Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.

Re: Přenosné vařiče

Příspěvekod DeadMan » 18.11.2012 21:24

Když myslíš že ten rozdíl v ceně mezi odkapávačem za 50 a tímhle za 1000 ti za to stojí tak směle do toho ;)
DeadMan

Příspěvekod MRAK » 18.11.2012 21:35

Zaregistrovali jste, ze drivkace tady uz davnou jsou?

viewtopic.php?f=19&t=261&hilit=Dř%C3%ADvkáč#p12811

A pokud se budete dobre divat, tak vam divka jmenem Fjord predvede, jak vypada hezka prace ....
;)

Takze jste objevili ameriku, ....
MRAK
Moderátor

Příspěvekod japanmonk » 18.11.2012 23:54

nechci aby to vyznělo špatně ale opravdu s sebou na výpravu nebo někam na delší výšlap nemohu nosit starou opálenou plechovku od meruněk. Možná že i kdybych chtěl tak to prostě nepůjde. Nevím jak vy ale já jsem rád když jdu nalehko a mám co největší úsporu místa v brašně. Chápu, je to jen můj osobní názor a nebudu vám ho vnucovat. Mám již několik vařičů dřívkáčů v záloze a rozhodně si nemyslím že improvizovat s plechovkou je nejlepší nápad. I když pokud bych byl někde uplně bez ničeho, těžko říct z čeho by mě napadlo vyrobit fireplace. ;)
japanmonk

Příspěvekod MRAK » 19.11.2012 11:15

s tou plechovkou je to samozřejmě myšleno spíš jako improvizace, když nemáš nic jiného ....
MRAK
Moderátor

Příspěvekod japanmonk » 19.11.2012 12:07

jasné to jsem pochopil, určitě se dá použít ledascos, ale já se prostě nechal zlákat na tu parádu :D
japanmonk

Příspěvekod Fabulous » 19.11.2012 12:34

No tak jen doufam, ze nejsi obchodnik s varici. Bananovy strom v me zahradce se uz klepe! :mrgreen:
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod japanmonk » 20.11.2012 14:50

Obchodník ne, pouze nadšenec.
japanmonk

Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvekod viktor » 29.12.2012 22:06

Zdravím,
k pobytu v přírodě a vaření patří také samozřejmě vhodné "nádobí" a také, pokud není k dispozici oheň, či se jím nechcete zdržovat, také vařiče. Protože jsem jednak mlsnej a vaření v přírodě mě baví, jsem na cestách vyzkoušel lecos. Než dám k dispozici mé zkušenosti a názory zajímá mě ten Váš. V čem vaříte, jaké zdroje tepla používáte ? Co můžete doporučit a proč ?
viktor

Přesunuto do správnějšího vlákna. Fabulous
viktor

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvekod Fabulous » 29.12.2012 22:10

Snad jsem to přesunul na správné místo :)
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod Etranger » 29.12.2012 22:34

Používám plynový vařič na kartuše,pořízeno kdysi v Lidlu a můžu jen chválit.
Mám ještě vařiče na tuhý i kapalný líh ale už jen jako nouzovku.Jako outdoorové nádobí slouží klasický ešus buď celý nebo jen menší vnitřní díl.
Etranger
VIP

Příspěvekod Vito » 29.12.2012 22:53

osobně používám plynový vařič VAR a nerezový ešus s poctivou tloušťkou stěn (česká výroba) a také hmotností :)
jinak když potřebuju ušetřit místo v batohu tak vařím na ohni. stačí dva kameny o podobném tvaru jako cihla, z nich si postavím takový kamínka a cpu do toho ideálně bukový dřevo. jakmile se to rozehřeje tak je to schopný pálit i klacky o průměru 3 - 4 cm. litr vody jde po rozhoření do varu za pár minut
Vito

Příspěvekod Venet » 30.12.2012 7:18

Podobne jak Vito. Plyňák (akurát je coleman) ten používam na túry/prechody, záložný je na pevný lieh, alebo na tekutý lieh. Podľa toho na čo mám náladu. A podľa toho kam sa ide a kedy sa ide ( zima/leto, šutrák/les). Varič na tekutý lieh mám štandardne v aute. Na flákareň po lese a tradičné vandre, nenosím nič. V lese je dreva dosť. (maximálne keď čakám upršané počasie tak zoberem varič na tuhý lieh)
Na túry/prechody, nosím nerez ešus, aj keď je ťažší ako hliník, tá váha zas takú hrôzu nespraví. A hliník a hitech ch*joviny som zavrhol. Okrem toho, štandardne na batohu pod USfľašou nosím železné USpítko.
No a na vandre, nosím len železné USpítko. Teda pokiaľ nejdeme do lesa na kulinárske hody... To sa berú panvice, ešusy, rošty, proste všetka kulinárska výbava a sme celý čas na jednom fleku ;)
Venet

