Ruční pumpy a čerpadla

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Ruční pumpy a čerpadla

Příspěvekod drigon » 14.06.2014 22:48

Hodně lidí (hlavně na vsích) má doma studnu. V dnešní době není problém vodu vypumpovat el. čerpadlem, ale po "šlusu" už to nemusí být možné. Proto bude vhodné se zde pověnovat různým ručním čerpadlům a pumpám na vodu. Kam je ten který typ vhodný, jaké má výhody, nedostatky, cenu, atd. Jestli je ho možné dát do sklepa (krytu) místo el. čerpadla (Při ohrožení může být člověk pumpující vodu venku u studny zastřelen, odvlečen,...) a napumpovat si s ním vodu i kdyby jen do kýble.
Zároveň považuji za vhodné pořešit i ruční kalová čerpadla. Zde hlavně kvůli krytům. Kanál je běžně tak metr a čtvrt hluboko, podlaha krytu podstatně hlouběji, tudíž je potřeba splaškovou vodu dostat pryč (suchý/chemický záchod se poměrně rychle naplní a co potom).
Sned jsem zde problematiku dostatečně nastínil.
S pozdravem M.
drigon
VIP
 
Příspěvky: 421
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ruční pumpy a čerpadla.

Příspěvekod Maximus » 15.06.2014 6:02

Co se týká ruční pumpy, tak Standart T je asi to nejlepší, co se dá u nás běžně koupit - mechanismus je relativně dobře utěsněný, takže do ní neprší a nemůžou v ní hnízdit ptáci (obojí je případný zdroj kontaminace). Co vím, tak mezi rozpadlíky je to No.I ;).
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4048
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ruční pumpy a čerpadla.

Příspěvekod Joe Azbest » 15.06.2014 11:03

Tak co se týká ručních pump, tak situace je v nabídce poměrně chudá a nebude trvat dlouho a možná se přestanou vyrábět, protože těch pár zahrádkářů neudělá dostatečný obrat. Právě instaluju v domě k el. čerpadlu záložní ruční pumpu Lila 75, která je dle mého názoru lepší než Standart T. Je to naprosto dokonalá a letama osvědčená konstrukce dvoupístého čerpadla. Dokáže vytáhnout vodu až ze sedmi metrů a vytlačit asi do dvaceti což žádná jiná ruční pumpa nedokáže. Písty jsou mosazné, utěsněné koženou manžetou a zpětné klapky jsou také kůže. Náhradní písty, manžety a klapky bez problémů za pár korun k sehnání (zatím). Za 4 tisíce poctivých 20 kilo litiny a mosazi. S potrubím do studny, sacím košem a náhradními díly za necelých šest tisíc záložní zdroj vody, nezávislý na elektřině.
Joe Azbest
 
Příspěvky: 278
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ruční pumpy a čerpadla.

Příspěvekod Maximus » 15.06.2014 11:38

Otázka je z jak hluboké studny čerpáš (Standart T je použitelný až do 30 m, u Lily 75 se uvádí 6 m, Hmax = 25 m mají stejný) a navíc v mrazu je použití Lily více než problematické (pro zahrádkáře nevýznamné, pro celoročně fungující domácnost podstatné) - proto se uvádí ruční stojanové pumpy STANDARD jako celoroční http://www.signapumpy.cz/index.php?main_page=index&cPath=64_69.
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4048
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ruční pumpy a čerpadla.

Příspěvekod K4cer » 15.06.2014 13:43

Lila75 je velmi dobrá pumpa, není náchylná na závady a s pár náhradníni díly v ceně stokorun dokáže fungovat století. Vzhledem k dvoučinné funkci a umístění páky je pumpování i většího množství vody relativně méně namáhavé, než u klasických pump.

