Stirlingův motor

PříspěvekNapsal: 15.04.2012 17:55
od BOGOVIK
Základní princip:

cs.wikipedia.org/wiki/Stirlingův_motor

Základní přehled o realitě dneška:
stirlingmotor.cz

Re: Stirlingův motor

PříspěvekNapsal: 23.12.2012 18:52
od Milli
Dobrý večer Rozpadlíci,
Stirlingův motor v praxi a není to špatné.

http://www.rozzlobenimuzi.com/?linkid=3 ... nergie.htm

Hezký večer

PříspěvekNapsal: 29.12.2012 22:18
od viktor
zdravim,
se stirlingem mam trosku osobni zkusenosti. Jeho hlavni nevyhoda je v malem vykonu na plochu pistu. Realne se da uvazovat o vykonu 1 w na 1cm2 plochy. Proste je to horzne velky a tezky a slaby. Vyhodou je moznost pouziti skoro libovolneho druhu paliva. Sveho casu se snad i vyrabeli styrlingy, ( nemam to overeno ) pro pohon zdroju pro vysilacky pod kterejma stacilo rozdelat mensi ohen a uz to makalo.
viktor

PříspěvekNapsal: 01.01.2013 20:40
od Josef
Nerozdělával se pod tím oheň, ale mělo to benzínový hořák a nádrž na palivo. Výkon cca 150W. Jedná se o jednopístový stroj s přeháněčem. (Druhý píst byl vestavěný kompresor, který za chodu zvyšoval tlak vzduchu v tepelném okruhu, takže stoupla účinnost stroje.) Jedná se o tovární výrobek firmy Philips (a současně velkou a vyhledávanou sběratelskou raritu). Proč tvůrci nepoužili klasický spalovací motor? Protože Stirling byl velmi tichý. Mašinka vypadala zhruba takto...
stirling-generator.jpg
stirling-generator.jpg (24.42 KiB) Zobrazeno 14873 krát

PříspěvekNapsal: 27.06.2013 18:52
od chevrolet.sc

PříspěvekNapsal: 27.06.2013 19:55
od Prskal
A nemá zapalování.
Neruší rádiové vlny ;-)

PříspěvekNapsal: 01.11.2013 15:56
od Kocour Felix
Zdravím všechny Rozpadlíky,

tohle vlákno trochu usnula a je to škoda. Pátral jsem po netu a kromě
http://stirling.xf.cz/index1.htm toho moc není bohužel ani v cizině.:-(
Nedějně vypadá např. toto:
http://www.youtube.com/watch?v=ftseMsF9EOA
To by mohlo být použitelné....
Tím myslím alespoň 100W na hřídeli a 50-60w na svorkách generátoru.

Hezký víkend
K.F.

PříspěvekNapsal: 07.12.2014 17:14
od Damianus
Zdarec lidi

jsem tu prvně a trochu mě mrzí, že toto téma není trochu více rozebráno. Poté co jsem prošel fórum a všelijaké teorie, jsem dosel již zde k některým závěrům. Důležitá je opravdu jednoduchost, tedy pokud se budeme bavit jak by měla vypadat domácnost po rozpadu, tak by se člověk neměl vůbec spoléhat solární články, autocentrály či plyn?

Odpovědí je tedy asi jen dřevo :D = topí, svítí, vaří a je všude dostupné. Tudíž i výroba aspoň nějaké eletřiny by měla probíhat díky hoření. Proto si myslím, že stirlingův motor je asi nejvhodnější pro výrobu el. energie.

Otázka zní: Jak velký by musel být pro výrobu cca 100W ?

PříspěvekNapsal: 07.12.2014 18:55
od Baca
Ako autobus :-(

PříspěvekNapsal: 07.12.2014 19:03
od Damianus

PříspěvekNapsal: 07.12.2014 20:22
od Hohepa
Damianus píše:Otázka zní: Jak velký by musel být pro výrobu cca 100W ?

Kdyby jsi pročetl vlákno alespoň o 4 příspěvky dozadu, tak by jsi narazil na Josefem poustovanou
centrálu od Philips s výkonem 150W typové označení PHILIPS MP1002 CA
zde video https://www.youtube.com/watch?v=M9UKu-AP02k

PříspěvekNapsal: 07.12.2014 20:56
od Damianus
pročetl a samožřejmně vím, že se i jedná o velice drahý kousek histore, proto mi přišlo divná odpověď, že by byl velký jako autobus. :(

PříspěvekNapsal: 07.12.2014 20:59
od Baca
Ach jaj, mea culpa. Jak som chrobacny tak som precital 100KILOWATT :-) Este raz sorry. V pripade 100watt staci ked bude ako velky lodny kufor (to preto aby boli materialy dostatocne nadimenzovane) :-)

PříspěvekNapsal: 08.12.2014 18:55
od Damianus
Nj ale koupit to asi jako hotové řešení už nejde :/ hledal jsem snad všude. Nějaký tip? :roll:

PříspěvekNapsal: 16.10.2018 13:50
od Blaf
Jen doplnim, treba se to bude jeste nekomu hodit.
Aktualne jediny nabizeny kompletni stirling v nejake rozumne cenove relaci je tuten: https://seftonmotors.com

U vsech ostatnich se pohybujeme v radu desitek tisic $/€

PříspěvekNapsal: 16.10.2018 14:48
od bivoj
Nechci bejt hnusnej, ale to co je na té stránce výše, tak teda co se týče dílenskýho zpracování nic moc - to snad i Tonda z kravína by to udělal líp... Nehledě na žalostný zpracování webu a strašných obrázcích na něm (to snad dělali v "Malování" ve win!...).

PříspěvekNapsal: 16.10.2018 17:30
od Blaf
Ocividne sli s nakladama tak dolu, ze ani na webdesign nezbylo :)

Samotnej motor nedokazu posoudit, otazka je, jak to vypada uvnitr.

PříspěvekNapsal: 16.10.2018 19:42
od Nuwara
Souhlas s Bivojem. Přesně podle hesla "Když už děláš řemeslo, tak to sakra taky udělej tak, aby to jako řemeslo vypadalo." A soudě dle tohohle zpracování to dělalo nějaké prase a kdo ví, co zprasilo i na funkčnosti...

PříspěvekNapsal: 16.10.2018 20:34
od Lyster
Není to tedy Stirligngův motor, ale nechci zakládat zbytečně nové vlákno.

Já jsem nedávno hledal na netu (ebay a podovně) Lister Engine. (kdo viděl dokument Farma za války ví o čem je řeč.) A jsou to tedy taky nechutné pálky.

https://www.youtube.com/watch?v=xK3EeQ_v5UI

PříspěvekNapsal: 17.10.2018 6:10
od dracekvo
Já sem ten dokument neviděl a nevím o čem je řeč.
Ten přídomek lister je něco speciálního, nebo je to jen název výrobce stabiláků jako slavia?

Já stejně nějak nemůžu pochopit jak stirling utěsnit tak, aby nedocházelo k ubejvání pracovního média.

PříspěvekNapsal: 17.10.2018 9:53
od Blaf
Nejjednodussi je nechat ten stirling atmosferickej, pak ti nema co kam utikat :) Dalsi moznost, pri preplnovani vzduchem, je mit k tomu pumpicku, ktera pracovni prostor postupne dotlakovava.

Pripadne se da celej motor i s nejakym generatorem hermeticky uzavrit, ale pak uz je zas problem treba s chlazenim.

PříspěvekNapsal: 17.10.2018 11:18
od Hohepa
S tím dotlakovávaní to je vyřešené a popisoval to Josef hned z kraje tohoto vlákny
Josef píše:Nerozdělával se pod tím oheň, ale mělo to benzínový hořák a nádrž na palivo. Výkon cca 150W. Jedná se o jednopístový stroj s přeháněčem. (Druhý píst byl vestavěný kompresor, který za chodu zvyšoval tlak vzduchu v tepelném okruhu, takže stoupla účinnost stroje.) Jedná se o tovární výrobek firmy Philips (a současně velkou a vyhledávanou sběratelskou raritu). Proč tvůrci nepoužili klasický spalovací motor? Protože Stirling byl velmi tichý. Mašinka vypadala zhruba takto...
stirling-generator.jpg

PříspěvekNapsal: 17.10.2018 15:45
od Lyster
dracekvo píše:Já sem ten dokument neviděl a nevím o čem je řeč.
Ten přídomek lister je něco speciálního, nebo je to jen název výrobce stabiláků jako slavia?

Je to výrobce https://www.enlon.cz/cz/produkty/motory-lister-petter/

Také jsem si ale myslel, že je to i typ (konstrukční řešení) toho motoru. Ale asi tedy není.

PříspěvekNapsal: 18.10.2018 8:06
od dracekvo
Tak jsem taky pátral a bohužel jsem žádný produkt, kde by šel stirlingův motor kopit jako hotový kus nenašel (kromě hraček na ebay).
Měl bych dokonce i odbyt pro majetnou klientelu lidí. V současné době za podobnou hračku na trošku jiném principu platí bez problému 70 až 150 tis.
Není tu někdo majetnej, kdo by chtěl jít do vývoje? Myslím, že je to celkem zajímavá díra na trhu.
Oslovit ČVUT, sehnat CNC dílnu, udělat prototyp a hrurá budovat marketingem jméno. Být první na trhu vždy mělo obrovskou výhodu a v dnešním světě je čím dál těžší s něčím přijít jako první.
Stirling o výkonu okolo 1hp by na to úplně stačil, takže žádné megalomanské projekty.

PříspěvekNapsal: 18.10.2018 10:20
od Hohepa
dracekvo píše:Být první na trhu vždy mělo obrovskou výhodu a v dnešním světě je čím dál těžší s něčím přijít jako první.

Tak to asi neprozradíš, k čemu by měl sloužit ?

PříspěvekNapsal: 18.10.2018 10:41
od TomSmith
Mně by se to líbilo jako záloha do kotelny. Když vypnou elektriku tak kotel a oběhová čerpadla chvíli pojedou z UPS, ale baterka není nekonečná, tak by bylo fajn když by ten stirling šel napojit z jedné strany na teplou a z druhé na studenou a skrz genrátor by pak dobíjel baterku v UPS.

PříspěvekNapsal: 18.10.2018 10:46
od dracekvo
To je podle mě ekonomickej nesmysl. Stačí pořídit UPS s externí baterkou a tu dimenzovat aspoň na 12h provozu. Prostě na dobu o které vím, že nikdo není doma.
Investice stále několikanásobně menší, než generátor se stirlingem. A pak každý kotel by měl správně mít zapojenou havarijní ochlazovací smyčku.

PříspěvekNapsal: 18.10.2018 11:01
od Hdm
Když už uvažovat o záloze kotle, než Stirlingův motor bych spíše zkusil Peltierův článek. Žádné pohyblivé části = minimální šance na poškození.
Plácnout je na bok kotle, z druhé strany nějakou vhodnou kovovou nádrž třeba s vodou a tadá už to jede. Nějaké elektroblbinky aby to dávalo co čerpadlo potřebuje za napětí k tomu.
Na kotel by to bylo ideální. Když topím články pracují a beží čerpadlo, když kotel vyhasne články přestanou vyrábět a čerpadlo stojí.
Stejně tak by se mohli používat v lednicích, ale samozřejmě obráceně, že se jim elektřina dodává a chladí. Opět řádově nižší poruchovost proti kompresoru a balastu kolem.

Skoro se divím, že s tímhle už někdo nepřišel. Asi odrazuje cena takových článků a elektřina přece půjde pořád :-D

[url]https://cs.wikipedia.org/wiki/Peltierův_článek[/url]

PříspěvekNapsal: 18.10.2018 11:12
od dracekvo
V tom tě bohužel zklamu :) Články sice až tak drahý nejsou, ale abych z TEC článku dostal okolo 30W, tak potřebuju zdroj cca 500W a určitej rozdíl teplot (nevím přesne, ale myslím, že to bylo zhruba 300°C).
Což ani jedno kotel nemá, protože jeho účel je, že má topit do baráku. Né do kotelny, nebo komínu :)

PříspěvekNapsal: 18.10.2018 11:40
od Hdm
Sice nejsem žádný odborník přes elektro tak se můžu plést, ale jseš si jistý?
Tady o tom píše http://hawelson.blog.cz/0902/spalovak-2-2 a tak špatně to zase nevypadá. Ono by třeba šlo plácnout ty články na komínovou trubku a tam je teplota přece jen vyšší než na boku kotle.

PříspěvekNapsal: 18.10.2018 11:57
od dracekvo
Však hej. Článek 40x40 je od 60W do 90W.
Takže jak tam píšou v popisu, pokud ho použijeme jako zdroj, při ideálním stavu dá něco málo přes 5W. Takže účinnost co sem našel na wiki je pravdivá 5-10%
On v reálněm pokusu dostal 2W z dvou článků.
A komín nesmíme ochladit moc, jinak nebude spřávně táhnout. Proto se na komín nedává další výměník, který by zužitkoval teplo co jím odchází.
A kolik na něm může být? Pokud sáhnu na trubku, tak se sice spálím, ale kůži mi to neseškvaří, tak odhadem 150°C? Netuším, nikdy sem neměřil.
A co jsem ještě četl kdysi dávno, tak byl hrozný problém dosáhnout právě toho ideálního rozdílu teplot. Většinou se při delším provozu TEC prohřál a ideální hranice teplot se posunula někam do těla chladiče. A chladit vodou nemá smysl. Protože čerpadlo by spotřebovalo víc energie, než by jsme vyrobili.
Já si myslím, že kdyby to bylo tak jednoduchý, tak už to dávno má každej doma. Firmy co prodávají TEC generátory (viděl jsem outdoor i provedení přímo na kamna) nějakej velkej boom nezažívají.

PříspěvekNapsal: 18.10.2018 12:04
od Hdm
Proto jsem se divil, že tam málo, protože jsem taky už viděl na netu někde kotel právě s Peltierem na dobíjení telefonů nebo co to umělo. To jsi mě teda opravdu zklamal :-D
:hand

PříspěvekNapsal: 24.10.2018 9:58
od Blaf
dracekvo píše:Tak jsem taky pátral a bohužel jsem žádný produkt, kde by šel stirlingův motor kopit jako hotový kus nenašel (kromě hraček na ebay).
Měl bych dokonce i odbyt pro majetnou klientelu lidí. V současné době za podobnou hračku na trošku jiném principu platí bez problému 70 až 150 tis.

Stirling se koupit da. Par prispevku zpet jsem tu na jeden daval odkaz.

PříspěvekNapsal: 25.10.2018 10:13
od Blaf
Na druhou stranu, maji udajne asi pulrocni skluz ve vyrobe, takze prostor pro pripadnou konkurenci by tu byl :)

PříspěvekNapsal: 25.10.2018 10:23
od dracekvo
Odkaz sem viděl, ale člověk by od věci za xx tisíc očekával taky nějakou estetiku. Toto vypadá jak když to nějaký strejka zbouchal z kusu trubky jako melouch v kolbence.

PříspěvekNapsal: 25.10.2018 10:46
od Fabulous
https://seftonmotors.com - to si asi někdo dělá prču, ne? To není motor, ale tragédie po všech směrech.

PříspěvekNapsal: 25.10.2018 12:12
od viktor
no je asi třeba si uvedomit principialni omezeni a ne " carovat " ci si jinak upravovat realitu.
Stirling ma sve velke vyhody a také nevyhody. Tak to proste je a finito. Zacarovat v realnem svete nelze.
takze a ) protože je to motor s tvz vnejsim spalovanim respektive je mu uplne principialne jedno jaky zdroj tepla použijeme, od susenych bobku po jaderny reaktor, to vse stirling zvladne.
b) vnitrni protor není ovlivnen spalovaci procesem, respektive je porad cisty a tak ma stirling velkou vyhodu v zivotnosti, spalovaci motor s vnbitrnim spalovanim ( proste normalni motor ) ma v sobe principem zakonponovanu svoji smrt. c ) spalovací proces muze byt zcela kontinualni, respektive tichy ve srovanani s vnitřním spalovanim velmi tichy...
... proto byl svého casu zajem ho pouzit k pohonu ponorek, nevim jak to dopadlo...
tak k nevyhodam
mizerna účinnost a nizky vykon verzus velikost ci hmotnost...u stirlingu je rozumny vykon cca 1 w na 1cm2 pistu...
respektive prumer pistu yamahy 660 ma cca 105mm respektive pokud by byl pouzit u stirlingu mame vykon cca 20 W u yamahy cca 35 kW. pisu schvalne rozumny protože to lze zvýšit ale za cenu silenou.. místo vzduchu napr. pouzijeme helium atd... proste slozitost motoru pujde nahoru na xtou ....
jo tech 20 w ze stirlingu dostanem i pokud budeme topit starym papirem ci jinym odpadem, Yamaha potřebuje kvalitni benzin..:-)
vrazit něco do vývoje ? můžete pokud mate x milionu .. a stejne zas skoncite tam kde jste zacali.. vyvojem se u nas zabývala napr spol TEDOM nevim ani jak to dopadlo.. jestli si to dobře pamatuji a je to uz par let
v době kdy spalovaci motor s vnitřním spalovanim koupite za par kacek a benzin u kazde pumpy není poptávka a tak finito... sterling je zajimavos a kuriozita pro par fandu ale tim to asi tak konci..
slysel jsem kdysi o nekaje aplikaci strirlingu kde slouzil k nouzovému zdroji pro vysílačku.. ale i to je uz asi zcela passe ... to nehradi malej rolovatelnej solarni panel a par velmi lehkych baterek ...
viktor
ps : nakde ještě strirlinga mam schovanej asi o vykonu 1 w :-)

PříspěvekNapsal: 25.10.2018 14:32
od Hohepa
dracekvo píše:A co jsem ještě četl kdysi dávno, tak byl hrozný problém dosáhnout právě toho ideálního rozdílu teplot. Většinou se při delším provozu TEC prohřál a ideální hranice teplot se posunula někam do těla chladiče. A chladit vodou nemá smysl. Protože čerpadlo by spotřebovalo víc energie, než by jsme vyrobili.
Já si myslím, že kdyby to bylo tak jednoduchý, tak už to dávno má každej doma. Firmy co prodávají TEC generátory (viděl jsem outdoor i provedení přímo na kamna) nějakej velkej boom nezažívají.

Co jsem se o to před lety trochu zajímal, tak další problém je, že TEG je v principu polovodičový přechod a stejně jako všechny polovodiče od procesorů po triaky nesnáší moc vysoké teploty
(max cca 250°C https://www.gme.cz/peltieruv-generator-3-9w-30x34mm-teg-127009s) pak se prostě nenávratně spálí, zničí .

PříspěvekNapsal: 26.10.2018 13:56
od Blaf
K tem ponorkam - stirling jako pohon pouziva uspesne napriklad svedska trida Gotland.

Ja bych nerekl, ze je stirling jen technicka kuriozita, ale za soucasneho stavu veci je jeho pouziti (napr. soustredovaci solarni elektrarny, vesmirne sondy) omezene.
Ale v postapo svete by se bezudrzbovej motor, co jede i na horici odpadky, imho vyvazoval zlatem :)

A jen pro zajimavost, tady jsou kuprikladu k videni i stirlingovy auta. Byt teda opet, v dobe dostatku kvalitniho benzinu moc vyhod oproti motoru s vnitrnim spalovanim nema.
https://youtu.be/fMlpYlBIj5M

PříspěvekNapsal: 26.10.2018 14:19
od Blaf
dracekvo píše:Odkaz sem viděl, ale člověk by od věci za xx tisíc očekával taky nějakou estetiku. Toto vypadá jak když to nějaký strejka zbouchal z kusu trubky jako melouch v kolbence.

Nj, je to americka vyroba urcena ocividne pro americkej trh, tak si to asi muzou dovolit :/

Tenhle treba vypada lip, ale cenu radsi ani neuvadej :) https://www.inresol.se/products/inresol-v2-6

PříspěvekNapsal: 26.10.2018 16:07
od Hohepa
Vona ta bezúdržbovost je takovej mýtus.
Jak se něco točí stylem hřídel v díře tak dochází nutně k opotřebení.
Každé ložisko je po čase nutné vyměnit, obzvlášť je-li tepelně namáhané.
A písty co jezdí sem a tam , navíc bez oleje / mazání ?

Použití v autě, šlápnout na plyn a čekat desítky vteřin než se dostane motor do otáček ?

Jediné smyslplné použití vidím tam , kde nevýhody nevadí a nejsou překážkou.

Umím si živě představit komerčně úspěšný kotel na topení zkřížený se sterlingovou elektrocentrálou pro domy se solární ostrovní elektrárnou, kde v zimních měsících bude doplňovat v rozvodech chybějící elektřinu.
že je těžkej velkej by nevadilo,
že má rád stabilní otáčky , to centrály také,
že je málo účinný ? To by bylo fuck , topí se kvůli teplu,
ta elektřina by byla velmi příjemný bonus navíc :clap
Ostrovní systémy většinou už mají akumulátory , regulátory, měniče...
Tahle centrála by se "jen" připojila ke stávajícímu systému.

Ani to není můj originální nápad, na netu je těch pokusů k nalezení povícero.
Jen , jako u všech projektů, je i zde spoustu technických úskalí.
Třeba právě ta bezúdržbovost :angel

PříspěvekNapsal: 26.10.2018 20:45
od Blaf
Hohepa píše:Vona ta bezúdržbovost je takovej mýtus.

