Stránka 1 z 2

Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 03.06.2013 20:08
od felix5
Dokázal by mi někdo poradit jaké označení má závit na kartuších ? řešim jak se k ní připojit a rád bych to pojal trošku "kulturněji " než jak se to objevuje v návodech na internetu.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 03.06.2013 20:37
od Etranger
Standardní kartuš má 7/16"

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 14.06.2013 8:08
od dracekvo
Musíš na nějakého plynaře, ten bude mít věci na dělání těhle závítů.

Také je dobrá varianta si přepouštěcí ventil udělat z vařiče VAR2. Má to výhodu, že je to i s uzavíráním.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 14.06.2013 8:36
od MacGyver
Podotýkám, že plnění jednorázových kartuší není "povolená" činnost a odporuje určitým "nařízením". "Vybuchlých" kartuší a explozí v batohu jsem už pár viděl, takže bacha!!!

Mimochodem kamarád dostal podmínku za obecné ohrožení, když zapomněl, že se na balkóně věnuje této činnosti a podařilo se mu vysklít okna v několika bytech. Naštěstí to odnesly jen okna...

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 14.06.2013 9:47
od Maximus
To plnění je opravdu o hubu. Pokud člověk požije pouze svoje kartuše, u kterých zná historii, zkontroluje že je před plněním opravdu prázdná a pečlivě váží hmotnost plynu, který se do láhví dává, dodržuje "základní bezpečtnostní předpisy",... tak je to relativně ok. Pak se stane ze samodomo plnění kartuší PB rutina, plní se kamarádům láhve co už mají něco za sebou, něco se opomene, ... a pak v nečekanou dobu to udělá BUM!!!

Chyba při této činnosti může stát přinejmenším zdraví, takže si každý rozmyslete, jestli ta úspora stojí za to - navíc obyčejný PB není tak kvalitní jako plyn z originálních kartuší, kde je jiný poměr plynů, případně je tam i isobutan, který dává vyšší výkon a směs lépe funguje při nižších teplotách.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 14.06.2013 10:49
od dracekvo
Hlavně plyn v kovových lahvích obsahuje vodu. U těch 2kg to nevadí, tam je materiálu na reznutí dost. Ale u těhle slabých kartuší se říká, plnit tak 3x - 5x a pouze v případě, že je fakt točíte. Rozhodně bych ji nenaplnil před zimou s tím, že si jí na jaře někam vemu.

Třeba mě se to nevyplatí. Spotřebuju tak 2-3 kartuše za rok. A než čekat na to až mi prorezne a řachne do xichtu, tak si raději koupím pokaždé novou.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 16.06.2013 11:02
od felix5
Maximus píše:zkontroluje že je před plněním opravdu prázdná.


proč ?

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 17.06.2013 0:40
od Kocour
Aniž bych chtěl někoho nabádat, ať si kartuše plní znova, tak všechny případy havárie, se kterými jsem se setkal (2x roztržená kartuše v lemu dna při používání, k výbuchu nedošlo, protože se plamen hořáku jaksi sfoukl, 1x pouze únik plynu v lemu, zjištěno při manipulaci bez ohně) byly způsobené přeplněním a následným zahřátím v horkém počasí. V podstatě výsledek pověry "naplnit zcela a pak trochu upustit". U té třetí kartuše, kde bylo v okamžiku havárie možné ohledat i dno (u těch prvních dvou se nenašlo :-x ), jevilo toto známky vyboulení přílišným vnitřním přetlakem. To by se u normálně naplněných kartuší rozhodně nestalo a spíš to ukazuje, co všechno je ještě i mnohonásobně plněná nádobka schopná snést.

Samozřejmě je možné, že destrukce započala v místě koroze, zejména když tvarem nádobky je zbytková voda udržována právě v místě lemu, ale obecně je životnost kartuší mnoho plnění. Používáním trpí poněkud i ventil, jehož některé části jsou z plastu, jakož i těsnící gumička zalisovaná okolo ventilu, takže nakonec je dřív důvodem k vyřazení opotřebení ventilu, než koroze nádobky.

Není zároveň na škodu téměř prázdnou nádobku kompletně vypustit v poloze ventilem dolů, aby se převážná část případné zbytkové vody vytlačila.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 17.06.2013 8:04
od dracekvo
Tak přeplnění by se mělo zabránit vázěním, ne? Když zvážím prázdnou malou, tak vím, že tam musím nacpat max. 230g. Pokud víc, tak je něco špatně.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 17.06.2013 12:20
od felix5
jistější bude zvážit plnou od výrobce. určitě jako všichni budou mít danou toleranci +-5% né li více . a jelikož je už technologie dostatečně přesná vše se vyrábí na dolní hranici normy . nedivil bys se pak kdyby s tim výrobce počítal a dělal i o něco menší kartuši aby ušetřil materiál .

Jinak je potřeba vzít v úvahu počasí . když budu plnilt kartuši ve 40°C pak je pravděpodobný že výrazně tepleji už nebude a jen odpuštění plné nádoby bude stačit . naopak když jí naplnim v 15°C a pojedu na saharu je pravděpodobný že to bude málo. všechno se musí dělat s rozumem . obzvlášť v dnešní době kdy se dělá vše knop.

Tý vodě v LPG moc nevěřim. aspoň se mi nechce věřit že by tam byla voda v kapalném stavu jako loužička. spíš bych řekl že půjde o vlhkost směsi. pokud by šlo titiž o kapalnou vodu , zbavit se jí už ve 2kg lahvi by šlo velmy snadno pouhym otočenim dnem vzůru. den nechat vyset bez hnutí a pak jednoduše odpustit. voda má 2x větší hmotnost než kapalná fáže LPG takže by byla u dna a tlak v láhvy by posloužil jako hnací plyn ve spreji.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 17.06.2013 14:09
od Koniáš
Pralein
Voda (respektive vlhkost) v PB i ostatních plynech samozřejmě je. Plyn se před plněnm vysušuje. Přesně proto jsou u velkých nádrží a u rozdělovačů dole odkalovací ventily na odpouštění vody.

Koniáš

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 23.07.2013 20:51
od felix5
tak to vypadá že závit G7/16" se dělá v několika stoupáních . bacha na to

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 26.07.2013 15:29
od felix5
jedno už vim jistě G7/16" - 20 to není :-D
vypadá to asi na 28čku

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 27.07.2013 13:20
od dracekvo
Taky se to řeší tak, že se koupí var2, sundá hořák a spodek se použije jako plnítko s uzávěrem.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 28.07.2013 21:34
od felix5
pokud se nepletu tak z var ano ale var 2 ne. pokud mám správné info tak var2 dokonce vzniknul jen a právě aby to plnit nešlo .

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 29.07.2013 5:45
od dracekvo
Osobní zkušenost nemám, ale když jsem se o to zajímal, tak jsem narazil na něco podobného. Jestli je to var nebo var2 nevím. Je od sebe nepoznám :)

http://www.youtube.com/watch?v=lrayH0qZN-c

A ještě jsem našel jeden článek, kde to jde jen s běžným vybavením.
http://www.kalimera.cz/prepousteci_vent ... yroba.html

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 30.07.2013 7:41
od felix5
jojo ten návod znám jen mi to připadá jako hrozná prasárna . přeci jen si radši nechám vytočit redukci ale i tak dík.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 06.03.2016 22:32
od Grunt
Vím že jednorázové kartuše se nemají plnit, ale stejně jako každého jiného ani mě nebaví furt kupovat stále nové plechovky. Trošku jsem se tedy začal o téma zajímat. Na kartuších je jednoznačně napsáno že nejsou určeny k opětovnému plnění a fotky vypouklých a explodovaných kartuší mě trošku vyděsily. Tady bude důvod proč se tomu tak děje:
 1. Kartuše nejsou certifikované tlakové nádoby. Jsou určeny přesně na určitý plnící tlak a nemají žádný pojistný ventil. Když v nich tlak naroste předpokládám že se u nich počítá s nějakou miniaturní rezervou, ale dle váhy prázdné flašky soudím že nebude moc velká. Žádnou jsem ještě neřezal ale kolikátka to tak může být ta stěna? 0,2mm plech?
 2. To co je v kartuších asi není klasický propan-butan alias LPG. Klasické PB flašky co se mění na benzínkách se plní vším co hoří a dostatečně se odpařuje a splňuje nějakou normu nebo nařízení. Udává se:
  • Zimní směs: 60% Propan a 40% Butan
  • Letní směs: 40% Propan a 60% Butan
  • Odérová složka: Ethylmerkaptan, Tetrahydrothiophene, různé Thioly
  • Nějaká norma HD-5 limituje propylen max. na 5% ale jinak tam z chemického hlediska může v malých koncentracích i všelico jiného.
  • Na různých fórech jsem se dočetl že PB flaška může obsahovat všelijaký bordel, odpadnutá rez z obalu, vodní páry, olejové složky a bůh ví co ještě. Je fakt že i v prázdných PB flaškách na dnu většinou něco štěrchá. V každém případě ať je to cokoliv po obrácení velké flašky vzhůru nohama můžete 3x hádat kam to jde.
  Skočím v týdnu na benzínku, zkusím poptat přesné složení. Nikdy jsem si nevšiml že by se prodávaly dvě směsi pro různé roční období, ale budiž. Ono se to může měnit a ani si toho člověk nemusí všimnout.

  Co přesně je v kartuších není nikde popsané, všude se udávají kecy jako „Univerzální plyn pro plnění zapalovačů“, „Plynová kartuše“, atd. ale na všech je někde v rožku vtěsnané slovíčko „Butan“. Propan ovšem nikde nevidim. Už dle různých UN čísel na různých kartuších (já tu mám UN1950 a UN2037) předpokládám že půjde o různé směsi s převahou Butanu. Ono se věc totiž má tak, že za standardní pokojové teploty má Butan tlak par 220 kPa (když hodně zaokrouhlím, řekněme dvě atmosféry), kdežto Propan 997.8 kPa (což je téměř deset atmosfér). Neměřil sem přesně tlak čehokoliv co je v jakékoliv láhvi, ale předpokládám že když v tom bude nějakých 60% propanu bude to mít tlak par několikanásobně vyšší než čehokoliv co je v kartuši.
Asi nemusím vysvětlovat co udělá kartuše bez pojistného ventilu navržená na dvě atmosféry když do ní přeleju něco co má tlak par řekněme dvakrát nebo třikrát větší, že? A to ani na to nemusí péct sluníčko. Klidně to můžu změřit, ale nebude to hned.

Zde ovšem následuje moje otázka:
 1. Dá se někde sehnat plyn kterým se plní kartuše podobně rozumně jako plyn obsažený v PB lahvích. Tím myslím i cenově. :-)
 2. Pokud existují jednorázové neplnitelné kartuše, existují naopak i takové které jsou k opětovnému plnění určené?
 3. A úplně nejlíp: Existují plnitelné kartuše, které lze plnit klasickou směsí z PB lahví a flašek? Předpokládám že by asi muselo jít o tlakové láhve s trošičku jinší konstrukcí a robustnější stěnou než u klasických kartuší ale prodávají se i jinší flašky (musím dodat že i jinak finančně ohodnocené :nod ) než ty naše. Pokud jde o jednorázovou investici do něčeho co se mi dle nějakého papíru nerozletí pod rukama, nevidím v tom problém.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 06.03.2016 23:04
od Grunt
Grunt píše:Co přesně je v kartuších není nikde popsané

Tak zde bych se chtěl omluvit výrobci, protože ono to tam napsané je. A zřetelně. Akorát teda dost nešikovně:
20160306_224806.jpg

MSF-1a alias Campingaz CP 250 alias 100% Isobutan mě ve finále dovedl na německou Wikipdedii kde jsou velice dobře popsané různé náplně od různých výrobců a zároveň mi potvrdil to co jsem si myslel: Má-li být kartuše plněna směsí větším poměrem Propanu než má předepsané, musí být na to stavěná jinak se s ní stane přesně to co s nima děje:
Obrázek
Což je ten lepší případ. Nicméně moje otázky trvají.

Re: Plnění jednorázových PB kartuší

PříspěvekNapsal: 07.03.2016 8:33
od dracekvo
Kartuše třeba VAR se nechají v klidu několikrát naplnit. Jen to chce dodržovat nějaké postupy.
Ta fotka vyboulené kartuše je právě případ nesprávného plnění. Už se to tu někde řešilo, nechce se mi to psát znovu.
Jinak VAR plní plynem propan-butanu v poměru 30:70. Má to napsané na stránkách.