Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 15.02.2011 14:24
od JimmyJazz
Zdravim!
Dnes jsem brouzdal po realitnich serverech neb hledam vhodny pozemek k stavbe evakuacniho obydli a narazil sejm na zhruba 4ha pozemek s potokem a v inseratu byl popis, ze majitel ma vypracovan projekt na 50kW vodni elektrarnu. Myslite, ze ma cenu neco podobneho (at uz voda/vzduch/solar/ci extrem geotermal) stavet? Nebudou to jen zbytecne vyhozene prachy? Precijenom byt nezavisly na distribucni siti a mit elektrinu i v pripade celorepublikoveho black-outu je docela lakave.

A abych nezakladal dalsi vlakno: Jaky je vas nazor na domaci elektrocentraly? Nejde mi ted o takova ta bensinova vrrcitka z ruznych baumarktu, ale o dospele dieselove elektrocentraly schopne po nekolik dni napajet obyvany objekt. Brat/nebrat? Ja mam bohuzel zkusenosti jen z velkymi mrchami, ktere se pouzivaji na napajeni datacenter.

Ma nekdo z mistnich s necim takovym zkusenosti?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 15.02.2011 14:39
od marish
Mít "svoji" elektřinu je asi dobré. Kolega míval chalupu (dům) s turbínkou a měl kolem údržby dost práce, ale bylo to staré zařízení. Pak je tu ještě věc s vodou, jsi závislý na její regulaci, jestli ti někdo nesníží průtok, jestli nenastanou sucha, jestli ti elektrárnu nevytopí povodeň...
Zkrátka bych nečekal že to bude záležitost bezúdržbová, dlouhodobě funkční s nulovými náklady. Jinými slovy, musí tě to taky bavit.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 15.02.2011 14:54
od alibaba
Ja si myslel ,ze kazdy ma domaci elektrarnicku ,alespon zde kazdy ji ma!!! Ono totiz jsou tu divoke ledove boure a ty strhaji el. vedeni a trva 2-3 tydny jej opravit a mezitim cela usedlost je bez proudu a nemluve o odlehlych staveni a jeste odlehlejsich statech ve stredu zeme, nebot obyvatelstvo se prestehovalo do mest za praci a venkov se vice a vice vylidnuje ....a tak ztratra elektriky pro tyhle jidi znamena jen bliknuti svetla .

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 15.02.2011 16:50
od B89
podle mě záleží jak moc závislé bude to tvoje obydlí na elektřině - jestli budeš vařit, topit a svítit elektřinou používat el. nástroje, nebo si vystačíš jen se dřevem, ručním pohonem a na svícení použiješ třeba svíčky... :)
Kvůli životnosti by nebylo naškodu být připojen do sítě, a v době výpadku nakopnout vlastní elektrárnu.
U větrných a solárních el. vidím problém v uchovávání el. energie a v nestálosti dodávek, u vody si myslím že to tolik nehrozí a v případě sucha se to v létě určitě dá vydržet, popř. si jestě vybudovat nedaleko bydlení na kopci vodní nádrž - mikro přečerpávací elektrárnu, nebo na potoku přímo nádrž, a v případě potřeby ho postupně upouštět ;)
kdyby byla možnost (a prachy) tak já bych do toho šel podle mě je to určitě lepší než elektrocentrála kterou třeba časem nebude čím "krmit".

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 15.02.2011 17:25
od JimmyJazz
No, to zni rozumne :) Elektrinu samo jen na 'nutne' veci typu lednice/mrazak a provoz naradi.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 20.02.2011 11:32
od Maximus
Malé vodní elektrárničky a mikroelektrárničky jsou zajímavá alternativa, ale jejich použití má několik úskalí. Vyžadují přítomnost vodního toku a to považuji za hlavní problém. Zažil jsem osobně několik velkých povodní a k tomuto živlu mám opravdu respekt. Takže bych byl velmi opatrný při výběru místa pro stavbu domu v blízkosti vodního toku. Pokud by byla zase elektrárnička mimo dohled, tak mám obavu, že by ji dřív nebo později někdo "zabavil" či poškodil (závist bohužel asi mezi lidmi bude ještě dlouho).

Zajímavé odkazy na vodní elektrárničky:
http://www.vosvdf.cz/cmsb/userdata/489/ ... trarny.pdf
http://www.envimarket.cz/?env=zbozi__cj ... _1000.html
http://www.infoenergie.cz/web/root/ener ... &nav02=498
http://www.setur.cz/index.asp?dokument=36&sablona=9999

Jako alternativu bych viděl solární panely (nepoužitelné v případu nukleární zimy či "zapopelení" atmosféry při masivní vulkanické činnosti) či větrnou elektrárnu, které budou dávat alespoň reálných 1 - 3 kW výkonu, které by umožňovaly při příznivých podmínkách zapnout důležité elektrospotřebiče - vrtačky, pily, brusky, nabijení akumulátorů, etc..

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 25.02.2011 23:29
od alibaba
Jak se zhroutilo jugo ve valce tak lidi vyndavali dynama z osobnich aut a kazde melo plovak a vrtulku a od neho vedlo treba 100 metru dratu do staveni a tak byli schopni mit nalespon nejakou elektriku .....

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.02.2011 0:14
od jigssaw
Tady je síla větrů v čr http://www.nazeleno.cz/Files/FckGallery ... zip/03.png
Pokud v některé výhodné oblasti žijete mohli byste zauvažovat nad třeba takovou samodomo stavbičkou malé větrné turbínky internet je takových návodů plný.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 17.04.2011 20:58
od romaker
počuli ste o earth energy ?
http://www.youtube.com/watch?v=Mxa_G4X8Y7k

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 18.04.2011 7:52
od Josef
Matematika účinnosti přenosového řetězce elektrocentrála - pracovní stroj je úděsná:

1. nádrž
energie obsažená v palivu 100%

2. motor elektrocentrály
účinnost spalovacího motoru 35%, výkon na hřídeli spalovacího motoru 35% výkonu původního,
odpad - horký vzduch, výfukové plyny

3. generátor
účinnost generátoru 80%, výkon na svorkách generátoru 28% výkonu původního,
odpad - horký vzduch

4. vedení
- účinnost přenosu 98%, výkon na svorkách spotřebiče 27,5% výkonu původního

5. elektromotor spotřebiče
účinnost elektromotoru 85%, výkon na hřídeli elektromotoru 23,4% výkonu původního,
odpad - horký vzduch

6. finální práce
účinnost převodu 95%,
pro užitečný pohon zůstává cca 22% výkonu obsaženého v palivuO trochu lépe vychází matematika účinnosti cirkulárky páně Komárka z filmu Na samotě u lesa:

1. nádrž
energie obsažená v palivu 100%

2. motor stabilák
účinnost spalovacího motoru 35%, výkon na hřídeli spalovacího motoru 35% výkonu původního
odpad - horká voda, výfukové plyny

3. plochý řemen
účinnost převodu 95%,
pro pohon cirkulárky zůstává cca 33% výkonu obsaženého v palivu

Ono všude, kde se k výrobě mechanické energie použije tepelný motor (ať už pístový nebo turbína) je to vždy jen "bída s nouzí", pokud současně nedokážeme účelně využít odpadní teplo :x

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 18.04.2011 9:20
od Josef
Zemní baterie
pracuje stejně jako jakýkoliv jiný galvanický článek, nic víc, nic míň a to i přes veškeré efektní triky, které s tím někteří rádi provádějí. Jedna elektroda (záporná) postupně koroduje a tím vzniká elektrický proud. Kladná elektroda bývá měď nebo mosaz a lze ji pro zvýšení účinnosti obsypat dřevěným uhlím nebo koksem. Záporná elektroda může být železo, zinek nebo hliník či hořčík, zasypaná pokud možno v kyselé půdě. Napětí článku odpovídá rozdílu elektrochemických ekvivalentů obou použitých kovů. Tj. při použití běžně dostupných kovů většinou nepřekročí 1V=. Problém je, že tyto články nelze řadit do série aby se získalo vyšší použitelné napětí, protože Země je jen jedna (jedině, že byste ty články zkoušeli zapojovat v plastových květináčích). Pro dlouhodobé napájení nějakého primitivního přijímače to možná stačí, ale jinak si s tím opravdu moc neposvítíte. Může existovat i cosi jako zemní či plynový akumulátor (v tomto druhém případě se jedná o uhlíkové elektrody obalené aktivním uhlím v pytlíku vnořené do slané vody), kdy záměrným vpuštěním stejnosměrného proudu do elektrod dojde k polarizaci a tvorbě sloučenin, které po odpojení napájení zpětně fungují jako dočasný zdroj proudu.

Bludné proudy
Perličkou současné elektrorozvodné sítě jsou i bludné proudy. Pokud do země zarazíte hodně daleko od sebe dvě tyče, většinou mezi nimi naměříte napětí (střídavé) i když jsou ze stejného materiálu a nejedná se proto o galvanický článek. Proud vzniká mezi zemnícími deskami elektrických rozvoden, transformačních stanic aj. které někde ve vzdáleném okolí stojí, aniž byste o tom věděli. Někde je proud zanedbatelný, někde poměrně velký, záleží na "nekvalitě" elektrorozvodné sítě. Kamarád na blanensku kdysi tento trik používal v zahrádkářské kolonii za městem, kdy z elektrod s velkou plochou vzdálených od sebe 70 metrů (na délku své a sousedovy zahrady) odebíral proud o střídavém napětí skoro 6V~. Přitom široko daleko nebylo po nějaké elektrorozvodné síti ani stopy. Pro transformaci získaného proudu na 12V a dvoucestém usměrnění to stačilo na nabíjení a udržování plechových vojenských oceloniklových akumulátorů a na skromné víkendové svícení několika žárovečkami a provoz malého rádia. Fungovalo mu to mnoho let. Pak kdesi provedli nějakou úpravu a napětí se záhadně ztratilo. Což ukazuje, že jako technická zajímavost to jde, dokonce prakticky využitelná, ale jako nouzový zdroj to vhodné není, protože bludné proudy jsou původem z elektrorozvodné soustavy a s jejím zánikem zaniknou také.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 18.04.2011 10:28
od Josef
Vodním pohonem naše industriální era vlastně začala, když se v Anglii objevily první tkalcovny, přádelny. Vyžadovaly typizované náhradní díly a tak si nepřímo vynutily rozvoj přesného strojírenství. A bude to opět voda, která nám zůstane pokud někdy industriální doba zkončí. V minulosti vodní hnací síla byla, a v budoucnu opět bude, "opečovávaný luxus". Voda i přes své povodňové manýry totiž patří k nejspolehlivějším a nejsnáze regulovatelným zdrojů přírodní energie. Samozřejmě platí, že energii bude zapotřebí přednostně využít přímo v místě vzniku, zváště pak tu mechanickou. Jen je zapotřebí mít k živlu úctu a respekt. Vodů odvést náhonem z řeky dostatečně daleko k provozovně umístěné na bezpečném místě. Nebo alespoň vyvést mechanický pohon dostatečně vysoko a stroje umístit bezpečně nad hladinu možné povodně! Transmise do 20 metrů vzdálenosti nejsou problém (ztráty do 14%). Z tohoto hlediska jsou bezpečnější menší toky s větším spádem než velké řeky. Pokud jde o turbíny - stroje s výkonem vyšším než cca 10kW jsou dobré jen v současném industriálním věku např. pro dodávku do sítě. Pro postindustriální období jsou však příliš velké na to, aby byly "lidsky uchopitelnými" prostředky opravitelné a udržitelné dlouhodobě v chodu. Důležitý je rybník pro akumulaci vody, taková lokalita je cennější než zlato, protože i v suchém období alespoň po část dne umožní provoz důležitých zařízení:

* Vodní pohon o výkonu do 1kW dokáže čerpadlem tlačit vodu do vesnice na kopci nebo v několika domech rozsvítit.
* Výkon 2kW utáhne malou jednolistou pilu na pořez kulatiny nebo může střídavě pohánět stroje domácí dřevodílny.
* Výkon 4kW utáhne kamenný mlýn, který semele mouku pro širé okolí nebo může střídavě pohánět stroje menší kovoobráběcí dílny.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 18.04.2011 10:54
od Josef
Základním heslem pro PA by mělo být "umět se obejít" (myšleno ve smyslu ne "nahradit", ale "nepotřebovat").
To platí především o všem, co začíná slovy elektro či rádio, protože aby elektřina někde vznikla, někam vedla a nazávěr pro nás něco užitečného udělala je zapotřebí značných technologických složitostí (myšleno specializované výrobně-technologické zázemí). Osobně považuji klasickou zásuvku 230V~ v postindustriální době vcelku za zbytečný luxus. Spoustu věcí lze řešit jednodužšeji, jen si to mnozí (reklamou masírovaní) ještě nedovedou představit.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.04.2011 16:10
od Maximus
Toto bude ta nejlepší survival elektrocentrála :):
http://www.denik.cz/ze_sveta/nasa-vyvij ... 91005.html

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 27.04.2011 12:58
od rudde
pozor na to, že v PA světě bude hluk generátoru, stoupající dým nebo vůně pečené potravy budit nežádoucí pozornost :twisted:

...if you decide to make food that is heated - realize that all within a half mile will smell your food and very likely come over to beg or or try to take it...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 03.05.2011 5:30
od Josef
Solární panely vhodné svými parametry pro dobíjení gelového akumulátoru =12V/7Ah:
http://www.elix-solar.cz/ss010-s360x296

Solární panely vhodné svými parametry pro dobíjení autoakumulátoru =12V/ 35...65Ah :
http://www.elix-solar.cz/ss020-s656x296
http://www.elix-solar.cz/ss040-s635x541
http://www.elix-solar.cz/ss080-s1195x541

a zde mají kromě panelů i nezbytný regulátor chránící akumulátor proti nadměrnému přebití
http://www.hadex.cz/aku-bat-zdroje-nabijecky--solarni-panely
např. typ JUTA CMP12 12V/12A (položka G916)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 05.09.2011 12:00
od Karlos
Zajímavost z jiného diskuzního fora:

Pořídil jsem dva krásné kousky SLAVIA diesel 5hp a zkouším je krmit živočišným sádlem. Zatím se všechny pokusy jeví jako úspěšné. Cílem je vytvořit malou kogenerační jednotku spalující sádlo.

Zdroj: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=5377

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 05.09.2011 13:39
od Josef
No jo, motor Slavia Diesel 5HP je motor s tzv. vírovou komůrkou, která napomáhá spalování nekvalitního paliva a současně má motor měkší chod. Navíc používá jednoduchou a spolehlivou čepovou trysku. Konstruovat takto naftové motory bývala dříve vcelku běžná věc, protože to významně snižovalo klepání a nadměrné namáhání součástí velkými tlaky. Jenže dnes se už nevyrábějí (protože výrobci se snaží o co nejmenší měrnou spotřebu). Otázkou je, jak by se tvářilo sádlo, kdyby se s ním hnal současný moderní motor s tzv. přímým vstřikem. Jeden z posledních dostupných motorů s vírovou komůrkou u nás byl třeba starý Zetor 25 nebo vodou chlazený stabilák Škoda 1S110 nebo 3S110, který se často používal jako záložní elektrocentrála (takže je šance, že by ještě někde mohly být). Sádlo je "kyselé povahy", tj. bude-li motor zastaven se sádlem ve vstřikovacím systému na delší dobu, zkoroduje! Obdobné to bude, použiješ-li místo nafty rostlinný olej. Před ukončením chodu je potřeba přepnout na naftu (alespoň na 0,5 hod. (U motorů provozovaných na rozličné prapodivné rostlinné oleje doporučovali někdejší prvorepublikoví výrobci na dojezd kromě nafty alternativně i petrolej.)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 05.09.2011 21:54
od Fjord
Už jsem to sem jednou dala - tak at´je to v kupě :mrgreen:

Free energy - generator Magniwork
Mluví o úspoře od 30-100%. Dají se objednat materiály k postavení tohoto generátoru - cena necelých 1000,-Kč. Já se v tomhle nevyznám - myslíte, že je to reálné?

http://www.youtube.com/watch?v=bb_Ilfz0 ... re=related
http://www.mag-power.com/

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 06.09.2011 4:56
od Josef
Nejsem středověkký alchymista, takže na Perpetum mobile nevěřím. A to ani když má moderní design a rádoby používá Hi-tech technologie. Kdyby to fungovalo, ČEZ by si to už dávno v tichosti koupil :lol: .

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 06.09.2011 22:40
od Fjord
Třeba se to k nim ještě nedoneslo-tak pššš :lol:

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.09.2011 20:14
od Venet
Hmm, pri tych ich premiach ktore si davaju..... mozno to uz maju, ale nikomu o tom nepovedali ;) :x

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.09.2011 1:13
od GloryToSunTsu
Josef píše:Matematika účinnosti přenosového řetězce elektrocentrála - pracovní stroj je úděsná:
.....
zůstává cca 33% výkonu obsaženého v palivu
Ono všude, kde se k výrobě mechanické energie použije tepelný motor (ať už pístový nebo turbína) je to vždy jen "bída s nouzí", pokud současně nedokážeme účelně využít odpadní teplo :x


Ano, tohle je ,,tak trochu pravda".
Nicméně mám i jinou (zimní) matematiku.
Parní turbína s rekuperací (účinnost 40-55%) -> elektřina + užitkové teplo
Zužitkování 100% elektřiny i odpadního tepla.

V zásadě je myslím chyba dívat se na elektřinu jako na ,,hlavní produkt" jakéhokoliv spalovacího motoru nebo turbíny.
Hlavní produkt je zde teplo a ,,odpadní produkt" je zužitkovatelná elektřina.

Hlavním produktem vodní elektrárny může být elektřina, hlavním produktem turbíny je vždy teplo + odpad v podobě elektřiny. V zimě, kdy potřebuji získávat teplo, logicky zapojím turbínu na dřevoplyn + plyn ze septiku a tlejících odpadků a získávám velice efektivně teplo + nějakou tu zužitkovatelnou ,,opadní elektřinu".

Někde jsem četl, že 1m3 odpadu (hovna+tlející odpad z kuchyně) vygeneruje 10-30m3 plynu.
Pro příklad - vyrobíme řekněme jen 15m3 plynu z 1m3 odpadu, pak při výhřevnosti metanu 35MJ/m3 to je 9,7kWh a tedy 15*9.7kWh/0.5 tedy dodávat 500Watů po dobu 291 hodin = 12 dní! Proto v USA staví elektrárny nad skládkami. (SPALOVACÍ ELEKTRÁRNA NAD SKLÁDKOU JE MIMOŘÁDNĚ EKOLOGICKÁ, SPÁLENÝ METAN (CO/CO2) NADĚLÁ V ATMOSFÉŘE MÉNĚ ŠKODY NEŽ VOLNÝ METAN!!!) http://veda-technika.blogspot.com/2008/03/metan-sklenikovy-plyn-o-kterem-se.html

Jestliže je u Vás zima 4 měsíce, pak potřebujete JEN 10m3 odpadu, abyste měli puštěné topení 24*7 o výkonu 500W a 100 až 150W na svícení (dost pro 1notebook (35W a 2-3 zářivky 20W). (Proč je součest 600W? No protože se všechna vyrobená elektřina stejně nakonec přemění na teplo.)

A vidíte, to je jiná matematika ne? Z 500W mám využitelných 600W! (vtip je v tom, že těch 100W využijí 2x)
Není to lepší matematika než mít 27% vstupní energie? Tedy z 500W na vstupu mít jen 135W?

Kde vzít 10m3 odpadu?
Kuchyňský odpad, hovna, papír, hnijící ovoce, nasekaná tráva, odpad ze zvířat....prostě střádat hovna celý rok na zimu.
Základem budiž dřevoplyn výhodně podpořený VAŠÍM PŘIROZENÝM PRODUKTEM.

App, tohle je tak zajímavá matematika, že já osobně s bych rád vytápěl nový RD ,,vlastní produkcí".
Na vytápění pasivního domu by mělo stačit těch 500W + teplo které produkují živé bytosti.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.09.2011 5:15
od Josef
Pojal jsi to komplexně, provázaně a ve správných vzájemných energetických souvislostech. Nezbývá, než smeknout klobouk :yes . Tohle je opravdu "jiná matematika" , ale bohužel tak málo kdo uvažuje (myslím tím výrobci vyrábějící cenově dostupné zařízení pro běžné občany) a tak to nejspíš zůstane jako domácí úkol pro české kutily, pokud tu ještě zbyly nějaké ty zlaté ručičky.

Taky jsem o podobných věcech přemýšlel a to, co mě při takových úvahách trápí je životnost rotačních zařízení. U spalovacího motoru či parního stroje opotřebení válců, u plynové turbín pozvolné "tečení" a prodlužování lopatek, u termočlánků difůze a degradace struktůry materiálu ve styku dvou materiálů, takže nakonec z toho asi nejlépe vychází parní turbína - jenže malé typy musejí mít reduktor - a šup!, už jsme zase u ozubených koleček, u oleje a u nevratného mechanického opotřebení nějaké složitější doma nevyrobitelné součástky. Zatímco taková průměrná kamna vydrží fungovat bez větších oprav třeba 20 let, pro točivé stroje se to počítá většinou v tzv. motohodinách. A pro tyhle účely bychom potřebovali bez větších oprav překlenout dobu cca nějakých 168000 hodin, které těm 20 letům odpovídají. Jenže, převedeno do nějakých srovnatelných čísel a pojmů, je to zhruba totéž, jako bychom chtěli levně vyrobit auto, které po vyjetí z továrny bez větších oprav a bez generálky ujede na jeden zátah 13 milionů kilometrů. To je mnohokrát více, než vydrží i hodně dobrá auta. Takže těch 20 let bezproblémového provozu je naprosto nemyslitelných a v praxi by to znamenalo prakticky každoroční generální opravy takového zařízení. Kdyby to dnes někdo provozoval, tím že nemusí elektřinu koupit nebo ji naopak ještě dodá do sítě, získá prostředky, které bude moci do oprav vložit a údržba pak není žádný problém. Současné používání kogeneračních jednotek o tom svědčí. Netroufám si však odhadnout, jak by to fungovalo v PA-době při extrémním nedostatku speciálních náhradních dílů, když by drobná nefunkčnost jednoho zařízení způsobila odstávku celého provázaného řetězce domácí energetiky. Už dnes stačí, když některá firma zmizí z trhu a v zápětí majitel jejiho produktu začne mít s údržbou neskonalé potíže a často marně hledá ekvivalentní náhradní díly. Bohužel v PA-době by v takové situaci asi rychle přišla ke slovu opět stará, neekonomická, neekologická, ale technicky jednoduchá a spolehlivá kamna, případně na svícení petrolejka nebo dokonce pravidelné večerní "černé hodinky" :( .

Zatím to vypadá, že místo stále stoupající cesty k Hi-Tech bude pro přežití jediná schůdná cesta ve směru dolů - k výraznému zjednodušení techniky i společnosti, ke snížení nekontrolovatelně bující komplexnosti a ke snížení našich běžných denních nároků, jako takových.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.09.2011 7:08
od Karlos
Obavam se ze co se tyce PA doby ma Josef pravdu. Jedina cesta bude smerem dolu, protoze kamna/krb budou fungovat vzdy a jak bylo spravne podotknuto v podstate se na nich nema co pokazit, paliva bude (zvlaste pokud by doslo k redukci obyvatel) relativni dostatek (palivo prestane byti spotrebovavano prumyslem)...

To co popisoval GTST by mohlo fungovat v ramci nejake vetsi komunity (rekneme 5000 lidi a vice?) kde by fungovala dělba prace a skupina by si mohla vydrzovat sve udrzbare + dilnu s odpovidajicim vybavenim (freza, soustruh, obrazecka... + zdroj energie)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.09.2011 9:56
od GloryToSunTsu
Turbínu mám vymyšlenou, provedeny základní výpočty a už i částečně prověřenou na Technické univerzitě.

Má speciální tvar a až bude funkční prototyp, žádám o patent v ČR.
- životnost v řádu desítek let (doufám, ale koroze je sviňa)
- uchycení turbíny nepotřebuje mazání (není co mazat :twisted: )
- výkon do ~2kW
- slušná efektivita

Už jsem s tím obcházel továrny na plynové kotle, jestli by nechtěli vyrábět malý kotel na zemní plyn, který by zároveň dokázal uspokojit zásobování domácnosti elektřinou, ale pohořel jsem a vůbec se tomu vlastně nedivím.
Je to o dalších několik součástek do kotle navíc, které se mohou rozbít a druhou největší nevýhodou je hluk turbíny.
Technicky není problém brát elektřinu ze sítě na překlenutí špiček a nebo když už turbína nestíhá, ale celé se to komplikuje a výhody se smazávají. Dalo by se to používat ve velkých kotelnách u paneláků, ale zase jen po dobu topné sezóny.

Jak říkám, mít doma turbínu je záležitost pro nadšence.
Nejlépe i k vůli hluku zakopat 2 metry do země pár metrů od baráku do vlastního chlívku.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.09.2011 11:28
od Maximus

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.09.2011 12:14
od Josef
To GTST:
No, nevím jaký systém máš zrovna namysli. Z hlediska jednoduchosti a vyrobitelnosti bych očekával nejspíš něco na téma dvojitý Curtisův stupeň (http://steamofboiler.blogspot.com/2011/07/steam-turbine-curtis.html). Pokud to bude parní turbína kondenzační (což by z hlediska ekonomie provozu i nižšího potřebného tlaku na kotli, chtělo) - tj. běžela by v prostoru s hodně nízkým tlakem, myslím, že by to s tou hlučností nemuselo být tak zlé. Nějaký ten decibel spolkne i tepelná izolace. Mimochodem, všechny větší městské teplárny běžně turbínu používají. Dodávka elektřiny do sítě jim totiž dost významným způsobem dotuje nákup paliva a zvyšuje zisky z prodávaného tepla. Při dostatku financí nejspíš nebude problém objednat si celou elektrárnu (http://www.ecvv.com/product/3077792.html) pro nějakou komunitní či obecní teplárnu.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.11.2011 10:48
od GloryToSunTsu
Tak, posunul jsem se o kousek dál.
Původní myšlenka byla integrovat turbínu do plynového kotle, což by mělo řadu výhod a pro jistou část zákazníků se mohlo jednat o zajímavé řešení. Tj. plynový kotel by byl schopný vyrábět elektřinu i teplo.

Příklad zimní provoz:
Přívod elektřiny pro dům jde skrz kotel, dům se musí vytápět a v době, kdy ho potřebujete vytápět, zároveň spotřebováváte elektřinu. Kotel podle energetického plánu vyrábí teplo i elektřinu tak, aby uspokojil poptávku po elektřině i teple, používá se tzn. výhodný elektrický i tepelný okruh, na který je připojena pračka, myčka a sušička.
Okruh se zapne, když procesor kotle propočítá, že to je výhodné.
Tyto spotřebiče spotřebovávají elektřinu i teplou vodu, přebytečné teplo (pokud se vytváří) se odvádí do bojleru, odkud se spotřebuje při koupání, nespotřebovaná teplá voda se může přivézt zpět a použít na ohřev topení.

Hlavní problémy:
- dneska se hromadně staví pasivní domy a potřeba výroby tepla klesá
- systém vyžaduje zpětný okruh od bojleru a turbínu

Ve výsledku by se to splácelo dlouho, možná by se to ani nesplatilo, kdyby docházelo k poruchám, což by logicky docházelo, systém je přeci jen složitější a všechny nové řešení mají mouchy.

Výhoda:
Za použití dalších zdrojů jako jsou solární panely až 80% elektrická soběstačnost.

Dneska v domácnosti běží 4 úsporky (4*14W+televize 70W) a na pokrytí této spotřeby prostě není potřeba něco, co má špičkový výkon v řádu kilowatt. Většina elektřiny by šla tedy na prodej, což by na jedné straně PODSTATNĚ zlevnilo vytápění domu, na druhé straně zákazník, který by o na to měl, si raději pořídí pasivní dům. Mimo to by se asi musel změnit zákon. Zkrátka to byla blbost.

Tak za tím dělám tlustou čáru:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na druhé straně, projekt jede dál jen ve změněné formě.
Odpad -> plyn -> pára -> elektřina

Tedy samostatná turbína, která se pustí v zimě jen 1x za den, běží po dobu 2 hodin, než se dům vytopí na požadovanou teplotu. Při té příležitosti vyrábí elektřinu i teplou vodu, za tu dobu se vypere prádlo, v myčce umyje nádobí (teplá voda i elektřina jde z turbíny) a předehřeje se voda pro bojler. Teplo se dá použít i k pečení a horká pára k vaření, je to bude chtít nějak šikovně dotáhnout.

Systém je jednodušší, oddělený (trubky i zásuvky), méně tepelně namáhaný a přitom by mě pokrýt velkou část denní spotřeby tepla i elektrické energie.

Příklad:
Spustíte v 17:30 při návratu z práce, turbína běží 1-3 hodiny, konec v 19:30.
Do té doby se intenzivně topí, turbína odvádí sekundární teplou vodu do bojleru, odkud si jí může vzít pračka, myčka nebo vy na vysprchování. Poměr teplé vody na vysprchování a pro topení lze měnit. 3 samostatné okruhy, turbína jede na přehřátou páru, která může být navedena do výměníku ohřívajícího vodu v topení nebo vodu pro bojler. To by mělo jít přepnout automaticky, tj. když bude v bojleru dost teplé vody, všechno jde jen na topení. Systém vyrábí 12V, které se měničem mění zpět na 220V, povedlo se mi najít chytrý měnič, který umí při zvýšeném odběru brát proud dalšího zdroje (ze sítě). Otáčky turbíny totiž nelze plynule regulovat, není možné reagovat na proudové špičky, po dobu špiček je nutné využívat proud ze sítě. Bude chtít vyřešit problém s teplotou vody, totiž není problém do bojleru dodávat vodu o teplotě 60 stupňů nebo vyšší, a taky není problém napájet pračku předehřátou vodou (pozor, pračky se sušičkou potřebují trochu studené chladící vody), ale pokud by někdo nastavil praní na 40 a teplota na vstupu byla 60, termostat by sice nesepnul, ale mohlo by to poškodit prádlo, asi bude potřeba nějaký manuální směšovací ventil na studenou a teplou vodu, takové existují.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 24.11.2011 14:44
od JimmyJazz
nechci za pesimistu, ale pokud by podobne reseni bylo funkcni (tzn. i ziskove), tak to uz nekdo davno vyrabi. Nicmene, napad dobrej. Doufam, ze ti ten patent priklepnou.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 24.11.2011 16:27
od GloryToSunTsu
Teď už nejde o patent, teď už jde o to ušetřit pár korun :lol:
A jinak, s podobným přístupem buď opatrný, to samé se dalo říct i o kolu v pravěku ...kolo je tak jednoduché, že kdyby fungovalo, už ho určitě někdo vyrábí :lol: :lol: Na trhu prostě vznikají díry, výrobce chce prodat například deset tisíc kotlů a tak ho 10% (tedy tisíc) zákazníků, kteří by něco jiného uvítali, nemusí trápit. 90% z těch 10 000 si koupí jeho kotel a nakonec to udělá i nejméně polovina z těch nespokojených 10%, jen protože na trhu neseženou přesně to, co chtějí :mrgreen: :mrgreen: Já na druhou stranu nemám zájem vyrábět série o 10 000 kusech, není na to kapacita.
A když si představím, že by se například 50% produkce ještě sr-lo :roll:

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 13.01.2012 22:44
od MTurecekDalov
Já sem si doma vyrobyl takoví malí prpentum mobyle a už několik let funguje,je pravda že počáteční start je prod 220v cirka na 10 sekund ale pak jede vše samo,počáteční start muže být i benzínoví motor ,ja mám z elektrocentrály dynamo o víkonu 3+220 V 1+380 V,propojil sem ho s elektromotorem , 2+přepinači 1+regulátorem proudu a já stí jenom topím. ;)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 14.01.2012 0:04
od vrb
Na jakém principu to pracuje? jaký je výkon? Taky uvažuju že bych si doma udělal perpetum mobile pro zlepšení cash -flow. Ale nevím jak velké to dimenzovat a jestli se to vyplatí konstuovat.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.01.2012 8:09
od Josef
Jo, lidí tzv. "perpeťáků" znám kolem sebe víc než dost. A je docela únavné jim stále dokola vysvětlovat něco o zákonu zachování energie, přenosové účinnosti aj. Vždy jsou přesvědčeni, že oni to vymysleli jinak a lépe.
Zkuste se vyhnout se nesmyslům, které zas a stále dokola zkoušeli už naši předkové a zkoušejí je i naši současníci...
...a ušetřený čas využijte hledáním praktičtějších řešení.

U historických řešení nejméně polovina lidí na první pohled tuší že jde o nesmysl, když si uvědomí, že šroub musí čerpat vodu mnohem víš, než z jaké výšky nakonec dopadá na vodní kolo a že tedy malé kolo nebude nejspíš mít dostatečný výkon šroub pohánět:

Obrázek

Jakmile však tvůrce začne "operovat" s neviditelnými a nehmatatelnými fyzikálními veličinami jako je magnetismus, elektřina, případně ještě tu a onde zavede převod do rychla, mnozí věří, že je PERPETUM zdárně na světě, ač nesmyslnost nápadu stále zůstává, jen je očím skrytá:

Obrázek

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.01.2012 14:26
od MTurecekDalov
všechno jde jen je třeba to předymenzovat, samozřemě je to vše pro vlastní potřebu,elektrycká energyje je neprodejná občanum ,jen energetycké společnosti.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.01.2012 15:01
od Karlos
MTurecekDalov: tak a prestaneme si delat srandu a zacneme vazne diskutovat, pokud vsak nemate k tematu co hodnotneho rici, nepiste!

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 17.01.2012 1:21
od vrb
Jakou turbínu doporučíte na tlak 0,5 Bar? rád bych jednostupňovou a něco snadno vyrobitelného. Nebo tlak převádět na pohyb pístem? jaká se od toho dá čekat účinost? A co 2 Bar?
Co jsem zjišťoval o parních strojích, tak je problém s mazáním a rychlým opotřebením pístu. I motor auta vydrží tak 5000 motohodin a je po něm. Při kontinuálním režimu je to tak půl roku. Chtěl bych to jako hračku, případně pro PA. Výkon tak 50-300W kontinuálně.

Co si myslíte o výpočtové životnosti kuličkových ložisek? někdy vycházejí desítky a stovky let, za ideálních podmínek. jaký to má vztah k realitě?

Ad perpetum: Tyhle dvě klasiky (by Josef) jsou jasně profláknuté. Myslel jsem něco co neporušuje fyzikální zákony, ale obchází je neobvyklým způsobem. Třeba aby to fungovalo na vodu, nebo tak podobně. Až dodělám školu tak chci zkusit změřit, kolik se z toho dá dostat, jenže potřebuju aparaturu tak za 10 000Kč, a po změření je ten krám na vyhození. Tak zatím řeším důležitější věci.
Neříkejme tomu perpetum, ale třebas kontinuální generátor.

BTW: Za kolik byste si koupili zařízení, které vyprodukuje denně 0,3kWh elektřiny, nezávisle na palivu, slunci a větru?

Perpetum, které porušuje zákon zachování hmoty a energie by se asi udělat dalo, podle současných fyzikálních poznatků. Ale produkovalo by energii ve formě Gama záření, takže pro domácí použití nic-moc. Tohle řešme jinde.

MTurecekDalov: Zdá se mi že trolluješ. Ty hrubky děláš schválně nebo jsi dislektik a na učňáku do tebe pravopis nenamlátili? To mě chceš přesvědčit že další hanák kterého jsem potkal je idiot? Není ti blbé dělat ostudu lidem kolem myslivosti? Ten obrázek je motorgenerátor, slouží pro galvanické oddělení výkonu nebo jako starší typ usměrňovače.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 17.01.2012 10:41
od Josef
Na 0,5 atm. vystačíš s lavalovou turbínkou. Až asi do 3 barů by měla být dýza zužující se ke špici. Tzv. Lavalova expanzní dýza, která se rozšiřuje směrem k lopatkám a bývá většinou u těchto turbín nakreslená, má význam jen při vyšších tlacích nad 3 atm.
Pozor, u turbínky je velmi důležité (narozdíl od pístového stroje) velmi dbát na správné zatížení (dynamem, generátorem aj.), aby se turbína točila přesně na otáčkách, které odpovídají vstupujícímu tlaku páry, respektive její rychlosti. Pokud to nebude dodrženo, jde její účinnost velmi rapidně dolů. To je jedním z důvodů, proč se v minulosti pro menší pohony tak dlouho u vesla držel parní stroj, ačkoliv parní turbína byla už dávno známá (konec konců ji vynalezli už staří Řekové). Zásadou tedy je stálá zátěž generátoru nebo dynama - třeba dobíjení akumulátoru a teprve z něj kolísavý odběr. Velké elektrárny s tím rpoblém nemají, protože dodávají do sítě a otáčky generátoru jsou zcela konstantní, odpovídající frekvenci sítě 50Hz. Nebo, jedná-li se o elektrárnu s ostrovním provozem, má turbíny vžda reglátor otáček, který konstantní otáčky drží. U turbíny také pozor na odstředivou sílu, bez zatížení se naprázdno může snadno přetočit a rozletět.
Doporučuji knížku Janovský - Parní stroje

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 17.01.2012 12:19
od vrb
Josef:
Díky, to vypadá i vyrobitelně podomácku.

Glory To Sun Tzu:
Jaký typ a jaký pracovní tlak má ta turbína co jsi konstruoval do plynových kotlů? Je to parní nebo plynová spalovací?

Neslyšel tu někdo o něčem jak parní stroj s přímým vstřikováním? nevím jak to ani nazvat, prostě nějaká neobvyklá koncepce.

BTW: doporučovaná literatura: Janovský- Parní stroje
http://www.hornictvi.info/stroje/pstroj1/pstroj1.htm

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 17.01.2012 14:17
od Josef
K lavalově turbíně patří i trubkový lavalův kotel http://www.hornictvi.info/stroje/pstroj1/158.jpg, který tím, že tlaková nádoba je mimo hlavní ohnisko žáru a nehrozí u ní akutní nebezpečí přehřátí stěny (po zanesení kotelním kamenem), patří mezi ty bezpečné i snadno vyrobitelné typy. V ohni jsou jen trubky a pára v nich vzniklá zajišťuje rychlou cirgulaci směsi vody i páry v trubkách a dobré využití tepla. Propálená trubka nezpůsobí žádný velký výbuch a dá se poměrně snadno nahradit, zatímco poruchy plamencových kotlů mívají daleko fatálnější následky.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 18.02.2012 23:11
od mortinto
Kotel se Stirlingovým motorem je schopen dát 3kW bez problémů. První Stirlingův motor udělal kovář v 19. století, takže by ho měl být schopen udržovat i kovář ve 21. století.. Jako palivo dřevo. Do PA by se daly použít porosty křídlatky sachalinské nebo křídlatky japonské, které dají z jednoho hektaru dostatek biomasy na vytopení dvou dost velkých domů. Určitě by se dalo několik domů propojit do společné sítě. Zásobit se ložisky a dalšími díly by nemusel být až zase takový problém. V létě budou všichni pracovat v lese či na poli, a v zimně budou zalezlí v dílnách. Takže když budou topit, tak budou mít elektřinu. Přebytky cpát do akumulátorů. 48V je dost velké napětí, aby se nechalo přenášet po slušně silných drátech i mezi domy, které budou stát blízko sebe, dá se z toho svítit LED kami a jsou počítače, které mají napájení 48V. Tohle napětí se používá v telefonii, průmyslu a třeba i v železničních vagónech. 48 V je zároveň stále ještě napětí bezpečné. Sehnat dynama by neměl být problém.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 18.02.2012 23:38
od mortinto
Doporučoval bych se soustředit na několik klíčových komponentů:

Dynamo (pro nabíjení baterií) a alternátor (pro výkonné elektorospotřebič a stroje) co nejjednodušší konstrukce.
Elektromotory několika výkonů pro pohon strojů všeho druhu.
Stabilní motor k jejich pohonu, který bude schopen fungovat i na plyn nebo na podřadná paliva.
Generátor dřevoplynu
Fermentor na výrobu bioplynu (a hnojiva)
Stirlingův motor
jednoduchý kotel na pevná paliva
Olověný akumulátor co nejjednodušší konstrukce, a to včetně technologie výroby kyseliny sírové a technologie recyklace olova ze starých článků (už bych začal schraňovat staré olověné akumulátory z aut jako zdroj olova)

Účinnost a rozměry bych příliš neřešil, nebudo v době PA až tak důležité. Nejdůležitější bude ale jednoduchost konstrukce, vyrobitelnost (opravitelnost) v běžné zámečnické dílně a provozní spolehlivost.

Dovednosti:
Tažení měděného drátu a výroba smaltové izolace pro navíjení motorů a generátorů.
Výroba transformátorových plechů a jejich opracování (na statory a rotory motorů a generátorů)
Výroba ložisek, hřídelí, komutátorů a dalších dílů.

Motohodiny u generátorů..

PříspěvekNapsal: 19.02.2012 0:10
od mortinto
GTST + Josef

Síťový kmitočet 50Hz je 3.000 otáček za minutu. To je dost velký fofr. Turbína by s tím neměla mít problém. Ale klasický 4taktní spalovací motor by se fakt hodně rychle "opotřebil".

Řešením jsou vícepólové alternátory. Jsou sice konstrukčně složitější, větší, (mají mnohem více cívek) ale nemusí se točit tak rychle.

PŘÍKLAD PRO KMITOČET 50Hz:

DVOUPÓLOVÝ ALTERNÁTOR má na statoru jen tři cívky (3-fázového, tedy motorového proudu bych se rozhodně nevzdával) musí se otáčet rychlostí 3.000 otáček za minutu.

ČTYŘPÓLOVÝ ALTERNÁTOR potřebuje už 6 cívek, ale točí se rychlostí 1.500 otáček za minutu.

ŠESTIPÓLOVÝ ALTERNÁTOR potřebuje 9 cívek na statoru, rychlost otáčení 1.000 otáček za minutu

OSMIPÓLOVÝ ALTERNÁTOR potřebuje 12 cívek na statoru, rychlost otáčení 750 otáček za minutu

DESETIPÓLOVÝ ALTERNÁTOR potřebuje 15 cívek na statoru, rychlost otáčení 600 otáček za minutu

DVANÁCTIPÓLOVÝ ALTERNÁTOR potřebuje 18 cívek na statoru, rychlost otáčení 500 otáček za minutu

ČTRNÁCTIPÓLOVÝ ALTERNÁTOR potřebuje 21 cívek na statoru, rychlost otáčení 428 otáček za minutu

ŠESTNÁCTIPÓLOVÝ ALTERNÁTOR potřebuje 24 cívek na statoru, rychlost otáčení 325 otáček za minutu.

Ten poslední alternátor bude fakt velká mrcha, ale stabilák s pořádným setrvačníkem si bude jen tak tiše pobafávat, nebude příliš zapotřebí rešit buzení a regulaci otáček, protože celé soustrojí bude mít takovou setrvačnost že ho nějaký rozbíhající se motor z rovnováhy nevyvede. Mazat to půjde i nejsprotší kolomazí (odpad z výroby dřevěného uhlí) a přežije to svého majitele.. Občas se bude muset vyměnit kartáčky na rotoru (napájení rotorové budící cívky), případně na soustruhu přetočit komutátor.

Pak budou i ty motohodiny někde úplně jinde..

Pohon bude možný i Stirlingovým motorem, který má nejlepší účinnost právě kolem 400 otáček za minutu a potřebuje ke svému provozu také setrvačník.

V době před PA se to nechá relativně snadno vyrobit. Takové alternátory se používají v motorgenerátorech pro velké výkony běžně, právě z důvodů co nejmenšího opotřebení motoru. Všichni víme, že diesel vydrží více než benzín, právě proto že má nižší otáčky.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 20.02.2012 7:36
od Josef
Úvodem musím předeslat, že stabiláky patří mezi mé oblíbené stroje, znám dobové systémy a pár jsem jich i úspěšně renovoval. V souvislosti s tím je mi samozřejmě známo, že v někdejších prvorepublikových městských elektrárnách se zcela běžně používaly stabilní spalovací motory s vícepólovými alternátory. Třeba zrovna s 325 otáčkami za minutu. Pak měly životnost i 20 - 30 let. Problém je, že dneska takový motor nikdo nevyrábí, nikde ho nekoupíte a můžete ho vidět nanejvýš v technickém muzeu nebo vyjímečně u soukromých sběratelů. Většinu strojů rozmlátili v padesátých letech pionýři a věnovali socialistickému hutnictví, menší stroje putovaly povinně na Slovensko v rámci rozvoje socialistického polnohospodárstva. Ale ani v muzeu nebo u sběratelů k motorům nebo jejich alternátorům nemají veškěré potřebné technické zázemí, které na svém původním místě stroj měl (kompresor, vzdušníky pro start, výfukové tlumiče, chladící okruhy, rozváděče, regulátory buzení aj.), takže i kdybyste ho použít chtěli, neuvedete větší stroje ani krátkodobě do chodu, natož to dlouhodobého trvalého provozu.

V době před PA se to nechá relativně snadno vyrobit.

Je mi líto, ale dnešní firmy v rozumném čase a ceně odlít např. frému nebo válec podle původního historického vzoru motoru nebo parního stroje neumí (nebo nechtějí). Začnou se kroutit, že z toho slévači nedostanou ven jádro, že je to potřeba překonstruovat na odlitky s jinými úkosy, jinými přístupovými otvory aj. Ale nejde jim o překonstruování, jen hrají o čas a čekají, že vám už konečně dojde, že to pro vás odlít nechtějí...
Za náklady, které by pak taková legrace stála, se dá koupit tolik čínských supermarketových elektrocentrál, že i když je budeš po roce házet do šrotu, vydrží ti zásoba do konce života.

Zkusme uvažovat trochu jinak a realističtěji:
Zodpovězmě si otázku - máte ten motor (naftový, Stirlingův, dřevoplynový, parní stroj aj.) stát v dílně těsně před dokončením nebo jste ho již dokonce úspěšně zkoušeli? Ještě ne? Aha, vy ho máte ho zatím pouze ve fázi vizí a prvotního nápadu? Pak na něj prosím hezky rychle zapomeňte, neztrácejte s ním čas a rychle se věnujte důležitějším věcem, než je snaha o vyrobení elektřiny, bez které se v nouzi můžete obejít úplně nebo ji získat umírněněji z jiných zdrojů. Nesnažte se "vymýšlet koupaliště uprostřed pouště". Je to příliš pracné. Jdete příliš klikatou cestou a ztrácíte příliš mnoho času, který už nemáte. Ono je docela možné, že po neslaném nemastném jaru nebo létu 2012, přijde společensky a ekonomicky docela "bouřlivý" podzim. Vy budete stále přemýšlet o tom jak vyrobit elektřinu, zatímco vaše žena už možná bude otevírat poslední konzervu, která zbyla ve spíži.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 20.02.2012 9:21
od BOGOVIK
To Josef:

Posledni vety by meli byt vytesany jako 1 pravidlo, zajistit prvotni zasoby jak oblibene doma rikam, prvne zajitit jidlo, obleceni a cim si utrit zadek, zavrsit zbrani abych ubranil co mam. Ostatni podle situace, tj. na vesnici pole a cim ho osit a zorat.

Ale k veci, proc myslis, ze drevoplynove generator je zbytecnost, co sem videl planky na vyrobu, zase tak tezke to neni. A pripoji se to na ten cinske generator. Hlavne kdyz bude prenosne da se pouzit jako zdroj pro trakturek vyrobene ve stylu stranek opensourcetechnology. Svedsko melo cela 80 leta program placeny vladou na rozvoj prave drevoplynovych generatoru. Chapu v dnesni dobe delat parni stroj blbost asi je, ale drevoplyn vyuzivat jiz funkcni zakladnu.

Proc tedy drevoplyn ne?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 20.02.2012 13:44
od Josef
Já vůbec netvrdím, že je dřevoplyn je zbytečnost, nebo že by nebyl funkční. Ale tvrdím, že pokud se tím zcela vážně někdo nezaobíral doteď a není v nějakém rychle dokončitelném stádiu, neměl by s tím už začínat od píky, ale raději místo vývoje strojů, soustředit energii i finance na potravinové nebo energetické vyzásobení - např. nákup pohonných hmot a mazadel pro bartrový obchod.

Prostě mám pocit, že už jsme zase o kousek někde jinde, než jsme byli třeba v létě roku 2011, když jsme o těchto věcech domácí energetiky začali debatovat. Podle různých indícií mě vychází, že času už není zrovna moc nazbyt. Ale nechci nikoho plašit, jsou to jen mé, exaktně nepodložitelné, dojmy (a s mayským prosincem 2012 to nemá co dělat).
Pokud se to sesype, ale doba nakonec ukáže, že to není tak zlé jak jsme si mysleli, nic nebrání tomu se k problematice dřevoplynu v nějaké omezené kutilské rovině zase vrátit, byť by už jen s kladívkem, pilníkem, ruční vrtačkou a několika nýty.

Já mám v baráku už několik let osazený funkční naftový stabilák. Původně sedmikoňový, ale se záměrně předělaným regulátorem, aby točil jen 600...750 ot./min, takže dává na hřídeli nějakých 3,5 HP, což mě úplně stačí. Je po GO, takže by mohl pár set motohodin vydržet. Ale nemyslím, že by byla dobrá volba, začít ho ještě dnes předělávat na dřevoplyn (i když takovou přestavbu po přidání magneta, vyvíječe a filtru umožňuje) protože mám obavu, že by mě kolaps mohl zastihnout přesně v okamžiku, kdy ho budu mít nefunkční, vyskládaný po jednotlivých součástkách v dílně. Nechám ho jako naftový s určitou zásobou paliva na krátký provoz při výpadku sítě (řádu dnů nebo do jednoho týdne), prostě doby, který budu potřebovat na reorganizaci domácnosti a její přechod ze zažitých zvyklostí do energeticky úsporného režimu (ruční pumpa, petrolejka, valcha, sporák, potraviny bez ledničky...)
Za peníze, co by mě stála přestavba stabiláku na jiné palivo se raději pokusím řešit dlouhodobé pokrytí malých výkonů. Musí to být bezobslužná věc, aby to ještě nějaký čas fungovalo mé ženě a potomkům např. i poté, co mi např. v PA-době udělá nějaký magor díru do hlavy nebo v tom lepším případě budu s nějakou nemocí přinucen ležet v posteli bez toho abych obskakoval mašiny ve strojovně.
Raději teď koupím další měnič z 12V na 230V/50Hz, další novou autobaterku a pár fotovoltaických panelů. Je to tiché, zbytečně to nepřitahuje pozornost hlukem, pracuje to bez mechanického opotřebení a v případě velké nouze by to šlo rozšířit o pár panelů z nějaké polní solární farmy. Mohu to také směnit za jídlo, když by šlo do tuhého. Když nebudu mít měniče a autobaterku, budu i s tím nejmenším odběrem vždy odkázaný pouze na nastartovanou elektrocentrálu (byť by dřevoplynovou) a to je podle mého názoru hodně špatně.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 20.02.2012 18:52
od BOGOVIK
Kdyz to beres takto pak souhlasim, kdyz ma clovek zasoby(cca 2roky), dilnu (drevo i zelezo), pozemek(+nastroje na obdelavani), zabezpeceni (zbrane+naboje) apod. pak na to ma cas, bo nemusi syslit a vysvetlovat rodine :D. Ja pochopil, ze je to blbost celkove. A kdyz si to napsal takto, tak souhlasim tez, prvne zabezpecit zaklad a pak si "hrat".


+Editovani

Je mi jasne, ze se neco stane, preci jenom maji amici na podzim volby, takze bude potreba nejaka valka aby obik byl znovuzvolen...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.02.2012 7:56
od brezvi
Dnes se podle mě do aut dynama nedávají, takže pokud bych vzal alternátor, který je diodama usměrněn na 12V a sehnal si trafo, které se používá např. na obráběcích strojích (tedy z 230~ na 12V stejnosměrných) a zapojil ho obráceně tak si můžu doma svítit žárovkou na 230V 50 HZ?
Mám trochu hokej v tom jak trafo udělá kmitočet...dík za osvětlení :lol:

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.02.2012 8:47
od Karlos
Tak zrovna žárovce je jedno zda je napájena stejnosměrným nebo střídavým napětím ;)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.02.2012 9:05
od Josef
2 Brezvi:
Připojíš-li trafo na vývody neupraveného alternátoru, trafo stejnosměrným proudem shoří. Musel by jsi to trafo připojit ještě před diody, přímo na cívky alternátoru, ale to využiješ jen jednu cívku, takže budeš smět zatížit alternátor jen třetinovým výkonem. Takhle by to skutečně šlo a můžeš to vyzkoušet. Bohužel přijdeš o možnost automatické regulace napětí (původní elektronikou co patří k alternátoru). Respektive ona něco trochu regulovat bude, protože je z cívek alternátoru napájena, ale rozhodně nebude takto získané výstupní střídavé napětí natolik ideálně stabilní, aby jsi k tomu mohl bez obav připojit spotřebiče citlivé na přepětí (notebook, TV aj.), i kdyby na ně výkon stačil, protože vložené trafo do toho řetězce zanese určitou nežádoucí "měkkost".

Kdysi jsem se hodně zaobíral hrátkami se střídavým proudem i výrobou střídavého generátoru. Mělo to však víc nevýhod než výhod (požadavek na přesné otáčky, dostatek setrvačných hmot, složitý regulátor buzení, potíže s jalovými proudy některých spotřebičů aj.) Něco jiného je velký generátor v elektrárně a něco jiného je snažit se to dělat v malém, zvláště, když hnací stroj nemá zcela stabilní otáčky. Malý generátor je na tom mnohem hůře. Vzhledem k jeho jmenovitému výkonu ho zatěžuješ velmi proměnně a kolísavě. Chvíli jede bez zatížení, pak rozsvítíš třeba halogenovou žárovku nebo zapneš ruční vrtačku a pojednou to zatížení vyskočí z nuly třeba na 75%. Velké generátory v elektrárnách jsou zatíženy mnohem pravidelněji a stáleji. Kdyby jim udělal během sekundy někdo takovou změnu zatížení, zkončilo by to nejspíš blackoutem celé elektrorozvodné sítě v Česku...

Položil bych jednu základní otázku:
"Co přinese za výhodu použití žárovky na 230V (50Hz*), když v PA-době bude problém sehnat jakoukoli žárovku? Jedno zda autožárovku či žárovku do lustru. Nebude snažší ponechat alternátor tak jak je, nevytvářet do něho zásahy, nepřidávat další v PA-době obtížně sehnatelné prvky, využít přednosti jeho automatického napěťového regulátoru a vyzásobit se místo toho raději žárovkami na 12V nebo ještě lépe LED-svítidly na toto napětí a využít možnost stejnosměrné napětí akumulovat na dobu, kdy alternátor nepracuje?"

Je zapotřebí zmínit, že elektrické rozvody (místní, vnitropodnikové, městské) byly v začátcích elektrifikace striktně stejnosměrné. Stejnosměrný proud se snáze vyráběl, snáze reguloval, snáze spolupracovaly jednotlivé zdroje, snáze se akumuloval. Jediná společná normalizovaná veličina zdrojů i spotřebičů bylo napětí. Pojmy jako frekvence, fázování, synchronizace, vyrovnání jalových proudů - neexistovaly. Během vývoje stejnosměrný proud se střídavým proudem svůj boj prohrál, když se začala elektřina dopravovat na velké vzdálenosti. Energeticky nezávislý dům nebo osada v PA-době není zrovna typickým příkladem přepravy dálkové přepravy elektřiny, kde by bylo použítí střídavého proudu opravdu nezbytné a jednoznačně odůvodnitelné. Navíc dnes už známe hodně prostředků, jak se stejnosměrným proudem efektivně pracovat (měniče DC/DC, spínané regulátory, případně měniče DC/AC aj.)

*) Veškeré klasické žárovky na 230V, úsporné zářivky na 230V/50Hz se závitem E27 a zářivky s rovnými trubicemi opatřené elektronickým předřadníkem na 230V/50Hz mohou být napájeny jak střídavým proudem tak stejnosměrný. Je jim jedno, jestli to bude 230V~ z generátoru, je jim jedno co to bude za frekvenci (od 40 do 200Hz bez problémů). Stejně tak je můžete napájet stejnosměrným proudem 230V z vysokonapěťového dynama, pokud je máte (nebo dokonce z osmi do série zařazených autoalternátorů 28V, pokud je dokážete izolovaně mechanicky upevnit). Vláknu žárovky je jedno, jakým proudem je ohříváno. Elektronika zářivek zase většinou začíná usměrňovačem a a střídabý proud si stejně pro svoje potřeby nejprve usměrňuje. Jedině u trubicových zářivek (a pouličních výbojek) s klasickou tlumivkou by připojení na stejnosměrný proud znamenalo jejich zničení.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.02.2012 19:47
od brezvi
Takže alternátorem ani dynamem si doma 230/50Hz nevyrobím. Ok. Budu fungobat jen na stejnosměrný 12V a nářadí atd v PA době bude na ...
Ale ve škole při elektrice řikaly, že když budu mít akumulátor a připojím ho na statorový cívky elektromotoru a roztočím-li rotor např. vodou tak vytvořím točivé mg. pole a můžu odebírat proud. Nevím ale odkud. Musím zajistit dobíjení akumulátoru ( dioda je docela bezporuchová), abych měl pořád statorový cívky pod proudem. Nezkoušel jste to někdo?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.02.2012 19:56
od BOGOVIK
To Josef:

Nebylo to strikne jednosmerne, bylo to o tom, ze vetsinu potrebnych konstrukci udelal az Tesla, takze do te doby nebyla jina volba. Po jeho vynalezech, byla vsak veskera prevaha na strane stridaveho a dodnes nebylo nic prekonano(krome elekroniky). Zrovna zminovany dalkovy prenes elektriny je jedna zmala vyhod prave stejnosmerneho(mensi ztraty).

Proc je stridave lepsi:
a) Jednodussi transformace napeti(transformatory),
b) nepusoby na soli(ionty) neposkozuje kovy (SS ano),
c) opalovani kontaktu je minimalni oproti ss,
d) jednodussi motory a hlavne silnejsi, umoznil prave stridavy,
e) dalsi vyhoda platna i dnes ze stridaveho stejnosmerny lze udelat snadno,

- SS proud doted neprekonal vyhody stridaveho(krome prenosu na velke vzdalenosti, kde ma mensi ztraty)
- to ze SS je je podle v tom, ze rozklada krev, takze i kdyz se pustis (u stridaveho te musi odhodit nekdo tyci), tak neznamena, ze neni po tobe...

Názvoslovy co jsi vyjmenoval exiovalo jiz tehdy kdyz se stridavy proud zavadel, ale jako vse v te dobe skoro nikdo nerozumel elektrice (viz. magisterske prace te doby meli temata "Zapojeni domovniho zvonku" apod.).

Jinak z hlediska PA, i dnes jsou ty menice napeti DC/DC drahe pro vetsi vykony a plne elektroniky a tedy i z dlouhodobeho hlediska >5 let hoooodne nespolehlive. U transformatoru prevynes i v primitivnich podminkach, ale novou diodu nevyrobis. A kdyz vis co stridave umi a na co si dat pozor, tak pro vetsi vykony je to lepsi volba. Prave proto i v kovoobrabeni prevazuji stridave motory i kdyz se zacinaji prosazovat ve vetsim i stejnosmerne.

To brezvi:

Vyrobis, ale potrebujes znat elektriku, pro nekoho kdo to neumi je lepsi vzkuchat auto vzit dynamo a hotovo. Pro toho kdo zna je lepsi jit do stridaveho.
Co se tyka nabijeni, kdyz budes mit akumulator z auta na 12V, tak dynamo musi davat minimalne 12-13 V jinak se nebude nabijet. Ale muzes to dat naprimo. Tj. + na plus, - na minus. U alternatoru musis jeste usmernit.

Co se tyka proudu, proud se vytvori kdyz tam bude spotrebic. Viz. rozdil jak se zapojuje Ametr a Vmetr.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.02.2012 11:29
od Josef
2 Brezvi:
Ale ve škole při elektrice řikali, že když budu mít akumulátor a připojím ho na statorový cívky elektromotoru a roztočím-li rotor např. vodou tak vytvořím točivé mg. pole a můžu odebírat proud.

...to funguje, ale musel by jsi použít tzv. kroužkový motor. http://nd01.jxs.cz/845/212/8938a916c6_9137624_o2.jpg Je to třífázový motor, většinou hodně velký, který má civky jak v rotoru, tak ve statoru. Nemá komutátor jako třeba ruční vrtačka, ale tři kroužky a tři uhlíky. Problém je, že kroužkový motor je dnes hodně vzácný. Navíc ne všechny typy jsou schopny běžet s trvale přitlačenými uhlíky. Motor totiž využíval kroužky pouze pro rozběh (dráte vedly k reostatu), pak obsluha pákou za chodu vsunula mezi kroužky zkratovací propojku a držáky s uhlíky se odklopily pryč, aby se neopotřebovávaly.
Většina obyčejných motorů nemá klasické rotorové vinutí, ale jen hliníkovou klec - tzv. kotvu nakrátko (Teslův vynález), k takovému motoru se s akumulátorem nepřipojíš... Ale i takový motor dokáže někdy vyrábět proud jako tzv. asynchronní generátor.

Asynchronní generátor:
Když vezmeš klasický asynchronní elektromotor (např. původně třífázový) a připojíš na jeho svorky KONDENZÁTOR o dost velké kapacitě - řádu desítek až stovek mikrofaradů a roztočíš rotor (který je konstruovaný s tzv. kotvou nakrátko bez magnetů), po dosažení určitých otáček se to "záhadně nabudí" a začne se chovat jako generátor. Ale upozorňuji tě, že je to vcelku nestabilní stav. Aby to bylo v praxi použitelné, vyžaduje to:
1. vyexperimentovat správnou kapacitu kondenzátoru k použitému motoru
2. zadruhé hnát generátor strojem, co má konstantní otáčky i pri proměnném zatížení (tj. spalovacím motorem s regulátorem otáček nebo turbínou s regulátorem otáček).
Tohle řešení výroby střídavého proudu se používá u lacinnějších přenosných elektrocentrál. Kondenzátor musí samozřejmě snášet trvale střídavý proud, takže to nesmí být elektrolytický kondenzátor, ale kondenzátor svitkový, nejlépe uzavřený olejový (takový, co bývá např. v pouličních výbojkách nebo u zářivek pro vyrovnání účiníku). Většinou bude těch kondenzátorů zapotřebí spojit paralelně více. Při amatérském řešení má tohle technické uspořádání mnoho proměnných a neznámých. Neexistuje tedy přesný konkrétní návod, udělej to tahle a tak a dospěješ k jistému výsledku.

Autoalternátor a ostrovní síť 230V/50Hz:
Kdyby jsi se ptal a já ti měl doporučit jistý a "opakovatelně realizovatelný" způsob, jak vyrábět střídavý proud se stálým napětím 230V a stálou frekvencí 50Hz, aby jsi se nemusel bát, že si s tím nějaký cenný spotřebič zničíš, budu neodbytně opakovat stále dokola tohle schema:

108.gif
108.gif (3.6 KiB) Zobrazeno 21451 krát


Pro menší výkony (řádu stovek wattů) to jde i bez akumulátoru, ale alternátor se samozřejmě musí neustále točit:

109.gif
109.gif (4.25 KiB) Zobrazeno 21435 krát


Potřebuješ mít v zásobě jen ten měnič*. Vše ostatní získáš v PA-době z odstavených vraků aut, kterým došel benzín a které se tak stanou bezcenné. Nemusíš řešit a zkoumat neprobádané, nic počítat. Nemusíš regulovat otáčky hnacího stroje. Napětí si pohlídá už regulátor alternátoru, frekvenci zase měnič. S větším alternátorem a měničem do 2kW bez problémů. Dá se postavit i 24 voltová verze.

Důležité upozornění:
Vysokonapěťová strana měniče (pokud se jedná o běžný kupovaný měnič bez oddělovacího transformátoru) nesmí být nikdy galvanicky spojená se stranou nízkonapěťovou, jinak měnič shoří. A nesmí k tomu dojít ani v případě zkratu nebo poruchy na spotřebičích. Tj. ani zemnící kolíček zásuvky nesmí být propojen s kostrou alternátoru. Pouze pokud bude alternátor upevněný zcela izolovaně a poháněn řemenem, bylo by možno ochranný kolíček zásuvky uzemnit.


*) Měniče ke koupi např. na...
http://www.hadex.cz/zdroje-menice-solarni-panely--menice-modifikovana-sinusovka
http://www.hadex.cz/zdroje-menice-solarni-panely--menice-cista-sinusovka

...nebo kdekoliv jinde (už i na benzínkách).

------------------------

2 Bogovik:
Máš samozřejmě pravdu, pokud se budeme bavit v obecné rovině. Já se ve svých energetických PA úvahách pohybuji v mantinelech jednoho hodně skromně elektrifikovaného domu či bytu. Tedy někde ve výkonovém rozsahu od 100 do 2000W. Na takhle malé výkony se mi "zamotávání do osidel střídavého proudu" zdá prostě mírně kontraproduktivní. Snažím se hledat a použít systémy typu - najdu, moc neupravuji a hned v původním stavu použiji. Současně uvažuji s tím, že nejsnáze dostupný zdroj elektrické energie bude pro většinu lidí buď "něčím" roztočený autoalternátor, nebo solární panely (zcizené v PA-době z nedaleké fotovoltaické elektrárny). Oba tyto zdroje jsou přimárně stejnosměrné. Pokud se budeme bavit o výkonech od 2 či 3 kW výše, budou použity nejspíš zdroje jiné, mechanicky hnané, s regulovanými otáčkami. Tedy i jiné generátory, jiné regulátory a pak bude určitě výhodnější úplně jiné řešení sítě (byť by ostrovní), než výše uvedené schéma s DC/AC měničem.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.02.2012 11:37
od Fabulous
Josefe, ty jsi takový odborník. Poraď mi prosím. Spousta těchto technologií se dá snadno vyrobit jako prakticky bezúdržbové a s víceméně neomezenou životností. Jako nejslabší článek ale vidím baterie. Existují baterie necitlivé na nekvalitní, nepravidelné nabíjení ze slunce a větru, bez nutnosti pravidelné údržby, bez agresivních výparů a s životností alespoň 20 let? A za nízkou cenu?

Jestli mi poradíš, tak ti zde postavím sochu ;)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.02.2012 12:03
od Josef
(Sochu mi stavět nemusíš, většina těch co měli sochy se časem politicky znemožnila. :lol: )

Pokud jde o ty baterie, zkus louhové ocelo-niklové nebo kadmio-niklové akumulátory.
http://www.plzenskyskart.cz/niklove-baterie_ag25_vod.jpg?soubor=foto_0072.jpg
Velké články se používaly ve vagónech, aby vagón svítil, i když stojí ve stanici. Menší články používají radiostanice. Používaly se i jako nouzové zdroje osvětlení vchodů velkých sálů - v kinech a divadlech. Desky těchto článků jsou kovové, odolávají otřesům, vybití do nuly apod. Náplní je vodný hydroxidu draselného nebo sodného. Je to chemikálie, která se neodpařuje jako kyselina. Naopak nesnáší vzduch a "zvětrává". Pozor však, úspěšně žere organické látky, včetně rukou. Ale případné kapičky se během několika dnů na vzduchu samy zneutralizují. Při nabíjení z článku uniká vodík, stejně jako u okověných akumulátoru (jenže tam jde i s parami kyseliny). Žádný akumulátor proto nesmí být někde u otevřeného ohně. Jejich nectností je nižší napětí na článek než u olověných akumulátoru (10ks na 12V) a nižší účinnost (musíš nabít až o 1/3 více, než ti článek vrátí).

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.02.2012 12:29
od Maximus
Něco o akumulátorech je třeba zde:
http://mve.energetika.cz/sikovneruce/akumulator.htm

Známý má v již dosti "historickém" karavanu původní ocelo-niklové akumulátory a jsou stále funkční - prý jako za nova ;).

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.02.2012 12:56
od Josef
Mám podobnou zkušenost, konkrétně s "plechovými" články 10 a 25 Ah. Podle data na krabičce byly vyrobené v průběhu sedumdesátých let minulého století (...uf, to zní blbě :? ). Někdy okolo roku 1986 jsem je sehnal jako "vyřazené". Vypláchl jsem je, naplnil novým louhem a o do té doby je "víkendově" používám. Sice mají už sotva poloviční kapacitu a bez dobíjení citelně "ztrácejí", ale stále jsou ještě funkční (už cca 40 let) a byla by škoda je vyhodit.

Samozřejmě, že tenhle typ článků má i svá slabá místa:
Články nedokáží dát extrémně velké proudy tak, jako olověná baterie. K napájení výkonného měniče a velkých proudů je jich zapotřebí spojit více paralelně. Váhově to pak vychází hůře, než s klasickým "olovem". Ale pokud se jedná o stacionární montáž, nevadí to. Články musí být v bedýnce izolovaně a bedýnka musí být suchá, protože plášť má kladný potenciál. Pokud články mezi sebou přes vlhkou izolaci probíjí, vetšinou to v jednom článku elektro korozí "prožere" díru. Zátky (gumičky na nich) musí těsnit, jinak vzduch elektrolyt znehodnotí. Bílý prášek ze "zvětralého louhu", který se na povrchu článků, je uhličitan. Dá se "beztrestně" omést štětěčkem, odfouknout nebo umýt vodou. Je vhodné udržovat články naolejované. Tyhle akumulátory jsou také o poznání "měkší" než olověné - tj. při nabíjení vyběhne napětí poměrně vysoko nad normální hodnotu a při zatížení se zase poměrně citelně zhoupne dolů. Ale třeba pro použití na nějaké chatičce k napájení světla a rádia to vůbec nevadí...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.02.2012 13:31
od BOGOVIK
Spíše než diskusi tady s námi, kteří mají "jenom svoji zkušenost" bych se podíval na www.mypower.cz, máš tam popsánu problematiku ostrovního systému, hodně ukázkových systémů co lidi provozují, zkušenost s baterkami, měniči atd. Podle mě se lepší informace dozvíš tam, než tady.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.02.2012 14:03
od Josef
Jo, to jsou hodně dobré stránky.
Nicméně mnohé věci jsou pro "rozpadlíky" relativně dost Hi-Tech a vycházejí z předpokladu neomezené dostupnosti komponentů (firma má na webu / objednám / zaplatím / obdržím) a primární cíl je úspora nebo ekonomická nezávislost provedená nyní před VP - především z ekonomických důvodů. My bychom potřebovali takovou PA-odnož těchto stránek s nadpisem: "Návod jak postavit a udržovat domácí elektrickou ostrovní síť za použití sekery, bláta a kamení." Případně s poznámkou: "Používat ve schématech součásti mající své naleziště dál, než tři dny ostré chůze, se pod pokutou zakazuje."
:rofl (Ovšem to je utopie... )

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.02.2012 14:44
od Fabulous
Dik moc za info. Jak je to s tou bezudrzbovosti? Vymena louhu, dolevani, atd.?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 24.02.2012 8:17
od Josef
Četnost údržby závisí na počtu cyklů, na tom, jak hluboko vybíjíš v jednotlivých cyklech i na okolní teplotě. To se nedá dopředu přesně říct. V kině jsme záložní baterky povinně kontrolovali 1x za 2 měsíce (napětí na rozváděči samozřejmě denně), ale málo kdy bylo zapotřebí s nimi něco zásadnějšího dělat). Destilovanou vodu doléváš, ale jen když elektrolytu zásadním způsobem ubylo, což se stává při notorickém přebíjení pokud nemá nabíječka napěťový regulátor nebo větrná elektrárna omezovač. Kromě úbytku kapaliny jiná újma dlouhodobě přebíjeným článkům nehrozí. Po dolití je potřeba článek alespoň trochu nabít, aby se vzniklými bublinkami směs zamíchala. Louh se komplet vyměňuje ve dvou případech - když máš podezření, že některá zátka už dlouho netěsnila a článek zvětral nebo když je na dně už hodně kalu, který způsobuje rychlé samovybíjení. Louh by se měl měnit ve stavu, kdy je článek vybitý nebo ho před výměnou záměrně vybít. Článek ať už s louhem nebo bez louhu nenechávej nikdy otevřený, bez zátky, vzduch (kvůli obsahu CO2) elektrolytu hodně škodí, i tomu, co zůstal nasáklý v deskách vyprázdněného článku. Vzniklé uhličitany by se pak musely několika výplachy (vodou) před nalitím nového louhu odstranit.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 19.03.2012 10:02
od Josef
Přidám fragment popisující start stabilního dřevoplynového motoru (z knížky, která nikdy nevyšla):

...Přišel den "D", kdy bylo vše hotovo a měl nastat onen okamžik pravdy. Velká měděná nádrž zhltla dvanáct kyblů chladící vody. Maznice i palivová nádržka byly také naplněny. Děda chvíli cosi kutil u směšovacího ventilu a já ucítil závan benzínu. "Tak a může se startovat."
"Ale jak", uvědomil jsem si bezvýchodnost situace, v které jsme se ocitli, "vždyť na mlýně už dávno není turbína, která by nám to monstrum roztočila." Teprve teď mi došlo, že jsem úplně zapomněl na nějaký startér a propadl jsem beznaději.
"Nastartovat tenhle osmikoňák? Ručně!", prohlásil děda přesvědčivě, "bývala i suchá léta a vodním pohonem by si na tomhle mlýně ani neškrtli. Klika k tomu nikdy nebyla, tu nehledejte. Chyťte to pěkně za setrvačník mladíku a pořádně se do toho opřete."
Opřel jsem se vší silou do ramen setrvačníku a k mému úžasu to šlo docela snadno. Ale když píst najel do komprese, síly mi došly a odmrštilo mě to ke zdi: "Tak tohle nebyl dobrý nápad, to nepůjde, ani kdyby nás tu bylo deset."
"Ale půjde, jen jsme zapomněli zapnout dekompresi", zašátral děda kdesi u vačky výfukového ventilu a přecvakl páčku. "Zaberte, teď to půjde jako po másle!" nařídil kmet.
Moc jsem mu nevěřil a čekal jsem, že skončím zase na zdi. Dokonce jsem se už ani tolik nesnažil. Ale co to? Očekávaný odpor nenastal. Bylo to úplně něco jiného. Kdesi v sání stroje cosi zachrochtalo. Talířový ventil Hilleho směšovače cinknul o sedlo a stroj si nezpůsobně usrkl benzínu. Při dalším otáčení napružil kolíček páčku Boschovy magnetky a brnk! Ve válci šlehla jiskra. Na nic jsem nečekal a skočil do kouta místnosti. Očekával jsem pořádnou šupu úměrnou výbuchu benzínu v šestilitrovém válci. Ale ono to jenom usiklo, pšouklo a vydechlo. Pak ještě jednou, zas a znova. Z výfuku nad střechou se vznášely sotva znatelné bílé obláčky.
Stabilní motor běžel - tiše pomalu a klidně. Chrocht, cink, pšouk, baf... chrocht, cink, pšouk, baf... chrocht, cink, pšouk, baf...
Můj výraz byl v tu chvíli obrazem idiota: "To jako už jede?"
"Co jste čekal mladíku? To není závodní Bugatka, tohle netočí víc než dvěstěpadesát za minutu. Poslouchejte, jak si pěkně ťape...", liboval si děda a opíjel se zvukem, který slýchával v mládí snad z každého statku či řemeslné dílny.
Ač jsem ten stroj od té doby mnohokrát nahazoval, dodnes vzpomínám právě na ten první start. Ne proto, jak jsem se tehdy toho monstra bál, ale proto, že byl stejný jako všechny ty následující - tichý, klidný, spolehlivý a nikdy neselhal.
Byla spousta praktických věcí, které mě během našich setkání pan Kučera naučil a jeho moudra si dodnes velmi vážím. Stejně jako dvou starých ušmudlaných příruček, co mi věnoval. To co v nich bylo jsem ocenil až po létech, kdy můj moudrý rádce už nebyl mezi námi.
Ale abych nepředbíhal událostem. Motor pracoval zatím jen na benzín z malé nádržky a to by bylo tuze drahé palivo. Čekalo nás ještě opravit zkorodovaný plynový vyvíječ a taky filtry. Naučit se připravovat dřevěné špalíky, zapálit je a rozdmýchat. Bylo to pro mě nóvum - kdepak dnes takovou věc potkáte. Až jsem to všechno zvládl, přišel čas naučit se přepnout směšovač z benzínu na dřevoplyn. Mělo to své záludnosti, ale stačilo trochu zvuk motoru poslouchat a pak to šlo jako po másle.
Čekalo mě překvapení. Myslel jsem, že budu muset do generátoru přikládat jako do kotle parníku plujícího po Missisipi. Ale ouha, na celodenní provoz vystačily pouhé tři koše drobných dřevěných odřezků. Na mou bláhovou otázku: "Proč se tento úsporný způsob nepoužívá dnes namísto drahého benzínu?" pan Kučera jen pokrčil rameny, zahleděl se k obzoru a zcela vážně prohlásil: "To bude asi ten vědeckotechnický pokrok..."
Byl, ale docela jiný. Příští den jsem si na vlastní kůži vyzkoušel, co to slovo v praxi znamená. Vyhrabal jsem ve stodole starou dřevěnou cirkulárku. Postavil ji ve dvoře a řádně zatížil kameny. Mnohametrový koženým řemen jsem od ní natáhl dírou ve zdi přímo na setrvačník stabilního motoru. Trochu namazat, utáhnout nový naostřený kotouč a sonáta pro jednu pilu a třicet trámů mohla začít. Co bych řezal ručně celý týden, bylo hotovo za odpoledne.
Musel to být hodně bizardní pohled na plácající a mlaskající pohon z hovězí kůže, drkotající svými nedokonalými spoji po řemenici cirkulárky. Ale fungovalo to! A to bylo hlavní. Zatím co od mých rukou pravidelně odpadávalo poleno za polenem, v duchu se už rodil nápad, jak tímto způsobem pohánět stavební míchačku a spoustu dalších potřebných pomocníků na téhle neelektrifikované samotě...

Re: Tipy na "rozpadlické" vybavení Aukro, Inzeráty aj.

PříspěvekNapsal: 03.08.2012 14:12
od SaraH
Chlapi, poradíte mi, prosím? Máme následující situaci - louka na samotě a na ní maringotka. Jezdíme tak cca 1x za měsíc. Elektrika daleko. Takže solární panel by byl řešením. Jenže dát panel na střechu se mi nechce, protože louka je ve svahu, a tak je na panel dobře vidět. Navíc o problematice moc nevím, jen mám tušení, že 230 Wp by stačilo na světlo, notebook a nějaký nenáročný spotřebič občas?

Re: Tipy na "rozpadlické" vybavení Aukro, Inzeráty aj.

PříspěvekNapsal: 03.08.2012 14:53
od Fabulous
230W je spickovy vykon. V zime ti klesne az na desetinu. Takze jeden panel ti nestaci celorocne skoro na nic. S drastickym setrenim v zamracenych dnech bys asi vystacila s 5 ks panely.

Re: Tipy na "rozpadlické" vybavení Aukro, Inzeráty aj.

PříspěvekNapsal: 03.08.2012 15:31
od Dan.te
To SaraH:
Podívej se na tuto http://www.solarnimoduly.cz/ stránku. Je tam dost informací o fotovoltaice i návod na výpočet potřebné kapacity.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 03.08.2012 21:08
od prochazka85
@dan.te:
nezkousel sem ho ukecavat protoze uz tak je to paradni cena a hlavne potrebuju jen dva
no jestli bys taky bral dva, tak na 4 asi moc velka mnozstevni sleva nebude, jedine ze by se pridal jeste nekdo.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 28.09.2012 7:38
od dracekvo
SaraH: 1x za měsíc by ten jeden solární panel stačil. Protože by za tu dobu vyrobil a uskladnil dost elektřiny aby jste tam jednou za čas mohli vegetit.
Ale po tento účel bych raději neriskoval krádež panelu a koupil invertorovou elektrocentrálu. Je tichá, sežere tak 0,5l benzínu za hodinu. Když spočítáš panel, regulátor, baterie, měnič. Tak jsi na stejné ceně a pak se nebudeš muset bát, jestli příště panel na střeše vůbec bude.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.10.2012 20:37
od Jan Alex Dvořák
Zdravím vás všechny,kdo se zajímá jak vyrobit elektřinu a jiné zajímavosti.Před časem mě napadla myšlenka,jak neodebírat elektřinu ze společnosti ,která je u nás na trhu.Bylo to kvůli tomu ,že jsem se nepohodl,kvůli jedné záležitosti,při placení elektřiny.Hned mi blesklo hlavou,že si elektrický proud vyrobím sám a při nejmenším budu odebírat potřebné minimum.A protože mám stále nejaké nápady,hned jsem začal uvažovat ,jak na to.Četl jsem na těchto stránkách několik příspěvků o výrobě elektřiny za použití turbíny a páry ,která je ohřívaná kotlem nebo např. krbem.Také jsem se dozvěděl o velkém opotřebení dílů a malé životnosti.Nebýt těchto informací,dělal bych to samé jako jeden z mnoha.Napadl mě jiný systém,žádná turbína,žádné lopatky a tudíž žádné velké opotřebení.Nyní mám dům poháněný vlastní elektřinou 20 hodin denně a stálým výkonem 7,5KW.Celý systém je velký jako lednice a je velmi tichý.Promiňte ,že vám všem nemohu zdělit více informací ,ale zahájil jsem prodej tohoto nápadu pro významnou společnost v zahraničí.Chtěl jsem si tento nápad patentovat ,ale neudělám to.Lépe budu odměněn právě touto největší společností,Děkuji vám tímto za vaše články a snahu změnit svět,J.A.Dvořák :hand

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.10.2012 20:44
od Fabulous
A já ti panáčku zatepla uděluji BAN za klamavou reklamu a snahu o vlastní obohacení.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.10.2012 20:46
od sroub
My se nesnažíme změnit svět.
Svět se mění, a my na to chcem bejt připravený :D

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 02.11.2012 13:33
od muzzleloader
Optam se v praci,jestli by nebyla moznost odkoupit nejake solarni moduly.Delam to uz cca 5 let a ty ceny v kramech u nas me fascinujou :-(

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 02.11.2012 16:05
od Kolapsnik jr.
muzes to trochu rozvest co je to za zdroj? vyroba, vystavni kousky, sol-elektrarnik projekt zbytky?
jak se psalo uz v jinem vlakne - dobry kauf jsou casto zrusene/predimenzovane projekty u nas i v zahranici, nechci zavadet hyenna nalady, ale takova hlubsi krize v ESP kdy bude stat muset osekat vykup ceny - a banka/investor to polozi, panely do frcu apod.. dalsi moznost je to pachat sam a z lepsich plechu, ale pracne (plus riziko spedice znici krystale) a mozna ten cinsky delnik na xy generaci vyrob linky ma lepsi kvalita-cenu takze to dnes nema smysl diy..

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 02.11.2012 16:16
od muzzleloader
Je to klasika PV technologie.Delame s ramovymi i sklenenymi moduly.Sklenene jsou na prd,tezke,male,krehke,ale maji nejmensi vykyvy vykonu.Nejcasteji pouzivame ty ramove ve watazich od 180w do 250w.Stare technologie meli velke vykyvy a potrebovali slunecni paprsky.Dnes staci svetlo,takze i v zime,je cca 80% vykonu,spis vice.Da se na to v noci svitit halogenem a dava to taky,ale vyhodnost posudte kazdy sam :-).Nebylo by to z rusenych projektu,protoze takove nedelame,ale daji se treba odkoupit skrabnute,coz vubec nevadi.Vyrazuji se jen kvuli zaruce.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 02.11.2012 16:43
od dracekvo
Tak to by mě zajímal konkrétní typ panelu, když to dává v zimě 80%

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 02.11.2012 17:42
od Kolapsnik jr.
ok takze vyrazene, vymetove, zbytky, ..
aneb vecna otazka kdo zkontroluje kontrolora, ze je to opravdu jen skrabanec-kosmetika? :mrgreen:
kdyz budes mit vice info (typ/parametry, mnozstvi k odberu, cena, ..)
zkus zalozit vlakno v prodejni sekci fora mozna..

?Jen konkretne k skrabancum - ma to nejaky vliv casem na funkci rostlinare?
vitr-vibrace/mrazy/ledy/kroupy a ze skrabance je po xletech prasklina?
jevhodne to misto napatlat necim na renovaci skla apod?

?neprimo naznacujes, ze vyrazujete i z jinych duvodu, napr. blbej spoj-pajeni nejde to uz rozebrat?
?nerekl jsi zda je to vyrobni podnik nebo instalace/distributor?

ps ~32% to sou uz koncentratory to je jine pouziti nez placatej panel na stenu/strechu a zapomenout..

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 02.11.2012 17:43
od EBE
Nemci sú hrdý na zisk 22 % s novou technológiou premeny..nasa taktiež max. 28? - 32% všetko nad 80% je star-wars ;) alebo black project

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 02.11.2012 18:17
od muzzleloader
Konkretni typy ti nereknu,jen firmy.Yingli solar,Silikon Solar,Solartech,atd.Jedine bych ti mohl ofotit v pondeli stitky,ikdyz nevim jestli ti to neco rekne,ted totiz delame jen opravy a ty moduly co tam jsou polozene,jsou cca 5 let stare.Jaky myslis,ze je v zime vykon?50%? To by se tem menicum asi moc nelibilo.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 02.11.2012 18:21
od Fabulous
On myslel 80% nominálního výkonu panelu oproti letu. Upřímně tomu nevěřím. Dle tabulek starších panelu to v zime dává stěží 10% (leden-únor).

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 02.11.2012 18:29
od muzzleloader
Ted vubec netusim o cem je rec?28% ceho?Dejme tomu ze treba sklenene moduly o watazi 75w dokazou v zime produkovat cca 55w i pod deset cm snehu.Zkouseli jsme to.Nejen,ze to bylo udavano vyrobcem.Samozrejme volne napadaneho.Kazdopadne se tu resi energie v PA a nevim kdo bude resit nejake to % vic nebo min.

Ty vyrazene jsou treba s promacklym ramem,coz nevadi vubec,skrabanec na plexi nevadi,pokud to neni vylozene rejha.Je pod tim jeste bezpecnostni folie.Moduly unesou vahu 170kg,to je vyzkouseno a nebyli vypozorovany,zadne zmeny vykonu,nebo vzhledu.Samozrejme,ze je to zdroj energie znacne ztratovej,uz kvuli stridani dne a noci.Doufam,ze porad resite par modulu a ne stavbu celeho pole?

Edit: mezitim napsal Fabik.10% vykonu v zime,oproti letu?To je co za technologii.Do takoveho lseftu by snad nikdo nesel.Muzu se plest,nejsem elektrikar,ale byl jsem nekolikrat pritomen jednani tech,co neresi 1000 nebo 1000000 euro kdyz se probiral projekt a pochvalovali si jak to v zime jede krasne.Tak nevim,ovsem 100% to nevim,nemam patent na rozum.Jen to delam po cele evrope uz dost dlouho.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 30.11.2012 15:38
od Dan.te
Zdravím! Nedávno jsem narazil na tento článek Elektrický generátor na moč představen na mezinárodní výstavě a tak by mě zajímalo a rád bych se technicky zběhlejších rozpadlíků zeptal, zda je to reálně a dlouhodobě funkční a pokud ano, jak složité/jednoduché by bylo to postavit?
Na obrázku v článku to vypadá velice jednoduše. Už jsem dumal nad přestavbou elektrocentrály na dřevoplyn, ale tohle by bylo elegantnější ... dát si dvě :beer a pak šest hodin svítit :lol:

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 30.11.2012 16:26
od Hdm
pokud vím tak elektrolýza( pokud tedy elektrolytická buňka dělá to samé) je energeticky dost náročná takže pokud by to mělo vyrobit samo dost energie na elektrolýzu a dávat i něco bokem tak to je něco o co se již delší dobu pokouším. Bohužel mě se nedaří vyrobit dostatek vodíku, aby byl stálý tlak a stálý plamen, spíše to "prská". Co jsem načetl, tak se dělají pokusy se změnou frekvence elektriky co do toho jde, aby to molekuly spíše roztlouklo než elektrolyticky roztrhlo, ale jak jsou úspěšní nevím.
Myslím, že pro každého kutila by bylo snazší vyrobit si doma kotel na páru a tou roztáčet vrtule turbíny napojené na alternátor. Něco na způsob parostroje.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 30.11.2012 17:01
od dracekvo
Pokud by to mělo vyrobit samo dost energie na elektrolýzu a dávat i něco bokem tak by to bylo perpetum mobile se ziskem a všichni víme jak to s těmahle zázrakama je.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 30.11.2012 19:28
od Hdm
Nemáš tak úplně pravdu. Perpetum mobile totiž funguje bez dodané energie stále, ale to není tento případ. Tady se jako vstupní energie dodává voda/moč + vzduch co je kolem. Motor v autě ti taky poběží pořád dokud budeš dolévat benzín. Samozřejmě mě je jasné, že je v tomto "oboru" spoustu podvodů, proto ale nechci dopředu odsuzovat vše na první pohled.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.02.2013 10:01
od Joule
Dobý den. Rád by jsem se zeptal jestli mi nemůžete pomoct. Dělám diplomovou práci a potřeboval bych vědět jaká zařízení mohu použít pro výrobu elektrické energie z biomasy. Jedná se o ostrovní systém který má vyrábět max 2kW, 5kW a 10kW.

Děkuji za příspěvek

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.02.2013 11:39
od dracekvo
Hdm píše:Nemáš tak úplně pravdu. Perpetum mobile totiž funguje bez dodané energie stále, ale to není tento případ. Tady se jako vstupní energie dodává voda/moč + vzduch co je kolem. Motor v autě ti taky poběží pořád dokud budeš dolévat benzín. Samozřejmě mě je jasné, že je v tomto "oboru" spoustu podvodů, proto ale nechci dopředu odsuzovat vše na první pohled.


Myslím, že si pleteš fyzikální pojmy. Vzduch a moč nedodávají energii, pouze vstupují do procesu. Energie se dodává právě tou elektřinou, kterou se provádí elektrolíza. A pokud bych zístal více energie než dodám, tak mám perpetum mobile. Viz. definice na wikipedii.
Jenže elektrolíza je silně enegeticky náročná a ať si lidé u pramene a podobných forech píšou co chtějí, vždy na tom spíš proděláte, než získáte.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.02.2013 12:31
od Hdm
tak tady se asi neshodneme.
Pokud vstupuje do procesu i voda H2O a ta je roztržena na H a O2 vznikne silně výbušná směs a to už je schopno energii dodat. Ano dodám energii elektrickou na roztžení molekul, ale vzápětí mám k dispozici energii z prvků z roztržených molekul. Ty prvky stačí třeba zapálit a využít například k pohonu parostroje a přes alternátor zpět vyrábět el. energii.
Teď už jde je o to zda dodaná energie do celého procesu je nebo není větší než vyrobená a o tom to celém je.
Ti Indové (nebo kdo to je) tvrdí že se to energeticky platí. Já to prakticky nikdy nedokázal proto to netvrdím.

Analogicky na co jezdí auto? Na benzín který do procesu "jen" vstupuje společně se vzduchem nebo na elektřinu, kterou tam energii dodáváš na odstartování chemické reakce?

to JOULE: Už jsem to tu psal parní stroj je vyzkoušený a funguje. Záleží jak velký postavíš podle toho ti bude dodávat výkon. Trochu si zagoogli a zjistíš, že dnešní parostroje už jsou výkonově jinde než ty klasické. U nových se používá místo různých mechanických pohybů pro roztočení setrváku obyčejná turbína (lopatky v trubce, které tlak páry otáčí). Tam můžeš topit čím chceš stačí, aby ti to přivedlo vodu do varu.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.02.2013 13:07
od dracekvo
To ano, teď už se schodnem.
Reagoval sem na tu větu že energii dodává moč a vzduch.
Dobrý nechci se hádat. Jen sem chtěl, až si to tu přečte někdo znalejší, aby nás neměl za úplný lamy.

Edit:
abych to vysvětlil. Bavíme se tu o přístroji jako celku a u toho jde o vstupní energii a výstupní energii. Ten rozklad moči je tam jen jako jakýsi chemický prenašeč energie, ale sama o sobě moč do tohoto procesu žádnou energii nevlkádá.
Pokud tu řešíš benzín. Tak benzín obsahuje chemickou energii, kterou zapálením poměrně jednoduše uvolníme. To jsou dva odlišné principy a nelze je tu motat dohromady.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.02.2013 14:04
od Hdm
dracekvo píše:
Reagoval sem na tu větu že energii dodává moč a vzduch.


Máš pravdu tady jsem to špatně napsal.

Kdyby jsme se někdy někde potkali docela rád by jsem s tebou hodil řeč na toto téma. Je těžké potkat někoho jako ty kdo konstruktivně oponuje. :yes Většinou se setkávám pouze s reakcemi typu, že to je blbost a nejde to, ale žádný argument neslyším.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.02.2013 16:42
od dracekvo
No ti k tomu moc nepovím, používám pouze vědomosti co sem pochytil na ZŠ :) Jinak se o to aktivně nezajímám.
Ale tak třeba někdy na nějakém srazu.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.02.2013 16:54
od Kolapsnik jr.
Joule> Specifikuj co presne te zajima, kotle na stepku co vyrabeji i proud se bezne prodavaji nejaky cas i v cca techto spis vyssich vykonech. Ale v bioplynech tak jednoduche to "bohuzel" neni, pro tyhle male vykony co pozadujes se zatim nic co by se dalo koupit v obchodaku nedela, nejmensi bioplynky zacinaji nekde na velikosti stredne veky farmy, tj. desitky/stovky kW (cogen el. + teplo/vytapeni). Lze zapatrat, mozna uz neco je, na kazdy pad v poslednich letech take par demo projektiku o malem vykonu po svete vzniklo, da se to najit.. plnou dokumentaci nejspis necekej.. ps samozrejme neni problem si to spachat "na prasaka ci na kolene", ala indicka vesnice (hazet to jen do jednoho cihloveho tanku zapustenem v zemi, methan bez nejakeho velkeho cisteni cpat do generatoru apod.), ale exploze ci kontaminace je jaksi "v cene"..

50kW v NZ na cca 7k m3 http://www.niwa.co.nz/energy/projects/b ... -pig-farms
nebo tento system s vysokou integraci, vymenikem z tepla chladi mleko atd.
http://www.stuff.co.nz/business/farming ... n-effluent
=> spis jde vzdy o tu kombinaci jak se zbavit odpadu (kejda), no a kdyz uz zacnes separovat na sucho, tak mas skoro pul vybaveni na bioplyn, plus vyhody (el., teplo, ..) nikoliv jen vyrobu el. to pak nema smysl/ani navratnost..

domaci topeni/sviceni/chlazeni system od 6m3 z PRC Puxin Biogas http://en.wikipedia.org/wiki/Puxin_Biogas
video ukazujici plovouci princip vyrovnavani hladin, konstrukce: http://puxinkj.oinsite1.cn/_d270152306.htm
vid 50min betonaze, pouziti bedneni kitu: http://puxinkj.oinsite1.cn/_d269998420.htm
vid dalsi (maly 1faz generatorek, velkohogsolarfarma): http://v.youku.com/v_show/id_XMTUwMjQ2Mjg4.html
maj tam i dalsi aplikace - nejaky termo solar sytem na septik biogas (UASB)
+spoustu blogu/webu z instalaci puxinu (US/EU) chtelo by to dohledat jak funguje pocase
napr. zde jeste vylepsily pridanim na dno vertikalni dutych hurdisek pro kolonizaci bakterii a temp most
http://solarcities.blogspot.cz/2012/04/ ... power.html
recyklace 1k L IBC tanku na vodu od tehoz autora - domaci bioplynka s termosolar prihrevem pro stredoevropske klima, vejde se na balkon-terasu, zuzitkovani domacich zbytku a odpadni oteplene sede vody atd. pro vareni ci generator, tip: dulezity kuch. odpad predem nadrtit (napr. "Insinkerator Evolution 100"), pote sajrajtkem bud lze rovnou zalit zahon a lehce zamulc, nebo hodit do bioplynky..
http://solarcities.blogspot.cz/search?u ... inate=true
ponny biopower pekny pruvodce diy bioplynkou, tip: v kuchyni ma pruhledny vodni probublavac proti zpetnemu zazehu
http://www.youtube.com/watch?v=W2SMQGUuY3g
+ tip: rozsrmedlat vrtacko-michackou ci jinou zahr. kverdlackou nez se vpusti na dno digesteru, napr. punjabansti padlici tam maji kejdo kliku: http://www.youtube.com/watch?v=E0CYZ-WUfjI

princip puxinu adaptovan? v mensim meritku (plovak uvnitr barelu) para-spanelaky
http://www.youtube.com/watch?v=sTIMqYJBqRk

edit: ultimativni PA bioplyn setup - samodomo Dr. Khan-pakistan, genset ze stareho auta 4valce
(poznate co to e?), el. generator stary cinsky.. http://www.youtube.com/watch?v=5lQWiVhjSvo
+nekolik spotrebnich generatoru s prid. kitem na tri paliva (benzin, lp, bioplyn) a ztiseni/odvetrani v budce
http://www.youtube.com/watch?v=3GE_qqRMWN8
(tip z poddiskuzi zeleznou vatu do bioplyn filtru)

schema pro el. gen. potreba jeste odsirit, vodik pryc, .. tamtez odkaz biostorage
http://puxinkj.oinsite1.cn/_d274975468.htm
Obrázek


ps zase na to pohlizej tak ze 1+1=2, cili pokud to nedodas zpet na pole, ale vytopis s tim priblble obydli nahe opice (konvencni patrovej pruvanovej barak) a projezdis na dalnici ve V8 nebo v traktoru ci strojich pro pridruzenou vyrobu (export abys mohl zas import od nekoho jineho), tak to proste na tom lokalnim poli bude chybet, kdyz ne tobe (pochybuji eroze u nas uz slusna), tak urcite lidem co na to pole prijdou po tobe (deti, vnuci, )..

ale pravda je, ze posledni AUT/DE zemedelstvi trend je urcity kompromis, 3v1 mix: vybehu a pruchoziho venkovne + kryteho ustajeni, pak se k tomu prida bioplynka, robosenik/silaz, robodojic, cca stovku/y zvirat zvladne jedna rodina (mozna jen 1-2lidi) diky hitek, mensi problemek, ze inve$ticne je to zcela mimo CZ realitu, vypada to jako neco mezi novym autoservisem a laboratori s terrariem.. :mrgreen:

ps vesmir neni nastaven na to, aby se pochybne existence typu nahe opice lehce dostavali na dalsi vyssi kvalitativni stupen, proto to dnesni plateau nebo stagnace (od cca 1970), bud se odpichneme dal k fuzi a tezeni jinych svetu/mezihvezd prostoru nebo pojdem na zplundrovanou vlastni planetu a neschopnost se ucit od prirody, to druhe zda se vitezi, moc casu neni asi tak do 2020-2030 zmenit celou svetou infrastrukturu, k tomu mysleni 7-9mld. jedincu, hodne stesti :twisted:

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.02.2013 23:33
od urbanwarrior
doporučuji se obrátit s dotazy na fu Tedom, nejstarší to pokusníky na téma spalování a kogenerace plynu:
http://kogenerace.tedom.com/

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2013 0:56
od Kolapsnik jr.
No to uz je prave trochu mimo rank tematu "domaci"- krome 7kW lpg/ng az nejmensi model pro bio maj Tedom Micro T30, coz je 28kW el. proud vystup + jeste tepelny, katalyzator, vazito pres 1t, vyvoz hlavne Nemecko, kde maji ten sileny boom s dotovanejma bioplynkama monokulturni kukurici, takze cena pristroje bude asi taky patricne libova..

ps na nemecky tv je komicky dokument, jak tam schvalne zapoujuji treba nekolik desitek techto malych vedle sebe pro co nejvetsi vyvar dotacni, misto jedne velke prumyslove a levnejsi..

ceny u mensich vykonu az 3x, cili 1200 euro/1 kWe => cca necely milion za ten 28kW Micro T30
http://www.nazeleno.cz/energie/energeti ... ednou.aspx

edit> jinak tam rikaji o budoucim Viessmann domacim sterlingu a uz je nyni zrejme venku, 1 kWel + 5,7 kWth, 125kg, cena eulidovych EUR16k, no ale je to prvni mikrosterling na trhu, takze gratulace ano.. "Flüssiggas nach EN 437 geprüft und zugelassen" cili LPG nikoliv bioplyn, cenu nasadili teda ostre vysoko oproti vetsimu Tedom 7kWel za stejnou sumu, no je to aspon o dost kompaktnejsi a tiche..
http://www.viessmann.de/de/ein-_zweifam ... o-kwk.html
http://www.youtube.com/watch?v=lw9C9_HPE7s

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 15.05.2013 12:14
od Maximus
Osobně už dlouho sleduji projekty parních strojů pana Petra Šedého a je zde docela patrná pěkná evoluce:
http://petrsedyabcd.blog.cz/

Má někdo praktické zkušenosti ze zdejších "rozpadlíků" s těmito parními stroji či spíše "strojky"?

Osobně by se mi to líbilo jako alternativní elektrocentrála do domu - v zimě, kdy solární články mají nejmenší efektivitu, bude nejvíce v činnosti kotel i sporák na dřevo, takže páry by byl dostatek.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 24.06.2013 15:07
od Fabulous
Na trhu je množství laciných elektrocentrál bez stabilizace proudu (AVR). Nemáte někdo tip na výrobu nebo zakoupení externího stabilizátoru 1-2 kW?

Laciné centrály s AVR samozřejmě také existují, ale z mé zkušenosti (dovozce) není jejich spolehlivost pro Rozpadlíka optimální. Kdežto klasická jednoduchá čínská 2kW centrála s motorem Linhai (např.) jen jede a jede... Ale nelze na ní beze strachu napojit elektroniku. :(

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 24.06.2013 15:20
od cipis
Technická - to je stabilizace napětí, ne proudu ;-)
Jinak teď o víkendu jsme s klukama trápili nějakou levnou centrálu z Glóbusu a krom x halogenů na tom byl Mikrotik s wifinou, dvě IP kamery a notes. A zatím to všechno přežilo.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 24.06.2013 15:31
od MrPorter
Obecnější otázka - řešili jste už někdo zakomponování záložního zdroje elektřiny přímo do projektu novostavby RD? Nějaké tipy a triky, na co si dát pozor a jak to architektům ulehčit? Nejde mi o nějakou výraznější soběstačnost celého domu na týdny a měsíce, spíš něco na překlenutí několikadenních výpadků, hlavně kvůli teplu a přečerpávané kanalizaci.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 24.06.2013 16:52
od bivoj
Když už zakomponovávat záložní zdroj přímo do projektu, asi bych počítal s něčím kvalitnějším. Např. http://www.elektrocentralyplus.cz/naftove-trifazove-elektrocentraly/kipor-kde30sta3#!technicke nebo něco obdobného. Samozřejmě že cena, zastavbové rozměry i hmotnost takovýchto centrál už přímo vyžadují počítat s nimi hned od začátku výstavby.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 25.06.2013 6:27
od dracekvo
U nás se zapíná záložní zdroj klasicky. Někdo musí přijít schodit hlavní jistič (kdyby nahodili elektriku a aby člověk nedodával i sousedům), povypínat jističe u nepotřebných zařízení, nahodit jistič u centrály a začít svítit.
+ ještě žárovka napojená před hlavním jističem pro signaliaci, že už zapli proud.

Pokud by ti to takto stačilo, tak by neměl být problém. Stačí přidat jeden hlavní jistič navíc a 3f zásuvku pro připojení centrály. Přece jen bys jí třeba chtěl občas použit jinde, tak ať tam není natvrdo přidrátovaná.

Jen se musí dávat pozor, aby se nikdy centrála nepotkala ze sítí.

Automatické zapínání zálohy už je cenově trošku jinde.

bivoj: :twisted: trošku megalomanské

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 25.06.2013 8:07
od bivoj
2 dracekvo - skoro veškerou tuto činnost co jsi popsal zvládá např. toto (http://www.elektrocentralyplus.cz/prislusenstvi-kipor/ats-3-automaticky-prepinac)
Automaticky přepínač, který v případě výpadku dodávky proudu ze sítě automaticky přepne na záložní elektrocentrálu, kterou zároveň nastartuje. Po obnovení dodávky el. energie ze sítě automaticky vypne elektrocentrálu a přepne na dodávku el. energie ze sítě.


Je pravda, že toto řešení (společně s tou centrálou co jsem postoval v příspěvku výše) je trošku někde jinde, než jen malá záloha "na svícení", ale pokud někdo řeší naprosto nový projekt (dům), tak ta částka není až tak astronomická. Samozřejmě, je to trochu mimo možnosti a obvyklé (úsporné) myšlení většiny rozpadlíků, ale rozhodně to stojí za zvážení. Zvláště pokud má člověk v objektu elektrické zařízení, jejichž výpadek by mohl mít neblahý dopad (kotel s čerpadlem, studnu s čerpadlem, zásoby ve velkém mrazáku, atp.)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 25.06.2013 9:42
od MrPorter
No, já jsem fakt myslel spíš něco menšího. Čtvrt milionu je i v rámci novýho domu pořád moc velká částka, to by se to muselo využívat pomalu nonstop. Tady jde opravdu jen o to, aby člověk nezůstal nahranej když přestane jít proud (zmiňovaný kotel, odpad, mrazák), a aby se až po dokončení staby neřešilo kam to teda zasekat. Automatickej start by na tohle byl taky celkem overkill.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 25.06.2013 10:44
od odpadlik
Podle mě je pro rodinný dům (4-6 osob) 19kW zbytečně moc, pokud s elektřinou nechcete topit (což nedává moc smysl vyrobit dieselem elektřinu a pak s ní topit, topení(záložní) je lepší na dřevo), navíc: kolik to asi spotřebuje nafty? => pro rozpadlíka dost nepraktické.
Pokud něco takového, tak:
http://www.elektrocentralyplus.cz/nafto ... 00t3---ats
3 fáze, 5.5kW, automatický start
na světlo(15x20W), elektroniku(200W), nářadí(1000W), chladničku to musí stačit.

Nejdříve je třeba se zaměřit na úsporu spotřeby, tak jako majitel ostrovního domu:
viewtopic.php?f=34&t=1592&hilit=ostrovn%C3%AD+d%C5%AFm

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 25.06.2013 13:10
od Maximus
Při stavbě a zařizování nového domu/velké rekonstrukci je potřeba primárně snížit spotřebu elekřiny/ plynu a maximálně omezit závislost na těchto zdrojích.
Co nedokáži solidně nahradit alternativními zdroji (sporák na dřevo, fotovoltaika, chladný sklep), tak teprve pak řeším generátorem.

Osobně mi příjde jako dostatečný zdroj elektřiny malá invertorová elektocentrála se jmen.výkonem 1,6 - 2,0 kW.
Na dobití akumulátorů FV systému při špatném počasí stačí, lze připojit většinu běžného el. nářadí, využít pro napuštění nádrží a manželce to pračku taky utáhne.

Nouzově lze takovou malou elektocentráu řešit i to čerpadlo ústředního topení (kvůli ledničce se spotřebou 0,5 - 0,7 kWh a pár čerpadlům s malým odběrem spínat "malou ektrárnu" s výkonem 5 kW+ mi příjde dost zbytečné, ale to musí holt řešit lidé, co mermomocí chtěli mít doma jenom elegantní měděné trubičky :roll:.

Opravdu mobilní řešení má výhodu i v možnosti si takovou centrálu odnést někam, kde potřebuji pracovat s el. nářadím a není možnost si proud dotáhnou ze sítě (v hardcore PA době nelze moc očekávat), případně při nutnosti opustit svoje refugium je ještě docela reálná možnost si evakuovat i +- 22 kg těžkou elektrocentrálu. Zato 170 - 250 kg těžká elektocentrála se bude muset v tomto případě pravděpodobně odepsat, navíc si asi přenášení takové váhy člověk rozmislí i v "lehkých" dobách.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 25.06.2013 13:13
od Fabulous
Když je člověk "škrt", vystačí i s 1kW centrálou. Mě na rodinný "minidomek" bohatě vystačí 2kW. Na problém autostartu jsem už narazil (a zavrhl). Nejlevnější vhodná centrála 2kW je za 30 tis. a modul autostartu za dalších 30t. To se mi zdá nepřiměřené.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 25.06.2013 13:16
od bivoj
Tak je to vždy o tom, co vše chci zálohovat. Pokud jen na nějaké to svícení a drobné ruční nářadí, tak 5kW stačí. Pokud by se však uvažovalo o náročnějších podmínkách (záloha dílničky, tj. třeba svářečka, kompresor, soustruh atp., tak volit pochopitelně výkonnější centrálu. Ona výhoda silnější (např. té 19kW) centrály je hlavně v tom, že může napájet těch 5kW (a tím jede na 25% výkonu - a nežere pochopitelně tolik, jako když jede naplno) a ještě je dostatečná rezerva pro nouzové případy (prodlužka k sousedům za úplatu, apod. ;)

Jako nouzovou či mobilní bych volil benzínovou (třeba: http://www.abstore.cz/elektrocentrala-benzinova-heron-5500w-13hp-pro-svarovani) 5kW/230V jednofázovou. Svářečku nebo invertor (230V) utáhne a ruční nářadí též. Má i 12V/8A pro specifické použití.

2 Fabik - 2.3kW se dá (celkem kvalitní) sehnat i kolem 10.000 - např.:http://www.abstore.cz/elektrocentrala-benzinova-heron-2300w-55hp

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 25.06.2013 14:56
od odpadlik
Souhlasím s Maximusem

Ideální je řešit vytápění, teplou vodu a vaření dřevem (nebo alespoň jeho zálohu)
Na uchování potravin sklep
Na světlo a nářadí ostrovní systém FVE+aku+měnič na 1-2kW
A k tomu pak stačí téměř jakákoliv centrála třeba i ta nejmenší benzínová 1-fázová 650W,
ačkoliv nějaká 2kW je lepší.
Je to i finančně nejdostupnější.

Tím mým tipem jsem chtěl jen upravit původní plán na 19kW centrálu.

Podle mě stejně centrála je spíš jen krátkodobé řešení - nebo jako výpomoc FVE v zimě.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.06.2013 10:25
od DeadMan
V tomhle tom se vůbec neorientuju jen vím, že nepotřebuju na záložní zdroj provozovat to Las Vegas co je doma :mrgreen: ovšem na dobití vysílačky, akumulátorů (tužkové), noťase atd. by se něco hodilo a tak se ptám bude tohle stačit a utáhne to při jednom dobíjení vše najednou?

http://breva.cz/165-dvoutaktni-generato ... 0-dc-.html

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.06.2013 11:36
od odpadlik
To je ta klasika - nejmenší a nejlevnější co jde koupit (stejná se prodává pod různými značkami)
650W na dobíjení teoreticky stačí (notebook 90W, to ostatní méně), ale tato centrála nemá AVR(automatickou regulaci napětí), takže s ní není možné elektroniku bezpečně napájet.
Podle mě je tato elektrocentrála vhodná jako doplněk ostrovního FVE systému nebo jako nouzovka na svícení + slabší el nářadí (cca 400W)

Nejlevnější elektrocentrály s AVR:
6291Kč 2kW http://www.elektrocentralyplus.cz/benzi ... ks-sh-2200
5490Kč 2kW http://www.eva.cz/zbozi/67153/elektroce ... 2200w-avr/
a dokonce
3222Kč 850W http://www.noto.cz/dilna-naradi/elektro ... artix.html
ovšem neznám kvalitu těchto centrál.

Více o výběru elektrocentrály zde:
http://www.elektrocentralyplus.cz/clank ... ocentralu/

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.06.2013 13:49
od dracekvo
Já teda nevím, co je vždy myšleno citlivou elektronikou, ale když to vemu do důsledku, tak třeba zdroj pro notebook (a většina moderních napaječů) je spínaný zdroj a ten jede na cokoliv, od střídavého napětí, přes stejnosměrné až po různé tvarované obdélníky a pily. Dále jsou většinou stavěné na napětí od 120V do 250V (záleží na konkrétním kusu a kvalitě kondenzátorů uvnitř).
Takže si troufám tvrdit, že po napojení na centrálku bez AVR musí notebook fungovat naprosto normálně.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.06.2013 15:47
od DeadMan
Možná by to pro výrobce tohoto generátoru znělo divně, ale já nepotřebuju aby na to něco jelo "on line" bude mi bohatě stačit když tím nabiju to co potřebuju a pak jedu na baterky ;)

Takže pokud to dobře chápu tak pro mé účely by to mělo být naprosto dostačující :yes

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.06.2013 19:39
od odpadlik
Tak jsem se díval a notebook i nabíječka mobilu mají požadavek 100-240V, takže by opravdu stabilní napětí nepotřebovaly. To AVR se asi hodí snad jen pro zářivky.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.06.2013 20:38
od Fabulous
Ad: levné centrály.
Výše uváděné centrály 650/850W v cenovce cca 3000 Kč moje firma importovala. Nákupní cena byla EXW Taizhou, Čína cca 25 - 29 USD. Což znamená, že výrobní cena byla okolo 7-10 USD. Myslíte si, že kvalitní výrobek uděláte za 200 Kč? Na běžné použití tato centrála kupodivu stačí a byla i za určitých podmínek relativně spolehlivá. Ale Rozpadlík neužívá věci "běžně", ale poněkud nad rámec původně zamýšleného účelu a použití. A protože levné čínské centrály (a i cokoliv jiného) mají gumové prvky z lisované tmy, jak s oblibou říkají moji zaměstnanci a jejich životnost se počítá v jednotkách měsíců, tak levná centrála bez zásadní rekonstrukce a výměny gumových částí je cestou do pekel. O kvalitě a sofistikovanosti čínských AVR modulů mám také pochyby. Jednou jsme nakoupili paletu "skvělých" zaplastovaných agregátů plných elektroniky. Rozbily se v záruce skoro všechny…

Proto hledám jednoduchou 2kW centrálu, nejlépe s motorem Linhai a jednoduchým alternátorem, který nějak dovybavím regulací. O Linhaiích vím, že jsou extrémně spolehlivé (také jsme je importovali) a dokonce je můžete za desetinásobek ceny koupit s nálepkou Yamaha :? . Nebo se zblázním a koupím originál Hondu (také vyráběnou v Číně) ;)

Ad: regulace a přepětí.
Měl jsem objekt kanceláří, který cca 2 roky běžel jen na centrály. Povětšinou bylo vše OK, ale pravidelně jsme měnili spálené zdroje tiskáren, notebooků, odpálili jsme dvě nástěnné klimy, atd. Prostě bez regulace to rozhodně není ono ;) Kupodivu, těm zmíněným zářivkám to bylo úplně jedno :)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.06.2013 21:18
od odpadlik
Díky Fabulous
není nad praktické zkušenosti
těm nákupním cenám se skoro nechce věřit :shock:

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 27.06.2013 15:24
od tururu
Zdarec,
sám se chystám koupit vojenskou 3f 4kW centrálu. Běžné domy si asi vystačí s 1f, ale u mě je to tak, že všechny motory konající skutečnou práci jsou 3f. Na složitý, drahý a při problému neopravitelný měnič se spoléhat nehci. Tyto centrály mají jednoduchý 2T motory. Jejich jednoduchost je ovšem narozdíl od 4T neumožňuje nouzový provoz na dřevoplyn.

Fabulous zmínil přání na regulaci/stabilizaci výstupu levných generátorů.
Zatím bohužel doma žádný nemám a netuším, co je uvnitř. Kdyby se do toho chtělo někomu vrtat, můžem se podívat, zda to bude v mých schopnostech.
Taky bude potřeba na tom něco odměřit, což by mohl být problém (nemám plnohodnotný osciloskop, ale s trochou improvizace by to snad dopadlo). Bude potřeba zjistit, jesli připojená zařízení ohrožuje např. dlouhodobé přepětí při malé zátěži nebo třeba vznikající šličky při odpojování větší zátěže.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 27.06.2013 15:47
od dracekvo
U vojenskej centrál pozor. Většina z nich nikdy neběhala a je potřeba jí zajet tak jako nové auto. Stačí sehnat původní návod a držet se ho. Jinak se může zadřít.
Jinak pokud vím, tak tyhle žádnou stabilizaci nemají. Samotný modul AVR se nechá koupit, ale jak by to bylo s jeho zapojením, netuším.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 27.06.2013 22:49
od tururu
Měl jsem doma před pár lety jednu vojenskou, ale bez generátoru - jen motor a rozvodná skříň. V tom opravdu žádný regulátor nebyl. Jen reostat, pár výkonových odporů, budíků a tím to končilo. K tomuhle dodělat elektronický regulátor podobný (skoro stejný až na výstupní rozsah) jako u autoalternátoru nebude žádný velký problém. Bude však potřeba zkontrolovat odezvu na odpojení velké zátěže a tady by mohly vzniknout nepříjemnosti (ikdyž to samozřejmě bude lepší než bez regulátoru) s odchytem špiček.

Co se týká zabíhání dvoutaktů, tak pár už jich mám za sebou a jsem poučen. U jednoho jsem si blbec při GO nezkontroloval vůli kroužků a zakousl se mi ani né po kilometru jízdy. Jemný zásah pilníkem a bylo po problému. :)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 19.03.2014 16:46
od Galloway
http://www.elektrocentralyplus.cz/benzinove-trifazove-elektrocentraly/zipper-ste-3000#!technicke
Co říkáte na tuto centrálu, potřebuji aby mi utáhla čerpadlo ze studny, Nautilu a maximálně na nabití baterie telefonu, rádia, apod. Nehodlám na to svítit a provozovat něco trvale. Je to šunt? Doporučíte mi něco jiného ? Díky

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 20.03.2014 22:30
od Josef
I laciné elektrocentrály mají životnost řádu stovek motohodin (cca 200mth). Na denní načerpání vody vystačíte s dobou provozu do 0,3 až 0,5 hod. za den. Tj. i hodně mizerná čínská elektrocentrála vydrží nejméně 1,5 roku v takovém režimu. Levné elektrocentrály mají hliníkový válec, ve kterém běhá hliníkový píst jen na vrstvičce tvrdochromu. Dobře se to chladí a dokud je vrstva tvrdochromu souvislá, jede motor velmi dobře, s malou spotřebou benzínu i oleje. Jakmile se však na konci životnosti motoru tvrdá vrstva "prošoupe", končí motor svou životní pouť velmi rychle, v řádu desítek minut začne kouřit, zhltne olej a pak se přidře, což je v domácích podmínkách neopravitelné. Kdo chce něco lepšího, musí se poohlédnout po elektrocentrále "profesionální" jejíž motor má litinovou vložku válce, ale to bude cenově začínat nad 22tis. Motor s litinovou vložkou má tu výhodu, že i když je po čase silně vyběhaný, sice žere benzín i olej, je hlučný a těžko se startuje, ale když už chytne, přeci jen stále pojede.

Co je důležité:
Čas provozu elektrocentrály zbytečně neprodlužovat!! Např. zbytečně zdlouhavým dobíjením mobilu či jiných malých akumulátorků (rádio), kdy jede spalovací motor elektrocentrály takřka naprázdo. Když už elektrocentrála běží onu půlhodinku (kdy skutečně nezbytně nutně potřebujete střídavý proud pro pohon elektromotoru čerpadla či jiného výkonného spotřebiče), je potřeba její výkon co nejlépe a nejefektivněji využít. Proto je dobré z běžící elektrocentrály současně i intenzivně nabíjet nějaký větší olověný akumulátor. Proto je vhodná elektrocentrála, která takový "nabíjecí" výstup má (nebo do její zásuvky 230V/50Hz prostě připojíte klasickou výkonnější autonabíječku). A teprve z akumulátoru, tedy i když už bude elektrocentrála zastavená, následně (přes adaptéry, co se používají do zásuvky autozapalovače při provozu v autě) dobíjejte mobilní telefony a další spotřebiče. Tímto trikem naládujete do olověného akumulátoru za jedno čerpání vody třeba 8 až 12 Ah. To je dost na 4 hodinové svícení 8W LEDžárovkou, nabití mobilu i na rádio. S tím se dá existovat (i kdyby nebyl k dispozici žádný solární panel či nesvítilo slunce) a elektrocentrála může v klidu odpočívat a neopotřebovávat se.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 21.03.2014 13:59
od RAD
Galloway píše:http://www.elektrocentralyplus.cz/benzinove-trifazove-elektrocentraly/zipper-ste-3000#!technicke
Co říkáte na tuto centrálu, potřebuji aby mi utáhla čerpadlo ze studny, Nautilu a maximálně na nabití baterie telefonu, rádia, apod. Nehodlám na to svítit a provozovat něco trvale. Je to šunt? Doporučíte mi něco jiného ? Díky


Přemejšlel si nad klasickou litinovou pumpou ? Na rozdíl od centrály to je v podstatě nesmrtelný zařízení se kterým se dá naprosto bez problémů fungovat (vlastní zkušenost). Navíc jí po bazarech seženeš pod 1000kč . Na drobnou elektroniku pořiď panel, dnes už sou dost levný .
S takovým 80W kouskem (pod 4000kč ) budeš mít i přes zimu víc než dost energie na nabíjení článků svítilen , mobilů , napájení rádia a podobný DC hovadinky.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 21.03.2014 14:23
od Galloway
Klasická pumpa je řešení ale studnu mám na pozemku cca 50 metrů od domu a třeba v zimě je tahání vody v mrazech na prd, případně když je žena sama doma. Nebo existuje nějaká pumpa, kterou bych napumoval vodu ručně z domů, z místa kde mám "vodárnu" ?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 21.03.2014 15:41
od Hdm
Galloway píše:Nebo existuje nějaká pumpa, kterou bych napumoval vodu ručně z domů, z místa kde mám "vodárnu" ?

Pokud se vejdeš do malého převýšení (myslím max 8 metrů, nevím jistě) tak by jsem v tom problém neviděl. Před pumpu by jsem to vylepšil zpětnou klapkou a hotovo.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 21.03.2014 16:08
od RAD
Chápu že to není pohodlné tahat 50m kor pro ženskou . Já to spíš myslel jako zálohu pro případ rozpadu nebo výpadku elektřiny . Jak často máš výpadek ? 2-3x do roka ? Jako protiváhu k centrále si vem že jí třeba neutavíš na pumpování vody ale nejpozději za 10let ti zdechne měnič pro vyschlé kondenzátory. Spuchřej těsnění a kde co bude po své plánované životnosti.Máš tam přinejmenším 4 poruchové stroje (čerpadlo , motor , alternátor , měnič ). Nemluvě o nutnosti shánět benzín. O pumpě bych určitě uvažoval jako první . Pořád je to pohodlnější než stavět rumpál a tahat to kýblem. Pak dle chuti pro to pohodlí třeba tou centrálou doplnit pokud ti to za to vážně stojí.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 21.03.2014 20:09
od Galloway
Diky za rady, vypadek je tak max 3x rocne, asi to nejspise poresim tedy tou pumpou, prevyseni je v pohode je to skoro po rovine. Nevim do jakeho jineho vlakna to dat a tak se ptam jak s tou pumpou, to si proste do sklepa postavim tu litinovou klasiku ?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.03.2014 20:35
od Josef
Neznám sice uspořádání tvého pozemku, ale vzpomněl jsem si v této souvislosti na středověkou důlní mechaniku a na tzv. "mihadla" či obdobu "drátovodů" používaných dříve pro drážní návěstidla. Prostě mechanický pohon (pohyb) se pomocí dvou prostých cca 4mm silných drátů (či jednoho a protizávaží) dá vést desítky metrů daleko (a v tvém případě tedy pumpovat prakticky z tepla domova). Není to mrtvá věc, dodnes se to používá u některých větrných pump (Austrálie), kde nejsou příhodné podmínky a kde větrné kolo musí být na kopci, zatím co studna s pumpou je kvůli sací výšce dole v údolí.
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b7/Dr%C3%A1tovod,_Davle.jpg)
(http://rominov-svet.eu/galeria/p0000356.jpg)
(http://www.hornictvi.info/cteni/techcs/17.jpg)
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b6/Thumkuhlenthal.jpg/220px-Thumkuhlenthal.jpg)
(http://wandel.ca/oil/0520-104958.jpg)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.04.2014 11:11
od Maximus
Tak jsem dneska poptával životnost invertorových elektrocentrál Kipor (vyrobeno v Číně)- projektovaná životnost 5000 mth a záruka je ale jen na 1000 mth/2 roky.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.04.2014 11:26
od Fabulous
Jedna nám živila dva roky firmu. Cpali jsme do ní mnoho peněz za opravy. Záruka prakticky neexistovala. Prostě levná, ale draze prodávaná čína.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.04.2014 12:52
od Maximus
Životnost originálu Honda (údajně výroba Belgie) je dle prodejce neoficiálně udávána 4000 mth, nicméně motohodiny se nepočítají do 5 leté záruky a jsou dobře servisované kusy, které mají za sebou zcela jistě víc než byl plánovaný počet mth. Nicméně někdo si na netu stejnak stěžoval, že mu reklamaci neuznali kvůli nadměrnému opotřebení.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.04.2014 13:23
od RAD
co ty staré vojenské co prodávají v armyshopech za pár šupů ?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.04.2014 13:39
od Maximus
Jelikož jsem požadoval schopnost napájení jemné elektroniky, tak jsem tyto staré elektrocentrály neřešil.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.04.2014 15:20
od RAD
Možnost doplnit starou centrálu moderním měničem či online UPS nepřipadá v úvahu ?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.04.2014 19:29
od Maximus
Na elektrocentrálu mám požadavek, aby byla kompaktní a jednoduše mobilní, což stará vojenská elektrocentrála prostě bohužel není.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.04.2014 21:16
od RAD
No je fakt že na hrbu bych to tahat spolu s bug out bagem nechtěl ale s manželkou to vytáhnout na dvorek ještě jde .. Ono jde o to že aby byla centrála mobilní, musí být lehká a aby byla lehká musí obsahovat místo ocele hliník a místo hliníku plast a to se zas ukáže na životnosti ale to jistě sám dobře víš. Co já vídám u metra takový indiány co dělaj pravou sinťákama vyhnanou indiánskou muziku tak u sebe mívaj takovou centrálku Honda pro krmení aparatury. Označení bych se musel podívat . Běhá jim to tam prakticky pořád ale co mě na ní opravdu zaujalo díky čemuž si pamatuju tu značku je tichost . Člověk si v běžném ruchu velkoměsta skoro ani nevšimne že běží i když stojí 3metry od ní.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.04.2014 22:06
od bacil
Před 20 rokama hrávali v Brně na východu z nové myší díry, ale tenkrát hráli ještě poctivě, naživo a bez syntezátorů. A ta honda byla červená, jakou mají dnes?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 20.05.2014 21:11
od RAD
Dnes sem na ně konečně znovu narazil . Je to značně ošoupaná červená Honda EU 20i . Stojí teda rovné dvě hafa ale pokud má už 20let tak to je docela hukot.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 20.05.2014 23:24
od bacil
To co mají tady, vypadá ale jinak, než jak je uloženo v mé děravé paměti.

http://www.zbozi.cz/vyrobek/honda-elekt ... ejlevnejsi

Tu co pamatuju já, byla nejspíš plechová a nebyla do výšky, ale taková ta kostka.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.06.2014 16:05
od wild.peter
Zdravím...

a riešila sa tu niekde aj výroba elektriny s použitím alternátora z auta? Na dobitie batérií, či niečoho cez USB nabíjačku by asi aj stačilo...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.06.2014 19:58
od bacil
Alternátor z auta vyžaduje cizí buzení, nevím, jeslti by se byl schopen vybudit sám.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.06.2014 21:10
od wild.peter
Vzhľadom na to, že sa do aut až takneviznám, neviem o čom píšeš ("cudzie budenie")... A ako sa teda v aute deje tento jav?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.06.2014 21:54
od mercedes777
Z pocatku, po nastartovani je budici vinuti napajeno proudem z akumulatoru. Potom uz se budi "svym" proudem, regulovanym "reglerem".

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.06.2014 18:40
od maci
Nepleteš si to s dynamem? U alternátoru je rotor složen magnetických plechů. Co by se tam mělo budit?
http://kotamuda.humlak.cz/navody_manual ... ternat.htm

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.06.2014 19:14
od vanto
Dynamo generuje jednosmerny prud, alterator striedavy. Cudzie budenie znamena budenie elektromagnetom, opak cudzieho budenia je budenie permanentnym magnetom. Bez zdroja budenia to generovat elektrinu nebude. Kedze nato je potreba zmena magnetickeho pola v case zabezpecena rotujucim elektro/permanentym magnetom...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.06.2014 19:32
od wild.peter
zoberiem to trochu prakticky... aj s vybitou baterkou sa dá naštartovať auto (roztlačením)... preto mi je tiež to "budenie" nejaké divné...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.06.2014 20:06
od Fabulous
Kdysi mě staří praktici učili, že vybudit lze i zbytkovým magnetismem v rotoru :)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.06.2014 21:19
od wild.peter
takže roztočit by sa to dalo. Ale predpokladám, že zaň treba ešte niečo pripojiť, aby to dávalo +/- 12 V jednosmerných...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.06.2014 23:24
od Vito
něco se řešilo tady http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=45&t=2947

je tam popsané jak předělat alternátor na buzení permanentními magnety.
budící proud alternátoru je poměrně vysoký, takže pro malý zdroj energie je jeho použití nevhodné.
auto s vybitou baterkou roztlačit jde, protože i vybitá baterka nějaký proud do budícího vinutí dostane, ovšem už nemá sílu na roztočení motoru.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.06.2014 0:11
od mercedes777
maci píše:Nepleteš si to s dynamem? U alternátoru je rotor složen magnetických plechů. Co by se tam mělo budit?
http://kotamuda.humlak.cz/navody_manual ... ternat.htmTo si pletes Ty z "dynamem" z kola, ikdyz to je vlastne alternator, dava stridavy proud, protoze nema komutator, ale ma pevne magnety.

Na tvem obrazku je zapojeni ze skodovky 105/120. Zapadni auta pouzivaly jine zapojeni.
Buzeni je prave svorka DF, z teto svorky je veden proud prez jeden kartacek do vinuti rotoru alternatoru, druhy kartacek je spojen s kostrou, tedy minusem. Na svorku D+ je privedeno napeti z pomocneho usmernovace.(ty 3diody vlevo) svorka D- je minusovy pol. Vygenerovane napeti se odebira prez sestismerny usmernovac(v pravo). Napeti je kontrolovano regulatorem a je snizovan a zvysovan budici proud podle vysky napeti a tim taky podle zatizeni alternatoru. Jinak by se nedalo pri vysokych otackach motoru auta regulovat nabijeni akumulatoru a bez zatizeni, napeti palubni site. Regulator byl nastaven z tovarny +- na 14V, aby spolehlive nabijel akumulator 12V.
Rozdil u dynama je, ze proud se odebira z rotoru prez kumutator (laicky receno "mechanicky usmernovac") s kartacky a budi se do civek statoru.

V tom se nepletu, jsem vyuceny elektrikar a delal jsem taky par let autoelektrikare.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.06.2014 7:36
od bivoj
Vito píše:...auto s vybitou baterkou roztlačit jde, protože i vybitá baterka nějaký proud do budícího vinutí dostane, ovšem už nemá sílu na roztočení motoru...


Roztlačení auta s "vybitýmu" akumulátorem nemá nic společného s dobíjením. Pokud se budeme bavit o alternátoru (a nikoliv dynamu), tak ten k tomu, aby začal fungovat, potřebuje celkem vysoké otáčky (typicky kolem 900 - 1200 ot/min) což se roztlačením nedá trvale dosáhnout (jedině snad při puštění z kopce nebo roztahováním na laně).

Starší karburátorová auta (tedy bez vstřikování a řídících jednotek) jdou poměrně dobře roztlačit především pro to, že i když akumulátor nemá sílu na otočením startérem, tak pro samotné zapalování (zapalovací cívku) stačí velmi málo (a to jak voltů, tak ampér) a tak i s velmi slabým akumulátorem to stačí na to, aby zapalování fungovalo. A pokud má auto v pořádku a dobře seřízený karburátor, tak nastartuje i s minimem elektrické energie pro zapalování. (Pamatuji svého času na nouzové přemisťování Š100 bez akumulátoru, kde se zapojily dvě ploché baterie rovnou na cívku a auto po roztlačení bez problémů jelo). Nicméně auto, kde by byl akumulátor skutečně úplně mrtvý, by roztlačit nešlo vůbec. (Pokud by to nebyl skutečný veterán s dynamem či magnetem, ale to je už na delší povídání).

U moderních vozů, kde je potřeba poměrně dost elektrické energie pro řídící jednotku/y, vstřikování ap. je možnost roztlačení/roztažení se slabým akumulátorem daleko horší, neboť vstřikování (zejména vícebodové, které je dnes naprostý standard) potřebuje ke svému provozu relativně velký proud, nehledě na spotřebu těch zmiňovaných ŘJ.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.06.2014 9:20
od Hohepa
Shrnuto alternátor z auta NE.
Hele a co střídavý modelářský motor ?
V provedení pro lodě, například u Peckamodel:
1500 otáček,
rotor šetipólový, neodymové magnety (myslím, dnes je to standart),
"třífázové" vinutí (asi do trojuhelníka),
kuličková ložiska,
impregnován proti vodě,
integrováno vodní chlazení,
rozměry ø36 x 56 mm.
Jako motor má trvale 50 A což je při 12 V příkon 600W,
"velmi hladký chod i v nízkých otáčkách".
Pro mini-mikro vodní elektrárnu dle mého názoru velmi vhodné.

edit : cena cca 2000 kč podle prodejce

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.06.2014 17:15
od Vito
díky za upřesnění bivoji :) z hlediska samotného zapalování jsem nad tím moc nepřemýšlel :D

jinak motor z RC lodě by nemusel být špatný, co se uvedených parametrů týče, hlavně ten výkon nevypadá vůbec marně. otázkou je co z toho poleze až se to zapojí jako generátor. letos stavím malou vodní elektrárnu pro napájení LED světel a dobíjení telefonů a drobností s krokovým motorem z tiskárny, kde očekávám výkon generátoru cca 3 - 4W. v červenci sepíšu poznatky.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.06.2014 18:25
od bivoj
Hohepa píše:...Hele a co střídavý modelářský motor ?...


Tady jsme opět u problému s regulací - vzhledem k tomu, že se jedná o točivý stroj s permanentními magnety, tak je výstupní napětí (a výkon, tj W) přímo úměrný otáčkám.

Mrkněte např na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=e7nFga2BpGU, kde je střídavý motor připojen na Teslovu turbínu. Na připojených žárovkách (každá na jednu "fázi" statoru) je pěkně vidět ta závislost na otáčkách (je to až je konci videa, cca od 1:30).

Střídavé modelářské motory jsou taktéž dost specifické na konstrukci jejich uchycení (montáže) - z 99% se totiž jedná o motory s rotačním pláštěm - tj. stator je "vnitřek" motoru (s cívkami) a rotor je plášť motoru (s magnety). Proto tyto motory můžou být uchyceny pouze za svoji zadní část statoru a plášť motoru volně rotuje.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.06.2014 22:37
od Vito
ale turbíny se přece konstruují na konstantní otáčky, ne? stačí vychytat správné otáčky a není co řešit. problém je spíš v regulaci zátěže generátoru, než v otáčkách. ta se musí vhodně přizpůsobit, aby generátor zatížila akorát a potom ji udržovat konstantní, což například dobíjení baterií nesplňuje.
já to třeba řeším tak, že za generátorem mám stabilizovaný měnič s rozsahem vstupního napětí do 40V. mám vyzkoušené že motor z tiskárny naprázdno těch 40V udělá při 2000 otáčkách a tudíž konstantní zátěž neřeším. když se baterie nabijí a klesne proud, tak vzroste napětí generátoru, ale to mi nijak nevadí. tohle řešení je do určité míry tolerantní i ke kolísání otáček vlivem změny průtoku. pomocí pwm regulátoru nastavuji ideální odběr energie z generátoru pro dosažení max. výkonu.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 10.06.2014 7:43
od krvfx
Taky si myslím, že jednoduchý spínaný regulátor by to vyřešil - jinak většina výrobců udává konstantu, kolik voltů na otáčku ten motor dává (respektive kolik otáček točí při daném napětí na prázdno).

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 15.06.2014 12:47
od tururu
Hohepa píše:Shrnuto alternátor z auta NE.
Alternátor použít lze, ale má to několik háčků.
1) Jen pro vyšší výkony, bez úprav nemá smysl pod 50W.
2) vysoké otáčky (minimálně 1500ot/min, )
3) Výstupní napětí nesmí za žádných okolností překročit 20V (alespoň u starších škodováckých). Proto musí být alternátor za provozu vždy připojen k bateri. Není-li k dispozici baterie, je nutno dobastlit obvod, který ono překročení napětí(při náhlém odpojení zátěže) nedovolí.
4) Je potřeba buzení jak je zmíněno výše. V případě použité baterie (a dostatečného příkonu mechanické energie) je buzení zajištěno. Bez baterie může k nabuzení posloužit jiný malý zdroj energie, třeba motorek z větráku škodovky použitý jako generátor (je potřeba jen při startu, takže nejsou nutné žádné zvláštní úpravy).


Mám nyní doma malo vojenskou 1kW centrálu. Na dynamu je 30V/30A. Reguluje se to páčkou měnící odpor vřazený do cesty buzení dynama. Takže regulace velice hrubá, ale není problém nastavit napětí v rozsahu 10 - 50V. Takže na dobíjení 1 - 3ks 12V akumulátoru by to mělo stačit. Chystám se k tomu dobastlit i regulátor, ten bude ovšem zapojen tak, že při jeho selhání bude dále fungovat páčková regulace. Tak uvidíme.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 06.07.2014 20:02
od Josef
Vito napsal, cituji: "...ale turbíny se přece konstruují na konstantní otáčky, ne? Stačí vychytat správné otáčky a není co řešit." To je sice pravda, ale je velmi důležité tu větu pochopit! A 90% lidí ji bohužel nikdy nepochopilo.

Takže bod po bodu:
- Ano turbíny (jakékoliv - vodní, parní, spalovací) se konstruují na konstantní otáčky.
- Proč? Protože při jiných než těch, na které jsou konstruovány mají prachšpatnou účinnost.
- Ale samy od sebe ty turbíny konstantní otáčky nemají. Ba právě naopak. Každá turbína otáčkově "plave". A plave velmi citelně - zhruba jako všem dobře známá úhlová bruska (flexa) nebo ruční vrtačka. Naprázdno šílené otáčky, při trochu větším zatížení se naopak div že nezastaví.

A o tom to je. Buď musíte umět turbínu přesně a hlavně trvale generátorem zatížit tak, aby její průběžné otáčky (tj. otáčky naprázdno) poklesly na otáčky, pro které je konstruována, jinak nedá očekávaný výkon. To se za jistých okolností může podařit vychytat, ale jen když turbína pohání generátor, který má konstantní zátěž. V rozpadlíkově praxi stálá zátěž znamená že se generátorem (alternátorem či dynamem) např. nabíjí akumulátor a teprve z něj se napájí ostrovní síť). Pokud stálá zátěž není, musí být turbína vybavena automatickým otáčkovým regulátorem, který trvale sleduje její otáčky a neustále samočinně přidává nebo ubírá hnací médium (průtok vody u turbíny vodní, přívod páry u turbíny parní nebo přívod paliva u turbíny spalovací). Regulátor může být odstředivý (wattův rozstěžník), elektromechanický (dynamko + elektromagnet) nebo zcela prostý "větrný" (jako např. u motoru zahradní sekačky, kde je plastové křidélko ofukované chladícím ventilátorem. Při moc silném foukání, tj. příliš vysokých otáčkách, přivře křidélko páčkou klapkou v karburátoru a otáčky se umravní.) Pokud je ale zatížení turbíny nestálé, vždy u ní regulátor musí být, jinak se v tom lepším případě s turbínou pouze nedomluvíte, v tom horším se vám rychloběžnější turbína při odlehčení zátěže rozletí na kusy (což má ve zvyku s oblibou turbína parní či spalovací, vodní to většinou zvládne bez poškození). Totéž, beze změn, platí pro pístový spalovací motor u elektrocentrály.

Malý automatický otáčkový regulátor vodní turbíny (fungující na hydraulickém principu) vypadá např. takto: http://vodnimlyny.cz/data/uploaded/images/mills/2300/16325.jpg

Poznámka:
Turbíny malých vodních elektráren pracující do sítě, pracují do konstantní zátěže. Obrovská celostátní síť se chová pro elektrárnu obdobně, jako ten výše zmíněný nabíjený akumulátor - stále odebírá proud, zatěžuje generátor a tím udržuje turbínu na správných otáčkách. Když síť při výpadku zanikne, turbína se splaší, vyběhne do otáček a havarijní systém ji odstaví. Provozovat ji za tohoto stavu neumí. Starší vodní elektrárny bývaly otáčkovými regulátory vybaveny a byly schopné samostatné dodávky do ostrovní sítě. Tato potenciální nezávislost však pro mnohé vykupující společnosti (tehdy jednu konkrétní) byla silně nežádoucí a tak pod praporem modernizace byly provozovatelé tlačeni k odstranění těchto regulátorů a k výměně buzených generátorů. Takže nyní máme na našem území valnou většinu zcela "impotentních" MVE, které v případě nějakého kolapsu nejsou schopné samostatné nezávislé výroby elektrické energie právě proto, že nedokáží automaticky otáčkově regulovat své turbíny. Ale o tom jsem v jiné stati už dozajista psal.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.10.2014 8:28
od Josef
V různých tématech zde ve fóru a nejvíce asi zde, byl připomenutý parní stroj. Většinou s dovětkem, že se jedná o poměrně snadno realizovatelnou a snadno opravitelnou věc, která by v hluboké PA-době mohla částečně vyřešit energetický problém, tak jak ho na začátku průmyslové revoluce vyřešila našim předkům. Trošku jsem do tohoto tématu zkoušel proniknout a ledasco musel přehodnotit:
:(
Většina lidí si pod pojmem "parní stroj" představuje jeho jednoduchý školní model - tedy parní stroj s plochým šoupátkem. Bohužel tento stroj je sice velmi jednoduchý, ale současně i velmi neefektivní. Je to neskutečný žrout páry i mazacího oleje. Používal se pouze tam, kde se jednalo o občasný provoz (sezónní zemědělské stroje, vrátky a navijáky a pod.). Pokud by byl používán pro trvalé stacionární pohony pracující 8 a více hodin denně po celý rok, už dnes bychom byli na planetě bez uhlí.
Pokud někdo s myšlenkou parního pohonu koketuje, musí začít od stroje, který využívá cylindrické šoupátko s pomocným kanálem http://reinhardduwer.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/.pond/fig_16a.jpg.w560h348.jpg nebo od strojů s dvojitými šoupátky či stroji ventilovými. Tyto stroje používají ve zvýšené míře expanzi a šetří párou, případně pracují s párou přehřátou a jsou úspornější na mazivo. Pokud tomuto nebude rozpadlík věnovat pozornost, překvapivě rychle ve svém okolí vytěží lesy...
To, co zde uvádím, nepíši jen tak. Tady nedaleko bývala za první republiky pila, která zkrachovala proto, že její zřizovatel byl příliš šetřivý. Myslel si, že bude pilu pohánět dřevěnými odřezky z výroby a pilinami, tak jak to viděl v zahraničí. Jenže "výhodně" koupil k pohonu příliš levný stroj se špatným rozvodem, který pak spotřebovával mnohem více dřeva, než se původně předpokládalo. Majitel musel dokupovat další dřevo jako palivo a cenově pak těžce bojoval s konkurenční pilou, několik kilometrů od něj.

Dalším úskalím je kotel. Většina lidí si myslí a mysleli si to i naši předkové, že největším nebezpečím pro kotel je tlak páry. Proto byly potřebné výpočty prováděny velmi pečlivě a kotle konstruovány s náležitou rezervou. Přesto se v tehdejším tisku s krutou pravidelností objevovaly zprávy o explozích parníků na Misissipi, lokomotiv, lokomobil i továrních kotlů ve městech se stovkami mrtvých. Vyšetřování příčin katastrof sice často odhalilo jasnou chybu obsluhy, když topič nedopustil včas vodu a pak to (po rozžhavení obnažených stěn kotle) snažil rychle napravit, místo toho, aby vypustil páru a nechal kotel vychládnout. Ale byly časté i případy, s nimiž si vyšetřovací komise nevěděly rady. Kupříkladu kolesový říční parník s válcovým kotlem z ničeho nic po ránu vyletěl do povětří v přístavišti, jen chvíli po zatopení, kdy ještě tlak páry zdaleka nedosáhl provozních hodnot, natož, aby se přiblížil hranici, na kterou byl kotel ve výrobě zkoušený. A nebyl to případ jediný. Postupem nehod přibývalo, zejména u straších kotlů, které už byly několik let v provozu. Někdy explodoval válcový plášť, jindy se zhroutil plamenec, který se "z neznámých důvodů" vytrhl z čela kotle nebo se dokonce protrhlo masivní kované čelo. Řady mikrotrhlin ve stěnách silných plechů a omačkané nebo nastřižené nýty v mnoha místech v nalezených troskách kotle dávaly tušit, že to není tlak páry, ale vnitřní pnutí nerovnoměrně se roztahujícího materiálu při opakovaném ohřevu a následném chladnutí, co tyhle výbuchy způsobuje a že se výbuch dlouhou dobu pozvolna chystá. Předmětem zájmů firem a jejich konstruktérů se staly pojmy jako "tepelná vodivost", "dilatace", "cyklické namáhání a mez únavy materiálu". Tvary jednoduchých kotlů od válcových či plamencových přešly do mnohem složitějších, kde se myslelo právě i na onu roztažnost, pnutí a bezpečnost.
Nemyslím, že by běžný domácí kutil dokázal všechny tyhle věci hned na poprvé správně odhadnout. A nepomůže ani extrémní zesílení stěn kotle, protože tím se pnutí v materiálu nezamezí, spíš naopak. Jak jsem uvedl v předchozím příspěvku, kutil v PA-době však může přeci jen postavit poměrně bezpečný kotel. Podmínkou je, aby měl hlavní nádobu mimo oheň (odstíněnou) a v žáru byly pouze trubky, které dilataci snadno zvládnou a aby napojení trubek na nádoby bylo rozložené tak, aby stěnu příliš nezeslabovalo (plocha pláště mezi místy napojení je kritické místo). Trubkový kotel však vyžaduje čistou a měkkou vodu. Ideálně dešťovou, v horším případě měkkou říční. V žádném případě ne studniční, jinak se trubky rychle zanesou. Nános špatně převádí teplo, takže se trubka místně rozžhaví a propálí. Obecně je vody pro parní stroj potřeba mnohem více, než paliva. Parní vlak (pokud si jízdu s ním snad ještě z mládí pamatujete), vyjel ráno s plným tendrem uhlí a plnými nádržemi vody. Než spotřeboval své uhlí, musel po cestě na nádražích nejméně 2x až 3x doplňovat zásobu vody do nádrží, nikoliv však uhlí. Z toho plyne, že při tom obrovském množství vody, co projde za den kotlem, stačí už jen malý obsah vápenatých solí, který v kotli po odpaření zůstane, aby se vytvořil nebezpečně silný nános kotelního kamene. Vždy je tedy na místě uvažovat o kondenzačním cyklu. Alespoň pro zpětné získání destilované vody, když už ne z hlediska energetického (jako hnací podtlak). Alespoň u strojů s trvalým chodem - pro pohon dynama a pod.


Tím co zde píši netvrdím, že není možné v PA-době postavit fungující a bezpečný parní stroj. Je. Ale jen omezeně, v příhodných lokalitách (např. nebeský rybník u lesa) a bude to (pro palivovou náročnost) vhodné jen pro některé energetické účely (spíš ta pila než elektrárna). A zvládne to postavit jen velmi málo lidí, protože zkušenosti někdejších kotlářů a strojníků jsou už dávno zapomenuté. Pro samozvaného domácího konstruktéra parních kotlů platí stejné pravidlo jako pro pyrotechnika - z chyby se už nepoučí (pára je horká, má sílu a žádné "příště" už není).

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 29.10.2014 15:13
od Foxy
Plný souhlas s Josefem.

Schůdnější, a neskonale bezpečnější cestou, než konstruovat parní stroj s vícenásobnou expansí a k tomu ještě nějaký ten snad blbuvzdorný vodotrubný kotel s přehřátou párou na výstupu, je imho adaptovat už hotový spalovací motor na náhradní palivo (dřevoplyn atd).
Parní stroje se dnes vyskytují nanejvýš v technickém museu. Provozuschopné kotle k nim už vůbec ne
Naproti tomu vraků, polovraků i kompletních spalovacích motorů se ještě mnoho a mnoho desítek let po případné katastrofě bude všude možně válet nepřeberné množství.
Volba je jasná
Vždy je neskonale jednodušší adaptovat věc už hotovou, než pod tlakem bezprostřední nouze a v primitivních podmínkách tvořit od základu něco, o čem mám i v nejlepším případě pouze mlhavé vědomosti a nulové praktické znalosti.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 30.10.2014 1:58
od Hohepa
A zase proč stavět parní stroj .
Když už bude ten nebeský rybník a tedy i potok ,
tak radši mlýnský kolo :D
To by i hodně dlouho po kníku zvládl asi postavit i jen trochu zručný přeživší s pilou a sekerou.

Víc mi je sympatický termočlánek probíraný zde
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=45&t=205
pokračovat budu pro přehlednost tamtéž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.12.2014 17:19
od Damianus
nebyl by pro domácí výrobu elektřiny vhodný stirlingův motor + alternátor z auta? Jsem čistě teoretik, ale topit budeme asi všichni a nejdostupnější bude dřevo ne?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.12.2014 18:53
od Josef
2 Hohepa:

Aby nedošlo k nedorozumění - nebeský rybník je rybník, který neleží na potoce. Je napájený pouze deštěm a jarním táním (vodou přímo z nebe). Tyto zdroje většinou zvládnou doplňovat jen jeho přirozený odpar, případně za větších dešťů rybník jen lehce přeteče do nějaké strouhy, kde se to povětšinou stihne vsáknout. Umístit na takový rybník vodní kolo (a celoročně jej využívat) tedy nelze, průtok by nebyl dostatečný. Ale na rozdíl od rybníků napájených z říček a potoků mívá právě nebeský rybník velmi měkkou vodu (protože je to nashromážděná dešťovka). Vzpomeňte si na to, až budete chtít v přírodě něco snadno a rychle vyprat a budete mít nedostatek mýdla.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.12.2014 21:23
od Hohepa
Aha, člověk se pořád učí.
Táta pochází ze Šumavy. První "elektrifikované" stavení bylo to naše.
Táta se vyučil autoelektrikářem a v padesátých letech samodomo v chalupě udělal elektrické osvětlení z autožárovek
( jestli si dobře pamatuji tak tři nebo čtyři) napájených staršími autobateriemi. Dobíjení bylo dynamem připojeným na stabylák , kterým se jednou týdně řezalo na cirkuli dříví do kamen. To stačilo aku dobíjet, jako "vedlejší produkt".
Pokud dnes použiji LED tak jsem na desetinové spotřebě. V reklamě se běžně používají LED moduly či stripy/pásky na 12 V. Mám jich pár pro jistotu nasyslených.
IMHO předpokládám , že v případě pořádného průseru (EMP aj.) ani nebude elektřina moc na co jiného použít. Přísvit v noci , aby si člověk sirkami či svíčkou nepodpálil barák a dobití nějaké té komunikační techniky.
Stolní nadupané PC s 750 W zdrojem , metrová TV, DVD, rozbruška místo pilníku, mafl místo pily, kuchyňský robot, lednice atd. holt budou neudržitelným luxusem. To by ten rybník byl fakt prázdný za týden.

Co jsem měl tím mlýnským kolem na mysli.
Kousek od chalupy je takový technický unikát. Je to vesnický mlýn, který shodou něšťastných okolností ( pro původní majitele) zůstal zachován defakto ve stavu odpovídajícímu začátku dvacátého století.
http://www.muzeum-strakonice.cz/cs/mlyn-hoslovice/o-mlynu/

Teta znala synovce starého Haranta (prý to byl nějaký vzdálený bratranec z desátého kolena).
Ono to nebylo o tom, že by se vzdali technického pokroku (viz odkaz), oni se totálně vzdali státu a společnosti (komunisti a kolektivizace zemědělství), která jim vyvlastnila veškeré pole a i když přesto odmítli vstoupit do JZD, tak je i zavřeli jako nesvéprávné do blázince. Když je pustili měli mlýn a stavení totálně vyrabovaný. Odmítli z hrdosti i pobírat ten minimální důchod co jim ksč přidělila, jejich synovec jim ho podsouval se záminkou, že prodal pod rukou některé jejich domácí produkty. Byli skuteční minimalisté.

Nicméně doporučuji navštívit. Mlýn je díky tomu pro rozpadlíka (co jen neleští sa58) studnice ověřených technických řešení a informací prověřených staletími, které jsou díky Harantovic rodinné tragédii zachované do dnešních dob.
Mlýn byl v provozu až do roku 1982.

P.S.: Možná je to trochu OT , ale je to řešení jak na "elektrocentrálu". Nemyslím tím kupovat mlýn , ale vědět jak to řešili naši předci (s úspěchem) a nevymýšlet již vymyšlené. Jednou vidět je lepší než stokrát přečíst. IMHO tisíckrát googlit.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.12.2014 19:24
od maci
Já mám takový pocit, že se ten mlýn objevil i v pohádce "Tři bratři"

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.12.2014 20:28
od Hohepa
Sice jsem nevidě,l ale podle CSFD máš pravdu.
Štáb natáčel mimo jiné na zámcích Hluboká nad Vltavou a Žleby, v benediktinském klášteře Kladruby, u močálového jezera u Borkovic, na stolové hoře Děčínského Sněžníku nebo v jihočeském mlýně v Hoslovicích.


Mně osobně moc překvapilo, jak malý má místní potok průtok. Ale byl jsem tam začátkem srpna a zrovna moc nepršelo.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 12.09.2015 11:30
od Automat
Tohle vypadá zajímavě.
A Made in Czech Repulic.
http://ekonomika.idnes.cz/mobilni-elekt ... omika_map1

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 12.09.2015 11:41
od Fabulous
Přijde mi to jako málo muziky za hodně peněz. Prostě někdo s dobrými kontakty a informacemi potřebuje na armádě vydělat, tak dal dohromady pár firmiček, které mu spíchly námořní kontejner s čínským generátorem, baterií a párem solčlánků.

Technologie laciná, provedení všelijaké a cena ohromující.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 15.09.2015 13:08
od Skuhra
Zajímal by mě výkon těch zelených krabic. Ale podle vzhledu to asi bude mizérie, co?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.09.2015 9:24
od wild.peter
Zaujímavý koncept. A pre oblasti, kde používajú len sviečky na nezaplatenie.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 17.09.2015 10:48
od Hohepa
Nostalgicko_romanticky jen tiše závidím "oblastem" kde používají jen svíčky :wasntme

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 30.09.2015 16:03
od Toran@ga
Tak jsem tu po 2 měsících a opět vám zveřejním svůj DYI projekt ;)

pro krátkodobé výpadky proudu jsem zakoupil obyčejnou 2,5 KW centrálu. Protože jsem od přírody lenoch a nehodlám při výpadku schazovat nějaké jističe aby se mi centrála náhodou nepotkala se sítí , popř. běhat koukat jsetli už to nahodili, a nebo nedej bože tahat z centrály nějakou prodlužku někam... zadal jsem svým pomocníčkům následující zadání:

Lastenheft:
- zásuvky, světla která chci aby běžely na zálohu si dám na jednu fázy (studna, kotelna, lednice, světla atd.)
- centrála bude zapojena trvale mezi hlavním jističem a příslušnými 230 V jističi
- blokace centrály (zapalování) - nebude možné centrálu nahodit pokud bude síť v provozu
- pokud dojde k výpadku sítě, mechanicky se odpojí centrále od rozvodné sítě a odblokuje se zapalování
- nahodím centrálu a jedéééém :)
- jakmile síť nahodí naskočí blokace zapalování (centrála chcípne), sepne se časové relé (ona se ta potvora ještě chvíly točí naprázdno) a poté dojde k opětovnému připojení k síti
- servisní přepínač :D tzn. abych mohl nahodit centrálu naprádzno bez připojení k domu i když půjde síť

provedení viz. fotky - ted ještě překonat svojí lenost a dotáhnout do do konce, dát centrálu na místo a připojit :angel
Rozvody už naštěstí mám


Obrázek

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 30.09.2015 16:10
od Toran@ga
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 30.09.2015 16:23
od Fabulous
Ještě tak, aby měla centrála elektrostart. A aby to v té krabici bylo hezky učesaný :) Jinak super :yes

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 30.09.2015 16:36
od Toran@ga
[quote="Fabulous"] já se polepším a pěkně to vyvážu :)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 03.10.2015 19:29
od paja
osobně mám rád zelenou barvu ale tohle bych přestříkal...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 04.10.2015 1:38
od Desouza
Nejde mi to přiblížit ,ale jako jestli to funguje tak za 3- . ( a to stupeň jsem dal jen za ty Svijany :) )

To chce vyblejsknout až v kompletu . Ale ty lišty nakřivo ,celé je to nepřehledné . Má se to dělat tak aby se v tom alespoň prase vyznalo .

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 04.10.2015 13:32
od Hohepa
Noční můra pyrotechnika , všechny dráty jsou červené :lol:
Ale pokud to funguje , tak se to jednou zaklopí a hlavu si budou lámat vnoučata...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 05.10.2015 7:02
od Toran@ga
Chlapci, chlapci..X stránek jsem tu četl že nelze připojit centrálu napevno do sítě..resp. je to veeelmi komplikované.
Tady máte jednoduché řešení, že to lze a jak..Stačilo říct děkuji ;)

el. schéma v čitelné kvalitě
http://photo.uloziste.com/?fotka=0418e524a118901d.jpg&d=t592b918ec7f34fd&size=0

Obrázek

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 05.10.2015 7:21
od GOD
Ďakujem

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 05.10.2015 19:07
od Hohepa
0418e524a118901d.jpg

Také děkuji :yes , rád a svděčností se inspiruji
Mohu-li poprosit o upřesnění
- jakmile síť nahodí naskočí blokace zapalování (centrála chcípne), sepne se časové relé (ona se ta potvora ještě chvíly točí naprázdno) a poté dojde k opětovnému připojení k síti
o jaký časový interval se jedná ?

P.S.O.T.
Obrázky je lepší napřed nahrát jako přílohu a pak vložit do příspěvku.
jpg je tak součástí kódu rozpadu.cz a není tu tak jen odkaz , který občas nefunguje.
Mně se např ten obr nezobrazuje.


P.S. O.T. za ty Svijany :yes

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 06.10.2015 7:48
od malajizva
ahoj, díky za inspiraci. :D
PS: nenech se votrávit remcaly

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 06.10.2015 21:36
od SWED
Zdravím jsem tu nový a rád bych se tu k různým tématům rád vyjádřil a třeba i poradil.
1.Domácí výroba elektřiny a, v jakém časovém horizontu budu očekávat obnovení dodávek
b, pro jak velkou spotřebu dimenzovat zdroj
c, jaké mám vstupní zdroje energie a z toho plynoucí dostupnost do budoucna
d, opravitelnost, blbovzdornost


je věcí každého z nás jak se k tomu postaví.Každý z nás má jiné představy o potřebě el.Já osobně jí nepotřebuji k životu.Mí předci žily po staletí bez ní a šlo to.Ale neuvěřitelně umí zpříjemnit život.A proto pro budoucí AP komunity velice užitečná věc.A teď pár mých mouder předem prosím za omluvu mé češtiny inu jsem první generaci mluvicí česky.
Pro upřesnění žiji v menším městě na severu Čech s výraznou "menšinou"sociálně nepřizpůsobivých.Až to nastane budu očekávat to nejhorší.Takže přežít prvotní vlnu rabování následovné hledání přeživších za účelem tvorby komunyty.Hold v jednotě je síla.
Očekává výpadek totální a obnovu stavu v řádu desítek let.pro to potřebu zdroj velice odolný,stabilní a lehce udržitelný i bez dodávky dílů mimo moje sklady.Osobně jsem se rozhodl pro parní stroj o trvalém výkonu 13hp a sadu dnou kotlu jeden na tuhá paliva a druhy na kapalná paliva.Než se rozhodnete kritizovat životnost parního stroje v optimálních otáčkách a správnou údržbou je v řádu desetiletí ba co možná i v řádu sto i více let ."jednoduchost a slušná blbovzdornost".O9sobně jsem sice příznivce splalováku a takový dízlový stabilák jede pomalu taky na všechno.Ale přece jenom dřevo roste samo a za humny mám obrovský uhelný důl který by poskytl taky svoje a nehledě na spousty aut s prázdnou nádrží ale plných olejů :twisted: .No a vedlejší produkt teplo vůbec není k zahození.
Technicky to řeším jako stroj s trojitou expanzí o vrtání 70+112+165 a zdvihu 120 při tlaku 200 psi a 400 ot/min =13 hp + 130nm. Více zde http://www.thesteamboatingforum.net/ až na drobné zvětšení vrtání a zdvihu pro lepší dynamiku běhu a Abych se nenudil dělám hned dva jeden pro barák k vytápění + ele. .A druhý do dílny kde bude přes řemenice pohánět soustruh frézku a statní strojní vybavení k tomu uzpůsobení.plus jako záloho pro případ údržby toho prvního.Tak co vy na to jdou mé ůvahy dobrou cestou nebo je to cesta do pekel? :devil
No a v dobách :twisted: klidu nadbytek proudu pošlu do sítě a za utržené chechtáky budu dál budovat své PA sídlo.Hold je to drahý koníček,ale jinak to nejde.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.10.2015 9:17
od Toran@ga
Hohepa - jakmile síť nahodí naskočí blokace zapalování (centrála chcípne), sepne se časové relé (ona se ta potvora ještě chvíly točí naprázdno) a poté dojde k opětovnému připojení k síti o jaký časový interval se jedná ?

Já mám asi 10 vteřin, a to je x-krát víc než by bylo potřeba. Je to v podstatě pro jistotu aby byla 100% jistota že je centrála v klidu

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.10.2015 9:44
od malajizva
ahoj,
já jsem od parního stroje zaměřil na dřevoplyn.
1. Připravuji pokus s dřevoplynovým generátorem, kterým chci pohánět traktůrek - mám starý honda motor z VARI, který chci upravit na dřevoplyn
2.předělat a připojit větší vojenskou elektrocentrálu na dřevoplyn.
Zatím jsem u shánění podkladů.

Pokud má někdo zkušenosti a chuť ať se ozve.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.10.2015 22:19
od Foxy
SWED píše: ...Osobně jsem se rozhodl pro parní stroj...

V tom případě doporučuji důkladně prostudovat Josefův článek
viewtopic.php?f=45&t=185&p=94460&hilit=parn%C3%AD+stroj#p94460
specielně to, co uvádí o kotlích parních strojů.
Parní stroj je nádherná hračka - ale jeho trvalý provoz rozhodně není žádná sranda.
Alespoň tak to vidím.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.10.2015 23:33
od SWED
Ano i to jsem četl.Děkuji za připomenutí.Největší nebezbeči pro parní kotel je střídání režimů z klidu do plného výkonu při čemž dochází k dilataci materiálu čim rychlejší ohřev tím horší pnutí vzniká větší šance udělat Bum.A proto Dříve existovaly u parních strojů výtopny kde se stroje velice pozvolna roztápěli menší mašiny cca 10-12 hadin velké stroje klidně i jeden den au opravdu velkých strojů npř zaoceánské parníky to bylo i několik dnů.Poté jakmile najede kotel do optimálního režimu a bude v něm udržován nehrozí nerovnoměrná tepelná dilatace.(nejen že to mám nečteno z mnoha zdrojů,ale hlavně z praxe léta jsem dělal s otcem ve vývojové dílně "takový lepší údržbář" v několika tepelných elektrárnách a vím že najetí takové mrchy z nulového stavu je na dlouho a vždy je to polovyční průšvih,že se něco po....e .I tak do toho jdu Stroje budou docela malé a kotle úměrně k ním také.
Při náhodném výbuchu 1,kotle ve sklepě to bude asi šok,ale místnost je dělaná za první republiky jako kryt ve stylu našeho opevnění cca 50-60 cm železobetonu.pro následnou expanzi relativně dost místa+dvě okna.Hold to budu riskovat.
A u druhý kotel "záložní" je mimo dům.SWED

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.10.2015 5:41
od Josef
Pokud kotel (parní) vybuchne, zboří ti uzavřenou místnost vždy! Jakmile povolí stěny kotle a voda, která je při daném tlaku v kotli podstatně teplejší než pouhých 100°C, má v sobě dost tepelné energie, aby se vypařila naprosto všechna. Čili v tom okamžiku se vytváří další a další pára, která plní místnost a pokud někudy (ve zlomku sekundy) nestíhá dostatečně rychle unikat, pak tlak působící na stěny místnosti jako na píst, místnost doslova rozmetá. Schválně si spočítej celou plochu místnosti v cm2 a vynásob počtem atmosfér v kotli snížených o cca 1\3 a uvidíš, co je to za sílu. Jediným řešením je naopak ponechat páře možnost konkrétním směrem uniknout. Proto byl předpis, který nařizoval u někdejších stacionárních kotelen pouze lehký dřevěný strop, který odlétl, zatím co silné zdi chránily okolí před tlakovou vlnou a letícími troskami (kotel, pokud se plášť roztrhl dole, často vylétl z kotelny jako raketa).

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.10.2015 12:20
od SWED
Ano.Máte pravdu i s touto eventualitou je počítáno kotlík pro stroj je velký jako 200 litrový barel s aktuálním obsahem vody cca 50 litrů +- provozní tlak 1,3 Mpa a objem místnosti je 150 m3 + okna. Nemám strach .akorát to udělá šílenej bordel.A do toho nepočítám odolnost samotného sklepa ve stylu a odolnosti většího řopíku .U klasické kotelny je velký kotel v malé místnosti a tam ta pára nemá kam expandovat a pro ty lehké stropy ....,
vezmu si příklad z mé praxe.všechny moderní kotelny v elektrárnách jsou jenom pláště kolem kotle čím menší tím lepší.Když to bouchne tak tak je vymalováno.Na druhou stranu strojovny s turbínami jsou k poměru strojů víc jak nadimenzované a to z právě důvodu většího rizika nečekaného uniku páry musí mít kam expandovat aby nezničila celou strojovnu a tam se jedná o desítky tun ostré páry najednou.Aspoň tak ňeják nám to vysvětlovali před lety.Pokud jsem to pochopil špatně mea culpa a omlouvám se za podávání desinformací.Swed

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.10.2015 12:34
od SWED
A pro doplnění není nic lehčího než běžet druhý stroj u dílny mimo dům a ve sklepě mít jako zálohu.Ale tak jakýkoli výbuch je průšvih a při mé lekavé povaze tak i o čisté spodky :mrgreen: .

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.10.2015 14:11
od K4cer
Pánové, promiňte laikovi, ale pokud se jako součást technologie uvažuje výbuch, tak je něco asi malinko špatně, bych řekl.. :? U toho kotle bude přece muset bejt vobčas nějaká vobsluha, budiž jí země lehká..

Nešlo by součásti, kde je velký množství páry (teda kde hrozí únik velkýho množství najednou) naddimenzovat tak, aby prostě nemohlo dojít k překročení jejich pracovního tlaku; a zbytek ošetřit přetlakovými ventily?

Napadlo mě jesli by nešla použít stará tlaková láhev (několik vedle sebe?) od technickejch plynů.. ale já parními stroji nikdy moc nezaobíral, takže možná je to pitomost.

Jinak parní stroje maj tady někde svý vlákno, snad by to někdo laskavě přesunul..

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.10.2015 14:24
od malajizva
hi hi třeba tady:
http://parnistroj.blogspot.cz/2011/05/vybuch-kotle.html
... dá se najít pár zajímavých čtení proč bouchají parní stroje :) a to je důvod, proč se spíš orientuji na dřevoplyn. :beer

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.10.2015 15:20
od SWED
Nojo dřevoplyn umí být taky pěkný svinstvo jedovatý a výbušný.Hold si člověk musí počítat s ryzikem u všeho někdy s menším jindy s větším.A jinak o tom člověku s vybuchujícím kotlíkem mám svůj názor a není prezentovatelný před 22,00 hodinou kdo chce ať si dohledá názory chytřejších konstruktérů na jeho hejblata život ohrožující.SWED

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.10.2015 17:09
od Josef
Kotle vybuchovaly, i když obsluha naprosto všechno dodržela. Typickou ukázkou je největší lodní katastrofa v historii* (počet mrtvých předčil i Titanik).

*) Jednalo se o tragédii říčního kolesového parníku Sultana na Mississipi, který vezl vojáky z války Sever proti Jihu a protože se to stalo pár dnů po vraždě prezidenta Lincolna, nebylo to ani na prvních stránkách novin. Loď jela velmi přetížená, proti proudu řeky, která byla tou dobou rozvodněná. Výbuch se sváděl na špatně opravený kotel. Na to, že loď plula kvůli přetížení nakloněná, že v kotlích (4 paralelně spojené) bylo málo vody a že spěchala s překročeným tlakem na manometru - tedy, že to je vina posádky. Takto byla uzavřena i oficiální zpráva, aby bylo velení armády uspokojené a ani výrobce kotlů neměl potíže. Hlavní strojník, který sloužil už 25let, výbuch přežil a ještě než po několika dnech zemřel na popáleniny, stihl vypovídat. Protože měla tragédie nedávno výročí, trošku se v tom hrabali i badatelé a výsledek přešetření případu byl zajímavý. Předně - člověk před jistou smrtí nemá důvod lhát a strojník se dušoval, že vše bylo v pořádku. Vody v kotli dost a také žádný náklon. Loď explodovala v noci, lidé spali a po palubě nikdo z jedné strany na druhou nechodil, loď se nenakláněla, voda v kotlích se nepřelévala z jednoho do druhého. Spěchat nemusela, kapitán už za cestující dostal zaplaceno předem, nemusel se tedy snažit "urvat" tuto lukrativní zakázku. Naopak snažil se šetřit s palivem, protože věděl, že cesta proti rychlé řece bude trvat déle a nemohl si dovolit, aby mu palivo na cestě došlo dříve než dorazí do přístavu. Kotle měly dohromady čtyři pojistné ventily, ale žádný ještě nesyčel (bylo by to slyšet i ze břehu). Výbuch byl pomalý, krajní kotel se v nýtech "rozpáral" a až po ztrátě vody ze systému došlo k dalším explozím. Loď se po výbuchu nepotopila, jak by se čekalo, pouze začala hořet (říční parník té doby byl vlastně přezdobený, ze dřeva vyřezávaný, hotel). Lidé museli před ohněm skákat do ledové vody (ve Skaliských horách bylo tání), ale než doplavali v silném proudu ke břehu (někteří byli nemocni nebo zranění), většina jich zmrzla. A skutečná příčina - únava materiálu (nýtů), způsobená periodickou dilatací od měnící se intenzity ohně od cyklu přikládání na rošt (rozhořívání; plný žár; dohořívání; nové přiložení). Prostě nevhodně navržené tehdejší kotle. Průměrná životnost materiálu od výroby do výbuchu cca 5 let.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.02.2016 13:47
od dethliving
Chtěl bych oživit téma elektrocentrál, přece jenom už uběhla nějaká ta doba co se probíral jejich nákup, a od té doby jsou na trhu jistě nové modely.

Zvažuji nákup el.centrály za cca 5-7 tisíc, potřebuji aby to utáhlo hlavně plynový kotel, lednici a nějakou tu elektroniku PC, NTB, možná čerpadlo na vodu (asi koupím 12V) popř. osvětlení (mám 220V ledky po 9 W).

Nepotřebuji aby to vydrželo přes PA dobu, protože tu bych nepřežil, spíš počítám s nějakými mimořádnými událostmi.

Bohužel se v oblasti el. centrál a invertorů se vůbec nevyznám, nevím co koupit, abych nekoupil nějaký šunt.
Svého času prodávali v Lidlu ASIST cca za 5.000Kč, ale nakonec jsem si řekl, že to odložím a raději si nechám poradit.

Máte nějaký typ?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.02.2016 14:52
od Wagoneer
U té elektrocentrály je třeba dbát na kvalitu výstupniho napětí. Tzn. hledej aspoň s AVR, ale pro elektroniku je ješté lepší digitálni invertor. Nebrat úplné všechno třeba z OBI, ale radši specializované weby. Důležitý je motor, já upřednostňuji u takovéhoto výkonu benzín, který má vétšinou lepší skladovatelnost. V této cenové hladiné ruční start.
PS: pozor u toho kotle. Většinou je tam ionizační čidlo ( nebo jak se to jmenuje ) a bez propojení se zemí kotel nezapne.
Vyzkoušeno doma..

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.02.2016 18:31
od nextclick
Pokud bude nějaký dražší spotřebič se spínaným zdrojem, tak rozhodně doporučuji koupit invertorovou centrálu kde je garantovaná čistá sinusovka. Ty malý AVR jsou stále příliš problematické co se týče udržení stálého napětí. Pokud bych u AVR centrály chtěl mít jistotu, že se udržím v rozumných mezích kolísání napětí, tak bych jí rozhodně nezatěžoval na víc ne 25% jmenovitého výkonu. Zase u té AVR je jistota pěkné sinusovky.

Wagoneer píše: já upřednostňuji u takovéhoto výkonu benzín, který má vétšinou lepší skladovatelnost. V této cenové hladiné ruční


Benzín, že má lepší skladovatelnost než čistá nafta? Nějaký zdroj pro toto tvrzení by byl?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.02.2016 18:48
od nextclick
Ještě jak tady byl zmíněn dřevoplyn na výrobu el.ene. Už dlouho mi v hlavě vězí myšlenka auta na dřevoplyn vznikajícího z klasických dřevěných pelet. Takovou věc kdyby někdo vyrobil, tak by z něj byl možná i bohatej člověk. Pelety se dají dobře dávkovat a nějaký jednoduchý arduino systém by to snadno uřídil. Díky tomu by se ten systém stal bezpečným a blbovzdorným.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.02.2016 19:53
od Josef
Dřevoplynový generátor se uřídí i sám, bez aldurina. Ale nezkousne to současná emisní legislativa. Do ní se bez doprovodných opiček a softwarových triků pořádně nevleze ani běžný spalovací motor na kapalné palivo, natož dřevoplyňák (kde jsou poměry pro dobré spalování o 30% horší, protože dřevoplyn je "energeticky řídký", obsahuje hodně dusíku a na výstupu je více NOx). Takže kdyby to někdo vyrobil, oním bohatým se určitě nestane, spíš chudým (po zaplacení likvidačních pokut).

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 08.02.2016 22:29
od Wagoneer
Wagoneer píše: já upřednostňuji u takovéhoto výkonu benzín, který má vétšinou lepší skladovatelnost. V této cenové hladiné ruční


Benzín, že má lepší skladovatelnost než čistá nafta? Nějaký zdroj pro toto tvrzení by byl?[/quote]

viewtopic.php?f=15&t=1284

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2016 5:55
od Jenda
nextclick píše:Pokud bude nějaký dražší spotřebič se spínaným zdrojem, tak rozhodně doporučuji koupit invertorovou centrálu kde je garantovaná čistá sinusovka.

Pokud je tam čistě spínaný zdroj (bez trafa na vstupu), teoreticky by mělo být možné vykašlat se úplně na střídavé napětí a jeho kvalitu a dát za centrálu usměrňovač a veliké kondenzátory.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2016 6:53
od Josef
Přesně tak. Spínanému zdroji je jedno, zda je napájený sinusovkou, trapézem nebo jinak zdeformovaným průběhem střídavého proudu, protože první, co s tím proudem udělá je, že si ho nejprve před dalším zpracováním usměrní a vyfiltruje. Protože ale na usměrňovači napětí oproti původnímu efektivnímu narůstá na hodnotu špičkovou, může se tam u některých hodně znetvořených sinusovek nasbírat nepříjemně vysoké napětí, které pak zdroj neustojí. Zdrojům spínané konstrukce obecně vyhovuje raději napětí nižší (Klidně stačí jen 180-200V a přitom jejich výkon zůstane plně zachován). Nebezpečí poškození se sníží. U klasické AVR elektrocentrály není problém pootočit trymrem na regulátoru a snížit napětí třeba na 215V, kdy je nebezpečí pro spínané zdroje zažehnáno a většinu ostatních klasických spotřebičů podpětí ještě zásadním způsobem negativně neovlivní.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2016 11:54
od dethliving
Wagoneer

PS: pozor u toho kotle. Většinou je tam ionizační čidlo ( nebo jak se to jmenuje ) a bez propojení se zemí kotel nezapne.


Tzn: Dodatečně uzemnit přes kolík v zásuvce?

---
Tak jsem se trochu rozhlížel. Invertory jsou dolcela drahé tam se nevejdu ani do 10,000 Kč a nejlevnější elektrocentrála AVR stojí cca 7000Kč, jen nevím zda to bude mít dostatečný výkon a nebude to nějaký šmejd co brzy odejde do věčných lovišť.
http://www.namir.cz/elektrocentraly/ramove-elektrocentraly-benzinove/?orderby=price&orderway=asc

Máte nějaký typ na konkrétní model?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2016 14:08
od cipis
Tak řešení by bylo tam strčit nějakou starší on-line upsku. A při výpadku napájení by byl čas na rozjezd centrály.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2016 14:27
od Wagoneer
Problém ionozačního čidla je popsán třeba tady:
http://forum.tzb-info.cz/104393-zalozni ... novy-kotel
Já nakonec použil záložni zdroj Astip, který to má vyřešeno. A jede i z elektrocentrály.
http://www.astip.cz/zalozni-zdroje-pro- ... -cerpadla/

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2016 14:38
od Wagoneer
No je fakt, že za 5-6 tis. Kč toho moc na trhu není, invertory jsou přes desítku. Ale tady ten Kipor by ti měl stačit:
http://www.svarecky-obchod.cz/elektroce ... ig1000.htm
Podle mého názoru, pokud již chceš vážně zálohovat, tak bych si radši připlatil a měl aspoň trochu klid v duši, než nějakou levnou z OBI nebo Lidlu.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2016 16:13
od Cep
dethliving píše:Tak jsem se trochu rozhlížel. Invertory jsou dolcela drahé tam se nevejdu ani do 10,000 Kč a nejlevnější elektrocentrála AVR stojí cca 7000Kč, jen nevím zda to bude mít dostatečný výkon a nebude to nějaký šmejd co brzy odejde do věčných lovišť.
http://www.namir.cz/elektrocentraly/ramove-elektrocentraly-benzinove/?orderby=price&orderway=asc

Máte nějaký typ na konkrétní model?


Tak AVR má i RIPPER XG 950W za 2400,- , ale jestli to není šmejd...
Tip by se mi taky hodil, přijde čas a táta po mne bude chtít elektrocentrálu na ponorné čerpadlo..

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2016 16:26
od Fabulous
Šmejd? Nákupní cena EXW China je 25 USD, výrobní odhaduji na cenu materiálu + 10 USD. Závěry si jistě vyvodíš sám :mrgreen:

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2016 17:40
od Josef
Zda koupit elektrocentrálu drahou nebo levný šmejd by mělo vycházet z úplně jiné úvahy: "Jak dlouhý očekávám výpadek elektřiny a jakou zásobu paliva jsem schopen pro tento účel nashromáždit?"

Ve většině případů nebudete schopni doma uskladnit např. 500 litrů benzínu* a v pravidelných intervalech tuto zásobu "protočit" za nový, aby vám benzín skladováním nezdegradoval. Když uvážíte, že elektrocentrála bude mít spotřebu např. od 1 do 2 litrů za hodinu, vystačí vám zásoba pohonných hmot na 300 motohodin. A to by měla při slušnější údržbě zvládnout i levná čínská elektrocentrála. Tedy když budete mít štěstí na konkrétní kus bez skryté vady. Navíc - ono to není jen o benzínu. Taky nezapomínejte na olej. Průměrná elektrocentrála ho potřebuje vyměňovat po 25 či po 50-ti hodinách, takže potřebujete dejme tomu cca 15 litrů motorového oleje a ještě nejméně 3 svíčky, případně dva náhradní filtry vzduchu. Během nějaké vážné krize jen těžko palivo či olej nakoupíte. Buď se dočkáte reálného konce krize (blackoutu) než vám dojde palivo a situace se vrátí do normálu nebo naopak těch 300 hodin (či ve vašem konkrétním případě podle zásob mnohem méně) budete mít jen na to nejnutnější. Na doplnění výkonu FVE v zamračeném období, na pohon větších spotřebičů a pod. Prostě jen získáte čas na úpravu domácnosti a naučíte se dál žít už bez elektřiny (myšleno bez té "silné", na počasí závislý nejistý solár či vítr nasbíraný v akumulátorech vám samozřejmě zůstane).

*) Zmíněný objem 500 litrů je jen pro celkovou ilustraci situace. V praxi by už hrubě překračoval povolenou hranici pro skladování hořlavin I. třídy v domácnosti a vyžadoval speciální sklad.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2016 22:11
od dethliving
Tak abych to shrnul.
Ten Kipor mě nahlodal, dejme tomu bych těch 10k i dal, ale ten výkon je žalostný, když uvážím, že je potřeba zapojit toho více.

Vím, že je to OT, ale podle http://elektrocentraly.heureka.cz/ je nejoblíbenější SCHEPPACH, předběžně jsem vybral SCHEPPACH SG 2500, ale spíše SG 3000 nebo http://www.werco.cz/hecht-gg-3300-benzinovy-generator-proudu/

Co byste doporučili vy?

Problém kotle.
Mám Immergas Eolo Mini 24, problém může nastat a nemusí, na fóru je to téma staré min 7 let, od té doby se mohlo ve vývoji mnoho změnit (ale nemuselo).
Lze buď koupit centrálu na netu a vyzkoušet to v rámci 14 denní lhůty a pak výrobek vrátit, nebo to nechat a zakoupit ten záložní zdroj. ( kolik ten zdroj cca stojí - ceník posílají jen na vyžádání? )

Spotřeba:
Zásoba benzínu cca 80 + 100 l
Je otázkou v jakém případě by výpadek byl - krátkodobě na tom nezáleží, dlouhodobě (Blackout) týden, dva by se muselo vypínat a používat akumulátor na ostatní věci kdy by el centrála neběžela (teď mě napadlo že mám doma jeden konvertor 12V na 240V, ale bude to nejaká čína) S PA dobou moc nepočítám.

Co se týče tepla, o mě nejde, (mám bullerjan) ale mám v druhém bytě najemníka, který za teplo platí (jiné topení tam není) a nějak jsem zapoměl v nájemní smlouvě tuhle situaci řešit. Takže asi tolik o co jde.

Jiný zdroj.
Problém je, že solár. panely /hodilo by se/ není kam dát (společenství vlastníků) jedině na střechu vlastní garáže, ale sklon je na sever, takže paprsky by dopadaly pod úhlem 10 - 15 st., zda by to vadilo nevím. V tom jsem uplný mimoň.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2016 23:00
od Cep
Fabulous píše:Šmejd? Nákupní cena EXW China je 25 USD, výrobní odhaduji na cenu materiálu + 10 USD. Závěry si jistě vyvodíš sám :mrgreen:

Táta to bude potřebovat na ponorné čerpadlo na poli kvůli zavlažování.. Takže když to vydrží pár set hodin, ok.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2016 23:13
od Fabulous
Kupodivu to pár set hodin vydrží, většinou číňan garantuje 200 mth. Problém je s čínskou gumou. Je to lisovaná tma a po roce beznadějně zpuchří. Bez skladování v naprosto dokonalých podmínkách je to dlouhodobě nepoužitelné.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2016 23:18
od Cep
Užitečné info, díky.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 09.02.2016 23:35
od SHABY
čus pardi, nebudete mně to věřit, před časem jsem zakoupil centrálu EIHELL 800W(bezpochyby šunt), ale něco pomohla něž jsem koupil jinou. Ale požádal mně o ni kolega na výpomoc, a věřte nevěřte, po otočení kohoutku od benálu se mně tento rozsypal v ruce. Čuměl jsem na to jak puk. No,málem jsem vyletěl z kůže.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 10.02.2016 6:48
od Josef
Je nesmysl pořizovat elektrocentrálu kvůli kotli. To může být v případě zimního blackoutu při mínus dvacítkách zahrávání si se životem. V celém řetězci výroby tepla je pak už tolik součástek a složitostí, že si to o nějakou poruchu přímo koleduje. Domácnost musí mít vždy alespoň jeden na elektřině nezávislý zdroj tepla (někde uložená kamínka - stačí pro jednu místnost kam se uchýlíš). A zapomeň na nějaké emise pátého stupně a tak všelijak podobně, ti co tohle vymýšlejí předpokládají sluníčkový svět a až bude malér, tak tě nezahřejí. Přežití je přednější....

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 10.02.2016 21:05
od dethliving
Josef píše:Je nesmysl pořizovat elektrocentrálu kvůli kotli. ....


V příspěvku výše jsem psal, že mám Bullerjan na dřevo (+ 30m dřeva = na 3 zimy) v Garáži je sporák na uhlí/dřevo + nové trubky do komína, takže jsem zajištěný.

Elektrocentrálu jsem chtěl dokoupit k tomu topení, aby byl nějaký zdroj elektřiny při dlouhodobém výpadku.
Nyní když už jsem se rozhodl ji koupit, tak by měla plnit i krátkobé účely (1-2 dny) při výpadku el.ektřiny kvuli plynovému kotli a nájemnikovi.
Takže 2 mouchy jednou ranou. ;)
Při dlouhodobém výpadku je to zásah vyšší moci, takže nájemníka řešit nebudu.

Stále zvažuju výběr jakžtakž kvalitní centrály a hlavně jaký vzít výkon. Zda větší na úkor větší spotřeby nebo menší - úspornější, kdy bude potřeba každá kapka benzínu.
Asi nejdřív koupím měřák a zjistím spotřebu jednotlivých spotřebičů, ale v zásadě platí, to co jsem vyjmenoval na začátku.

Máte nějaké typy a zkušenosti s el.centrálami? Docela bych ocenil do těch 10K.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 10.02.2016 21:46
od krvfx
Ke kotli mám v plánu si pořídit záložní zdroj Astip Elston nebo podobný s baterií dimenzovanou na 24 hodin provozu. Na vícedenní výpadek uvažuji také o elektrocentrále - ale využít ji jen na dobíjení té baterie. Pak by běžela třeba 8 hodin denně na plný výkon. Kdyby se k tomu udělalo solární dobíjení, což mám v plánu též, tak by centrála byla potřeba ještě méně. Počítám, že do 14 dnů výpadek skončí, nebo už to nemá cenu dál řešit. Akorát to v součtu bude určitě přes 10.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 10.02.2016 22:10
od dethliving
Podobné řešení navrhoval kolega Wagoneer na předchozí stránce, vy jste to vylepšil o panely.
Pokud by se to realizovalo postupně, tak by to nezatížilo tak rozpočet a je možné jít i výš a nemusel by být drahý invertor. ( zmiňovaný KIPOR IG1000 - stačila by obyč centrála s AVR)
Máte odkazy na konkrétní výrobky, které a na kolik by to vyšlo?
Ty panely bych v budocnu taky chtěl koupit, jen nevím kam je dát. (viz předchozí příspěvky)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 10.02.2016 23:00
od dethliving

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.02.2016 6:54
od Josef
Pokud vybereš elektrocentrálu schopnou dát proud 12...16A, zvládne (alespoň jednotlivě) napájet všechny spotřebiče, které jsi v současnosti zvyklý strkat do zásuvky (od rychlovarné konvice, přes vysavač, vrtačku, brusku, el.pilu, mikrovlnku až po pračku, s výjimkou svářečky), takže tvá domácnost může prakticky fungovat bez většího omezení. Takový proud poskytne elektrocentrála o trvalém výkonu od 2800W a výše. (Pozor, výrobci v typovém označení centrály většinou udávají špičkový výkon. V takovém případě to odpovídá zhruba číslu 3500).

Pokud jde o plynový pohon, je to výborná deviza do "normálního světa". Tedy např. pro stavební firmu, která provozuje stroj denně a chce šetřit náklady. Ale do kolapsu nepovažuji plyn za ideální - je to obtížně směnitelná surovina s obtížným skladováním. Rozhodně snáze uskladním, přepravím a přeleji o sudu tři dvacetilitrové kanystry benzínu než plyn, zejména CNG. Ale uznávám, že plyn dlouhodobým uskladněním, na rozdíl od benzínu, v zásadě nedegraduje.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.02.2016 8:20
od krvfx
Já chci koupit zdroj od téhle firmy, zatím se mi jeví, že má nejlepší poměr cena/výkon http://www.astip.cz/zalozni-zdroje-pro- ... -cerpadla/

Dají se sehnat levnější, ale ty už nemají čistý sinus a tenhle zdroj má taky v sobě bypass pro případ poruchy. Na můj kotel bude potřeba nejspíš 350, abych měl trochu rezervu. Na plynový kotel by určitě stačil slabší.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.02.2016 8:37
od Wagoneer
Krvf - Astip používám již několik let bez jediné poruchy. 350W sinus. Mohu jen doporučit. Mívají také často slevy u pŕíležitosti výstav.
Sestavil jsem si také malou FV elektrárnu s panely 1kWp a baterií 2.5kWh. Až na vyjímky umožňuje ( kromě jiného ) chod kotle prakticky po celý rok.
Elektrocentrálu mám invertor Scheppach 2.5kW, ale je jen jako opravdová záloha, případně pro spotřebiče s velkým příkonem. Není to žádná hvězda, ale např. automatickou pračku zvládne bez problémů.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.02.2016 11:47
od nextclick
Než si pořizovat http://astip.evron.cz/cz/e-shop/885087/ ... 4-duo.html

tak raději za oněco málo víc pořídím hybridní invertor http://www.ebay.com/itm/3KV-2-4KW-230V- ... Swl8NVbH4M

Má 20x větší výkon, umí FV, umí ukláda do aku, umí si sám nastartovat centrálu. A má čistou sinusovku.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.02.2016 15:32
od krvfx
O málo víc je jednou tolik (pošta + clo + dph) a výkon je ani ne 7x větší (vychází mi to na 350 bez aku). Potřebuju hlavně spolehlivou zálohu ke kotli a ne brutální invertor s akumulátorovou místností. Na papíře to vypadá hezky, ale je to China bez možnosti servisu. Rozběh centrály je mi prd platný, pokud nemám elektrický startér a taková centrála stojí zase ranec.

Tím neříkám, že by to pro jisté aplikace nebylo lepší - ale pro mě určitě ne.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.02.2016 18:22
od Josef
Z čeho usuzujete, že potřebujete invertor čistě sinusový? (dražší, účinnost nižší, větší spotřeba na prázdno)
Zatím jsem doma nenarazil na spotřebič (včetně malých asynchronních jednofázových motorů - ventilátor, oběhové čerpadlo kotle aj.), který by se nespokojil s modifikovanou sinusovkou nebo dokonce s trapézovým průběhem. Trafo či motor napájený tímto způsobem je sice o něco hlučnější (zřetelně vrčí), ale jinak jsem žádnou závažnější změnu, která by bránila provozu nezaznamenal. Ani nějaké zvýšené oteplení, ani žádné pozorovatelné snížení výkonu. Dokonce i regulátor otáček ruční vrtačky funguje (s drobnou nerovnoměrností náběhu).

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.02.2016 18:24
od krvfx
Regulační elektronika mého kotle to údajně s trapézem nedá.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.02.2016 18:35
od Josef
To slůvko "údajně" by chtělo nějak prověřit. Alespoň průzkumem schématu zapojení (co že za obvod by mohl trapéz negativně ovlivňovat). Pokud by tam něco takového bylo (fázové řízení triakem), nezbude, než se s tím smířit a sinus použít nebo alespoň lichoběžníkový průběh, aby na křivce napájecího proudu byly "táhlé sklony" na kterých by mohla regulace fázově regulovat. Ale pokud by mi tu UPS-ku se sinusovým průběhem nabízel sám prodejce kotle, byl bych tak trochu ve střehu (aneb marže na dražším zboží se hodí vždycky... :lol: ).

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.02.2016 18:46
od krvfx
Právě že na 99 % reguluje triakem výkon ventilátoru. Vlastní řízení by to mělo přežít normálně, je tam trafo, usměrňovač a stabilizátor. Mám doma starou UPS, než koupím ten zdroj, tak to zkusím, ale až po topné sezóně :D

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.02.2016 19:11
od Josef
Ono by tam asi nic do věčných lovišť neodešlo ani s trapézem. Ale protože trapéz nemá žádné "šikminy" na křivce, asi by se regulace fungovala jen v režimech, kdy ventilátor jede naplno a kdy nejede vůbec. Tedy v praxi "topím" a "netopím", nic mezi tím. A to by asi nebylo úplně optimální, to je fakt.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.02.2016 19:53
od nextclick
Tak můžu posloužit svojí osobní zkušeností.
Mám ve sklepě kotel na pelety kde řídící elektronika spíná pohon šneku (asyn. motor) a řídí otáčky async ventilátoru. Jak je řídí netuším ale počítám že v tom bude nějaký malý 40W invertor s proměnnou výstupní frekvencí.
Postupně jsem vyzkoušel 3 UPSky než jsem našel takovou se kterou to fachá. V případě že upska dávala "nějaký blbý průběh", (nevím jaký ... nemůžu už rok najít digi osciloskop :( je velký jako mobil ) tak se větrák rozběhnul na 100% , pohon šneku divně drčel a kotel vlastně nefungoval.
S tou současnou to běží v pohodě (nějaká lepší 1500VA APC ups.. ty dvě co nejely, byly taky APCčka z toho jedno taky vyšší řady. Tedy loterie)

Jinak co se týče centrály tak taková ta za 2000 měla při odpojení zátěže chvilinku na výstupu ne 230V ale tak 300V. Strašný.
Teď mám nějakou invertorovou z Bauhausu a ta je báječná. Furt 230V a nebo nic. Žádný spotřebič a to ani ta elektronika u kotle nefrflá. Dokonce jsem jí asi 2 dny měl zaplou u HP serveru ve firmě (přes upsku).

Tedy za mne doporučení:
- pokud chci nějakou malou centrálu, tak jedině s inventorem.
- pokud chci pořizovat nějakou s AVR regulací, tak je potřeba 4x předimenzovat výkon pokud chci napájet věci které jsou citlivé na kolísání napětí.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 12.02.2016 14:52
od dethliving
Wagoneer píše:Krvf - Astip používám již několik let bez jediné poruchy. 350W sinus. Mohu jen doporučit. Mívají také často slevy u pŕíležitosti výstav.
Sestavil jsem si také malou FV elektrárnu s panely 1kWp a baterií 2.5kWh. Až na vyjímky umožňuje ( kromě jiného ) chod kotle prakticky po celý rok.
Elektrocentrálu mám invertor Scheppach 2.5kW, ale je jen jako opravdová záloha, případně pro spotřebiče s velkým příkonem. Není to žádná hvězda, ale např. automatickou pračku zvládne bez problémů.


Tvoje řešení se mi líbí, problém je, že onen invertor Scheppach o výkonu 2.5kW ani jiný, který by v případě nouze utáhl pračku jsem na trhu nenašel, nyní jsou pouze 2kW, což se mi zdá málo.
http://www.namir.cz/sg-2000-invertorova-elektrocentrala-scheppach-21668.html?utm_source=sklik&utm_medium=cpc&utm_campaign=SKLIK-Produktove+inzeraty&utm_content=Elektrocentraly

http://www.svarecky-obchod.cz/elektrocentraly/elektrocentraly-230v/11413-kipor-ig2000-p.htm

https://www.dek.cz/produkty/detail/3210324124-elektrocentrala-sig-2500-invertorova?utm_source=sklik&utm_medium=cpc&utm_campaign=PLA+-+V%C5%A1echny+produkty

Takže budu asi muset jít do obyčejného AVR
http://www.svarecky-obchod.cz/elektrocentraly/elektrocentraly-230v/11957-ramova-elektrocentrala-2-800-w-s-regulaci-avr-sg-3000.htm
+ zmiňovaný Astip Elston.

Jako laik bych ovšem dával pro kotel přednost jednoduššímu řešení v podobě invetoru cca 2.5 kW. aby to utáhlo zmiňovanou pračku - na tu jsem zapomněl - přiznávám.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 12.02.2016 15:02
od krvfx
Každý má určitě jiné preference, ale mít elektrocentrálu kvůli pračce? To je zrovna věc, bez které se dá docela snadno obejít. Nehledě na to, že když nepůjde delší dobu elektrika, tak ani nepoteče voda z kohoutku.

Hodlám zabezpečit pouze to nejnutnější, tedy teplo a možná i ledničku/mrazák, víc ale určitě ne. A to ještě jenom v případě, že se bude jevit, že to má smysl a že se všechno brzy srovná.

Na druhou stranu, určitě má smysl mít požadavek, aby centrála utáhla to, co běžná zásuvka.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 12.02.2016 18:20
od Wagoneer
Nechtěl jsem aby to vyznělo, že mám EC kvůli pračce. Ale že ten Scheppach ji utáhne. Topení v zimě a chlazeni v létě mi FV v pohodě utáhne. Ta EC je primárně pro situace, kdy je kvůli nedostatku slunce potřeba dobít baterie, případně třeba namrazit mražák ( a je málo v bateriích ), kdyby dlouhodobě nešel proud.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 12.02.2016 18:34
od gambler
Zdravím. Chtěl bych si doma udělat malou založní či pro běžné používaní 12V elektrarničku. za prví bych tím chtěl pohanět autoradio. Za druhé cb vysílačku. Za třetí pro měnič na nabijení malích baterii například do svítilny. Popřípadě na svícení 12v ledek po domě. chtěl bych skombinovat Solarní panel s větrnou turbínou která by pohaněla alternátor. pro případ nouze kolo na stojanu které bude pohanět také aleternátor. to by se používalo i na kondici. :) Nějaké napady.. díky

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 12.02.2016 19:28
od cipis
V celém tomhle threadu, tak si dej bačkory a směle do čtení ;-)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 12.02.2016 19:30
od krvfx
Ve vlákně o solárních elektrárnách je přímo i praktický návod.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 12.02.2016 19:33
od gambler
krvfx píše:Ve vlákně o solárních elektrárnách je přímo i praktický návod.


už sosam. dík

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.02.2016 10:24
od dethliving
Jako laik jsem po zvážení všech pro a proti vybral invertor 2kW (bohužel Scheppap DG 30 3kW za 12.5K už není v prodeji).
Nyni mám dilema kterou vybraz těchto dvou za stejnou cenu:
http://www.namir.cz/sg-2000-invertorova-elektrocentrala-scheppach-21668.html
http://www.svarecky-obchod.cz/elektrocentraly/elektrocentraly-230v/11413-kipor-ig2000-p.htm

Tak která bude lerpší Kipor nebo Schepap?

Ještě je tu možnost
http://www.gtstore.cz/invertorova-elektrocentrala-ig-2600-kipor/
ale ta cena mě odrazuje.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.02.2016 11:44
od Fabulous
Obojí je nevalná čína zabalená v plastu. Zvol tu s delší zárukou a od důvěryhodnějšího dodavatele.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.02.2016 12:27
od nextclick
To je sice 100% pravda. Ale vzhledem k tomu, že třeba Kipor má dostupný servis a je to už skutečná značka ne jen lepič nálepek. Tak to není špatná volba pro jištění pro případ několikadenního až měsíčního blackoutu. Všechno dál je už za hrozný peníze. Třeba srovnatelná Honda je za cca 38000,- kč-

Pro dlouhodobý blackout je stejně jediné udržitelné řešení FV.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.02.2016 12:34
od dethliving
Obávám se, že elektrocenrál, které v Číně nejsou vyrobeny bude málo.

Na dotaz prodejce jak je to u - Scheppach SG 3000 Rámová elektrocentrála 2 800 W s regulací AVR - se 4 letou zárukou, mi odpověděl, že je nutné každý rok absolvovat garanční prohlídku v hodnotě 1.500Kč, jinak platí jenom 2 záruka.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.02.2016 12:58
od Fabulous
Nectclick: nepodléhej reklamním klamům. Kipor je stejný lepič nálepek, jako kdokoliv jiný. Pro zajímavost: třeba drahé centrály Yamaha jsou ve skutečnosti Linhai s nálepkami :)

Co vím, tak v této kategorii jediné poctivé a originálně svoje centrály má Honda. Ovšem ty jsou 5-10x dražší. A k uznání záruky požaduje garančku také :)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 21.10.2016 15:05
od Lyster
Inzerát na dřevoplynovou elektrárnu, který jsem našel. Vypatá to dost dobře. Bohužel neni uvedena cena. Třeba se bude někomu hodit. Je tam i video z provozu.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/6622322 ... ickych.php

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 12.06.2017 7:06
od Fantozzi
Zdravím, kolega má zahrádku v oblasti kde není natažený přívod elektrické energie a řeší vhodný zdroj pro víkendové napájení ledničky, případně dobití mobilu, nějaké to rádio a aktuálně pro menší zahradní párty kde by chtěl elektrický výčep (chlazení). Napadá mě kombinace benzínového agregátu a akumulátoru, ale asi tak jednoduché to nebude :-).

děkuji za případné nápady

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 12.06.2017 11:05
od Hohepa
Ne to opravdu nebude.
Ať počítá s tím, že to pivo ho na provozních nákladech vyjde jak když si ho dá v hospodě na Staromáku.

Problém je, že centrála se s UPS dost pravděpodobně popere letmo viz např diskuze zde:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?topic=21573.0

Pro profesionální použití se pro UPS vyráběly speciální centrály , říkalo se jim myslím UBS.
UPS s ní byla propojena řídící elektronikou a sama jí nahazovala motor když se vybil její aku.
Motal jsem se kolem toho před dvaceti lety a už si to moc nepamatuji,
( kamarádovy jsem pomáhal z grafikou při překladu manuálů )
ale mám pocit, že ta UBS dávala na výstupu nízké napětí UPS akumulátoru a výstupní měnič na 230 V tak měli jeden společný.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 12.06.2017 11:23
od Fantozzi
Stabilně by to mělo fungovat jako zdroj napájení lednice, která by fungovala pouze když budou na zahradě - víkendy. Existuje nějaké jednoduché a pořizovacími náklady levné řešení? Kamarád uvažuje, že si pořídí benzínový generátor v ceně do 4 tis a tím to vyřeší, no nevím jak to bude fungovat. Sem mu doporučoval ledničku na propan butan.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 12.06.2017 13:01
od RobertK
A co rovnou nějaký agregát na plyn ty nejsou tak hlučné nebo rovnou kombinovány, třeba tohle http://www.heron-motor.cz/cs/produkty/e ... f/8896317/

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 12.06.2017 15:55
od euaqa
Vzhledem k ceně elektřiny z malé elektrocentrály a to přes 50 kč/kwh to rozhodně levné nebude. Pokud chce levné řešení a to jak investičně, tak provozně tak si doma v mrazáku udělat led a tím chladit sud buď v nějakém boxu z polystyrenu, nebo ve starým truhlovým mrazáku.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.06.2017 3:53
od dracekvo
Podle mě pro něj co se týče ceny bude asi nejlevnější pořídit jetou lednici na PB z karavanu, na světlo a mobil malej solární panýlek + jetou autobaterku a na chlazení piva elektrocentrálu.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.06.2017 8:46
od Fantozzi
Diky za rady. Nakonec to vyresili takto, ze pro jednorazovou akci po domluve natahnou prodluzovacku z nejblizsiho baraku a tim budou napajet vycep, hudbu atd. Pro dalsi fungovani asi benzinovy generator.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 04.08.2017 15:27
od proforma
http://m.ihned.cz/c1-65836210-dalsi-mus ... cke#disqus

Solary ve stresnich taskach - dalsi Muskuv zajimavy napad. Slecna redaktorka sice neumi pocitat, ale to na podstate veci moc nemeni. Je to zatim dost drahe (cca 10 tis. Kc/m2), ale to se casem nejspis zmeni. Jen by se takovehle strechy asi u nas kradly o dost snadneji nez napevno primontovane solary...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 10.08.2017 4:53
od dracekvo
Já tak nějak nevidím důvod, proč cpát solární články do tašek na střeše.
Už existují solární panely a výrobní linky na ně. Pouze by stačilo upravit rám panelů, aby měli zámky a skládali se na střechu jako klasický ethernit.
Ale na co to dělat jednoduše, když to jde složitě, že :) Navíc, když se na něco napíše, že je to eko, tak se z toho dají vytřískat dotace a dá se na to nasadit pěkná cena.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 10.08.2017 7:35
od Lyster
Napadlo mě, že někde může být problém s památkáři, kde ti nedovolí solární panely. Jestli ty tašky vypadají podobně jako klasické, tak by nemuseli prudit s povolením.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 10.08.2017 9:49
od TomSmith
No hlavně klasický panel je nad střechou a taky se nezanedbatelně hřeje (díky slunci co doň praží ;)
Pokud je panel nad střechou tak teplo se do střešní konstrukce nepřenáší, což je v čím dál větších parnech super.
Nechtěl bych mít panel místo střešní krytiny, to by vyžadovalo velmi slušnou vrstvu kvalitní izolace a promyšlenou konstrukci.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 10.08.2017 15:15
od Hohepa
nemluvě o tom, že jeden panel/taška jeden elektro kabel.
Z panelu svedu jeden až k řídící elektronice, ale propojovat desítky samostatných tašek mezi sebou bude dost pakárna
a čím víc spojů , tím větší riziko poruchy.
Zapojovat to budou pokrývači balancující na střešních latích ?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 8:34
od Lyster
Spíš to bude takové puzzle z konektorů na jednotlivých taškách, které propojí celou střechu. Samozřejmě, že čím víc spojů tím víc možných problémů, ale myslím že to budou mít nějak vyřešené. Nebo to právě řeší. :) Nechme se překvapit.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 12:41
od RobertK
Budete vyřešené jako mají SolarRoadways http://www.solarroadways.com/ tam je vše pospojovaný dohromady a když vypadne jedna tak se nic nejede.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 13:09
od Patrol
To už mi jako lepší nápad příjdou ty solární fólie na okna. Ve většině moderních domů jsou prosklené obrovské plochy, které se takto dají využít. Fólie je normálně průhledná, jen je malinko tónovaná, takže funguje částečně i jako clona proti slunci. Já mám okna malý, ale třeba soused má tak třetinu domu směrem na jih prosklenou. (Taky už o tom uvažuje.)
Ještě lepší využití se pak naskytne na prosklených administrativních budovách, kde kolikrát není na povrchu nic, než sklo. Tyhle fólie sice nemají takovou účinnost, jako panely, ale zase nevyžadují žádné držáky a nemění vzhled budovy.
Dokonce jsem někde četl, že se do budoucna uvažuje i o využití jako povrchová fólie na automobily,aby to dobíjelo i jen zaparkovaný automobil na otevřeném prostranství.(asi spíše v jižních zemích, než u nás)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 13:35
od krvfx
Tak jsem trochu googlil, a ty fólie měly být dle info z roku 2011 do roka na trhu...a nikde je nevidím:)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.08.2017 14:02
od Patrol
Že by to někde drželi kvůli patentům? Taky jsem našel jen pár nejasných náznaků, ale žádné nabídky.
Tady je něco z 2012:http://www.ekobydleni.eu/solarni-energie/sunguard-pvgu-sklo-a-solarni-elektrarna-zaroven
a pak z 2015, ale nedůvěryhodný zdroj: http://echo24.cz/a/inBPH/prulom-v-solarni-energii-panely-budou-pruhledne-jako-sklo

Tak nevím třeba je to kachna, já byl přesvědčen, že už to je na trhu.Ještě pohledám. :roll:

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 10.09.2017 8:00
od kubamk
Kód: Vybrat vše
http://www.linykuchar.cz/indigirka-na-vyrobu-elektriny


Zde kamna na dřevo které vyrábějí el. proud. Docela zajímavé!

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 03.11.2017 14:17
od pylorus
Zdravím rozpadlíci, po nedělním větříku si dovolím oprášit téma elektrocentrálny pro RD do času nepohody.
V naší lokalitě byl výpadek cca 20h. Kdyby k tomu nasněžilo 30cm sněhu, jsme bez proudu ještě teď.
Moje zadání je: - komfortní vykrytí výpadku el. energie v trvání jednoho týdne / nouzově 2-3 týdny.
Situace: větší RD na samotě.
Spotřebiče:
• Lednice 600W
• Mrazák 400W
• Kotel 300W
• Oběhové č. kotel 30W
• Oběhové č. doma 30W
• Světla 300W

Protože mám po domě rozvedeny 3 fáze a centrálou budu chtít napájet celý dům (rozfázováno na rovnoměrnou zátěž), budu muset volit centrálu na 3 fáze.

Centrála bude ve sklepě - sání i výfuk z venku resp. ven. V případě výpadku shodit hl. jistič. (alternativně přepnout přepínač) a nahodit centrálu
Uvažoval jsem o heron egm 65 avr-3
Spotřeba cca 2l / h
Týden provozu = 7*24*2 = 336l benzínu.

Vzhledem k tomu, že doma skladuji "pouze" 100L PHM, bude to vyžadovat rozšíření úložiště.

Výhledově uvažuji také o solárním systému, ale bez dotace je to obrovská investice a mizerná návratnost.

Díky za komentáře / postřehy

Pylorus :D

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 03.11.2017 14:51
od RobertK
Ahoj, uvažoval si o kombinovaném EC, plyn se skladuje možní trochu lépe.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 03.11.2017 18:13
od euaqa
pylorus píše: ...
• Lednice 600W
• Mrazák 400W
• Kotel 300W
• Oběhové č. kotel 30W
• Oběhové č. doma 30W
• Světla 300W
...


Můžu se zeptat co máš za lednici, mrazák a osvětlení? Ty příkony jsou obrovské. Osvětlení je také hodně 300w to je 20 úsporných žárovek..

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 03.11.2017 23:19
od K4cer
Obávám se že ty tři fázy budeš muset krmit z centrály jednou a tom samou fází.

Rovnoměrný rozložení zátěže na tři fáze je relativní: menší rozdíly (v zátěži jednotlivých fáz) DS bez problémů zvládne, elektrocentrála to ponese dost těžce. V praxi nebude nikdy zátěž rovnoměrná, zatíženější fáze bude mít podpětí a míň zatížená bude mít spíš přepětí, z čeho koukaj dost zásadní rizika.
3f zásuvka na centrále je určena na napájení 3f zařízení (cirkulár, míchačka), ale ne na napájení tří jednofázových větví.

Já celkem dospělou centrálu mám (10 resp. 5 kVa), a podobný zařízení krmím vždy z jednofázový 32A zásuvky.

Krom toho, v týhle výkonový kategorii bych spíš hedal centrálu naftovou, benzínová tě sežere.
Alternativou je snížení odběru, případně kombinace menší solární ostrůvek na malý dlouhodobý odběry a menší e/centrála na ty větší nárazový.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 04.11.2017 0:59
od dracekvo
Lednice bude mit tak 80W a mrazak neco malo pres 100. Pokud tu centralu chces fakt jen pro pripad nouze, bude nejlepsi poridit spinac na ktery jde nasadit zamek. Pokud bude problem, schodis hlavni jistic, odemknes spinac a pomoci neho spojis v baraku vsechny faze do jedne.
Budes moct poridit 1f centralu a usetrit. Podle me by ti mela stacit 2kW verze.
Jo a nekam pred hlavni jistic si pres maly jistic zapoj nejake svetlo jako indikaci, ze uz jde proud.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 04.11.2017 10:51
od K4cer
Elektrikářsky "korektně" by to šlo řešit 3f přípojnicí (té zásuvka s kolíky) připojenou přes 3f přepínač 1-0-2.

V poloze 1 je DS připojena k rozvodu domu a přípojnice je odpojena, v poloze 0 je vše odpojeno, a v poloze 2 je DS odpojena a připojena přípojnice k rozvodu domu.
E/centrálu připojíš dostatečně dimenzovanou prodlužkou s 1f vidlicí a 3f samicí, ve které budou všechny tři fáze propojeny.

Spájet tři fáze přepínačem natvrdo zapojeným v rozvodu (byť uzamykatelným) se mi moc nelíbí. Od průseru to dělí jen vypnutí hlavního jističe a lidskej faktor může selhat. To že to víš ty a nejseš vůl není dostatečný zabezpečení, počítej s tím že to někdy budou obsluhovat tví potomci - bude si to každej z nich za 30 let pamatovat?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 04.11.2017 12:40
od sauerkraut
Snazit se napajet centralou vsechny spotrebice v dome vyjde cloveka dost draho.

Pokud vam to stoji za to, sel bych asi cestou motor z auta + synchronni generator. Videl jsem to popsane na cnc.cz v Magiho vlakne. Pouzil myslim 1.9 TDi z nejake Skodovky.

Pokud se trosku uskromnite s odberem energie, mela by smysl nejaka plynova centrala. Da se prestavet i klasicka benzinova se smesovacem za petikilo ebaye. Lezi mi tu, ale jeste jsem se k tomu nedostal, takze zkusenosti neposkytnu.

Podle meho nazoru ma urcite smysl vyhodit stale zateze bokem na baterku. Pokud kvuli obehovemu cerpadlu 30W pobezi naprazdno centrala se spotrebou 1l benzinu za hodinu, bude 1kWh stat 1000Kc. Takze centrala, trafo (spinany zdroj od notebooka, apod.), nabijeci elektronika (alespon odpor, lepe odpor a zdroj konstatniho napeti, nejlepe spinany menic) a invertor na napajeni obehovych cerpadel. Wifi AP, switch, notebooky a podobne veci je nejlepsi pustit rovnou z baterek. To je argument pro 24V system misto 12V (12V presne pro AP se z 12V baterky dela blbe, menic je slozitejsi, ma nizsi ucinnost a ani nahodou nevyhovi prvni desticka z ebaye za stopade). Menice na 220V existuji i na 24V.

Centralu pak nastartovat (rucne, nebo automaticky), kdyz je potreba k necemu jinemu, nebo kdyz jsou baterky vybite. Pokud startujete stejnou baterkou, jako napajite spotrebice, tak si vyzkousejte, nastaveni napeti detekce vybitych baterek, aby to jeste slo spolehlive nastartovat. Baterky by mely mit teplotu +10 az +30 stupnu, daji se vytapet vyfukem centraly (nejaky termostat je NUTNY, pokud neni system perfektne spocitan a ozkousen, baterkam nebude osmdesat stupnu svedcit). Pri nizkych teplotach vyrazne klesa kapacita a lithiove clanky se pod +5 stupnu nesmi nabijet.

Baterky: startovaci olova pouze v pripade, ze je mate zadarmo, protoze uz nenastartovaly nejake auto. Jinak trakcni, nebo NiCd/NiFe, pripadne lithium. NiCd maji oproti olovu uzasnou zivostnost, ale nevyhoda je velke rozpeti mezi napetim nabiteho a vybiteho clanku, coz spatne nesou nektere menice stavene na olovo. Lithium nezbytne nutne potrebuje battery management.

Mrazak a lednicka jsou uplne blbe spotrebice. Pro rozbeh kompresoru potrebuji 500W - 1.5kW a za behu pak berou 60W. Jedna moznost je pustit jednou za nekolik hodin centralu a nechat oboje nachladit (v tom pripade se hodi pridat tepelnou izolaci na boky, vrsek a pripadne i dozadu, ale jenom mezi lednicku a jeji chladic), nebo poridit nejaky 1-2kW invertor a nechat to bezet z baterek (s izolaci to samozrejme vydrzi dele do pristiho startu centraly).

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 04.11.2017 15:08
od acmik
K4cer píše:Elektrikářsky "korektně" by to šlo řešit 3f přípojnicí (té zásuvka s kolíky) připojenou přes 3f přepínač 1-0-2.
Spájet tři fáze přepínačem natvrdo zapojeným v rozvodu (byť uzamykatelným) se mi moc nelíbí. Od průseru to dělí jen vypnutí hlavního jističe a lidskej faktor může selhat. To že to víš ty a nejseš vůl není dostatečný zabezpečení, počítej s tím že to někdy budou obsluhovat tví potomci - bude si to každej z nich za 30 let pamatovat?


Takto to mám pro inspiraci v RH doma já kvůli efektivnímu využití FVE s akumulací. Jedu celý dům v 1f zapojení 3f rozvodu s možností přepojit na "skutečný" 3f rozvod pro případ nějaké nečekané potřeby. Žádné motory nemám, takže to není nic proti ničemu. Generátor se takto nikdy nemůže potkat se sítí, všechno se přepíná přes bezpečnou 0 polohu.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 04.11.2017 17:45
od K4cer
Já jsem to připojení 1f e/centrály do 3f rozvodu myslel takhle (dovolil jsem si použít tvůj obrázek, nechtělo se mi to malovat).
Mý úpravy jsou malovány čevrenou, pro snadnou identifikaci.

RH-prepinac-do-MG-alt.PNG


---

FV ostrůvek mám mrňavej a jeho hlavní účel je krmit rádio, vysílačky, a nabíjet telefony a nabíjecí baterky do svítilen. Osvětlení je samostatný a pojímáno spíš jako nouzový, za mírové situace svítím většinou z DS. Jediné "propojení" mezi FV a DS je 12V nabíječka, která je jedním koncem (přes vypínač s kontrolkou) připojena v 220V zásuvce, a druhým koncem přes Ametr a pojistku k baterkám ostrůvku. Touto nabíječkou můžu baterie dobíjet ze sítě, resp. z elektrocentrály.
Mám i měnič 12-230V, ale vzhledem na velikost FV systému je jen na občasné napájení rozbrusky a pod., nebo (časem, až rozšířím FV) na napájení ledničky. Tu jednoduše vytáhnu ze zásuvky DS a zastrčím do zásuvky měniče.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 15.11.2017 21:38
od drigon
Dobrý den.
Po nedávné vichřici jsem pořídil domů elektrocentrálu Sharks SH 2800-GF s AVR. Výkon generátoru je 2800/3000W na 380V a 1000W na 220V. Při výpadku s tím mám v plánu pohánět lednici s mrazákem (cyklováním - namrazit a na několik hodin vypnout. Dále darling na vodu (motor má 1,5KW na 380V), doma mám cca 50m prodlužku na 380V, tak doufám že zmírní startovací proud motoru darlingu a agregát to vezme bez problémů. Též nějaké osvětlení.
Napadají mne však nějaké otázky¨:
1) Mám elektrocentrále dělat záběh ještě před použitím?
2) Po jaké době je vhodné při uložení elektrocentrály dělat "zkušební starty"? (myšleno jako prevence před zatuhnutím motoru, též jako vyzkoušení funkce).
3) Na elektrocentrále je zásuvka na 380V. Nebude mi dělat problémy, když si ji stavebním rozvaděčem rozdělím na 3 x 220V a každou fázi budu používat zvlášť?
4)Je možné současné použití zásuvek na 220 i 380V? Jde mi o to, že když bude běžet darling a zároveň bude odběr i z 220V zásuvky, tak aby se vinutí daně fáze generátoru nepřetížilo. Předpokládám totiž, že 220V je udělané odbočkou z jednoho vinutí generátoru.

Děkuji za odpovědi. M.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 15.11.2017 22:27
od Josef
U své elektrocentrály jsem si záběh udělal. 5 hodin chodu. Ze začátku 2 hodiny naprázdno, po 2 hodinách jsem zapnul zátěž 50% výkonu generátoru a 3 hodiny to nechal běžet pod zátěží. Pak jsem vyměnil olej. Byl černý jak bota se stopami kovových částic. Interval dalších periodických výměn oleje je už mnohem delší. Kdybych záběh neprovedl, musel bych i při krizovém nasazení ten první záběhový olej po 5 hodinách vyměnit. To by znamenalo v komplikované situaci elektrocentrálu zastavit a vše by se ještě více komplikovalo. Těch pár litrů spotřebovaného benzínu a jedna dávka oleje mi za ten dobře provedený záběh stála. Navíc se zřetelně snížila hlučnost rozvodů motoru (už po půlhodině chodu).

Na případné zkušební starty má vliv zejména to, jak byla elektrocentrála odstavena. Pokud vyprázdníš nádrž a necháš elektrocentrálu vyjet do sucha i karburátor, můžeš ji bez startu skladovat klidně rok. Pokud ji zastavíš benzínovým kohoutem, necháš vypotřebovat karburátor, ale přitom necháš benzín v nádrži (kde se přes uzávěr některé složky odpařují), pak déle jak půl roku bych ji odstavenou nenechával a před příštím startem bych přidal do nádrže trochu čerstvého benzínu. Elektrocentrálu je potřeba po zastavení startovacím lankem vždy pootočit do kompresní polohy (ventily jsou zavřeny, pružiny se neunavují, válec stojí v horní poloze). Po velmi dlouhé odstávce (řádu měsíců) pak před startem stačí krátce a rychle naklonit motor tak, aby olej natekl až do válce, pak už ji postavit normálně, až olej zase steče až dolů (proto není dobré nechávat plnou nádrž benzínu, ale když už, tak nanejvýš třetinu, jinak se vyleje). Při vypnutém zapalování a uzavřeném benzínu nejméně 5-10x protočit, aby se promazala. Pak pustit benzín, přivřít klapku v sání, zase 2x protočit a teprve pak zapnout zapalování a startovat. Když chytne, pomalu otevřít klapku a před zatížením vždy nechat motor zahřát, až je válec horký že na něm skoro ruku neudržíš (a tudíž olej náležitě řídký a všude maže). Pak se můžeš těšit z dobré životnosti. Olej by se měl podle výrobce jednou za rok vyměnit, i když nemá naběhán předepsaný počet hodin. Já bych to neviděl tak kriticky (je-li elektrocentrála skladována v suchu). Ale 1x za 2 roky bych ho určitě vyměnil, i kdyby se elektrocentrála vůbec nepoužila.

Vždy, když startuješ elektrocentrálu jako zkušební provoz, nechej ji dobře zahřát (klidně bez zatížení). Nikdy ji nestartuj tak krátce, že ji budeš zastavovat studenou - kazíš tím olej, motor i tlumič bude korodovat. Centrála se nestihne hustým nezahřátým olejem dobře promazat, ani se nezbaví nashromážděné vlhkosti. Minimální teplota motoru před zastavením je 70°C.

Předpokládám, že elektrocentrála má třífázový jistič, který jistí přímo vinutí generátoru. Pokud ano, nemusíš mít obavu, že elektrocentrálu přetížíš. Pokud by zatížení byť by jediné ze tří fází překročilo přípustnou mez, jistič vypadne a "strhne" sebou i ostatní dvě fáze. Samozřejmě pokud připojuješ více jednofázových spotřebičů, pokus se je rozložit mezi jednotlivé fáze rovnoměrně.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.11.2017 0:10
od K4cer
Já jsem koupil elektrocentrálu jetou, takže jsem nic nezabíhal.
Olej měním jednou ročně, i když natočím jen pár motohodin, kvůi oxidaci oleje. Filtr každou druhou výměnu oleje, protože při mým používání se prostě nemá čím zanést. Skleničku paliva čistím při výměně oleje, jemnej filtr se mění, opět každou druhou výměnu oleje tedy jednou za dva roky, preventivně. Luftfiltr se pere, operativně podle motohodin.

Ukládám s plnou nádrží (ale já mám naftovou centrálu), těch 30l nafty za rok spolehlivě minu. Přidávám VIF, jednu odměrku na 10l nalitý nafty. Žádný další ceremónie s ní nedělám, akorát ještě před zimou zkontroluju a dobiju baterku.

Napájet současně 3f i 1f by mělo jít, ale jestli je to pravidlo nevím, vím že z mý to jde. Co ale (z mý) nejde, je rozdělit 3f výstup na tři samostatný fáze - víc zatížená fáze bude mít podpětí a míň zatížená bude mít přepětí, v manuálu k má centrále je to vyloženě zakázáno. Je možný že dnes existují centrály co to umí, ale rozhodně bych si to ověřil předtím než to budu za vlastní peníze zkoušet. Jak konkrétně je zapojena tvoje a co umí a hlavně co neumí, by ti měl říct manuál a případně se poptej prodejce/dovozce.
Já to takhle zapojený potřebuju zřídka, a když ano tak prostě 3f spotřebiče krmím z červený zásuvky a 1f z modrý, včetně 3f rozvodu rozdělenýho na samostatný fáze, viz obrázek výše. Ve tvém případě bych 3f zařízení napájel samostatnou prodlužkou z 3f zásuvky, a zbytek z jednofázový bez ohledu na to že z DS jsou napájeny třema rozličnejma fázema.

Zkušební, resp. lépe kontrolní start, já dělám tak po měsíci stání, nechám ji tak 15 minut povrčet, ať se vohřeje a dobije baterka. Ale to se stává zřídkakdy, protože většinou jednou do měsíce ji použiju na práci.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.11.2017 2:57
od bivoj
Josefovy slova jsou jak bible - prakticky není, co proti nim namítnout. Nicméně už více jak 10 let provozuji svoji 5.5kW centrálu Heron v režimu: přes podzim-zimu-jaro odstavím, a to pouhým zavřením kohoutu a vyjetím karbecu (nekontroluji polohu válce a ventilů po zastavení motoru). Když chci poté další rok nastartovat, tak centrálu cca 10x protočit, pak zahřát válec malým PB hořákem (takovým tím "ve spreji") a za pomoci "čuchnutí k éteru ke karbecu" pak následuje start. Na první zatáhnutí běží. Nicméně s tím éterem se musí velmi opatrně - při necitlivém dávkování by vám taky mohlo fouknout těšnění po hlavou či se stát jiné nepříjemnosti... Takže eter(ether) doporučuji pouze těm, co s ním už v minulosti přišli při startování motorů do styku a ví, jak jej dávkovat (tj při vstřikování etheru objemově zhruba v poměru 1:100 k obsahu motoru).

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.11.2017 10:07
od Josef
Myslím, že s tím éterem, při nevhodném použití by mohl vzniknout problém úplně jinde. Většina těchto motorů má hliníkovou ojnici. Ojniční ložisko tvoří přímo styk tohoto odlitku s kaleným povrchem klikové hřídele. Protože má motor elektrocentrály mazání řešeno pomocí tzv. rozstřikové lžíce (v reálu spíš jen jakéhosi odlitého trnu), při ručním protáčení a startu sice pár rozstříknutých kapek namaže válec a píst, ale rozhodně nestačí na dobré promazání ojničního ložiska (k tomu je zapotřebí, aby uvnitř motoru rozstřikovaný olej doslova "pršel"). Při použití éteru* dochází hned v úvodu k vysokým spalovacím tlakům a tedy i k přetížení v tu chvíli špatně mazaného ojničního ložiska. I když je nějaký zbytkový olej v ložisku, sednou oba kovy natvrdo na sebe a ložisko se může částečně přidřít. Sice krátce a nedestrukčně, ale může tak ztratit malou část kovu. Když se to však často opakuje, vznikne v něm vůle a motor se stane hlučnější (bez ztráty výkonu). Bohužel základní problém hliníkových ojnic je, že hliník nemá rád rázy a zejména ne rázy při tahovém namáhání (které vzniká, když se v horní úvrati vymezuje nadměrná ložisková vůle). O motorech této konstrukce je známo, že pokud mají velkou vůli na klice a běží dlouhodobě (případ elektrocentrály či stavebních strojů), hliník se unaví a ojnice praskne. Což bohužel prakticky vždy končí proražením bloku skříně a neopravitelný motor putuje do šrotu. Pokud provozujete tyto čtyřtaktní elektrocentrály či malé stabilní motory obecně, sem tam si s motorem ručně zatočte a vůli posuďte. Pokud motor i při pomalém otáčení tluče, raději včas kupte novou ojnici a vyměňte ji. Je to náhradní díl řádu stokorun, celý motor řádu tisíců. Dobrý olej a jeho včasná výměna také toto choulostivé ložisko šetří a odmění vás mnoha hodinami bezchybného provozu.

*) Spíš bych vyšrouboval svíčku a vstříkl trošku čerstvého benzínu přímo do válce. Vznikne výrazně bohatá směs s pomalých hořením o nižším tlaku.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.11.2017 12:02
od bivoj
Samozřejmě, že startování eterem není nic, co by motoru nějak dvakrát prospívalo - ale jak píši, je to (v mém případě) pouze jednou ročně, po zimní odstávce. Benzín přímo do válce pomůže také, ale netřeba odšroubovávat svíčku - stačí při roztáčení motoru vstříknout benzín přímo do sání karburátoru (při sundaném vzduchovém filtru). Ale s citem, abyste motor "neulili". Pak jsou tu ještě různé startovací spreje, které taktéž mohou usnadnit prvotní rozběh motoru po dlouhé odstávce.

Ve všech zmiňovaných případech ovšem platí že všeho s mírou a méně je někdy více.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 18.11.2017 2:09
od sauerkraut
drigon píše:4)Je možné současné použití zásuvek na 220 i 380V? Jde mi o to, že když bude běžet darling a zároveň bude odběr i z 220V zásuvky, tak aby se vinutí daně fáze generátoru nepřetížilo. Předpokládám totiž, že 220V je udělané odbočkou z jednoho vinutí generátoru.


220V neni temer s jistotou udelanych odbockou, ale vyuzitim jedne z fazi.

Napeti 380V (po novu 400V) je totiz tak trochu fikce - je to porad tech samych 220V (230V), ale ve trech fazich navzajem posunutych o 120 uhlovych stupnu (1/150 sekundy). Da se to nakreslit jako trojcipa hvezda - tri stejne dlouhe sipky (fazory*) vedouci ze stejneho bodu, ale pootocene navzajem o 120 stupnu. Pak uz je snadne pravitkem zmerit (nebo pouzit zaklady trigonometrie), ze vzdalenost koncu dvou sipek je odmocnina-ze-tri-krat vetsi, nez delka jedne sipky. Sipka ma 220V (230V) a mezi sipkami je 380V (400V).

Aby v tom byl trosku chaos, tak napeti mezi fazi a zemi (delka sipky z predesleho odstavce) se udava jenom v sitich nn (nizkeho napeti - pod 1kV), pro vsechna vyssi napeti se udava mezifazove napeti. Takze nejakych 22kV, 110kV a podobne je mezi fazemi, nikoliv mezi fazi a zemi.

Ze stredu, kde se potkavaji vsechna tri vinuti jde do zasuvky nulak a jednotlive civky delaji jednotlive faze. Tri civky po 120 uhlovych stupnich (elektricky - mechanicky to muze byt za jistych okolnosti jinak) udelaji 3 spravne posunute faze, kazda ma asi 220V. Kdyz se vezme jedna faze proti nulaku, je z toho to, cemu rikame 220V. Kdyz se vezmou vsechny tri, je z toho to, cemu rikame 380V.

Generatory obecne moc nemusi asymetricke zatizeni. Na mem je napsano 4200W trifaz, 2900W jednofaz. Ale netusim, jestli neni nejak specialne vinut, aby ta jedna faze byla silnejsi.

Pokud bude celkova spotreba na dane fazi v mezich toho, co generator umi, pak podle me neni horsi mit k nemu pripojeny darling a treba flexu, nez jenom flexu. Ma-li generator od vyrobce i 220V zasuvku, tak asi nesymetrickou zatez umi. A jak pise Josef - pokud tam je spravne dimenzovany trifazovy jistic, tak v pripade potreby odpoji generator i pri pretizeni jedne faze.

*) co je fazor?

Vektor je sipka. Ma svoji delku a smer. Ve 2D (na papire) se da vyjadrit dvema cisly (jdi 5km, azimut 230, nebo jdi pet bloku baraku na jih a pak tri bloky na vychod). Je to matematicka konstrukce, ktera se dost casto hodi - treba scitani vektoru resi casto prakticke ulohy. Jdi 5km, azimut 230 a pak 1km azimut 100 - ale to je skoro zpatky, jak daleko a s jakym azimutem mam jit, abych se nevracel? (Opomijim, ze zeme je koule, behem pesi prochazky se to moc neprojevi).

Napeti ve stridavem proudu (spravne ve stridavych rozvodech - proud je velicina, co se meri v amperech) ma sinusovy prubeh s frekvenci 50Hz. Frekvenci se vsichni snazi drzet co nejpresneji, takze to cele jde popsat dvema cisly: nejake napeti (typicky efektivni, ale to je jedno) a fazovy posun od nejake referencni sinusovky. Takze tam je zase delka (napeti) a uhel (fazovy posun). Takze se to da nakreslit vektorem. Tomu vektoru se v tomto pripade rika fazor.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 02.01.2018 14:31
od wild.peter
My sme teraz prerabali celu elektroinštaláciu v byte. Aby som sa vyhol zvedavým otázkam elektrikára tak som mu dal do poistkovej skrine namontovať zásuvku a od nej som cez strop natiahol až na balkon CYKY 3x2,5 kabel a ukončik exteriérovou zásuvkou s IP44. A tá sa pod vonkajšou jednotkou s klimatizácie stratí. A keď bude zle, z komory vytiahnem generator a svietime si... Samozrejme, že pred štartom vypnej hlavný istič.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 10.05.2018 13:17
od mercedes777
Zdravim1
Chci si poridit centralu, jsem sice elektro "vzdelany", ale v tomto trochu tapu. Delal jsem si cele rozvody elektriny v dome sam, jsem vyuceny v oboru.
Nevim, zda centrala je vhodna pro pohon tepelneho cerpadla a pristroju v kuchyni (induktivni sporak),
dale pracka a susicka s rekuperaci, klimatizace, garazova vrata a rolety na oknech. Mate nekdo zkusenosti?
Moc dekuji
Vas rozpadlik.......... ;)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 11.05.2018 22:57
od ecart
Dnešní elektrocentrály nemají problém napájet vše co píšeš.
Mám invertorovou centrálu 8KW a jede na ni pračka, sušička, mikrovlnka, bojler, indukce, myčka, TV, PC, lednička, vrata, internety...no prostě všecko.

Problémy jsou vlastně jen dva:
- Ani mých 8KW neutáhne vše najednou. Takže pokud si nepořídíš ještě větší, budeš si muset vybírat jestli pojede klima a dílna, nebo se bude zrovna prát a sušit.

- Dělá to docela radál. Z té mojí je venku slyšet jen výfuk, ale i tak to zní asi jako když ti pod okny brblá větší motorka. Ve strojovně, když běží, není slyšet vlastního slova. Takže pokud to není nutné, zbytečně netrápím sousedy provozem.

Je potřeba si rozmyslet, k jakému účelu centrálu chceš a co sní doopravdy budeš řešit. Například napájet centrálou celý den tepelné čerpadlo nedává žádný ekonomický smysl. To je lepší prostě zatopit v krbu.

A) Pokud se chceš zabezpečit proti tomu, že by elektrika nejela třeba celý týden, pak dává smysl taková, co ti v pohodě utáhne pračku, bojler nebo myčku, takže asi něco nad 5KW. Třeba levný Kipor.

B) Jestli si ve skutečnosti potřebuješ jenom posvítit, pustit PC a uvařit kafe, tak stačí malá, tichá a úsporná Honda.

C) Pokud centrála pojede celý rok v kuse a bude napájet menší vesnici, pak potřebuješ Caterpillar nebo Cummins a k tomu ropnou plošinu.

PS: Bude-li to možné, pořid si 1f a podle toho zapoj i okruhy v baráku. S 3-fázovou jsou jenom problémy. Nikdy se ti nepovede rozložit výkon rovnoměrně mezi fáze a také budeš omezen výkonem na jedné fázi. Centrály bez regulace nebo jen s AVR nejsou vhodné pro moderní spotřebiče. Obzvláště u 3f s AVR se může stát, že během spínání silnějších spotřebičů se rozhodí napětí na fázích a odejde ti PC, řídící jednotka indukce nebo klimošky.

Nebo si kup solární panely. Nesmrdí, nedělají rámus a budeš EKO : )

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 13.05.2018 17:06
od K4cer
Nejlepší je kombinace, už jsem to tady někde rozebíral.

Centrála je vhodná na velký (a spíš krátkodobý) odběry, plus za provozu dobíjí baterky.
Solár je vhodnej na malý a dlouhotrvající odběry.

Pokud máš velký a dlouhodobý odběry, tak je něco špatně. Daleko jednodušší je snížit spotřebu, než pracně vyrábět množství elektřiny. Rolety maj jít spouštět nouzově ručně, topit můžeš v kamnech nebo krbu. Pokud trváš na indukčním sporáku (já ho nemám rád a líp se mi vaří na plynu) tak alespoň jako zálohu pro PA můžeš mít plynovej sporák a pár flašek PB, nebo sporák na dřevo. V míru můžeš fungovat na elektřině, ale je fajn mít zálohu - rozhodně je to lepší než to znásilňovat a tvrdohlavě trvat na elektřině. Eelektřina je pohodlná a ze sítě je relativně levná, ale dlouhodobě to samý krmit naftovou centrálou tě sežere.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 13.05.2018 20:23
od mercedes777
Dekuji ecarte: :hand
Invertorova centrála je urcite spicova volba, nikde jsem ale nenarazil na, jak Ty pises, 8KWou.
Muzes mne nejak nakopnout, nejake typove oznaceni apod. :idea:
Zitra mne maji navstivit soudruzi z velkoobchodu a udelat poradu, jsem zvedav s cim prijdou.

Uvazoval jsem ze bych to sjel s timto:
https://fitcraftenergy.cz/savebox-home/
+ generator popr. solar apod.

@K4cer
Tak elektriku potrebuji, rolety jdou jen elektricky, vodu ohrivam tep. cerpadlem, krb mam vykonny, dreva jsem koupil taky dost, (v pripade nouze nebudu strilet ve strelnici pod domem, budu setrit munici a potom budu moct stopit dopadovku :rofl ). Jak bych mel cerpat vodu z vrtu, kbelik tam nedostanu. Plyn nemam ani v dome natazeny, ten vypnou jako prvni, z duvodu setreni. Na vareni by byl PB reseni. No zkratka sazim na to, abych si v nouzi mohl nejak pomoct, nechci pouzivat naporad. Radeji mit zalohu "nekolikakerou"...........

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 14.05.2018 21:44
od ecart
No hele, hlavní je fakt zjistit, jestli budeš potřebovat 3-fázový proud nebo ne. Indukční deska nebývá problém, ikdyž je zapojená na tři fáze, tak ve skutečnosti nejede třífázově a bude chodit i na 1f. Třífázové ale bývá dobíjení elektromobilu, cirkulárka nebo i jen taková hovadinka jako je čerpadlo ve vrtu. Takže nejdřív prověř, jestli potřebuješ 3f centrálu, nebo můžeš mít pohodlnější 1f.

Luxusní je třeba Kipor ID10: Výkon lehce nad 9kW, invertor, 1f, má servis i v česku, žere diesel. Proud z toho leze tak uhlazenej, že by sis doma mohl klidně postavit operační sál. Diesel je dobrej proto, že narozdíl od benzínu mu nevadí delší skladování. Akorát teda tenhle typ není úplně nejlevnější. A fakt nedává smysl startovat takovou mrchu, když chceš jen zavřít dveře od garáže, pustit si telku a nabít vysílačky. Nebo se to dá zkombinovat - na velký zátěže levnou neznačkovou centrálu s AVR, na jemnou techniku Invertor Honda 2kW. V součtu je to levnější a když se jedna centrála porouchá, máš aspoň druhou.

Popravdě - pokud nebydlíš na Sibiři, tak generátor stejně zapneš jen dvakrát ročně. Takže klidně můžeš místo nafty vzít i benzínovej generátor, kterej je mnohem levnější. Starší benzín spotřebuješ třeba v motorce, sekačce, motorové pile. Do zásob doleješ čerstvej benzín a tak pořád dokola. Diesel je fakt jen pro ty, co se připravujou na atomovou zimu...

Potvrzuji co říká K4cer - naházej na střechu solární panely (FVE), do garáže si dej baterky a vedle nejakou menší centrálu, která skoro nic nežere. Dokud bude svítit slunce, budeš v pohodě. Když už nastartuješ centrálu, tak ať neběží zbytečně naprázdno, ale ať rovnou dobíjí baterky.

Udělátek ala SaveBox se vyrábí spoustu. Od té doby co Tesla nabízí Powerwall se stím vyrojilo mraky českých firem. Každá firma prodala maximálně jednotky kusů, takže praktické zkušenosti ještě moc nejsou. Proto ti ani já nemůžu nic konkrétního říct k SaveBoxu, ale celková idea je funkční a správná. Budeš-li porovnávat více konkurenčních výrobků, tak se mimo jiné zaměř i na toto:

- možnost ostrovního provozu zcela bez distribuční sítě (DS)
- na prodej energie zpět do DS se vykašli, zisk je mizerný, je stím papírování a ještě tě můžou na dálku vypínat, když moc vyrábíš
- ať to používá co nejobyčejnější formát akumulátorů, abys je za pár let mohl snadno sehnat. Ideálně LTO, LiFePo nebo LiION. (LiION či LiFePo vydrží cca 8 let, pak je můžeš vyhodit. Pb akumulátory můžeš vyhodit už za 3 roky, ty neber. Pozor, LiION můžou začít hořet, takže není dobrej nápad dávat si je do baráku. LiFePo a LTO baterky nehoří, maximálně čoudí a prasknou.)
- možnost škálování výkonu pomocí paralelního spojení více měničů
- možnost postupně přidávat více panelů
- pro RD startovací kapacita baterek cca 5kWh či více (a stejně to neutáhne tepelný čerpadlo dýl než pár hodin)

Popravdě, většinou ty předpřipravený řešení mají celkem dost omezení, o kterých ti nikdo dopředu neřekne. Takže prostě vnitřně počítej stím, že cca za 5 let si stejně koupíš něco lepšího. To už ale budeš mít zkušenosti a budeš sám vědět, co tě na původním systému FVE/baterky zklamalo. Není ani moc těžký si něco podobnýho postavit sám z komponent, ale pokud se moc nevyznáš v elektrice, tak to raději nedělej. (Pokud ano, hledej značky Studer, Infinisolar, Axpert apod.).

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 15.05.2018 21:33
od mercedes777
Moc Ti dekuji, dobre vysvetleni. :hand
Jsem vyuceny v oboru elektro, jenze jsem se s takovou tematikou jeste nesetkal. No 3 faze budu muset mit, kvuli tep. cerpadlu, ne topit, ale ohrat vodu. Ten invertor by byl super, aby ta sinusoida byla cista a nemela zuby, nevim a ani nemecky technik-opravar od Miele tedy stary praktik mi nebyl schopen rict, jestli to s normalnim generatorem pujde. Rikal ale, ze mel pripady domku, nebo bytu u vetsich podniku a ze v pripade skokoveho odberu se pristroje sekly a vyhodily chybu, po restartu zase ok. Rikal ze ani ne pokles napeti, ale nejaky impulz, mozna nejaka zmena kmitoctu. Pry by to ale nemelo pristroje "vycoudit". Primo "kreteni od Miele z nemecka" mi porad vypisuji, ze je nutna verejna sit. Tak nevim, zeby nemcouri nemeli strach z problemu a nepodnikali nejaka opatreni...... :? no mozna "ONI TO ZVLADNOU, s mutter Merkel.....
Dival jsem se na ceny tech SaveBoxu, no myslim, ze se posrali v kine. Vykon nic moc a cena jak za Caterpillar.
Zitra se k nam dostavi z Alpha-InnoTecu, (vyrobce tep. cerpadel z nemecka z Kassendorfu), technik dodavatele z CR. Jsem zvedavy co zjistil. :tmi
Dnes mi volal a zitra se dostavi zastupce velkoprodejce elektra. Rikal mi ze by mel jit generator od Caterpillaru, odpovedel jsem mu, ze nechci zasobovat celou fabriku, ale jen 5-6KW. :chuckle Mozna mi chtel prodat generator 500KW. :rofl Az se SNAD zitra neco dozvim od tech chytrejch hlav, tak se s Vami podelim.
No predstavoval jsem si to jednoduseji. :(

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.05.2018 6:50
od sunny-x
Již jste někdo zkoušel za klasickou centrálu s AVR dát na výstup sinus filtr???

Osobně mám zkušenosti jen s řazením za frekvenční měnič a ten výstup byl na osciloskopu byl velmi pěkný. Osobně mám v plánu to před touhle zimou zakoupit a zkompletovat. Obyč čína (bau, obi atd.) cca 2 až 3kW centrála a na výstup přimašlím sinus filtr asi od Skybertechu. Chci tak zálohovat ledničku (kompresor již v běhu bere 90W) a 1f čerpadlo (1,5kW) na vodu ve studni. Co jsem četl na různých karavan fórech, tak pokud je to "čistý sinus", tak by to mělo výkonově dostačovat (modifikovaný to nezvládne).

Pokud máte někdo s nějakým sinus filtrem za centrálou osobní zkušenost, tak pište.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 21.05.2018 15:08
od mercedes777
Takze byli tady specialisti, jak alphy tak z velkoobchodu.
Trochu mne potesili. :o
"Alpha" tep. cerpadlo nema krome menice otacek obehoveho cerpadla zadnou elektroniku v ceste. Takze by to melo fachat.
"Generator" mi nabidli Hondu, ale ze pry jen benzin, slabou a drahou(pro mne vyhozene penize), coz je pro mne k hovnu. Nabidl mi nejslabsi generator od Caterpillaru tj. 9kW, ca. 160.000Kc.
Otazku, jestli se zblaznil, mi vyvratil tim, ze dostavaji nabidky na repasovane krabice od 50.000-60.000 Kc. Repasovane vyrobcem s 2 letou zarukou a "paragonem" k odsazeni z buresovy dane. Takze jestli pockam, ze poda pozadavek s "urychlenim" a uvidime co bude, dam vedet.
Jeste mi vypravel, ze zkousel sehnat pro sebe "za super velkoobchodni ceny" akumulatory s menicem pro jednorodinny dum (ma solary na strese), ale pod 100.000 Kc se v zadnem pripade nedostal.
Jedine koupit zesrotovanou, neshorenou "Teslu" a baterky vyuzit......... :chuckle

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 21.05.2018 18:04
od dracekvo
Já nějak moc nechápu, k čemu chceš mermomocí udržet v chodu to TČ. Za ty peníze co do toho chceš investovat, bych si raději nechal do nádrže dát 1f topnou spirálu a měl bych klid, nebo si do rozvodů přidal pár ventilů navíc a udělal si možnost teplou vodu přepnout na obyčejnej malej boiler.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 21.05.2018 22:22
od ecart
Já bych se neomezoval.
100 hadrů se dá v pohodě našetřit. Prostě vynechám pár obědů, nějakej sobotní výlet s rodinkou a za tři měsíce je to doma.
No a 20KW centrála, tak už nemusí mít ani invertor, jelikož nějakou zapnutou varnou konvici nebo bojler ani nepozná :lol:

A hlavně ten krásnej pocit, když se uprostřed sněhové vánice celá vesnice klepe zimou a po tmě bez elektriky, zatímco u mne jede diskotéka na plný koule, vaří se kafe a peče štrůdl...to prostě MILUJU :D

20KW 1PH.JPG

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 21.05.2018 22:27
od ecart
PS: K centrále je ještě potřeba koupit satelitní internet, jelikož místním wifi providerům většinou dojdou baterky tak tří vteřin poté, co ČEZ ztratí vědomí. Dělá to ASTRA.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.05.2018 0:32
od mercedes777
Ecarte, to je napad a vo tom to je.


"Kdo z Vas to ma???? " :chuckle jak rekl kdysi soudruh Paroubek.

Sat. internet asi nebudu potrebovat, mam spojeni po drate a chod musi CETIN zabezpecit kvuli pevnym linkam. ;)

Ten generator na obrazku je krasny, takovy mas? Ja si pockam na ten Caterpillar.....
Ja mam jen trochu strach, ne kvuli poklesu napeti, ale kvuli udrzeni sinusoidy, pro spotrebice do kuchyne. Varna deska apod. vsude je elektronika - menice....... Kdyby se centralka zakuckala. :chuckle

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.05.2018 5:33
od ecart
Kdepaaak, ja mam jen malou 8kW + 19kW solarnich panelu a k tomu nejaky baterky. Takze v lete jede diskoteka na slunce a zime strudl na centralu. Stalo to ranec, ale jestli umis setrit (nebo vydelat) tak to zvladnes taky.

Jestli se tahle zakucka, tak snim vlastni cepici! A ta je sakra tvrda :mrgreen:

Kdyz mas nasobne vykonnejsi generator nez spotrebice, tak se tvar sinusoidy nemusis bat. Invertory v centralach se pouzivaji prave proto, ze umi rychle reagovat na kuckani a opravi sinusovku pri zmenach zateze driv, nez si spotrebic vsimne. Technicky i ekonomicky smysl maji u agregatu cca do 10kW.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.05.2018 9:24
od Ibex
pár keců k výše napsanému:
- tu hlášku "kdo s vás to má" pronesl soudruh Milouš na Hrádku
- k těm elektrocentrálám si nechte ještě zavést ropovod, páč vás to sežere....

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.05.2018 11:24
od ecart
Jestli myslis jak mluvil o Zagorove tak asi jo. Ale vetsina lidi si to pamatuje od Paroubka, kdyz vysvetloval svoje prijmy u flipchartu. A v tomto pripade to k Paroubkovi sedi vic, kdyz ai tu take honime trika :D

Ropovod - ano, o par prispevku vyse pisu o ropne plosine.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.05.2018 21:13
od bivoj
Stačí zakopat na zahradě cisternu (20 m3) a natankovat ji LTO. Při klasické průměrné spotřebě pro běžnou domácnost pak těch 20 000 litrů paliva vystačí na zhruba rok NEPŘETRŽITÉHO provozu dieselové 10kW centrály. Samozřejmě, že se bavíme o postapo době. ;)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.05.2018 21:27
od ecart
Vida, Bivoji, to je nápad :)
Když nad tím tak přemýšlím - nejsou LTO vlastně čistší naftou než ten biosajrajt? Je na LTO pořád menší daň než na diesel?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.05.2018 21:43
od Bill Masen
A potom?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 22.05.2018 22:13
od bivoj
ecart píše:...Je na LTO pořád menší daň než na diesel?...

Výrazně - když je to "prokazatelně na topení"...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.05.2018 0:32
od mercedes777
Ibex píše:pár keců k výše napsanému:
- tu hlášku "kdo s vás to má" pronesl soudruh Milouš na Hrádku
- k těm elektrocentrálám si nechte ještě zavést ropovod, páč vás to sežere....


Tu hlasku rekl paroubek o svem obleku:
https://www.youtube.com/watch?v=Sta6BgvWvDc
Milous rekl jine veci o Zagorce a o Jandech........... :D jo a bojlerech...... :mrgreen:

Ropovod nepotrebuji mam malou cisternu.......... ;)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 23.05.2018 0:33
od mercedes777
ecart píše:Vida, Bivoji, to je nápad :)
Když nad tím tak přemýšlím - nejsou LTO vlastně čistší naftou než ten biosajrajt? Je na LTO pořád menší daň než na diesel?No prave, bez buresovin..........

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.05.2018 12:54
od sauerkraut
Neni trosku hloupe spalit litr nafty, ziskat z nej 2kWh tepla a 1kWh elektriny, ty 2kWh zahodit a tou zbyvajici 1kWh nakrmit tepelne cerpadlo, aby se nakonec do bojleru realne dostaly tak 2kWh tepla? Nebylo by vyrazne chytrejsi mit tepelny vymenit z vyfuku centraly do vody aohrad vodu jen tak momochodem pri vyrobe elektriny - at uz pri pravidelnych testech centraly, nebo pri vypadku?

Jinak mistni wifi provider zvlada i nase petihodinove vypadky, takze to zalezi na miste.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.05.2018 13:11
od acmik
sauerkraut píše:Neni trosku hloupe spalit litr nafty, ziskat z nej 2kWh tepla a 1kWh elektriny...


Imho je potom už lepší stavět systém na LPG s podzemním zásobníkem a provozovat Stirlingův motor.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.05.2018 16:24
od dracekvo
Nejlepší je, pokud chci teplou vodu, tak jí ohřát přímo a nevymejšlet blbosti jako výměníky tepla na na vejfuky a stirlingovy motory. Pokud bych měl nádrž na LPG, tak se logicky nabízí ohřát vodu spálením LPG, nebo mi něco uniká?

Tento motor sem tu viděl skloňovat tolikrát, ale zatím ho nikdo nepředvedl funkčí. Protože ono to s ním není až tak jednoduché, jak si každý představuje. Ohodně jednodušší bude v nouze postavit parní stroj, nebo si udělat vyvýječ na dřevoplyn a k tomu napíchnout nějaký jednoduchý spalovací motor. Fakt ve velké nouzi.

Jak už sem psal vejš, proč nepoužít místo 3f tepelného čerpadla 1f topnou patronu a k tomu obyčejnou běžně dostupnou 1f centrálu? Nedostal sem odpověď. Pokud má uživatel mercedes777 dost peněz na 3f centrálu která nespadá do kategorie hraček a je smířenej s tím, že jí nejspíš reálně využije tak maximálně nějdou do roka na pár hodin, tak proč né, že, taková investice se vyplatí :)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.05.2018 17:15
od acmik
dracekvo píše:Nejlepší je, pokud chci teplou vodu, tak jí ohřát přímo a nevymejšlet blbosti jako výměníky tepla na na vejfuky a stirlingovy motory. Pokud bych měl nádrž na LPG, tak se logicky nabízí ohřát vodu spálením LPG, nebo mi něco uniká?
...

Tento motor sem tu viděl skloňovat tolikrát, ale zatím ho nikdo nepředvedl funkčí...


ad1: Protože dotaz v předchozím příspěvku zněl, proč nechat _unikat_ odpapdní teplo jen tak do vzduchu. To hloupé rozhodně je.
ad2: To bych rád uvedl na pravou míru, Stierlingův motor je normálně existující, zvládnutá a funkční technologie... produktově třeba Vitotwin 300-W. Pro tyto aplikace rozhodně lepší, než klasická pístová kogenerační jednotka.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.05.2018 19:45
od K4cer
Hele, já nikomu nechci bourat vzdušný zámky, ale tohle fungovat nebude.

Na papíře v míru to vypadá nádherně, už jen našetřit tak mega a půl, a libovat si jak se jim ten rozpad a přežití přece jen nakonec vydařily.. :angel

Umět přežít není vo tom, jaký háj tech vybavení si schopnej koupit. Umět přežít je z 90% právě o tom, co umíš udělat při nedostatku (čehokoli). Pokud dojde k průseru většího rozsahu, tak tě žádná e/centrála nevytrhne, protože ti ji buď nařízení vlády, nebo první tlupa vagabundů prostě sebere i s naftou a konzervama (budeš věřit zkušenějšímu, nebo ti to mám vyargumentovat?) - a pak uděláš co? No už nic, budeš jako všichni vostatní sedět potmě a shánět kdejakej bordel na topení.

Mít záložní centrálu pro menší průsery je fajn (ulehčí ti život), ale není možné na ní postavit základní potřeby jako topení, vaření, vodu, světlo. Cesta vede právě opačným směrem: naprosto minimalizovat "nevyhnutelné" položky a umět si poradit s málem; věci který jsou životně důležitý musej fungovat bezpodmínečně a za jakejchkoli okolností (topit čímkoli co shoří v kamnech, vařit krátkodobě na PB a pak na sporáku na dřevo, vodu kbelíkem nebo ruční pumpou ze studny).

A ještě jinak: máš e/centrálu, měniče, solární panely, cicternu nafty. Dotaz: seš schopnej tuto sestavu udržet doma a v chodu po dobu xx dní/měsíců/let? Budeš mít všechny myslitelný náhradní díly, nářadí+knowhow, rezervní solární panely, baterky, atd.? Budeš mít dostatek nafty na .. jak dlouho?, a co pak? Dokážeš zabránit tomu, aby ti to vybavení někdo shabal?
Pokud ano, tak vot malýho Kačera žádný rady nepotřebuješ. Pokud ne, kup si malou (bajvoko 5kVA) Heronku a zbytek času i peněz investuj do věcí který sou funkční, né podmíněně pooužitelný.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 27.05.2018 11:12
od colek
Asi tak,Kačere. :yes

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 27.05.2018 22:24
od mercedes777
dracekvo píše:Pokud má uživatel mercedes777 dost peněz na 3f centrálu která nespadá do kategorie hraček a je smířenej s tím, že jí nejspíš reálně využije tak maximálně nějdou do roka na pár hodin, tak proč né, že, taková investice se vyplatí :)


Ma............

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 27.05.2018 23:51
od Rafael
Je to vlákno o elektrocentrálach, tak nevím jestli to moje psaní tady patří....
Když tak se omlouvám za OT.
*
Ale přijde, vidím to tak, že takové věci si pořizují lidé kteří si nechtějí za žádnou cenu snížit svůj životní standard.
Ale to se jim vyplatí jen v době nějakého krátkodobého výpadku elektřiny.
V době hodin, dnů max. týdnů.
Při nějakém větším kolapsu a nemusí to být ani PA doba, první co dojde budou asi pohonné hmoty a plyn.
A první nad čem bych v té situaci uvažoval by bylo abych si je ušetřil na důležitější věci než z nich vyrábět elektřinu na chlazení, mražení, topení, ohřev vody, vaření a podobné věci bez kterých se lze obejít.
(Klasické sporáky, kachláky s velkými plotnami, velkými troubami v kterých se dá třeba i upéct chléb, dá se na nich vařit topit jimi, sterilizovat jídla, sušit apod.).
Když to hodně přeženu, tak bych si raději benzín šetřil do zapalovače a naftu do traktorku než abych jimi plýtval pro výrobu el. energie pro účely v kterých je nahraditelná.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 28.05.2018 14:09
od ecart
Vše souvisí s tím, na co se člověk chce připravit. Já to mám třeba tak, že si nedělám iluze, že bych v případě jaderné války nebo organizovaného nájezdu afrických doktorů a inženýrů, přežil déle než týden. Pokud se něco takovýho stane, tak určitě pojdu jako první. Na takovou situaci se prostě nikdy nedokážu náležitě a kvalitně připravit, neboť to zvládnou opravdu jen ti nejlepší borci....a to já nejsem ani náhodou.

Celkem běžné jsou však vichřice, lesní požáry, sněhové kalamity. A to je situace, na kterou připraven být chci. Takže na střeše mám nějaký solární panely, v suterénu agregát, baterky, a v baráku dva krby. Takže když kvůli vichřici měsíc nepůjde elektrika, u mě bude vonět pečená kachnička, pojede MTV i horká vířivka. Popravdě, už se nemůžu dočkat :rofl

Takže ano Rafaeli, je to o pohodlí ;)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 28.05.2018 18:49
od sauerkraut
Rafael: mas i nemas pravdu.

Pri beznem 5-10h vypadku mi nerozmrznou mrazaky s masem a zeleninou z leta. To by byla docela skoda. Pri vetsim pruseru je udrzim v provozu, dokud to nesnim a nebudu s tim muset spechat a plytvat jidlem v okamziku, kdy bych s nim mel setrit. 3kWh/den. 3 hodiny behu malinke 1kW centraly, pokud vubec nesviti slunce.

Pri beznem vypadku mi pojedou pocitace, protoze jsem blbej a nic si nepamatuju a vsechno mam v pocitaci. Pri vetsim pruseru stihnu dulezite veci pro dany typ prusery vytisknout. EMP je podle me nepravdepodobne, ale po EMP zase budu potrebovat spis zakladni znalosti a ty mam bud v hlave, nebo na papire. 2kWh/den.

Pri jakemkoliv vypadku svitim a nabiju baterky v zarizenich typu GPS. To je naprosto neocenitelne. Solar to utahne i v prosinci.

Kdyz zapalim kamna, tak v nich hori. Do nadrze to jde samotizi a pokud by nekolik dni nesel proud a muzelo by se to resit, tak bych bud nakrmil cerpadlo z baterek, ochladil nadrz, nebo vypustil vodu z vymeniku. Zadne vyhazovani polen z kamen, protoze vypadl proud. Bez elektriny mi funguje vsechno krome mrazaku, lednicky, pocitacu a svetel (nejake svicky bych asi nasel, ale vali se mi tu nekolik LED svitilen ze starech baterek z notebooku, takze zadny spech, den, nebo dva to pocka.

Mit nefunkcni barak pri vypadku proudu mi prijde hloupe. Nemit centralu a nechat shnit mrazaky mi prijde take hloupe.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 28.05.2018 22:18
od Rafael
Nevím jak kdo má velké mražáky a co vše v nich.
Ale při déle trvajícím výpadku el. bych vůbec neuvažoval o jejích udržování v chodu.
Vše by jsme neměli problém zpracovat a sterilizovat. Třeba i ve formě hotových jídel.
Zásoby sklenic, víček, kotle, hrnců, znalost technologií atd.
Jen ledu, zmrzlin a nanuků by jsme se museli vzdát.
Ale bez toho se dá žít....

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 28.05.2018 22:54
od ecart
Neviděl bych to tak černo-bíle.
Někdo má třeba kozí, ovčí či jinou farmu a lednice plný mléka, který postupně prodává metodou FIFO. Asi nedává smysl začít z toho dělat sejra, hned jak zabliká elektrika. Jinej má doma třeba truhlářskou dílnu nebo krejčovství, což se dnes na páru či vodní kolo obojí řeší dost blbje. No a někdo je prostě jenom rozežranej (jako já a tady Mercedes777) :mrgreen:

Nebo vlastně ne. Pojďme hned všichni zbourat baráky, hodit pračky a myčky na skládku. Stejně nám budou v PA k ničemu. Vykopeme si zemljanky, navaříme marmelády a zahrabeme se do slámy. Když nebudem chodit do práce v PA, tak vlastně nemusíme ani teď, zvěř v lese taky nějaký kořínky vždycky vyhrabe a víc člověk nepotřebuje. (ironie)

Prostě určitě se najdou případy, kdy centrála nebo solární elektrárna dává smysl. A kdo tvrdí že ne, tak kecá.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 29.05.2018 12:36
od Rafael
Já proti elektrocentralám nic nemám, nechtěl jsem je nijak hanit.
Jen se teoreticky snažím se bez nich nějak obejít. Něčím co nic nežere a když už, tak jen minimálně a lehce dostupné.
Ale vše co souvisí s tou mrchou elektřinou je komplikované a složité. Fotovoltaika, voda, vítr - akumulátory s omezenou životností apod....
*
V obci nešla tři dny elektřina. Od 8 do 16hod. Předem avizovaná odstávka z důvodu nějaké rekonstrukce.
Obecní úřad, pošta, benzinka, všechny provozovny zavřeny.
Jen jedna samoobsluha fungovala byť s "intimním" osvětlením. Ale mražáky, chlaďáky, pokladna s EET a terminálem fungovaly a prodejna zaznamenala velmi zvýšenou návštěvnost....
Musím se příležitostně zeptat majitele co tam má za agregát a jak dlouho by byl schopen ho provozovat.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 29.05.2018 18:37
od K4cer
Ecart: hele, takhle konfliktní seš furt, nebo jen při úplňku?

Nikdo nikomu přece elektrocentrálu nebere a nerozporuje že centrála má své místo v rozpadlickým vybavení; napsáno bylo akorát že je blbost vyrábět z nafty elektřinu, a tu pak měnit na teplo, a taky že žádná centrála není samospasitelná a tudíž je možno ji použít ke zvýšení komfortu a překlenutí krátkýho vobdobí, ale nelze s ní počítat pro delší zabezpečení životně důležitých funkcí.

Pračku a myčku mám taky; podstatné je že si umím oprat a umejt i ručně, že mám na to vybavení, a že jsem schopen si zabezpečit vodu bez elektřiny, tedy kbelíkem. Trvat jak malé děcko mermomocí na tom, že JÁ budu prát v pračce, čerpat čerpadlem, a vařit na indukci, protože jsem ůžasnej a je mi buřt co to bude stát (finančně i jinak) je slušně řečeno p!čovina. Von se totiž velmi rychle najde někdo kdo bude ještě ůžasnější a vorve tě jak borůfkovej keřík.

To, že elektřina nepůjde měsíc, zjistíš přesně v momentě kdy ji zapnou, do tý doby nevíš nic. A pokud k déletrvajícímu výpadku hodláš přistupovat tak, že si budeš provokativně vokusovat kachnu dyš kolem tví sousedi umíraj hladem a zimou, tak ti taky dýl než týden nedávám :))

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 29.05.2018 20:26
od ecart
ČR, 10/2017:
"Bez elektřiny bylo na 500 tisíc odběratelů, postupně se daří následky vichřice odstraňovat. ČEZ evidoval zhruba 14 000 trafostanic bez proudu, v pohotovosti má 700 lidí."

https://domaci.ihned.cz/c1-65932560-bez ... -na-jested

Solární panely zůstaly na střeše, spadlo mi ale pár betonových tašek. Jak jsem byl rád, že mám aspoň trochu elektriky. Už jen taková blbost jako je třeba otevírání garážových vrat... Dá se to sice odjistit a vytáhnout ručně, ale mají 6m na šířku a ikdyž člověku pomáhají při zvedání ty pružiny nahoře, tak je to celkem fuška. Na nájezdy sousedů jsem se psychicky připravil, ale nakonec si nikdo ani nepřišel nabít mobil. :roll: Asi to nějak zvládli v práci, nebo v autech.

Dotaz: pokud byste měli elektriku a zbytek vesnice ne, dali byste před barák prodlužku, aby si lidi mohli dobít mobily? Nebo se raději zabarikádujete a děláte že máte taky tmu?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 29.05.2018 20:55
od bivoj
ecart píše:...Nebo se raději zabarikádujete a děláte že máte taky tmu?

B je správně. Nicméně v případě prokazatelného KRÁTKODOBÉHO výpadku (tedy nikoliv kolapsu civilizace), může být i varianta A částečně OK - ale jen opravdu ve specifických případech.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 30.05.2018 15:38
od TomSmith
To ale všechny naučí že on to má. Oni si pak přijdou i při nekrátkodobém výpadku.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 30.05.2018 16:01
od Patrol
Však psal, jen ve specifických případech.No a vždycky můžeš říct, že nemáš palivo, tak ať dovalej plnej kanystr a zásuvka bude třeba 8hodin v provozu.Tím si za určitých podmínek zajistíš dodávky paliva. ;)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 30.05.2018 16:03
od ecart
Myslím že lidi nejsou úplně blbý. Solární panely na střeše pozná každej :(

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 30.05.2018 21:56
od bivoj
TomSmith píše:To ale všechny naučí že on to má. Oni si pak přijdou i při nekrátkodobém výpadku.

Jak už jsem psal, je to silně specifický - a když si přijdou i při nekrátkodobém, (a budou dělat rutyku) tak zjistí, že on má nejen centrálu, ale i zbraně - to se všichni také velmi rychle naučí a po prvních pár mrtvolách se situace může vrátit ke zdravému barteru.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 30.05.2018 23:01
od sauerkraut
Rafael: popisu, jak to vidim ja. Predpoklad je, ze nedoslo k zadnym nasilnostem.

Vypadek 3-5 hodin: Normalka. Pokud by mi to melo pokazit den, tak bych na tom byl docela spatne.
Vypadek 5-16 hodin: To se jeste nestalo. Byl bych rad, ze mam menice a drzim mrazaky a pocitace v provozu.
Vypadek <2 dny: Centrala zachrani jidlo v mrazakach. Zacit kvuli tomu sterilovat vsechno jidlo do flasek mi prijde prehnane.
Vypadek 2-5 dni: To uz je na povazenou, zvlast kdyz neni hlaseny dopredu. Vypnul bych pocitace, zacal bych setrit palivem a vsim. Tezko rict, kdy to daji do poradku. V lete utahne mrazaky solar. V zime by stalo za to prestehovat je mimo vytapenou cast domu, aby mely mensi odber (v pripade, ze poradne mrzne, tak treba i nulovy). V prechodnem obdobi tezko rict.
Vypadek 6-14 dni: Tady se muzeme bavit o tom, ze by melo smysl sdelat jidlo z mrazaku. Jenomze co se jedlo celou tu dobu, kdy pravdepodobne nemelo obchody v okoli otevreno nejdriv kvuli strachu z EET a pak proto, ze jejich majitele a zamestnanci maji dost problemu se svym zivotem bez elektriny. Preci jidlo z mrazaku. Otazka je, jestli by zhruba po tydennim vypadku - zvlaste pak bez informaci zvenku - nemel clovek zacit fakt setrit jidlem.
Vypadek >14 dni: Je potreba se rozhodnout kolik paliva je potreba nechat na mrazaky a kolik na potom. Precijen sterilovana zelenina neni tak vyzivna, jako mrazena (a to ji mam rad). Jestli by slo sterilovat treba parky tezko rict. Asi jo, ale myslim, ze by se mely sterilovat nejmene 2x po sobe kvuli botulotoxinu. Flasky, vicka, teplomer, cukr, sul, ocet a velky hrnec samozrejme mam. Ale nezacni hodinu po vypadku delat kureci prso s merunkami a brokolici ve slakdokyselem nalevu na okurky :-).

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 31.05.2018 11:15
od Rafael
sauerkraut: vidím to taky tak.
Jen :
V zime by stalo za to prestehovat je mimo vytapenou cast domu, aby mely mensi odber (v pripade, ze poradne mrzne, tak treba i nulovy)

V zimě většina mražáku a chladniček nefunguje. Nemáme ÚT, topíme jen tam kde potřebujeme, tak to mám vyzkoušené. Při cca +5°C musím mražák přestěhovat do tepla.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 31.05.2018 14:14
od TomSmith
Ono je to na mražáku a lednici napsáno. Lze sehnat varianty do nižších teplot, ale nejsou moc časté.
Určuje to tzv. klimatická třída
Kód: Vybrat vše
Tříd  Název třídy   Rozsah okolních teplot
SN   Subnormální   10 - 32 °C
N    Normální      16 - 32 °C
ST   Subtropická   18 - 38 °C
T    Tropická      18 - 43 °C

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 31.05.2018 14:36
od Rafael
Nějaký tip na mražák který by fungoval při teplotách nižších než +5°?
Jsem takový sháněl, ale nevyčenichal jsem žádný.
Asi z principu jejích funkce by muselo jít o drahou a náročnou konstrukci...
A málokdo by to ocenil....

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 31.05.2018 23:35
od sauerkraut
Rafael: nechtel jsem komplikovat uz tak dlouhy prispevek. Vsechno mam v SN a chodilo to i pod 10 degC (myslim, ze tam bylo asi 7degC).

Pokud bude mezi 0 a 7 degC, tak misto lednicky staci skrin. Mrazak je problem.
Pokud bude mezi -10 a -1 degC, tak staci nechat venku zmrznout par PETek s vodou a hodit je do vypnute lednicky a stridat to. Mrazak je stale problem.
Pokud bude pod -12, tak petky se solankou a krmit zmrzlou solankou i vypnuty mrazak.

Pokud je u mrazaku problem s teplotou na vyparniku, tak se da trochu zaizolovat vyparnik (jako se daval papundekl na chladice aut) a tim, ze rozdil teplot mezi vnitrkem a vnejskem bude treba 10K (uvnitr -18 degC, venku -8) to bude mit vyrazne mensi odber z akumulatoru (ktere by samozrejme mely byt v teple).

Jinak mrazak, co pojede pri teplotach pod 10 degC se da trivialne sestavit z peltierovych clanku, ale ucinnost bude dot priserna (jako u autolednicky). Druha moznost je pouzit klimatizacni jednotku s vhodnycm chladicem (od zakazu freonu se pouziva propan a podobne veci, takze by to snad mohlo jit), nebo stirling (ktery ale nejde rozumne koupit).

Bohuzel netusim, kde je fyzikalni pricina toho, ze mrazaky a lednicky nechteji fungovat v nizkych teplotach. Mozna by tomu slo pomoci nejak jednoduseji.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 01.06.2018 11:59
od pracintl
Příčina je v tom, že pracovní médium se musí odpařovat, což pro nízké vnější teploty znamená změnu média.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 01.06.2018 13:13
od Rafael
Asi OT omlouvám se, ale když už jsme s tím začali...
Jedním z problémů jsou asi mimo jiné i jednookruhové a jednokompresorové kombinace chladničky s mražákem. A taky jeden teplotní senzor v místě chladničky.
Ale zas tak moc jsem to neřešil - nemáme pro velký mražák využití a pro dobu krize by mi pro něj bylo líto elektřiny potažmo PHM.
Ale vzpomínám si, snad se nepletu, že rodičům staré 50l Calexky fungovaly i pod 0°C.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 01.06.2018 13:30
od TomSmith
Fungovaly a budou fungovat i dnes.
To totiž byly Absorpční ledničky, tedy žádný kompresor ale (tehdy) čpavková náplň a ohřev média buď plynem nebo elektrikou. To funguje v jakékoliv teplotě. My měli kdysi plynovou.
Prodávají se i dnes, většinou malé campingové, ale jsou i velké. A i dnes lze připojit na 230/12V nebo plyn.
Absorpční lednička má proti kompresorové nižší účinnost a není schopna dosáhnout tak nízkých teplot, ale zato je tichá a funguje furt.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 01.06.2018 14:23
od Rafael
Ale ty o kterých jsem psal kompresory měly. I všechny staré chladničky na které si pamatuji. Ale jestli výparníky, (horní mrazicí přihrádka), fungovaly i za nízkých teplot nevím.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 01.06.2018 14:39
od dracekvo
Oni samozřejmě fungují, ale už né tak dobře, jako při normálních teplotách. Není to tak, že jak klesne teplota pod 10°C, tak najednou lednice a mrazák přestanou fungovat.
Tento problém se dá jednoduše vyřešit. Chladicí výparníky produkují teplo. Tak stačí zadek mrazáku zavřít do dřevěné bedny a je po problému. On si ten prostor sám vytopí. Samozřejmě, to chce vychytat velikost, aby to vytopil a zároveň se nepřehříval.
Já mám mrazák s lednicí v nevytápěné chodbě a úplně stačí že tam je teplo co unikne z okolních pokojů.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 17.07.2018 16:29
od kubamk
Přátelé mám dotaz, máte zde někdo zkušenosti s elektrocentrálou na LPG?

Mám zatím na baráku centrálu, čínskou invertorovou za pár šupek:

Kód: Vybrat vše
https://kraftwele.eu/p/4/12/kraftwele-i3500


Jsem s ní spokojen, mám jí pro výpadky proudu, kdy unás cca 1x za rok nejde proud 3-5dní a pak na jednodení výpadky. Reálně jí používám do 20dní za rok. Napájím s ní PC a moje DC(satelitní připojení k netu, rack se switchema), kávovar a světelný okruh. + mám na ní napojen druhý okruh na ohřev vody v bojleru. Výkonově stačí, elektroniku tahám ještě přes UPS.

Ted k mé otázce. Benzín se prostě blbe skladuje. Nicméně doporučení všech z vás směřuje hlavně k benzínové centrále. Hledám zdroj paliva co by se dobře skladoval dlouhodobě a to mne vede k LPG.

Rád bych měl rezervu na cca měsíc provozu domu. A ted k otázce:

1. proč ne ten diesel, dneska už levné číny se daj koupit za pár korun, výkon je slušný, spotřeba také..
2. uvažuji nad variantou LPG centráli, našel jsem jen dva modely, pokud znáte ješt ějiné, budu rád za odkaz

Kód: Vybrat vše
https://mobilni-chlazeni.cz/energie/generatory/greengear-lpg-ge-3000


Kód: Vybrat vše
http://www.elektrocentraly-obchod.com/elektrocentraly/lpg-elektrocentraly/15342-elektrocentrala-benzinova-a-plynova-lpgg-50-elektricky-start.htm


Máte někdo s tím LPG zkušenost? Dělá to menší kravál? Vyžaduje to menší nebo větší/zvláštní údržbu? Co vím o LPG tak by to mělo mít výhody ve smyslu menší opotřebení, delší lhůty výměny olejů.

3.Pak bych měl ještě jeden dotaz, pokud bych si pořídil nádrž na LPG na pozemek, jak dlouho v ní lze skladovat LPG?

Díky všem za postřehy.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 17.07.2018 16:36
od kubamk
Ještě bych k tomu přidal další cást mé myšlenky, moje úvaha je pořídt 2700l nádrž na PB. Který byhc využíval postupně i na přetankování do auta. Navíc těch 2700l me vychází na energii 2250kwh z centrály.Což by měo být při stálém odběru 1kw energie na 3měsíce.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 18.07.2018 11:36
od dracekvo
LPG rozhodně neprodlužuje interval výměny oleje. Je to přesně na opak. Spalováním LPG dochází k rychlejší degradaci oleje.
Co měli lidi u nás nádrže na LPG, tak je hromadně ruší, protože se nemůžou doplatit.

Prosimtě v jaké části ČR bydlíš, že ti pomalu měsíc v roce nejde proud?

S centrálama na LPG neporadím, ani pořádně nevím jak se pro domácí použití zásobuje palivem. To běží na 10kg flašky? Nebo si k tomu musím dokoupit nádrž, kterou pak jezdím tankovat na čerpačku?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 18.07.2018 17:56
od K4cer
Centrála na LPG (nebo jakýkoli malý spalovací motůrek) se krmí nejčastěji z běžný PB flašky (plynnou formou přes malej regulátor, ne tekutou jako (typicky) VZV); pokud má někdo v domě rozvod LPG z externí nádrže tak to může krmit z něj, technicky je to jedno. K běžně používaným motorům Honda jde dokoupit sada na předělání na LPG, kdysi když jsem pro firmu kupoval benzínové čerpadlo na vodu tak se o tom uvažovalo (ale nakonec jsme koupili jen verzi na benzín).

Skladovat PB jde myslím bez omezení, akorát ti mohou vypršet tlakový zkoušky lahví/zásobníku. Jaká je oficiální skladovatelnost nevím, ale deset let starej PB funguje normálně a nikdy jsem ani neslyšel o nikom kdo by měl se starším PB nějakej problém.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 18.07.2018 19:25
od kubamk
Dracevko:
Jsem ze Slavkovského lesa, vede sem lesy 13km nadzemka, stačí když zafouká nasněžení nebo namrzne vzdušná vlkost a stromy padají. Když sem dům kupoval, tak sem s tím počítal a muísm říci, že mne to nijak nelimituje.

Já si dělám zatím propočet, LPG me vychází zatím opravdu zajímavě a ted poptávám velkoobchodní cenu za kolik me dovezou litr. Pokud by to šlo čerpat i do auta tak to už může být zaímavý. Mám informaci že se dá dostat na cneu cca 9,5/litr na čerpačce to je ted přes 14/l. Dám vám vědět k čmeu se dopátrám. Mne zaujala ta centrála na lpg. Do 2ks tomu stačí 30mBar regulátor, větší, třeba ta 4,5kw chce 50mBar.

Našel jsem i zajímavej kotel. Jen nějak nemůžu najít bojler na lpg, jen karavanový.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 18.07.2018 21:21
od dracekvo
Čerpad by to do auta nejspíš šlo. Jen potřebuješ dostat kapalnou směs z tý nádrže a pak čerpadlo na LPG abys to do auta natlačil.

Boiler na plyn asi nebude. Nejspíš jsou jen karmy. A ten karavanovej boiler v autě mám. Objem asi 14 litrů a na vysprchování v pohodě. On tam hoří věčnej plamínek a když je potřeba, tak se zažehne velkej plamen. Ale mám starou herku, u novejch už to nejspíš bude zapalovat automaticky a věčnej plamínek tam není. Pro 2/3 lidi tak nějak dostatečný. Ale pro barák by to asi bylo málo. Jedině ho rozkuchat a udělat si ten boiler větší. Jen to jen válec uprostřed s dutinou a přepážkou kudy prochází to teplo od plamene. Za 2-3 hodninky by to nějakou 50l nádrž nahřát nejspíš dokázalo.

Jen to topení bude asi dost nákladný. Lidi co to u nás měli, tak to ruší, protože se prostě nedoplatí.

Určitě dej vědět, co jsi zjistil. Mě ta velká nádrž kdysi taky zajímala, ve spojení s kogenerační jednotkou. Chtěl sem si dobíjet přes zimu baterky a odpadním teplem nahřívat boiler a topení. A samozřejmě si tankovat auto. Jen veřejně nikde nenajdeš ceník, kolik stojí pořízení nádrže a za kolik jí pak tankujou. Jen kamarád kdysi říkal, že když si vemou plnou, tak mají dopravu zdarma. Víc ani moc nevěděl, protože to řešil jeho táta. Teď právě už jedou na automatickej kotel na uhlí a nádrž se snaží vyprázdnit sporákem, aby jí pak mohli zrušit. Což už trvá několik let :D
Jenže přišla rodina a na takový soběstačňovský expedimenty už nebudou peníze :D

Jen sem zjistil z toho auta, že provoz lednice (absorpční), vaření a občasný nahřátí teplý vody z tý flašky skoro nic nebere. Měl sem jí tam rok, občas sem si vyjel na víkend a nedavno sem jí měnil za plnící a v tý původní je asi půlka.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 19.07.2018 5:26
od kubamk
nádrže jsou třeba tady:

Kód: Vybrat vše
http://eshop.vpsr.cz/podzemni-zasobnik-objem-4850l


Já topím alektřinou, záloha jsou yotulky s plotýnkou a druhé krbovky. V případě blbé kryze nemám vyřešenou teplou vodu.

Jak sjem psal celá úvaha mne vede v podstatě k neomezené skladovatelnosti LPG a pak cena, protože plánujeme nákup lpg aut a pokud by tomělo návratnost, tak jedině dobře.

Můj propočet vychází zatím z toho že dám 60 000 za nádrž - svojí a cca 30 000za plyn do ní.

Co si budeme povídat, trošku lepší diesel agregát mě na těch 60klacků vyjde také. Dám to dohromady s rozpočtem a krytickýma bodama.

Jinak sem objevil, že se prodávají plničky do auta i na CNG z domovního řadu...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 19.07.2018 6:03
od viktor
ta plnicka CNG je upraveny vyskotlaky vzduchovy kompresor jako je napr pro plneni potápěčských lahvi upraven do EX prostředí ( výbušného ) tj plnici tlak az 300 bar ale u CNG se jde co vim tak na 200 bar. Velkej zasobnik na CNG je sice urcite moznej ale mit velku nadrz na CNG ( methan ) b nebylo urcite ani nic jednoduchého ani levného.
LPG ma cerpaci tlaky ( upravene vycestupnove cerpadlo na kapaliny napr na vodu ) do 15 bar. Coz je jiny bigbeat.
Benzin skladovat celkem bez problemu jde ale musí do chladu a tmy.
Velkých nadrzi na LPG se lide co jsmem měli zname celkem obtizne zbavuji. Bylo to drahe a ještě huste smlouvy, ale mozna je to dnes jinak.
Mam dve centraly , jednu uz leta starou vojenskou nenazrany dvoutakt, dela to bordel a stejnosmerny proud 36 V a cca 600wat. a pak na 220V 1200W lidl, ta je celkem ticha a funguje. Ale podle me to není reseni. JO par dni ano ale i to s rezervou. Kdybych uvazoval o necem trvalejšího charatkteru tak bych si asi postavil stirlinga a strcil ho do kamen. Mel by sice jen par watu ale na to aby prakticky trvale bezel a dobijel baterku by to podle mev kombinaci se solarem stacilo.
viktor

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 20.07.2018 9:30
od kubamk
Tak mám informace:

1) cena je skutečně 9,5 u propanu a 9,2 u propan-butanu, ale bez DPH včetně dopravy.
2) do nadzemních nádrží se dává propan - aby nezmrzl.. do podzemních můžou dát propan-butan.
3) Je lepší kupovat v létě, je levnější.
4) nezle čerpat do auta - došlo by k okrádání státu na spotřební dani....
5) pokud bych to chtěl do auta přeci jen dát, tak musím mít nádrž se zpodní výpustí, abych mohl čerpat kapalnej propan-butan. Všechno ostatní(sporák, centrála atd.) je uděláno na plynnej.
6)skladovat se dá neomezeně při dodržení podmínek je garance 10let.

Ochranný pásmo u podzemní nádrže je 3m a nádrž je třeba odizolovat aby nerezla.

Mě to příde naprostě ideální jako NZ i jako řešení pro lokality bez sítí.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 20.07.2018 9:51
od kubamk
Jinak co se týče ekonomiky tak:

LPG má cca 46MJ/kg cena cca 23kč/kg
Zemní plyn má cca 54MJ/kg cena cca 11kč/kg

cena je tedy fakt ve prospěch plynu doma v rozvodné síti, pokud jej tedy máte.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 28.08.2018 17:06
od Zorge
Úplně náhodou jsem narazil na toto: https://m.youtube.com/watch?v=sJNiib9rQ3U
Přijde mi to šikovný, co vy na to?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 28.08.2018 17:34
od kregan
To nemůže dávat moc.

BTW Nedávno sem zjistil, že mu cestovní solární panel, kterej nabíjí tlačítkovej CAT i když je zamračeno neutáhne "chytrej " CAT ani za přímýho slunce.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 28.08.2018 18:18
od dracekvo
Všechno je fyzika.
Současné solární panely mají nějakou účinnost na 2m a přes to nejde vlak :)
Stejně tak voda i vítr má nějakou účinnost na 2m.

z mých zkušeností na celeroční provoz chytrého mobilního telefonu se započítáním převodních všech ztrát. Tj. solární panel->regulátor->12V(3,7V) baterie>DC-DC měnič 5V je potřeba cca 20 až 40W.
V létě dostatek pro nabíjení i všeho ostatního. V zimě tak akorát na ten telefon. (někdy ani to ne)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 29.08.2018 10:00
od sunny-x
Ohledně toho videa od Zorgeho...... ve videu je přímo psáno, že výkon je DO (max.) 25W. V reálném prostředí to bude mít dle střízlivého odhadu tak 30% (8W). Mají u toho ještě nejaký "asi stabilizátor" na USB (5V) ? Takže další ztráty..... přes noc by se snad v potoku dal nabít mobil, ale u potoka se špatně spí (hluk/zima). Celé je to velké a váhu neudávali (nehledaj jsem pořádně).

Pokud by výkon v "potoce dle videa" byl alespoň 50W, tak by to bylo zajímavější, ale to je sci-fi :-)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 07.09.2018 0:34
od sauerkraut
Netusite nekdo na jaky moment je stavena spojka LKN40?

V motorgeneratoru se mi ukroutila po necele motohodine provozu. Je to nylonovy trojboky hranol s trojuhelnikovovu dirou v ose, ktery pasuje do "remenic"* s trojuhelnikovou dirou. Nazev LKN40 je googlitelny, delaji to sigma pumpy, ale o momentu, na ktery to je stavene nic nepisi a na dotaz odpovedeli, ze nevi.

*) Ona to neni remenice, protoze to neni na remen, ale na tuhle spojku. Nicmene netusim, jak lepe to nazvat, aby to bylo srozumitelne. Spojkovnice?

Veci, ktere to podle me mohly zpusobit:
- Teplo od motoru? Je to na hrideli asi 70mm od bloku.
- Prilis vysoky moment? Odesla neco nad volnobehem (rekneme 1500 otacek - volnobeh je 1250) pri 1kW (podle ampermetru), takze mi moment vychazi zhruba na 6.4Nm. V menici pred ampermetrem velke ztraty nebyly - vse bylo studene. Ledaze by byly vyznamne ztraty v kotve elektromotoru (generatoru).
- Pulsace momentu? Naprosto netusim, jak se chovaji ty jejich pumpy, na ktere to je stavene (ale na pistove moc nevypadaji, asi budou odstredive). Jednovalec ctyrtakt samozrejme narozdil od asynchronaku chvili moment dava a chvili bere. Ridici kmitocet pulsniho menice byl nekde okolo 4kHz, to uz by mela vyhladit setrvacnost kotvy (kondenzator tam neni, protoze menic vyuziva induknost kotvy).
- Vibrace ramu soustroji? Je to vyztuzene jednim sikmym L-kem 30x30x3 a jinak to je z jeklu 30x30x2 a prijde mi, ze to moc nevibruje.
- Nesouosost? Pri strartu to bylo souose. Po selhani se osy lisily o 1mm - asi se vymackala guma pod generatorem. Otazka je, co je pricina a co nasledek.

Je to velmi jednoduchy zpusob, jak nabijet akumulatory. Pokud je akumulator vetsi, nez elektromotor pouzity, jako generator a ten je vetsi, nez spalovaci motor, tak si akumulator ten spalovak pribrzdi jak potrebuje. Proud je limitovan vykonem spalovaku v otackach, ktere odpovidaji napeti akumulatoru (s nabitim rostou). Pokud sedi napeti, tak to chodi i bez jakehokoliv menice. Vetsi v tomto odstavci samozrejme znamena, ze snese vice proudu/momentu/vykonu. Na vykon stabilaku Slavia budou samozrejme stacit lithiovky, ktere narozdil od toho stabilaku odnesete v kufriku. S komutatorovym derivacnim, nebo permanentnim motorem by z tech akumulatoru mel jit spalovak i nastartovat.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 26.11.2018 20:34
od mercedes777
Tak uz mam milacka doma:
:yes
https://kraftwele.eu/p/12/15/kraftwele-sdg9800s


Ted uz jen natahnout kablicek 5X2,5mm² a jeste jeden kablik nejaky na povel a budeme testovat.
Az bude hotovo dam fotecky. 8-)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 28.12.2018 1:25
od Boeday
Ahoj
Poridil jsem si domu dieselagregat KIPOR KDE6700TA. Zere to 1.5l nafty za hodinu, tedy kanystr na den. Utahne to temer cely rodinny dum (svetla, lednicku, telku, cerpadlo k vodarne, elektrickou desku, MW... jeste budu testovat, co vse jeste jo a co uz ne). Napojil jsem to na rozvod v baraku pres nepouzivanou 380V zasuvku (odborne samozrejme), takze prepnu prepinac ve dkrini z SIT na DIESEL a barak jede.

Ma to ale 2 hacky:

1. I kdyz mam z garaze vyfuk ven pres zed, hodne citim spaliny. Musim vetrat, jinak se bojim. Ale v garazi to zase tak nevadi, mam tam okno.

2. Je to hlucne. Na ulici je to pres zavrena garazova vrata slyset cca 150m. Takze 20 kanystru nafty na cca mesic provozu je mi k nicemu, po 5 dnech by me okoli zlyncovalo.

Planuju ji vykopat sklipek na zahrade, protoze ten hluk me uplne zkazil plany, a to je ta "supersilent" a jeste ma odhlucnene kryty.

Takze na to dejte pozor. Hluk je svine. Realne premyslim, ze koupim jeste druhou malinkou benzinovou, tichou, ke ktere prodluzovackou jen pripojim par spotrebicu...
P

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 28.12.2018 8:27
od K4cer
Odhlučnění jde vylepšit krytem z osb desek, který budou zevnitř olepeny molitanem nebo sklenou vatou - ale musíš myslet na chlazení centrály. Značná část hluku se přenáší podlahou, zkus centrálu podložit silentbloky nebo gumou.
Ve vlhkým sklípku ti ta centrála spíš zrezne a umře.
Pokud máš vyvedenej výfuk ven a přesto smrdí, tak sou dvě možnosti, buď ho nemáš dobře pospojovanej (pomůže pasta na výfuky) a nebo se ti spaliny někudy vracejí zvenku do garáže, tam pomůže nadstavit výfuk. Počítej že s délkou výfuku musíš zvětšit i průměr trubky.

Dlouhodoběji udržatelný řešení není v tom jak udržet v provozu elektorcentrálu, ale jak se bez ní (alespoň většinu času) obejít. Viz též vlákna o solárních FV panelech.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 28.12.2018 9:27
od Boeday
O odhlucneni jsem premyslel hodne, ale jakmile agregat zevnitr cimkoli obezdim - klidne bych ho mohl obezdit zdivem -tak zase musim vyrazne zvetsit otvot na sani vzduchu a chlazeni = hluk pujde ven otvorem na chlazeni, musel bych nasavat nejakym slozitym zpusobem a dat tam nejaky tlumice, na to nemam prostor ani knowhow. Jedine, cemu opravdu verim, je umistit ji spis doprostred pozemku, kde nebude tak slyyset, garaz mam v rohu.

Spaliny - vyfuk ma 4cm prumer, nechal jsem vyrobit ve specialozovane firme vyfukovou hadici : hned za agregatem rozsireni na 8cm, pak 180cm takova kovova vyfukova hadice, zelezne koleno 90st a 150 cm ocelova roura pres zed. Ta hadice je specialni vyfukova, z takovych asi 1cm sirokych ocelovych krouzku, mezi nimi nejake tesneni. Da se trochu ohybat, prumer otaceni asi odhaduju 3 metry (ty 2m vyfuku vazi asi 8 kg, tezke ocelove...) . Nekudy mi to ale smrdi, asi na spoji vyfuk - hadice, i kdyz to tam mam peclive omotane kominickou paskou. Poradil bys mi, co je to za tu pastu na vyfuky? Zkusim to jeste opatlat.

Pak jsm objevil, ze za tlumicem vyfuku, za nimz je koleno nahoru a puvodni vyfuk smerem nahoru, je v to ohybu dirka a na ni nasazena gumova hadicka smerem k zemi. Predpokladam, ze je to na odkapavani pripadneho kondenzatu z vyfuku, ale logicky z te trubicky samozrejme jdou spaliny, i kdyz mene (vyfuk je jakoby rozdelen, vetsina jde ven z baraku, mala cast touto trubickou do baraku). Zatim jsem ji ucpal, ale prodejce mi doposud nebyl schopen rict, k cemu to je, zda opravdu na kondenzat a mohu ji tedy treba v lete ucpat, nebo neco jineho.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 28.12.2018 9:58
od dracekvo
Když to máš v uzavřené místnosti, tak si kup prosimtě detektor, ať nejsi ve zprávách.

https://zpravy.idnes.cz/lide-se-udusili ... 1_krimi_jn

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 28.12.2018 11:10
od floky
Pravdepodobne to bude na kondenzát z výfuku...asi by som to vyriešil tak, že by som tam spravil sifón...Prípadne celú tú hadičku predlžil do kýbla s vodou....V prípade kondenzátu voda len proste volne stečie do nádoby s vodou...ale výfukové splodiny cez hladinu vody prebublávať pravdepodobne nebudú...

Ak je centrála počut, nemôže za to práve zvačšujúci sa priemer výfuku? .... čím vačší priemer...tým vačší hluk....

Predpokladám, že centrála má svoj výfuk s tlmičom...ak sa to následne predlži a zvačší sa prieme ale už bez dalšieho tlmiča na konci....bude to hučať

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 04.02.2019 15:52
od kregan
Co řikáte tomuhle? Na první pohled nevypadá špatně. Bude mít dostatečný výkon?
Multifunction Outdoor Portable Manual Crank Generator For Emergency Survival
https://www.ebay.com/itm/Multifunction- ... SwJ8pbWvgu

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 04.02.2019 19:35
od TomSmith
Koukni na banggod kde jsou k tomu i recenze.
Jak jsem to viděl rozebrané tak eee. V podstatě hračka v plechové krabičce. Hlavně ta plastová planetová převodovka mne odrazuje. Ale chvíli to fungovat bude ;)
https://m.banggood.com/IPRee%C2%AE-Outd ... 25105.html

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 16:14
od vratnikp
ahoj,
chtěl bych Vás tady požádat o radu, chtěl bych pořídit malou elektrocentrálu, např. Kraft&Dele KD109 - první co z internetů vypadla.
účel: při krátkodobém výpadku proudu (dny, nepravděpodobně týdny) pro napájení pultového mrazáku a výzbroje akvárií (vzduchování, topítka, případně filtrace) případně plynového kotle.

mrazák má příkon 140W, kotel bych počítal stejně. Má takhle levná centrála smysl? Případně jakou pořídit?

díky

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 16:41
od vratnikp
dál si pohrávám s myšlenkou menšího solárního systému, nějaká moudra jsem v různých vláknech posbíral, ale jakožto elektronický analfabet si netroufám vyvozovat žádné závěry a jako nejsnazší se nabízí se prostě zeptat.

v případě dlouhodobého průseru by se mi hodilo nabíjet tak akorát akumulátory do svítidel, vše navíc - el. sporák, LED osvětlení by bylo nad požadované minimum. V době míru pro solár nevidím vpodstatě žádné nutné využití. Lze vybudovat nějakou malou solární zálohu za pár peněz?

díky za rady jak pro jantara

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 23:02
od K4cer
Přečti si příslušný vlákna ještě alespoň jednou (myslím vážně, ne fšechno de absorbovat najednou, a získáš ucelenější přehed), protože všechno už asi bylo napsáno a nic moc novýho k tomu napsat nejde.

Centrála: není samospasitelná, hluk, zásoba paliva a jeho rotace, atakdále atakdále. Lepším řešením je obejít se bez, než složitě spekulovat jak ji udržet v chodu, ale to už sem psal několikrát.
Vo týhle konkrétní nevím nic, a ani nechci vědět; hledej recenze od někoho kdo ji má, rúzný fóra a tak. Na tvoje účely by mohla sloužit e/centrála z Lidlu, obecně ty jejich věci na takový hobby použití nejsou špatný. Pokud máš peníze tak si kup Hondu.
Centrála 800VA je jinak celkem k hovnu, to je tak na malou vrtačku; nevím jestli vůbec ustojí náběh ledničky. Smysluplná centrála začína od 2kVA (třeba na Heron mám docela dobrý reference).

Solár: sám jsem si tím prošel (taky jsem nevěděl vůbec nic, a už asi dva roky solár provozuju), začátečníkovi velmi pomůže Josefova příručka, hledej tady na fóru, nebo na vedlejším.
V kostce, potřebuješ za á) solární panel, za bé) regulátor, a za cé) autobaterku; fšechno vostatní kolem toho je jen zbytná bižuterie.
Já mám 100Wp panel (100x70cm) a uspokojivě mi to krmí dvě vysílačky, autorádio, nabíječku aku do svítilen a všechny nabíječky telefonů a ručních vysílaček, a taky pár nouzových ledžárovek. Na cokoli většího je to malý.


Lednička nebo mrazák sice může mít 150W, ale při rozběhu má špičku přes kilowatt. Na provoz jedný ledničky potřebuješ (hrubým vodhadem, protože je tam víc proměnnejch faktorů) tak min. 300, spíš 500Wp.
Na elektrickej sporák zapomeň, to je blbost, to ti žádnej solár neutáhne (a i kdyby tak je to taky blbost, protože to je plejtvání elektřinou). Ribičky v případě průseru vylij do hajzlu.
Zaměři bych se spíš na to, abych si uměl z 12V baterky (soláru) nabíjet nejen svítilny, ale taky telefony a krmit rádio a vysílačku.
Hlavní výhoda soláru je že je to záloha, která je nezávislá na síti a taky na zásobě paliva, prostě je to malá elektrárnička která funguje a fungovat bude. Vyrobená elektřina v míru je jen bonus, protože celá sranda stojí víc než veškerá elektřina kterou to za 20 let vyrobí.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 14.02.2019 7:19
od viktor
jsem poněkud jiného nazoru, :-)
- centra je prima a dobra investice
- mela by mala lehka a ticha
- vykon takovy aby to utahlo v nouzi elekticke naradi, 1000w /1200 w staci

snížit energetickou spotřebu domacnosti na minimum, když vynecham osvetleni coz v led provedeni je par watu a lze resit solarem a baterkou ( také to neni na furt )
tak zbyvaji tri spotrebice
-obehove cerpadlo topeni ( lepsi je samotiz ale tu programove nikdo dnes nedela ) to je problém v zime, kombinace zimy, zamrzle nafty a vyrazeneho obehoveho cerpadla v snehove kalamite muze byt problém
- lednicka
- cerpadlo vody, pokud mate studnu, rucni pumpa castecne resi i tenhle problém

dlouhodoby chod v týdnech , ci mesicich je problém to neda nikdo pokud za rohem není poradna cisterna..
proste velka vykonna centrála která zachova plny konfort celého baraku ja sice prima ale ne na dlouho, proste to zere jak tank ...

proste kombinace male centraly napr Lidl za cca 4 tis, kc plus solar s baterkou pro osvetleni a nabijeni malych spotrebicu plus snížit skutecne nutne potřeby el proudu na minimum je asi mozne reseni
viktor
ps : pokud budete davat centrálu do nejakeho odhlučňující boxu tak nezapomente ze dira na odvod teplého vzduchu z chlazeni musí byt vyrazne vetsi nez kterou chladici vzduch vstupuje :-)
diry v kolenech a vyfukach jsou odvody kondenzatu, odvest do nadoby z vodou je dobre reseni, drobne uniky spalin jsou normalni a prakticky neodstranitelne stejne jako uniky paliva. U auta to moc nepoznate, protože to proste vytece na zem. Problém je u stacionárních zarizeni jako jsou napr zabudovane motory v lodich, stabilaky atd...
u nafty to proste casem vse zacne smrdet naftou, kdo se vezl na nejake lodi s naftakem vi o cem mluvim.. u benzinu je bezpecnostni problém, u zabudovanych motoru napr v lodich se to resi nucenou ventilaci před startem, proste nez otoci starter motorem tak se rozbehnou vetraky a odsajou pripadne benzinove pary ... jinak hrozi velke BUM.
výfuk lze odvést např lešenářskou trubkou vzhuru k nebi. něco jako komin, funguje to docela dobře :-)

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 14.02.2019 14:51
od drigon
Solár a elektrocentrálu lze i zkombinovat. Pokud je rozumné počasí pojedu při výpadku na solár, pokud se vybije baterie tak ji nabiji z ec. Ono pokud budu provozovat na ec ledničku a světla, tak bude její výkon nevyužitý a bude zbytečně žrát ( na lednici potřebuji min 2 kVA, běžně pojede tak na 10-20%). Při nabíjení baterie její výkon využiji podstatně lépe a poběží mi jen potřebnou dobu. Pak pojedu potichu a v klidu na solár.
S pozdravem M.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 14.02.2019 15:31
od dracekvo
Pokud jsou na to peníze, tak je nejlepší dle mě kombinace.
Lednici, čerpadlo, kotel nebo světla provozovat z baterie + solár. A centrálu startovat jen pokud nebude solár stíhat. A nechat jí vrčet jen dokud nabíječka nezačně omezovat proud.
Potom by centrála zbytečně vrčela a do baterek už by stejně nic extra neteklo.

Nicméně já centrálu nemám. Solár je velkej, ale i kdybych ho neměl takovej, tak dobíjení baterek řeším nastartovaným autem přes nějaký DC-DC měnič, nebo v mém případě rovnou modelářskou nabíječkou.
Má to několik výhod. Nemusím se starat o centrálu. Preventivní starty kvůli zalepení karburátoru bio sajrajtem, preventivní výměny oleje a výměny benzínu + obměna zásob paliva.
Na to abych to použil v našem městě tak jednou za rok, je investice do centrály úplně zbytečná.
Nehledě na rozdíl kvality dodávané elektřiny z DC-AC měniče a levné centrály s AVR regulací.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 14.02.2019 19:43
od Rafael
Asi jsem ve špatném tématu za což se předem omlouvám, ale nedá mi to.
*
BLACKOUT bych v normální době očekával nejvíce v zimě. Tuhé mrazy, těžký sníh který naruší el. rozvody apod.
A tady se řeší ledničky, mražáky, resp. jejích udržení v provozu pomocí elektrocentrál...
Ale to je vedlejší, mě zaráží potřeba el. energie potřebná k vytápění - k napájení oběhových čerpadel.
Co máte proti samotižných systémům které tu blbou elektřinu která nás jednou zabije, nebo velmi zkomplikuje krizové situace, vůbec nepotřebuje?

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 14.02.2019 20:12
od Václaf
Nikdo nemá proti tomu nic,jen to,že už to dnes nikdo neumí nebo nechce smontovat/zapojit. Pracuji jako zedník OSVČ a jen sehnat ,,nějakého,, vodáka či elektrikáře který s námi dokončí zakázku je často nadlidský úkol :hand

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 14.02.2019 21:39
od TomSmith
Rafael píše:Co máte proti samotižných systémům...

Nic, ale už to firmy nedělají (ani neumí). Ono je potřeba u toho jednak rozmýšlet a druhak se samotížná stoupačka blbě schovává do konstrukce baráku. Dnes ti narvou měděné (lehce tvarovatelné) trubky do podlah a ze stěny trčí jen kousek pro radiátor. Takže se to fšem líbí ... bo ti trubky nehyzdí místnost ;) :roll:
No a jak to fšichni chtěli už jen takto ... tak samotíž zmizela a už ji nikdo neřeší ... drbnou do rozvodu jedno dvě čerpadla a hotofka.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 15.02.2019 17:44
od Rafael
Když už jsme to ty nakousli, ale stejně nevím kam jinam by se to hodilo, nehodilo...
*
Tak takové, mé oblíbené, Historické okénko:
Euforie se zaváděním el. vytápění kdysi. Taky jsem tomu podlehnul. Bezpracné, lehce regulovatelné, i nějaké "dotace" na ten nesmysl byly slibované a navíc nějaký levnější tarif na odběr elektřiny. M.j. domácí dílna s velkým soustruhem atd.., tak jsem do toho šel.
Navíc jsem měl v rodině velmi šikovného instalatéra...
*
Nevím jak byl tehdy se zákazkami, ale první co mi navrhnul bylo:

-starý litinový kotel musí pryč, nahradí ho ten elektrický
-velké, těžké litinové radiátory taky vyměníme - dáme tam máloobjemové plecháče
-všechny stávající stoupačky zrušíme a vše se dá do mědi
-expanzní nádoba na půdě musí pryč, dáme oběhová čerpadla...
-jsi blbý, zahřívat elektrikou cca 500l vody v systému když stačí "pár" litrů"?!!
-atd...
*
Samozřejmě jsem ho s jeho, pro mě nepříjatelným řešením poslal někam.
Samotíž zůstala, klasický kotel taky, jen přibyl vedle něj elektrický, ale tak aby šly vzájemně podle potřeby přepojovat.
Víceméně amatérsky vyroben, ale pomáhal, ten instaláter, i když se zjevnou nechutí.
No a, o žádné nějaké debilní dotace mi nešlo, ale kvůli nižšímu el. tarifu a vyšším jističům jsem na nějaké úřady musel...
A velký problém - černá stavba bez povolení, revizí spod., apod.
Jen s jeho pomocí, stykům v oblasti zhotovitelů tehdy velmi propagovaného el. vytápění jsem získal pár falešných faktur a vyhnul se tak nějakým správním řízením.
Na nějaké dotace jsem tím, ale nedosáhl. Ani to mým účelem vůbec nebylo.
*
A teď dál v čase:
Většina lidí kteří na ty dotace dosáhla a musela prvotně investovat cca 100tis. časem zjistila, že na to nemají, že to byl jen takový modní boom, podvod a co teď když si dobrovolně nechali zlikvidovat kotel na tuhá paliva?

Tak přišla další vlna. Ekologičtější je plyn. Vyházet elektrokotly a pořídit si plynové.
*
Ale i tak se někteří se chtěli vrátit zpět, tak zas znovu instalovali kotle na tuhá paliva.

V poslední době je zase snaha o nějaké biomasy, štěpky, ekologické brikety apod. Tak zas výměna kotlů a způsobů vytápění.
A samozřejmě v tom smyslu, že bez elektřiny to nepůjde...
*
Kdybych byl nějaký konspirátor nebo šířitel takových teorií musel bych napsat, že za to vše může instaláterská lobby.
Ale nemůžu...
*
Osobně si myslím, že je to o tom, že část lidí přestává používat zdravý rozum a nechají se zblbnou kdečím.
Hlavně tzv. Dotacemi a blázněním Zelených a podobných spasitelů...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 15.02.2019 20:46
od Indy
Me vychazela (teoretickym vypoctem) pro teplo dlouhodobe udrzitelne i kombinace 1 kamna na tuhe palivo +TEG ktery vyrobi dost proudu pro cerpadlo (treba grundfos alfa 2 maji malou spotrebu). Cerpadlo napojene na plynovy kotel, kamna na tuha paliva nebo zemni topeni. Jeste jednodussi jsou 1 kamna na drevo/uhli s dostatecnym vykonem, nad nima otvor s poklopem do podkrovi. 2 teple mistnosti muzou byt v postapo zime luxus.

mrazak- v lete specialne upraveny solarni , v zime propanbutanovy

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.02.2019 15:08
od vratnikp
ahoj, díky všem za rady a názory. Abych to shrnul, jako 27 ucho co vlastně řemeslo neumí sem koupil částečně zrekonstruovanou novostavbu z roku 1912... nízkoobjemové vytápění přes pleché radiátory, měď a kondenzační plynový kotel tu je. za rok 2018 sem protopil 16000,- za mne OK.

letos chci zřídit nezávislá krbová kamna - hlavně jako zálohu, dále na eliminaci vlhkosti z mých akvárií a pro ten pocit ohně, akumulačku řešit nechci, znamenalo by to rozvrtat vše co je dokončené.

elektrocentrála
- pořídím jednofázový dvoutakt o min. p=1200W - start mrazáku uvažuji 5x nominál + nějaký šušeň pro jistotu
- palivové hospodářství mam zavedené
- sice mi při letošním výpadku mrazák po dodatečném zaizolování vydržel bez problémů 2 dny než síť nahodily a akvária na baterie taky přežila beze ztrát, ale ukázalo se, že bych nebyl schopen zpracovat 300 kg ryb a zvěřiny než by se zkazilo a ty +- 3000,- za hobby centrálu mi nevytrhnou, možná můj pohled na věc je zkreslenej, ale za 3000 peněz vidím velkou užitnou hodnotu
a přesně z důvodu nevyužití potenciálu centrály jí chci nadimenzovat tak, aby rozběhla mrazák, kotel, výzbroj akvárií, doštochla baterie a i elektrickej sporák, než přejdu na přenosnou dvouplotýnku. vždy bych měl mít palivo na 50-60 hodin běhu, což by mi dalo tak 7-8 dní, než bych maso začal zavařovat a pohřbil svůj africký biotop
za 3000,- peněz vidím hodně muziky

solární ostrůvek
díky za rady a představu o dimenzích zařízení
vždy sem ho chtěl, ale je to o prioritách investic a momentálně na hobby projekt není prostor, nicméně vyvstanuly dvě důležité otázky, které bych měl rád vyjasněné:
1)jako vhodné umístění se mi jeví kolna, ale je nevytápěná, v zimě tam bylo o 8 stupňů více než venku, bateriím se chlad líbit nebude a denně jim kamínkama přitápět nechci. Dokázal by 100Wp panel v současné standardní zimě udržovat baterie vystavené řekněme 0 stupňům nabité tak, aby výrazně nedegradovaly? předpokládám vyřazené 12V trakční baterie/autobaterie, případně lze to vyřešit po technické stránce? Alternativně můžu baterie uložit v garáži, ale to by si žádalo dobrých 15 metrů drátu od panelu k bateriím, budou při téhle vzdálenosti už významné ztráty? Lze vyřešit např. vodičem, který by mne nestál jeden z párových orgánů?

2)regulátor dobíjení, zde lehce navážu na otázku 1) - situace kdy jsou baterie "podchlazené", panel nestíhá dobíjet - v době hojnosti se nabízí si pomoci nočním proudem, existuje nějaký chytrý regulátor, který by dokázal vyhodnotit vybíjení baterie, malý výstup z panelu a proto by si pomohl ze sítě NN bez zásahu člověka?

díky a fajn víkend

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.02.2019 18:41
od Rafael
Možná OT, tak když tak přesuňte do lepšího vlákna nebo smažte.
Historické okénko - kterak udržet olověný akumulátor i v tuhých mrazech v provozuschopném stavu.
Prvotní impulz přišel asi z knihy Nabíječky a nabíjení, Ručka, Arendáš.
Nabiječky a nabíjení.jpg

Kutilové použivali lehce dostupné trafo z ovládacího a signalizačního systému T6. Jedna usměrňovací dioda, vhodný odpor, ale většinou nějaká vhodná žárovka tak, aby do běžného automobilového akumulátoru stále tekl proud cca 20mA. Ten stačil na zabránění samovybíjení a ochranu proti mrazům.
Bohužel po létech si už nevzpomenu jak efektivně do fungovalo a zda to dnes ještě k něčemu bude.
*
Určitě Josef o tom bude vědět víc...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.02.2019 19:20
od Josef
Pokud je člověk kutil a ví co dělá, může si to podle plánku postavit, vřele doporučuji. V dobách, kdy jsme mívali v rodině jednu škodovku, náležitě opečovávanou a parkovanou prakticky trvale v garáži rodinného domku (ne jak dnes, kdy lidé mívají auto z "mobilních důvodů" na ulici před barákem, aby mohli 3x za den pár set metrů popojet z domu do práce či do obchodu), používali jsme to prakticky nepřetržitě 30 let a fungovalo to znamenitě. (Používali jsme ale proud okolo 30 - 50mA, aby to i v zimě dokázalo dobře dobíjet. Dnešní auta možná budou potřebovat i víc.)

Pokud je člověk NEkutil, nemusí zoufat. Prakticky každá dnešní inteligentní nabíječka má tzv. udržovací režim. Takže stačí takovou nabíječku zakoupit, připojit k akumulátoru, strčit do zásuvky a nechat celou zimu trvale připojenou. Nabíječka to, co v akumulátoru chybí rychle dobije na plné nabití a pak se sama přepne na udržování, kdy se bude snažit na akumulátoru udržovat stabilní napětí okolo 13,6V při kterém se nic nedobíjí, ale taky nic neztrácí a uhrazují se jen přirozené ztráty v akumulátoru společně s drobnou spotřebou způsobenou trvale připojenou elektronikou auta (alarm, dálkové odemykání dveří aj).

Mimochodem, jako radioamatér i člověk, který nemá rád, když ho ze všech stran ozařuje zbytečný elektrosmog, bych se moc a moc přimlouval pouze za použití té první varianty - tedy použití klasického "železného" transformátoru, protože moc dobře vím, jaké svinstvo na rádiových vlnách umějí udělat některé v ČR prodávané "inteligentní" nabíječky (obsahující uvnitř nedokonale odrušený spínaný zdroj a zejména pokud jede na snížený výkon, jaký se při "udržování" používá). Pokud to má pak někdo zapnuté trvale (což je při udržování akumulátoru bohužel nutnost), tak pro člověka, který by na radiových vlnách občas rád i něco poslouchal, je to naprostá katastrofa. Nabíječky dokáží rušit i do vzdálenosti stovek metrů okolo sebe. Dokáží rušení "vysílat" prodlužovacím kabelem na který jsou připojené, případně plochou celého elektrického rozvodu v rodinném domě (a to už je pořádná anténa). Pak nezbývá než se buď odstěhovat nebo sousedovi takovou nabíječku rozmlátit krumpáčem. Naopak, nabíječka s klasickým transformátorem neruší vůbec nic a cenově její stavba vyjde navíc i levněji.

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.02.2019 19:51
od Josef
Ještě mi to nedá - taková důležitá drobnost:
Ať již používáte jakoukoli nabíječku, amatérky dělanou nebo novou v obchodě koupenou, doplňte ji pojistkou. Bezprostředně u plusové krokosvorky přerušte červený přívodní vodič. Mezi krokosvorku a drát vřaďte pojistku dimenzovanou na maximální proud, který nabíječka dává. Pojistka musí být co nejblíže krokosvorce nikoli půl metru od ní. Může se to zdát jako zbytečnost, vždyť většina nabíječek uvnitř pojistku má. Uvnitř ano, jenže vy nepotřebujete chránit obvod před proudem z nabíječky, ale naopak před proudem z akumulátoru. To může nastat v situaci, kdy si nedopatřením proříznete izolaci červeného kabelu o ostrou hranu karoserie, propálíte o horkou část motoru nebo vám kabel nahryže myš. Pak následuje tvrdý zkrat plus-pólu akumulátoru na kostru auta, drát vedoucí od krokosvorky okamžitě vzplane a s ním posléze i auto. Pokud je bezprostředně u krokosvorky pojistka, při poškození kabelu včas shoří a přívodní vodič nevzplane. Těch pár korun navíc, za pojistku která požáru zabrání, se určitě investovat vyplatí. Divím se, že výrobci na tak důležitou věc nepamatují a pojistkový držák není přímo součástí rukojeti krokosvorky. Oni to řeší jinak - v návodu se dočtete, že máte nabíjet akumulátor demontovaný z auta ven, nikoli jej nabíjet v autě. Tím samozřejmě nebezpečí prodření izolace o karoserii nehrozí. No ale vytahujte kvůli každému dobíjení akumulátor z auta. Nevím jak vy, ale já už na to ve svém věku nemám jaksi stavěná záda...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.02.2019 20:07
od Rafael
Anebo kuny!
Kdo nezažil, neviděl, neuvěří co dokáži. A nejen v teplém motorovém prostoru...

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 16.02.2019 23:23
od mercedes777
Rafael píše: Kutilové použivali lehce dostupné trafo z ovládacího a signalizačního systému T6. Jedna usměrňovací dioda, vhodný odpor, ale většinou nějaká vhodná žárovka tak, aby do běžného automobilového akumulátoru stále tekl proud cca 20mA. Ten stačil na zabránění samovybíjení a ochranu proti mrazům.
Bohužel po létech si už nevzpomenu jak efektivně do fungovalo a zda to dnes ještě k něčemu bude.
*
Určitě Josef o tom bude vědět víc...Ty jsi myslel urcite toto, nadelal jsem jich v praci za komara miliony, byly to krabicky s jednou dirou a kontrolkou, davalo to do zkratu asi 250mA (24V/2W) . Ze spodu se prisroubovala "pulka" z vidlice a kabel s konektorem do zasuvky pro svitilnu apod. ve Skodovce. :)

Jsou ve vyprodeji jeste u:
http://www.bucek.name/stranky/nabidky_v ... /t6/t6.htm

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

PříspěvekNapsal: 17.02.2019 6:17
od dracekvo
To jsem měl taky a těch trafíček doma ještě několik mám. Občas se na něco hodí.
Hlavně jsou zkratuvzdorná.
Stačilo tohle trafíčko, do série malinká žárovka kterou tohle trafíčko mělo pohánět a udržovací nesmysl byl na světě :)
Dnes by se to dalo ještě vytunit o doplnění stabilizátoru LM317T a nastavit to přesně na 13,8V

Ale dnes už to nepoužívám. Mám na baterky v garáži udělátko v podobě 20W solárního panelu a nejlevnějšího PWM regulátoru. Používám to jako udržovač aku ze sozóních záležitostí.

A k těm inteligentním nabíječkám. Doporučuju po koupi změřit, jestli ona nabíječka dává přesně tolik voltů kolik by měla v obou režimech. Tj. max napětí při nabíjení a udržovací napětí. Oni taky občas velice kecaj.