Soběstačnost ČR

Zajímavé informace a odkazy odjinud...

Soběstačnost ČR

Příspěvekod hanpari » 27.03.2013 18:36

Zdroj:
http://blisty.cz/art/67994.html

Některé ty věty by mohly být manifestem rozpadu.cz :)

Jaké mají Češi strategické zásoby pro případ krize? Pro schopnost přežití národa platí zlaté pravidlo: „čím více potravin a průmyslových výrobků si národ umí vyprodukovat sám, tím méně je v krizích zranitelný“. Co se týče potravinové bezpečnosti, jsme dnes v situaci, kdy musíme řadu potravin dovážet, i když jsme si je dříve uměli vyprodukovat sami. Česká republika je v zahraničním obchodu s masem i celkově s potravinami trvale v záporných číslech, přičemž zarážející je zejména druhová skladba dluhu. Vzniká nejen v mase (u vepřového masa je země soběstačná jen z 61% a u drůbeže z 79%), ale i v ovoci a zelenině, a to ne jižní provenience, jak by se dalo očekávat, ale i z mírného podnebního pásma! Stali jsme odbytištěm pro země ze stejného podnebního pásma, jakými jsou Polsko, Rakousko, Holandsko a Německo!

Podíváme-li se na strategické zásoby spravované SSHR (ZDE), zjistíme, že zásoby obilí má ČR na 30 dní, cukru na 5 dní a ostatních potravin na pouhé 3 dny! Sic!! Strategické zásoby surovin, jako je ropa, železné a neželezné kovy máme v průměru na 3 měsíce. Nastane-li globální potravinová krize, budou se potraviny vyvažovat zlatem. Jak bídně jsme na tom se zlatými rezervami, se laskavý čtenář dočte ZDE. Po 20 letech „úspěšného“ budování kapitalismu není ČR soběstačná prakticky v ničem a vše se musí alespoň z části dovážet. Jenže bude za co, když si český národ si žádné výraznější finanční a hmotné rezervy určené ke svému dlouhodobému přežití nevytvořil? Souhrnně řečeno, náš národ je v mnohem větším existenčním ohrožení, než si většina Čechů vůbec připouští.


Autor dokonce navrhuje i nějaká řešení:

začít podnikat, nebo si najít práci v zahraničí. Vřele doporučuji Turecko, které patří k nejrychleji se rozvíjejícím ekonomikám. Nejvýhodnější pro Čechy je Izmir (ZDE), který je nejdynamičtěji rozvíjejícím se městem v evropské části Turecka. Životní náklady jsou srovnatelné s těmi u nás doma (ZDE). Firmu tu založíte během tří měsíců a za 2 500 Euro. Neumíte-li dobře cizí řeči, pak doporučuji začít podnikat či pracovat na Balkáně, protože základy srbochorvatštiny zvládnete do tří měsíců;
ti, co budou v ČR chtít zůstat, by si včas měli převést část svých úspor do německých či rakouských bank. Německá ani rakouská vláda své domovské banky padnout nenechají. Účet u německé banky si laskavý čtenář může otevřít i v Praze. Stačí zajít do Americké ulice 23, Praha 2 (ZDE) a máte jej do hodiny založený, navíc s česky mluvícím personálem. Druhou možností je otevřít si účet u banky DBK (ZDE). A proč zrovna tam? Zřízení, vedení a případné zrušení účtu zdarma, odchozí i příchozí platby po celé Evropě zdarma. Co je komplikovanější je vlastní vedení účtu, neb máte účty dva: běžný na úhradu plateb a kreditní, s nímž pracuje kreditní karta. Kreditní účet je doplňován z běžného účtu. A to nejlepší nakonec: zdarma výběr ze všech automatů v celé Evropě!! Na co se musíte připravit je, že Němci jsou nedůvěřiví a budou se ptát, proč si v jejich bance chcete účet otevřít, když to můžete udělat doma. Doporučuji mluvit pravdu, a to že se bojíte, že český stát, obdobně jako Kypr, zkrachuje. Germáni mají český národ za podřadný a tato odpověď je plně uspokojí. Máte-li blízko do Drážďan, pak doporučuji ZDE. Dojde-li ke státnímu bankrotu, peníze z Německa či Rakouska si můžete kdykoliv vyzvednout;
flintu do žita nemusejí házet ani ti, kteří moc peněz nemají. Mohou se zapojit do některé z alternativ, jakou je například Alternativa zdola (ZDE) vedené Ilonou Švihlíkovou, kde mají dobře rozpracovány aspekty svépomocného družstevnictví a lokální ekonomiky. Jde o to, aby právě ti, co nemají moc peněz, byli schopni produkovali potraviny, zboží či služby, které v nouzi mohou použít v barterovém (výměnném) obchodu.
Uživatelský avatar
hanpari
 
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Bydliště: Velká Morava

Re: Soběstačnost ČR

Příspěvekod urbanwarrior » 06.08.2013 22:44

Bilanci vývozu x dovozu jsem onehdá našel někde na netu (možná na str Zemědělské a hosp. komory) a byl jsem překvapený, že produkce potravin na našem území je vyvážená. Když to trochu zjednoduším, dovážíme zhruba ty samé objemy, co vyvážíme. Je to skoro k neuvěření, ale byla to oficiální statistika. Asi by tedy musel v případě krize stát uděla stopstav a zrekvírovat, co by mohl, ale jestli výkaz nekecal, vlastní produkce by s trochou skromnosti nejspíš pokryla domácí spotřebu.

