výroba galvanického článku

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.

výroba galvanického článku

Příspěvekod maci » 22.08.2012 18:28

maci
 
Příspěvky: 764
Registrován: 24.06.2012 22:22

Re: výroba galvanického článku

Příspěvekod Josef » 23.08.2012 4:57

Hliník jako elektroda se rozpouští poměrně rychle, rozhodně to chce něco většího a těžšího, ne pouhý staniól. V PA-době by se určitě dalo najít dost vhodných hliníkových dílů pro zápornou elektrodu na výkonnější články - zejména hliníkové odlitky (plášť elektromotoru, píst z automobilu, patka dopravní značky aj.) a nebo různé duté vytlačované dekorační profily (ve kterých bývají v luxusnějších budovách umístěné skleněné výplně, dělící přepážky aj.)
Bude-li hliník chemicky čistý, bude článek dlouhodobě skladovatelný i v době bez odběru proudu. Pokud hliník bude obsahovat nežádoucí příměsi, bude se chemicky částečně spotřebovávat už od okamžiku sestavení článku, i když z něj nebudete právě v tu chvíli odebírat proud.

Nežádoucí příměsi v kovu elektrod byl jeden z důvodů, proč tak málo vydržely socialistické baterky a rády vytíkaly. Na což si jistě mnozí pamatují. O skladovatelnosti řádu několika let, tak jako mají baterky dnes, by jsme si mohli tehdy nechat jenom zdát. No ale zase se vyráběly a běžně prodávaly jiné "špeky", které dnes už nikde nekoupíte - třeba baterky s napětím 90 nebo 120V. Byly složené z 80ks článků (stejné velikosti, jaké obsahovala klasická plochá baterie) a používaly se do přenosných elektronkových rádií. Ze dvěma takovými se dala bez potíží naplno rozsvítit i standardní šedesátka žárovka.

;)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
 
Příspěvky: 1692
Registrován: 10.03.2011 7:20


Zpět na Palivo, zdroje energie, světlo a teplo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků