Peltieruv clanek

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.

Peltieruv clanek

Příspěvekod mr_tricoder » 23.04.2012 5:17

zdravim, na techto strankach prodavaji (pokud jim to verim) peltierovy clanky

http://www.ges.cz/cz/peltieruv-clanek-t ... 00294.html

dale sem nasel nejakou skolni praci na tohle tema se vsemy vzorci a popsanymy vztahy (fyzika neni muj kamarad a vyssi matika taky ne) na tomhle odkazu - PDF ke stazeni

http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=p ... -mWz1FGaAg

zajimalo by me jaka je potreba plocha clanku, jaky teplotni rozdil na utahnuti cerpadla ustredniho topeni cerpadlo ma 45W/220V max odber ma jeste dve mensi polohy.

Napadlo me to chladit pomoci vlastniho hnaneho okruhu kde venku dat chladice z auta (treba nekolik v serii) a dovnitr na kotel chladici modul ala vodnik na PC
mr_tricoder
 
Příspěvky: 76
Registrován: 25.02.2012 8:26

Re: Peltieruv clanek

Příspěvekod Josef » 23.04.2012 7:22

Problém je, že prodávané články určené primárně k chlazení (procesorů, ledniček aj.) mají trošku jiné materiály než ty, co vyrábějí elektřinu z tepla. Jsou také choulostivé na přehřátí. Protože musíš v zájmu jejich pežití použít jen malý tepelný spád (a co nejchladnější chladící vodu), budou relativně málo výkonné a proto nepočítej s tím, že při reverzním principu budou poskytovat parametry, které jsou pro ně uváděné v "chladícím" režimu na stránkách prodejce. Tyto hodnoty poděl zhruba na desetinu a budeš přibližně v reálu. Nicméně i tento výsledek může být v praxi zajímavý a při větším počtu článků prakticky využitelný.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
 
Příspěvky: 1693
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Peltieruv clanek

Příspěvekod Kapo » 23.04.2012 17:24

Uživatelský avatar
Kapo
 
Příspěvky: 921
Registrován: 10.04.2012 11:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Peltieruv clanek

Příspěvekod rigormortis » 17.02.2013 8:51

Tak peltierův článek na čerpadlo ústředního topení? Bez znalosti elektra? Tak zaprvé: nehledáš peltierův článek, ale peltierův generátor (termoelektrický modul...TEG modul), tak zadruhé: chladit můžeš i vratnou vodou z topení ( chladná strana má mít 30C) a za třetí: čerpadlo musíš celé rozdělat a nějakým způsobem ho upravit na požadované napětí (možná tam je dělič napětí, který snižuje napětí na čerpadle), a konečně za čtvrté: pokud budeš mít rozdíl teplot například jen 30C (do topení jde 60C a z topení 30C) tak bez speciálně uzpůsobeného TEG modulu tam budeš muset dát asi 30x tento (http://www.solfoton.eu/products/termoel ... or-teg10w/), vhodnější by bylo použít modul přímo na kotli, chladit ho vratkou z topení a ještě s ním nabíjet akumulátory, které zajistí chod při vyšší teplotě vratky nebo při schládnutí kotle (ale to jen v případě použití kumulačních nádob, kdy topíš už bez kotle vodou, kterou jsi si natopil dopředu) navíc k tomu všemu potřebuješ ovládací desku, která zajistí neporuchovost.
rigormortis
 
Příspěvky: 2
Registrován: 17.02.2013 8:35


Zpět na Palivo, zdroje energie, světlo a teplo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník