Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvekod dracekvo » 18.01.2013 14:45

Nebo si ho můžeš koupit bez ledvinky a hrnce si dokoupit podle svého.
dracekvo
VIP

Příspěvekod martin.falck » 20.01.2013 23:50

To Mac: univerzalny varic do auta / BoBu, ktory je vsetko v jednom, pacilo sa mi, ze umoznuje prevadzku na tekuty/pevny lieh aj na plyn, da sa spratat do pomerne malych rozmerov, nevyhoda je vyssia hmotnost. Pouzitelny na tury/vylety do prirody, ked sa cloveku nechce zakladat "velky" ohen alebo nema poruke drevo. Cize primarne asi skor na zohriatie jedla / prevarenie vody / uvarenie niečoho rýchleho pre jeden a pol človeka (ja + drobec).

Ten svedsky armadny som pozeral tiez, je to naozaj podobna vec.

Akurat, ze Trangia ma panvičku na pečenie a konvičku na čaj :-D

A opäť - ja viem, že keby som mal byť za tvrdého ortodoxného rozpadlíka a chcel ušetriť, tak mi stačí konzerva a kus pevného liehu, ale tá Trangia vyzerá, že ju človek kúpi raz a má vystarané na zvyšok života :-)

Tak som bol proste zvedavý na Vaše názory, keďže s tým máte viac skúseností...
martin.falck

Příspěvekod Fabulous » 21.01.2013 0:31

Důležité je, aby ti to udělalo radost! ;)
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod martin.falck » 21.01.2013 0:46

Vidis Fabik a ja som sa to hanbil priznat nahlas. To je ten pravy dovod :-)
martin.falck

Příspěvekod vapo2 » 06.02.2013 22:01

Ahoj. Potřeboval bych poradit. Vlastním benzínový vařič Meva typ 2140, ale jsem v tomhle směru naprostý laik a nevím si s ním rady. Nedochoval se k němu žádný návod a přiznám se že ani o principu na kterém funguje toho taky nevím tolik, aby mi to pomohlo:-( Jestli by někdo věděl jak ho uvést do provozu, jak s ním zacházet, nebo by měl dokonce návod k tomuto typu, rád uvítám jaké koliv informace díky . Kontaktoval jsem i výrobce, ale bohužel již o těchto vařičích sami nic nevědí :-(
Fotografie-0091.jpg
Fotografie-0088.jpg
Fotografie-0090.jpg
vapo2

Příspěvekod Kocour » 06.02.2013 22:48

Principiálně jde o benzínový vařič tlakovaný pomocí tepla vytvářeného provozem. Podobný typ se vyráběl v DDR pod názvem Juwel.

Do chodu se uvede tak, že po naplnění a uzavření nádobky se do prohloubení pláště nalije hořlavina a zapálí. V principu stačí i trocha benzínu, ale protože pak poměrně čadí, je lepší s sebou nosit lahvičku lihu a nahřívat tím. Dojde jednak k ohřátí hořáku na teplotu, která umožní zplynování benzínu, a jednak k natlakování nádobky. Během předehřevu jednou za čas povolíme ventil. Pokud benzín hoří v tekutém stavu, je hořák ještě studený. Správně předehřátý hořák by měl hořet modročerveným ostrým plamenem.

Mám zkušenosti jenom s Juwelem, kde se často stávalo, že vařič při hoření přehnaně pulsoval. Taky jsem používal vařič podobného fungování, ale zabudovaný do hranaté krabičky. Dovážel se individuálně ze Sovětského svazu a přezdívalo se mu Lenin. Ten podle mého fungoval líp.

Důležité je v každém případě, aby přetlakový ventil ve víčku nádobky fungoval spolehlivě, tj.nebyl ani přilepený, ani blokovaný v zavřeném stavu něčím, co by spadlo do jeho dutiny. Na dnešní dobu je ale vařič zastaralý a mám pocit, že kdysi to pár lidem bouchlo, tak se přestal vyrábět.
Kocour
VIP

Příspěvekod vapo2 » 07.02.2013 15:58

Díky za cenné rady. Naštěstí s ním neplánuju strávit dovolenou, jen sem chtěl poznat jak funguje :D Mám ho proto, že je český a starý, a takové věci se mi líbí. Tak ještě jednou díky za ifo :)
vapo2

Příspěvekod Dáda » 07.02.2013 19:15

Kocour ti to dobře a podrobně popsal. Výrobcem vařiče Meva byla pravděpodobně továrna Meva v Roudnici n.L. Nás tenhle vařič zklamal na dovolené v Tatrách, ale v důsledku nekvalitního benzínu zakoupeného tehdy ne u pumpy, ale v drogerii. Pak jsem vařič prodal a v NDR jsem koupil Juwel, který nám vždycky fungoval bezchybně. Když jsme později začali na dovolené jezdit autem, přešli jsme na Meva plynový hořák s menší bombou. Hořák slouží bez problémů více jak 30 let. Takže Meva i Juwel dobré.
Dáda
VIP