Příspěvekod Fabulous » 30.12.2012 9:19

Sloučeno s vláknem Přenosné vařiče.
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod viktor » 30.12.2012 21:26

trošku jsem se rozepsal tak doufam že to nevadi protože to je k tématu :D

Něco v čem lze vařit vždy patřilo k vybavení každého vojáka. Prostě základ existence. Něco teplého do huby vylepší vždy morálku a zlepší výkonnost. První s čím jsem jezdil na vandry byl nás starý vojensky ešus, (podle vojáků třídílná jídelní miska ) ty staré byly zcela funkční, poznali se podle toho ze mají jednak ouška na provlečení popruhu, když to chceš někam přivázat a potom co je důležité, má ještě železné drátěné sklopné držáky, už se delší dobu dělají také z hliníku. To co se dnes dělá je v podstatě k vařeni na ohni nepoužitelné. http://www.armyshoppraha.cz/166,esus-tr ... dy-cr.html Ucho změkne cele se zdeformuje a obsah ešusu skončí v ohni. Takže když náš ešus, tak jen ten starej. Nerez provedeni je dobré, ale pekelně těžké. US ešus, taková ta placatá podélná pánev z tenké nerez oceli. http://www.e-army.cz/us-army-esus-s-panvickou-e109.html osobní názor je, že na vařeni na ohni dost nepraktická a celkem k ničemu, kromě fasování stravy z polní kuchyně .Tenký materiál špatně rozvádí teplo a tak se vám na jedné straně připálí a na druhé je ještě studené. Z nejlepší povazuji bud ešus ( ledvinku ) německé armády, http://www.e-army.cz/bw-esus-polni-oliv-e707.html hodně podobny používají rusové , poláci, armáda bývalé NDR atd.. ale je mezi mima jeden rozdíl a to v záchytech drátu. Srovnej http://www.armac.cz/?p=productsMore&iPr ... S-NEMECKY-. U německého ešusu jde zachytit drát v horní poloze a hlavně tam docela spolehlivě drží. Ucho se jednak nehřeje tolik v plameni a lze také lepe s ohne třeba větvi vytáhnout na rozdíl od svých dalších bratříčků . Oka na držáku na horním dílu ešusu jsou narazit na vhodnou větev a tím vznikne dost dlouhé držátko když si chceme například ohřát vodu na čaj či kafe na velkém ohni atd..Na výlety do přírody kde můžu vařit na ohni mám nejraději kombinaci německého ešusu a americké polní lahve s pitivem z nerezu. Když jsem línej něco vymyslet, beru jen polní lahev s pitivem a vařičem na pevný líh co lze nasadit na pitítko a dávky MRE kde je vše od lžíce včetně chemického ohřevu jídla.
Kotlíky. Opomíjená, ale supr věc pro stravování skupiny. Měl by mít vždy puklici co lze použít jako pánev.
Ke všem ešusům, kotlíkům by měl být vhodný obal, který zabrání zašpinění dalších věcí od začouzeného nádobí. Vnitřní prostor lze samozřejmě vždy využít ( mimo zmíněné Trangie ) a nacpat jen potravinami a tak šetřit místo při transportu. Skládací trojnožky považuji za zbytečné http://www.tabornickepotreby.cz/125-tro ... 00-cm.html
Mimo setrvání na jednom místě ale i tak lze vytvořit vždy něco improvizovaného.
Čemu se vyhnout. Nedoporučuji různé ešusy a nádoby z tenkostěnného nerezu převážně činské produkce. Jednak se to rozpadne při prvním použití a potom spíš než něco ohřejete tak to spálíte.
Příbor. Beru jen lžíci. Vidličku jsem nikdy na cestách nepotřeboval a nůž co mam stačí na vše ostatní. Je lepší se širší čepelí, lépe se s ním maže chleba. Např. cold steel pocket bushman
Paliva
Tuhy líh ( hexaminové tablety ) – jsou fajn na zapáleni ohně, uvaření malého množství vody, ohřev potravy, ale tím to také končí, drahé, málo výkonné atd…spaliny jedovate
Plyn - okamžitý start, bezproblémový provoz, vysoký výkon, zima může být problém, při proražení obalu, okamžitá ztráta paliva a nebezpečná situace, např. následkem pádu, pozor na to kam bombičky či ještě hůře cely vařič s jednorázovou propichovací bombičkou dáváte.
Tekutý líh - moje nejoblíbenější palivo i když má řadu nevýhod
Benzín - vyšší výhřevnost než líh, tj, nižší spotřeba, ale těžký vařič. Plus má svá rizika. Ne vše je jednoduché a dobré viz dále u vařičů.
Petrolej, nafta – velkým výkon,vysoká provozní bezpečnost, ideální palivo pro dlouhodobé záležitosti
Dřevo - relativně dostupné palivo. Oheň je jasný, ale pokud bereme dřevo jako palivo do tvz. „dřívkáčů“ je to horší. Optimální výkon dosáhneme pouze s malými špalíčky suchého dříví. Při déle trvajícím dešti můžeme mít snadno problém. Dřívkáč bude podoben spíše dýmovnici o mizerném výkonu než spolehlivě pracujícím vařiči.
Vařiče
Na tuhy líh to asi nepotřebuje ani komentář
Na kapalnej lih to je variace na dané téma, za důležité považuji to aby šel bezpečně zavřít a přenést bez toho aby z něho vytekl obsah. Taky je dobrý mít odhad kolik asi paliva potřebuješ a neplnit vařič zbytečně moc.
Benzin. Dostupné značky, MSR , Primus, Coleman. Ještě bych dodal ze existuji vařiče ruské produkce dřívější výroby, viz http://www.kalimera.cz/zimni_vareni_jak ... s_cim.html
Mam zkušenost jak s vyse uvedenym rusakem tak s několika vařiči Coleman. Rusky vařič „ krabice „ je absolutně nenáročný na palivo sežral i mix z motorky jen občas prsknul a zakouřil. Používám ho cca 20 let i když v poslední ch letech už jen zřídka. Jediná porucha za celou bodu provozu byla seschnuti a nefunkčnost pojistného ventilu což se projevilo ztrátou výkonu. Je sice různě označován jako nebezpečný ale nikdy jsem s nim neměl problém. Něco podobného je starý německý benziňák značky Juwel , který se zas vyráběl, nevím zda výroba ještě pokračuje. Ruský krabice se mi líbila více.
Colemani hoř čistě, tišeji než ruské , rychle a pohodlně se zapaluji skoro jako plynové vařiče. Problém je v druhu paliva a vařiče v čem se občas chybuje. Coleman je vyráběn ve třech barvách odpovídající druhu paliva. Zeleny jen Coleman fuel , lze nahradit technickým benzínem ( ne čističem !), Stříbrný mimo technického a colemaního také automobilový benzín. Zlatá řada je multifuel. Pokud budete provozovat zeleny na automobilový benzin bude sice fungovat, ale ne moc dlouho.
Plynové vařiče.
Rychlé a výkonné. Citlivé na vítr a teplotu. Lepši a jsou šroubovací např Primus než napichovací jednorázové bombičky, Šroubovací bombičky Primus šly plnit pomocí buď jednoho z prvních plynových vařiču „ zalabák“ či VAR 1. Už se bohužel nevyrábí. Od plynu jsem odešel zas k benzímu a nakonec k tekutému lihu.
Dřívkáče.
Dnes hit různých „buškraftů“ asi nejlepší co jsem viděl je http://wildstoves.co.uk/wood-cooking-st ... gas-stove/
Podle me další krám co zabírá místo a váhu. Na druhou stranu si myslím že v případě setrvání na jednom místě, kde máme k dispozici suché připravené palivo šetří dřevo.

Kombinace
Osobně nejraději mam tohle http://www.vlkodlak.cz/svedsky-vojensky ... p-498.html Prodává se také pod názvem „švéďák“
Koupil jsme to za ty prachy nový. Mám na něm navařeno asi tak 120 dni na cestách po Evropě, tam kde jsem nemohl rozdělal oheň. Na rozdíl od hodně oblíbené Trangie a jejich napodobenin má svéďák jednu velkou výhodu. Neskládá se dovnitř a tak si uvařené jídlo v něm můžete nechat na cely den, či přes noc. Prostě velká večeře např. rizoto zbude ke snídani apod. Spotřeba cca 1 litr lihu asi na 15 – 20 dni když se příliš neomezuji ve vaření . Kafe, těstoviny, rýže s delší nutnou dobou vaření než je jen ohřev Je stabilní a odolává nečasu , větru atd.. což se zrovna o plyňácích říci moc nedá . Je zas poměrně robustní a těžkej takže pokud vím, že bude k dispozici oheň dam přednost německému ešusu – ledvince.
Ještě poznámka k hliníku. Mělo se za to je že příliš škodlivý a způsobuje problémy ve stáří. Pokud vím nebo to potvrzeno s tím, že spíše než hliník je na vině lenost…..
Viktor
viktor

Příspěvekod martin.falck » 18.01.2013 0:31

Ahojte, má niekto z Vás reálnu skúsenosť s týmto, prípadne info kde sa to dá zohnať? Údajne v ČR bol zástupca, ale už nefunguje...

Ide o švédsky liehový (prípadne lalternatívne plynový) varič Trangia:

http://www.trangia.se/english/2913.trangia_stoves.html
martin.falck

Příspěvekod Fabulous » 18.01.2013 1:00

Ebay s dopravou cca 100 USD.
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod martin.falck » 18.01.2013 10:06

Fabik diky, nejaka skusenost / odporucenie k tomu alebo nejaka alternativa?
martin.falck

Příspěvekod Fabulous » 18.01.2013 12:48

Bohuzel, do varicu nedelam :)
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod MacGyver » 18.01.2013 13:02

Martin: Napiš na co to chceš. Účel použití, na čem chceš vařit, jaké objemy, co by měl set obsahovat... Bez zadání těžko radit.
MacGyver

Příspěvekod sigmark » 18.01.2013 13:03

je to prakticky jen lihac s hogofogo vrskem :-)
svedska jidelni souprava http://www.militarysklad.cz/n-a-varic-svedsky-s-ledvinou-komplet-alu-zeleny-pouzity-91490200 je o kousek min sofistikovana, ale umi totez a za zlomek ceny. prakticky to je totez :-)
sigmark
VIP

PředchozíDalší

Zpět na Palivo, zdroje energie, světlo a teplo