Že stát rezignoval na veškeré sebezáchovné aktivity je smutné a mělo by se v mainstreemu více mluvit o tom, že by se měli o sebe víc starat samotní obyvatelé.
urbanwarrior
VIP
 
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 21:16

Re: Soběstačnost ČR

Příspěvekod Gervais » 09.02.2015 10:12

Gervais
 
Příspěvky: 167
Registrován: 03.02.2014 20:07

Re: Soběstačnost ČR

Příspěvekod Wilderness » 09.02.2015 18:51

Dávám na vědomí, že jsem se po přečtení tak nasral, že už ani nevím co jsem chtěla napsat....
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04.04.2014 18:47

Re: Soběstačnost ČR

Příspěvekod Count » 04.02.2016 15:35

Opět hmotné rezervy:

http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/komodity/statu-se-nedari-nakupy-do-rezerv-pro-firmy-to-pry-neni-ekonomicky-vyhodne-1267991

Ovšem v dněšní tištěné E15 je ještě jedna informace, která na Internetu chybí - "Na rozdíl o rezerv ropy na tři měsíce, má stát potraviny jen na pár dnů".

To považuji za dost alarmující např. s ohledem na zajištění chodu nemocnic, či dětských domovů, které si vlastní rezervy asi nevytváří a v případě např. záplav či jiné živelné pohromy jsou odkázány právě na stát.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Count
VIP
 
Příspěvky: 698
Registrován: 20.05.2015 18:11

Re: Soběstačnost ČR

Příspěvekod kregan » 04.02.2016 15:39

Tam je problém, že zatímco zásoby ropy se točí, jídlo někde nevyužitě hnije.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
 
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Soběstačnost ČR

Příspěvekod Count » 05.02.2016 22:53

Hnít nemusí. Existují např. potravinové banky, které ho distribuují do potřebných institucí, nebo máme armádu, která může jídlo blížící se expiraci spotřebovávat. Souhlasím například s tím, že nová pravidla nedovolují odprodej zásob před expirací levně zpět dodavatelům. Nedělám si iluze, co se s nimi děje a pokud byly nakoupeny, ať jsou využity ve prospěch státu.

Bylo by zajímavé se do toho trochu ponořit, ale je to mimo mé časové možnosti.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Count
VIP
 
Příspěvky: 698
Registrován: 20.05.2015 18:11

Re: Soběstačnost ČR

Příspěvekod Butch » 05.02.2016 23:46

Myslím, že je trochu problém s tím, že armáda kupuje obědy, takže nevím jak by to bylo se spotřebou těch potravin před expirací. Kamarád pracuje v detenčním zařízení pro mládež a je to stejný příběh, taky jim jídlo dovážejí.

Toto téma bylo načato v jednom dílu Jídlo s.r.o. jednalo se zrovna o máslo.
Butch
 
Příspěvky: 539
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Soběstačnost ČR

Příspěvekod Seldred » 15.02.2016 17:33

Před nějakým časem jsem sudoval těžbu ropy na Moravě a Slovensku a dočetl jsem se třeba i takové věci že Moravská naleziště pokrývají 4% celkové spotřeby ČR a některé vrty i dnes vytékají samovolně, tedy není potřeba čerpat. Z toho docela hezky vyplývá že v i v případě totálního rozpadu společnosti je docela reálná šance na Moravě udržet životaschopnou dopravu a tím pádem i civilizaci.
Edit: vložení odkazu na studii. Docela doporučuji přečíst, je to opravdu zajímavé.
http://geography.upol.cz/soubory/studiu ... kanina.pdf
Nepodezírej lidi ze špatných úmyslů, pokud to lze vysvětlit debilitou
Uživatelský avatar
Seldred
 
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 1:43
Bydliště: Vysočina

Re: Soběstačnost ČR

Příspěvekod Atraidis » 13.11.2019 12:03

Tady je na seznamu zase nějaká zpráva o hmotných rezervách ČR.
Nejzajímavější je podle mě poslední odstavec kde se píše že jídla má ČR pouze na jeden den.
Pokud jsem napsal do špatného tématu prosím o přesunutí.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/olov ... -internetu
Atraidis
 
Příspěvky: 74
Registrován: 26.01.2017 10:47


Zpět na Zajímavosti a užitečné odkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník