Strategie "lesních mužů"

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod Maximus » 29.11.2014 11:52

Je ovšem třeba uznat, že strategie "lesních mužů", typicky probíraná na některých forech, je mimořádně efektivní. Minimální náklady navíc oproti klasickým "křečkům" - pořízení několika zbraní a zásob střeliva, outdoor vybavení, bojových kurzů, bazálních zásob potravin je poměrně levná záležitost (proti nákupu statku, pozemků, hromady vybavení a potravin na měsíce či dokonce roky), navíc pokud se spojí s koníčky jako je střelectví, lov, "outdoor turistika" a "hraní" na vojáky, tak to žádné náklady do virtuálních "PA scénářů" nejsou.

Takže v pohodových časech si užíváš svých koníčků, které piluješ k co největší dokonalosti, a pokud nastane náhodou nějaký hardcore PA scénář, tak přepneš na jiný "level" a potřebné věci si od křečků prostě vezmeš, včetně jejich hezky zařízeného refugia někde v horách. Křečci obvykle mají představu, že když si koupí zbraň a zajde si občas (když mezi tím PA pinožením najde nějaký čas) na střelnici, tak má splněnu další položku (nazvanou třeba obrana) v dlouhém seznamu plánovaných úkolů.

To je ovšem fatální omyl, ale jako omluva může sloužit fakt, že proti sehrané "military" partě lesních mužů je v podstatě jedna samota či malá kolonie zcela bezbranná.

Uvedu několik scénářů ala Calvera:
- lesní muži zajmou rukojmí (nejlépe ženu či dítě) a budou požadovat výkupné ve formě jídla, ale pokud křečci nedisponují profesionální jednotkou vycvičenou k osvobozování rukojmí (a na téměř 100% jí disponovat nebudou), tak pokus o osvobození je většinou jen "vlhký sen". Stejně tak i představa, že výkupné ve formě jídla bude otrávené, samozřejmě "lesní muž" není blbec a vzorky jídla předloží rukojmímu ke konzumaci a počká si na výsledek a i pak uvedené potraviny bude konzumovat obezřetně (ochutnávači z řad lehce nahraditelných zombíků)
- stejně tak pro vyhledávání nástrah v domech bude primárně využívat rukojmí či z řad lehce nahraditelných zombíků dělajících nejšpinavější a nejrizikvější práci za minimální podíl na kořisti
- stejně tak první vlnu útoku odhalující základy obrany křečků bude veden pomocí nahraditelných zombíků, lesní muži budou jen v pozadí a až bude vše rozhodnuto, tak se ve vhodný okamžik zapojí - úmrnost "true" lesních mužů by oproti křečkům byla minimální
- kdokoliv se postaví proti "lesním mužům" bude exemlárně potrestán/eliminován (zastřelit ze zálohy či vystřelit zápalný šíp je až příliš snadné) a bude to náležitě využito k "masáži" okolí
- z lesních mužů se vytvoří protowarlordi pracujících na principu klasické mafie - vytvoří všeobecný pocit nebezpečí a pak proti němu nabídnou ochranu (samozřejmě výměnou za moc, jídlo, sex,...)

Doufám, že jsem mnohým zboural jejich vzdušné zámky, realita by v případě hardcore PA scénáře byla mnohem mnohem horší než i v těch nejčernějších představách.
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4067
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod plenty wolfs » 29.11.2014 13:16

Zohraná, vycvičená, vystrojená a vyzbrojená partia môže mať dočasný alebo dlhotrvajúci úspech. Samozrejme každý lesný mužík musí stále počítať s ohrozením na zdraví a živote, byť 24 hodín v strehu, maximálne opatrný pri pohybe, konzumácii potravy alebo vody. V prípade zajatia, si musia byť vedomí, že na nich neplatia ženevské konvencie a ani elementárne pravidlá v zaobchádzaní. V prípade bojového stretu s inou skupinou lesných mužov alebo fakt dobre fungujúcou komunitou sa asi zajatci brať nebudú. Lesný dravci môžu počítať jedine tak s brutálnou a exemplárnou popravou všeobecne na výstrahu. Silné svalovou hmotou obdarené kusy možno dostanú milosť v podobe kastrácie bez anestézie s následným vykonávaním ťažkých a nebezpečných prác. Hardcore PA môže byť veľmi brutálna aj pre škrečkov aj pre dravcov.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
 
Příspěvky: 330
Registrován: 31.01.2012 12:58
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod Milli » 29.11.2014 14:12

Hezké sobotní odpoledne Rozpadlíci,
co se týče strategie, jsem spíše "hodný" lesní muž. Maximus zcela přesně definoval dvě hlavní skupiny, skupinu "pasivní" já je označuji jako lovce a sběratele a skupinu "aktivní" tu označuji za chovatele a pěstitele. Každá strategie má své výhody a nevýhody, které jsou všem zřejmé. Přesto bych jednu skupinu přidal a tou jsou různí kočovníci nabízející své služby. Obchodníci, léčitelé, řemeslníci nabízející své služby a výrobky, a v neposlední řadě i námezdní pracovní síly a otroci (pronajímaní vlastníky na sezonní práci, při výstavbě apod.). Tato společenská skupina je často opomíjena avšak pro fungování jakékoli "PostApo" společnosti nezbytná.

Hezký den
Uživatelský avatar
Milli
Rozpadlík & Sponzor serveru
 
Příspěvky: 322
Registrován: 28.12.2011 22:52
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod sigmark » 29.11.2014 15:47

takže de facto dochází k částečné exhumaci indoevropského kastovního systému. Nemyslím si že přímo kasta otroků jak ji definuješ, Milli by byla nezbytná. Nahrazuje ji do značné míry komunita v obci, řekněme vaišjoidního ražení.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
 
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 19:43

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod MacGyver » 29.11.2014 17:20

Pokud mluvíme o takovém stupni organizaci, jaký popsal Max, tak už se podle mě nejedná o "lesní muže" jak je chápu, ale o regulérní warlordy. V takto pokročilé dělbě práce, nelze operovat bez trvalé základny poskytující zázemí. Respektive jde skákat z místa na místo a používat jako základny získané objekty zájmu, což ale nese velkou míru nejistoty a neurčitosti. Podle mě je toho schopná skupina jen do určité velikosti. S nárůstem počtu lidí a techniky (prvků v systému) dosáhne skupina určitého mezního bodu ve kterém ji vnitřní tlaky rozloží.
Uživatelský avatar
MacGyver
 
Příspěvky: 3765
Registrován: 19.08.2011 8:42

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod Marglin » 29.11.2014 22:13

Lesní muži, nebo chceteli zbojníci, jsou odkazem genů našich dávných předků, který se z historie prolíná přez současnost do budoucnosti (ať už je jakákoliv). Lidé kteří tuto skutečnost akceptují si ušetří hodně zklamání, až jejich "sluníčkovský" konec světa, po kterém už se budou starat pouze o záhonky s kapustou a dojení kravky začerni tato nepříjemná skutečnost. Vzdycky se najdou lidé jejichž ambice, přesahují míru jejich schopností je naplnit v komunitě.

Kdyby se taková tlupa oběvila v okolí mojí komunity, neměl bych problém uzavřít s "šéfem" dohodu, pokud bude výhodná pro obě strany. Raději to, než honit jednu bandu za druhou až do vyčerpání lidských zdrojů a zásob. To si nemůže dovolit ani hodně velká vesnice - konstantně přicházet o pracovní sílu při přestřelkách a přepadech, zatím co pole leží ladem. Stejně tak i rozumný zbojník si uvědomí, že tlačit moc na pilu není ani v jeho zájmu a může se mu to vymstít. Jeho tlupa získá nad konkurencí značnou výhodu, jestli dokáže s rolníky slušně vycházet a bude mít pravidelný přísun zásob, materiálu, zázemí pro zraněné, omezenou pomoc a spolupráci na území komunity et cetera. Když se nedohodneme... Inu osadnické komunity skrze tisíciletí prokázaly pozoruhodnou vitalitu a jsou jednoznačně výhodnějšim uspořádáním než tlupy sběračů. Dlouhodobě se to projeví, jenom protože se někdo rozodne usadit, vybudovat dům a hospodářství, neznamená že je býložravým přežvýkavcem a banditi, kteří nedokázali drancovat s rozumem nikdy neumírali v posteli.
Uživatelský avatar
Marglin
 
Příspěvky: 474
Registrován: 14.09.2013 1:09

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod hawk » 29.11.2014 23:01

Tahle strategie by fungovala při neomezených zdrojích zombíků pro lesní muže. Jenže počet zombíků bude omezen a až dojdou, tak budou lesní muži buď dělat průzkum u křečků sami a nebo budou útočit jen na snadné síle, které časem dojdou. Ta i ta metoda povede k vymírání.
(Tedy alespoň tohle je můj názor.)
hawk
 
Příspěvky: 48
Registrován: 19.08.2013 12:05

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod Maximus » 30.11.2014 11:50

To hawk - osobně si myslím, že v případě "hardcore" PA scénáře spíše v řadě oblastí dojdou křecci mnohem dříve než zombíci. Vnímání "strategie lesních mužů" některými lidmi/skupinami mi příjde přesně v duchu MacGyverova příspěvku o IDEÁLNÍM NEPŘÍTELI - nic takového neexistuje !!!

"Lesní muži" si zvolí čas, místo a způsob, navíc první na ránu by šli postradatelní zombíci, takže jedinou šancí/alernativou je při těchto scénářích velmi silná vlastní komunita (desítky či stovky lidí jsou stále málo) , která se už v začátcích "šlamastiky" jasně vymezí a přijme roli správce a "silné figury" v širokém okolí, se kterou je lepší se vždy dohodnout. Kolik ale takových by v reálu bylo?

Limity této strategie, jak naznačil i MacGyver, souvisí s velikostí a organizovaností takovéto skupiny, jehož jádro tvoří "lesní muži" a skupina průběžně obměňovaných "auxiliary" zombíků (občas se nějaký schopný zombík může dostat mezi "lesní muže" - ale jenom občas a především jako motivace ostatní zombíky) plus fraucimor :kiss. Se zvyšující velikostí takovéto skupiny roste složitost velení a logistiky, nicméně to lze řešit postupným osamostatňováním jednotlivých skupin, rozdělením prostoru působení, spojování se do větších skupin v případě konfliktu s konkurenční skupinou či odporu z řad "poddaných" zemědělských komunit. Že vám to něco připomíná? FEUDALISMUS REVIVAL :rock.

Ve své podstatě je "strategie lesních mužů" ideální pro budoucí warlordy, nicméně je fakt, že málokterý z lidí, který se vydá touto cestou, umře stářím v posteli ;).

Na závěr bych chtěl podotknout, že toto je naštěstí velmi teoretický a velice nepravděpodobný scénář pro opravdu velmi "hardcore" PA dobu a těmi opravdovými "warlordy" by se stali pravděpodobně skupinky bývalých vojáků, kteří by dokázali udržet po dostatečně dlouhou dobu v chodu část vojenské techniky a výzbroje (OT, BVP, minomety,...), čímž by dokázali v počátcích chaosu získat podstatný mocenský náskok. "Lesním mužům" by zůstali jenom periferie mimo akční rádius exvojenských warlordů.

Ještě jedna věc k drakonickým trestům - v situaci, kdy člověk bojuje o holé přežití, tak jakkoliv brutální trest má podstatně nižší efektivitu než v současné době. Ještě před několika stoletími se v Anglii věšelo i za banální krádež - třeba byl pověšen 14 letý kluk za krádež chleba, který ukradl z velkého hladu. Že by se bezpečnostní situace jakkoliv zlepšila - ani omylem, až rozvoj sociálního státu v 2. pol 19. století přinesl výraznou změnu.

Pouze stabilita a zajištěné alespoň bazální životní podmínky i pro ty nejchudší jsou předpokladem, že se civilizovaní lidé nebudou chovat jako zvěř. Takže kdo by v době chaosu toto dokázal zajistit co nejvíce lidem, bude král :).
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4067
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod Maximus » 30.11.2014 12:14

To Plenty Wolf: Je možné, že nějaká menší komunita farmářů/křečků se dokáže ubránit menší skupině lesních mužů - z velkou pravděpodobností ale budou zmasakrováni především pomocní zombíci. Jedinci z dané komunity začnou v opilosti z vítězství mučánkovat a kastrovat zajatce, nicméně mohou za určitou dobu očekávat trestnou výpravu x krát větší skupiny vzniklé ze skupin "lesních mužů" právě pro případ pacifikace nepoddajných "poddaných" a situace se velmi pravděpodobně obrátí - co asi udělat s nekompromisními rebely, než je exemplárně "nekompromisně" potrestat pro výstrahu ostatním (tolerovat skupinu, která by vzala tvář "lesním mužům" asi není moc výhodné)?
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4067
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod kregan » 30.11.2014 13:00

Marglin píše:...

On zhruba takhle fungoval Vietcong a doposud někde funguje Taliban. Tzn. strategie víceméně dosud funkční, když má správné podmínky.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
 
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod Maximus » 30.11.2014 13:35

Přesně tak, tento koncept funguje od počátků lidských dějin a (bohužel) funguje na některých místech dodnes. Pokud padne současná komplexní společnost při nějakém kataklyzmatu a zavládne chaos a totální rozpad struktur, tak "sluníčkoví" lidé rychle pochopí, že darwinismus rozhodně není nějaký překonaný koncept.

V případném PA světě po "hardcore" scénáři by bylo několik strategií pro dlouhodobé přežití a koncept malé farmářské komunity s maximálním důrazem na samostatnost rozhodně není jediný.

Pokud se zbortí současné státní struktury (velmi velmi nepravděpodobné), tak by vzniklo mocenské vákuum, které by bylo poměrně rychle zaplněno. Bohužel není tu podle mne morální a ani historické kontinuum pro demokratický restart společnosti "od spodu", takže spíše to vidím na warlordy a downgrade společenského systému do období feudalismu zkříženém s tržními principy ranného kapitalismu. Opravdu moc doufám, že žádné PA nebude :devil.
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4067
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod Kapo » 01.12.2014 14:33

A čo ste to zase pozerali za film? 8-)
Uživatelský avatar
Kapo
 
Příspěvky: 918
Registrován: 10.04.2012 11:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod Maximus » 01.12.2014 16:09

Zde se rozebírá jedna z možných strategie přežití při velmi velmi nepravděpodobném tvrdém PA scénáři. Někteří již podle všeho zcela reálně počítají s tímto scénářem - předloha Šílený Max, The Postman - Posel budoucnosti a Cesta :lol:.

Na jiných forech je to poměrně hodně probíraná strategie ;).
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4067
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod maci » 01.12.2014 18:49

Strategie "lesních mužů" je o trvalém boji. Podle filmových hrdinů se cítí jak lovci, ale spíš budou lovená zvěř. Založit strategii na boji je cesta do pekel. Kde budou nahrazovat ztráty. Mohou věřit novým bojovníkům? Pořád se ohlížet přes rameno. Když bude sám, kdy si odpočne apod.
maci
 
Příspěvky: 765
Registrován: 24.06.2012 22:22

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod MacGyver » 01.12.2014 18:54

Jenomže toto je pohled normálního člověka, který chce normálně žít. Pokud by toto tvrzení platilo plošně v celé populaci, tak nepotřebujeme věznice. Stále se lidé chtějí poučovat z historie, ale často ignorují to co se jim nehodí do krámu. Pád na dno bez funkčního plošného společenského systému, znamená vzestup temna.
Uživatelský avatar
MacGyver
 
Příspěvky: 3765
Registrován: 19.08.2011 8:42

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod hawk » 02.01.2015 19:11

Maximus: Už vidím jak se ostatní skupiny lesních mužů hrnou na pomoc až jim jejich víceméně konkurenční skupina řekne: "Támhle jsou nějací zemědělci a jsou dobře ozbrojení. Zmasakrovali nám polovinu lidí a my dáváme do kupy další útok na ně. Doufáme, že nás podpoříte."

Jasně. Nebudu přece obírat špatně ozbrojené lidi z okolí, ale seberu flintu a jdu tam, kde jsou odbře ozbrojeni a zorganizováni. tam přece napřu své zdroje, abych pomohl konkurenci. Přece si své zdroje nebudu šetřit pro vlastní problémy.

Maximusi myslím, že máš zvláštní způsob myšlení, který se hodí pro šéfa tajné služby, ale většina lesních mužů se ti na takovéhle "příležitosti" vykvajzne. A nebo řekne, že de pomoci a pak při příchodu šéfa té žádající skupinky zastřelí a skupinku přibere jako vlastní posily, protože je prořídlá a slabá. Nevím zda někdo kdo tohle už zažije ještě někam půjde žádat o pomoc. :D
hawk
 
Příspěvky: 48
Registrován: 19.08.2013 12:05

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod MacGyver » 02.01.2015 19:24

plenty wolfs píše:Zohraná, vycvičená, vystrojená a vyzbrojená partia môže mať dočasný alebo dlhotrvajúci úspech. Samozrejme každý lesný mužík musí stále počítať s ohrozením na zdraví a živote, byť 24 hodín v strehu, maximálne opatrný pri pohybe, konzumácii potravy alebo vody. V prípade zajatia, si musia byť vedomí, že na nich neplatia ženevské konvencie a ani elementárne pravidlá v zaobchádzaní. V prípade bojového stretu s inou skupinou lesných mužov alebo fakt dobre fungujúcou komunitou sa asi zajatci brať nebudú. Lesný dravci môžu počítať jedine tak s brutálnou a exemplárnou popravou všeobecne na výstrahu. Silné svalovou hmotou obdarené kusy možno dostanú milosť v podobe kastrácie bez anestézie s následným vykonávaním ťažkých a nebezpečných prác. Hardcore PA môže byť veľmi brutálna aj pre škrečkov aj pre dravcov.


No a v čem je na tom usedlík, zemědělec, nemigrující komunita lépe? V ničem! Bavíme se o první fázi průseru, protože v pozdější fázi se z každého bandity stane usedlík. Tady ty slohové cvičení mají za cíl jen ukazovat ramena na druhou stranu a zastrašit. Většina lidí na bandity na Rozpadu upozorňuje, protože chce hlavně v lidech vyvolat myšlenku o vlastní obraně. Nepíše o banditech proto, že by se chtěl stát banditou. Jistě se ale pár poblouzněných pošuků najde i tady.

Mnoho rozpadlíků tady píše o strategii "na cestě" a nebezpečí banditů. Hlupáci dělají ze všech lidí volících strategii "na cestě" bezcitné hrdlořezy. Je to mýtus, který živí jeden zhrzenec a snaží se z toho udělat kult. "Oni tady veřejně mluví o zbraní a obraně, takže jsou to logicky darebáci." Je to kravina!
Uživatelský avatar
MacGyver
 
Příspěvky: 3765
Registrován: 19.08.2011 8:42

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod hawk » 03.01.2015 15:14

Mc Gyver: To je snad zcela jasné v čem je na tom nemigrující komunita velmi výrazně lépe. Může mít více vybavení než unese a vyzná se v okolí. Obojí je dle mne výrazná výhoda. Nechápu jak ji můžeš nevidět.
Nebo tě možná nikdy nenapadlo přemýšlet z hlediska nemigrující komunity. :-)
hawk
 
Příspěvky: 48
Registrován: 19.08.2013 12:05

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod MacGyver » 03.01.2015 16:18

Nic osobního, ale jsi absolutně mimo. Je vidět, že jsi tady toho ode mě moc nepřečetl a máš v hlavě nějaké zcestné závěry - což je z mého pohledu u lidí, které neznám vlastně velmi dobře. Kult kočovných zabijáků očividně funguje :lol:

Oč tady běží, je, že každá výhoda se může obrátit v nevýhodu pokud někdo slepě lpí na své vysněné strategii bez reflektování skutečné situace. Žádná životaschopná a reálná strategie není ta nejlepší.
Uživatelský avatar
MacGyver
 
Příspěvky: 3765
Registrován: 19.08.2011 8:42

Re: Strategie "lesních mužů"

Příspěvekod urbanwarrior » 07.01.2015 23:33

Strategii lesních mužů vidím jako pravděpodobnou a reálnou zkraje rozpadu. Oproti křečkům skutečně budou mít výhodu mobility, pravděpodobně víc výcviku, výzbroje a víc odhodlání. Šanci na krátkodobé přežití mají větší než usedlíci. Časem se ale situace obrátí ve prospěch usedlých. Vycházím z toho, že usedlých prostě bude víc a časem budou svoje živobytí bránit. Nebude se dlouho držet stav, kdy si ovce nechají všechno vzít. Středověká pasivita venkovanů je tatam - jednak tenkrát nebyly běžně mezi lidmi k dispozici rovnocenné zbraně, nevěří se přikázáním, zabití už není hřích (v počítadlech ho trénují už docela malí špunti), lže se, etc, etc.
Později regiony ovládnou lokální warlordi, a jako ve správném feudalismu nabídnou poddaným za pacht ochranu. Lesní muži budou, jako dřív, mimo zákon - aby neodčerpávali vládcům zdroje a jako důkaz jejich vlastní síly a moci. Konkurence nemá nárok. Kdo nepadne v boji s usedlíky nebo třenicemi ve skupině, časem podlehne organizované štvanici warlorda/ů.
Jako další model mezi lesními muži, bych viděl velké putující polovojenské uskupení, totálně drancující kraj, kudy protáhne, něco mezi kobylkami a Mongoly. Útvar natolik silný, aby porazil nejen lokálního warlorda, ale třeba i spojené síly mnoha sousedů, to by byl ultimátní nepřítel budoucnosti.
urbanwarrior
VIP
 
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 21:16

Další

Zpět na Přežití v obydlených oblastech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník