Baterie 1,5V AA

PříspěvekNapsal: 26.06.2012 15:07
od GOD
Najčastejší zdroj energie v malých zariadeniach.
Kdo použiva častejšie ,,prenosne,, zariadenia, tak preferuje dobijacie. O bateriach sa piše rozne po fore, ale myslim, že sú hodné samostatného vlákna.

v fotáku mam 2x 1,5V AA dobijacie rozneho druhu, s kapacitou okolo 2600 mAh. Pretože som neaku dobu nepoužival fotak - cca pol roka, možno rok., tak som baterie nedobíjal. Vyskytol sa problem, že bud už skončila ich životnost, alebo ,,umreli,,. Skušal som opakovane vybitie cez ručné svietidlo, ale kapacitu to zdvihlo len malo. Je pravda že kapacitu som prestal merat, lebo 30hodin sa na jednom mieste nezdržujem a nenechavam elektricke stroje bez dozoru. Tak som len zmeral napetie po dobítí a len malo s nich dosahovalo 1,4V. Tak rozmyšlam čo stým... Na rýchlo som kúpil dobijacie baterie v Lidli ale pretožestoja za ,,Milu Jarmilu,, (blok už neni a neni teda ako reklamovat) rozmyšlam nad niečim lepšim.
Jeden naš učitel s katedry elektra odporučil ENELOOP, že ich používa a že je snimi spokojný, aj ked majú nižšiu kapacitu.
http://shop.battex.cz/vyrobky/HR-3UQ-2BP.php
http://shop.battex.cz/vyrobky/HR-3UTGA-8BP.php
Okrem iného sa mi páči že sú k tomu aj technicke informacie, ktorych pritomnost dnes nieje samozrejma.

aby som doplnil informaciu výkon fotáku je na štitku uvádzaný 5W - ked som to zbadal, skoro som padol na prdel.

a odkaz na jeden test:
http://www.ledmania.cz/aa/test-tuzkovych-baterii
a ešte jedno zaujimave forum:
http://forum.fotonmag.cz/index.php?s=ab ... owforum=11

Re: Baterie 1,5V AA

PříspěvekNapsal: 26.06.2012 15:48
od dracekvo
Tak předně. Dobíjecí baterie nemají 1.5, ale 1.2V

Tím, že je vybíjíš v svítilně jim taky moc nepomáháš jestli je vybíjíš stylem "dokud ještě aspoň trošku svítí."
Napětí článku by nemělo klesnou pod 0,9V pak dochází z jeho degradaci, což si zažil, pokud si je nechal dlouhodobě vybité ve foťáku.
Enelop sem nikdy neměl, ale pokud je to tak dobrá značka, jak všichni okolo říkají, tak bych se nebál ani té menší kapacity. Ona totiž může být reálná. To co píšou na bateriích různí výrobci jako GP a spol nidky není pravda.

Pokud je rok nepoužíváš, popřemejšlej nad tím, jestli se ti dobíjecí vůbec vyplatí, nebo raději vem ty s nízkým samovybíjením.

PříspěvekNapsal: 26.06.2012 17:11
od Fabulous
CO jsem kdy, kde četl, tak Enelop doporučovali jako etalon kvality. Já mám jen obyčejné GP, které i při celkem nešetrném zacházení také chvíli vydrží.

PříspěvekNapsal: 27.06.2012 9:19
od GOD
Všimol som si, že nabijacie baterie maju 1,2V, ale ako je možne že fotak utiahnu iba tie ktore maju nad 1,4V? A ako je možne že som na nich nameral aj 1,52V?

PříspěvekNapsal: 02.07.2012 15:02
od maci
Kdysi dávno jsem měl foťák Olympus na AA baterie. Dal jsem nové a asi po 20 fotkách se foťák poroučel. Musel jsem dát nové baterky. Až po delší době jsem zjistil, že se baterie musí kupovat podle vnitřního odporu zdroje. I výrobci je sami rozdělují do skupin. Třeba varta rozděluje na Longlife Extra - pro běžné spotřebiče s konstatntí a nízkou spotřebou energie(určitě bych je nedával do blesku), Max Tech - energii pro organizéry, MP3-přehrávače, přídavné blesky, High Energy - přístroje s vysokou spotřebou energie, např. přenosná rádia, walkmeny, gameboye nebo svítilny.

PříspěvekNapsal: 02.07.2012 18:55
od Kocour
Řekl bych, že je to taky hodně záležitost dobré nabíječky. Je naprosto potřeba, aby měla individuální řízení každého jednotlivého článku, režim vybíjení, nabíjení, kvalitní detekci nabitého článku, kvalitní řešení udržovacího dobíjení a optimálně i "občerstvovací" režim (vybíjení a nabíjení dokud se tím zvyšuje naměřená kapacita). Potom to taky chce určitou kázeň - nepodbíjet, nekombinovat nevhodným způsobem různé typy. Člověk může mít Eneloopy nebo Recyka, ale silné přebíjení, podbíjení nebo přehřátí je zlikviduje během pár cyklů.

Jinak v současné době dochází k zajímavému paradoxu, kdy např. GP Recyko AA 2100 mAh s malým samovybíjením může být vlastně nevýhodné proti obyčejným GP 2700 mAh, protože nižší samovybíjení mají i soudobé běžné články lepších výrobců a díky vyšší kapacitě budou mít ty 2700 mAh větší zbývající kapacitu ještě půl roku po nabití. Pak se to teprve začne obracet ve prospěch těch druhých.

PříspěvekNapsal: 07.07.2012 12:41
od felix5
kdž nad tim tak přemejšlim pokud by nastala některá apokaliptičtější varianta RA tak budou baterie docela zásadní problém. ti co mají solární panely to pocítí taky, jen o pár let později . při dnešních kvalitách baterií bych s více jak 5 lety nepočítal . základní věci jako třeba led baterky budou nepoužitelný protože i kdyby se vám podařilo získat zdroj napájení , nebudete mít nic co by ho udrželo. takže valstníci panelů si ani neposvítí . vim že vyrobit podomácku primitivní baterii neni takovej problém . stačej nějaký 2 elektrody nevzpomenu si jaký materiály a jakákoliv kiselina počínaje jablečnym juicem čim kiselejší tim lepší . ale co dobíjecí ? jde to taky ?

PříspěvekNapsal: 08.07.2012 16:08
od Kocour
Pokud jde o životnost, asi nepřekonatelné jsou Ni-Fe články. Vzhledem k tomu, že tady se probírají články formátu AA, je to mírně offtopic, ale pro úplnost by to zaznít mělo.

PříspěvekNapsal: 08.07.2012 17:32
od felix5
no když už deme takhle ,tak bych volil spíš RTG. to je jediná jistota.

PříspěvekNapsal: 08.07.2012 18:38
od dracekvo
RTG myslíš co? Já pod tímto označením mám rentgen

PříspěvekNapsal: 08.07.2012 21:52
od felix5
Radioizotopový termoelektrický generátor . bohužel si to pro sebe syslí nasa i když chápu že kutil s rozbrusem může bejt pro sousedy noční můra

PříspěvekNapsal: 09.07.2012 8:00
od dracekvo
Takže je to pro normálního smrtelníka nedostupné? Takže k ničemu.

PříspěvekNapsal: 09.07.2012 13:17
od felix5
myslim že na to bude potřeba nějaký speciální povolení a možná i nějakej průkaz jako oprávnění pro zacházení s radioktivnim materiálem. koneckonců pokud někdo skladuje 8 sad tritilovejch mířidel taky potřebuje speciální povolení. cena bude nejspíš astronomická ale bejt to jen na mě tak bych hlásal kousek do každá domácnosti. to by se pak mohly s všeljakejma solárkama jít zakopat.

vratme se ale k tématu a to 1,5V AA baterie . jak je podomácku nahradit ? osobně si dovedu představit že mám u pasu místo polní láhve s vodou podomácku vyrobenou baterii a krmim s ní nějakou led svítilnu . otázka zní jak na to ,protože chtě nechtě . standartní baterie i ty nabíjecí poměrně brzo umřou a osvětlení bude zrovna jedna z věcí u kterejch to sakra pocítíme . ono pobíhat po lese s lucernou v jedný ruce a Akčkem v druhý nebude to pravý ořechový.

v takovejch těch moderních děckejch sadách bejvá návod kde dostaneš elektřinu z brambory nebo z jablka a živíš s tim třeba monochromatický lcd s hodinama . z toho co já vim tak by teoreticky stačilo upravit plochu jednotlivejch elektrod a zalejt to nějakou pořádnou kiselinou a obdoba 1,5V baterie by měla bejt na světě . po čase odrbat elektrody (pokud nemizej) a vyměnit kiselinu která přestává bejt kiselá .tim sem ale vyčerpal své znalosti a jak to skutečně provést nemám páru.

PříspěvekNapsal: 09.07.2012 14:14
od Karlos
praalien píše:koneckonců pokud někdo skladuje 8 sad tritilovejch mířidel taky potřebuje speciální povolení.

To je potvrzená informace?

PříspěvekNapsal: 09.07.2012 15:20
od felix5
někde sem to četl . tušim v eshopu český zbrojovky nebo takněkde . je na to potřeba vijimka ale nevidim to tak horký dle mého se to týká hlavně skladu výrobce . prodejci většinou skladem kvuli životnosti tritia nemají . a doma ti to nikdo reálně kontrolovat nebude. aspoň pokud vim tak prodej tritilovejch mířidel se nikde nehlásí aby si úřad mohl dohledat že už jich máš víc

PříspěvekNapsal: 09.07.2012 20:30
od MacGyver
OT: Vzhledem k tomu, že se jedná o radioaktivní látku, je určitě pod dohledem Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Jistě je problematika výroby a skladování upravena vyhláškou. Nemyslím si však, že by bylo nutné hlásit na úřad, že máte doma pár Tritiových mířidel, hodinky a kolimátor. Ale kdo chce mít někdo klidné spaní, ať se jde raději zeptat :D

Asi to bude v této vyhlášce:

VYHLÁŠKA
Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
ze dne 2002
o typovém schvalování obalových souborů pro přepravu, skladování a ukládání jaderných materiálů a radioaktivních látek, o typovém schvalování zdrojů ionizujícího záření
a o přepravě jaderných materiálů a určených radioaktivních látek
(o typovém schvalování a přepravě)

Státní úřad pro jadernou bezpečnost stanoví podle § 47 odst. 7 zákona k provedení § 9 odst. 1 písm. m) a p), § 13 odst. 3 písm. d), § 20 odst. 1 písm. b) a d) a § 23 zákona č. 18/1997 Sb.,
o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon) a o změně
a doplnění některých zákonů, (dále jen „zákon“).

PříspěvekNapsal: 09.07.2012 21:31
od Kocour
dracekvo píše:Takže je to pro normálního smrtelníka nedostupné? Takže k ničemu.

:) Pro normálního smrtelníka to v některých rozpadových oblastech může být překvapivě dostupné. Dříve jak Američani, tak i Rusové používali RTG pro napájení autonomních zařízení v polárních oblastech. Například automatických meteorologických stanic, majáků, etc. Zatímco Američani pak svoje RTG stáhli, Rusové je v některých případech ponechali bezprizorné hned od začátku, v jiných odvezli na skládky a posléze opustili tam (asi jako když se zbavovali vyhořelých aktivních zón ponorkových reaktorů jejich vhozením do Karského moře).

Tak se stalo, že se někteří místňáci ozářili při "sběru šrotu" a existuje i případ kočovníka, který si ustlal vedle RTG, protože se z něj linulo příjemné teplo.

Zpátky k AA článkům: je jasné, že po odejití zbytkové generace Ni-MH článků už nebude k dispozici něco podobného, co by do AA formátu dostalo tolik energie (je to velmi specializovaná tovární výroba soustředěná do několika míst na světě). Takže by se všechno vybavení muselo opatřit AA adaptéry a nosit nějaké primitivnější baterie u pasu. Mimochodem i domácí výroba takových zdrojů je špatně realizovatelná.

Ale pokud by si někdo předem pořídil Ni-Fe články a dostatek hydroxidu sodného do elektrolytů, měl by k dispozici dobíjecí baterie s perspektivou 20 let provozu a s velkou odolností proti přebíjení, podbíjení a podobnému zacházení (na což jsou Ni-MH dost citlivé). Ni-Fe se dřív běžně používaly v hornických svítilnách, odtud slangový název "nifka", ačkoli později se v nich místo Ni-Fe používaly účinnější Ni-Cd články. Z toho plyne, že jsou asi i mechanicky dost odolné, protože na šachtě se s nifkami nikdo moc nemazlil. Podle všeho můžou elektrody zreznout, pokud budou v suchém stavu ponechány napospas živlům, ale zřejmě by stačilo je skladovat hermeticky uzavřené.

Ni-Fe má hustotu energie 30-50 Wh/kg (spíš bych radši počítal s nižší hodnotou) zatímco Ni-MH 60-120 Wh/kg (tady bych naopak počítal s tou vyšší hodnotou, běžně se používají články s nejvyšší kapacitou na trhu, vyjma ručního nářadí a dalších speciálních případů s velmi vysokým odběrem), takže Ni-Fe musí být zhruba 4x těžší při stejné kapacitě.

Teď jenom, kde je sehnat. Malé články vhodné k nošení na opasku se tu už pěkných pár desítek let nevyrábějí a i dovoz z Číny bude pro mizivý zájem nereálný.

PříspěvekNapsal: 10.07.2012 19:13
od dracekvo
Hej, na to RTG jsem si vzpoměl že jsem ho viděl ve filmu Jak jsem dopadl tohle léto, jen sem nevěděl co to je.

PříspěvekNapsal: 02.08.2012 22:44
od vrb
Tužkové a jiné nabíjecí monočlánky by neměl být problém vyrobit v primitivních podmínkách. Ni-Cd pokud z něčeho vykucháme elektrodovou hmotu tak se dá smotnout asi jako cigára. v nouzi se dá udělat primitivní Pb-Pb akumulátor. Parametry nic-moc, ale LED svítilnu to uživí. akumulátory Ni-Cd a Ni-Fe z roku 1964 používám dodnes a fungují i když už s nižší kapacitou. Když se nám nepodaří do 50 let obnovit takto základní technologie, tak nevim co dál ještě zkoušet.

PříspěvekNapsal: 04.09.2012 10:01
od GOD
Dnes som kúpil ENELOP 1,2V; 1900mAh za 65kč/kus, Brno Minská 30.

Prečo je taky velky cenovy rozdiel v porovnani s GME cca 40kč?

PříspěvekNapsal: 04.09.2012 11:12
od Roman
GOD píše:Dnes som kúpil ENELOP 1,2V; 1900mAh za 65kč/kus, Brno Minská 30.

Prečo je taky velky cenovy rozdiel v porovnani s GME cca 40kč?

Já kupuji u http://www.avacom.cz/aa-nabijeci-bateri ... -nimh-4-ks
Spolehlivé, u foťáku Canon vydrží přes 600-700 fotografií.
Dobré jsou i GP, ale jak jsem zjistil, dají se snadno přebíjet, takže asi brzo půjdou do kytek, ale drží se potvůrky statečně už přes 4 roky.

PříspěvekNapsal: 04.09.2012 12:22
od DeadMan
Používám zde už zmíněné GP ReCyko+ jak do foťáku Canon Power Shot S3 IS tak do svítilen a zatím spokojenost a to už jsem zkoušel různé Sony/Sanyo atd. ale vždy se mi po čase ve foťáku vybily a to téhdy kdy jsem je zrovna potřeboval no a teď i po půl roce kdy jen leží tak jsou OK

PříspěvekNapsal: 11.09.2012 21:09
od felix5
teda musim vám říct že dokazovat výdrž baterií počtem snímků ve fotoaparátu je asi jako přirovnávat to k dojezdu neurčeného dopravního prostředku.

PříspěvekNapsal: 12.02.2013 11:15
od hangys
Lithiove AA baterie Energizer nebo Varta.

+ kapacita 3Ah (Varta 2,7Ah)
+ pri velikych odberech maji kapacitu jeste mirne vyssi nez deklarovanou
+ skladovatelnost 15 let
+ zachovavaji slusnou kapacitu i ve velkych mrazech

- cena (aktualne ca 45 Kc / ks, Varta, Elektromax, Rychnov)

Dle meho soudu idealni AA clanek. Tedy az na ty prachy.

Info pro predstavu treba tady; http://www.ledmania.cz/aa/test-tuzkovych-baterii .

PříspěvekNapsal: 12.02.2013 18:16
od dracekvo
Kamarád si vychvaluje baterie co kupuje po deseti v jednom obchodním řetězci na nábytek, teď nevím přesně který. Prý mu v bezdrátové myši vydrží dýl než některé "značkové" baterie a stojí téměř polovinu.

PříspěvekNapsal: 12.02.2013 18:51
od urbanwarrior
potvrzuji, je to ten švédský ohava, ale baterky si kupuju jenom tam... :lol:

PříspěvekNapsal: 12.02.2013 20:38
od peteres
Před dvěma lety vyšel v dTestu test nabíjecích tužkových a mikrotužkových akumulátorů. Tady jsou výsledky tužkových AA:

GP ReCyKo+ 210AAHCB, velmi dobře (92 %)
Varta 56706, velmi dobře (86 %)
Duracell AA 2000mAh, velmi dobře (84 %)
Eneloop HR-3UTG, velmi dobře (84 %)
Ikea AA LADDA, velmi dobře (82 %)
Varta AA 2300mAh, velmi dobře (82 %)
Duracell AA 2450mAh, dobře (76 %)
Energizer AA 2450mAh, dobře (74 %)
Uniross AA 2500mAh, dobře (74 %)
Camelion AA 2100mAh, dobře (68 %)
Varta 56756, dobře (64 %)
Sanyo AA 2700mAh, uspokojivě (54 %)
Hama AA 2500mAh, uspokojivě (46 %)
Panasonic AA 2600mAh, uspokojivě (46 %)
Sony AA 2700mAh, uspokojivě (46 %)
Varta AA 2700mAh, uspokojivě (42 %)
GP AA 2500 series, dostatečně (38 %)
PowerBase AA 2700mAh, dostatečně (30 %)

Osobně jsem dlouho používal články Sanyo, bývaly svého času oblíbené u leteckých modelářů, kteří si na kvalitní nabíjecí baterky potrpí hlavně pokud jde o vybíjecí proudy a možnost rychlonabíjení. Tyhle baterky dávaly velké proudy, ale trpěly samovybíjením, takže když zůstaly čtvrt roku ve foťáku, tak zvládly udělat několik málo snímů a byly vybité. Nevím co modeláři používají dneska, ale kdybych hledal baterky na velké proudy, inspiroval bych se zase u nich. Teď používám do foťáku, svítilny i vysílačky eneloopy a se samovybíjením už není problém. Na nabíjení používám IPC-1, podle mě jedna z těch lepších nabíječek na tužkovky.

Jednorázovým baterkám vládne Energizer Ultimate Lithium, jak píše hangys. Tohle je podle mě přesně ta baterka, která by měla ležet v brašně s dozimetrem a čekat (dlouhé roky) na svoje použití. dTest bohužel nemá aktuální test jednorázových baterek, testoval je v roce 2006 a výsledky dnes už nebudou moc vypovídající.

PříspěvekNapsal: 13.02.2013 23:50
od Kocour
Nedávno jsem koupil v Lidlu asi 20 článků AA, které se prodávají po 4 kusech v ceně pod stovku (tuším 89,- Kč). Zatím je jenom tak testuji, ale trik je v tom, že Lidl zpravidla prodává běžné ne-dlouhodržné články, kterých už mám hafo, ale nejsou moc kvalitní (často je v balíčku i nějaký kus, který je podvybitý a aby ho nabíječka vzala, musí se nejdřív trochu nakopnout paralelně připojeným dalším článkem). Čas od času se ovšem objeví varianta dlouhodržná (s malým samovybíjením), liší se trochu barevně a je to nějak poznat i z popisek balení. Doposud mi je vždycky vyprodali, než jsem se tam dostal z práce, ale tentokrát se mi to konečně podařilo. Ještě nemám zkušenosti s dlouhodobým provozem, ale použil jsem je do battery-packu 10xAA, ze kterého dobíjím polní elektroniku přes autonabíječky, a zatím jsem spokojený. Všechny články měly po mírném vybití přesně stejné napětí, což je dobré znamení. Horší typy se vzájemně úplně rozhodí, protože při výrobě je mizerná výstupní kontrola.

Z ostatních dlouhodržných článků mám největší zkušenosti s GP Recyko (tuším 2050 mAh), ale teď zhruba rok vyrábí Sanyo svůj eneloop v tmavém provedení a ty mají asi 2500 mAh (taky jsou o dost dražší, klasická Recyka jsou za dobrou cenu 80,-/ks., tohle je nějak dost přes stovku), ale když je třeba co největší kapacita, nic jiného jsem v dlouhodržném provedení neobjevil. Podle mého měření deklarovanou kapacitu skutečně mají. Bylo by potřeba otestovat, zda není vyšší kapacita právě na úkor dlouhodržnosti, ale zrovna tohle se zkouší dost blbě (výsledky jsou až zhruba za rok od zahájení testů a články po celou tu dobu musí zahálet).

A ještě tu nezazněla jedna důležitá věc: některá elektronika vyloženě vyžaduje 1,5V a ne těch zhruba 1,24-1,3V, co jsou u NiMH článků. Pak se dají použít takzvané RAM články (vyrábí mj. značka PureEnergy, GrandCell aj., zkratka RAM nemá nic společného s označováním počítačových pamětí). V podstatě jsou to alkalické články, možná trochu s nižší kapacitou, ale vícenásobně použitelné. Počet nabíjecích cyklů je pouze několik desítek a záleží na hloubce vybití (čím dříve skončíme s vybíjením, tím větší kapacita zůstane). Taky maximální vybíjecí proud nedosahuje hodnot obvyklých u NiMH. Články potřebují zvláštní nabíječku, jinou než pro NiMH, což mimo určité marketingové chyby způsobilo, že se zdaleka tolik nerozšířily, ale současné RAM nabíječky (PureEnergy) ve specifikaci uvádějí schopnost nabíjení jak RAM, tak i NiMH. Tohle jsem zkoušel, nicméně NiMH se při nabíjení silně hřály, takže bych to pro vážnou práci nedoporučoval, protože jim to takhle životnost. V nouzi to ovšem může být užitečné. Pokud tedy pro ně máme nějaké zařízení, RAM články svoje místo v portfoliu zdrojů mají. Prý existují speciální konstrukce nabíječek pro jakékoli alkalické články (nejlíp prý fungují spíše obyčejné značky, Duracelly a Energizery prý do receptury přimíchávají nějaké látky pro zvýšení kapacity či výdrže, které pak znovunabíjení znemožňují). Tohle mám ovšem z druhé ruky, tak to berte s rezervou, třeba se o tom někdo rozepíše víc.

PříspěvekNapsal: 09.03.2013 14:52
od Milli
Hezké odpoledne Rozpadlíci,
velice mne zaujal příspěvek od Hangyse o lithiových bateriích (díky za typ). Dnes jsem byl na Čerňáku, tak jsem se koukl do Datartu. Měli je tam, tak jsem nakoupil pár platíček na tuto sezonu na vyzkoušení, zda reklama nelže. Jsem zvědav, zejména na deklarovanou 7x větší životnost (moc tomu nevěřím). Zaujala mne i pracovní teplota až - 40 °C, životnost 10 let není nic, co bychom nevěděli. Cena necelých 50.- za kus, což se při slibovaném prodloužení životnosti v poměru kapacita/cena výrazně neliší od alkalických článků.

Hezký den

PříspěvekNapsal: 09.03.2013 19:05
od Kolapsnik jr.
No vzhledem k tomu, ze na lithiove tuzkace (ne presne tyto ale trochu jina chemie a format 18650 3.6V/2.1-3.1Ah myslim od panasonicu) jede i jedna luxusni automobilka s desetisicovejma seriema vyroby rocne (Tesla M.) tak to fungovat po tech letech praxe proste musi, pro normalni ucele pak zalezi na vhodnem kombu clanek - nabijecka..

Zalezi co uz doma mas, hodne lidi ma nainvest do NiMH, takze prechod zatim neplanuji, ten mezirocni narust vykon/kvality u lithia bude jeste pokracovat u NiMH se to uz moc nepohne..

PříspěvekNapsal: 11.03.2013 0:01
od Kocour
Lidi, to je každý jiná technologie hodící se k něčemu jinému.

Milli: primární (= ne nabíjecí) Lithiové články jsou bezpochyby to nejlepší, co se dá na normálním trhu sehnat, pokud chceme 1.5V tužkovku fungující ve velkém rozsahu teplot, s velkou kapacitou a navíc s dlouhou skladovací lhůtou. Ale jejich použití je jednorázové.

Vzhledem k tomu, že to stojí poměrně dost peněz (téměř tolik, co nabíjecí NiMH), je otázka, nakolik se spokojit s méně značkovými články, když cenové rozpětí je zhruba 45-75 Kč/ks. Pokud to má sloužit jako nouzová zásoba, je zatraceně potřeba, aby to alespoň podstatnou část deklarované doby vydrželo.

Na běžnou spotřebu se moc nehodí kvůli ceně. Alespoň pro člověka, který vybije ročně desítky až stovky tužkovek, takže radši používá nabíjecí články. Kvůli nízkým provozním teplotám se to hodí na expedice do velehor a podobné kratochvíle, kde bychom stejně utratili mnohem víc peněz za ostatní materiál a služby, a kde se navíc po akci významné části materiálu stejně hodláme zbavit (kvůli nepraktickému zpětnému převozu do ČR). Tady může být rozdíl ceny značkových a neznačkových článků zajímavý a experiment, nakolik je ten neznačkový použitelný, se dá udělat snadno porovnáním výdrže v mrazáku. Horší je to s testováním skladovací lhůty, to se v amatérských podmínkách vyzkoušet nedá (znamenalo by to opravdu tolik let čekat). Mám obavu, že dokonce i u výrobců se testování životnosti provádí nějakou nepřímou metodou (skladování článků ve vyšších než běžných teplotách a pak nějaké extrapolace na základě dřívějších pokusů).

Kolapsník jr.: Li-ion nebo Li-pol technologie už tu nějaký pátek jsou a nabízejí lepší poměr kapacita/hmotnost či kapacita/objem než NiMH. Ale zařízení, které tím chceme napájet, je musí být ochotné akceptovat. Některé svítilny kupříkladu akceptují rozsah napájení 1-4.2V (poněvadž mají vhodný stabilizátor), ale normálně se s Li-ion bateriemi setkáme prakticky jenom jako s batterypacky přizpůsobenými pro konkrétní zařízení. Ona totiž Li-ion technologie je velmi náchylná na správné zacházení, jinak hrozí výbuch článku a požár. Rozhodně to není obecná náhrada 1.5V tužkovek.

PříspěvekNapsal: 12.03.2013 17:08
od sigmark
co rikate na tohle? uz nejakou dobu nad tim premyslim
http://www.solar-eshop.cz/p/solarni-nabijecka-pro-baterie-aa-a-aaa/

PříspěvekNapsal: 12.03.2013 17:56
od DeadMan

PříspěvekNapsal: 12.03.2013 17:59
od DeadMan
praalien píše:teda musim vám říct že dokazovat výdrž baterií počtem snímků ve fotoaparátu je asi jako přirovnávat to k dojezdu neurčeného dopravního prostředku.

pokud na jednom foťáku vyzkoušíš více typů akumulátorů tak to bude mít docela velkou vypovídací hodnotu minimálně pro majitele přístroje ;)

PříspěvekNapsal: 12.03.2013 18:45
od sigmark
Mrtvák: jo, slo mi spis o rank zarizeni nez o konkretni model. Nabijebi tuzkovek slunickem mi pripada celekem elegantni

PříspěvekNapsal: 12.03.2013 18:47
od Kocour
Sigmark:
1. nabíječka velikosti řekněme listu A4 (cca 600 cm2) dává špičkově tak 7W (tedy o něco víc než 1W na 100 cm2). Ovšem to musí opravdu svítit slunce a ne jako je v našich podmínkách obvyklé během roku.

3. z panelů leze proud takového dost zvláštního ražení. Chová se to jako hodně měkký zdroj a aby se optimálně využily, musí se odebíraný proud na výstupu regulovat na nějaké proměnlivé hodnotě odpovídající momentálnímu osvícení. Pak se musí stabilizovat na parametry vhodné k nabíjení daných článků. Tohle celé si navíc vezme nemalou část příkonu na chod elektroniky. Je otázka, jak inteligentní elektroniku daná nabíječka používá, když o tom nic nepíšou.

4. k nabíjení dvou AA článků, aby to alespoň trochu odsejpalo, je zapotřebí tak 2x 500mA x 1.4V. Neřekl bych, že daná nabíječka má plochu o něco víc, než 120 cm2 (což by odpovídalo výše zmíněnému maximálnímu výkonu panelu; odhadem v poměru k článkům na fotce je to spíš 10x5 cm). Nabíjet NiMH proudem 200mA prudce snižuje šanci, že se celý proces ukončí v době rozumného slunečního svitu.

5. další věc je, jak je uspořádaná elektronika na straně výstupu. Protože jak nevhodné parametry proudu a napětí, tak i nevhodně řešená detekce nabitého stavu články ničí. Taky umístit nabíjené články (což samo o sobě způsobuje ohřev) na sluníčko v černém obalu není moc dobrý nápad pro jejich životnost.

Abych to shrnul - tahle nabíječka se mi jeví jako vyhozené peníze. Pokud už člověk musí nabíjet elektroniku sluncem, je zapotřebí podstatně větší panel, kvalitní elektronika jak u panelu tak i u nabíječky a velmi praktické je, pokud je celé zařízení doprovázené dostatečně velkým akumulátorem, který umožní vyrovnávat výkyvy slunečního svitu, či sbírat elektřinu do zásoby.

PříspěvekNapsal: 12.03.2013 19:35
od sigmark
To jsem potreboval slyset. Dekuju

PříspěvekNapsal: 12.03.2013 19:44
od Evinka
No, takže nám Kocour vyřešil dilema ;) a ušetřil peníze..díky

PříspěvekNapsal: 10.06.2013 20:05
od tygrsdrakem
Máte někdo zkušenosti s touhle hračkou?

http://www.conrad.cz/solarni-nabijecka- ... se.k200314

Nabíjecí proud 300 mA není nic moc, ale 2ks AA 1900 mAh by to za den (8 hod) zvládnout mohlo. V nouzi lepší než nic, ale otázka je jaká je realita.

PříspěvekNapsal: 10.06.2013 20:17
od sigmark
o 3 prispevky vys rozebira kocour velmi detailne nevyhody solarnich nabijecek tuzkovek. me to spolehlive odradilo

PříspěvekNapsal: 13.06.2013 18:36
od tygrsdrakem
Tak jsem na to šel jinak: Pořídil jsem si před lety k nabíjení 10000 mAh buřtů tuhle věcičku:
http://www.obchod-hasici.cz/Nabijecka-b ... _34_0.html

Včera jsem k tomu experimentálně připojil toto:
http://www.gme.cz/solarni-panely-do-5w/ ... -p522-022/

Na ranním sluníčku v ideální poloze to zvládne nabíjet 1 AA nebo 2 AAA - zatím nevím jak rychle. Pokud se to osvědčí, dalo by se paralelním zapojením druhého (třetího) panelu zvýšit výkon na 10W, resp. max. proud na nějakých 500 mA...

Výhody:
1) Investice v řádu stokorun, resp. do tisícovky.
2) Netřeba kupovat novou elektroniku, využívá to chytrý systém Ansmana (ochrana článků)
3) Při připojení kabelem lze panely mít na sluníčku, ale nabíječku s články někde za rohem ve stínu.
4) Asi přijatelný kompromis mezi cenou, výkonem a mobilitou.

Na nošení v batohu to asi není, ale jako záloha pro post-apo situace někde v úkrytu či na chalupě to není špatný. Obecně bych solární nabíječky nezavrhoval. V případě dlouhodobého výpadku rozvodné sítě to nemusí být k zahození. Vlastně z dostupných zdrojů elektrické energie po AP je to asi jediný s rozumnou mobilitou.

PříspěvekNapsal: 17.06.2013 1:45
od Kocour
No, tomu říkám průzkum bojem...

Bylo by žádoucí změřit na napájecí straně nabíječky, jaký proud si bere a jaké je tam napětí v různých situacích (počtu článků a jejich typu, jakož i při připojení na síť, do autobaterie a i slunečního panelu). Z datasheetu daného panelu plyne, že maximální výkon dává při napětí cca. 17 V. Maximální napětí (za situace, kdy si nabíječka vezme menší proud, než je panel schopen dodat, se to té hodnotě blíží) něco přes 20 V. To je trochu nešikovné, protože nabíječka podle všeho pracuje na vstupní napětí 12 až 14 V a je otázkou, nakolik je schopná se vyrovnat s 20 V (dlouhodobého provozu). Naopak, pokud si nabíječka vezme větší proud, než je panel schopen dodat, dochází k poměrně rychlému poklesu napětí až na hodnotu, při které nabíječka přestane pracovat. Proud, který je panel schopný dodat, se mění podle slunečniho svitu.

Ideální by bylo, kdyby se ukázalo, že je nabíječka zkonstruovaná tak, aby jí nevadilo vstupní napětí asi tak 22 V, protože víc se z panelu prostě nevytáhne. Pak by stačilo pro správnou funkci jen zajistit, aby se nevkládalo za určitého daného osvitu víc článků do nabíječky, než kolik jich je schopna s daným maximálním proudem z panelu utáhnout. Ale tak jednoduché to asi nebude...

PříspěvekNapsal: 27.06.2013 23:58
od dethliving
Přestože to vypadá složitě, tak si myslím, že jednodušší je nabíjet solárním panelem nějakou 12V autobaterii, (která bude stejně k ničemu, nebo se kdykoli sežene) a z ní přes 12V autonabíječku nabíjet monočlánky.

Nedávno měli v Lídlu nabíječku monočlánků do auta na 12V s možností USB a mnoha adaptéry na mobily, ale to jsem propásl a jiný podobný jsem na netu nenašel.

Takže už zbývá vyřešit jaký solární panel s vhodným napětím by se hodil a k tomu koupit 12V autonabíječku , aby to "šlapalo".
Můj názor je, že tohle by mělo být uplné minimum, které se dá připravit, nehledě na to, že 12V využiju více.

PříspěvekNapsal: 02.07.2013 22:23
od Kocour
To je zajímavější, než by se na první pohled zdálo: Pokud by se zvolil správný panel, tak by tam ani nemusela být ta autonabíječka. Pb články se normálně nabíjejí konstantním napětím s omezením max. proudu.

Vypadá to tak, že se na vybitou baterii připojí určité napětí a v prvním okamžiku je rozdíl napětí nabíječka-baterie větší, takže do baterie teče poměrně velký proud, který je nutné omezovat, aby baterie nezačala vařit. Od určitého stupně nabití je rozdíl napětí nabíječka-baterie natolik menší, že proud, který tomu odpovídá, se už nemusí omezovat. Dalším dobíjením proud postupně klesá, až se rozdíl vyrovná a pak do baterie teče jenom jakýsi nepatrný udržovací proud (není to úplně přesné, protože aby se baterie dlouhodobě neničila, měla by se dodržovat spousta dalších zásad, ale moc velká chyba se takhle nenapáchá).

Když bude solární panel vhodně zvolený, omezení max. proudu bude vyplývat z jeho parametrů a nebude k tomu zapotřebí žádná elektronika. Panel by se zapojil napřímo k baterii, akorát by tam měla být dioda, která by zabránila toku proudu opačným směrem do panelu, když zapadne slunce a napětí panelu se sníží pod napětí baterie. Vtip je v tom, že sluneční panel je poměrně měkký zdroj a jeho napětí, které naprázdno může být třeba 20V, s odebíraným proudem rychle klesne na takovou hodnotu, kdy se dostane do rovnováhy s rozdílem napětí panel-baterie. Pak jde jenom o to, omezit napětí na nějakých 13,8V (pokud by se baterie ponechávala trvale zapojená jako rezerva a jen sporadicky jako zdroj) nebo až zhruba 14,4V (pokud by se baterie denně vybíjela). Konkrétní zapojení by musel naznačit nějaký elektrikář. Kdyby se nechal solární panel připojený na baterii bez omezení napětí, tak by těch maximálních 20V baterii rychle ničilo (a nebo se samozřejmě dá celý proces obsluhovat ručně podle voltmetru a baterii po dosažení 14,4V odpojit).

Účinnost takového zapojení omezuje jednak použití Pb baterie jako mezičlánku (každé nabíjení má svoji účinnost a jejich zřetězením ztráty narůstají), jednak v diodách (a pro omezování max. napětí zřejmě i v rezistorech) je jistý úbytek napětí a jednak se nemusí solární panel provozovat zrovna v režimu max. výkonu, ale prostě náhodně v rovnovážném stavu s baterií. Ale rozhodně je to jedno z nejjednodušších možných použití. Tak co, zdejší elektrotechnici, bude to takhle fungovat?

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 5:47
od dracekvo
No, ale však to se tak dělá. Výkon panelů se volí, aby se nepřekročil maximální dobíjecí proud (omezit max. nabíjecí proud umí pouze dražší MPPT regulátory). U Pb baterií je to běžně 1/10 kapacity. 55Ah nabíjíme 5,5A.

Na omezení napětí stačí levný PWM regulátor z číny. 12/24V 10A cena cca 10$

Že baterie dosáhne 14,4V ještě neznamená, že je nabitá. Při nabíjení tohoto napětí může dosáhnout klidně v 1/2 procesu a dále si jen bere postupně snižující se proud.

Kocour píše:Účinnost takového zapojení omezuje jednak použití Pb baterie jako mezičlánku (každé nabíjení má svoji účinnost a jejich zřetězením ztráty narůstají)

Ano, ale má to tu výhodu, že si můžu nachytat víc energie do zásoby a nabíjet menší baterie třeba přes noc, nebo i v době, kdy nesvítí slunce. Hlavně jich můžu nabíjet najednou větší počet. Takže mi tato varianta příde daleko vhodnější, než nabíjet tužkovky rovnou z panelu.

Nabíječky ni-mh s IO používají pro detekci ukončení nabíjení delta peak (pokles napětí při nabíjení o pár mV)a nejsem si zrovna jistý jak spolehlivě to bude fungovat na tak nestabilním zdroji jakým je solární panel. Stačí aby přešli mraky a nikdo neví jak se ta nabíječka zachová. V lepším případě vypne nabíjení dřív v horším případě ho bude přebíjet a urychlí tak degradaci nabíjeného článku. A v PA době si nové tužkovky jen tak nekoupíte.

PříspěvekNapsal: 03.07.2013 6:19
od felix5
rvát to ze solárka rovnou do baterky je blbost . je potřeba řešit věci jako částečné zastínění nebo odpojování panelů v noci kdy se naopak stávají spotřebičem . solární regulátor koupíte za nějakejch 1500 a je stavěnej na to aby tyhle problémy řešil stejně tak umí v případě dobití baterie nabíjení zastavit. jediná nevýhoda je vlastní odběr v řádech do 100-150mA a potencionální poruchovej prvek .

PříspěvekNapsal: 12.07.2013 11:59
od tygrsdrakem
Kocour píše:No, tomu říkám průzkum bojem...

Bylo by žádoucí změřit na napájecí straně nabíječky, jaký proud si bere a jaké je tam napětí v různých situacích (počtu článků a jejich typu, jakož i při připojení na síť, do autobaterie a i slunečního panelu). Z datasheetu daného panelu plyne, že maximální výkon dává při napětí cca. 17 V. Maximální napětí (za situace, kdy si nabíječka vezme menší proud, než je panel schopen dodat, se to té hodnotě blíží) něco přes 20 V. To je trochu nešikovné, protože nabíječka podle všeho pracuje na vstupní napětí 12 až 14 V a je otázkou, nakolik je schopná se vyrovnat s 20 V (dlouhodobého provozu). Naopak, pokud si nabíječka vezme větší proud, než je panel schopen dodat, dochází k poměrně rychlému poklesu napětí až na hodnotu, při které nabíječka přestane pracovat. Proud, který je panel schopný dodat, se mění podle slunečniho svitu.

Ideální by bylo, kdyby se ukázalo, že je nabíječka zkonstruovaná tak, aby jí nevadilo vstupní napětí asi tak 22 V, protože víc se z panelu prostě nevytáhne. Pak by stačilo pro správnou funkci jen zajistit, aby se nevkládalo za určitého daného osvitu víc článků do nabíječky, než kolik jich je schopna s daným maximálním proudem z panelu utáhnout. Ale tak jednoduché to asi nebude...

Překvapivě to vypadá, že je to tak jednoduché. Vyguglil jsem kdesi, že je tahle nabíječka stavěná na poměrně široký rozsah vstupního napětí, takže to co leze z panelu jí zjevně nevadí. Testoval jsem teď sestavu 14 dní na jeskyňářské akci na Sardinii: Jednu baterii AA cca 2000 mAh nabije za nějakých 5 hodin. Jednobaterková čelovka Fénix na to vydrží svítit přibližně stejně dlouho. V našich podmínkách je doba nabíjení pochopitelně delší, asi tak 6 - 8 hodin.

PříspěvekNapsal: 12.07.2013 14:54
od dethliving
No to je super!
Není nad osobní zkušenost v "ostrém provozu", jen bych uvítal konkrétní typ panelu a nabíječky, abych si tak mohl udělat představu o minimální konfiguraci.

Je jasný, že nabíječka by asi zůstala, protože už je odzkoušena :P a pro domácí podmínky by se mohl použít větší panel.
V oboru elektriky jsem amatér, ale pro tyto účely by se podle mého názoru hodily spíše polokrystalické panely 12V třeba tyto:
http://eshop.neosolar.cz/fotovoltaika/s ... anely-12v/

Pokud ne tak mě opravte.

Jinak předpokládám že ona nabíjená bateka 2000mA je na 1,2V tak jak se dnes většinou prodávají.

PříspěvekNapsal: 12.07.2013 17:29
od dracekvo
Už jsem to psal vejš.
Ona nabíječka může být stavěna na velký rozsah napětí, ale stálého.
Pokud využívá princip spínaného zdroje, tak jí výkyvy tak měkého zdroje jako je solární panel můžou vadit.

V mém solárním sytému, pokud jsou mraky, tak také houpe napětí a to mám regulátor a dvě velké baterie.
Používám tuto nabíječku
Obrázek

A pokud zahoupe napětí, tak se občas stane, že při naíjení Pb baterie zahlásí nabito, i když není.
Při nabíjení NiMh už se mi jednou stalo, že nedetekovala správně delta peak a nabíjení zastavila až nastavená ochranna na kapacitu baterie.
Tak sem to vyřešil tak, že nabíjím přes noc.

Chtělo by to doma pořádně otestovat, případně sehnat podrobnou specifikaci nabíječky, nebo aspoň vyfotit její střeva. Bouchání je hlavně déménou bateríí Li-xxx ale i Ni-Mh může bouchnout. Proto nikdy timhle nenabíjet bez dozoru.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 12.07.2013 22:36
od Kocour
:) Tak pro tyhle účely je asi opravdu lepší univerzální nabíječka, do které se články můžou připojit DOST DLOUHÝM drátem. Bojím se, že integrovaná nabíječka, kde je držák článků i elektronika pohromadě, to může odskákat, zatímco při výbuchu vhodně na skále umístěného článku přijdeme jenom o držák za pár korun...

PříspěvekNapsal: 15.07.2013 14:46
od tygrsdrakem
dethliving píše:No to je super!
1) Není nad osobní zkušenost v "ostrém provozu", jen bych uvítal konkrétní typ panelu a nabíječky, abych si tak mohl udělat představu o minimální konfiguraci.

2) Jinak předpokládám že ona nabíjená bateka 2000mA je na 1,2V tak jak se dnes většinou prodávají.

1) Typ panelu a nabíječky jsem uváděl výše:
http://www.pvsolar.cz/alternativni-zdro ... v-5w-i310/
http://www.pcprokazdeho.eu/cz-detail-837612.html

Pokud někde vyhrabu podrobnou specifikaci, hodím to sem, ale rozdělávat nabíječku abych vyfotil střeva se mi nechce. Když mi baterky nebouchly na sluníčku na Sardinii, asi nebouchnou ani doma. Jediné kloudné riziko, které mě napadá, je předčasné ukončení nabíjení, což se dá odladit experimentálně a dohledem (vím jak dlouho nabíjím a za jak dlouho by mělo být nabito). Tak či tak chápu to spíš jako nouzový zdroj, pro běžné nabíjení s úspechem používám šťávu dodanou PRE.

2) Jo.

EDIT: Upraveny nefunkční linky.

PříspěvekNapsal: 22.02.2014 12:31
od RAD
Napadl mě malej zlepšováček na skladování AA baterií . Ráže 500SaW . Výškově je krabice asi o 4mm vyšší .Aby nehrkaly vlepil sem tam kus jakéhosi gumo-molitanu ze starého kufru . Vše sedí jako by to přímo na AA baterie bylo vyrobeno :
abc.JPG

AAA se tam dají dát také ale hrozně hrkají ,chtělo by to najít vhodnější ráži . Zatím sem zkusil 38/357 mag od Dillonu - je naprosto přesná ...bohužel tak moc že baterky zandáte a nevyndáte je pomalu ani kombinačkamy .

PříspěvekNapsal: 22.02.2014 15:49
od miculas
Na tužkovky (zejména když je někam beru s sebou) jsem si nakoupil za pár kaček na eBay tyto krabičky, jednu stranu mám označenou + a když do krabky vracím vybitou baterku, dám ji obráceně. Na boku mají spojovací klip, takže jdou spojovat do pásu, ovšem víc než 2 bych asi vedle sebe z důvodu nebezpečí zlomení při transportu nedával.

PříspěvekNapsal: 22.02.2014 19:32
od RAD
Jo po té sem taky koukal (prodávají je i u nás) ale tohle sem chtěl na domácí zásoby kde jedu ve větších počtech.
Do EDC mám spadeno na tuhle blbost : http://www.storacell.net/SlimLine-AA-mo ... _p_66.html

PříspěvekNapsal: 29.09.2014 13:17
od GOD
pri neúspešnom hladaní batery-paku do notasu na vymenitelne AA članky, som narazil na toto:

cez USB nabijatelne AA baterky.
http://www.usbcell.com/product/1/cases/4

PříspěvekNapsal: 30.09.2014 9:19
od sigmark
maji dost nizkou kapacitu na AA clanky

PříspěvekNapsal: 30.09.2014 15:04
od bacil
Na DX to mají snad už 7 let. Má to skoro třetinovou kapacitu a se zatížitelností jsou na tom podobně jako AAA.

PříspěvekNapsal: 30.09.2014 16:57
od GOD
ok, nech to admin zmazne

PříspěvekNapsal: 30.09.2014 17:05
od sigmark
i další na to možná narazí a budou se chtít zeptat. jen ať to tu zůstane :-)

PříspěvekNapsal: 01.10.2014 7:41
od štaflík
miculas píše:Na tužkovky (zejména když je někam beru s sebou) jsem si nakoupil za pár kaček na eBay tyto krabičky, jednu stranu mám označenou + a když do krabky vracím vybitou baterku, dám ji obráceně. Na boku mají spojovací klip, takže jdou spojovat do pásu, ovšem víc než 2 bych asi vedle sebe z důvodu nebezpečí zlomení při transportu nedával.

Na LEDshopu mají za podobný peníz podobné:
http://www.ledshop.cz/pouzdro-na-baterie~z6625.html
http://www.ledshop.cz/pouzdro-aa-baterie~z8147.html

PříspěvekNapsal: 18.11.2014 15:39
od nabu
japonci vyrábí vskutku rozpadlické nouzové AA baterie, které mohou ležet věky na polici a pak se do nich jen načůrá - a jedou...Lze to až 5x opakovat.
Nebo nalije cokoliv tekutého.
jemnují se NOPOPO - a jsou k vidění na ebay.

PříspěvekNapsal: 18.11.2014 22:24
od bacil
AQUACELL je výrazně levnější - 2ks zs $5. K dostání tamtéž, na aliexpressu se dá i ještě levněji, ale musíte dobře chápat co kdo píše (cena za kus, sadu, lot...), jinak je to tam při běžném hledání dražší.

Ale zcela bezkonkurenční nákup šlo udělat nedávno v Kauflandu, 10 baterek za necelých 30kč s výdrží 5 let (alkaliky lze použít i 3 roky po předepsané výdrži), to fakt pak nemají tyhle čůrací baterky příliš smysl. Za těch pár let už dnešní technika na tužkové prostě nebude fungovat, a nová se bude vyrábět na blionky s tím se prostě smiřte.

PříspěvekNapsal: 18.11.2014 22:37
od sigmark
při 25 USD za 6 ks mi vychází 4, 15 USD na jednu oproti 2,5 USD za Aquacell. Vzhledem k tomu že narozdíl od Aquacell(říká výrobce) jdou použít vícekrát mi dražší nepřipadají

PříspěvekNapsal: 24.11.2014 18:36
od RAD
pokud sem dobře hledal tak aquacell má mizerných 1000mAh což sice vyvažuje obnovitelnost jenže zatížení píšou 4-5x nižší než standardní alkalická baterie . pokud chcete životnost jednoznačně lithiovky. Výrobce garantuje 15let . Vydržej pořádnej odběr , možná s nimi půjde rozdělat i oheň a fungovat by měly i při jaderný zimě :-D . Jen ta cena je hrozná.

PříspěvekNapsal: 24.11.2014 19:11
od Joe Azbest
Chystám se koupit v ledshopu pakl 48 lithiovych AA baterek za necelych 18 stovek. Podle datasheetu, který se tam dá stáhnout v PDF je doba skladovatelnosti bez podstatné ztráty kapacity 20 let při teplotě 21°C, trvalá zatížitelnost 3A, pulsně 5A - 2sec. odběr, 8sec. pauza. Nezanedbatelná výhoda je i poloviční váha oproti nabíjecím NiMh, ve výkonné čelovce na čtyři tužkovky to je opravdu poznat. Pro začátek jako nouzový zdroj do kde čeho to bude stačit a dá se to vylepšit rotací v domácích spotřebičích.

PříspěvekNapsal: 24.11.2014 19:41
od Hohepa
Můžeš napsat v kterém ledshopu ?
To je poloviční cena oproti kamenným krámům.
Snad jen aby nebyly dvacet let staré.

PříspěvekNapsal: 24.11.2014 19:48
od Joe Azbest
Je to tady http://ledshop.cz/energizer-ultimate-li ... 3307B.html
Ale pokud umím dělit, tak to není za polovinu, ale levnější o desetikorunu. Obrat zboží budou mít slušnej, většina zboží skladem. Chci si ještě s baterkama koupit do svěho zavazadla tuto svítilnu http://ledshop.cz/led-svitilna-sunwayma ... z4171.html ale až po vánocích, teď by to doma neprošlo.
Preferuju zařízení na jednu tužkovku.

PříspěvekNapsal: 24.11.2014 20:53
od Hohepa
No například v Bau.. mají balení dvou kusů za myslím cca 150 Kč ?
Na kronium jsem je spolu s baterkou kupoval před pár lety také za necelých 80 kaček.
Překvapilo mě, že ta cena tolik spadla. Nějak jsem to nesledoval neb jsem je nepotřeboval.

PříspěvekNapsal: 08.12.2014 8:20
od gannicus
Mám v plánu koupit lit baterky u ledshopu: http://ledshop.cz/lithiova-baterie-energizer~z3307.html

Při větším množství se vyplatí přikoupit nějakou tu svítilnu (nejlevnější mají za 200, což je pořád 100 v plusu). Nechce se někdo přidat? Anebo ještě líp - nechce si někdo koupit svítilnu?

PříspěvekNapsal: 03.02.2015 15:09
od dr.know
Ahoj, vím, že to je téma na 1,5V AA, ale nechci zakládat další téma kvůli jednoduchému dotazu.

- Sháním baterii do 9V zámku trezoru, první baterie z výroby vydržela cca 2 měsíce (byla to nějaká lepší GP) a pak už hlásil slabou baterku.
Nová baterka, trezor otevřen řekněme cca 3-5x týdněm výdrž cca měsíc něco, najednou trezor nešel otevřít, baterka dead.
Následně vyměněn číselník a nová baterka, nějaká obyč. Dnes opět stejný problém, po cca měsíci sporadického otvírání baterie hlásí že je dead.
Údajně to má vysoký odběr ten zámek - 500 mA, doporučil by mi někdo ideálně ze své skušenosti jaký typ koupit, aby to nějakou slušnější dobu vydrželo?
Našel jsem zde http://www.conrad.cz/baterie-9-v.c0501123 nějaké jakože lepší/dražší baterky, měl by někdo tip, kterou vzít?
díky moc

PříspěvekNapsal: 03.02.2015 15:22
od Jenda
Změř odběr naprázdno. Možná to je špatně udělané a má to vysokou standby spotřebu.

Udělej si adaptér na LiION články, které získáš ze starých baterek do notebooků.

PříspěvekNapsal: 03.02.2015 15:26
od dr.know
Díky ale to je pro mě naprostá španělská vesnice, nemám ani měřák(ale zkusím sehnat) a opravdu neaspiruji na výrobce baterií, to by skončilo ošklivým požárem :-)

PříspěvekNapsal: 03.02.2015 15:49
od cipis
Tak pokud se tam vleze, tak použij redukci z 6ks 1,5V AA na 9V a mělo by to vydržet násobně déle.

PříspěvekNapsal: 03.02.2015 16:25
od dr.know
nevleze, baterka je skryta číselníkem :(

PříspěvekNapsal: 03.02.2015 18:31
od Joe Azbest
gannicus píše:Mám v plánu koupit lit baterky u ledshopu: http://ledshop.cz/lithiova-baterie-energizer~z3307.html

Při větším množství se vyplatí přikoupit nějakou tu svítilnu (nejlevnější mají za 200, což je pořád 100 v plusu). Nechce se někdo přidat? Anebo ještě líp - nechce si někdo koupit svítilnu?

Tak takoví idioti opravdu v ledshopu nejsou, aby ke svítilně za pár stovek prodali třeba 12 lithiových AA baterií za 29 korun :lol:
Už jsem si koupil ten zvýhodněný pakl 48 kusů po 39 korunách a v balíku přišlo 12 klasických balení po 4 kusech a bylo to v originální zapečetěné krabici energizer. Zatím spokojenost.

PříspěvekNapsal: 03.02.2015 18:53
od Hohepa
No já jich dostal ke svítilně deset kusů :D

PříspěvekNapsal: 04.02.2015 4:53
od Joe Azbest
Hohepa píše:No já jich dostal ke svítilně deset kusů :D

Tak to je ukázka toho jakou marži na tom asi mají. Je zajímavé, že u některých svítilen mají napsany kolik si k tomu můžeš koupit baterek a u některych není nic. Asi vznesu na prodejce dotaz, koupil jsem svítilnu za třináct stovek a akci jsem nevyužil.

PříspěvekNapsal: 10.02.2015 19:43
od Lachtan
dr.know píše:Ahoj, vím, že to je téma na 1,5V AA, ale nechci zakládat další téma kvůli jednoduchému dotazu.

- Sháním baterii do 9V zámku trezoru, první baterie z výroby vydržela cca 2 měsíce (byla to nějaká lepší GP) a pak už hlásil slabou baterku.
Nová baterka, trezor otevřen řekněme cca 3-5x týdněm výdrž cca měsíc něco, najednou trezor nešel otevřít, baterka dead.
Následně vyměněn číselník a nová baterka, nějaká obyč. Dnes opět stejný problém, po cca měsíci sporadického otvírání baterie hlásí že je dead.
Údajně to má vysoký odběr ten zámek - 500 mA, doporučil by mi někdo ideálně ze své skušenosti jaký typ koupit, aby to nějakou slušnější dobu vydrželo?
Našel jsem zde http://www.conrad.cz/baterie-9-v.c0501123 nějaké jakože lepší/dražší baterky, měl by někdo tip, kterou vzít?
díky moc

Předpokládám, že se jedná o elektronický zámek typu jaký třeba dodává ke svým výrobkům Wico - pokud ano, tak by jsem patrně uvažoval o reklamaci, neb takový mám na svém sejfu též, mám jej skoro 2 roky s obdobnou četností otevírání a stále tam mám původní baterii.

PříspěvekNapsal: 10.02.2015 19:48
od dr.know
Nevim,tohle je Justra.Dam tam dalsi baterku a uvidim,taky bych to videl na reklamaci ale pri predstave,ze by trezor mel jit ven a jet nekam na reklamaci me berou mrakoty:-(

PříspěvekNapsal: 10.02.2015 19:55
od Lachtan

PříspěvekNapsal: 10.02.2015 20:02
od Joe Azbest
dr.know píše:Nevim,tohle je Justra.Dam tam dalsi baterku a uvidim,taky bych to videl na reklamaci ale pri predstave,ze by trezor mel jit ven a jet nekam na reklamaci me berou mrakoty:-(

Dal bych tam akumulátor a jednou za měsíc nebo dva nabíjet http://ledshop.cz/nimh-akumulator-pp3-i ... z3416.html
Nabíječka je tam doporučená v textu. To by se dalo přežít.

PříspěvekNapsal: 10.02.2015 23:24
od dr.know
To Lachtan: neni,jen podobny.
To Joe: jebat,pri mem pouzivani musi vydrzet baterka x mesicu.neco je asi spatne:-(

PříspěvekNapsal: 11.02.2015 1:06
od Lachtan
Reklamace patrně bude tím správným řešením - bohužel :devil

PříspěvekNapsal: 11.02.2015 11:37
od Hohepa
Chtělo by to multimetr (ampermetr) a změřit proud v klidovém stavu a při otvírání.
Bez toho to je jen hádání (ať závady, tak i o oprávněnosti reklamace).

PříspěvekNapsal: 21.02.2015 11:24
od dracekvo
Protože jsem potřeboval cestovní nabíječku řízenou procesorem na AA/AAA baterky tak jsem si objednal Soshine S7 a mohu doporučit. Malá nabíječka napájená přes USB nebo adaptér do zásuvky (výstupní napětí 12V). Možná by šla připojít přímo na autozapalovač, ale nejsem si jistej, jestli by jí napětí 14,4V už nevadilo.
Zvládá nabíjet všechny velikosti Ni-MH nebo Li-ion.
Jako výhodu považuju informaci o tom, kolik mAh se dobilo. Nevýhoda adaptér nemá EU vidlice, tak je potřeba redukce a trošku při provozu píská. Nic hrozného, ale když je ticho, tak je slyšet.

https://www.youtube.com/watch?v=rEEDSKLpoeM

PříspěvekNapsal: 26.02.2015 1:04
od bacil
Přes USB to v některých případech (hlavně u tužkových) blbne, stačí to ale napájet i z 12V/0,5A a už je to v pohodě.

PříspěvekNapsal: 23.01.2018 9:49
od Serža
rozsáhlý test AA baterií od Vidláka:
https://youtu.be/V1crYswd-2A

PříspěvekNapsal: 23.01.2018 11:59
od bivoj
Chybí mu tam lithiovky... Já už leta letoucí nepoužívám nic jiné - a to ani do takových věcí jako ovladače či nástěnné hodiny. Např v těch hodinách jsem kdysi měníval alkalickou tužkovku +- co rok (mám na dílně takové obří, 40cm v průměru). Pak jsem tam jednou fikl lithiovku, která se mě zdála už slabá pro použití ve svítilně (svítilna na ni nechtěla už moc do turbo módu), "na dojetí". A už tam je 6 let a hodiny stále jdou a jdou... ;)

PříspěvekNapsal: 23.01.2018 12:29
od dracekvo
To je jedna z věcí, která se moc neudává a ani není možné to v nějakém domácím testu obsáhnout. A to stárnutí baterie. Do zařízení, které má trvalou velice malou spotřebu se rozhodně vyplatí koupit kvalitnější baterii.
Ale moc velké zkušenosti s tím nemám, tyhle baterky nepoužívám a do nějakého ovladače vždy něco doma vyhrabu. Většinou používám startovací baterky z různých zařízení, kde jsem je nahradil dobíjecímí.

Ale co jem za pár let vyzkoušel. Rozhodně nebrat nabíjecí baterie z lídlu s červeným proužkem. Ty mi odešli časem prostě samy stářím a mohl sem jim udělat pouze pár cyklů. Odhadoval bych to tak na 3-4 roky. Nevedu si evidenci, kdy sem je koupil. A ještě procházeli jednou za měsíc cyklem vybít, nabít.
Kdežto daleko starší baterky z číny stále drží . I když místo deklarovaných 3000mAh mají jen cca 1500mAh.
Také starší AAA články chamelion s nízkým samovybíjením Odhadem je mám tak deset let. Původně do pageru od alarmu, kde výdrž baterky byla asi měsíc. Momentálně slouží jako zdroj v EDC svítilně. Když si vzpomenu, tak je jednou za čas nechám vybít a nabít.
Protože sem byl nucenej vyházet všechny lídlácký batery, tak sem začal používat eneloop (asi poslední dva-tři roky) a paráda. Zatím neodešla ani jedna a i si drží zatím deklarovanou kapacitu. Používám je do svítilen a do napájení GPS. A chovám se k nim jako k chamelion. Když si jednou za čas vzpomenu, tak jim udělám vybíjeco nabíjecí kolečko.

Dále pak mám v multimetrech 9V baterku z lídlu. Ale tu se zeleným proužkem. Zatím taky v pohodě už pár let. Než by se vybily samovybíjením, tak je spíš vytluče měřák. Ono se mi občas stane, ten starší zapomenu zapnutej a nebavilo mě pořád běhat pro né moc levný baterky.

Každopádně doporučuju enelop. Jestli nabíjecí baterka stojí 50 kč nebo 80 už není takový rozdíl. A jak sem sám zjistil. Ta levnější nemusí být vždy ta lepší, i když se v takovýhle testech chovají nové téměr stejně. Podstatný u nabíjecích baterek je životnost chemie.
Tomu samozřejmě můžeme jít naproti dobrou nabíječkou. Která detekuje delta-peak a nabíjí každou baterii zvlášť.

PříspěvekNapsal: 23.01.2018 13:10
od Hohepa
dracekvo píše:Do zařízení, které má trvalou velice malou spotřebu se rozhodně vyplatí koupit kvalitnější baterii.

Osobní a bohužel opakovaná zkušenost, že na toto použití je největší šunt předražené "Duracel s měděnou hlavou".
Ovladač mi přestal fungovat, tak chtíc vyměnit baterie otevřu kryt a vony jsou ty kurvy měděný vyteklý, kontakty v ovladači zkorodovaný a ten sajrajt zatekl až na plošňák. Stalo se mi to i s hodinami tam je naštěstí baterie dole a moc škody to nenapáchalo. Jsou to baterky tak do Zajdy či Robertka kde se vydrží vrtět o hodinu dýl .
Na dlouhodobé použití už pouze lithiovky. A i u nich při koupi doporučuji kontrolovat dobu exspirace.
U lithiovek by to mělo být deset let a slušný výrobce to na ně píše
AAzivotnost.PNG
AAzivotnost.PNG (216.71 KiB) Zobrazeno 8703 krát

tato je například k dnešnímu datu cca v polovině své garantované životnosti.

PříspěvekNapsal: 23.01.2018 13:32
od bivoj
Hohepa píše:...U lithiovek by to mělo být deset let a slušný výrobce to na ně píše...

Spíš dvacet, teď jsem koukal na lithiovky kterých jsem kupoval o předminulých vánocích (2015) velkou zásobu (Energizer-Ultimate Lithium), a mám na nich 12-2034. Nicméně to datum neznamená, že poté je ta baterka komplet hin, kvalitní lithiovky mají samovybíjení cca 0,5 - 1%/rok, tzn., i po těch 20 letech by měly mít ještě alespoň 75-80% kapacity... (ovšem to je teorie, že, mě tedy tak dlouho nevydrží, vždy je stačím spotřebovat tak do deseti let...)

PříspěvekNapsal: 23.01.2018 15:48
od Serža
bivoj píše:Chybí mu tam lithiovky... Já už leta letoucí nepoužívám nic jiné - a to ani do takových věcí jako ovladače či nástěnné hodiny. Např v těch hodinách jsem kdysi měníval alkalickou tužkovku +- co rok (mám na dílně takové obří, 40cm v průměru). Pak jsem tam jednou fikl lithiovku, která se mě zdála už slabá pro použití ve svítilně (svítilna na ni nechtěla už moc do turbo módu), "na dojetí". A už tam je 6 let a hodiny stále jdou a jdou... ;)

No však ti nikdo nebrání do toho investovat vlastní peníze, čas a know-how a udělat a natočit podobný test o lithiovkách....neboj, taky ti ho zkritizujem

PříspěvekNapsal: 23.01.2018 17:40
od proforma
dracekvo píše:Protože sem byl nucenej vyházet všechny lídlácký batery, tak sem začal používat eneloop (asi poslední dva-tři roky) a paráda. Zatím neodešla ani jedna a i si drží zatím deklarovanou kapacitu. Používám je do svítilen a do napájení GPS. ...
Každopádně doporučuju enelop. Jestli nabíjecí baterka stojí 50 kč nebo 80 už není takový rozdíl.

S temi Enelopy nevim, nevim. Ano, jsou o fous lepsi nez ostatni nabijeci baterie, ale nadsena z nich nejsem. Pouzivala jsem je v rucni GPS pri geocachingu a vydrzely mi tak 4 hod. To aby s sebou clovek na celodenni vylet tahal 3 sady. Ani u jinych znacek to nebylo o moc lepsi. Tak jsem nakonec presla k jednorazovym, takze jsem krute neekologicka :-) Ty mi vydrzi cely den, v mrazu tak 6-8 hod. Pouzivam ty levne z Lidlu. Duracely jsou fakt desny shity, ale treba ani Varty (!) na tom nejsou o moc lip. Energizer mi vydrzi tak o 1-1,5 hodinu vic, ale za dvojnasobnou cenu? To ani omylem.

Ty lithiovy Energizery jsou fajn, kdykoli je nekde potkam za slusnou cenu, par jich koupim, na zeleznou zasobu jsou super.

PříspěvekNapsal: 24.01.2018 11:26
od TomSmith
Za tohle může spíše zařízení která s dobíjecími bateriem nepočítá. Nominální napětí těhle NiMH je 1.2V a pokud s tím zařízení nepočítá a je děláno na 1.5V tak zanedlouho nefunguje byť baterky by to ještě dlouho daly.
U větších přístrojů lze řešit doplněním o step-up měnič u tech malých holt koupit takový přístroj který s NiMH funguje.

PříspěvekNapsal: 24.01.2018 20:24
od Josef
Některá zařízení stavěná na baterie velikosti AA mají v menu volbu, do které se zadává, zda uživatel vložil baterie jednorázové (1,5V) nebo nabíjecí (1,2V). Na vlastní provoz přísstroje nižší napětí akumulátorků většinou technicky stačí, ale podle volby zařízení usuzuje na tvar vybíjecí křivky, hlásí okamžik varování "vybitá baterie" i volí okamžik, kdy se samo vypne - což už jedno není. Turistická GPS by měla patřit k zařízení, které tuto volbu umí (alespoň moje umí), obdobně foťáky nebo některé PMR vysílačky. U jednodužších zařízení, jako jsou malá rádia či MP3 přehrávače se tato volba většinou nevyskytuje. Pokud ji zařízení má, doporučuji ji používat a nastavit správně. Volba "Alkaline" při použití NiMH akumulátorků způsobí předčasné vypnutí přístroje a ponechání téměř poloviny kapacity v akumulátoru nevyužité. Obráceně volba "NiMH" při vložených alkalických bateriích je vybíjí hloubkově, což končí náhlým poklesem, kdy zařízení již nemusí stihnout regulérní ukončení práce (např. foťák by nemusel dokázat motoricky zasunout objektiv).

PříspěvekNapsal: 05.02.2018 20:19
od sauerkraut
Jeste tu je jedna moznost, jak napajet zarizeni - a to primo z nabijeci lithiove baterky treba ze stareho telefonu.

Zarizeni na 1-2 tuzkovky: chtelo by to step-down (buck menic), ktery bezi jiz od cca 3.0-3.3V na vstupu. To, co je na ebayi typicky neumi jit pod 3.5V. Jedna moznost jako to obejit je zmenit tech 3.3-4.2V na 5V:
https://www.ebay.com/itm/2pcs-5v-USB-vo ... Swux5YK2Fa
a pak dolu na potrebych 1.5V, nebo 3V:
https://www.ebay.com/itm/1pcs-3A-DCDC-A ... SwEQFZrjY0

Do zarizeni na 3 tuzkovky ta Lithiovka pujde casto zapojit primo (za nic nerucim), nebo by slo pouzit ten menic na 5V a zkusit ho nastavit na 4.5V vymenou odporu (ale je treba najit ktereho). Nebo nastavit tohle na 4.5V
https://www.ebay.com/itm/1Pcs-XL6009-DC ... 0005.m1851

Do zarizeni na 4 a vice tuzkovek pak ten boost menic.

Tim zbyva vyresit nabijeni a hlidani podvybiti.

Nabijecka z USB je tady: https://www.ebay.com/itm/5V-1A-1S-3-7V- ... SwUchaNIn8 (je mozne, ze bude trvale odebirat proud a bude nutne ji vypinat vypinacem - reseni na to existuje, ale nevim o tom, ze by slo koupit).

Hlidani vybiti bud vyresite rucne (voltmetr, dost velka baterka, apod.), nebo jsem nasel nabijecku s hlidanim podpeti a menicem na 5V: https://www.ebay.com/itm/5V-1A-Micro-US ... Y5YlPC9xlQ

Jinak zadne z techto zarizeni nemam vyzkousene (nabidka na ebayi se stejne porad meni), ale obecne ty menice funguji. Uvedene odkazy jsou priklady, ale o moc levnejsi, nebo lepsi reseni tam ted (unor 2018) asi nenajdete. Doporucuji vsechno vyzkouset s merakem na stole, nez pripojite sve drahe zarizeni. Nektere z tech Cinskych desek se chovaji dost zajimave: http://punktopia.cz/dcdc-menic-z-ciny-a ... soucastek/ a taky je dobre nespolehat na funkci nadproudove ochrany.

Toto reseni ma nekolik vyhod:
- zamenne akumulatory
- vyuziti akumulatoru z jakehokoliv stareho pristroje
- nabijeni z USB, ktere je vsude
- maly a lehky akumulator
- k cemukoliv snadno doplnite bilou LED a svitilna se hodi
- jednoduche pridani solarniho dobijeni akumulatoru
- moznost funkce jako 5V USB powerbanka

a nekolik nevyhod:
- pri EMP odejdou polovodice (otazka je, jestli pak bude co napajet - leda zorovicku a tu je lepsi koupit na 3.5V a dat na lithium)
- musite predelat pouzivane zarizeni a typicky se vam tam vse do puvodniho prostoru na baterky nevejde, takze patrne utrpi estetika

PříspěvekNapsal: 08.02.2018 4:50
od Jenda
Uvedenou nabíječku mám, ze článku proud neodebírá.

PříspěvekNapsal: 09.02.2018 1:50
od bacil
uvědomujete si, že zařízení na 3 tužkové baterky musí fungovat v rozpětí napětí 5V do <3V? Takže když se to bude provozovat v tomto rozsahu, je to bez problémů funkční. To znamená, že se to může napájet přímo z Li-Ion/poly.

Bez problémů provozuji staré digi foťáky na 2 tužkové baterky s tužkovou li-ion a místo druhé baterky je jen šroub v papírovém válečku.

Pokud je zařízení na 4 baterky a má větší odběr, je možné, že i na jednu li-ion bude fungovat docela dobře. Maximální napětí čerstvých baterek je 6,6V, tedy toto to musí vydržet.

Pokud má zařízení napájecí konektor a u něj je napsané třeba 6V, 300mA, bez váhání tam lze připojit 2x li-ion v sérii. Trafo naprázdno dává víc.

Když dělám něco nestandardního, tak musím vědět co dělám a ne se řídit pochybnýma čísílkama.

PříspěvekNapsal: 09.02.2018 12:34
od PetrNO
add dobíječky.. já to řeším nizn (1,5-1,6 v..)

používám 2 fotopasti, tak sem experimentoval...
jedna je na 8 baterií, druhá na 12 ..

nimh - 1,2 - dobrý, fungují obě... ale samozřejmě se snižuje čas..
nizn - lepší

mám to od března do listopadu (než začnou větší mrazy), pak to píchnu na akumulátorek který je zabalený v krabici - seně...
pár dnů -3 to taky přežije..

2 roky v provozu, spokjojenost... nikdy to nemám na místě déle než 2-3 týdny a na tu dobu to bohatě stačí, pak nabiji..

nevýhoda je potřeba "lepšejší" nabíječka..

PříspěvekNapsal: 12.02.2018 0:04
od sauerkraut
bacil: Pokud je zarizeni stavene na 3 NABIJECI NiMH/NiCd tuzkovky (treba k nemu je batterypack, ktery je obsahuje, jako u nekterych starych telefonu), tak muze, ale nemusi vydrzet 5V. Vic, nez 3.9V (1.3V/clanek) bych se bal obecne slibit. Takze LiION nabita na 4.2V muze, ale nemusi byt v pohode.

Pokud je zarizeni stavene na 3 jakekoliv tuzkovky, pocital bych se 4.5V. Tam uz bych se LiION pripojit nebal. Ale pripojeni na 5V drat z pocitacoveho zdroje uz zarucit nelze.

Pokud je zarizeni na 4 nabijeci tuzkovky (4.8V - max 5.2V), tak se 1xLiION pripojit da, otazkou je, jestli bude stacit napeti. A pokud to zarizeni muze za nejakych okolnosti tu tuzkovky dobijet (to umi nektere prenosne osciloskopy), tak tu je slusna sance, ze to Lithium znici.

Kdyz otevrete zarizeni a zjistite, ze hned za drzakem na 3 tuzkovky je menic s rozsahem vstupnich napeti 3-20V a vstup je osazen 16V kondenzatory, muzete to asi pripojit natvrdo i do palubni site 12V auta. A nastartovat.

Jenomze pak tu jsou speciality. Treba telefony Nokia 1995-2005 (po zkusenostech uz jsem na ne nechtel sahnout ani hygienickou tyci, takze nevim, jak se to vyvijelo dal). V telefonu byla 6V/0.8Ah NiCd baterka, takze by mel snest 5.0-6.5V. Pripojil jsem olovenou gelovku 6V/10Ah nabitou na 6.1V. Telefon shorel. Druhy telefon shorel pote, co dostal identicky vypadajici baterku se stejnou polaritou a napetim z NMT Nokie. Ze by detekoval nejake ty termistory, co ma v baterce a umyslne shorel? Tezko rict. Treti telefon shorel o par let pozdeji v okamziku, kdy jsem si nutne potreboval zavolat a byl vybity. Po zkusenostech jsem pripojil 6V autobaterku paralelne ke stavajici baterce. Pravda - narozdil od prvnich dvou zvladnul ty dva dulezite hovory.

Ted si rikate: "jasny debil, cpe tam neoriginalni baterky, patri mu to". Kdykoliv odesla nejakemu memu telefonu baterka, dostal jinou. Nebudu do kramu za stovku kupovat baterku za litr. Nespocitam kolik jich bylo. Osm, deset, patnact, tezko rict. Nevzpominam si na telefon, se kterym bych to neudelal. Nikdy v zivote se mi nestalo, ze by diky tomu telefon shorel. S vyjimkou vsech Nokii, ktere mi prosly rukama. Nahrazoval jsem 5 NiCd 6V olovem, 10NiCd 12V olovem, 3NiMH LiIONkou v posledni dekade LiIONku vetsi LiIONkou.

Dalsi uzasna vyjimka jsou ty bajecne LEDkove svitilny, ve kterych jsou akorat 3 baterky, vypinac a bile LEDky. Idea je, ze vnitrni odpar akumulatoru je dostatecny, aby LEDky neshorely. Staci tam dat lepsi akumulatory ve stejne technologii (treba nejak sintrovane modelarske NiCd, ktere z 1Ah daji 50A) a je po LEDkach.

> Pokud má zařízení napájecí konektor a u něj je napsané třeba 6V, 300mA, bez váhání tam lze připojit 2x li-ion v sérii. Trafo naprázdno dává víc.

Pokud je ovsem originalni zdroj trafo s usmernovacem a ne menic. Lehky originalni zdroj (jako nabijecka k androidu) muze znamenat, ze to neprojde. Nemusi - zalezi na tom, co je uvnitr zarizeni. Doporucuju zmerit voltmetrem originalni trafo naprazdno, pokud ho mate.

A pak tu samozrejme je technologicky zvratek stoleti - Nokia. Kamarad mel Nokii a potreboval ji nabijet na cestech v prirode. Originalni nabijecka davala snad 7, 8, nebo 9V (uz si to nepamatuju), tak vzal 12V olovenou baterku, stabilizator rady 78xx, nastavil napeti a ... nic. Nokia se nenabijela. Prekvapive neshorela. Tak s tim laboroval, protoze to potreboval, az prisel na to, ze to originalni trafo je mekky zdroj a ta Nokia se z tvrdeho zdroje odmitne nabijet. Takze svuj zdroj zprasil tim, ze dal do serie odpor a od te doby se Nokia nabijela. Ale Nokia je zjevna schvalnost od vyrobce, nic takoveho jsem nikde jinde nevidel.

Pokud tomu nerozumite, nechcete to rozebirat a nejste si jisti, je lepsi vzit menic a nastavit vystupni napeti kus pod nejvyssi napeti, ktere se muze vyskytnout na orgininalnich baterkach. Pokud je zarizeni prilis drahe na to, abyste ho riskovali, tak taky. Radio na dve tuzkovky z Lidlu za 50Kc klidne pripojte na LiIONku. Bud to prezije a budete vedet, ze to prezije, nebo ho zahodite a dojdete si za pade koupit nove.

PříspěvekNapsal: 12.02.2018 14:07
od Jenda
sauerkraut: Já mám už přes dva roky jako mobil Nokii 6230i vytaženou z kontejneru a přidělanou na dvě (paralelní) 18650. Bylo potřeba na prostřední kontakt dát odpor 67k proti zemi, jinak se mobil nezapnul, a jinak to funguje. Takže ne všechny Nokie jsou takové jak popisuješ.

No ale „nejlepší“ jsou zařízení, která mají v baterce I2C čip a bez něj se odmítnou zapnout (chápal bych kdyby se odmítla nabíjet). Například HP EliteBug 8470p -- odešel nabíjecí obvod a je z něj těžítko, protože baterka má charge counter a když ukáže nulu, tak se vypne a nezajímá ho že napětí je v pohodě. To už je docela drahá věc na to abych to vyhodil kvůli tomu že někde vevnitř zhebnul jeden zbytný FET, takže to v dohledné době budu crackovat. Úžasné. (a teď jak má člověk tyhle věci zjistit než si tu sračku koupí? a odpověď není „máš mít thinkpad“, protože Lenovo dělá ještě horší věci)

PříspěvekNapsal: 13.02.2018 0:02
od bacil
Při nabíjení Ni-Cd/MH je na těchto baterkách napětí až kolem 1,8V. Při překročení tohoto napětí má nabíječka zvolit nižší proud nebo nabíjení vypnout.

Při nabíjení by tak zeřízení nesmělo být spuštěné a muselo by to být v návodu řečené.

Jak říkám - musíš vždycky vědět co děláš, a ne že myslel že věděl...

PříspěvekNapsal: 13.02.2018 16:45
od sauerkraut
bacil: mas pravdu, nezkombinoval jsem obe veci (jen NiCd/NiMH a nabijeni v zarizeni). Takze oprava pro 3 clanky:

(1) Zarizeni na 3 jakekoliv AA/AAA clanky lithiovku snese, pokud to neni nejaky nokia-style bazmek, co shori jenom proto, ze ty baterky maji nizsi vnitrni odpor, ale ten by shorel i s lepsimi NiCd.

(2) Zarizeni s vlastni baterkou, ktera obsahuje 3 NiCd/NiMH clanky a nabiji se v zarizeni, lithiovku taky snese, protoze pri nabijeni je 1.5-1.6V na clanek a vlivem nabijeciho proudu a vnitrniho odporu clanku tam muze z pohledu pristroje byt jeste o neco vic (nabijeci proud krat vnitrni odpor originalnich clanku). https://www.paladix.cz/clanky/teoretick ... orech.html

Nikdy nedobijejte LiION z toho zarizeni, pokud (a) nevite presne co delate a proc u toho uz treti hodinu sedite s voltmetrem, nebo (b) nemate paralelne k LiION pripojeny omezovac napeti http://www.zajic.cz/omezovac/omezovac.htm . Schema uplne dole na strance se osvedcilo, pouze trvale odebira asi 1-2mA, coz muze mensi clanky (500mAh z telefonu apod.) pri obcasnem pouzivani (jednou mesicne) znicit.

(3) Zarizeni na 3 NiCd/NiMH clanky, ktere se nabiji mimo toto zarizeni (treba v externi nabijecce, jako to mely nektere kamery, ale ty mely typicky 6V a ne 3.6V) muze, ale nemusi snest pripojeni plne nabiteho LiION clanku. Jedna z moznosti reseni je low-drop stabilizator (pripadne jde postavit z TTL-FETu a operacniho zesilovace).

Nevybavuji si, ze bych nekdy videl zarizeni typu (3) vyjma nekterych videokamer na kazetu, u kterych si nejsem jist, jestli se dal akumulator dobijet i v kamere. Drtiva vetsina zarizeni je typu (1), nebo (2).

PříspěvekNapsal: 13.02.2018 17:07
od dracekvo
1. Podobnejma bastlama jsem si taky prošel a zjistil sem jednu věc.
V případě, že to zařízení fakt potřebujete, tak se stane to, že určitě u té bastlené části zrovna upadne nějaký drátek, nebo se prostě stane nějaká z dalších věcí, která tam byla zavlečena vlivem zásahu.
A taky se tam většinou přibastlený baterie nevejdou, takže jsou různě přilepený okolo zařízení. Viz. ta nokia o pár příspěvků vejš.
Proto používám baterie, které jsou do zařízení určené. V dnešní době není problém sehnat jakoukoli běžnou baterii nabíjecí.

2. Toto má smysl pouze v případě, že v zařízení je taková baterie, která se nedá už koupit, nebo její novodobá náhrada je neúměrně drahá.

3. Když už si budete hrát s Li-xxx, tak si uvědomte co je to za technologii a žádnou takovou baterku neprovozujte bez ochranného obvodu, který je ručený pro parametry dané baterie. Pro domácí bastly to platí dvojnásob.
Ať pak kvůli ušetřeným padesáti korunám za baterky nemusíte stavět novej barák.

4. Je to tu dost OT. Pokud chcete řešit alternativní napájení zařízení, asi už by to chtělo vlastní vlákno.