Škrtidla obecně

PříspěvekNapsal: 05.03.2012 19:34
od goral
Reccol píše:Goral: Zas jak často se setkáváš s nutností použít škrtidlo... V podstatě jen u amputací. Nicméně jak už jsem říkál, IFAKy i větší lékárny si skládám podle toho, abych je využil i teď, nebo respektive primárně teď. Takže vyloženě do PA to bude, jak říkáš.

spadni plnou vahou na CAT (treba kdyz ho mas ve steheni kapse)...
vytahnes plastovou skladacku ala lego. A kdyz nevytahnes, aspon ten plast narusis, takze praskne kdyz to nejvic potrebujes.
Netvrdim ze je CAT spatnej, ale proste je potreba si uvedomit ze je to jednorazovka a plast...

přesunuto z "jaromír - evakuační zavazadlo" - pepe

Re: jaromír - "evakuační zavazadlo"

PříspěvekNapsal: 05.03.2012 20:05
od Pepe
A proto máme SOFTT :lol: A nebo ty shity co se nakoupily do AČR? :evil:
Každopádně... jedno armádní škrtidlo bych určitě do lékárničky přidal.. společně s QuikClotem :)

Re: jaromír - "evakuační zavazadlo"

PříspěvekNapsal: 05.03.2012 20:15
od goral
treba ty shity s amikama pujdou vymenit... takovy caveman skritidlo chce kazdy :D

Re: Škrtidla obecně

PříspěvekNapsal: 05.03.2012 23:42
od Reccol
Goral: A proto ho netahám ve stehenní kapse :) Jinak chápu pointu a uznávám.
Pepe: Myslíš tu úžasnost s dřevem? Málem sem umřel smíchy, když mi to poprvé někdo ukázal :lol:

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 6:44
od Pepe
Přesně:
Obrázek

A tady škrtidlo na mise:
Obrázek

Jinak docela zajímavý je abdominální tourniquet.

PříspěvekNapsal: 10.03.2012 23:03
od Hugo
škrtidlo typu CAT nebo SOF či S.W.A.T je v kapse na nic, člověk ztrácí čas když ho hledá a nemůže najít. doporučuji mít ho na vestě nebo nosiči v pouzdru, které se k tomu účelu dělá a je možno ho vlpést do Molle vazby, uchycení gumičkou je sice sexy, ale nejen z vlastní praxe vím, že je to nejlepší cesta jak škrtidlo ztratit. Další varianta je mít ho v "brašničce" :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 10.03.2012 23:29
od goral
Ja osobne nosim SOF s izraelakem v leve steheni (oboje v medic vlozce).
Mam to vic jako jistotu, nez jako prvni vec s kterou budu osetrovan (ifak je na veste...). Mam u sebe vic materialu a navic mam vzdy u sebe neco (vesta se obcas sundava...).

PříspěvekNapsal: 11.03.2012 12:04
od Reccol
Jenze v civilu vetsinou rig nenosim, takze nejaka dobre pristupna kapsa je jediny reseni...

PříspěvekNapsal: 11.03.2012 12:12
od goral
no nosit v civilu CAT to by me mohlo... Premyslel jsem nad SWATem, ale porad je to na muj vkus moc velky :)

PříspěvekNapsal: 11.03.2012 13:04
od Reccol
Proste to beru jako EDC, misto se vzdycky najde, aspon ted :) V lete to je horsi, to je fakt...

PříspěvekNapsal: 11.03.2012 16:07
od Hugo
s.w.a.t. je v pohodě, nosím ho na opasku v pouzdře, které jsem s ním koupil
viz http://www.rescue4you.cz/store/swat-t-m ... rrier.html

PříspěvekNapsal: 21.03.2012 20:57
od Pepe
swat je dobrej :yes

Video cacm:
Škrtidlo od společnosti VAKUFORM

PříspěvekNapsal: 21.03.2012 21:08
od Reccol
Pepe: Diky za link na video, kdyz sem videl upozorneni na nej na FB CACM, rikal sem si, ze je skoda, ze se k tomu nedostanu ;)

PříspěvekNapsal: 23.04.2012 14:46
od goral
Zajimavy postreh co se tyce skrtidel.
Predpokladam, ze znate SWAT skrtidlo. Neni idelani, ale zastavi kde co a predevsim je skladny a netecny ke zlomeni. Treba do mesta idealni. Nezasatvite s tim sice amputaci nohy (jen zpomalite), ale jinak na vetsinu krvaceni staci.

Sam jsem tomu neveril, ale zkouseli jsme ho udelat z duse do kola. Cca metr duse, podelne rozstrihnout a voila - mate home made swat. Vlastnosti jsou prakticky totozne. Samozrejme, pokud je to jen trosku mozne, je lepsi mit certifikovane veci, ale zase pokud jich chcete vlastnit vic kusu... dat 40 korun a 400 korun je rozdil :)

Do EDC idelani vec... Pripadne i do low-cost BOBa

Škrtidla, zaškrcovadla a uškrtidla...

PříspěvekNapsal: 02.01.2013 15:22
od jameson363
Oddeleno... Fabulous

O PP asi neco vis, nicmene neda mi to, pouzitelnost toho esmarcha? Nebyl by lepsi kdyz uz tak swat-t nebo alepson home-made pruh gumy z duse? Popripade kocicak?

Add paska - doporucuju 3M Durapore 2"/5cm - zdravotnicka bila paska, ductape to neni, ale snese hodne.

obvazy vz. 80 - vim, ze stojej par kacek nebo se daj sehnat i zadarmo, ale v dnesni dobe uz jsou moderni US obvazy za hodne prijatelny penize a pouzitelnost i objem mista je nekde jine.

Re: Artifexova EDC

PříspěvekNapsal: 02.01.2013 16:06
od Artifex
Jaká je podle tebe výhoda gumy z duše oproti esmarchovi? Esmarcha si nasadím sám za použití jedné ruky na druhou ruku, uděláš to s gumou z duše? Máš nějakou objemovou výhodu? Různé ty CATy a podobné srance, už se toho zase všichni zbavujou a vrací se k čemu? K esmarchovi, jen s drobnou modifikací, že při zaškrcení je na tom natisknuté spec. inkoustem, že při takovémhle utažení je to málo, při takovémhle OK= podle toho jak se roztáhne tak jsou vidět jiné obrázky... takže ne-díky, já ty obrázky nepotřebuju a to je jediná výhoda nejmodernější techniky oproti esmarchovi, objem nového je naprosto stejný jako tohoto. Ještě ty nové mají plošku na napsání času, kdy to bylo zaškrceno, ó, jaká inovace, mám v tašce lihovku a klidně si to napíšu na čelo.
Ta durapore je v podstatě nanic, skoro nic nevydrží, pásku na chirurgické lepení tam mám takže stříbrná páska s tkaninou problém řeší. Ty "moderní US obvazy" jsou sice menší, to ano... ale jsou bez gázy takže stejně musíš tahat gázu vedle a objem ti naskočí na naprosto stejný výsledek jako ta prastará 80ka, navíc musíš tu gázu hledat a to zpomaluje ošetření oproti: Jé, co se ti stalo? Rozepíny brašnu, Trh obal, Motymotymoty, Utáhy, Zašpendlíky. Na to abys všechno použil musíš mít cvik a nejen to mít v brašně... kolik zlikviduješ obvazů za 500 při tréninku řešení různých situací? Maximálně jeden aby sis prohlídl, co je uvnitř, já těma 80tkama už pár lidí i sebe úspěšně ošetřil a nikdo si nestěžoval. (Jasně, byly to menší záležitosti typu: Řezal jsem tohle a tohle, sjela mi kudla/ten plech měl ostřejší hranu, než jsem čekal/jsem debil a napíchl jsem se na větvičku: Oukej, zavážeme to, já si to tady zatím uklidím, vydezinfikuju stůl a připravím šití.)A po dokonaném díle přijdu domů a hodím ze skříně do tašky druhý obvaz. Navíc v tašce mám ještě hromadu místa tak proč s ním šetřit, klidně se mi tam vejde ještě nějaká pěkná CM4 maska s filtrem, 2 zásobníky na sa58 a toaletní papír, to ale v EDC nepotřebuju, potřebuju něco, co pomůže a co jsem schopen rychle použít.

PříspěvekNapsal: 02.01.2013 16:46
od Reccol
Artifex: Nějakej zdroj na téma "zbavování se CAT & spol sranců"? Ideálně z relevantního prostředí, třeba armády.
Dík

PříspěvekNapsal: 02.01.2013 17:58
od Hugo
Na tohle téma jsem také zvědavý. Nebo na výhody obvazu vz. 80 oproti OLAES nebo izraeláku:-)

PříspěvekNapsal: 02.01.2013 18:13
od alive
kdyz ma clovek ruce a hlavne hlavu, je jedno, estli ma esmarcha ci catsranec...spousta lidi ma nejmodernejsi vybavu a kdyz vidi krev, tak se skladaj...radej starej obvaz a vedet co s nim....

PříspěvekNapsal: 02.01.2013 19:00
od felix5
i ta citlivost se nechá naučit . člověk časem otupí .

PříspěvekNapsal: 02.01.2013 19:38
od Hdm
Myslím, že zapomínáte na to nejpodstatnější. Je jedno jestli ošetřím zraněného špinavým ručníkem(nebo čímkoliv jiným) nebo super/hyper obvazem, důležité je, že dotyčný přežije/nevykrvácí.

PříspěvekNapsal: 02.01.2013 23:57
od Hugo
vyzkoušej to jak s nejnovější výbavou a potom s tím, co se dá koupit tady, je to nebe a dudy, jde to, ale ztrácíš čas a to je v případě poskytnutí první pomoci na pytel...

PříspěvekNapsal: 03.01.2013 0:09
od scorpio
A co je víc na pytel, ztrácet čas, protože nejnovější obvaz držím podruhé v životě a cvičně jsem ho použil jen jednou? Nebo protože můj klasický obvaz nemá nějakou vychytávku?
Osobně je mi Artiflexův přístup sympatický. :yes

PříspěvekNapsal: 03.01.2013 2:16
od jaromir
Třeba obvaz vz. 80 máme nastrkanej všude možně po autech na traktoru do lesa u motorovky.....
nestojí nic, vydrží hodně, každej ví co je uvnitř jak se používá a muže si to vyzkoušet...

přesně jak píše Artifex : Jé, co se ti stalo? zapíchl se kus kořene do nohy... Trh obal, Motymotymoty, Utáhy, Zašpendlíky.
a hurá na pohotovost.......20 stehů? akorát tam blbě čuměly na zelenej fááč :twisted:

PříspěvekNapsal: 03.01.2013 10:40
od Pepe
Tak samozřejmě, je to o přístupu. To co nosi Artifex stačí, důležitý je mít v hlavě znalosti (nepochybuju, že je má) a umět v případě potřeby improvizovat!

Já mám zase přístup trošku jinačí a rád zkouším nový věci. Třeba na olaes, softt-w nedám dopustit. Je to každýho volba kolik chce do matroše investovat. A ano swat je v podstatě sirší esmarch. U jednotlivých škrtidel bych mohl rozepsat jednotlivý výhody a nevýhody (ano, každé, i esmarch je má). To samé platí i o obvazech vz.80/90.. ale to sem nepatří.

Každopádně EDC pěknej, jen s některýma věcma bych se nechtěl já osobně tahat, napr.: kartáček a pasta, dog tagy, placatka, nůž bych taky bral jen jeden nářaďák atd.

PříspěvekNapsal: 03.01.2013 11:40
od jameson363
Artiflex - to myslis vazne? To mi chces rict ze takovouhle velikosti zastavis tepenne krvaci? Na noze ne, na ruce mozna u nekoho mensiho/bez svalu a sam sobe dost obtizne. Tyhle maly esmarchy jsou urceny tak na zaskrceni kdyz chces nekomu napichnout zilu. Takze ta duse byla myslena tak, ze to ma krapet jinou silu a bude to fungovat.

ad cat/softt - no comment.

ad US obvazy - daji se sehnat i pod 150kc. 500kc je nekolik let stara cena. Cvicny (cti nerozbaleny, ale deravej obal) pod 100kc a s jednim muzes cvicit do aleluja. Cemu rikas gaza? Jak isralelak, tak olaes maji polstarek, krome toho, ze oba dva maj plastovy tlakovy bod. U oleasu je plastovej tlakovej bod vyjimatelnej a tvarovanej jako krytka oka, krome toho ze ma Olaes vyjimatelnou jak gazu, tak neprodysnou plastovou folii treba na pneumothorax ;-) Samozrejme ti je nevnucuju ani tolik kvuli funkcnosti, spis kvuli te velikosti, 80ka je proste neskutecne velka krava.

ad Durapore - lepili jsme s ni k sobe dve lavinovy sondy jako stozar na smerovou antenu, ktera se nekolik hodin kymacela ve vetru a drzelo to v pohode.

Ještě jednou přesunuto, pepe
:D
Ach já slepota slepá! Fabik

PříspěvekNapsal: 03.01.2013 16:15
od Pepe
Velice zajímavá studie o aplikaci TQ.

"With tourniquets in place upon arrival at the FST, most limbs (83%, 54/65) had palpable distal pulses present"
Nic není tak jednoduchý jak to vypadá a je potřeba vždy (pokud to lze) kontrolovat distální puls (jeho NEpřítomnost).

PříspěvekNapsal: 03.01.2013 17:49
od felix5
scorpio píše:A co je víc na pytel, ztrácet čas, protože nejnovější obvaz držím podruhé v životě a cvičně jsem ho použil jen jednou? Nebo protože můj klasický obvaz nemá nějakou vychytávku?
Osobně je mi Artiflexův přístup sympatický. :yes

na první pohled bych souhlasil ale pojďme se nad tim trošku víc zamyslet : uplně vidim tu situaci jak si někdo 20x cvičně zkouší obvaz vzor 80 a vedle něj leží na hromádce 19 rozmotanejch který následně vyhodí. zamysli se nad tim co konkrétně chceš trénovat ? ...trhaní obalu ? co ti brání po prvnim cvičnym pokusu o použití škrtidla, izraelu nebo čehokoliv jinýho ho zpátky smotat a nebo srolovat a zkusit to znovu ? takže cvičný ti stačí stejně jen jedno nikoliv 50 jak tu bylo naznačováno. a ostrej test - ten si stejně hned tak člověk nenatrénuje ani s vz80 ani s čimkoliv jinym pokud neni vyloženě masochysta.

jinak mám dojem že sem někde na YT viděl test kdy bylo naznačeno že při použití škrtidla a nedostatečného stažení se krvácení naopak zvětší . týpek se zabodnutou jehlou v ruce kdy to zpočátku spíš jen kapalo utáhnul cad nebo podobný škrtidlo pár obrátkama a krev začala téct o poznání více a přestala až po takovejch ..abych nekecal - 10 otáčkách .bohužel nejsem schopnej posoudit všechny faktory . trošku si říkám že to mohlo bejt způsobený stlačenim ruky škrtidlem přesto že byl přívod krve už zastaven . ale jistej si fakt nejsem.

PříspěvekNapsal: 03.01.2013 20:36
od Pepe
Ano je to tak. Říká se tomu venózní turniquet. Pokud ho dotáhneš málo a zastavíš pouze žílní průtok, tak krev do končetiny proudí, ale pokud se mohla navracet zpět k srdci, tak už nemůže...

PříspěvekNapsal: 07.01.2013 21:25
od Milli
Dobrý večer Rozpadlíci,
při surfování jsem narazil na tuto zajímavou věc.

http://www.armadninoviny.cz/itclamp-svo ... rolou.html

Hezký večer

PříspěvekNapsal: 07.01.2013 22:32
od srejby
Pěkná blbůstka, zvlášť v taktické situaci si to nedokážu představit

PříspěvekNapsal: 07.02.2013 10:51
od štaflík
Vidíte nějaký zásadnější rozdíl mezi SWATem a tímto?:
http://www.eshop.supportmed.cz/%C5%A0kr ... 20Turniket

PříspěvekNapsal: 07.02.2013 14:10
od Stenny
Nevím, jak je to velikostně (srolovaný SWAT je fakt malý a klidně ho strčím do kapsy, tohle vypadá jako velký Esmarch a tudíž pro mě spíš do batohu nebo do vesty) a jestli na sobě závity taky drží, jako u SWATu - ale prý použitelné jednou rukou, tak snad jo.

PříspěvekNapsal: 07.02.2013 15:50
od felix5
já bych řekl už podle ceny že to je obyčejnej ersmach kterej mají v každý lékárně za nějakejch šest pětek ...jen s cool názvem a cool pytlíčkem.

PříspěvekNapsal: 07.02.2013 21:02
od B89
Na SWATu je oproti tomu v odkazu potisk s kosočtverci a obdelníky, které se po natažení změní na čtverce (aby to člověk poznal že je to zaškrcené "akorát"). Jinak to bude asi stejné...

PříspěvekNapsal: 08.02.2013 12:52
od srejby
Ted´si nejsem úplně jistý, ale myslím ,že u toho SWATu je abys věděl zda zaškrcuješ nebo "točíš" tlakovej obvaz

PříspěvekNapsal: 08.02.2013 14:01
od felix5
asi máš pravdu protože každej sme jinej a síla utažení pak taky bude jiná. Navíc škrtim,dokud teče krev a né podle čtverečků.

PříspěvekNapsal: 08.02.2013 21:37
od B89
Tak jasné taky bych to zaškrcoval tak abych zastavil krvácení, ten potisk beru tak že je tam "pro blbce" :)

PříspěvekNapsal: 09.02.2013 3:22
od srejby
Nevím jak jste to pochopili, ale já to myslím vážně ty obrázky jsou tam protože lze použít i jako tlakovej obvaz aspoň takle mi to bylo vysvětleno. Vůbec jsem nepsal, že je někdo blbec. Nebo jsem to pochopil blbě já?

PříspěvekNapsal: 09.02.2013 5:53
od alive
srejby: pochopil jsi to dobre:-)

PříspěvekNapsal: 09.02.2013 11:41
od B89
Tím "pro blbce" sem myslel jako návod (např. pro lidi co to vidí poprvé). Že to jde použít jako tlakový obvaz to nepopírám, na tlak. obvaz jde použít víc věcí...

http://www.deftactraining.ch/portals/7/ ... niquet.jpg
na tomto potisku nic o použití jako tlak. obvazu nevidím, ale možná jsou i nějaké novější verze kde to je ;)

PříspěvekNapsal: 15.04.2013 10:46
od jameson363
U swat-t a podobnejch bych resil hlavne sbalitelnost, to je podle me zakladni duvod, proc si brat tohle a ne kocicak apod. Swat-t je fakt malinkej a vejde se do bezne male lekarny, u tohodle to vypada horsi.

PříspěvekNapsal: 15.04.2013 13:51
od werty
B89 podle instruktážního videa se při použití jako škrtidlo mají roztáhnout obdélníčky na čtverečky a při použití jako tlakový obvaz se má roztáhnout oválek s kosočtvercem na kolečko se čtvercem.

PříspěvekNapsal: 27.08.2014 14:41
od Reiser
Mám možnost za relativně slušnou cenu sehnat škrtidlo SOFTT-NH. Potřebuju se rozhodnout mezi SOFTT-NH a SOFTT-W. Tady je pár postřehů. Vycházím z obrázků a toho co jsem četl, bohužel nemám osobní zkušenost.

SOFTT-NH
----------------
(+) Kompaktnější (užší popruh).
(+) Fixační šroub. Spolehlivější zajištění při transportu.
(+) Dva fixační body pro vratidlo.
(-) Časově náročnější aplikace, kvůli absenci rychlospony. Škrtidlo je pravděpodobně potřeba navléct na postiženou končetinu. Nebo kompletně rozvázat a popruh pak znova provléct, což může být ve stresové situaci výrazná časová ztráta.
(-) Užší popruh. Zaškrcení nemusí být dostatečné při aplikaci na dolních končetinách. (Tohle je čistě domněnka.)

SOFTT-W
--------------
(+) Rychlejší aplikace díky rychlosponě. Škrtidlo není třeba navlékat, šetřnější manipulace s postiženou končetinou.
(+) Širší popruh. Pravdě podobně efektivnější zaškrcení i na dolních končetinách. (Domněnka)
(-) Rychlospona by mohla být nejslabším článkem. Vada materiálu. -> Roztržení.
(-) Pouze jeden fixační bod pro vratidlo.
(-) Není tak skladné jako SOFTT-NH, širší popruh.

Kterou verzi byste si vybrali vy? Opravdu mi chybí osobní zkušenost a možnost obě verze srovnat, takže výše uvedené nemusí být nutně pravda.

PříspěvekNapsal: 27.08.2014 21:29
od bacil
Nemám s tím sice vůbec žádné zkušenosti, ale čistě logicky z toho popisu mi vychází to první.

PříspěvekNapsal: 28.08.2014 12:36
od Doc
Pracoval jsem s oběma, s Widem se mi dělalo líp, asi sem na něj zvyklej páčto ho tahám aj já sám. Je taky (jak píšeš) širší, což je jedině plus, škrtidlo by mělo být "co nejširší". Třeba CAT tohle néúplně splňuje. Za mě Wide. ;) A když né Wide, tak klasickej gumáč. Hezký je taky SWAT škrtidlo.

PříspěvekNapsal: 28.08.2014 19:55
od Pepe
Určitě Wide, jak píše Doc, je širší. Také ho sám nosím, tady je bezva video jak si ho hezky poskládat. Spona na něm je dostatečně pevná a škrtidlo jako takové samozřejmě zvládá zaškrtit i dolní končetinu (narozdíl třeba od SWATu). Každý TQ má svoje + a -
U SWATu mi nejvíc vadí náchylnost na okolní prostředí a to zejména po aplikaci.

PříspěvekNapsal: 01.09.2014 10:21
od Reiser
Ok, půjdu to té WIDE verze. Díky.

PříspěvekNapsal: 01.09.2014 10:46
od cipis
A co je ta relativně slušná cena? Možná bych se přidal ;-)

PříspěvekNapsal: 01.09.2014 12:35
od Reiser
Ta relativne slusna cena byla pro NH verzi sel jsem nakonec do te sirsi. Pred chvili jsem to objednal za "neslusnych" 699 CZK / kus. Bral jsem to pomerem cena / duveryhodnost shopu. Zrovna tady se mi nechtelo moc riskovat, ze mi prijde nejaka napodobenina. Jestli ho chces taky posli SZ muzu jim zkusit jeste zavolat jestli by to slo do te objednavky prihodit a podelime se o postovne. Mozna uz by tam mohlo byt i postovny zadarmo, otazka je kolik toho chces.

PříspěvekNapsal: 08.01.2015 9:02
od Pepe
Tak co, už někdo vlastníte R.A.T.S. ?

Podařilo se mi na ebay koupit bez označení za cca 120,- vč. pošty. Je to můj novej EDC společník a to díky mini rozměrům, skladnosti a váze.

PříspěvekNapsal: 08.01.2015 21:19
od bacil
Tady jsou zajímavý fotky i s rozměrama toho ocelového výstřižku

http://www.aliexpress.com/item/high-qua ... 73000.html

PříspěvekNapsal: 08.01.2015 22:00
od Pepe
Jojo, přesně ten mám ! :D
Ještě koupím origo a porovnám.

PříspěvekNapsal: 09.01.2015 22:57
od goral
Ja jsem teda v CUF jen uzivatel, ale neni pravidlo, zekazdy turniket, ktery nema aspon 2 place na sirku je nebezpecny?

PříspěvekNapsal: 10.01.2015 0:12
od Reccol
U tohohle tvrděj, že to je při správným použití, tzn. opakovaný namotání vedle sebe, bezpečný.

PříspěvekNapsal: 10.01.2015 8:08
od Pepe
Přesně, je to schválený TQ pro TCCC.

PříspěvekNapsal: 10.01.2015 8:18
od Reiser
Asi jeden taky poridim jako EDC nahradu za SOFTT-W co nosim ted prave kvuli velikosti.

PříspěvekNapsal: 13.01.2015 20:19
od vrbodol
Trošku jsem brouzdal po netu a zjistil jsem že nevim základní věci při použití škrtidla,tak prosím o osvětlení.
Někde píšou že se škrtidlo nesmí v žádnym případě povolovat-hrozí otrava organismu z nahromaděnejch škodlivin ze zaškrcené končetiny a jinde že je možno povolit tak každejch 6 minut ,aby nedošlo k odumření.Kde je pravda a jak dlouho může být zaškrceno?
Jak to teda řešej doktoři? Daj mu něco jako dialýzu aby to odfiltrovali nebo něco píchnou? Nebo spíš jak to řešit v polních podmínkách?Dejme tomu že zraněnýho dopravíte někam do tábora tam mu to někdo sešije a co dál?

PříspěvekNapsal: 13.01.2015 20:39
od goral
(tohle je TCCC!)
Skrtidlo povoluje jen a pouze lekar.
Ovsem pokud je predpoklad delsiho transportu raneneho (rady hodin), neni od veci v prvnich 15 - 30 minutach po nasazeni skrtidla (cim driv tim lip) zkusit nasadit tlakovy obvaz a skrtidlo opatrne povolit. Pokud proteka, okamzite zaskrtit a uz to nezkouset. Pokud neproteka, ponechat skrtidlo na miste, ale povolene.
Pointa je zachrana koncetiny. Pri tak dlouhem zaskrceni je temer jistota amputace.

PříspěvekNapsal: 13.01.2015 21:30
od Reccol
Jak bylo řečeno, radši nepovolovat.
A ta ztráta končetiny je taky individuální, není tak neobvyklé, aby se zachránily třeba 8 hodin zaškrcené končetiny.

PříspěvekNapsal: 13.01.2015 22:02
od george
Poškodenie tkanív končatiny pri jej zaškrtení, môže oddialiť jej chladenie.

PříspěvekNapsal: 14.01.2015 14:47
od floky
Škrtidla v PP: ano, či ne?

428 turniketu umístěných na 309 končetinách

Průměrná doba naloţeného škrtidla byla 70 minut
(rozmezí 5 aţ 210 minut)

4 pacienti měli ochrnutí nervu na úrovni turniketu. 3
z
nich se zlepšili v
průběhu dne, čtvrtý měl obtíţe
přetrvávající 6 dní; poté odezněly

7 pacientů puchýře, odřeniny, nebo modřiny v
oblasti přímo pod škrtidlem.

10 pacientů mělo krevní sraţeniny, i kdyţ ţádná
z
nich nebyla přičtena na vrub turniketu.

zdroj: http://download.pelhrimovskypodvecer.cz/s4I.pdf

Osobne: Ked vidim že je krvy vela...dávam okamžite škrtidlo a následne ranu obviažem (ak je to samozrejme možné) tlakovým obvazom / hemostatickou gázou....v prípade že sa mi to bude javiť "okej" skusim, tak ako je aj spominané...škrtidlo povoliť...
V prípade a) stačí tlakový obvaz je tlak od škrtidla tak či tak rádovo v minutach
v prípade b) že je treba škrtidlo, iná možnost ako tam to škrtidlo nechať neexistuje, teda mimo volby "smrt" ...takže nie je čo špekulovať...

OT: na základnej škole prišiel spolužiak s novou hrou odvahy....spočívala v tom, obviazať si "na krv" prst špagátom....pravidlá jednoduché....kto z náš vydrží najdlhšie (ono to vcelku dost bolelo)
Na tretej hodine si učitelka všimla, že máme modré prsty....dostali sme "za uši" a bolo po sutaži...
Nikomu sa nič nestalo, prsty vyzerali desivo ale po hodine-dvoch boli už v poriadku a bez zmeny (ostali iba modriny od utiahnutého špagátu)

PříspěvekNapsal: 14.01.2015 18:48
od vrbodol
Probíral jsem to s ženou-dělá ve zdravotnictví na laborce a 1x za rok je školí doktorka z ZR a ta jim škrtidlo doporučuja až jako opravdu poslední možnost.Takže v nemocnici dávaj při použití škrtidla něco na ředění krve kvůli sraženinám případně něco proti té otravě organismu?

PříspěvekNapsal: 14.01.2015 20:01
od MacGyver
Přátelé není možné srovnávat 1. pomoc v civilizaci, v boji a mimo civilizaci. Postupy se liší od dané situace dostupné a následné péče. . problém je zastavit masivní krvácení. Jak se to provede je celkem jedno. Odstranili jste důsledek, ale příčina trvá. Příčinu musí někdo vyřešit, jinak je dříve či později konec. Škrtidlo se nepovoluje. Pro běžný pohyb v přírodě je daleko lepší klasické gumové škrtidlo než vojenské turnikety. Klasické gumové škrtidlo se používá stejným způsobem jako obvaz, akorát se utáhne více. 9 lidí z deseti si mylně myslí, že jej májí utáhnout v jednom prameni a "zasukovat".

Klasické škrtidlo musí být smotané jako obvaz. Na to pozor z výroby. Někteří výrobci jej motají přeložené napůl, což znemožňuje jeho rychlé použití. Záchranáři si škrtidla přemotávají a fixují kouskem lepící pásky.

PříspěvekNapsal: 14.01.2015 20:49
od cipis
Když jsi to škrtidlo tehdá ukazoval, tak jsem schválně od té doby prošel každou lékárničku, co jsem potkal (a přemotal) a ptal se i lidí. Nikdo o tom blbém namotání nevěděl a jejich nejčastější odpověď byla "zasukovat" ... Že je na tom škrtidle napsáno "obinadlo", to už nikdo nepřečetl ...

PříspěvekNapsal: 14.01.2015 20:57
od MacGyver
Protože blbý návyk z různých táborů, branných cvičení, školeních besed atd. prostě nejde změnit. Lidi většinou vidí škrtidlo v akci při odběru krve a v hlavě si pak fixují stereotyp, že se tak má škrtit i krvácení. Samozřejmě jakkoliv "blbě" zaškrcené život ohrožující krvácení, které nekrvácí je v každém případě ošetřené krvácení a to jde především.

PříspěvekNapsal: 19.01.2015 17:15
od Doc
Přišly EMATy, poprvé to držím v ruce a super!!! Za 10s (bez jakýkoliv předchozí zkušenosti s manipulací) zaškrcený, jak ruka, tak noha. :yes

PříspěvekNapsal: 22.02.2015 16:50
od Reccol
Teď o víkendu jsem měl na kurzu možnost si důkladně vyzkoušet ten RATS turniket, zmiňovaný o pár příspěvků výše. Rychlé, opravdu jednoduché a blbuvzdorné použití a parádní váha a skladnost. Co se TCCC týká bral bych to spíše jako zálohu, nicméně třeba do civilu super. Jediná nevýhoda je krátší délka té gumy, takže u svalnatějších chlapů to na dolní končetině nejde obmotat tolikrát, jak by se mi líbilo.

PříspěvekNapsal: 18.06.2015 20:52
od Doc
Info k EMATům z mého příspěvku o malinko výš;
Jak jsem z toho byl prvně nadšenej, tak po pár cvičeních v terénu jsem spíš zklamanej :| .. Podle popisku u škrtidla, jak je úžasný a skvělý a i přes doporučení CoTCCC a bla bla ho za mě osobně nedoporučuju.
Sice uškrtí tak, že pulz nenahmatám a pulzák mi ho nebere, ale po aplikaci šeredně štípe v místě s tou zacvaklou přezkou, což je ne zrovna příjemný a myslím, že i trauma pacientovi by to působilo slušnou bolest navíc. Při aplikaci taky někdy nejde úplně dotáhnout, takže je potřeba uvolnit tu točící částečku a znova aplikovat. Někdy až na třetí-čtvrtej pokus se teda konečně povedlo. U silnějších lidí to může být problém dát třeba na stehno.
Možná to někomu pomůže při rozhodování, zda do toho jít nebo ne. Za stejnou cenu je tu třeba SOFT.

PříspěvekNapsal: 12.10.2015 8:21
od Pepe
rats není schválen komisí pro tccc jen tak na okraj.

PříspěvekNapsal: 05.12.2015 2:17
od Alstratt
Mam pribaleno SOFTT-W a SWAT a nacvicit se to da se vsim a zabaleny v lekarnicce mam este Izraelak 6. Jinak kazdy skrtidlo je pouzitelne jen jednou vetsinou a to proto ze je kontaminovane uz cizi/vlastni krvi nebo necim jinym takze znovu uz byt pouzite nema. To je ted ale v dobe rozpadu je to uz neco jine pokud neni jina moznost.

PříspěvekNapsal: 05.12.2015 9:54
od goral
Pepe píše:rats není schválen komisí pro tccc jen tak na okraj.

myslis ceskou?
Tak v civilu to stejne kazdemu je uplne jedno, protoze tam neni schvalene de facto nic.

PříspěvekNapsal: 15.02.2016 18:06
od JenDAG

PříspěvekNapsal: 04.06.2016 13:26
od Count
Měl jsem možnost se s ním seznámit na kurzu a porovnat s ostatními, třeba SOFTT. Pracovalo se mi s ním dobře, kombinace kovová spona a plastové očko na zapnutí funguje a to mnohem lépe než celokov u jiných. Vratidlo masivní a nemyslím, že by se lámalo. A cena proti jiným poloviční až třetinová. Ale pořád se mi víc líbí RATS, už kvůli aplikaci jednou rukou.

