malajizva píše:Prosím, až někdo spočítá, kolik skutečně stojí jedna dotační EUkoruna
Kratky hruby prehled:
- za 14 let CR dostala od EU asi o 600 mld. Kc vice, nez poslala na prispevcich.
- to je cca + 43 mld. Kc/rok.
- za mych let pracovalo na MSMT na administraci EU fondu (2 programy) cca 200 lidi. To je cca 115 mil. Kc/rok vc. odvodu.
- x 14 ministerstev, ktera maji v gesci prerozdelovani EU dotaci = 1,6 mld. Kc.
- + jednou totez na krajich = celkem 3,2 mld. Kc
- objemove vetsina dotaci sla do investic, kde neni uhrada 100 % nakladu jako u mekkych projektu, ale obvykle jen 50-60 %. I kdyby to byla "jen" polovina z rocni ciste dotace, tak to bude cca 21 mld. Kc. K tem povinna spoluucast z CR rozpoctu dalsich 21 mld. Kc.
- desitky tisic projektu, ktere musi na strane prijemce administrovat nejaky financni/projektovy manazer. Rekneme 1,0 uv. na obe sloucene pozice/1 projekt (cca 500 tis. Kc vc. odv.) x cca 30 tis. projektu rocne = 1,5 mld. Kc/rok.
- kazdy projekt ma nejake nezpusobile naklady, ktere pak musi prijemce hradit ze sveho. Kdyz se nezpusobile naklady udrzi pod 5 % celkoveho rozpoctu projektu, je to docela uspech. Obcas EU neproplati taky celou proinvestovanou castku (Capi hnizdo je jen nejznamejsi, ale takovych je podstatne vic). Rekneme tak 5 mld. Kc/rok.
Takze secteno:
- "cisty zisk", tj. to, cim se chlubi vlada a eurohujeri, = 43 mld. Kc/rok.
- -3,2 mld. Kc/rok administrativni naklady na strane ministerstev a kraju (a to jsou jen mzdy, bez vybaveni, PC techniky pro uredniky, stamiliony za cinkle zakazky na programy pro spravu projektu apod.), jsme na 40 mld.
- -21 mld. povinne spoluucasti u investicnich projektu = 19 mld.
- -5 mld. vratky za nezpusobile naklady = 14 mld. Kc.
Odpoved na otazku malajizva je: 1 Kc, kterou nam EU "daruje", stoji CR cca 2,90 Kc na souvisejicich nakladech.Je otazkou, kolik z tech penez na mzdy by jinak muselo byt vyplaceno na davkach v nezamestnanosti

, ale soudim, ze moc to nebude, protoze minimalne ti projektaci a financaci na strane prijemcu jsou schopni si kdykoli najit jinou, uzitecnejsi praci. U uredniku to nedokazu odhadnout.
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.