximus - souhlas.

praalien - Právě naopak.
Pokud se lahve určené k použití k vysokozdvižným vozíkům použijí na zářič, vařič, lampu a pod. tak dojde k zamrznutí regulátoru příslušného spotřebiče. Viděl jsem to tak 10 x.

vlk972 - Propan ve směsi s butanem se několik desítek let využívá k vytápění, k vaření nebo k pohonu motorových vozidel a plavidel. Především v automobilovém průmyslu je místo označení propan-butan směs označována zkratkou LPG (z angl. Liquefied petroleum gases – zkapalněný ropný plyn).

Koniáš

PříspěvekNapsal: 05.07.2013 0:28
od cipis
Asi jsem to nenapsal dost jasně, sousedův vysokozdvižný vozík jezdí na čistý propan, bez jakýchkoliv příměsí.
Zajímal jsem se o to kvůli použití v airsoftu, protože ten slavný greengas není nic jiného než propan a v as kšeftech chtějí za litrovou flašku to, co stojí ta plná flaška pro vozík ...

PříspěvekNapsal: 05.07.2013 0:36
od Maximus
Co jsem se díval do katalogů, tak vysokozdvižné vozíky jezdí na PB či na čistý propan. U firmy, kde jsem jeden čas pracoval, tak jezdily vozíky na PB alias LPG. Pro vozíky jsou schválené i kompozitové tlakové nádoby - které jsou lehké, nekorodují a jsou částečně průhledné - tedy pokud je tam jen propan. Při použití směsi PB matní !

PříspěvekNapsal: 05.07.2013 21:07
od cipis
Přesně, je to průhledné. Až se člověk bál, aby to nespadlo na zem :)

PříspěvekNapsal: 06.07.2013 10:12
od dracekvo
Zamrzání bych si troufal odhadnout na problém, že auta berou kapalnou fázi LPG a k přechodu do plynné fáze pak chodází až ve zplynovači. Proto je také napojen do chladícího okruhu, aby se vyhříval.
Kdežto sporáky a pod berou z láhve už odpařený plyn. Je to prostě jak kdyby jste flašku PB dali vzhůru nohama. Jak tam nateče tak se začne odpařovat až v regulátoru, ten na to není stavěný a prostě zamrzne.

Na čistý propan se vařit může. Nekteré vařiče a lednice hlavně v karavanech z německa to vyžadují. Zapalovače také jedou na propan.

PříspěvekNapsal: 06.07.2013 10:20
od Frank
Přesně jak píše Dráček, je to o tom, že v nádržích LPG vede od ventilu trubička až na dno, nahoře je plynná fáze která vytláčí kapalinu k ventilu, proto by u sporáků zamrzají reduktory, kdyby se použila přímo nádrž na LPG. Předpokládám, že podobně to bude řešeno i u lahví k vozíkům.

Dále bych si dovoli nesouhlasit s tím, že zimní směs má vyšší výhřevnost. Je tomu právě naopak, protože v zimní směsi je větší podíl butanu, který má nižší teplotu varu a tím pádem slouží k tomu, aby plyn v nádrži nezamrzal a tlačí propan do auta. Jak už je zde napsáno, vozíky jezdí jen na propan, protože se nepředpokládá že budou venku.

PříspěvekNapsal: 06.07.2013 12:54
od Koniáš
dracekvo.
Je to tak. Musí mít čistý propan příslušného tlaku. Jinak je nutno je přetryskovat.

Jinak díky za objasnění tobě i Frankovi proč to u použití lahví pro pohon motorů na vaření a pod. zamrzá.

Frank. Stou zimní a letní směsí je to naopak.

Složení: Zimní LPG směs (60% P a 40% B); letní LPG směs (40% P a 60% B).
Teplota varu: -11,7 °C (zimní LPG směs), -5,3 °C (letní LPG směs).

Koniáš

PříspěvekNapsal: 08.07.2013 20:40
od Frank
Máš pravdu, otočil jsem to.

PříspěvekNapsal: 06.03.2016 23:13
od Baca
Pani, potrebujem poradit. Mam klasicku (asi 30 rokov staru) Mevu tourist dvojhorakovy varic priamo srobovany do 2Kg PB flasky. CHcel by som vsak tento varic pouzivat s 5Kg flaskou, aby som nemusel koli vymene lietat pocas kempovania z fleku. Lenze akosi sa navyznam v tejto tematike. Co budem potrebovat na to, aby som to mohol vyriesit ? Ide mihlavne o konkretne ventily a redukcie (hadicu rozoznam). AK dobre viem, tak tento varic funguje bez redukcneho ventilu, cize nebudem potrebovat redukcny ventil na tej 5kg flasi. Len netusim ci sa vobec nieco take vyraba, alebo ci to vobec pojde nejak vyskladat :-) Poradite ?? :-)

PříspěvekNapsal: 07.03.2016 8:20
od K4cer
Nevyrába.

Jedno a dvojhorákové variče (dve verzie dvojhorákových) sú zaprvé vysokotlaké, takže pracujú pri plnom tlaku PB z flašky, ale nesmú sa pripájať k väčšej flaši ako 2kg - i keď technicky by to asi fungovalo normálne; a zadruhé, 2kg flaška im slúži ako podstavec a neviem si dosť dobre predstaviť bastliť uchytenie/stojan. Závit je nekompatibilný a hadicu na prepojenie na 99% nekúpiš.

Najúriechodnejšie riešenie bude zohnať/vymeniť stávajúcu flašku za dve 2kg a mať vždy jednu rezervnú. Alternatívne, zakúpiť nízkotlakú dvojplotenku (samostatne stojacu) a túto dopojiť hadicou a regulátorom k 5/10/33kg (tieto majú rovnaké závity, alebo (Probugas) rychlospojku - ale tej by som sa radšej vyhol).

Závit na redučák je W21L, na 2kg je nejaký jemný metrický a pravý.
Dá sa kúpiť fitinka na hadicu na veľkú flašku, a zrejme by si niekde vyštrachal aj tú druhú, ale celé je to také ošajslich a moc sa mi to nelúbi. Hadicu rozhodne vysokotlakú oranžovú na PB a qalitné SKpásky.

PříspěvekNapsal: 07.03.2016 9:18
od Baca
Diky :-) Prave tej druhej flasi som sa chcel vyhnut. Ono nie je vobec lacna :-( Nad 30eciek KUA :-( A 5kg mam k dispozicii za ovela menej, zrela na vymenu :-)

PříspěvekNapsal: 11.03.2016 12:32
od sigurd
Bača pozeraj bazary-ja som nakúpil 2kg po 7 € a 10kg po 11 €-asi nejaká pozostalosť...
Trochu som to prehnal s množstvom,tak som si pri chalupe musel pribetónovať(oprava septiku ;) )bunker na PB a benzín.
Varím na PB tak sa to aj obmieňa.

PříspěvekNapsal: 11.03.2016 12:52
od Baca
Asi jedina cesta :-) Ono sa tie nove predavaju prazdne, yak by som ich aj tak musel vymenit za plnu a obycjane aj pekne staru :-)

PříspěvekNapsal: 12.03.2016 12:41
od K4cer
Pozri na Bazoši, priebežne sa tam dajú nájsť plynové flašky rôznych veľkostí, väčšinou prázdne, ale aj plné.
Bežná cena za 2kg je cca 10é, za 10kg cca 20é, 33kg cca 25é, za prázdnu samozrejme. 5kg sú vzácne, tých tam moc nebude.

Hlavne si nekúp novú flašku v železiarstve (typicky Meva), neviem ako u vás, ale tuto ich nechcú meniť a je s nimi problém. Na bazoši kúpiš Probugas alebo Flaga, tie sa menia v pohode.

http://dom.bazos.sk/?hledat=propan+buta ... 5&kitx=ano

PříspěvekNapsal: 12.03.2016 16:02
od Baca
Diky za odkazy :-) CEz tyzden ak sa zadari si po ne pojdem :-)

PříspěvekNapsal: 12.03.2016 22:31
od Jason
Tyjo kdyz to tady ctu tak se trosku trham za vlasy - u nasich jsem sousedovi neco vyvazel karou do sbernyho dvora ze stary garaze a nasel jsem u nej cca 30ks 2kg lahvi na plyn. Asi 5 jsem si jich nechal (a ty stejank pak dal kamosovi pac mi jsou na nic - pouzivam benzinak) a se zbytkem jsem se byl zeptat v plnirne (myslim ze tu mame Linde bo co to je) a tam mi rekli ze se nevykupujou tak jsem vsechno odvezl do sberyho dvora - mezi nebezpecnej odpad a vyhodil. Naka kacka z toho mohla bejt :o

PříspěvekNapsal: 12.03.2016 22:47
od Baca
Mohla. U nas podla bazaru idu zhruba po 10e :-)

PříspěvekNapsal: 25.07.2016 10:26
od RobertK
Mám dotaz máte zkušenost jak dlouho ty láhve můžu skladovat? Co nějaké postupné uniky?
Jde mi o to bych měl doma nějakou zálohu na vaření, ohřev, výroba elektriky, svícení.
Dík za info

PříspěvekNapsal: 25.07.2016 10:51
od K4cer
Máme :mrgreen:

Prakticky nevomezeně dlouho. Teoreticky je šance že bys měl smůlu a nafasoval flašku se špatným ventilem, ale to podle smradu poznáš brzo. Já mám průběžně nekolik 10kg flašek skladovaných v řádu let, a žádný zmenšení náplně sem nezaznamenal.
Pokud ti ta flaška neprorezne (je fajn dyš si můžeš při výměně vybrat zánovnější a nevomlácenou) tak bych to vůbec neřešil. Někde tady někdo psal o možném problému s vypršením tlakové zkoušky láhve, ale to je silně závislý na lokálním dodavateli, vím že někde berou i kus železa co byl kdysi láhev, jen pokud na tom de přečíst znak firmy. Na Slovensku mohou být problémy s měněním ofiko zakoupených láhví od Mevy, vím že ty nikdo měnit nechtěl. Běžný značky jako Probugas nebo Flaga se měněj bez potíží - jak je to f tvý voblasti se musíš poptat.
Pokud se bavíme vo jedný nebo dvou flaškách, tak vzhledem k ceně za kterou dou koupit jetý, bych to nijak zvlášť neřešil a když mi je v nejhorším případě nevyměněj, tak je zakutálím do kopřiv a koupím si další.

Desetikilová flaška ti na vaření (pro běžnou rodinu) vydrží tak 3 - 6 měsíců, pokud neděláš zabíječky teda. S nějakým topením bych asi moc nepočítal, max. na nouzový vytápění jedný místnosti Pohodama, jinak bys těch flašek musel mít plnou garáž. Skladování se řídí nějakými předpisy, takže nejspíš nesmíš mít víc než jednu dvě, nesměj bejt v garáži a ve sklepě - opět, toto je nutno zjistit podle toho kde bydlíš.
Vyhnul bych se dvoukilovkám, krom snadnýho přenášení maj jen spoustu nevýhod - maj jen kuličkovej ventil kterej je náchylnej k netěsnosti, k připojení standardního regulátoru potřebuješ redukci která stojí peníze a ráda se ztrácí, a čím menší balení tím ten plyn vyjde dráž.

Já mám jednu flašku v kamínkách Pohoda, a jednu plnou záložní jako rezervu. V případě potřeby umím předělat sporák ze ZP na PB v řádu minut. Krom toho mám v dílně 33kg ze který krmím autogen, další 10kg jako přenosnou k autogenu (abych nemusel do trabanta cpát velký flašky), a nějaký dvoukilovky ve věci vaření kafe.

PříspěvekNapsal: 07.08.2016 19:41
od dracekvo
Mě flaška utekla a ani sem nic necejtil. Prostě sem jí koupil, hodil na půdu a když jí po půl roce chci použít, tak koukám, že je nějaká lehká. No orig pečeť sem neporušil, takže sem jí prostě vrátil.

PříspěvekNapsal: 23.08.2016 19:43
od PetrNovak72
jaká je spolehlivost a trvanlivost uložení plynové kartuše (třeba konkrétně plyn: propan/butan v poměru 30/70) coleman..

bavíme se o nějakým stabilním sudu-sklepě.. jaká je šance že to ujde nebo bouchne třeba po 2 letech?

PříspěvekNapsal: 24.08.2016 20:20
od paja
to spíš bouchne svět kolem. Pokud to nezrezne tak to neujde a není důvod proč by to mělo bochnout. každopdně než skladovat todle tak raději 10kg flašku co koupíš v avizu za pár korun a pak vyměníš za plnou.

PříspěvekNapsal: 25.08.2016 14:59
od K4cer
Tak zrovna taková mě právě utekla kdysi - né kartuše do vařiče, ale nádobka typu spreje lak na vlasy, velkej sprej pro použití s hobby letlampičkou; princip je ofšem ten samej jako u kartuší do vařiče, akorát to má jinej tvar.
Měl sem ji v dílně a nepoužíval, páč mám dospělou letlampu i autogen, a asi po roce jsem ji vzal do ruky a nezbylo v ní nic.

PříspěvekNapsal: 25.08.2016 19:10
od paja
a byla načlá nebo funglovka? třeba nějaé smítko ve ventilu. Pokud nová vydrží cestu od výroby ke mně domů tak doma ji ohrozí jedině koroze.

PříspěvekNapsal: 25.08.2016 19:36
od K4cer
Načlá, ano, to mohla bejt příčina.

PříspěvekNapsal: 31.08.2016 14:59
od Count
Dostal jsem dnes darem čtyři kusy 2Kg PB lahve. Jsou starší, odřené, lehká povrchová koroze. Ve dvou je ještě nějaký PB. Protože jsem s tím nikdy nepracoval, nevím kde začít. Řešit revize, těsnění, nebo je vyměnit za plné u naší samoobsluhy? Chci je mít doma jako rezervu s vařičem pro případ výpadku elektřiny, případně použít v budoucnu k vařiči Zeus Mega při vaření piva.

PříspěvekNapsal: 31.08.2016 18:58
od K4cer
Flaška je furt majetkem plnící firmy a ty ji máš za jednorázovej poplatek pronajmutou. Při výměne měníš kus za kus a tlakovky si řeší firma, to je její starost, né tvoje. Po ukončení vztahu by ti teoreticky měli vrátit zálohu za flašky, ale v praxi to nefunguje. Ty vrátíš prázdný a vodneseš si naplněný i s platnou tlakovkou.
Navštiv nejbližší výměnný hnízdo a zeptej se jich, co všechno sou vochotni vyměnit a co případně ne. Já mám zkušenost že vemou jakoukoli flašku, pokud je od tý správný firmy*. Ale vím že to je všude jinak, někde dělaj cavyky, někde vemou i pomačkanou a neřeší nic, pokud je to kus tak je víc nezajímá - jak říkám, musíš se optat lokálně tam kde měněj flašky (těch míst budeš mít v okolí několik, zpravidla na pumpě, ale ne nutně).

Dvoukilovky maj jen kuličkovej ventil (kterej je náchylnej k netěsnosti) a opravu opět řeší firma, při tlakovejch zkouškách a při plnění, tam nemáš co řešit. U 2kg je důležitý aby měli šroubovací rukojeť/záslepku, a musí bejt na ní gumička, jinak maj tendenci ucházet.

Ty dvě ve kterejch něco je můžeš klidně použít, pokud teda máš spotřebič. PB se nezkazí, alespoň já o ničem takovým nikdy neslyšel. Až je mineš tak vyměnit jako předchozí, nebo je můžeš vrátit i poloplný, ale je to škoda.

Z běžnejch spotřebičů na 2kg je jednovařič (mám a jsem velmi spokojen), douvařiče (ty sou dva různý, chceš ten co má jako opěrky šrouby, né drátěný packy), lampa (nemám a chci), a teplomet (mám a žádný velký nadšení teda). Napřímo se připojuje vysokotlaká** dvouplotýnka, nebo různý opalovací hořáky. Ještě existuje kohoutek-redukce z 2kg na standardní závit W21,8L - to je to co maj 5, 10, a 33kg flašky a na co se montuje regulátor - přes ten kohoutek pak jde připojit i nízkotlaký spotřebič standardně krmenej z 10 nebo 33kg flašky.

*) Na Slovensku jde běžně vyměnit Flaga a Probugas, někde jdou i PPS (nebo tak nějak, ty nekupuju páč sem jednou koupil poloprázdní). Na SK se v opchodě prodávaj prázdný flašky vot Mevy, který si vofčan koupí do vlastnictví, ale nikdo je nechce měnit, protože každá firma si plní jen svoje. V ČR to bude nejspíš podobný, jedině že bych se mejlil teda.

**) Klasický "dvouplotýnky" (ležící na stole nebo něčem) sou dvoje, vysokotlaký a nízkotlaký - to zjistíš okamžitě jakmile se pokusíš nějakou koupit. Vysokotlaký se připojujou napřímo na 2kg flašku a JEN na ni. Výhoda je že nepotřebuješ regulátor ani nic, hadice z plotýnky se šroubuje přímo do šroubení flašky. Nízkotlaký maj na konci hadice reguátor a tento se šroubuje na 5, 10, a 33kg flašky, s použitím výšeuvedený kohoutkoredukce jdou připojit i k 2kg. Dvouplotýnka položená na stole je na domácí vaření výrazně lepší než jedno/dvouvařič šroubovaný na láhev; je pohodlnější, stabilnější, a bezpečnější. Jedno/dvouvařič je spíš kempovací záležitost, je skladnej a lehčí.

EDIT: Zeus Mega (sem gůglil taxem chytrej) je nízkotlakej a krmí se přes regulátor. Já mám podobnej (litinovej Foker, 9kW, a je to výborná věc na vaření číny, kromě jinýho).
Kohoutkoredukce třeba tajdle: http://www.mevatrade.cz/mevatrade/eshop ... til-2156UV

PříspěvekNapsal: 02.11.2016 20:28
od Grunt
Musím se zeptat. Dají se někde za dobrý peníz koupit prázdné flašky? Prázdné nové stojí docela slušný ranec a koupit funglovku a hned ji vyměnit za nějaký zreznutý šunt se mi moc nechce. Další věc je že se nedávno zavedly 5kg láhve - prázdná 1200,-Kč. Nedá se to někde sehnat výhodněji?

PříspěvekNapsal: 03.11.2016 6:01
od K4cer
10 a 33 kg dou běžně koupit na inzerát - bazoš například. Cenu v ČR bych odhadoval tak na pětikilo cca, u vobou (po 10kách je věčí poptávka neš po 33kách).

Musíš si ale pohlídat vot jaký firmy flaška je, páč nejspíš půjde vyměnit jen za tu samou - takže si nejdříf voběhni pár míst v dosahu, kde bys je v budoucnu chodil měnit, a poptej se jich jakou flašku ti vyměněj.

Pětikilový levnějc asi neseženeš, sou poměrně nový na trhu a není jich tolik.

PříspěvekNapsal: 03.11.2016 7:27
od RobertK
Proč kupovat ? Pronajmout se da 10KG za cca 800kč. Mrkni na primagas nebo podobně.

PříspěvekNapsal: 03.11.2016 17:59
od Grunt
K4cer píše:Pětikilový levnějc asi neseženeš, sou poměrně nový na trhu a není jich tolik.

No jo. Nic se nedá dělat. Jednu sem vzal:

5kg.jpg

Váhově naprosto perfektní, dá se tahat i na zádech, přenos zvládne i žena, nebýt ceny radši bych vzal dvě pětikilovky než jedno desetikilo. Do „Pohod“ perfektně vleze a ty jsou díky váze částečně mobilní a předpokládám že na takové to přismradění flaška vydrží celou zimu. No a pokud někde nezatratím lístek, tak nepřijdu ani o zálohu:
doklad.jpg

Škoda holt že se nedá sehnat za rozumnější peníz.

PříspěvekNapsal: 03.11.2016 19:19
od K4cer
Mno, nevím.. :?
Jesli ti to funguje xpokojenosti tak ti ji neberu, ale myslím že 5kg je příliš malá, a za takle hříšný peníze bych ji určitě nekoupil.

Pětikilová je podle mě tak nanejvejš na krmení dvouplotýnky v karavanu, kde každej cm místa pomůže; na doma mi 10kg přijde výrazně lepší. Já mám v obdobnejch kamínkách desítku a sou plně mobilní; rezervní mám ve skříni na chodbě. Do kredence vedle sporáku desítka vleze taky.
Plná 10kg váží cca 25kg, to není tak tragický a dyš sem línej tak si vemu rudlík.

Já sem to dělal tak, že sem na inzeráty postupně koupil několik prázdnejch 10kg, a tyto pak vyměnil za plný. V dílně mám ještě 33kg na autogen, a chtěl sem 5kg jakožto přenosnou k malejm kyslíkovejm flaškám, ale blbě se shání, takže sem se na to vybod a mám tam jednu desítku pro případ potřeby, stejně výjezdů s autogenem mám minimum.

Ale z účtenky je jasně vidět, jak to funguje. Flaška zůstává majetkem firmy (i ta, kterou sem pokoutně zakoupil na bazoši) a mění se jen v autorizovanejch místech, někde měněj jen jednu značku, někde i víc. Zálohu ti vrátí jen proti účtence a protože ji každej ztratí, tak tu flašku může za á) zdarma vrátit, za bé) zakutálet do kopřif, a za cé) prodat na bazoši.
Právě proto sou problémy s těma od Mevy, ty sice dou legálně koupit do vlastnictví, ale zase nejdou vyměnit, protože každá firma mění jen svý vlastní.

EDIT: mě vydrží desítka v Pohodách cca měsíc, na večerní přitápění k ůstřednímu topení. Ale já sem teplomilnej, a na hodiny provozu sem to nikdy neměřil. takže buď budeš muset topit výrazně míň, nebo ob dva týdny měnit flašku, což by mě vohromě bavilo. Jo a stejně by bylo fajn mít doma náhradní, dyš ti dojde zrovna večer.

PříspěvekNapsal: 04.11.2016 16:32
od Grunt
K4cer píše:EDIT: mě vydrží desítka v Pohodách cca měsíc, na večerní přitápění k ůstřednímu topení. Ale já sem teplomilnej, a na hodiny provozu sem to nikdy neměřil. takže buď budeš muset topit výrazně míň, nebo ob dva týdny měnit flašku, což by mě vohromě bavilo. Jo a stejně by bylo fajn mít doma náhradní, dyš ti dojde zrovna večer.

Nejsou to pohody, ale nějaká polská kopie (prostě z Hornbachu za pár korun). Desetikilovka v tom byla a když se za to zatáhlo/bylo to potřeba přesunout, tak se prostě rozpadly. Proto jsem doteď používal 2kg. Je to ultramobilní (vezmeš do ruk, přetáhneš kde je potřeba), nerozpadá se to a funguje to:
2kg_pohoda.jpg

5kg je samozřejmě lepší. 2kg si snadno doleju z velké 10kg a holt budu mít nějaké 2kg bomby v záloze když budu muset vyměnit tu 5kg potvoru. Jinak spokojenost.

PříspěvekNapsal: 04.11.2016 17:04
od K4cer
Nj, ty vypadaj dost subtilně, té fakt. Já mám kamínka původně stavěný na 15kg flašku, v nich je ta desítka bez problémů.

Dvoukilovka jako záložní je funkční řešení a na občasný přitopení by to mohlo stačit; uvidíš sám jak dlouho ti to vydrží. Já sem to nějak neměřil, protože někdy nezatopím celej tejden, a někdy jedou i pár hodin v kuse, takže se to blbě počítá a stopovat se mi to nikdy nechtělo, tak zvědavej sem nebyl. Občas zašplouchám flaškou pro kontrolu obsahu, a hlavně vím že mám druhou plnou a další v garáži.

To s tím přelejváním by mě zajímalo - jak přinutíš tekutej plyn přetéct? Stačí mít prázdnou níž? Vím že to jde vochlazováním spodní prázdný, ale takový cavyky se mi s tím dělat nechce. Ptám se protože bych potřeboval nějakou malou flašku k tomu autogenu, desítka je zbytečně velká a 2kg zas asi malá; potřebobal bych něco jako desítka ale s polovičním průměrem.

PříspěvekNapsal: 06.11.2016 2:28
od K4cer
Doplnění k tomu co jsem načal ve vlákně o nouzových zásobách jídla:

Pro ty, co bydlí v malém bytě/domku, a nemají možnost vařit na sporáku na uhlí/dřevo, by funkčním řešením mohla být právě 2kg flaška PB a kempingovej vařič. Je to relativně skladný (dvoukilovka cca 30x30x25cm, vařič je malá krabice) a cenově je to taky snesitelný - secondhand flaška se nechá koupit od 200 korun asi, výměna za plnou zhruba stejně, nový jednovařič myslím pětikilo - no do tisícovky by se to mělo vejít, s dvouvařičem do patnácti stovek. Trvanlivost PB je prakticky neomezená, a jde použít i na kempování nebo v chatičce na zahrádce.

Já mám dvoukilovku s jednovařičem v dílně, vařím si na tom kafe a občas si vohřeju jídlo nebo uvařím klobásku, a funguje to naprosto bezvadně. Vařič vaří jak ďas, s turistickým na kartuše se to vůbec nedá srovnávat. Cena za provoz je taky výrazně nižší. Uvařit na tom normální jídlo jde naprosto bez problémů, jediný co tomu jde vyčíst je, že je kastrol dost vysoko a není na ploše tak jako u normálního sporáku, takže hrozí převržení a úraz, ale na to se dá zvyknout, nebo ho osadit do staršího stolku třeba. Na dlouhodobější vaření by dvouhořák byl asi lepší, mě ten jednohořák v garáži stačí.

Jak dlouho vydrží 2kilovka netuším, bude to záviset od toho kolik se vaří, a taky od toho jak moc podváděj na plničce. Ale při mormálním vaření dva týdny určitě, jestli vydrží měsíc bych se nevsadil, je možný že ano, ale tvrdit to nebudu. Mě v garáži vydrží víc než rok.

Ještě bonus, k tý samý dvoukilový flašce de koupit lampa (tu ale nemám), a malý ohřívač Ardent. Ten mám, na vytopení místnosti to není, ale na ohřátí rukou je to postačující.

PříspěvekNapsal: 06.11.2016 21:23
od Count
Dnes jsem pokusně po tankování vyměnil tu jednu prastarou Pb lahev za novou. 85Kč a měl jsem plnou s plombou a tlakovkou. Bez řečí a otázek. Juchů. Protočím všechny, k tomu ještě starší dvouplotýnku, nebo Zeus a budu spokojen.

PříspěvekNapsal: 07.11.2016 2:37
od K4cer
85? Tak to v předchozím příspěvku strašně kecám, to se vomlouvám, sem blbě odhad inflaci. :oops:

Při měnění flašek je fajn se kouknout po okolí, u nás u Flagy stojí desetikilovka 16,50é, a hned vedle na Shellce (asi 50m) lautr ta samá flaška za 24é, bez kapky studu. A lidi je tam mění, protože neví že hned za pumpou je výměnný hnízdo.

Count: dvouplotýnky sou nízkotlaký a vysokotlaký, už jsem to psal, tak jen kdyby to náhodou vypadlo z mysli - abys nekoupil tu co nechceš. A drobná technická, na starší bude asi rozumný vyměnit přívodní hadici, stará může přepouštět. Já mám dobrý zkušenosti*) s origo oranžovou vysokotlakou (20 nebo 30 atm) hadicí; tato jde běžně koupit v metráži v lepším železářství a nestojí moc. Na konce pak klasický šroubovací spony na hadice jako na automobil. Nekup červenou hadici na acetylen, PB ji časem leptá.

*) Pokud se hadice šroubuje přímo na ventil flašky, musí se použít vysokotlaká hadice; pokud se na flašku šroubuje regulátor, používá se nízkotlaká. Jednou jsem tu nízkotlakou koupil a moc mě nenadchla teda: je z nějaký umělejší hmoty než guma, takže je ještě tvrdší a nepoddajnější než vysokotlaká, a je jen z jedný vrstvy materiálu bez jakýkoli výstuže (vysokotlaká je z dvou vrstev a mezi nima je oplet) takže pokud praskne tak praskne durch a ulomí se. Nízkotlakou jsem posunul dál a na všechno dávám tu voranžovou.

PříspěvekNapsal: 07.11.2016 9:22
od Grunt
Count píše:Dnes jsem pokusně po tankování vyměnil tu jednu prastarou Pb lahev za novou. 85Kč a měl jsem plnou s plombou a tlakovkou. Bez řečí a otázek. Juchů. Protočím všechny, k tomu ještě starší dvouplotýnku, nebo Zeus a budu spokojen.

Já ji měnil předevčírem též na benzínce, 110,- i s DPH.

PříspěvekNapsal: 07.11.2016 11:25
od Count
Takže chci nízkotlakou jednoplotýnku s kovovými nivelačními šrouby (abych mohl připojit i větší lahve než 2kg), k tomu redukční kohout a oranžovou vysokotlakou hadici. Ještě musím popřemýšlet a zkombinovat to s požadavky na vaření piva, aby vařič udržel min. 20l hrnec (do budoucna i víc) a měl výkon. Zeus mi ale příjde až moc výkonný a velký žrout Pb.

PříspěvekNapsal: 07.11.2016 16:15
od K4cer
Tady asi došlo k drobnýmu nedorozumění.

Přímo na 2kg flašku se šroubují turistický vařiče:
- jednovařič Solo - ten mám a pochvaluji si
- dvouvařič Picamp - té ten s drátěnejma packama
- dvouvařič Táborák - to je ten o kterým jsem psal, že má šrouby na podepření o flašku, jsou lepší než ty pacičky
pak ještě existuje:
- lampa Classic - těch lamp je víc druhů, pro ilustraci postačí jedna
- teplomet Ardent - ten mám a popisoval jsem
- a různý opalovací hořáky - to jen pro úplnost

Pak jsou samostatně stojící stolní jedno- až tříplotýnky - viz tady - nahoře jsou podkategorie vysokotlaké a nízkotlaké.
V principu se jedná vo ten samej vařič, rozdíl je v osazení tryskama a v připojovací hadici.

Vysokotlaký má hadici zakončenou kohoutkem, který se šroubuje přímo do 2kg láhve a do ničeho jiného nepasuje. Přes kohoutek a hadici jde plný tlak do vařiče, který je na to uzpůsoben. Tato hadice JE součástí vařiče.

Nízkotlaký má hadici zakončenou regulátorem, kterej se šroubuje na ventil 5, 10, a 33kg flašky. Regulátor sníží tlak plynu na cca 30mbar a hadicí k vařiči jde PB jen pod tímhle malým tlakem. Stejným způsobem se napájí i klasickej sporák, akorát musí mít trysky na PB, né na ZP. U nového vařiče hadice a regulátor NENÍ součástí výrobku a je nutno ji koupit samostatně!, u jetýho to nejspíš dostaneš koupit celý dohromady.

Šroubení malý láhve je nějaký jemný metrický závit, šroubení 5kg a výš je W21,8L (levý závit) a logicky není kompatibilní.
Regulátor má na vstupu matici W21,8L a na výstupu nátrubek na 8mm hadici. Matice se šroubuje na ventil flašek 5kg a výš.
Jde ale koupit redukce z malé láhve na velký závit, takže jde napájet nízkotlaké zařízení i z malé láhve.

Zeus (a všechny profi spotřebiče) sou nízkotlaký a napájej se z větší flašky přes regulátor.
Takže ty konkrétně chceš nízkotlakou dvouplotýnku (nebo Zeus, nebo obojí), k tomu hadici se sponama, regulátor, a ještě onu kohoutkoredukci (u těch pozor, kohoutků je více a liší se závitem - s W21,8L jsou dva, přímý a 90°, ale to je jedno, fungují oba, jde jen o to kolik máš místa), abys to mohl krmit z malý 2kg flašky.
Pokud v budoucnu získáš větší flašku, připojíš regulátor přímo na ni, bez toho kohoutku.

Tak, snad jsem to popsal srozumitelně.

Ještě, Zeus vs. dvouplotýnka.
Zeus (resp. jeho obdobu, italský Foker) mám. Je to vobrovská litinová kráva, váží přes 10kg a výkon je 9,2kW (pro srovnání, malej hořák na klasickým plynovým sporáku je cca 1kW, střední tak 1,5kW, velkej 2 až 2,5kW. Tzv. turbohořáky (na některech sporácích) maj tak 3, výjimečně až 4kW).
Je to vynikající věc na vaření číny, nebo guláše pro četu vojáků. Můj má tři kohoutky a umí samostatně levý a pravý půlkruh a střed, takže na něm jde vařit i v menší nádobě. Ale na běžný vaření bych se spíš přimluvil za klasickou dvouplotýnku, je to daleko pohodlnější i na přenášení, i na samotný vaření.
20L kastrol ovšem na malý plotýnce neuvaříš ani náhodou, tam prostě ten výkon potřebuješ.

PříspěvekNapsal: 08.11.2016 8:25
od dracekvo
Trošku to uteklo. Možná by stálo za to založit vlastní vlákno o plyn vařičích.
Já mám turistickej VAR2 s redukcí na 2kg flašku a ten je ohodně skladnější než přímo šroubovaný na 2kg flašku. Navíc ten co se šroubuje přímo nepude tak jednoduše napojit na větší láhev.
Osobně bych bral samostatně stojící jedno až dvou plotnu vysokotlakou, tj. bez regulátoru. Při opatření vhodných koncovek to pak lze zapojit k čemukoliv. Rozdíl hmotnosti mezi samostatně stojícím a šroubovaným na láhev je nepodstatný (v batohu to stejně nosit nejde a v autě či doma je to fuk), ale komfort užívání je ohodně lepší. Nemusím se bát, že se mi to převrátí a když to dám na kuchyňskou linku, tak vařič je tak akorát vysoko.
Šroubovaný na flašku by stál za úvahu jen v případě, že bych ho plánoval používat při cestování autem, kde nemám možnost nějaké rovné plochy pro umístění samostatně stojícího vařiče.

Jo a pokud chceš něco na vaření piva, tak asi jedině vařič ala zeus. Počítej min nutný výkon 1kw na 10l mladiny a hlavně aby to mělo nějakou rozumnou nosnost. Ty levné plechovo drátové bys prostě rozmačkal, nehledě na velikost hořáku k průměru hrnce.

PříspěvekNapsal: 08.11.2016 18:17
od K4cer
Nebo upravit název na PB láhve a co k nim připojit...

VAR je turistickej vařič a je taky subtilnější než ten šroubovací na flašku. Měl jsem ho a posunul jsem ho kolegovi, když jsem zakoupil Omnifuel od Primusu.
Vařit na něm několik dní je v naprostý pohodě. Na delší vaření (několik týdnů) bych měl o hodně radši ten šroubovací.

Dvouplotýnka je výborná. Proč vysokotlakou? Šroubení hadice-velká flaška se koupit dá, ale nesmí se to tak připojovat (nevím proč přesně). Fungovat to ale bude, a na malou flašku by se to připojovalo přes onen kohoutek.
Ale jedinej rozdíl je že nízkotlaký má na konci hadice regulátor s maticí, namísto samotné matice. Vzhledem na cenu regulátoru je stejně fajn mít náhradní. A k Zeusu ten reglér stejně bude potřebovat, takže to musí stavět kompatibilně s ním.

PříspěvekNapsal: 04.05.2017 15:48
od Chorche
pánové zmínili ste že plníte 2kg flašky. Nemůžu na to sehnat redukci, kde ste jí sehnali ?

PříspěvekNapsal: 05.05.2017 0:00
od K4cer
Neplníme, nestojí to za ten vopruz. Používám 10 a 33kg a na dvoukilofce si jen vařím kafe, už asi dva roky na tý samý.

Redukce asi koupit nepůjde, jedině že by šla teda.
Zakoupíš jeden kus šroubení na velkou flašku, s nátrubkem na hadici, a jeden kus šroubení na malou flašku, opět s nátrubkem na hadici (jako bys chtěl připojit hadici na danou flašku). No, a vobě propojíš kouskem voranžový hadice na PB a stáhněš qalitníma SKpáskama.
Voranžová hadice i šroubení sou xehnání v lepším železářství. Běžný hadice PB leptá.

PříspěvekNapsal: 05.05.2017 8:40
od Chorche
todle řešení se mi nelíbí, to bych uš rači použil redukci s kohoutem a na to našrouboval redukci na desetikilofku. Bez kohoutu, nebo spětnýho ventilu by ti to z dvoukilofky zase vylítlo ven když bys to votpojil vot pistole... Šlo mi voto jestli někdo má hotovej bazmek v jednom kuse. Někdo tu psal že dvoukilofky plní. Smysl toho počinu je f tom, že když jedu na delší dobu mimo čr, tak mam v autě místo na dvě dvoukilofky, ale když by došly tak mi je nikdo nevymění (je to český šroubení). Ale redukcí bych je moch plnit normálně u pumpy.

PříspěvekNapsal: 05.05.2017 8:51
od K4cer
Jo takle, ty to chceš plnit z LPG pumpy; já myslel že z velký flašky.

https://www.lpgprofi.cz/redukce-lahev-italian--11kg

Na dvoukilofku de našroubovat kohoutek kterej má na výstupu šroubení jako velká flaška. Výšeuvedenou redukci šroubuješ na velkou flašku nebo přes ten kohoutek na malou.
Dvoukilofka má v sobě kuličkovej ventil, takže ti nic nevylítne.
LPG připojení sou v evropě 4 různý (u nás je jednička, tzv. italská) takže ještě můžeš potřebovat redukci z místní normy na naši.

PříspěvekNapsal: 05.05.2017 9:08
od Chorche
kačere, todle řešení sem přeci zmiňoval v příspěfku vejš, mě šlo vo to jestli existuje all-in-one řešení. Mimouchodem, bez toho kohoutu ti to právě vylítne, páč našroubováním do dvoukilofky zmíčkneš tu kuličku abys to zprůchodnil. Takže bys musel mít právě v bazmeku zpětnej ventil. Nebo jako v řešení vejš kohout.

PříspěvekNapsal: 29.10.2017 12:35
od proforma
K4cer píše:Nevyrába.

Jedno a dvojhorákové variče (dve verzie dvojhorákových) sú zaprvé vysokotlaké, takže pracujú pri plnom tlaku PB z flašky, ale nesmú sa pripájať k väčšej flaši ako 2kg - i keď technicky by to asi fungovalo normálne; a zadruhé, 2kg flaška im slúži ako podstavec a neviem si dosť dobre predstaviť bastliť uchytenie/stojan. Závit je nekompatibilný a hadicu na prepojenie na 99% nekúpiš.

Najúriechodnejšie riešenie bude zohnať/vymeniť stávajúcu flašku za dve 2kg a mať vždy jednu rezervnú. Alternatívne, zakúpiť nízkotlakú dvojplotenku (samostatne stojacu) a túto dopojiť hadicou a regulátorom k 5/10/33kg (tieto majú rovnaké závity, alebo (Probugas) rychlospojku - ale tej by som sa radšej vyhol).

Závit na redučák je W21L, na 2kg je nejaký jemný metrický a pravý.
Dá sa kúpiť fitinka na hadicu na veľkú flašku, a zrejme by si niekde vyštrachal aj tú druhú, ale celé je to také ošajslich a moc sa mi to nelúbi. Hadicu rozhodne vysokotlakú oranžovú na PB a qalitné SKpásky.

Tak me dnesni pocasi ponouklo k porizeni zalozniho kuchynskeho varice na PB. Procetla jsem si to tu a dotaz, jestli jsem spravne pobrala, co se tu vysvetluje:

- vysokotlaky varic muzu pripojit jen na 2kg PB flasku.
- nizkotlaky ma nejaky regulator a muzu ho pripojit na 5 a 10kg flasku.

Muzu ten nizkotlaky pripojit taky na 2 kg, tj. je to univerzal?
Nebo za jakych podminek budu mit nejaky univerzal?

Muzu jednou otevrenou flasku po pouziti zase zavrit a dat znovu do skladu, nebo ji musim vypotrebovat/nechat zbytek PB vypustit?

I kdyz to asi neni moc rozsirene, uvazuju o pouziti (tj. naskladneni a cekani na dalsi blackout) 5 kg flasky, ktera by mi mohla na vareni vydrzet pocitam tak 14 dni. 10kg uz je dost tezka na manipulaci, 5kg bych mohla v pohode mit v lince. 2kg samozrejme taky, ale pocitam, ze to bude nejdrazsi varianta.

PříspěvekNapsal: 29.10.2017 13:24
od K4cer
- vysokotlaky varic muzu pripojit jen na 2kg PB flasku.
- nizkotlaky ma nejaky regulator a muzu ho pripojit na 5 a 10kg flasku.

V principu správně.
Technicky by šlo připojit vysokotlakej i na větší (5,10,33kg) flašku, ale běžně se to nedělá a asi se to nesmí.
Nízkotlakej se připojuje přes regulátor a jde připojit na cokoli. Regulátor není součástí vařiče, je to věc která se klíčem našroubuje na závit ventilu flašky a výstup jde do hadice k vařiči. Regulátor se kupuje samostatně a stojí několik málo stovek. https://www.kempergroup.cz/Regulator-tl ... A-d435.htm

Muzu ten nizkotlaky pripojit taky na 2 kg, tj. je to univerzal?
Nebo za jakych podminek budu mit nejaky univerzal?

Regulátor se šroubuje na ventil flašky s W21,7L (tedy levým, opačným) závitem. Tenhle závit maj flašky 5, 10, 33kg.
Dvoukilovka je bez kohoutku a má jinej, menší závit. Jde ale koupit kohoutkoredukce, která pasuje do 2kg flašky a výstup má právě ten velkej levej závit, takže je kompatibilní. Tahle redukce je právě proto aby na malou flašku šel našroubovat standardní regulátor.

Dvouplotýnka má nátrubek na 8mm hadici, to je vstup. Regulátor má šroubení na velkou flašku (vstup z flašky) a nátrubek na 8mm hadici (to je výstup). Tyto dvě věci propojíš hadicí. Při výměně flašky jen uzavřeš ventil a klíčem (30mm) odšroubuješ regulátor od prázdný flašky, a našroubuješ ho na plnou. Hadice s regulátorem je trvale spojená s vařičem a nerozebírá se.
Asi by bylo fajn aby ti to dělal někdo od plynu. Hadice se připojuje mačkacíma sponama a smí se použít i klasický šroubovací, ale velmi doporučuju použít nějaký kvalitní (píšu tohle proto, že třeba na kyslík/acetylen se šroubovací SKpásky používat nesmějí, i když se to běžně dělá).
Hadici bych použil vysokotlakou oranžovou (koupíš tam kde i regulátor), i když teoreticky by tam stačila černá nízkotlaká. Ta je ale bez vnitřní výstuže a já k ní velkou důvěru nemám, s tou voranžovou mám dobrý zkušenosti. Nekup červenou (na acetylen) nebo jinou, běžný hadice PB leptá a časem hrozí únik.

Muzu jednou otevrenou flasku po pouziti zase zavrit a dat znovu do skladu, nebo ji musim vypotrebovat/nechat zbytek PB vypustit?

Ano můžeš. 5,10,33kg flašky maj kohoutek, který po ukončení činnosti uzavřeš (já pro jistotu zavírám vždy když jdu spát nebo z domu) a pak můžeš regulátor odšroubovat a flašku uložit.
Dvoukilovka kohoutek nemá, má jen kuličkovej zpětnej ventil (kterej má občas tendenci netěsnit). Odšroubovat z ní vařič/hadici jde, ten kuličkovej ventil se odšroubováním uzavře (funguje to tak jak ventilek ve spreji), ale protože není na 100% spolehlivej, doporučuje se vždy po odšroubování hadice našroubovat zátku s držadlem (tato je vždy součástí flašky a je fajn ji neztratit).

I kdyz to asi neni moc rozsirene, uvazuju o pouziti (tj. naskladneni a cekani na dalsi blackout) 5 kg flasky, ktera by mi mohla na vareni vydrzet pocitam tak 14 dni. 10kg uz je dost tezka na manipulaci, 5kg bych mohla v pohode mit v lince. 2kg samozrejme taky, ale pocitam, ze to bude nejdrazsi varianta.

10kg flaška váží cca 24kg plná. 5kg ti bude stačit, ale sou docela vzácný a blbě se sháněj.
2kg je i dražší (ale ne zas vo moc), ale její výhoda je v přenosnosti a taky v tom, že přímo na ni jde šroubovat jedno a dvouplotýnka. Na domácí vaření je ale pohodlnější i bezpečnější dvouplotýnka samostatně stojící na stole.
Pokud bys měla třeba 10kg doma a 2kg jako zálohu, musíš k tý dvoukilovce dokoupit onu kohoutkoredukci, aby ma ni šel našroubovat regulátror s velkým závitem.

Nejlepší (prakticky i ekonomicky) řešení je nízkotlaká dvouplotýnka, kus hadice, regulátor, a 10kg (nebo 5kg, ale to bych si ještě rozmyslel) flaška. Jako nouzovější řešení dvouplotýnka, hadice, regulátor, kohoutkoredukce, 2kg flaška.

PříspěvekNapsal: 29.10.2017 13:46
od proforma
Kacere, dik za super navod jak pro blby, pochopila jsem :-D Chci prave stolni dvouplotynku, doma mam vsechno na elektrinu. Ta 10kg bomba je na mne uz moc tezka, proto zvazuju tu 5kg.

PříspěvekNapsal: 29.10.2017 14:11
od K4cer
No já dyš vidim bližnýho svýho tápat, taxem k neudržení :D

Šroubení regulátoru je furt stejný, takže jakou flašku máš takovou tam našroubuješ, žádný rozdíl v tom není.
Zjisti si jaký flašky dokážeš sehnat a taky kde je budeš v okolí měnit. Výměnný hnízdo patří zpravidla některý společnosti a většinou měněj jen flašky svý společnosti, to musíš zjistit lokálně.

Na nějakejch eshopech se nechaj koupit prázdný nový flašky od Mevy, ale já mám zkušenost že je pak nikdo nechce vyměňovat - ale to je tady, u vás to může být jinak.

PříspěvekNapsal: 29.10.2017 15:07
od viktor
nejlepší na tom j ze ve vsech flaskach s PLG je uplne stejnej tlak :-)
viktor

PříspěvekNapsal: 29.10.2017 15:14
od proforma
Kacere, muzes mi na to pls kouknout? Mam vsechno pro univerzalni vyuziti?

- varic: https://www.4camping.cz/p/campingovy-va ... typ-2317b/
- pripojovaci sada k nizkotlakemu varici: https://www.4camping.cz/p/hadice-meva-s ... tilem-set/
- redukce na 2kg lahve: http://gola-sada-tona.cz/prislusenstvi/ ... 15638.html (hlavne timhle si nejsem jista, jestli je to ten spravny typ). Dik :-)

PříspěvekNapsal: 29.10.2017 18:07
od K4cer
Proforma: jj, to je ono, včetně toho kohoutku na 2kg. Ten ovšem potřebuješ jen na propojení dvoukilovky s regulátorem - ale chleba nežere a je fajn ho mít doma.

Vařič bude mít vocásek končící regulátorem. Ten jde našroubovat na 5/10/33kg flašky (všechny maj stejný ventil) i na výšeuvedenej kohoutek.

viktor: jasně že je, logicky musí být. Ale vysokotlaké plotýnky se dle výrobce maj připojovat jen ke 2kg flašce, jasně že technicky to jde k jakýkoli, to šroubení běžně koupíš. Jestli je to vyloženě zakázáno nevím, nezkoumal jsem to. Každopádně nízkotlakej systém je plně funkční a kompatibilnější.

Přes stejnej regulátor jde totiž krmit nejen dvouplotýnka, ale třeba i celej klasickej sporák (osazenej tryskama na PB) nebo velkej hořák (typu Zeus od Mevy) na wok nebo véélikej kastrol.

PříspěvekNapsal: 30.10.2017 2:09
od dracekvo
Akorát bych si pohlídal jak to s tím vařičem je.
Regulátor je na 30mbar. A u vařiče je napsáno pracovní tlak: 3 kPa nebo 5 kPa. Nejsem si moc jistý, jestli existuje nějaký univerzál, co vím, tak 50mbar a 30mbar mezi sebou nejsou kompatibilní. Jestli se to pri objednavce nemusi specifikovat.

PříspěvekNapsal: 30.10.2017 8:51
od K4cer
Vařič funguje na 30 50mbar.

Nejsem si cekem jistej, ale: starší zařízení v československu bylo vesměs na 30mbar; 50 sem asi připlulo ze zahraničí, kde to může souviset i s jiným složením prodávaných plynů (třeba v UK není k dostání směs PB, používá se butan (s regulátorem na 28mbar) a propan (s regulátorem na 37mbar)). 50 se myslím používá u výkonnějších spotřebičů, nebo tam kde jsou delší rozvody plynu (typicky karavan se sporákem, topením, ohřevem vody, a ledničkou na PB).

Jsou k mání i regulátory nastavitelný, 20-60mbar, ale i ?-4bar, ty jsou spíš pro různý opalovací/nahrívací hořáky.
Praktickej rozdíl mezi 30 a 50 je u vařiče zanedbatelnej, na 30 může mít nepatrně nižší výkon.

Zkoušel jsem všechny (28, 30, 37, 50) a se všemi mi věci fungují naprosto normálně.

PříspěvekNapsal: 30.10.2017 10:49
od dracekvo
Tak to v tom případě jo. Sem chtěl pro jistotu jen upozornit :)

Třeba na karavan fórech se tvrdí, že věci na 30 a 50mbar nejsou mezi sebou kompatibilní. V autě mám právě rozvody 50mbar. Na 30mbar mám kamna pohody. Ale nezkoušel sem co se stane, když bych regulátory prohodil.
Ale je fakt, že u spotřebiče typu vařič by to vadit nemuselo. Maximálně by se třeba muselo poladit přisávání vzduchu.