PříspěvekNapsal: 18.06.2016 10:58
od RobN
Doc píše:Přišly EMATy, poprvé to držím v ruce a super!!! Za 10s (bez jakýkoliv předchozí zkušenosti s manipulací) zaškrcený, jak ruka, tak noha. :yes

Vypadá to zajímavě, prosím, kde se to dá objedat-koupit?

PříspěvekNapsal: 18.06.2016 11:04
od RobN
Jinak k tomu škrcení obecně, kolega byl na kurzu ZDRSEM a tam mu říkali, že škrtidla už se nepoužívají, že hrozí odumření a později (v nemocnici) amputace ruky/nohy ? Tak z toho nebyl moc moudrej, protože měl u jedné státní firmy, školení od záchranky, kde jim naopak ukazovali CAT škrtidla a doporučovali jim to do lékárničky v autě.

Já se teď v neděli chystám na kurz IPRK, tak doufám, že tam na tohle taky dojde a jsem zvědav, co se dozvím tam. Někdy se mi zdá, že na každém kurzu ČČK/ZDRSEM/zachranka říkají něco jiného ... :roll:

PříspěvekNapsal: 18.06.2016 23:23
od Count
Tomu moc nevěřím. Ověř to ještě. Měl jsem ZDRSEM tak nějak v účtě, ale pokud bych řekli toto, pak mě zajímá, jak budou stavět tepenné krvácení, nebo řešit utrženou končetinu. Tlakovým to nezastaví a až budou masírovat srdce, člověka vykrví jako prase.

PříspěvekNapsal: 19.06.2016 7:37
od Stenny
IMHO ZdrSem není moc zaměřen na situace ala "traumatická amputace nohy". Učí tam primárně zastavení krvácení tlakem v ráně, sekundárně tlakáč - v běžných městských podmínkách, kdy je dojezd záchranky pár minut, to pro většinu situací bude stačit; na TCCC musíš jinam.

PříspěvekNapsal: 19.06.2016 19:19
od Doc
Přesně jak říká Count, ZDRSEM jsem tak nějak bral (z toho, co sem o nich vybrouzdal na netu), ale pokud toto o škrtidlech, tak nevim... I v městských podmínkách se pořádná amputace sem tam ukáže a bez škrtidla to nezastavíš.

Myslím, že škrtidla se není proč bát, pokud ho člověk umí dobře použít.

RobN > O pár příspěvků víš, jsem ty EMATy chválil (to, co si citoval), ale zas o pár je nedoporučuju, čas ukázal, že tak TOP, jak jsem prvně myslel nejsou. Takže EMAT spíš NE.

PříspěvekNapsal: 21.06.2016 17:06
od RobN
Doc píše: RobN > O pár příspěvků víš, jsem ty EMATy chválil (to, co si citoval), ale zas o pár je nedoporučuju, čas ukázal, že tak TOP, jak jsem prvně myslel nejsou. Takže EMAT spíš NE.

Díky za info, já si toho dalšího příspěvku před tím nevšimnul :)

PříspěvekNapsal: 21.06.2016 17:24
od RobN
Doc píše:Přesně jak říká Count, ZDRSEM jsem tak nějak bral (z toho, co sem o nich vybrouzdal na netu), ale pokud toto o škrtidlech, tak nevim... I v městských podmínkách se pořádná amputace sem tam ukáže a bez škrtidla to nezastavíš.

Myslím, že škrtidla se není proč bát, pokud ho člověk umí dobře použít.

Kolegy jsem se na to ještě ptal - na tom ZDrsem kurzu byl on. Říkal,že to zdůvodňovali hlavně tím,že lidi neumí škrtidlo dobře přiložit a že když ho přiloží blbě-málo utáhnou,že to pak bude krvácet spíš víc.Takže jak to už někdo psal,učili je hlavně ten tlak v ráně rukou a tlakovej obvaz a to prej i jako řešení na amputace. :o

Já chápu,že ty amputace jsou hlavně věc ve válce apod, ale na druhou stranu i v běžném životě, ve městě, nebo při práci v lese, se to může stát. A i s rychlou záchrankou - ta v tom lese ani tak rychlá nebude :oops: -v zádech, to může být problém, bez dobrýho a dobře přiloženýho škrtidla.

Teď v neděli jsem byl na kurzu první pomoci Basic od org. IPRK, bylo to školení na míru pro naší org. psovodů, co cvičíme záchranařinu,takže taky nic přímo combatovýho, ale škrtidla nám normálně ukazovali i jsme si to zkoušeli prakticky na sobě :yes . Bylo teda jasně řečeno,že většinou stačí tlak v ráně nebo tlak.obvaz,ale pokud ne,třeba právě u amputací,nebo otevřených zlomenin,tak určitě škrtidlo doporučovali. :yes

Vedl to maník,co má zkušenosti od policie a vodní záchranky a slečna co dělá na urgentním příjmu, tak jim to vcelku věřím,že nějaký krvácení už v životě viděli :clap

Takže já osobně dál věřím tomu,že kvůli škrtidlu nikdo o ruku/nohu nepříjde, ať si kolega tvrdí, co chce :lol:

PříspěvekNapsal: 21.06.2016 20:08
od Doc
Ano, když dáš škrtidlo špatně, tak to škodí... Nicméně stačí to ty lidi pořádně naučit a špatně to dávat nebudou. ;-)

PříspěvekNapsal: 23.06.2016 9:15
od FARG
Problém, co je tu popisován, plyne především z toho, že kurzy první pomoci vyučují většinou nezdravotníci (nechápu... :shock: ). Většinou jen lékař, záchranář nebo sestra z urgentního příjmu, traumacenta nebo záchranky dokáže rozumně odpovědět na případné dotazy účastníků, protože je z praxe a s úrazy a ostatními akutními stavy se setkává denně.
Když jsem studovala, učila jsem PP při krvácení stylem, že na masivní krvácení stačí použít tlakový obvaz (krom cizích těles v ráně, otevřených zlomenin a amputací mimo prstů). Vždy jsem ale učila nakládat zaškrcovadlo a všichni si to zkusili (na mně). Faktem je, že od doby, co se pohybuji na vysokoprahovém traumacentru a u záchranky, viděla jsem i pár "obyčejných" masivních krvácení, na které se zaškrcovadlo prostě použít musí - a jednalo se o civilní podmínky.

Dle mého by se lektoři a tvůrci kurzů PP měli více zaměřit na akutní stavy (NZO, masivní krvácení, pneumothorax, zlomeniny velkých kostí, poranění hlavy + akutní interní stavy) a řádně je probrat z hlediska skutečné praxe a prakticky vyzkoušet.

Pakliže by někdo chtěl dělat rozšířenější kurzy, měl by na to mít i dostatečnou hodinovou dotaci. Proběhla tu diskuse o kompetencích a zavádění i.v. linky a řešila se tu vzduchová embolie (WTF?). Pokud někdo řeší takové otázky, ať na flexilu radši snad nesahá - proč to zmiňuju... Nějaká slečna tu psala, že má všechny možné kurzy, větší vzdělání mají už jen zdravotní sestry... Co to tedy bylo za kurzy?

Má zkušenost z praxe: Ano, většina masivních krvácení lze zastavit správně složeným a naloženým tlakáčem, ale pokud jde o amputaci, ztrátové poranění tkáně, otevřenou zlomeninu, prosak obinadla, cizí těleso v ráně - správně použité obyčejné (ale min. 5 cm široké) zaškrcovadlo neudělá vůbec žádnou škodu, naopak je užitečné. Taktická zaškrcovadla jsou rozhodně bomba, protože je lze naložit velmi rychle a člověk si je zvládne naložit i sám na sebe jednou rukou (ne, že bych to s obyčejným a pomocí zubů nezvládla :D ) Čili zaškrcovadlo do základního kurzu PP (civilní, taktické, je to jedno) rozhodně patří.

PříspěvekNapsal: 15.08.2016 17:14
od DeadMan
Chtěl bych si pořídit do lékárničky nějaké "lepší" škrtidlo, než jsou ty gumové co jsou běžně v lékárnách.

Nechci ale ty neskladné vojenské tourniquety.

Našel jsem tohle http://www.distrimedobchod.cz/INMHS403

Píšou, že je i na zastavení tepenného krvácení, tak se chci zeptat, zda je to opravdu použitelné?

Případně co jiného skladného a zároveň uživatelsky přívětivějšího než guma z autolékárny?

PříspěvekNapsal: 15.08.2016 17:42
od Reccol
Najít místo na turniket, z gumových pak SWAT.
Ty vojenský jsou prostě co se aplikace týče nejrychlejší.

PříspěvekNapsal: 15.08.2016 21:25
od Count
RATS, nebo SWAT. Pokud máš málo místa, tak tyto.

PříspěvekNapsal: 04.04.2017 19:02
od Doc
Nevím, zda o tomto víte, je to už starší věc, ale poslední dobou zjišťuju, že moc lidí (i lidí z oboru) o tom nemá šajnu, což je špatně...
Možnosti a místa pro aplikaci turniketů;
• Pokud jsem přímo ohrožen (střelcem, požárem...) nebo není čas na celkové obnažení poraněného místa a zhodnocení rány, aplikuji turniket co nejvýše na končetinu, tj. paže, stehno.
• Pokud nejsem přímo ohrožen a mám čas celkově obnažit poraněné místo a zhodnotit ránu, aplikuji turniket 2-3 palce (5-8cm) nad ránu (i přes dvě kosti)!
A ano, funguje to i přes dvě kosti, je to potvrzené medicínou založenou na důkazech. Striktní aplikace TQ pouze na paži/stehno z důvodu, že tam je jenom jedna kost, je mýtus.
Kdo chce, nastuduje si... Kdo ne, dávejte to dál co nejvýš na končetinu, ono to není prakticky špatně, ale jde to i lépe. :-)

PříspěvekNapsal: 04.04.2017 19:42
od štaflík
Na SWATu se mi líbí jeho (relativně) snadné použití jak roli tlakového obvazu, tak škrtidla.

PříspěvekNapsal: 05.04.2017 8:10
od Atrop
Nosim denně http://www.supportmed.cz/osetreni-ran/t ... -turniket/
Je to klasickej esmarch široký 100 mm. Oproti SWAT-Tu je bez potisku, ale funkce stejná a cena třetinová :)

PříspěvekNapsal: 05.04.2017 19:37
od štaflík
Dobrý tip... Dík.
Mimochodem na tom webu mají docela pěkné a levné věci.

PříspěvekNapsal: 06.08.2018 18:17
od Endy
Před časem mě někdo žádal o napsání rizik při použití turniketu. Přikládám v odkazu svůj článek: "Turniket (zaškrcovadlo) v první pomoci. ANO či NE"?

https://www.zachranar.com/clanky-1/pou%C5%BEit%C3%AD-turniketu-za%C5%A1krcovadla-v-prvn%C3%AD-pomoci-ano-%C4%8Di-ne

Pokud by se to sem nehodilo, klidně smažte...