Příspěvekod vapo2 » 07.02.2013 21:41

Ahoj. Jo výrobcem byla Meva u nás v Roudnici nad labem. Neplánuju ho využívat jako hlavní vařič na dovolený, ale jako zajímavost ho občas vytáhnout a uvařit si na něm třeba hrnek čaje. Zajímalo by mě palivo, jestli postačuje obyč. benzín od pumpy, nebo jestli je lepší technický benzín, nebo líh atp. Za každou informaci jsem rád a díky.
vapo2

Příspěvekod bivoj » 08.02.2013 0:03

Z atomobilovým benzínem tyto vařiče fungují taktéž, ale není to optimální, už kvůli příměsím co obsahují. S technickým benzínem jsem prozatím neměl žádné problémy v jakémkoliv benzínovém vařiči či letlampě. Líh se může použít pouze pro předehřátí hořáku - rozhodně ho nepoužívat v přístrojích konstruovaných na benzín.
bivoj
VIP

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » 24.02.2013 20:59

ma nekdo zkusenosti s timto "esusem"? http://www.pinguincz.cz/cs/zbozi/solo-x/p-4379
Rainier Wolfcastle

Příspěvekod goral » 25.02.2013 9:19

Tyhle veci pinguin nakupuje v cine a prodava za nasobne vyssi ceny (plati i pro varice a dalsi veci-holt pinguin se dal cestou plagiovaneho suntu)
Pokud chces kvalitu, koukni po necem jinem, pokud chces dobrou cenu, podivej se na cinsky DX a sezenes tam uplne to samy bez znacky pinguin za trosku jiny penize.

kdo neveri at tam bezi :

Kód: Vybrat vše
http://dx.com/p/outdoor-camping-cook-ware-pot-bowl-set-silver-grey-4-piece-143622

Tenhle teda nema vymenik,a le urcite bych nasel i s vymenikem, kdyby na to prislo. Plus staci kouknout na varice v nabidce DX a dlasi outdoor veci a asi vime odkud vitr vane ze :)
goral

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » 25.02.2013 9:35

doporuc neco pdoobneho sehnatelne v cr, klidne vyssi cena/ kvalita...u tohoto se mi liby ze tam dam bombicku s varicem...
Rainier Wolfcastle

Příspěvekod goral » 25.02.2013 9:42

MSR
http://cascadedesigns.com/msr/cookware/ ... le/product
- drahy, protoze je z titanu, dovnitr se vleze stredni kartuse a MSR pocket rocket

PRIMUS:
http://store.primuscamping.com/cookware ... ek-kettle/

tusim ze tento model, mozna ten vetsi taky pojme stredni kartusi a varic - cena dobra, dela se myslim i verze s vymenikem (=predloha te ciny)

Pripadne muj oblibeny, trosku drazssi jetboil (nebo MSR reactor) :)
http://www.jetboil.com/
goral

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » 25.02.2013 9:56

a co se tyce toho pinguinu, mels ho v ruce? je to pouzitelne nebo ne? urcite nbduu kvuli cl udph atd objednavat jeden esus z ciny a ze to je kopie, to me az tak prilis nestve...
Rainier Wolfcastle

Příspěvekod MacGyver » 25.02.2013 10:13

Pinguin je v pohodě. Goral sice není jejich fanda, ale já se na to dívám jinak. Podle mě je jejich strategie brendování asijských výrobků, hlídání kvality, záruka atd. super. Na našem trhu to dlouho chybělo. Navíc Oblečení šijí téměř stoprocentně u nás.

Sám tento kastrůlek nemám, ale měl jsem ho párkrát v ruce a klidně bych si jej koupil.
MacGyver

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » 25.02.2013 10:24

MacGyver. diky mrknu nekde na nej a asi otestuju...jejich cenova politika (hlavne obleceni) se mi liby...s kvalitou bohuzel mam nulove zkusenosti
Rainier Wolfcastle

Příspěvekod goral » 25.02.2013 10:34

Vsak vis Macu ze proste nefandim cine a vyrabeni veci tam. A to brandovani mi prijde uplne ujete, protoze proste z DXka ti prijde ta sama vec. Sice bez zaruky, ale za polovinu. Navic mi u kazde firmy vadi, kdyz vylozene vykrada napady.
Ale kazdy na to ma jiny nazor :)

Jinak clo ti na to nedaji, DPH velmi mozna (20%je porad levnejsi) a navic je mozny ze to maji v anglickm skladu.

Kód: Vybrat vše
http://www.hudy.cz/nadobi_camping/61706,etapower-pot-1-l.html?&fBr=8&fPt=1639

tady mas to co jsem psal pred chvili - o tri stovky drazssi, kvalitou nekde jinde
goral

Příspěvekod MacGyver » 25.02.2013 10:38

Jasný, nicméně zrovna Primus má strategii téměř stejnou, akorát se umí obchodně lépe tvářit. Primus už dlouho není co býval. V současné době si s Pinguinem nemají co vyčítat.
MacGyver

Příspěvekod goral » 25.02.2013 17:18

Jo Primus je taky Cina, ale aspon to nedela tak okate jako Pinguin a ma svoje designy a napady :)
goral

PředchozíDalší

Zpět na Palivo, zdroje energie, světlo a teplo