Je ideální ke studni ve sklepě, kde se dá přimontovat na stěnu, a jednoduchým způsobem dopojit ke stávájícímu rozvodu vody v domě; je tedy možno čerpat vodu do několika míst, bez potřeby něco rozšroubovávat a sešroubovávat:

- při otevřeném sosáku odebírat vodu na místě do vědra nebo žlabu
- bajonetem s hadicí na sosáku pumpovat vodu hadicí kamkoliv
- při uzavřeném sosáku slepým bajonetem pumpovat vodu horním výstupem do rozvodů v budově (Hmax 25m)

Relativně malá ssací výška* může být pro někoho limitujícím faktorem, nicméně omezení na 5 metrů metrů pod zemí (7 pokud je pumpa ve sklepě**) není zas tak tragický a vyhoví pro větší část domků, vycházeje z pozorování, že naprostá většina pump, se kterými jsem se kdy setkal, jsou buď zmíněná Lila75, nebo NP75, resp.90, všechny s dosahem do cca 6 metrů.

S pumpou Standart T nemám zkušenosti, takže ji nemůžu hodnotit; ale je to právě pumpa do větších hloubek, kde klasické pumpy nefungují.

Výhoda studny ve sklepě je, že je pumpa chráněna nejen před mrazem, ale taky před zlomyslníkem, který vám do ní nalije naftu; navíc není nutné pro vodu chodit ven a vystavovat se případnému nebezpečí.

*) Omezení ssací výšky, společné všem pumpám, které vodu "tahají", je dáno tím, že při hloubce nad cca 6m se vodní sloupec v trubce začne trhat a vzniká vakuum, které pochopitelně nejde pumpovat.

**) Dodatečné zřízení narážené studny ve sklepě budovy (nebo třeba v garáži) není tak nerealizovatelné, jak by se mohlo zdát; podmínkou je hladina spodní vody v dostupné hloubce. Po proražení díry do podlahy se začne narážet trubka tak dlouhá, aby vám vešla svisle do místnosti, a postupně se nadkládá. Narážecí hrot se musí udělat o něco většího průměru, a (důležité!) závity na trubkách se musí nařezat tak, aby se při dotažení opírali jedna o druhou čelem - pokud mezi nima bude mezera, tak to mufna neudrží a beranem to rozmlátíte na cimprcampr. Po dosažení hladiny se přebytečná trubka uřízne a na konec se nařeže závit a namontuje pumpa.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
 
Příspěvky: 1662
Registrován: 30.03.2014 19:37

Re: Ruční pumpy a čerpadla.

Příspěvekod Joe Azbest » 15.06.2014 13:59

Přeně jak píšeš, studnu mám tři metry od domu a čerpadlo lila ve sklepě. Sací vyška je v tomto případě asi 3 metry což je v pohodě. Mě se na tom líbí ta možnost propojení se stávajícím rozvodem a dotlačit vodu kam potřebuji a ta dvojčinnost - žádné zbytečné pohyby při pumpování. A když jsem ji držel v ruce tak ten pocit, že držím něco pořádnyho, neošizenyho na materiálu :)
Joe Azbest
 
Příspěvky: 278
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ruční pumpy a čerpadla.

Příspěvekod Maximus » 15.06.2014 14:50

Samozřejmě, pokud máte studnu ve sklepě či v těsné blízkosti domu, tak je vaše řešení s Lilou ideální, ovšem pro samostatně stojící studnu, ještě pokud má víc než 6 m hloubky (dost podstatné množství studen s pitnou vodou) a potřebujete celoroční provoz, tak je Standart T jediným z mála možných a dobrých řešení (Lila je pro toto použití naopak špatně použitelná).
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4048
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ruční pumpy a čerpadla.

Příspěvekod Joe Azbest » 15.06.2014 16:37

Souhlasím, každá pumpa je vhodná pro něco jiného. Chtěl jsem taky nadhodit, že pomalu ubývá firem, které to vyrábí a je otázkou času kdy to zabalí úplně. V současné době jsem našel na trhu jen tři výrobky: Standart T a její klony, klasickou křídlovku a Lilu. Dneska se už prostě nepočítá, že by někdy elektřina nemusela jít a má ji už skoro každý i na zahrádce. Ještě existuje jedno krásné rozpadlické zařízení na čerpání vody, jednoduché a takřka nezničitelné - vodní trkač. Pro mě jako strojaře a bývalého zaměstnace sigmy krásné zařízení. http://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_trka%C4%8D
Joe Azbest
 
Příspěvky: 278
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ruční pumpy a čerpadla.

Příspěvekod Seldred » 16.06.2014 9:53

Jenže trkač potřebuje energii vody danou spádem, nehledě na to že je docela hlasitý, což se může projevit neblaze, zvláště pokud nechcete aby se o vás vědělo. Jinak je to samozřejmě super zařízení s minimální údržbou (dotlakovávání pumpičkou, očištění od mechanických nečistot) a velkou výtlačnou výškou. Ale jede na pohon vody, což nejde prostě dát do studny.
I když mě napadá že trkač je i jednoduchá zpětná klapka používaná při potřebě natáhnout kapalinu do hadice a pak to teče samospádem.
http://www.reproplast.cz/detail-trkac-p ... rozbaleno=
Ale její využití rozhodně není pro čerpání vody ze studny.
Uživatelský avatar
Seldred
 
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 1:43
Bydliště: Vysočina

Re: Ruční pumpy a čerpadla.

Příspěvekod Baca » 16.06.2014 19:59

Podobny trkac (hadica s gulovou klapkou na naftu) a asi 270m 1/2 col zahradnych hadic, T rozbociek a pdobnych spojok atd.... Uspesne pouzite niekolko rokov na usporne zavlazovanie zeleniny, maleho vinohradu a ovocnych krikov (ribezle, egrese a pod.) 4 roky, kym "nevyschla" nadrz doplnana prasknutym vodovodnym potrubim na vrchole kopca :-) Prevysenie okolo 30m (k uplnemu koncu hadicoveho rozvodu).
Na jar stacilo vsetko rozbalit, pospajat, rozmiestnit a v nadrzi "nahonit" vodu, kym netiekla samospadom. K realizacii vacsieho rezervoaru (500l plastova nadoba s vypustnym kohutom a samozatvaracou klapkou - plavakovym ventilom z hajzlovej nadrzky) uz bohuzial nedoslo :-)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
 
Příspěvky: 1510
Registrován: 19.03.2014 19:42

Re: Ruční pumpy a čerpadla.

Příspěvekod kregan » 17.06.2014 7:03

Zázraky s rozvody vody bez použití složitých technologií umí Vašek Klapetek. Navíc je maximálně ochotnej a každýmu rád poradí. Na svejch projektech využívá právě trkače, i když bylo potřeba překonat jejich počáteční problémy a nedostatky. Hlavně s vodnim rázem, kterej po čase oddělával všechno, na co byl trkač napojenej.
http://www.relovesummit.cz/#!vclav-klapetek/c1alm
Uživatelský avatar
kregan
VIP
 
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Ruční pumpy a čerpadla.

Příspěvekod Joe Azbest » 30.06.2014 19:11

Tak jsem zapojil pumpu Lila a je to skutečně skvělá lety prověřená technika. Kdo má studnu kousek od domu nemá co řešit. Výkon je opravdu velký a dá se bez problémů z hloubky asi tři metry čerpat 30-40 litrů za minutu. Záleží jenom na fyzické zdatnosti čerpajícího. Celková investice sice nebyla úplně malá - 4 tisíce pumpa a 2 tisíce zbytek (potrubí, kolena, sací koš a nějaké náhradní díly - kožené manžety pístů a kožené zpětné klapky). Ale za tu jistotu, že jsem si zajistil zdroj vody nezávislý na vodovodní a elektrické síti, to stojí. Tento výrobek pro toho kdo má pro instalaci vhodné podmínky mohu jenom doporučit.
Joe Azbest
 
Příspěvky: 278
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ruční pumpy a čerpadla.

Příspěvekod Seldred » 03.07.2014 8:35

JJ Lila je na věky, jen doporučuji dokoupit do zásoby nějaké těsnění, sice se dá později udělat i na kolenu, ale dneska za ty peníze je lepší ať to leží než se s tím později srát a přemýšlet z čeho a jak.
Uživatelský avatar
Seldred
 
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 1:43
Bydliště: Vysočina

Re: Ruční pumpy a čerpadla.

