Stránka 1 z 28

Přenosné vařiče

PříspěvekNapsal: 24.01.2012 22:33
od Fabulous
Admin: odděleno z vlákna Vaše připravenost

Když dojde plyn, tak přijde lihový vařič z nouzových zásob vhod :D
obrázek 2-2.JPG

Re: Vaše připravenost

PříspěvekNapsal: 25.01.2012 18:51
od gravedigger
naše babička má plynový vařič napojený na velkou plynovou bombu, obal stojí pár stovek, náplň jsem kupoval výměnou za 290kč. vydrží pár měsíců. mám doma 3

Re: Vaše připravenost

PříspěvekNapsal: 25.01.2012 19:12
od Karlos
Velkou, myslis tu nejvetsi:
bomba.jpg
bomba.jpg (13.09 KiB) Zobrazeno 32328 krát

Re: Vaše připravenost

PříspěvekNapsal: 25.01.2012 21:06
od vrb
Tři stovky stojí desetikilka. kde to kupuješ tak levně? u nás pod 350 neseženu.

Re: Vaše připravenost

PříspěvekNapsal: 26.01.2012 7:41
od Josef
U nás na vysočině cena PB taky hodně kolíše 300,-Kč/10kg láhev je v současnosti spodní hranice. Brával jsem láhve od různých distributorů a kvalita i obsah se velmi lišila. Teď jezdím měnit láhve na "plynovou benzínku", která si láhve i sama plní. Má skutečně kvalitní plyn a láhve velmi dlouho vydrží. To je pro mě cenější, než se honit pro desetikorunu a mít v láhvi 20% vody nebo "nehořlavý" plyn na kterém musíte vařit dvakrát tak dlouho - samozřejmě s úděsnou spotřebou. Naštěstí mi 10kg láhev vydrží 1/4 roku a protože jich mám několik, můžu si vždy vybrat dobu, kdy je plyn na mé oblíbené plnírně relativně levný (kolíše s mírným zpožděním za cenou ropy) a pak zajedu láhve vyměnit. Samozřejmě nikdy nejedu "do dna", startegickou rezervu nejméně jedné zcela plné láhve vždy nechávám. To mi v krajní nouzi dává cca 2 až 3 měsíce na to, abych zpřeházel manželce kuchyňský nábytek a přehodil plynový sporák za sporák na tuhá paliva.

To Fabik:
Nevím nevím, s tím pevným lihem v místnosti bych byl hodně opatrný. Zejména v zimě, kdy se nemůže větrat plně otevřeným oknem. Chemicky to má ke skutečnému lihu hodně daleko a produkuje to zákeřně jedovaté zplodiny, ze kterých přinejmenším hodně bolí hlava. Praktická výhoda je jediná, nedá se to vylít, ale tím je výčet pozitivních vlastností vyčerpán. Co by to udělalo při dlouhodobějším každodenním používání netroufám odhadovat. Do terénu výborné, ale domů určitě ne. Raději bych volil kapalný líh v nějakém jednoduchém vařiči (např. Trangia), určitě by byl "dýchatelnější". Mimochodem, snesitelnost jeho splodin je už ověřená, protože na něčem podobném, jako tohle http://www.sbazar.cz/img/big/47/6770447_1.jpg*) vařila každé léto za první republiky prakticky polovina domácností v pavlačových domech, aby nemuseli zbytečně roztápět sporák a spotřebovávat drahé uhlí. Navíc je to plynule regulovatelné podle potřeby "kuchaře", což se při dlouhodobém vaření (nejen občasném rychlém přihřívání) odrazí v nízké spotřebě (pokud nebude kuchař lenivý a dá na hrnec to, co tam vždy patří - pokličku).

*) Pokud někdo takový vařič najde a bude chtít provozovat, pozor! Tento typ vařičů má záludnost v tom, že ve spodní vodorovné trubce, která funguje jako výparník, bývá něco jako "knot" (přístupný zezadu pod nádrží, víčkem na trukce). Je to smotaná tkanina, provazec nebo jiný podobný materiál (smotané jemné mosazné sítko) na ocelovém drátku, pomocí kterého je tam zasunutý. Funguje zaprvé jako filtr nečistot a zadruhé jako "uklidňovač" varu lihu. Při restaurátorských pracích je zapotřebí jej vyjmout, zkontrolovat stav, případně vyměnit. Naopak, pokud chybí, vyrobit nový (namotáním bavlněné tkaniny na pozinkovaný drátek) a instalovat. Bez něj nebo s ucpaným "knotem" nebude vařič pořádně fungovat, tlak lihových par bude kolísat, plamen bude neklidný a může i zhášet.

Re: Vaše připravenost

PříspěvekNapsal: 26.01.2012 13:44
od BUBBA
Josef - podobný vařič mám v dílně(na tavení olova),ale jede to na petrolej.

Re: Vaše připravenost

PříspěvekNapsal: 26.01.2012 14:23
od Josef
Patří to spíš do téma k vařičům, nicméně: Podle konstrukce vařiče nebo lampy se dá poznat, na jaké palivo je konstruovaný, i když se k přístroji nedochovaly žádné údaje:

1. Spádová nádrž s dírkou ve víčku, hořák bez trysek a difusoru - palivo líh
(bez difuseru přírodní okolní vzduch na spalování vysoceuhlíkatých uhlovodíků nestačí - proto by petrolej čadil a použití benzínu ve spádové otevřené nádrži by bylo navíc příliš nebezpečné)
http://img3.rajce.idnes.cz/d0303/1/1764/1764680_b6009113923d02fe55635f1b0350bf1c/images/lihovy_varic_008.jpg
http://www.anticus.cz/fotky6954/fotom/gen__vyr_219750-b.jpg


Tlaková nádrž (s pumpou) většinou tenkostěná mosazná dole pod hořákem, víčko se šroubkem na vypuštění tlaku, výrazné předehřívací trubky nebo masivní výparník který je součástí hořáku, tryska, difusor - palivo petrolej
(líh by dostával v difusérovém hořáku příliš mnoho vzduchu, plamen by se od hořáku odtrhával, benzín nelze z bezpečnostních důvodů použít, při odpouštění tlaku z nádrže za účelem uhašení vařiče by se vypuštěné benzínové páry mohly u ventiku vznítit)
http://mve.energetika.cz/krizove-situace/petrolejovy-varic.jpg
http://www.lezec.cz/fotos/clanky08/c080133b.jpg


Tlaková nádrž s pumpou (vyjímečně bez) většinou masivní ocelová dole pod hořákem, bez šroubku na vypuštění tlaku, ale s přetlakovým ventilem, tryska, případně difusor, relativně krátký výparník nebo zdánlivě žádný - palivo benzín, nouzově petrolej
(líh by dostával v difusérovém hořáku příliš mnoho vzduchu, plamen by se od hořáku odtrhával, na petrolej by zase svým vrtáním příliš nevyhovovala tryska a při větších výkonech by se nestíhal dostatečně rychle předehřívat petrolej, benzín se snáze odpařuje)
http://www.kalimera.cz/image.php?idx=5331&mw=200
http://im9.cz/iR/importprodukt-orig/090/0901a721343c9764d2d2d5ce989b5e12--mmf250x250.jpg

Re: Vaše připravenost

PříspěvekNapsal: 26.01.2012 15:01
od Karlos
Ten benzínový je za 350kc zrovna na aukru: http://aukro.cz/varic-asi-lihovy-stary- ... 89991.html
(i kdyz prodavajici si mysli ze jde asi o lihovy -> nečte rozpad = neví ;) )

Re: Vaše připravenost

PříspěvekNapsal: 27.01.2012 13:46
od Josef
Jo, to je "savětskyj prymus turystičnyj". Mám ho a občas sebou i tahám do přírody. Patří mezi provozně hodně nebezpečné vařiče (tlak v nádržce se nezískává pumpou, ale tím, že se nádržka nejprve zahřeje dlaní a by vyteklo trochu benzínu do misky pod hořák a když ten chytne, ohřívá se nádržka od ohně, čímž v ní vzniká provozní tlak). :shock:
Ale konstrukčně je zase hodně jednoduchý a bezporuchový. Za celou tu dobu, co ho mám (tj. od roku 1988), kromě výměny ztvrdlé gumičky pod víčkem nádrže a preventivní kontroly pojišťovacího ventilu, nevyžadoval žádnou opravu jen okartáčovat hořák od sazí. Do té plechové krabičky se vejde všechno potřebné příslušenství a nádavkem i benzínový zapalovač "rakušák", kterým se to snadno zapaluje (a používá stejné palivo jako vařič) a ještě malá krabička se solí na vaření.

Re: Vaše připravenost

PříspěvekNapsal: 27.01.2012 15:49
od brezvi
Josef píše:"savětskyj prymus turystičnyj"


Tak tento vařič otcoj explodoval v ruchách...Bylo to tim samotlakem a ucházejícíma párama...No má ho doma v garáži a děkuje mu, že to přežil jen s popáleninama...

Re: Vaše připravenost

PříspěvekNapsal: 30.01.2012 6:56
od Josef
Konstrukce tohoto vařiče vychází z obecných sovětských bezpečnostních předpisů = "nás mnógo".
Kdo chce přežít o trochu déle, měl by při používání tohoto "čertova udělátka" dodržet několik zásad:
1. Po době delší než rok před naplněním a použitím vždy rozebrat a zkontrolovat přetlakový ventil ve víčku, aby nebyla gumička přilepená k sedlu a mohla se otevřít jemně a včas drobně odpustit (ne nadarmo je ten šroubek na otevírání mincí). Když je gumička ventilu přilepená (což dělá ráda a vy to předem nepoznáte), utrhne se a odpustí až při velkém tlaku, benzín vypění jako šampus a o malér je postaráno.
2. Plnit nádržku s rozumem, jen do 2/3 objemu, aby se při otevření ventilu skutečně odfoukly jen páry a ne kapalina.
3. Používat originální ochranný plechový štít nádrže, který ji chrání před přímým plamenem.
4. Vařič umístit na skutečně vodorovné místo nebo (alespoň nádrží nepatrně výš, nikdy ne obráceně).
5. Nevařit ve stanu nebo poblíž jiných hořlavých věcí.
6. Nikdy nestát na straně nádrže, ale vždy proti kohoutku.
7. Nahřívat malým množstvím benzínu na misce. Napustit, kohoutek uzavřít a zapálit. Kohoutek otevřít, až když obsah misky takřka celý vyhoří a hořák je nahřátý.
7. Nepoužívat větší nádobu než je ešus, aby se vařič mohl chladit.
...ale přiznávám, že je to pro otrlé povahy. Raději dávám přednost vařičům s pumpou (a hlavně se studenou nádrží).

Re: Přenosné vařiče

PříspěvekNapsal: 11.02.2012 15:59
od jaromir
dobrá nouzová varianta je náplň do fondue
nesmrdí hezky ohřívá a stojí cca 20-45kč

jinak používám vařič na pevný líh,a PB vařič a lampu CAMPINGAZ na malé bombičky do 500g.

Doma: 4x 2kg propanbutan + vařič, lampa, hořák
6x 10kg PB - sporák, kamna, autogen...
(přibudou ještě 2x33KG)

Re: Přenosné vařiče

PříspěvekNapsal: 13.02.2012 14:32
od Josef
Vařič na téma "hořlavá konzerva" je i zde: http://www.militaryrange.com/preziti/varic-svedsky-kompletni-sada-m71

Re: Přenosné vařiče

PříspěvekNapsal: 17.10.2012 10:15
od Josef
Docela zajímavý, doma udělaný turistický "liháček" na kapalný denaturák, jsem objevil zde:
http://www.bushcraft-portal.sk/forum/viewtopic.php?f=11&t=10&p=19371#p19303
Finta je v té nehořlavé vatě (orsil, sibral aj.), jinak vyhoví prakticky jakákoliv široká plechovka s víčkem. Člověk to nemusí hned vyrábět, ale není od věci si tohle řešení pamatovat pro dobu, kdy bude zapotřebí improvizovat i z mála.

Re: Přenosné vařiče

PříspěvekNapsal: 17.10.2012 15:58
od Kocour
Jinak k těm samospádovým liháčům - míval jsem podobný z DDR a tam byl knot tvořený prameny skelného vlákna namotanými na jakési plechové tyčce. Takže kdyby ho někdo rekonstruoval z předválečných výrobků, byla by to prakticky nezničitelná modifikace.

Re: Přenosné vařiče

PříspěvekNapsal: 21.10.2012 11:17
od felix5
jaromir píše:dobrá nouzová varianta je náplň do fondue


jak dlouho taková konzerva vydrží kořet ? předpokládám že tyhle gely sou všechny na bázi lihu.když koukám do tabulky výhřevnosti tak největší má propan :
propan : 46,40 MJ/kg
benzín : 43,59 MJ/kg
Líh : 27 MJ/kg

Re: Přenosné vařiče

PříspěvekNapsal: 21.10.2012 11:56
od Fabulous
Konzerva do fondue ohreje bez problemu tri jidla. Ale na opravdove vareni to neni.

Re: Přenosné vařiče

PříspěvekNapsal: 22.10.2012 14:18
od felix5
díky.

nějakej vařič teď vymejšlim taky . původně sem na něj zanevřel stejně jako na nádobí s tim že veverku můžu opéct na klacku jak buřta . nicméně v případě že člověk nechce být viděn je bezdýmnej vařič docela důležitej .

Nejdřív mě nadchnul ten na lihové kostky . ale člověk při relativně velký váze odnese docela málo energie. naproti tomu benzín nebo propan je hádám ojemově větší než líh a je k němu pořeba i trochu komplikovanější kořák a teď babo raď

Re: Přenosné vařiče

PříspěvekNapsal: 22.10.2012 14:23
od Fabulous
Na jedné lihové kostičce uvaříš slušný hrnek čaje. Do skládacího vařiče jich nacpeš šest. Hořák skládacího plynového vařiče váží 80 - 100 gramů a je velice kompaktní. Ale bomba je už trochu rozměrnější. Za to ale uvaří mnohem více, než líh.

Lihový vařič mám v BOBíkovi, plynový vařič a lampu vozím v autě na pohodlnější cesty.

Re: Přenosné vařiče

PříspěvekNapsal: 08.11.2012 11:03
od felix5
Tak po zvážení všech pro a proti sem dospěl k tomu že ideál pro mě bude malá plynovka . (krátkodobé přežití při úprku v horizontu 3-5 dnů spíš na ohřev než vaření.) docela mi do oka padnul tenhle hořák :

http://www.outdoor-shop.cz/varice-kartuse/optimus-crux

má někdo zkušenosti ?