Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 03.06.2013 20:08
od felix5
Dokázal by mi někdo poradit jaké označení má závit na kartuších ? řešim jak se k ní připojit a rád bych to pojal trošku "kulturněji " než jak se to objevuje v návodech na internetu.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 03.06.2013 20:37
od Etranger
Standardní kartuš má 7/16"

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 14.06.2013 8:08
od dracekvo
Musíš na nějakého plynaře, ten bude mít věci na dělání těhle závítů.

Také je dobrá varianta si přepouštěcí ventil udělat z vařiče VAR2. Má to výhodu, že je to i s uzavíráním.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 14.06.2013 8:36
od MacGyver
Podotýkám, že plnění jednorázových kartuší není "povolená" činnost a odporuje určitým "nařízením". "Vybuchlých" kartuší a explozí v batohu jsem už pár viděl, takže bacha!!!

Mimochodem kamarád dostal podmínku za obecné ohrožení, když zapomněl, že se na balkóně věnuje této činnosti a podařilo se mu vysklít okna v několika bytech. Naštěstí to odnesly jen okna...

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 14.06.2013 9:47
od Maximus
To plnění je opravdu o hubu. Pokud člověk požije pouze svoje kartuše, u kterých zná historii, zkontroluje že je před plněním opravdu prázdná a pečlivě váží hmotnost plynu, který se do láhví dává, dodržuje "základní bezpečtnostní předpisy",... tak je to relativně ok. Pak se stane ze samodomo plnění kartuší PB rutina, plní se kamarádům láhve co už mají něco za sebou, něco se opomene, ... a pak v nečekanou dobu to udělá BUM!!!

Chyba při této činnosti může stát přinejmenším zdraví, takže si každý rozmyslete, jestli ta úspora stojí za to - navíc obyčejný PB není tak kvalitní jako plyn z originálních kartuší, kde je jiný poměr plynů, případně je tam i isobutan, který dává vyšší výkon a směs lépe funguje při nižších teplotách.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 14.06.2013 10:49
od dracekvo
Hlavně plyn v kovových lahvích obsahuje vodu. U těch 2kg to nevadí, tam je materiálu na reznutí dost. Ale u těhle slabých kartuší se říká, plnit tak 3x - 5x a pouze v případě, že je fakt točíte. Rozhodně bych ji nenaplnil před zimou s tím, že si jí na jaře někam vemu.

Třeba mě se to nevyplatí. Spotřebuju tak 2-3 kartuše za rok. A než čekat na to až mi prorezne a řachne do xichtu, tak si raději koupím pokaždé novou.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 16.06.2013 11:02
od felix5
Maximus píše:zkontroluje že je před plněním opravdu prázdná.


proč ?

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 17.06.2013 0:40
od Kocour
Aniž bych chtěl někoho nabádat, ať si kartuše plní znova, tak všechny případy havárie, se kterými jsem se setkal (2x roztržená kartuše v lemu dna při používání, k výbuchu nedošlo, protože se plamen hořáku jaksi sfoukl, 1x pouze únik plynu v lemu, zjištěno při manipulaci bez ohně) byly způsobené přeplněním a následným zahřátím v horkém počasí. V podstatě výsledek pověry "naplnit zcela a pak trochu upustit". U té třetí kartuše, kde bylo v okamžiku havárie možné ohledat i dno (u těch prvních dvou se nenašlo :-x ), jevilo toto známky vyboulení přílišným vnitřním přetlakem. To by se u normálně naplněných kartuší rozhodně nestalo a spíš to ukazuje, co všechno je ještě i mnohonásobně plněná nádobka schopná snést.

Samozřejmě je možné, že destrukce započala v místě koroze, zejména když tvarem nádobky je zbytková voda udržována právě v místě lemu, ale obecně je životnost kartuší mnoho plnění. Používáním trpí poněkud i ventil, jehož některé části jsou z plastu, jakož i těsnící gumička zalisovaná okolo ventilu, takže nakonec je dřív důvodem k vyřazení opotřebení ventilu, než koroze nádobky.

Není zároveň na škodu téměř prázdnou nádobku kompletně vypustit v poloze ventilem dolů, aby se převážná část případné zbytkové vody vytlačila.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 17.06.2013 8:04
od dracekvo
Tak přeplnění by se mělo zabránit vázěním, ne? Když zvážím prázdnou malou, tak vím, že tam musím nacpat max. 230g. Pokud víc, tak je něco špatně.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 17.06.2013 12:20
od felix5
jistější bude zvážit plnou od výrobce. určitě jako všichni budou mít danou toleranci +-5% né li více . a jelikož je už technologie dostatečně přesná vše se vyrábí na dolní hranici normy . nedivil bys se pak kdyby s tim výrobce počítal a dělal i o něco menší kartuši aby ušetřil materiál .

Jinak je potřeba vzít v úvahu počasí . když budu plnilt kartuši ve 40°C pak je pravděpodobný že výrazně tepleji už nebude a jen odpuštění plné nádoby bude stačit . naopak když jí naplnim v 15°C a pojedu na saharu je pravděpodobný že to bude málo. všechno se musí dělat s rozumem . obzvlášť v dnešní době kdy se dělá vše knop.

Tý vodě v LPG moc nevěřim. aspoň se mi nechce věřit že by tam byla voda v kapalném stavu jako loužička. spíš bych řekl že půjde o vlhkost směsi. pokud by šlo titiž o kapalnou vodu , zbavit se jí už ve 2kg lahvi by šlo velmy snadno pouhym otočenim dnem vzůru. den nechat vyset bez hnutí a pak jednoduše odpustit. voda má 2x větší hmotnost než kapalná fáže LPG takže by byla u dna a tlak v láhvy by posloužil jako hnací plyn ve spreji.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 17.06.2013 14:09
od Koniáš
Pralein
Voda (respektive vlhkost) v PB i ostatních plynech samozřejmě je. Plyn se před plněnm vysušuje. Přesně proto jsou u velkých nádrží a u rozdělovačů dole odkalovací ventily na odpouštění vody.

Koniáš

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 23.07.2013 20:51
od felix5
tak to vypadá že závit G7/16" se dělá v několika stoupáních . bacha na to

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 26.07.2013 15:29
od felix5
jedno už vim jistě G7/16" - 20 to není :-D
vypadá to asi na 28čku

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 27.07.2013 13:20
od dracekvo
Taky se to řeší tak, že se koupí var2, sundá hořák a spodek se použije jako plnítko s uzávěrem.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 28.07.2013 21:34
od felix5
pokud se nepletu tak z var ano ale var 2 ne. pokud mám správné info tak var2 dokonce vzniknul jen a právě aby to plnit nešlo .

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 29.07.2013 5:45
od dracekvo
Osobní zkušenost nemám, ale když jsem se o to zajímal, tak jsem narazil na něco podobného. Jestli je to var nebo var2 nevím. Je od sebe nepoznám :)

http://www.youtube.com/watch?v=lrayH0qZN-c

A ještě jsem našel jeden článek, kde to jde jen s běžným vybavením.
http://www.kalimera.cz/prepousteci_vent ... yroba.html

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 30.07.2013 7:41
od felix5
jojo ten návod znám jen mi to připadá jako hrozná prasárna . přeci jen si radši nechám vytočit redukci ale i tak dík.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 06.03.2016 22:32
od Grunt
Vím že jednorázové kartuše se nemají plnit, ale stejně jako každého jiného ani mě nebaví furt kupovat stále nové plechovky. Trošku jsem se tedy začal o téma zajímat. Na kartuších je jednoznačně napsáno že nejsou určeny k opětovnému plnění a fotky vypouklých a explodovaných kartuší mě trošku vyděsily. Tady bude důvod proč se tomu tak děje:
 1. Kartuše nejsou certifikované tlakové nádoby. Jsou určeny přesně na určitý plnící tlak a nemají žádný pojistný ventil. Když v nich tlak naroste předpokládám že se u nich počítá s nějakou miniaturní rezervou, ale dle váhy prázdné flašky soudím že nebude moc velká. Žádnou jsem ještě neřezal ale kolikátka to tak může být ta stěna? 0,2mm plech?
 2. To co je v kartuších asi není klasický propan-butan alias LPG. Klasické PB flašky co se mění na benzínkách se plní vším co hoří a dostatečně se odpařuje a splňuje nějakou normu nebo nařízení. Udává se:
  • Zimní směs: 60% Propan a 40% Butan
  • Letní směs: 40% Propan a 60% Butan
  • Odérová složka: Ethylmerkaptan, Tetrahydrothiophene, různé Thioly
  • Nějaká norma HD-5 limituje propylen max. na 5% ale jinak tam z chemického hlediska může v malých koncentracích i všelico jiného.
  • Na různých fórech jsem se dočetl že PB flaška může obsahovat všelijaký bordel, odpadnutá rez z obalu, vodní páry, olejové složky a bůh ví co ještě. Je fakt že i v prázdných PB flaškách na dnu většinou něco štěrchá. V každém případě ať je to cokoliv po obrácení velké flašky vzhůru nohama můžete 3x hádat kam to jde.
  Skočím v týdnu na benzínku, zkusím poptat přesné složení. Nikdy jsem si nevšiml že by se prodávaly dvě směsi pro různé roční období, ale budiž. Ono se to může měnit a ani si toho člověk nemusí všimnout.

  Co přesně je v kartuších není nikde popsané, všude se udávají kecy jako „Univerzální plyn pro plnění zapalovačů“, „Plynová kartuše“, atd. ale na všech je někde v rožku vtěsnané slovíčko „Butan“. Propan ovšem nikde nevidim. Už dle různých UN čísel na různých kartuších (já tu mám UN1950 a UN2037) předpokládám že půjde o různé směsi s převahou Butanu. Ono se věc totiž má tak, že za standardní pokojové teploty má Butan tlak par 220 kPa (když hodně zaokrouhlím, řekněme dvě atmosféry), kdežto Propan 997.8 kPa (což je téměř deset atmosfér). Neměřil sem přesně tlak čehokoliv co je v jakékoliv láhvi, ale předpokládám že když v tom bude nějakých 60% propanu bude to mít tlak par několikanásobně vyšší než čehokoliv co je v kartuši.
Asi nemusím vysvětlovat co udělá kartuše bez pojistného ventilu navržená na dvě atmosféry když do ní přeleju něco co má tlak par řekněme dvakrát nebo třikrát větší, že? A to ani na to nemusí péct sluníčko. Klidně to můžu změřit, ale nebude to hned.

Zde ovšem následuje moje otázka:
 1. Dá se někde sehnat plyn kterým se plní kartuše podobně rozumně jako plyn obsažený v PB lahvích. Tím myslím i cenově. :-)
 2. Pokud existují jednorázové neplnitelné kartuše, existují naopak i takové které jsou k opětovnému plnění určené?
 3. A úplně nejlíp: Existují plnitelné kartuše, které lze plnit klasickou směsí z PB lahví a flašek? Předpokládám že by asi muselo jít o tlakové láhve s trošičku jinší konstrukcí a robustnější stěnou než u klasických kartuší ale prodávají se i jinší flašky (musím dodat že i jinak finančně ohodnocené :nod ) než ty naše. Pokud jde o jednorázovou investici do něčeho co se mi dle nějakého papíru nerozletí pod rukama, nevidím v tom problém.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 06.03.2016 23:04
od Grunt
Grunt píše:Co přesně je v kartuších není nikde popsané

Tak zde bych se chtěl omluvit výrobci, protože ono to tam napsané je. A zřetelně. Akorát teda dost nešikovně:
20160306_224806.jpg

MSF-1a alias Campingaz CP 250 alias 100% Isobutan mě ve finále dovedl na německou Wikipdedii kde jsou velice dobře popsané různé náplně od různých výrobců a zároveň mi potvrdil to co jsem si myslel: Má-li být kartuše plněna směsí větším poměrem Propanu než má předepsané, musí být na to stavěná jinak se s ní stane přesně to co s nima děje:
Obrázek
Což je ten lepší případ. Nicméně moje otázky trvají.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 07.03.2016 8:33
od dracekvo
Kartuše třeba VAR se nechají v klidu několikrát naplnit. Jen to chce dodržovat nějaké postupy.
Ta fotka vyboulené kartuše je právě případ nesprávného plnění. Už se to tu někde řešilo, nechce se mi to psát znovu.
Jinak VAR plní plynem propan-butanu v poměru 30:70. Má to napsané na stránkách.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 07.03.2016 8:47
od K4cer
1. V československu spíš ne. V Británii se používá čistej Propan a čistej Butan, ale vyvézt odtamtud flašku butanu je na hranici teroristického činu a legálně to téměr nejde, pokud nemáš karavan. Jestli jde čistej butan (kterým by to plnit šlo bez nebezpečí a v létě by to normálně fungovalo) koupit někde jinde v evropě nevím, možná ví někdo jinej. ZKus dyštak pohledat na nějakém karavanfóru.
2. a 3. Nevím o žádných. To neznamená že neexistují, ale silně o tom pochybuju, protože by tím výrobce šel proti sobě. Navíc jakákoli manipulace s přepouštěním není user friendly a idiotproof, takže bude prudce zakázána.
Támhlety flaštičky na Propan, MAP, a kyslík co si uvedl v linku, sou taky jednorázový a doma se plnit nesmí - vony sou primárně na kdejaký hobby autogeny a hodně je používaj instalatéři.

Jinak IMHO vyboulené kartuše sou následek přeplnění, ne přebytku propanu. Znám člověka co je plní léta a nikdy se nic nevyboulilo, jde o to že PB má velikou tepelnou roztažnost a pokud se naplní na víc než 80% objemu, po zahřátí tekutej plyn vyplní celej objem a při dalším roztažení karutši nutně musí vyboulit nebo roztrhnout. Při plnění letní směsí a na cca 70% objemu by mělo být vše f cajku.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 10.03.2016 21:21
od sigurd
Kartuše plním už 18 rokov bez jediného problému...
Stačí mať v hlave jasno,ako sa menia fyzikálne vlastnosti skvapalnených plynov,riadiť sa tým,vždy rozmýšľať,čo robím.
Ak si niekto myslí,že je to "brnkačka",tak sa výsledok časom dostaví :shock:
Chodím často na viacdňovú turistiku,tak sa mi plnenie vyplatí.Letné kartuše mám nastriekané na žlto a plním bežným propán butánom,zimné na červeno a plním čistým propánom.Kým kolegovia v zime naštartujú benziňáky,ja už mám
uvarené ;)
Moja rada:kúpte novú kartušu,odvážte,zapíšte si na spodok brutto váhu,a plnte o 5% menej...
Na suchej kartuši zalejte vstup do spodného falcu riedkym lakom-práve tam kartuše korodujú-steká tam zkodenzovaná vlhkosť ochladením pri varení.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 11.03.2016 12:45
od majsner
Grunt píše:...Co přesně je v kartuších není nikde popsané, všude se udávají kecy jako „Univerzální plyn pro plnění zapalovačů“, „Plynová kartuše“, atd. ale na všech je někde v rožku vtěsnané slovíčko „Butan“. Propan ovšem nikde nevidim...

To nevím, co kupuješ za kartuše, ale na kartuších VAR je obsah standardně uváděn: propan-butan v poměru 30:70 (viz http://www.var.cz/produkt/06-Plynova-ka ... R-CGV-220/).

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 22.04.2017 12:43
od Grunt
Grant Thompson dělal nějaké testy s propanem a butanem, tak přidávám video:

Překvapivě jak čistý propan, tak čistý butan jde držet v plastové láhvy určené na sodovky. Jde o tlakové lahve - samotná sycená sodovka nemá atmosferický tlak a PET flašky na kolu by měly udržet cca. 100-120psi (zdroj internet, brát s rezervou) což koresponduje přibližně s tlakem výparů čistého propanu za pokojové teploty. Ale zkuste je zahřát a můžete hádat co se stane. Ač by měl mít propan mnohem vyšší tlak výparů zcela kontraintuitivně, butan reaguje mnohem agresivněji v případě proražení. Samozřejmě ani jedno do PET flašek cpát nezkoušejte pokud nechcete přijít k úrazu.

Můj názor je víc a víc že vypoukliny u naplněných kartuší nejsou způsobeny přeplňováním, nýbrž faktem že do nich cpete něco co do nich nepatří. Všechny flašky ve kterých je butan jsou dělané z tenkostěnného plechu (turistické kartuše nebo plechovky s plynem do zapalovačů) a LPG nebo čistý propan se drží v (certifikovaných) těžých tlakových láhvích nezřídka s pojistným ventilem. Za pokojové teploty se to pak chová stabilně, ale stačí trošku zahřát na sluníčku a průser je na světě.

Já si jen tak cvičně rozřezal prázdnou jednorázovou kartuši na butan a je to přesně jak sem předvídal. Měřil jsem to mikrometrem, tím jsem se dostal na 0,35mm, no je potřeba brát na vědomí že plášť je z plechu a aby nekorodoval je na něm ještě barva, takže počítám že samotný plech bude tak 0,2-0,25mm. Dno je z hliníku, zevnitř asi lakované ale překvapivě velmi tuhé, rukou promáčknout nejde takže na to aby se vyboulilo musí být uvnitř tlak jako kráva.
kartuse_vejpul.jpg

Takže doporučuju před plněním velmi pečlivě zjistit čím byla nádoba plněná v originální sestavě a znova ji plnit tím samým ne do nich obrátit první „dvoukilovku“ co ležela na benzínce. Kupodivu se dá docela snadno sehnat jak čistý propan, tak čistý butan.

majsner píše:To nevím, co kupuješ za kartuše, ale na kartuších VAR je obsah standardně uváděn: propan-butan v poměru 30:70

Zatím jsem se setkal pouze a jen s butanem, ať jde o kartuše nebo plechovky. Vím že do některých kartuší se přidává trocha propanu. Je to protože čistý butan se přestává při 0°C odpařovat (přestává vařit, teplota varu butanu je −0,5 °C) a přídavkem propanu spadne teplota varu pod nulu někam níž a je možné s nim vařit v zimě nebo ve vysokohorských podmínkách. Teoreticky by taky měl narůst tlak výparů. Hele můžu tě poprosit (nebo kohokoliv jiného) pokud nějakou prázdnou kartuši VAR máš jestli ji můžeš rozřezat a změřit z čeho je? Samozřejmě úplně prázdnou a důkladně zkontrolovanou ať to někomu nevystřelí do prostoru.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 08.06.2019 11:10
od dako
dělá se tady místama z toho věda, když se dodrží jedno pravidlo tak je to absolutně bezpečné, a to max. váha náplně dané kartuše. Tedy kromě redukce je třeba mít i váhu, stačí klasická digitalní kuchyňská.
Malá kartuše se plní 200g PB, je to na ní i napsáno (netto). Celkově má kartuše asi 380g. Takže přepustit a zároveň vážit. Pak je to naprosto bezpečné, stačí třeba naplnit jen 150g a můžete být naprosto v klidu, taková kartuše vydrží i 60st.C vedro v autě. Vaření zdar.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 11.06.2019 17:09
od MPSMacek
Jo, vážit je potřeba, kdysi mi jedna přeplněná asi půlkilovka bouchla v kufru u auta - byla v místech nad výfukem a čekal jsem v koloně před mýtem do tunelu a těsně, než jsem zaplatil rána jako kráva, první myšlenka byla, že to do mě někdo narval... :lol: . Tak jsem pustil větrák naplno, zaplatil a hurá do díry... byl to silný zážitek.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 12.06.2019 6:04
od viktor
jj cistej propan ci butan asi tezko sezenetem navíc cistej butan je celkem na nic.. staci trochu nizssi teploty a je nepouzitelnej
letni smes je 60/40 tj vice butanu, zimni je obracene
vazit je velice rozumne, respektive jde o to aby i za vyssi teploty byla vždy v kartusi plynna frakce, proste eby plyn v kapalne fazi nevyplnil celou kartusi
pouzival jsem nasledujici postup
kartusi jsem naplnil na 100 % a potom odpustil, vypustite zaroven i necistoty co tam fouknete pro prepousteni
viktor

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 13.06.2019 14:33
od Kocour
Jenom bych doplnil předchozí příspěvek (už jsem to psal kdysi v jiném vlákně): kapalná fáze propanu či butanu a jejich směsí má mnohem vyšší tepelnou roztažnost, než na jakou jsme zvyklí například u vody. Takže jejím zahřátím dochází k výraznému zmenšení prostoru kartuše, kde je plyn. Ten kondenzuje (ač je to kontraintuitivní), kapalná fáze může vyplnit celý objem a další zvyšování teploty téměř nestlačitelné kapaliny udělá svoje. Kartuše na takové tlaky vůbec není stavěná.
Zato rozdíl mezi různými poměry propanu a butanu nepřekračuje bezpečnostní koeficient. To je taky důvod, proč kartuše nepraskne téměř každému, kdo si ji znovu naplnil, ale jenom výjimečně, pokud byl v horkém počasí ponechaný příliš malý prostor pro plynnou fázi.

(kdysi jsem si to počítal, ale teď se mi nechce a nemám ani po ruce příslušné tabulky, tak jenom pro představu: zhruba z poloviny čistým propanem naplněná kartuše při 20 stupních se zcela zaplní kapalnou fází zhruba při 80 stupních, což se může stát třeba za oknem auta na slunci! Butan je na tohle bezpečnější, ale znamená to, že nejde "naplnit a trochu odpustit", ale musí se ponechat volný prostor odpovídající použité směsi a předpokládanému rozsahu teplot, ve kterých se může nádobka vyskytovat.)