Příspěvekod Marianko1977 » 17.07.2014 10:06

mam doma standard T a spokojenost, náhradní díly samozřejmě doma k dispozici. Pozor na sací koš nedávat moc nízko aby nenasával kamínky a voda netekla zpátky do studny. používám celoročně ve sklepě.
Marianko1977
 
Příspěvky: 8
Registrován: 17.07.2014 8:43

Re: Ruční pumpy a čerpadla.

Příspěvekod floky » 26.08.2014 22:52

Narazil som na mne doteraz neznámy princíp čerpania vody jedná sa o čerpaciu špirálu... popis: http://mve.energetika.cz/jineturbiny/ce ... pirala.htm a nejaké to video k tomu...

Na stránke je aj orientačný vypočet pre vytlačnu vyšku a prietok za 24h...:)
floky
 
Příspěvky: 216
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Ruční pumpy a čerpadla

Příspěvekod Ivanka74 » 31.08.2017 17:14

Zdravím, vím, že tahle diskuze je pár let stará, ale zajímalo by mě, jestli je i dneska nejlepší volbou Standard T? Na zahrádce nemáme zavedenou elektřinu, takže se nám zdá ruční pumpa jako ideální možnost, ale nikdo ze známých nám nedokázal poradit, Nejvíc se nám nabídka líbila tady https://www.vakuovapumpa-postaviholumpa.cz/151-rucni-pumpy, ale kromě designu se mi zdají všechny stejné. Kterou byste vybrali vy? Předem díky za rady. Ivana

Spam. Ban. Fab

Že to ty debílky, kteří se přiživují roznášením komerčních odkazů, ještě baví. Zde mají nulovou toleranci...
Ivanka74
 
Příspěvky: 1
Registrován: 31.08.2017 17:10

Re: Ruční pumpy a čerpadla

Příspěvekod Indy » 01.09.2017 21:06

Zdravím!

Neda mi to a kdyz uz se tema znovu objevilo odkazuji na vodni pumpy pro rozvojove zeme.
Do 100m hloubky a nejlepsi varianty bez gumoveho tesneni.
Orientacne jsem je videl v prodeji na nejakych indickych strankaych, mozna by se daly nechat dopravit do Evropy.

https://en.wikipedia.org/wiki/Village-l ... nce_(pumps)
Indy
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01.09.2017 20:50

Re: Ruční pumpy a čerpadla

Příspěvekod K4cer » 23.12.2017 13:03

V principu je to to samý jako naše Standard II, pracovní válec na dně studny ovládaný táhlem uvnitř výtlačný trupky. Standard II (a její vylepšená verze Standard T) jsou běžně zakoupitelný všude kde prodávaj pumpy, a jsou dobrý a spolehlivý. Před asi 4mi lety jsem kolegovi jednu montoval a dodnes funguje bez jakýkoli závady a téměř bez ůdržby.

Stran absence gumových těsnění v té indické, vyměnit manžetu ve válci pumpy snad dokáže každej; a doživotní zásoba manžet bude stát určitě míň než poštovný z Indie.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
 
Příspěvky: 1662
Registrován: 30.03.2014 19:37

Re: Ruční pumpy a čerpadla

Příspěvekod Indy » 26.12.2017 17:55

V principu je to to samý jako naše Standard II


Zcela souhlasim. Me zaujala spise ta hloubka do 100m. Treba ted si nechat udelat vrtanou studni a tohle mit v zaloze mi prijde jako dobry scenar. U nas ve vesnici zvodnela vrstva (u sousedu co maji vrtane studny) nekde mezi 25-30m, takze by snad ceska Standard II mohla stacit. Ale kdyz je to hloub, tak nevim, jestli to sani u Stadardu jde modularne prodlouzit. V parametrech o tom nich nepisou, z technickeho principu by to jit melo.

P.F. 2018
Indy
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01.09.2017 20:50

Re: Ruční pumpy a čerpadla

Příspěvekod K4cer » 26.12.2017 18:11

Technicky to prodloužit jde, protože je to jen běžná pozinkovaná trubka a táhlo. Výrobce uvádí 30m, ale nevidím důvod proč by to nemělo fungovat i o pět metrů hlouběji.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
 
Příspěvky: 1662
Registrován: 30.03.2014 19:37


Zpět na Přežití v obydlených oblastech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník