Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvekod Alstratt » 06.11.2016 13:57

U te SG6 co uz ztrata casu nebudu odpovidat na nesmysly rozhodne ale po vyzkouseni zustavam u Armytek celovky. Zpracovani u SG6 sice lepsi jako povrchova uprava atd. ale svetelne parametry mi prisly ze neodpovidaly tomu co vyrobce pise jestli vadny produkt nevim. Jinak Fenixe jsou celkem v pohode az na par kousku ktere byly vadne a brzy prestaly fungovat a u nekterych se ukazaly uplne jine svetelne parametry nez uvadi vyrobce ale jinak na ne slychavam celkem pochvalu. HL50 je docela pekna. Je smutne jinak co vsechno za svitilny se nazyva za takticke kdyz vetsina jich je spis jenom tacticool vypadajicich, aby to odpovidalo aspon tem taktickym parametrum tak takovych parametru nedosahuji.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Alstratt

Příspěvekod Bill Masen » 06.11.2016 14:09

To klidně odpovídej, napsat o něčem, že
Alstratt píše:...Vyhoda na te SG6 ze se to da vepredu rozmontovat a pripadne tam dat neco lepsiho...
je prostě kravina, nebo si to myslel nějak jinak?
Bill Masen
VIP

Příspěvekod dracekvo » 14.11.2016 20:16

Chci si na zkoužku objednat svítilnu z číny. Emitor prej XPL-HI a řídící obvod ATTiny25V-based driver with off-time capacitor and FET+7135 power channel configuration. Vůbec nic mi to neříká, ale můžu si zvolit z barevného podání 6500K nebo 5300K. Co je lepší pro svítilnu studená, nebo teplá?
dracekvo
VIP

Příspěvekod BiSon » 14.11.2016 20:51

>6500K nebo 5300K

Obě jsou studené :)

Obecně - studená je fajn jako pracovní, právě třeba svítilna, do dílny, pracovny, kuchyně atd. Stejná LED ve studeném provedení má vyšší světelný tok (=dává více světla).
Teplá je fajn do domácnosti, lampička atd. Teplá znamená <3000K, Já mám 2700K, pěkné žluté světlo.

Technicky - ty LED jsou stejné, liší se jenom množstvím fosforu a tím účinností konverze modrého světla na žluté.

A oko je potvora - ze dvou LED se stejným světelným tokem označí jako silnější tu, která svítí více "studeně" - tj. více do modra. Další bod pro svítilnu, pracovní světla atd. se "studeným" světlem.

Můžu se zkusit rozepsat víc, je-li zájem.
BiSon

Příspěvekod dracekvo » 15.11.2016 8:57

Ok, díky za vysvětlení. Astrolux S2 je na cestě, tak uvidíme jak bude fungovat. Jen sem to zmastil a místo 6500K jsem objednal 5300K. No nic, stává se :D
dracekvo
VIP

Příspěvekod des » 15.11.2016 22:53

teplejšia je lepšia. ;)
nemóže íst karta furt...
des

Příspěvekod Permonik » 16.11.2016 8:53

Taky bych řekl spíše, že lepší je teplejší. Většinou to bývá tak, že přirozené zdroje světla tak slabší jsou teplejší, silnější jsou studenější. I přes den je to tak, že ráno/večer je světlo teplejší a v poledne nejstudenější (barevně). Malé lampičky/baterky používám teplé světlo a v dílně zas pro změnu studenější silnou výbojku. Slabé studené světlo na mě působí nepřirozeně a víc mi namáhá oči. Obdobně nepřirozeně by na mě působilo silné teplé světlo. Je to ale věc individuálního názoru. ymmv
Permonik

Příspěvekod Bill Masen » 16.11.2016 9:40

Scéna osvícená studeným světlem si myslím bude kontrastnější, ale je to můj subjektivní pocit.
Bill Masen
VIP

Příspěvekod BiSon » 16.11.2016 10:07

>Je to ale věc individuálního názoru

Neco o tom vim :-)

Barva zalezi na pouziti. Studenou bych si jako zarovku do pokoje nedal, na druhou stranu teple se treba ve svetlech pro auta fakt nepouzivaji. Duvody jsem napsal - vyssi svetelny tok studenych LED a soucasne lepsi vizualni vjem.

Dukaz - najdi auto s halogenovym svetlometem a dennim svicenim v LED a srovnej si barvy. Pak si vem halogenovou zarovku (treba E27) a odpovidajici teplou bilou (~2700K)a srovnej barvy. Staci okem, merit netreba.

Dalsi vec je fyziologie - modre slozky svetla aktivuji mozek a clovek ma mensi tendenci usinat. Proto se treba nedoporucuje tesne pred spanim divat do monitoru. Knizka je v pohode.
BiSon

Příspěvekod des » 18.11.2016 22:44

no ja mám mnohokrát overené, že mi najviac vyhovujú neutrálne alebo mierne teplé farby. aj klasická teplá žiarovka je lepšia jak studená led.
v dielni studená možno až tak nevadí, ale vonku je to rozdiel. hlavne v prírode ked je hodne zelenej, tak je to studené namodralé svetlo čisté zlo.
pri priamom zrovnávaní neutrálneho/teplého vs studeného svetla v lese, absolútna vačšina prítomných označuje ako lepšie práve n/t svetlo. aj v prípadoch ked má studené nezanedbatelne viac lumenov.
tolko skúsenost. tým nerozporujem že existujú jedinci ktorí to majú naopak ;)
nemóže íst karta furt...
des

Příspěvekod K4cer » 19.11.2016 19:04

Zkušenost z praxe (když už jsme nakousli halogenový světla automobilu):

Běžný halogenový světla svítí nějak, to asi všichni známe.

Kdejaký tjůningový namodralý svítí studenší barvou a subjektivně se zdá že svítí víc. U halogenovejch žárovek je ovšem namodralý světlo dosaženo zabarvením banky žárovky něčím, co nepřepouští teplejší barvy, takže technicky ze žárovky jde míň světla než z nezabarvený.
Navíc, namodralý (nebo víc bílý) světlo působí dojmem že je vidět víc jen na suchý silnici. Jakonáhle je silnice mokrá a případně do toho ještě prší, není vidět vůbec nic - měl jsem několik různejch namodralejch žárovek, včetně CoolBlue a NightBreaker*), a většina šla po krátké době do koše.

Ve špatném počasí se mi naopak velmi osvědčili nažloutlý žárovky (jedny z nej sou PIAA něco, nevzpomenu si, gůgl napoví). V podzimním hnusu (mokro, tma, déšť, mírná mlha) je s nimi vidět líp než s bílejma a násobně líp než s modrejma.

*) CoolBlue jsou prostě zabarvený žárovky a nic víc - kolega si je pochvaluje, ale mě nenadchly. NightBreaker je jiné kafe, mají vyšší svítívost (na úkor životnosti ovšem a je to znát) a opravdu svítí velmi dobře. Zajímavý ale je, že NB má zabarvený jenom proužek kolem vlákna dálkovýho světla, a potkávací svítí celým spektrem takže se (hlavně v porovnání s namodralým dálkovým) zdají dožluta.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
K4cer
VIP

Příspěvekod Nightmare » 19.11.2016 19:48

Já používám ještě žlutý brýle. Imho ta žlutá barva odebírá barvy a zvyšuje kontrast...
Nightmare
Sponzor serveru

Příspěvekod Bill Masen » 19.11.2016 23:57

BiSon píše:...modre slozky svetla aktivuji mozek a clovek ma mensi tendenci usinat. Proto se treba nedoporucuje tesne pred spanim divat do monitoru...

Jo, na to na android existuje apka. Navečer ti přes displej hodí červený filtr.
Bill Masen
VIP

Příspěvekod Desouza » 21.11.2016 20:52

Bohužel jsem dnes definitivě rozbil svou noname svítilnu , ( kláda z ní udělala placku :) ) .
Tak se pohlížím po nějaké nové a pokud možno kvalitní . Po přečtení tohoto vlákna se mi dostala do hledáčku svítilna Fenix TK32 XP-L . Dobrý výkon 1000 lm , dosvit 422m ( tomu tedy nevěřím :lol: ) , červené nebo zelené světlo 165 lm . Dá se připevnit jak na zbraň tak na kolo .

Fenix TK32 XP-L
https://www.youtube.com/watch?v=QAicDQVXPp4

Test Fenix TK15 (Ultimate edition, 1000 Lumens) vs Fenix TK32 (2016 edition, 1000 Lumens)
( sice rusky ,ale dobrý )
https://www.youtube.com/watch?v=UgrbUwT_-vI

Za 2,7k si myslím že to není špatná volba .
Vincit omnia veritas .
Desouza

Příspěvekod Roman » 23.11.2016 11:53

Cokoliv od Fenixu ;)
Jako flashkolik jich mám doma několik, syn si nejvíc pochvaluje PD32, bere ji na letní tábory. Holky zase klasické E20 na dvě tužkovky AA.

TK15 je dobrá volba, dost často ji mladí lidi používají do lesa, na samoty. Praktická. Sám ji sice nemám, ale pochvalně se o ni vyjadřují, a potvrzují to v praxi, mají ji několik let a nedají na ni dopustit.

Doporučuji se zaměřit vždy na druhý a třetí mód. První je spíše frajeřinka, která rychle vybíjí aku, ale ty druhé dva jsou rozhodující na praktické využití.
Co se týče dosvitu, tak tomu vcelku věřím, cca tři stovky metrů vzdálený les, a moje klasická TK22 XML v noci krásně nasvítí celé koruny vysokých smrků, kam obyčejné led svítilny ani nedosvítí.
Roman

Příspěvekod Mirda.85 » 08.12.2016 17:47

Vybírám čelovku, kdy mým hlavním požadavkem je červená dioda, napájení AA bateriemi a odolnost proti vodě a pádu. Pročetl jsem si tohle i další fóra a do finále mého výběru se dostaly čelovky Fenix HL35 a Petzl STRIX VL.

U Fenix HL35 považuji za plusy:
- celkem dobrá cena
- super výdrž svícení na baterie (alespoň co píše výrobce)
- voděodolnost
- větší svítivost
- záruka 5 let

U Petzl STRIX VL považuji za plusy:
- nižší hmotnost
- pouze 1 AA baterie
- vzhled
- další barvy - modrá, zelená

Máte někdo zkušenosti se srovnáním těchto dvou čelovek? Dá se věřit době svícení na baterie udávané výrobcem? K čemu slouží modré a zelené světlo, kromě případných dávání signálů, tedy mají tyto barvy světla nějaký specifický význam? Jsou nějaké další podobné čelovky, které by splnily moje požadavky? U Petzl STRIX VL jsem nikde nenašel, jakou má odolnost proti vodě.
Mirda.85

Příspěvekod Bill Masen » 08.12.2016 18:27

Tak zelené a modré světlo nevím na co bych použil. Červené zase používám často. Čím větší svítivost, tím lepší. Hmotnost dvou baterek je samo že větší, než jedný, ale není to tak hrozný. Málokdo ví, že lithiovky jsou podstatně lehčí, než alkalický baterky. Dvoutlačítkový ovládání je taky parádní. Vlastním Fenix HL30 a spokojenost.
Bill Masen
VIP

Příspěvekod DeadMan » 16.12.2016 9:31

Znovuzrození cca 15 let staré USB lampičky, kterou jsem si kdysi koupil k prvnímu notebooku a pak upadla v zapomění.

Když jsem přemýšlel co s darovanou powerbankou, která mi nenabije ani jedno mobilní zařízení do plna, tak mne napadlo ji použít pro nouzové nabíjecí světýlko s velice dlouhou výdrží ;)
Přílohy
IMG_20161212_170222.jpg
IMG_20161212_170308.jpg
IMG_20161212_170404.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
DeadMan

Příspěvekod dracekvo » 16.12.2016 10:14

Nedavno sem si objednal Astrolux S2 stála mě 850,- a teď koukám že jí mají hajzlíci v akci jen za 700,-
Má větši reflektor, takže se nedrží tak pohodlně v ruce jako moje druhá svítilna Fenix PD35. K dokonalosti by jí slušela prodlužka na další baterii, ale to bohužel nezvládá driver.
Díky většímu reflektoru má užší kužel světla, takže na dálku má pocitově 2x větší svítivost jak fenix. Ten je naopak vhodnější pro osvětlení bližšího okolí.
Zajímavostí je programovatelný driver a jeho možnosti. Můžu si zvolit z 8 voleb a baterka bude přepínat po namáčknutí jen mezi vyjmenovanejma režimama. Od jednoho až po 8 režimů.
1 -- 1400 lm
2 -- 5, 1400
3 -- 5, 293, 1400
4 -- 5, 135, 543, 1400
5 -- 5, 79, 293, 688, 1400
6 -- 5, 54, 178, 419, 813, 1400
7 -- 5, 47, 135, 293, 543, 858, 1400
8 -- 5, 35, 99, 213, 365, 613, 953, 1400

Samostatně v nastavení je ještě doplňkovej režim moon, kde led jen slabě mžourá a je zařazen před nejslabší řežim.

Další volby jsou muggle mode (nastavení pro mudly) kdy baterka má jen 3 režimy není možné měnění předvoleb přes setup. Jediná dostupná možnost je muddl mód vypnout.
Další volitelné nastavení je zda si má svítilna pamatovat poslední režim, nebo začínat po vypnutí na prvním.
Další je posloupnost režimů. Možnost od nejmenšího po největší, či obráceně.
Ještě jedno zajímavé nastavení možnost středního stisku. Po stisku okolo 1.5 vteřiny se naopak vracím na předchozí režim.
Je tam ještě pár dalších režimů, ale ty už jsou podle mě nepodstatné.

Kvalitě mechanického zpracování nemám co vytknout.

Je to celkem levná alternativka svícení, když se člověku nechce sebou tahat baterku od fénixe za 2 tisíce.
dracekvo
VIP

Příspěvekod Lyster » 29.12.2016 11:11

Dnes jsem od lidí z práce dostal k nazrozeninám NItecore MT06. Už nějaký pátek jsem po ní pokukoval. Je opravdu krásně tenká, opravdu jako propiska. Čekal jsem, že to bude širši. :)
Přílohy
MT06_En11.jpg
Lyster
VIP

PředchozíDalší

Zpět na Palivo, zdroje energie, světlo a teplo