Tezko rict, na internetech clovek potka lidi, co tvrdej, ze jim stirling pracuje bez udrzby od zacatku 90 letech s tisicovkou motohodin rocne. Na druhou stranu, na internety si kazdej muze psat celkem cokoliv se mu zachce...

Chystam se na stavbu vlastniho motoru, tak jestli se mi to nakonec podari (a motor se alespon rozbehne), dodam pak pripadne report o spolehlivosti :)

PříspěvekNapsal: 26.10.2018 22:29
od viktor
no ono aby to mělo nejaky smysl jako post... motor tak by to chtelo prumer pistu min 200 - 300 mm to uz je docela takovej kus nabytku.
Jasne ze bezudrzbove není nic ale male otáčky, mala pistova rychlost, stejnomerne tepelne zatizeni a ještě nizke , proste když se to udela poradne a bude to mit alespoň trochu oleje a to ještě nemusi byt zadna extra kvalita tak to muze bezat veky ….

viktor

PříspěvekNapsal: 28.10.2018 18:55
od Indy
Pro ostrovni reseni uz jsou dostupne kogeneracni jednotky se stirlingem, napr,:
- Viessmann Vitotwin 300-W Mikro-KWK
- nebo cleanergy nabizi neco ze Svedska tusim.
Jenze ceniky jak v automobilovem salonu. 2012 byl nejlevnejsi holy kotel na 300k bez DPH. Spousta elektroniky, nutnost pravidelneho profesionalniho servisu, doplnovat plyn (napr. propan-butan nadrzi), udavana zivotnost ca. 25 let, nutnost doplnit elektrikou ze solaru, vcetne akumulatoru a vseho okolo. No, dle meho nazoru pro rozpadliky nic moc do postapo doby. Jako zaloha na preklenuti castejsich vypadku elektriny by to asi fungovalo dobre. Ekonomicky mi to moc smysl nedava.

TEC generatory - dam to sem, at nevykopavam stary thread-
jsem se zabyval.
Ruska kamna Indigirka maji pro me moc maly tepelny vykon (4kw)
Takovy ty krabicky, co se priplacnou na kamna (udavany vykon 15-30-45 W podle velikosti, pricemz 45w se uz neda sehnat), me hodne lakaly. Provedeni s vodnim chlazenim maji i 60 nebo 100 W, to je na muj vkus uz moc slozity system.
Tak nabit za 16 h topeni 15Ah do baterky, to by mi stacilo. Ty krabicky se zabudovanym vlastnim vetrakem bez vodniho chlazeni potrebuji teplotu plochy, na kterou se prikladaji 250-450°C. Pri ca. 250 startuji ventilatory a zacina jit pouzitelny vykon na vystupu, nekde nad 450-500°C dochazi k nezvratnemu poskozeni clanku/generatoru.
To mi prislo v praxi strasne male rozmezi. .Dnesni kamna jsou na bocich dvouplastova, tam neni dostatecna teplota. Nahore na horni plotne dle modelu. Casto pro TEC nevhodny design-plotny na ohrivani hrncu byvaji shor zastriskovane, coz pak ventilator nedava. A ty uplne nahore moc studene. Zkousel jsem merit teplotu na plotne naseho sporaku na drevo (btw. stale ho povazuji za jednu z nejlepsich rozpadlickych investic). Asi by to slo velmi opatrnym prikladanim na horni plotne undrzet teplotu pod 450, ale furt to musi nekdo hlidat. To rozmezi 200°C se spatne udrzuovalo, jakmile se pridalo vic dreva bylo na hlavni plotne hned pres 500°C. Na vedlejsi plotne 200-250, to nepomuze.
Mozna na litinovy kamna z boku, ktere maji dostatecne velkou hladkou plochu. Nase americka jsou kulata :(
TEC ma ted dva nove produkty
https://thermoelectric-generator.com/pr ... wer-tower/
https://thermoelectric-generator.com/pr ... abbit-ear/
Ty kralici usi vypadaji zajimave. Potrebuji jen komin s dobrym tahem nebo spise silnejsi kamna (aby se kour prilis neochladil a nekondenzoval v komine). Takze pri pristi renovaci kamne to asi zkusim.

Indy

PříspěvekNapsal: 28.10.2018 21:33
od Hohepa