Jo a k tématu. Nedavno sem zakoupil plnitelnou hliníkovou PB flašku 14kg. Cena sice strašná, ale do obytného auta luxus. Kromě ceny to má jen samé výhody. Člověk nemusí řešit to, že zbytečně vrací flašku, ktará není ještě úplně vycucaná, nebo pokud tak nechce dělat, musí sebou vláčet náhradní láhev. Prostě dojedu k benzínce a načerpám do plna. Výrazná úspora hmotnosti. Legální plnění na LPG stanicích. A je na ní ukazatel stavu plnosti.
Kdyby to někoho zajímalo, tak se to menuje alugas.

PříspěvekNapsal: 02.11.2017 19:09
od Grunt
proforma píše:Ta 10kg bomba je na mne uz moc tezka, proto zvazuju tu 5kg.

Jestli ještě můžu dodat já, tak dodám že přesně z tohodle důvodu jsem pětikilovku koupil já. Aby s tím mohla manipulovat i moje máti. Jenže poté co ji po ani ne měsíci ztopila v Pohodách dostala vyfasováno klasickou 10kg flašku a pěti-kilovku jsem si zabavil pro sebe (mám ji už přes rok a furt ještě něco málo na spodu je):
5kg.jpg
5kg.jpg (38.63 KiB) Zobrazeno 9507 krát

Výhoda je opravdu v tom že je to ultra-mobilní a manipulaci zvládne i ženská není-li úplné tintítko, ale tím taky výčet výhod končí. Pořizovací cena je docela vysoká, na náročnější spotřebu to není a výměna je dražší než u klasické 10kg flašky. Prostě cena to naprosto zabíjí. Jinak jsou samozřejmě perfektní.
Máte-li domácnost komplet na elektriku a je prostě něco potřeba do nouze, prvně bych se podíval na nějaký přenosný kempingový vařič. Nouzově se na tom něco uvařit dá, butanové kartuše (ovšem důrazně doporučuju vyvarovat se produktů na ty propichovací! To je svinstvo největší.) se dají koupit v trafice, má to pěkný přenosný kufřík a dá se to šoupnout do skříně ať se na to nepráší, manipulaci zvládne i ženská a dá se to použít nenouzově na nějaký piknik v přírodě s přáteli/děckama nebo něco takového. V rámci řekněme nějakého Vánočního dárku je o taky cenově únosné.
Pokud je to málo, tak samozřejmě plotýnkový vařič a dvoukilovky. Cena je za babku platí-li se záloha za nějaké použité kusy, výměna je té též za babku (sehnat se dá na téměř libovolné benzínce, u nás i v různých krámcích) a krom toho vařiče se na to dá připojit, vyžaduje-li to situace teplomet Ardent nebo lampa (buď Brilant nebo Jugo). A samozřejmě nesmím zapomenout na jednocestný ventil (potřebuje-li manžel použít hořák) a možnost připojení regulátoru tlaku. S tím se to dá připojit na téměř cokoliv. K manipulaci jsou dvoukilovky perfektní, řekl bych že mají asi největší užitou hodnotu a je-li schopnější manžel/přítel, dovede si splácat ventily, jdou doplňovat nouzově i v prostředí domova z větších flašek.

PříspěvekNapsal: 02.11.2017 20:03
od Grunt
A ještě si dovolím jeden dodatek, když už jsme se dostali do těch hypotetických situací. V cizině, hlavně v anglicky mluvících zemích jsou dostupné i různé jiné „gramáže“. Třeba 3kg a mě se hodně líbí 1kg cylindry:
Obrázek
Plní se i Camping Gasem, tedy směsí Propan-Butanu, dají se schovat do baťohu a manipulace ještě o něco málo snazší než s dvou-kilovkami. Ale tím to zase končí. U nás nejsou tak běžné, takže jsou pěkně drahé, řešení je to proprietární takže se nedá doplňovat a nikdo ho nemění, takže jde o flašky na jedno použití. Znovu to zabíjí fakt to není rozšířené a cena je pro nás vysoká. Jinak by to zase byla jednička.

PříspěvekNapsal: 04.11.2017 11:30
od K4cer
Turistická (?) jednoplotýnka na kartuše typu "lak na vlasy" je naprosto tragická. Na turistický použití je to vobrofská kráva která jde přepravovat akorát autem - to už je daleko hodnější dvoukilovka a na ni šroubovací jedno nebo dvouplotýnka, ta jde taky pohodlně přepravovat autem, a vydrží násobně déle, plus možnost mít dvě plotýnky.
Cena 79,- za 200g sprej je šílená, dyš dvoukilovka stojí do kila.

Pokud má někdo tak zoufale málo místa, tak bych spíš doporučil nějakej turistickej skládací vařič typu VAR nebo Primus, kterej se šroubuje na stojatý kartuše. Ty se vyráběj ve třech velikostech (nějakejch cca 125g, 250g, 450g) a s tou největší je to furt lepší než toten 200g sprej; s menší kartuší je to vařič kterej je pohodlně přepravovatelnej v báglu na zádech.

Pokud nemáte místo na rezervní PB sporák s troubou (já mám) tak pro domácnost je daleko nejlepší řešení tak jak to vyskládala Proforma (výše), tedy nízkotlaká dvouplotýnka na stůl, regulátor, a velká flaška (resp. dvoukilovka přes redukci).

PříspěvekNapsal: 02.12.2017 21:31
od Grunt
Ok, ok. Tak turistickou jednopltýnku ne. Je fakt že jsem to viděl používat hlavně karavaňáky a mně to přišlo pěkné, ale když tak ne no.

Měl bych těď ovšem jiný dotaz a úplně tak nesouvisí s rozpadem, no nepadá mě lepší místo kde se zeptat (admini mají povoleno mazat): Což takhle odvod spalin? Většina přenosných zařízení na PB (Ardent, Neptun, BRI - tedy teplomety) je zakázáno používat v uzavřených místnostech z důvodu nebezpečí otravy oxidem uhelnatým. Dodám že osobně už jsem zkoušel pustit si 4,4kW teplomet v malém pokoji na plné kule a není to problém (fotka o pár příspěvků dozadu). Za půl hodiny je pokoj rozžhaven na více než obyvatelnou teplotu a je to pohoda. Jelikož teplomety používám (hlavně Ardenta) vyfasoval jsem detektor COčka. Za celou dobu jsem zatím houkal jen jednou (klep, klep) takže nebezpečí jsem si vědom, nicméně já využívám k plné spokojenosti.
A teď přesun: Valná většina kempů má v zimě zavřeno. Důvod je víc než prostý. Vysoké náklady na vytápění, nehledě na to že malé dřevěné chatičky jsou v případě vytápění nějakým druhem ohně docela risk. Zvlášť když jsou chatičky naskládané vedle sebe. Přitom turistický Ardent by v případě nepřetržitého provozu byl schopen bez problému udržet ty malé dřevěné chatičky na obyvatelné teplotě, 2kg flaška vyjde na cca. 100Kč (50Kč pokud si to někdo nechá naplnit LPGčkem na benzínce), nákl. na pořízení se velmi solidně blíží nule, maximálně se musí měnit ty kovové punčošky a to bych si klidně přivezl i svoje protože jich mám několik. Největší problém jsou opravdu spaliny. Což mi samozřejmě nedalo a musel jsem nad tím přemýšlet. U Ardentu není nejmenší problém, protože spaliny jsou laminární proud velmi malého průměru stoupající ke stropu. Stačí tak dát pod nějaký kovový jímač, vyvést trubkou ven a ani není potřeba vrtat strop když se to vyvede kolenem do boku. Jenže tolik teorie.
Není potřeba si nic namlouvat. On ten Ardent zas takový výkon nemá a půlka tepla uteče právě v podobě těch spalin, takže nejlepší by bylo asi parkrát obtočit kolenama ještě před vyvedením z objektu a navařit na to nějaké plechové žebra aby se spaliny co nejvíc ochladili před vyvedením ven. Jenže pak vzniká nebezpečí že se spaliny zaseknou v tomto provizorním odvodu a naplní celý obsah chatičky jedna radost. A v tom bych vyloženě spát nechtěl. To je nebezpečné. Z toho důvodu se komíny staví do výšky. Odborně se tomu říká Komínový efekt. Prostě je nějakým způsobem potřeba přirozeně zajistit ten odtah. Jenže jak vysoký takový komín postavit? Další věc je je průměr. Stačila by na to obyčejná konstrukční trubka Ø42,2/2 nebo je potřeba něco většího? A nebo naopak něco menšího (řekněme Ø21,3 nebo i vodovodní)? U takových průměrů není nejmenší problém udělat takový "komín" i dost do výšky, protože celá stavba je pouze o vztyčení nějaké ocelové trubky. A nebo má někdo nějaký lepší nápad?

Dalším problémem je že dvou-kilovky díky svému kuličkovému ventilu nejsou zrovna pověstné svou nepropustností. A zastavený Ardent který celou noc uniká do prostoru dřevěné chatky by ráno při zapalování velmi zajímavý. Když už nic aspoň by to byl solidní ohňostroj. Flašku není nejmenší problém vyhodit ven, přimontovat na ventil a plyn vést do objektu nízkotlakým setem oranžovou gumovou hadicí, to už mám vyzkoušené. Jenže právě proto taky vím že flašce s nepřetržitým odběrem vyhozené venku na mrazu velmi rychle zamrzají ventily. Plyn když expanduje odebírá v okolí teplo a když je venku pod nulou většinou už není moc co odebrat. Aby to fungovalo musela by být nějak minimálně venku flaška ohřívaná, což je celkem kontraproduktivní. Napadá někoho něco co s tím?

Poslední věc asi nějaké zabezpečení. Předpokládám že funkční hlásič CO a velký hasicí přístroj po ruce u přístroje jsou nezbytností. Položit P-B hořák na dřevěnou podlahu asi taky nic moc že? Kovový plech by stačil? Nebo by bylo lepší to zabezpečit ještě líp? Jsou pro to nějaké zásady a nebo je lepší s tím neblbnout a nepřidělávat hasičům starosti? Je mi jasné že turistický P-B hořák v malé dřevěné chatičce uprostřed rekreační oblasti musí být snem každého hasiče a bezpečáka, takže těm ani slovo. Nebo už to má někdo rozjeté? Kontakty vítány, klidně se na to přijedu podívat pokud to někdo provozuje.

PříspěvekNapsal: 03.12.2017 0:16
od K4cer
Grunt píše:Flašku není nejmenší problém vyhodit ven, přimontovat na ventil a plyn vést do objektu nízkotlakým setem oranžovou gumovou hadicí, to už mám vyzkoušené. Jenže právě proto taky vím že flašce s nepřetržitým odběrem vyhozené venku na mrazu velmi rychle zamrzají ventily. Plyn když expanduje odebírá v okolí teplo a když je venku pod nulou většinou už není moc co odebrat. Aby to fungovalo musela by být nějak minimálně venku flaška ohřívaná, což je celkem kontraproduktivní. Napadá někoho něco co s tím?

Napadá. Místo PB použiješ čistej P, ten se docela ochotně odpařuje i v zimě. Samozřejmě fyzika funguje i při propanu, takže v závislosti na odebíraném množství bys možná musel mít několik láhví připojených naráz, aby stíhali i v mrazu odpařit dostatečný množství plynu.

K ostatnímu jen krátce, dřevěný kempový chatičky nejsou vytápěny jednak proto, že je to šíleně neefektivní (izolace) a zadruhý nejspíš taky proto, že v zimě na kemp všichni serou z pochopitelných důvodů. Technicky by to vytápět propanem šlo, ale vzhledem na efektivitu, ztráty v důsledku špatné izolace, cenu propanu, nutnou manipulaci s flaškama, zvýšený riziko požáru, atakdále, to zřejmě zdaleka není hodno tý snahy. Vono by to koneckonců šlo vytápět i ZP (pokud je v dosahu) a bylo by to i levnější, a to že to nikdo nedělá bude mít nejspíš dost dobrej důvod.

PříspěvekNapsal: 03.12.2017 15:22
od Grunt
K4cer píše:Napadá. Místo PB použiješ čistej P

Kde ho seženu?

K4cer píše:K ostatnímu jen krátce, dřevěný kempový chatičky nejsou vytápěny jednak proto, že je to šíleně neefektivní (izolace)

Klidně si přivezu svoji. I kdyby to stahlo celou flašku za víkend tak to nic oproti ceně za ubytování není.

K4cer píše:a zadruhý nejspíš taky proto, že v zimě na kemp všichni serou z pochopitelných důvodů.

To není pravda. Některé kempy (třeba u hor) mají otevřeno. Ale jen hl. budovu + příplatek za vytápění. Chatičky zasypané sněhem, to by mohla být celkem romantika.

K4cer píše:ale vzhledem na efektivitu, ztráty v důsledku špatné izolace, cenu propanu, nutnou manipulaci s flaškama, zvýšený riziko požáru, atakdále, to zřejmě zdaleka není hodno tý snahy.

Ok a co je teda efektivnější. Několikrát jsem slyšel že P-B má vysokou cenu, ale co je teda lepší a efektivnější? Elektrika?

K4cer píše:Vono by to koneckonců šlo vytápět i ZP (pokud je v dosahu) a bylo by to i levnější, a to že to nikdo nedělá bude mít nejspíš dost dobrej důvod.

Musel by si natahat pod zemí vedení ZP do každé chatičky, karma není zrovna nulová položka a karmy jsou na takovou chatičku solidní overkill. Ale vytopily by ji, to zas jo.

PříspěvekNapsal: 03.12.2017 20:18
od sauerkraut
K4cer: "Šroubení malý láhve je nějaký jemný metrický závit, ..."
Je to G3/8" pravy, normalni instalatersky.

dracekvo: "Jo a pokud chceš něco na vaření piva, tak asi jedině vařič ala zeus. Počítej min nutný výkon 1kw na 10l mladiny hlavně aby to mělo nějakou rozumnou nosnost. Ty levné plechovo drátové bys prostě rozmačkal, nehledě na velikost hořáku k průměru hrnce."
Na obycejnem sporaku, siroky hrnec bez bez tepelne izolace, zapalena stredni a mala plotynka, 30l mladiny v pohode. Na dvouvarici na dvoukilovce to jde taky, ale je nutne svarit si ocelovy "stolecek" s karisiti misto stolni desky, pod ktery se soupne ten varic. 5kg hrnec ten varic unese samotny, ale to uz jsem se docela bal.

K4cer: "No, a vobě propojíš kouskem voranžový hadice na PB a stáhněš qalitníma SKpáskama."
Zjistete si v tabulkach tlaky ve flasce a co se pise, ze snese ta konkretni hadice. Tlaky jsou zavisle na teplote, takze je lepsi delat to v zime (nebo aspon vecer, nebo ve studene garazi, NE ve sklepe, PB je tezsi, nez vzduch a vybusny). Zkusenosti s tim nemam a netvrdim, ze K4cerovi neverim, ale paranoia je paranoia.

proforma:
Nizkotlaky jde pripojit na cokoliv, ale na 2kg flasku je potreba kohoutek/redukce - presna ta, kterou jsi odkazovala.
Vysokotlaky jde pripojit na cokoliv, ale na 3, 5, 10 a 33kg flasky jsem nevidel redukce. S vhodnym zavitnikem, nebo pajkou (z mosaznych fitinek*) ji vyrobit lze. Otazka je, jestli to je potreba. A pry to neni to dovolene. Obecne - cim mensi tlak v rozvodech, tim vic chyb ty rozvody odpusti.
Sroubovaci sk pasky bych na plny tlak dal dve tesne za sebe. Pokud je hadice moc tenka, tak ji nejdriv omotat elektrikarskou izolackou (mezi hadici a sk pasku, NE mezi hadici a natrubek!).
Bomby 3, 5, 10 a 33 kg maji uplne stejny zavit.

*) Teoreticky jde spajet mosazna fitinka a kuzel, co se dava do plynove prevlecne matice natupo. Ale to bych fakt nedelal, protoze pokud se to urve, tak se budou dit veci. Takze bych to nakombinoval treba za pomoci topenarskych prechodek na medenou trubku tak, aby pajena plocha byl vzdy valec zasunuty do valce a ne dve trubky, co se dotykaji jenom svym prurezem.

A ted par dotazu (treba bude nekdo vedet):
- Jak nejlepe plnit 3kg flasku na cestach? Nejlepe jak do ni narvat plovak s automatickym zaviranim v 80% jako ma LPG nadrz?
- Nebo kde vzit LPG nadrz s plovakem, ktera bude podobne mala, jako 3kg flaska? Hledal jsem, nejmensi byla asi 12l a byla tezsi, nez klasicka 10kg bomba. Nejlepe hlinikovou, nebo kompozitovou, aby byla lehka. O 12kg Alugas vim, bohuzel je na me moc velka.
- Kde vzit cerpadlo na LPG, kdyz to clovek chce dostat z bomby do auta? Nebo tesneni do stareho italskeho rucniho cerpadla s pakou?

PříspěvekNapsal: 05.12.2017 19:11
od K4cer
sauerkraut:

Za info o šroubení malý flašky díky - nikdy jsem neměl potřebu je připojovat jinak než k origo vařiči, takže jsem to nezkoumal. Vím že ta šroubovací rukojeť z 2kilovky pasuje do šroubení vzduchový trouby z vlaku, protože sem ji tím připojoval.

Vařič Zeus má bajvoko 9kw, jesli se nepletu - takže uvaří mnohem víc než běžnej sporák (já podobnej mám a je to výborná věc, i na dělání číny).

Voranžová hadice na PB je vysokotlaká a používá se právě na vedení plnýho tlaku PB, takže tu můžeš v klidu použít. Pracovní tlak má někde kolem 20atm (zhruba, teď ji nemám poruce tak se nekouknu). Na vedení nízkýho tlaku (od regulátoru k vařiči) teoreticky stačí nízkotlaká (většinou asi černá) hadice, ale ta co jsem viděl neměla vůbec vnitřní výstuž a v případě prasknutí by praskla durch, což bych u PB nerad riskoval. Kromě toho byla hnusně tvrdá. Nepoužitou jsem posunul dál a používám všude tu voranžovou.
Ano, nízkotlaký vařič má na konci hadice regulátor, a ten se (levým) šroubením šroubuje na ventil 5, 10, a 33 kg flašek.
Kohoutkoredukci z 2kg flašky na levý závit regulátoru už jsem popisoval a líp ho popsat už neumím.
Vysokotlaký vařič má na konci hadice jen šroubení do malý flašky, a nikam jinam se nedá našroubovat.
Teoreticky ho můžeš uříznout a nahradit šroubením s levým velkým závitem na velký flašky (to šroubení de běžně koupit a stojí pár korun (používá se na hadice na vopalovací hořáky a pod.) a nemusíš nic letovat a řezat závity), ale z nějaký příčiny se to tak nedělá a asi se to nesmí. Zřejmě je rozdíl dyš ti pod plným tlakem vyfučí 2kg a 33kg.

A neblbni tady lidi s dvouma SKpáskama a izolačkou. Nátrubek na PB hadici má danej průměr (korespondující s hadicí, vona tam jde narvat fakt těžce) a taky má docela specifickej tvar (jinej než třeba běžný na vodu, proto z něj ta hadice zaboha nejde sundat a je lepší ji uříznout. No, a dvě SKpásky se ti tam nevlezou, a pokud je tam prostě narveš po celý délce tak spíš hrozí že se časem hadice ulomí tam kde nemá, protože na konci nátrubku musí hadice být volná, aby se mohla vhodně ohnout, né aby se ukejvala. A pokud máš velkou hadici a malej nátrubek, tak máš jedno nebo druhý špatný a běž si sehnat to správný, a nevomotávej to izolačkou - to je dobrý tak na zahradní hadici na vodu, né na tlakovej propanbutan v domě.
Jasně, kdyby bylo zle tak si poradím, ale v mírových časech by tohle fšechno měl dělat plynař - takže bych začal tím jak to má bejt správně, a až pak tím jak to ojebat a kdy.

Kde sehnat a jak plnit nějaký specifický láhve nevím, ale kdybych to moc potřebovla tak bych hledal primárně na karavanfóru, tam je asi největší šance že s tím maj zkušenosti.

---

Grunt:

Čistej propan by měl jít koupit v každým lepším hnízdě kde měněj flašky (tedy né na blbý pumpě). Propan se používá ve stavebnictví v zimě, protože PB mrzne, resp. neodpařuje se. Pokud vím tak na čistej propan taky lítaj horkovzdušný balony (alespoň tady u nás), tak se zkus nějakýho balónistu poptat kde berou plyn.

Efektivnější je neizolovanou letní chatku nevytápět, ale to si asi nechtěl slyšet. Každopádně v kempech maj nějakou vytápěnou budovu, a pak nevytápěný dřevěný chatičky, a asi dost dobře vědí proč.
Topení elektříinou je myslím znatelně dražší než propanbutanem, ale jak znatelně bude silně záviset od více faktorů, konkrétní budovou počínaje a tarify/cenama plynu a dopravy konče.

Pokud to chceš jako vyloženě jednovíkendový táboření v nějaký psí prdeli, tak nejednodušší by asi bylo vzít tam normální Pohody a smířit se s tím že ti flašku za víkend sežerou - než řešit nedospělý Ardent a nějaký pochybný vodsávání k němu.

PříspěvekNapsal: 08.12.2017 3:28
od sauerkraut
K4cer: Dve stahovacky vedle sebe se mi na sroubeni co jsem koupil vesly uplne v pohode a jeste tam bylo misto. Ale asi se prodavaji ruzna sroubeni. Byl jsem paranoini, tak jsem tam narval dve. S tou hadici se nehybe, takze to tak necham, ale diky za info, ze se to muze zlomit.

Izolacka kterou jsem zminoval je k tomu, aby obesla kvalitu prodavanych stahovacich pasek. Ty pasky casto spravne nestahnou male prumery a myslim samozrejme prumery, ktere by ty pasky stahnout mely. Nebavime se o stahovani 6mm hadice paskou 8-12mm, ale o stahovani 9mm hadice. Ta cast se sroubem je moc rovna a kdyz se to utahne, tak na krajich tehle casti vznikaji netesnosti (prurez hadice neni kruh, ale je zdeformovana do tvaru mezi kruhem a pismenem D). Omotanim hadice izolackou se zvetsi jeji prumer asi o 1mm a ta stahovacka prestane delat tenhle problem.

Ale jestli vis o tom, kde vzit nejake nekretenske stahovacky, tak si rad necham poradit. Zvlast pokud bych nekdy potreboval propojovat PB v plnem tlaku a ne na par desitkach milibaru, nebo na 2 barech do horaku.

Upozorneni: kdyz se na hadici namota 5mm izolacky, tak ta izolacka muze napriklad sklouznout do strany. Fakt to neni reseni, jak zapojit plyn za pomoci pasek urcenych na hadici o centak tlustsi!

PříspěvekNapsal: 08.12.2017 10:26
od K4cer
No je možný že sou i jiný nátrubky, já samozřejmě neviděl všechny. Ty co mám já (ať už vylisovaný na regulátorech, nebo našroubovaný na vařiči, Pohodách, nebo frézovaný na rychlospojkách) maj na konci kulovitej náběh a za ním jsou na menším průměru dva vystupující kroužky, poměrně masivní. Menší průměr je cca 8,5mm a větší cca 10mm, a cpe se na to 8mm hadice (vnitřní průměr samozřejmě).

Ta hadice na nátrubky jde narvat jen opravdu hrubou silou a sundat nejde vůbec, protože při tahu za hadici se vnitřní pletená výstuž stahuje. SKpáska patří na dřík nátrubku přes ty dva výstupky. Na kulovitým konci má být hadice volně, aby se při případným pohybu smýkala po oblině - to samý jak u auta, taky tam máš zaoblenej náběh většího průměru a SKpáska jde až za něj, pokud ji dáš přímo na ten náběh, může se smeknout i s hadicí a hlavně se hned za hranou skpásky hadice časem unaví a praskne.

Na věci kde na tom opravdu záleží (třeba práve vedení PB) používám SKpásky JCS HiGrip - maj i ofiko schválení pro NATO a sou pozinkovaný i nerezový. Jestli a kde je v ČR koupíš nevím, zkus google, ebay, amazon.
Možná (nejspíš) sou i jiný kvalitní, nevím, já používám tyhle. Skpáska se utahuje tak, aby (na nový nevomačkaný hadici) byl vrch pásky v rovině povrchu hadice, tedy o tloušťku pásky se musí zamáčknout do hadice - pokud přeskočí v závitu, máš chujovou pásku.

PříspěvekNapsal: 10.12.2017 1:33
od sauerkraut
K4cer: me se tam vejdou dve pasky za sebe. Ale mozna, ze ty neosizene jsou o neco sirsi.

Ty chujove pasky (a to i ty, ktere nepreskoci) lehce zdeformuji tu hadici, takze plyn trosku unika na obou stranach sroubu pasky - v jarove vode to je videt. I kdyz pri 30mbar mozna ne. Ale na 2 barech pro horak utikal. Podmotat pod pasku par zavity elektrikarske izolacky pomohlo. Nakolik to je prasarna nevim, ale prislo mi lepsi, kdyz plyn neunikal :-).

Zkusim ty, co pouzivas ty. Diky za tip.

PříspěvekNapsal: 10.12.2017 13:55
od JOBU
Njlepšie pásky sú tie klasické.Pri správnom namotaní nieje možné aby povolili,alebo prepúšťali.Síce sa to trošku blbšie skladá,ale funguje to spoľahlivo

PříspěvekNapsal: 29.10.2018 20:23
od Count
Doporučili byste mi nějaké zařízení na PB, které by sloužilo zároveň jako vařič a topidlo v případě výpadku hlavních zdrojů? Mám 2kg lahve navíc a chci je použít jako zálohu pro širší rodinu.

PříspěvekNapsal: 29.10.2018 20:35
od dracekvo
Univerzál asi nebude.
Pokud trváš na 2kg. Tak koupit separátně vařič přímo na 2kg flašku + teplomet. Oboje stojí asi 500 kč. Tj. komplet souprava za tisícku.

Ale pokud to myslíš vážně. Tak bych šel do 10kg flašek.
Třeba u té MEVA ARDENT 2171 píšou výkon: 1,1 kW a spotřeba: 85 g / hod. Takže na 2kg pojede necelejch 24hod. A topnej výkon 1.1kW není nic moc.
Pokud koupíš kamna pohody, Má 3 stupně. Jeden je po 1.6kW se spotřebou 100g/hod. Tak na nejnižší výkon budeš moct topit přes 4 dni nonstop.
K tomu stolní dvouplotýnkový vařič a na něm můžeš vařít hoodně dlouho.

PříspěvekNapsal: 29.10.2018 21:08
od K4cer
Souhlasím s Dráčkem. Většinu popsaných zařízení mám, takže:

Na dvoukilofku je k dostání jednovařič Solo (mám), a je velmi dobrej, vaří to jak ďas. Příležitostně si na něm vohřívám žrádlo v dílně. Proti jakýkoli x-plotýnce připojované hadicí je u tohodle jistý diskomfort protože kastrol nutno vykládat do výšky a může hrozit převržení - ale to je daň za kompaktní řešení a celkově je to velmi dobrej vařič.
Na 2kg flašky sou pak k dostání dvě verze dvouvařičů (nemám, protože pro ně nemám využití), pokud bys šel do dvouvařiče, ber ten co se opírá o flašku šrouby a né drátěnými packami, je stabilnější. Hořáky sou voba stejné jako u Solo.
Ardent (té ten vohřívač ve tvaru satelitu) mám a je to k hovnu, té tak akorát na vohřátí zkřehlejch rukou, nevytopí to nic. Při přitápění tímhle bazmekem v malým prostoru hrozí vyčerpání kyslíku a pokud při tom usneš, tak se vzbudíš mrtvej.
Ještě je k dostání lampa, která se rovněž šroubuje na 2kg flašky - ale tu zatím nemám, takže nemohu sloužit. Mělo by to svítit asi jako 40W žárofka.

Samostatně stojící dvouplotýnka je daleko komfortnější, ale zabírá víc místa. X-plotýnky (1 až 3) se vyráběj ve dvou verzích, nízkotlaké a vysokotlaké, to uš sem tady někdy detailně popisoval - vysokotlaký na 2kg a jen na ni; nízkotlaký na 5, 10, 33kg (vždy přes regulátor), s možností připojit i 2kg přes redukci. Já dvouplotýnku nemám, protože jako zálohu mám celej sporák na PB, včetně trouby s grilem.
Na nízkotlakou sestavu jde připojit i velkej vařič (např. Meva Zeus), kterej se velmi hodí na vaření velkýho množství čehokoli, nebo taky na dělání číny na woku. Já mám italskej Foker s výkonem cca 9kW a je to velmi dobrá věc.

K těm Pohodám, ty co mám já maj kyslíkový senzor (takže se vypnou když v místnosti klesne podíl kyslíku) - ale ty mám z dovozu a nevím jesli to umí i běžně prodávaný Pohody. Přitápím si nima takle na podzim dyš večeř přestanou topit v ůstředním, nebo prostě kdykoli mi je zima. Na vobčasný přitápění mi 10kg flaška vydrží celou zimu, pokud by se v místnosti topilo jen Pohodama, tak vodhaduju tak týden. Vono celkově problém s vytápěním PB je ten, že ho potřebuješ velký množství, řádově jinde než 2 nebo 10kg flaška (viděl jsem domy vytápěné propanem a zpravidla měli tři nebo čtyři 49kilový flašky vedle sebe).

Já mám gró zásob v 10kg flaškách, protože nima nakrmím dvoje Pohody, sporák, velkej vařič, a v případě potřeby přenosnej řezací autogen. Dvoukilofku mám právě jen na ten Solo vařič a jednu rezervní.
Bejt tebou tak asi zakoupím nějakou verzi vařiče na 2kg (abys jim našel využití, ony sou jinak vhodný i na kempování pokud jedeš autem) - a kdyby bylo moc zle, tak na tnen vařič dáš litinovou plotnu nebo nouzově brzdovej kotouč a máš z něj improvizovaný topidlo.

PříspěvekNapsal: 29.10.2018 21:33
od Count
A má někdo praktické srovnání mezi PB topidly a “krbem” na biolíh. Jde mi o to mít možnost rodině naskladnit palivo, když už nemají nic kromě toho dálkového plynu.

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 7:28
od K4cer
Aha, takže votázka nezní "co nakrmit přebytečnejma 2kg flaškama", ale "čím topit v paneláku", což je dost rozdíl.

S krbem na lích téměř žádný zkušenosti nemám, ale domnívám se že to nebude lepší řešení. Von je spíš na to aby vypadal jako krb, než aby tak fungoval, protože líh má dost nízkou výhřevnost.
Taky je dost zásadní otázka jakej výpadek čekáš a jak dlouho se s tím má topit = kolik paliva je nutno mít.

Jinak já jsem v podobný situaci (byt v paneláku bez komínu) a na tohle téma tady bylo napsáno dost. Mě jako nejlepší možný řešení vyšla výšepopsaná sestava (2x Pohody, 1 plnohodnotnej sporák, 1 Zeus - Pohody jedny používám a druhý sou rezervní, sporák jde částečně nahradit dvouplotýnkou, a Zeus není nutnej. S flaškama to mám takhle: jedna v Pohodách provozních, jedna připojena ke sporáku, rezervní flaška ve skříni na chodbě, druhá rezervní vložená v záložních Pohodách - tu příležitostně používám na onen velkej vařič. Ještě by to chtělo cca dvě rezervní mimo bytu, ale ty zatím nemám.)
Jako naprosto minimalistický řešení bych asi navrhoval jedny Pohody (a k nim dvě 10kg flašky) a jeden jedno/dvouvařič na 2kg, dyš už je máš nadbytečný - s tímhle by se měl dát přežít alespoň měsíc, v hodně úsporným režimu.

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 7:34
od pracintl
Chtěl bych zde důrazně varovat před PB teplomety - jednou jsme se celá rodina pěkně otrávili oxydem uhelnatým po použití teplometu. Noční mrazík, relativně velká chatka v kempu, rozhodně nebyla vzduchotěsná - bylo místy vidět stěnami ven, přitápěno přes noc. Další den kruté bolesti hlavy, zvracení, celková nepoužitelnost, ...
Abych předešel otázce - alkohol v tom nebyl.

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 7:35
od dracekvo
Moje pohody jsou nějaký starší. Koupil sem je kdysi za pětistovku i s flaškou, ale žádnej kyslíkovej senzor nemaj. Jen senzor toho, že hoří plamen.
Dřív sem si s nima taky přitápěl, ale prostě smrděli a člověk jednou za čas musel vyvětrat. Takže je používám jako topení do garáže a doma si přitápím přímotopem.
To že se někdo otrávil, za to bohužel nemůžou teplomety, ale lidi, co je používaj. Rozumnej člověk si něco takovýho hořet v mistnosti behem spaní nenechá. A pokud si člověk není jistý za jak dlouho takové topení vyžere kyslík v místnosti. Kupte si CO2 detektor. Stojí to pár stovek.

Ale strašně se mi líbí topení co mám v obytňáku (viz. třeba Truma Trumatic). Prostor hoření má oddělený a spaliny jdou do komínku. Na domácí topení moc pěkný. Akorát cena i bazarovejch kousků je ulítlá. Jedině se dostat k nějakému karavanu na vrakáči.

k tomu topení do paneláku.
Začal bych tím, že bych si koupil přímotop. Protože je malej, tichej, skladnej, nekazí se. Když překopnou plyn, tak elektrika nejspíš půjde. (podle mě přímotop je základní vybavení jakéhokoliv bytu, kde mám ústřední topení)
Pokud chceš jít úplně nezávislou cestou, tak si pořiď jedny pohody (klidně z bazaru) a k tomu nějaký vysokotlaký vařič na 2kg flašku. Za mě buď 1 plotnu přímo na flašku, nebo dvouplotny samostatně stojící.
Doporučuju od každého 2 flašky.

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 8:40
od K4cer
Tak jsem se to pokusil najít.
Moje "Pohody" jsou Valor 395 a (kromě senzoru že hoří plamínek) maj senzor CO2 (nikoli kyslíku, jak jsem se mylně domníval). V praxi to funguje tak, že když topím a nevětrám, tak se po cca hodině samy vypnou.
Nově prodávaný Pohody se jmenují Relax a podle výrobce taky maj nějaký "senzor spalin", ale jestli je to to samý a co to dělá jsem se nikde nedočetl.

Stran toho (elektrického) přímotopu: zaprvní, myslím si že první co potenciálně klekne bude elektřina, né plyn. Z rozpadlickýho hlediska jediný palivo na který se dá spolehnout je to co mám doma, a elektřina se skladuje dost blbě. Zadruhý, (elektrický 2,2kW vohřívač taky mám, a nepoužívám), je z něj hnusně suchej vzduch a špatně se mi dejchá; krom toho nic moc netopí a šíííleně žere, faktura za elektřinu vám přijde v krabici. No a zatřetí a hlavně, rozvody (alespoň od 22kV níže) NEJSOU dimenzovány na to, aby si každej topil elektřinou (příklad, dům má 48 bytů x 16A jištění (=768A), ale pojisky z trafačky jsou jen 3x100A, čili 6,25A na byt. Obdobně je dimenzována i trafostanice, jištění na vstupu není ani zdaleka součet jištění na výstupech, protože v praxi nikdy nepečou všichni kuře najednou. Takže pokud by (teoreticky) došlo k výpadku topení a nedošlo k výpadku elektřiny, a všichni by (opět teoreticky) měli doma 2kW přímotop, tak se dočkáte akorát vyraženejch pojistek ale né tepla.

Alternativní řešení, i když už poněkud přitažený za vlasy, je nainstalovat naftovej teplovzdušnej bufík z auta, já jsem si kdysi tak přitápěl v dílně. Vyžaduje ale přítomnost nějakýho zdroje 12 nebo 24V elektřiny, tedy nejspíš autobaterky s něějakým solárním panelem; a pak taky nějaký stavební zásah na vyvedení ssání i výfuku ven z bytu. Nj, je to složitější a taky drahý, ale fungovat to bude (spíš to bude politicky neprůchodný, páč tě s tím pošlou dohajzlu).

Ještě mě napadlo k těm dvoukilofkám, některý výměnný hnízda berou flašku jako flašku (kus/kus) a neřeší jestli 2 nebo 10kg, takže by šlo vyměnit dvoukilovky za 10kg, kdyby ses rozhodl koupit ty Pohody a dvouplotýnku. Ale jestli to tak ještě funguje ve vaší lokalitě se budeš muset poptat lokálně.

Nízkotlaký vs. vysokotlaký plotýnky - tajdle bych trochu oponoval: nízkotlak jde připojit JEN na 2kg flašku; když ti ty dojdou tak z 10kg ho nenakrmíš. Nízkotlaká plotýnka má na konci vocásku regulátor kterej pasuje na 10tku, a přes kohoutkoredukci jde připojit i k dvoukilovce - já bych pro vyšší kompatibilitu šel radši tímhle směrem. K dvoukilovce je výbornej ten jednovařič Solo a taký není drahej; dvouplotýnku bych radši měl nízkotlakou a přes regulátor ji krmil z 10kg.

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 8:44
od Atraidis
Kdyby byla možnost udělat díru do zdi tak by bylo nejlepší řešení si koupit plynové topidlo Karma a napojit je na plynovou bombu. Karma má odtah spalin přes zeď ven kdežto pohody fungují jako sporák a spaliny jdou do místnosti.

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 8:53
od K4cer
To je taky možnost, kdysi jsem dokonce měl nachystaný gamaty právě na tohle; ale po zvážení všech komplikací (díra do zateplenýho paneláku, nutnost přemístit radiátor na vocelovejch trubkách) jsem se na to vykašlal.
Otázka je kolik ty gamaty sežerou, a tedy jakou zásobu PB by člověk musel mít - obávám se že krmit je 10kg flaškama asi dlouho nepůjde.

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 9:03
od Atraidis
Vidíš to mě nenapadlo tak jsem to zkontroloval. Na 10 kg lahev při 2KW výkonu by jsi topil dva dny a při 4KW by to byl den a půl to opravdu není nic moc. ( výpočet pro maximální výkon po celou dobu) Sice obvykle netopíš na maximum celou dobu ale i tak by to chtělo buď větší lahve nebo pořádnou zásobu.
Jen doplním že je není potřeba dávat pod okno ale dají se dát na libovolnou stěnu pod oknem je ale fungují líp.

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 9:34
od dracekvo
K4cer píše:myslím si že první co potenciálně klekne bude elektřina, né plyn. Z rozpadlickýho hlediska

Mě příde, že tu lidi žijou moc rozpadlickým životem a vymejšlí co by, kdyby :)
Já zase žiju normálním životem s lehkým zaměřením na rozpad. Takže situace ve městech vidím jinak. Značně méně extrémě. Když si vemu součet havárií dodavatelských služeb zmiňovaných v médiích, tak elektřina je jedena z nejspolehlivějších. Potom následují poruchy vodny a tepla.
A když vemu kolik lidí bylo vždy ve zprávách a stěžovali si jak tam v panelákách mrznou, tak bych se nějakého přežtížení sítě vůbec nebál. Je totiž ani nenapadne si dojet do nejbližšího elektra a ten přímotop si koupit, protože jsou prostě tak strašně nesamostatný, neschopný se o sebe postarat.
Takže když sem bydlel v paneláku a teplárna z nějakýho důvodu zdechla, tak sem si prostě topil přímotopem. Těch 50kč/den co sem spálil za večerní přitápění mě nepoloží. Výpadek byl stejně tak 2-3 dni max. a zažil sem ho během bydlení v praze asi jen dvakrát.

Ono topení pohody vs přímotop bude čistě subjektivní věc. Mě zase nehorázně vadilo v místnosti dýchat ty splodiny z pohod. Prostě strašně vydýchaný vlhký vzduch. Voda mi pak kondenzovala všude možně. Pokud nechci rozdělávat v kotli, tak si na hodinku zapnu přímotop. On sežere elektřinu za 10kč a sem v pohodě.
Navíc suchý vzduch se nechá vždy doladit. Stačí k přímotopu postavit hrnec s vodou (dřív se na radiátory dávali takové odpařovače).

Naftě bych se vyhnul. Strašně smrdí jak spaliny tak palivo pokud ho někde rozlejete. Teď mám doma teplovodního bufíka na benzín a není téměř cejtit. Chci ještě vyzkoušet jestli zvládne spalovat ten E85.
V nouzi by s benzínovým topením šlo vytápět i panelák. Stačí jen nějak dostat výfuk mimo barák. Pomůže pootevřené okno a široká lepící páska.
No, toto řešení mě příde poněkud extrémní. Kupovat nějaké takové topneí, abych ho třeba nikdy za život nepoužil. A palivo bude stát tak 2x víc než topení elektřinou.

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 10:36
od K4cer
Mno, tak já si myslím že taky žiju docela normálním životem (rozhdoně nespávám ve sklepě v helmě na paletě konzerv), ale bojová připravenost je můj koníček a bavím se tím, že vymejšlím co kdyby a hledám k tomu plán B.

Jinak většinou souhlasím, naprostá většina lidí ten přímotop nemá, proto jsem psal "teoreticky". Ale u nás elektřina už několikrát vypadla, kdežto teplárna ani jednou, tak na to možná koukám jinak. Každopádně Pohody s flaškou PB funkční jsou, přímotop je funkční podmíněně.
Mimochodem, zásobování obyvatelstva plynem je ošetřeno i metodickými pokyny pro krizové situace (má přednost před zásobováním podniků s výjimkou vybraných) a předpokládám že bude funkční i za míň příznivých okolností. Naproti tomu elektřina prostě JE háklivější a ten výpadek nastat může. Výpadek plynu ve flašce doma ve spíži nastat nemůže :)
Smrad z Pohod nějak neregistruju, nejspíš to opravdu bude individuální.
Bufík (jakýkoli) JE extrémní řešení, zmiňoval jsem ho jen proto, že jsem to tak kdysi měl (mezitím co jsem koupil bufík a namontoval ho do auta).

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 10:53
od dracekvo
Ono asi bude záležet na lokalitě.
Já to bral podle prahy. Tam pokud nehoří trafačka, tak elektrika jde. Ale topení/voda tam bouchá celkem běžně :)
Jinde to může bejt zase naopak.
Každopádně sem chtěl zmínit přímotop jako taky možnost. Oproti pohodám je skladnej, levnej a nepotřebuje palivo. (samozřejmě pokud jde proud).
Oproti tomu pohody do městského bytu + dvě 10kg flašky moc skladné ani levné nejsou. Buď musím mít velký byt, kam je někam schovám (šatní skřín, balkón), nebo sklep.
Takže jestli se na to nekouknout tak. Nejde teplo, ale jde elektrika. Vytáhnu ze skříně přímotop.
Je to špatný, nejde teplo i elektrika. Skočím si do sklepa pro pohody.
Za cenu 600 kč, je to podle mě věc, která by měla doma být pokud mám teplo od externího dodavatele.
Ty připravenější si ještě opatří pohody, protože tu fungujou vždy dokud mám plyn.
Každé řešení má plus i mínus a jejich kombinace mi příde ideální.

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 11:46
od Count
V tom domě o kterém píšu můžou nastat dva stavy. Vypadne plyn a pojede elektřina a pak se zapne přímotop. Nepojede elektřina a pak nepojede ani plynový kotel, protože ten ji ke svému chodu potřebuje. Pak nastane potřeba nezávislého topení alespoň v jednom pokoji. Bourat stěny a napojovat se na starý komín už nikdo nebude a tak sáhnu po těch Pohodách. Mám jednu 10kg láhev a koupit druhou není problém. Tři dny, až týden občasného topení vydrží a pokud ne, tak bych je ještě před umrznutím stáhl k nám ke kamnům. Na biolíh se vyprdnu.

Mimochodem, dá se na těch Pohodách ohřát alespoň hrnek čaje?

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 12:32
od Count
Našel jsem vítěze. Meva Relax plus kombinují chod z 10kg PB bomby a 230V, takže pokryjí oba zmíněné stavy.

PříspěvekNapsal: 30.10.2018 20:57
od surikata
Nejsem si jist jestli při výpadu proudu bude fungovat dodávka plynu. Osobní zkušenost z mrznutím v unimo buňce topili jsme si svíčkami na podlaze. A to asi 2 měsíce a bylo pod nulou tak se ze spacáku moc nelezlo. Zajímavě vypadá
https://www.youtube.com/watch?v=SIf_gaOvahA
Zvažoval někdo dřevěné uhlí? Kdysi se tak topilo v ocelových koších, nebo pánvích. Ale osobní zkušenost nemám

PříspěvekNapsal: 31.10.2018 7:25
od DeadMan
Tyhle ty svíčkochujoviny nemůžou z podstaty věci nikdy fungovat, protože to vznikající teplo je na daný prostor velice malé (snad jedině v autě, ale při -10°C asi taky těžko).

Já mám pro tyto účely v autě právě pytel briket na gril (předpokládám, že budou méně nasávat vlhkost než klasické dřevěné uhlí), IKEA dřívkáč a starý plech na pečení.

Plech dám dnem vzhůru, na to dřívkáč (ten jsem si upravil tak, že je dvojitý = v IKEA je ještě jeden menší) a můžu směle topit/vařit i v autě s pootevřenými okýnky = nezávislé topení ;)

PříspěvekNapsal: 13.01.2019 12:38
od Grunt
pracintl píše:Chtěl bych zde důrazně varovat před PB teplomety - jednou jsme se celá rodina pěkně otrávili oxydem uhelnatým po použití teplometu. Noční mrazík, relativně velká chatka v kempu, rozhodně nebyla vzduchotěsná - bylo místy vidět stěnami ven, přitápěno přes noc. Další den kruté bolesti hlavy, zvracení, celková nepoužitelnost, ...
Abych předešel otázce - alkohol v tom nebyl.

Jo, jo. Na tohle setsakra majzla. Též mám podobnou zkušenost:
ambulantni_vysetreni.jpg
ambulantni_vysetreni.jpg (50.64 KiB) Zobrazeno 2224 krát

Přes noc v uzavřené místnosti pustit plynový spotřebič to je v lepším případě na přiotrávení se, ale jinak je to zcela regulérní sebevražda (ve spánku nemůže člověk reagovat). Někde jsem tu četl cosi o briketách. K tomu dodám, že spáchat sebevraždu v autě výfukovýma plynama je stále těžší a těžší s tím jak výrobci snižují emise moderních motorů, no gril s briketama v nějaké malé uzavřené místnosti (stan, auto) to je stále populární jistota jak sebevraždu spáchat :D

K4cer píše:Tak jsem se to pokusil najít.
Moje "Pohody" jsou Valor 395 a (kromě senzoru že hoří plamínek) maj senzor CO2 (nikoli kyslíku, jak jsem se mylně domníval). V praxi to funguje tak, že když topím a nevětrám, tak se po cca hodině samy vypnou.
Nově prodávaný Pohody se jmenují Relax a podle výrobce taky maj nějaký "senzor spalin", ale jestli je to to samý a co to dělá jsem se nikde nedočetl.

Na tohle bacha. CO2 není toxické (tím se dá maximálně udusit ve vysokých koncentracích)! Oxid uhelnatý (CO) je. A ten žádný spotřebič nedetekuje. Na to doporučuju sehnat si hlásič CO. Dneska už se dají sehnat za pár stovek. Ten můj se mi už párkrát rozezněl (naposledy dneska). Kupodivu velká topidla s ním ani nehnout, ale dělá mi to malý Ardent když ho nenechám jet na plný výkon, ale přiškrtím ho.
ardent.jpg

Je to starý, socialistický, rozpadající se krám, no je mi ho líto vyhazovat když furt funguje. Měl jsem ho rozdělaný a všiml jsem si že jsou uvnitř trysky podobně jako u karburátoru. Nemělo by se to náhodou podobně jako u toho karburátoru nějak čistit nebo rovnou měnit? Nemůže být vznikající oxid uhelnatý v důsledku toho že se ta tryska provozem zanáší a pak to spaluje špatnou směs s přebytkem CO? Normálním používáním by snad z P-B oxid uhelnatý vznikat neměl, ne? Asi si seženu nějaký lepší hlásič s tím digitálním displejem a otestuju to.
A zde se mi ještě podařilo vyhrabat návod k některým mým topidlům tak zde doplním něco ze specifikace:
Vařiče FOCUS, ATOS
Zdroj: 190g propichovací kartuše plněná butanem
Výkon vařiče FOCUS: 1400W
Výkon vařiče CLIO: 960W
Podmínky pro provoz vařiče: Vařič/souprava je určen pro turistické účely k provozu ve venkovním prostředí, ale i v rekreačních chatách a zahradních domcích s minimálním objemem místnosti, ve které je vařič umístněn, 20m³ (vařiče CLIO) nebo 28m³ (vařiče CLIO) a je přímo větratelná (výměnu vzduchu s venkovním prostorem lze zajistit otevřením oken, balkónových dveří, větracích křídel apod.) Vařič/souprava při provozu spotřebovává kyslík a v nevětraných místnostech může být uživatel vážně ohrožen na životě z nedostatku kyslíku a zvýšené koncentrace CO!

Vařiče ATOS, APOLLO
Zdroj: 230 nebo 460g kartuše plněná směsí propan-butanu
Výkon vařiče ATOS: 1800W
Výkon vařiče APOLLO: 1400W
Podmínky pro provoz vařiče: Vařič/souprava je určen pro turistické účely k provozu ve venkovním prostředí, ale i v rekreačních chatách a zahradních domcích s minimálním objemem místnosti, ve které je vařič umístněn, 36m³ (vařiče ATOS) nebo 28m³ (vařiče APOLLO) a je přímo větratelná (výměnu vzduchu s venkovním prostorem lze zajistit otevřením oken, balkónových dveří, větracích křídel apod.) Vařič/souprava při provozu spotřebovává kyslík a v nevětraných místnostech může být uživatel vážně ohrožen na životě z nedostatku kyslíku a zvýšené koncentrace CO!

Butanová lampa NEPTUN (to stejné platí pro lamu DEDRA a DEDRA Piezo)
Zdroj: 190g propichovací kartuše plněná butanem
Výkon: 650W
Podmínky pro provoz vařiče: Lampa je určena jako osvětlovací těleso pro rybáře, ale i pro rekreační chaty, zahradní domky a místa bez rozvodu elektrické energie. Smí se používat v místnosti s minimálním objemem 15m³, která je přímo větratelná (výměnu vzduchu s venkovním prostorem lze zajistit otevřením oken, balkónových dveří, větracích křídel apod.) Lampa při provozu spotřebovává kyslík a v nevětraných uzavřených místnostech může být uživatel vážně ohrožen na životě z nedostatku kyslíku a zvýšené koncentrace CO!

Propan-butanové topidlo BRI
Zdroj: 10 nebo 5 kg LPG láhev plněná PB směsí A1 nebo B
Maximální výkon: 3,45kW
Maximální spotřeba: 0,25kg/h
Pracovní tlak: 30mbar
Minimální objem obytné místosti: 69m³
Minimální větrací otvor: 86,25 cm²
Podmínky pro provoz topidla: Toto propan-butanové topidlo je určeno pro dočasné vytápění místností, např. chat, rekreačních chalup, dílen, kanceláří, čekáren apod., s minimálním objemem místnosti 69m³, ve které je topidlo umístěno a je přímo větratelná (výměnu vzduchu s venkovním prostorem lze zajistit otevřením oken, balkónových dveří, větracích křídel apod.). Větrací otvor musí být nejméně 86,25 cm². Topidlo při provozu spotřebovává kyslík a v nevětraných uzavřených místnostech může být uživatel vážně ohrožen na životě z důvodu nedostatku kyslíku a zvýšené koncentrace CO ! Je zakázáno umisťovat a používat tlakové láhve s LPG (a to ani vyprázdněné) v prostorech pod úrovní terénu.

Jako je vidět že prostory ve kterých se to smí oficiálně používat nic moc a průmyslové topidlo je třeba na malou chatku docela overkill. V každém případě prosím používejte bezpečně a nespáchejte s nějakým topidlem či vařičem harakiri.

PříspěvekNapsal: 27.01.2019 16:43
od Jardaxyz
K4cer píše: připravenost je můj koníček a bavím se tím, že vymejšlím co kdyby a hledám k tomu plán B.

OT: I hate plan B

Plan B maji looseri, pry https://youtu.be/mNDA-o9yJNw 10 mil.

——-

Jinak tu mam poznamku, ze kilo Propanu v plnirne u nas stalo 28,- bez DPH - takze 10 kg lahev 280 + DPH.

Chci se ale zeptat, zda je bezpecne naplnit s tim pak kartusi k varici, pri dodrzeni 90% hmotnosti, protoze originalni kartuse maji nejakou smes PB, a ten P se vice roztahuje, zkousel to nekdo plnit?

Mam 10 kg a 2 kg s redukci na 10 kg zavit, a potreboval bych asi nejaky prechod na ty kartuse...

——

Jo a co nevymysleli vloni pro francouzske imigranty a ceske bezdomovce, jmenuje se to iglou (vygooglete si), vyjde to na 5000 Kc a umoznuje to prespavat venku, zvysi to teplotu o 17°C :-) mrknete na to

PříspěvekNapsal: 27.01.2019 18:50
od Václaf
Já jsem si ty pohody koupil také,ale z jiného důvodu,sex v nákladovém prostoru mé dodávky v mínusové teplotě opravdu nebyl hezký zážitek :rofl :rofl :rofl . Nechávám lehce pootevřené boční posuvné dveře a snad se to větrá,kamna také stojí za kabinou u těch posuvek. Za dva týdny chci vyzkoušet na každoroční akci,raději spím se psem v dodávce nežli s ostatními v budově. Tak uvidíme,ne už také ne :rofl ,ale myslím,že ty 3-4 cm pootevřených dvěří větrání zajistí. Navíc během aktu jsem si nevšiml,že by tam nějak extrémě táhlo a to jsme na sobě neměli nic :rofl . Jen dnes drobnost,začal tam téct tající sníh ze střechy,tak jsem je zabouchl a pootevřel ty zadní :hand

PříspěvekNapsal: 27.01.2019 19:05
od Jardaxyz
“S plynovými kamny Relax snadno vytopíte místnost či malý sklad. Důležité je dostatečné větrání.Oblíbený, spolehlivý a levný model plynových kamen.”

Fakt neni dobry napad spat spolu se splodinami horeni :-)
A vetrani v zime je take trosku nelogicke :-)

PříspěvekNapsal: 27.01.2019 20:02
od Rafael
C02 x CO.
Osobní zkušenosti mám jen s prvním. Kvasírna, kvasy, vína apod.
Drží se při zemi a je lehce identifikovatelný. Člověk se zalyká a nemůže popadnout dech takže ho lehce pozná a může se z ohroženého prostoru sám dostat. Přímo jedovatý tedy není...
*
CO lidské smysly identifikovat nijak nemůžou, v tom je velmi nebezpečný a zákeřný. Tichý zabiják.
Ale praktické zkušenosti s ním, s vytápění plyny bez odtahu spalin v malých prostorech nemám. Ale bál bych se toho. Sice vzniká jen při nedokonalém spalování, u těch plynových vnitřních bezodtahových topidel asi jen při nějaké poruše, ale i tak.
Lidí co přežili, teda hlavně v průmyslu co vím, otravu nebo přiotravení CO moc není...

PříspěvekNapsal: 27.01.2019 20:21
od JOBU
Detektor CO stoji malo,tak nieje o čom.

PříspěvekNapsal: 27.01.2019 20:32
od Jardaxyz
Dobre ale chcete vdechovat spaliny? Proc asi wawky maji sani i vydech skrz zed ven? To same karavanova plynova kamna.

PříspěvekNapsal: 27.01.2019 21:36
od Rafael
Na vojně pokud si dobře vzpomínám, tak za V3S za ní v "přívěsu" byly v R118 malá kamínka s komínkem. A podobně i v jiných...
*
Podobně jako předtím v některých vagonech jak jsem dojížděl do školy vlakem, byl tam občas zařazen starý vagon s peckem na tuhá paliva a s komínkem ven.
Malá topidla v kterých se dalo topit skoro vším...
*
Z těch důvodů a vzpomínek bych z rozpadlického hlediska jakékoliv plynové topidla zavrhnul.
Jsou vhodné pro udržení stávajíciho komfortu jen na pár dní a pak už úplně o ničem..

PříspěvekNapsal: 27.01.2019 21:59
od K4cer
Jardaxyz píše:OT: I hate plan B

Plan B maji looseri, pry

Nj, já se taky průběžně setkávám s pitomcema, kteří taky nemaj žádný plán Bé a z toho jejich úžasnýho plánu Aá potřebujou nějak vytáhnout :lol:

---

Ad kartuše:
Pokud je kartuše plnitelná směsí P-B, tak by měla být plnitelná i čistým propanem, protože tlak P v PB je v tom samým rozsahu jako tlak čistýho propanu. 90% se mi zdá z hlavy moc, myslím že bezpečná hranice je 80 nebo 85%, ale hledat se mi to nechce.
Já ale nemám moc praktickejch zkušeností, naplnil jsem si jich jen pár abych zjistil zda mi to funguje; jinak je používám málo - používám víc benziňák a nejvíc klasický vohniště (já do lesa chodím kromě jinýho právě proto, že si můžu udělat vohýnek a čumět do něj; čumět do vařiče můžu i doma).
A ne, není to bezpečný a správnej euroobčan by to neměl dělat.

Ad gamaty vs. Pohody:
Gamaty maj ssání i výdech ven, protože maj ssání i výdech ven - protože je to samozřejmě lepší. Ale když nemáš díru ve zdi a z nějakejch příčin ji nemůžeš udělat, tak je lepší mít Pohody, než nemít nic, póňal?

PříspěvekNapsal: 27.01.2019 22:42
od Rafael
Já plynné plyny, s výjimkou svařovacího nebo řezacího kyslíku nikdy nepřepouštěl.
Jen zapalovače s tekutým, zkapalněným plynem jsem doplňoval skoro plně běžně...
*
A brácha, turista, cestovatel, dobrodruh apod., si přepouštěl z malých 2Kg PB láhví do maličkých kartuší náplně běžně a bez problémů.
V čem je tedy problém?

PříspěvekNapsal: 27.01.2019 23:29
od K4cer
Propan i butan jsou tekuté. Plnění malejch kartuší pro vařiče z velký flašky je v principu to samý jako plnění zapalovače, akorát že do zapalovače zpravidla vidíš.
Rozdíl je v potenciální nebezpečnosti, když ti bouchne zapalovač a když ti bouchne půlkilová kartuše.

Problémy začínají tam, že kartuše jsou konstruovány jako jednorázový a nejsou schváleny pro domácí plnění (zejména ventilek je dost slabý místo). Zadruhý, jakýkoli udělátka na spojení velký flašky s kartuší jsou diskutabilní, protože ofiko samozřejmě nic takový nejde prodávat (ano, kdysi se koupit dali a možná se daj sehnat i teď, ale nikdo ti to neposvětí a děláš to na vlastní riziko); koneckonců viz mnou kritizovanej návod zde na fóru na výrobu redukce, kde byla použita zahradní hadice na hladkejch nátrubcích, to si přímo koledovalo vo průser. A zatřetí, jakou votpověď jde napsat na otázku "je to bezpečný?", v době kdy na tužkovejch baterkách musí bejt napsaný do not eat? Není to blbuvzdorný a tudíš to může bejt nebezpečný - takže by to měl dělat jen člověk kterej ví co dělá a nemá blbý dotazy :)
Jinak samozřejmě že to jde a taky se to běžně dělá.

Kyslík přepouštím taky, do malejch flašek, ale to ja taky tak na hraně, minimálně ohledně vlastnictví flašek a tlakovejch zkoušek. COčko nemá smysl přepouštět za tu cenu co stojí (von kyslík taky ne, ale malý flašky se blbě měněj) a acetylen přepouštět prakticky nejde, tak né že to bude nějakej vůl zkoušet! (to už jsem tady asi někdy psal).

Ještě k těm tolik démonizovanejm Pohodám: vlastním dvoje a jedněma si průběžně přitápím doma f paneláku, voni už ty starší kosti nejsou co bejvaly. Jednu zimu jsem dokonce bydlel v domě kde se topilo jen tolik aby nezamrzlo topení, a přitápěl jsem si hádejte čím, no právě Pohodama (občasně, když mi byla moc zima, a spotřeba cca 1kg/den). No, a funguje to naprosto normálně, ani mi po chodbě neležely udušený mrtvoly, ani jsem neměl po kotníky kondenzátu na zemi, nic. Možná mám nějaký blbý Pohody, já nevím.
V obýváku cca 16m2 můžou jet na plnej výkon asi půl hodinu, na malej (1/3) několik hodin, pak je poznat že je špatnej vzduch a musí se vyvětrat. Na noc bych je běžet nenechal.

PříspěvekNapsal: 28.01.2019 13:59
od Rafael
Rozdíl je v potenciální nebezpečnosti, když ti bouchne zapalovač a když ti bouchne půlkilová kartuše.
Asi hodně záleží při jakém podnětu vybuchne...
Sice OT, ale jen příklad jedné nebezpečnosti.
Nebožtík dobrman miloval plynové plastové zapalovače. S oblibou je rozkousával a líbilo se mu jak mu "střelily" v tlamě. Musel jsem je před ním schovávat. Dokonce byl schopný si je vytáhnout i z kapsy oděvu.

PříspěvekNapsal: 28.01.2019 14:07
od dracekvo
Já bych to uvedl na pravou míru.
Rozhodně nehrozí žádný výbuch. Hrozí pouze to, že kartuši naplníme více a ona se pak v teple roztrhne.
Pak ještě hrozí to, že je to z tenkého plechu a vlivem koroze uvnitř se kartuše oslabí a poté praskne i za běžného tlaku který by jako nová měla vydržet.

Existuje způsob jak si kartuše bezpečně plnit z 2kg i 10kg flašky. Chce to dodržovat určité pravila a pak je to i bezpečné. Ale jak na to tu rozhodně psát nebudu :)

PříspěvekNapsal: 28.01.2019 14:40
od Bill Masen
dracekvo píše:...je to z tenkého plechu a vlivem koroze uvnitř se kartuše oslabí a poté praskne...

Pro upřesnění, stačí si hlídat maximální hmotnost naplněné kartuše. když to přeženu, tak se mi v teple nafoukne dno, to je tam právě kuli tomu. Z tý dvoukilovky se do kartuše dostává vlhkost a jak píše drak, pak začne zevnitř reznout a pak to taky povolí. V tomto doporučuji prostudovat outdoorforum, jsou tam s tímto zkušenosti i návody.

PříspěvekNapsal: 28.01.2019 14:41
od Rafael
dracekvo, napsat bys to mohl, vždyť na tom není nic protizákonného.
(Já osobně, kdybych to dělal použil bych při přepouštění přesné váhy a tím se řídil).

PříspěvekNapsal: 28.01.2019 15:14
od lordCorvin
Já mám přepušťák na 2kgPB udělaný z té redukce 2kg/vařič a mezikusu tvořeném 3cm šestihranné železné tyčoviny s jedním vnějším a jedním vnitřním závitem a malou dírkou durch v ose.

Vařič rozmontuju (VAR 2), místo trysky našroubuju mezikus, do mezikusu redukci. Redukci do bomby, vařič do kartuše a ventilkem ve vařiči řídím přepouštění. Jde to samo, stačí otočit bombou nahoru a kartuší dolů.

Je pravda, že už to pár let nepoužívám, ale je to k dispozici nachystané a vyzkoušené pro chvíli, až nastane ten správný čas. Jen kartuše a tu redukci musím koupit novou, je tam nějaký nestandartní závit a strojař mi ho přejel na menší, který měl, aby pasoval do toho mezikusu. Fotky bohužel nemám.

PříspěvekNapsal: 28.01.2019 15:15
od Bill Masen
Google → outdoorforum plnění kartuší

PříspěvekNapsal: 28.01.2019 15:30
od dracekvo
Je i postup jak eliminovat tu vlhkost. Většina je popsána na outdoor forum. A hlavně stačí používat selskej rozum a základy fyziky.
Já nic psát nebudu, neni to bezpečný pro lidi co neví co dělaj (jen si myslí že ví co dělaj) a pak tu nechci číst, že to plnili podle mého postupu a stejně jim to řachlo.
Tím tu samozřejmě nechci nikoho urazit :)

PříspěvekNapsal: 28.01.2019 15:45
od Rafael
Jo, to dává smysl.

PříspěvekNapsal: 28.01.2019 16:19
od Bill Masen
Jojo, proto ten neodkaz na outdoorforum, :angel

PříspěvekNapsal: 28.01.2019 21:30
od Grunt
Rafael píše:Z těch důvodů a vzpomínek bych z rozpadlického hlediska jakékoliv plynové topidla zavrhnul.
Jsou vhodné pro udržení stávajíciho komfortu jen na pár dní a pak už úplně o ničem..

Právě naopak. Čistý propan je z běžně dostupných paliv (tzn. skladovatelných za pokojové teploty) svou strukturou nejblíže čistému vodíku (resp. ať jsem přesnější má nejvíc vodíku navázaného na co nejmenší množství uhlíku). Pokud spaluješ čistý vodík, dostaneš čistou vodní páru. Dovolím si rovnici:
2H2 + O2 → 2 H2O

Vodní pára v uzavřeném prostoru není nijak nebezpečná. Tohle u propanu samozřejmě nezískáš, no i tak je to lepší než třeba benzín nebo nafta a rozhodně lepší než libovolné tuhé uhlíkové palivo (dřevo, uhlí, dřevěné uhlí):
Obrázek

Takže z pálení propanu jsou vlastně nejméně škodlivé spaliny, které můžeš mít i v uzavřené místnosti bez ventilace čo odvodu - komínu. Dám příklad: Provozovat VZV s klasickým benzínovým či naftovým motorem v uzavřených halách je právě kvůli spodinám zakázané. Stačí ale předělat motor na P-B určený pro VZV a je po problému. Hned tak bych propan nezatracoval. Je to užitečné palivo.

Co se P-B topidel týče, jejich problém je že nejsou určena (aspoň o žádném takovém nevím) k dlouhodobému vytápění. Dovolím si zase citaci:
KOMPLETNÍ SPECIFIKACE píše:Teplomet na propan butan je určen pro nárazové zvýšení teploty v místnostech. Není určen pro dlouhodobé vytápění!

A to právě kvůli vznikajícímu CO a CO2. Takže tak.

Rafael píše:CO lidské smysly identifikovat nijak nemůžou, v tom je velmi nebezpečný a zákeřný. Tichý zabiják.

Smysly ne, ale že si pod vlivem CO poznáš. Je to velmi podobné kořalové opici. Problém je že díky velmi silné vaznosti k hemoglobinu už taky může být v momentě kdy na to přijdeš pozdě. Takže fakt opatrně a jedině s hlásičem. Ten ho detekuje dřív než nos.

Jardaxyz píše:Proc asi wawky maji sani i vydech skrz zed ven?

Protože spalujou zemní plyn ve velkém množství?

K4cer píše:Pokud je kartuše plnitelná směsí P-B, tak by měla být plnitelná i čistým propanem, protože tlak P v PB je v tom samým rozsahu jako tlak čistýho propanu.

Hele a si si tím fakt jistý že je ta směs úplně stejná? Já zažil zatím jen kartuše a lakové konzervy pouze na čistý butan, ale nejsou náhodou i ty P-B kartuše určeny na jinou směs P-B než na tu co se leje do certifikovaných tlakových lahví, které si projdou tlakovou zkouškou? Nebude náhodou v tom zakopaný ten pes domácího plnění?

PříspěvekNapsal: 28.01.2019 22:48
od K4cer
K poslednímu dotazu: úplně stejná (co do poměru P-B) nebude, ale nemyslím že to hraje roli. Jde o to že propan vyvine větší tlak a tudíž potřebuje pevnější nádobu, ale je vcelku jedno jestli je ve směsi 20 nebo 60%, ten zvýšený tlak tam bude stejně.
Nevím na jaký kartuše si se koukal ty, ale ty co jsem viděl a použil já jsou téměř výhradně plněny nezjištěnou směsí propanu, butanu, a některé ještě ve směsi s isobutanem myslím (logicky, cílem výrobců je právě vodstranit nevýhodu plynovejch vařičů, že v nízkých teplotách nejdou na plný výkon právě proto že se blbě odpařuje plyn z kartuše - při plnění čistým butanem by tenhle nedostatek byl ještě markantnější). Butanem se plní (pokud vím) akorát zapalovače a některé kartuše pro hobby pájecí hořáky, a možná ty sprejové kartuše pro kempingový vařiče, který jsem tady popisoval jako úplně nevhodný.

---

Do jistý míry souhlasím s Rafaelem, že plynová topidla nejsou v dlouhodobějším horizontu ideální, ale ne pro jejich zplodiny, ale pro (ne)dostupnost paliva. S legální zásobou 30kg na byt dlouho topit nebudu, to je mi jasný. Kdybych mohl mít jako ta zmíněná vejtřaska komín, tak první vec kterou zakoupím sou kamna/sporák na dřevo - jelikož ale komín nemám, tak to řeším alespoň takhle.
Na druhý straně, záložní sporák s troubou na PB mi luxusně řeší vaření na dlouhou dobu, s tím se kdejaký turistický vařiče a dvouplotýnky na 2kilofku vúbec nedaj srovnávat - takže v týhle oblasti bych PB rozhodně nezavrhoval, naopak, je to asi nejlepší střednědobý řešení.

Dracekvo: tady bych tak úplně nesouhlasil. Primárně, kartuše je docela pevná a už samotný její roztržení je docela slušná rána (zkus cvičně naházet pár sprejů do ohně), rozhodně bych to nechtěl mít v báglu na zádech; a sekundárně, roztržením obalu máš v okamihu kolem ní několik desítek litrů teď už plynného PB, který je v docela širokém rozsahu směsi se vzduchem výbušnou směsí - a kterou může odpálit jiskra statický elektřiny.

PříspěvekNapsal: 29.01.2019 9:04
od dracekvo
S gruntem nesouhlasím, že pálení propanu v uzavřeném prostoru je v pohodě.

Co spotřebovaný kyslík? Ten v uzavřené místnosti nahradíš jak?

PříspěvekNapsal: 29.01.2019 9:22
od Grunt
K4cer píše:K poslednímu dotazu: úplně stejná (co do poměru P-B) nebude, ale nemyslím že to hraje roli.

No já si myslím že to hraje roli zásadní, protože výsledná směs má potom úplně jinou křivku tlaku v závislosti na teplotě (čistý butan má teplotu varu na −0,5 °C).

dracekvo píše:S gruntem nesouhlasím, že pálení propanu v uzavřeném prostoru je v pohodě.
Co spotřebovaný kyslík? Ten v uzavřené místnosti nahradíš jak?

Otevřeš okno či dveře a vyvětráš? Podívej se do návodu libovolného topidla. Používat je v místnosti bez ventilace je zakázané.

PříspěvekNapsal: 29.01.2019 9:42
od dracekvo
Mě je to jasné.
Jenže někdo by si podle toho popisu mohl říct, že když bude někde v uzavřené místnosti topit čistým Propanem, tak je to v poho.

PříspěvekNapsal: 29.01.2019 22:06
od K4cer
Nj, nás ale ani tak nezajímá křifka a aktuální tlak za určitý teploty, jako nás zajímá maximální tlak za nejvyšší myslitelné teploty, ve vztahu k pevnosti kartuše, žejo. Krom toho, křivka butanu se láme zhruba při nule °C, kdežto u propanu při zhruba mínus 48, což je na čundr docela dost kosa.
Myslím že tlak propanu nebude v normálních teplotách nijak zásadně odlišný při 40% nebo 60% (logicky, protože první se chce odpařit propan, a bez ohledu na jeho procento ho tam bude furt víc než volnýho prostoru v naplněný kartuši, takže tato bude pod plným tlakem propanu - prostě ten vobal musí vydržet tlak stlačeného propanu a je jedno jestli je v něm i butan a kolik).
Přesně pro tohle (že první se odpařuje propan (kterej svým vyšším tlakem prakticky brání odpařování butanu)) funguje plná flaška PB i v mrazu, až do doby než se propan odpaří.

Fakt se mi nechce v deset večer vybalovat bágl a zjišťovat co konkrétně plní Meva do kartuší, ale zatím všechny turistický co jsem viděl byly směsí P a B, v neuvedeném poměru; takže všechny by měly bez rizika jít plnit jakoukoli směsí PB nebo čistým propanem. Jediný co se nesmí plnit propanem sou věci vyloženě na butan (typicky zapalovače), protože čistej butan má nižší tlak.
U nás čistej butan ve flaškách asi koupit nejde, ale třeba v Británii ano (tam zas nemaj PB) a butanový flašky nejenže sou lehčí a dimenzovaný na nižší tlak, ale maj i jiný šroubení.

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 10:11
od Mirino
Tady jeden měří tlaky ve flaškách.
https://www.youtube.com/watch?v=Re_2xkzAMjU

Tady jeden zkouší kartuše až do destrukce.
https://www.youtube.com/watch?v=wV6OoFmuJAI

Tady naměřil 7atm na 30-ti stupňovém propanu
https://www.youtube.com/watch?v=vwWdS5qEXd0

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 11:05
od Mirino
Ještě doplním.
Kdysi se plnily turistické kartuše PB 30/70 některé 20/80. Dneska je to směs propanu butanu a isobutanu bez bližší specifikace o poměrech. Asi výrobní tajemství nebo co.
PB z dvoukilovky je podle normy plněný od 1.4 do 30.9. tzv. letní směsí PB 40/60. V zimním období je to PB 60/40. Takže pro domácí plnění bych si obstaral tu letní.
Při originál plněné kartuši v běžných letních podmínkách se nebude odpařovat napřed P a potom B, protože se oba nacházejí nad svým bodem varu. Takový modelový případ. V kartuši je 230g PB 30/70. Takže nějakých 70g P a zbytek B. Pustíme vařič a spotřebujeme 140g. Tedy spotřebujeme těch 70g P a zároveň s ním 70g B. Zbytek v kartuši by teoreticky měl být čistý B. Když dáme v této fázi kartuši vymrazit do mrazničky a potom zkusíme zapálit, tak to nepůjde. Osobně vyzkoušeno. B se odpařuje až nad nulou. Tlak v kartuši je v tomto okamžiku prakticky atmosférický. Zapálit to půjde až za chvíli a nebude to stejně žádná hitparáda. Když do takové kartuše se zbytkem B doplníme PB z doukilovky 40/60 tedy letní, pak výsledný poměr bude blízko těm fabrickým 30/70. Takže celkem OK.
Pokud chce někdo mocí mermo plnit vyšší podíl P, nebo snad dokonce čistý P, pak je potřebné mít na paměti, že hustota kapalné fáze P je 507 kg/m3, zatímco u B je to 584 kg/m3 při 15 st.C. Z toho vyplývá, že s rostoucím podílem P ve směsi je potřebné nechat v kartuši víc místa na tepelnou expanzi, aby kapalná fáze nevyplnila celý prostor. A protože kapalina je nestlačitelná, tak by nevyhnutně následovala destrukce kartuše. Těch 230g netto na kartuši je tam pro směs 30/70.

Pokud bude v kartuši P v kapalné fázi, samotný nebo ve směsi, tak i tlak v kartuši bude odpovídat tlaku P. A je jedno kolik ho tam kapalného bude. Při plnění je hlavně potřebné nechat dostatek expanzního prostoru. K nebezpečnému tlaku to dojde až při zmenšení expanzního prostoru na nulu.

S tou vlhkostí v dvoukilovce se dá nejjednodušeji bojovat tak, že s velkou flaškou před plněním a v průběhu plnění nemixovat, abychom nezvedli ode dna ten bordel a vodu a při samotném přelévání tu doukilovku jenom naklonit, aby se bordel a voda nedostaly až do ventilu. Ale pokud je někdo dostatečně lakomý, tak ať si to obrátí komplet hore dnem a do malé kartuše naleje i ten sajrajt. Když už bych to udělal, tak bych takovou kartuši neskladoval, ale vypálil a znovu už neplnil. Také je v tomto případě podstatně vyšší možnost, že bordel se zasekne ve ventilku a ten nebude těsnit.

Jo a bezpečnost. Žádné sklepy, protože je to těžší než vzduch a nikdo to neodvětrá. A když plníte na balkóně, tak pozor na kuřáky okolo. A pod váma.

A taky jsem chtěl říct, že všecko co jsem tu napsal, jsem si z plezíru vymyslel a kdyby to někdo chtěl použít v praxi, tak je to jenom na něm, že byl blbý a věřil někomu, koho v životě neviděl.

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 12:10
od Bill Masen
Mirino píše:...A protože kapalina je nestlačitelná...
To není pravda, jinak by se nedalo řezat vodním paprskem.
Mirino píše:...S tou vlhkostí v dvoukilovce se dá nejjednodušeji bojovat tak, že s velkou flaškou před plněním a v průběhu plnění nemixovat, abychom nezvedli ode dna ten bordel a vodu a při samotném přelévání tu doukilovku jenom naklonit...
Já bych to tak nedramatizoval, pokud někdo spotřebuje 20 kartuší ročně, tak budiž. To asi ale našim potřebám, tedy dlouhodobé uskladnění a spotřeba 1-2 kartuší ročně neodpovídá.
Kartuše na uskladnění skladovat originál.

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 12:15
od Fabulous
Kapaliny jsou obvykle téměř nestlačitelné a tlak vody při řezání je dosahován jinou cestou, než-li stlačováním vody :)

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 12:35
od Bill Masen
Vodu stlačíš o 18 % při tlaku 4000 barů. Na základce jsme se učili, že voda je nestlačitelná, protože v té době nikdo takový tlak nedokázal vyvinout. Pokud se řeže jenom vodou, třeba mražený potraviny, jsou tam takové tlaky. Pokud se řeže železo, kámen a pod., používá se abrazivo a voda je jen nosič, který se vypařuje, takže vodní paprsek obsahuje jen pár procent vody.
Důležitá otázka je: potřebuji zrovna já znovu plnit kartuše?

PříspěvekNapsal: 30.01.2019 13:13
od dracekvo
Tajemství poměru plynů není. Aspoň u var.
http://www.var.cz/produkty/Plynove-kartuse-VAR/

Já sem si plnit zkoušel, ale při současné spotřebě mám jen pár ogir kartuší 220g a 425g a redukci sem dal kámošovi a co vím tak ani on už to nepoužívá. Navíc mám pár redukcí na 2kg flašku a víc nepotřebuju.

Jo a kdyby někdo chtěl tak na VAR mám VO ceny. Ale kartuše se musí brát po balíkách.

PříspěvekNapsal: 31.01.2019 0:49
od K4cer
Mirino: velmi srozumitelné a vyčerpávající, děkuji.

Mirino píše: Pokud bude v kartuši P v kapalné fázi, samotný nebo ve směsi, tak i tlak v kartuši bude odpovídat tlaku P. A je jedno kolik ho tam kapalného bude.

To je to co jsem psal taky, akorát možná míň srozumitelně.
Nicméně si myslím, že (při tvé modelové situaci) se z plný flašky/kartuše naplněné PB bude P odpařovat rychleji než B, i za teplot nad nulou, prostě ten propan je vždy ochotnější - takže při odpaření (příklad) 100g se odpaří odhadem 60g propanu (z 70) a jen 40g butanu - tomu nasvědčuje i to, že plná flaška funguje i v mrazu, ale poloprázdná už ne (ačkoli by v ní mělo být furt těch 40% P z celkovýho zbylýho obsahu), a to bez ohledu na to jestli byla první polovina minuta v teple nebo v zimě - prostě ten propan z ní zdrhne dřív než butan.
Mám v dílně řezací autogen na PB/oxy a krmím ho většinou PB, protože je jednodušší ho koupit; ale právě po popsaných zkušenostech mám malou "výjezdovou" 10kg flašku už jen s čistým propanem, protože s polovinou flašky s PB to v mrazu prostě nefungovalo.

PříspěvekNapsal: 31.01.2019 22:40
od Rolid
Jinak jen pro info. Já kartuše na vaření mimo civilizaci takový ty velký vařiče na tu 400ml kartuši typu "sprej". Kartuše Rsonic kupuju v Sapě uy maloobchodníka za 26-28kč za kus podle toho jak moc se mi daří smlouvat. Ale kupuju vždy cca 2x12kusů balení. Kdybych koupil u nějakého tamního velkoobchodníka celou krabici s cca 100 kartušema tak věřim, že se dostanu na 22kč. Sice to je stále dražší než plyn z 2kg láhve, ale už je to tam malý rozdíl že za oser s přepouštěním to moc nestojí. A kvalita 100%. Váha sedí, kvalita plynu taky a kartuše jsou bez jakékoli stopy koroze.

PříspěvekNapsal: 01.02.2019 9:13
od Mirino
K4cer: S tím ochotnějším odpařováním propanu ze směsi PB máš možná i pravdu. Jestli je to opravdu 50/50 empiricky ověřené nemám. Ale když jsem z 230g spotřeboval asi polovičku, tak po vymražení zapálit nešla určitě. Při své úvaze jsem vycházel z podmínek letního použití. Tedy že okolní teplota bude cca min 10stC nebo vyšší. Ale abych nebyl chytán za slovo...toto jen odhaduji.
Taky mám takový malý adaptérek, který vypadá jako kovová čepička na autoventilky a v běžných domácích potřebách - železářství jsem si koupil kartuše s čistým butanem á 227g kus za 1,17€ a když potřebuji jenom trochu "dofouknout", tak nerozbaluji dvoukilový aparát, ale doplním z toho spreje. Pohodlnější a rychlejší, asi jako plnění zapalovače, akorát teda vážím. Taky by se s použitím části čistého B ze sprejové kartuše a části PB 40/60 dala namixovat i směs 30/70 abychom byli blízko originálu. Levnější než originál by to bylo určitě, protože ten 227g sprej vy vydržel typuji tak čtyři kola.

Tak jsem to narychlo propočítal a vyšlo mi, že když koupím dvojkilovku za 5€ a desetkrát odeberu á 175g (abych nebral všecek sajrajt) a kartuši s B za 1,17€ a naplním do 230g kartuše směs 30/70, tak mě jedno naplnění vyšlo na 0,80€. A i kdybych nesehnal čistý B za 1,17€ ale o něco dráž, tak pořád vyrobím 230g 30/70 za cca 1€. A to je furt sakra rozdíl oproti ceně originálu. Tady je běžně Mevácká 230g za 3,40-7€ a to jsou internetové ceny. Běžná pultová cena při nákupu jedné 230g kartuše je cca 5,60€.