Konstrukce a výstavba krytu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvekod eotto » 21.03.2019 10:59

No to jsou joutubeři co si peníze prostě zaslouží :D.
A tady je bunkr i s příběhem .....
https://www.youtube.com/watch?v=WlZSHwcZC4A
eotto

Příspěvekod Venet » 22.03.2019 9:18

Tak to je moc...
šťuchajú tam s klacíkmi, a steny bunkra sú hladké od rýľa... S parangom ide na papeky a prinesie narezané s pílkou...
A ten príbeh... hmmm, pre deti dobré :D
Cogito, ergo armatum sum.
Venet

Příspěvekod DanBlack » 22.03.2019 11:17

Celkem profivideo... :yes
Nehledal bych v tom nic složitého, vypadá to jak asijské verze českých chalupářů/zahrádkářů. :chuckle
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
DanBlack
Sponzor serveru

Příspěvekod Fabulous » 22.03.2019 12:46

Jsou to lidi, co si vydělávají reklamami na Youtube. Tady to nemá co dělat.
EU delenda est! - Ostatně soudím, že EU musí býti zničena.
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod Atraidis » 22.03.2019 14:43

:D navíc mám pocit že jim ten úkryt vydrží do prvního deště :D
Atraidis

Příspěvekod Lyster » 06.08.2019 6:50

Protiatomový kryt Bezovka je stále funkční. Útočiště v něm najde 2500 lidí
https://www.novinky.cz/koktejl/512380-p ... -lidi.html
Lyster
VIP

Příspěvekod sigurd » 10.10.2019 14:22

Konečne sa mi podarilo dokončiť úpravu krytu na mnou požadované parametre.Nebola to jednoduchá práca,a tak sa podelím so skúsenosťami.
Zdedil som dom po rodičoch(dokončený 1951).Otec,na základe skúsenosti z II.svetovej vojny,prispôsobil stavbu tak,že spevnil pivnicu na odolný kryt a vybudoval skrytý potravinový depozit.V 70-tych rokoch sa hospodárska(nepodpivničená) časť domu prestavala na obytnú s novými pivnicami(kotolňa a sklad paliva),spojenými so starou časťou chodbičkou(šírka 85cm,dlžka 350cm)-stred domu ostal nepodpivničený.
Kryt som budoval v pivniciach v starej časti.Východiskové parametre-obvodový kameňobeton
s hrúbkou 75 cm zemina do výšky 150 cm,strop ičko nosníky 20cm,dvojitá armatúra,hrúbka betonu medzi nosníkmi 18 cm,zo spodu stropu je asfaltová lepenka(ta sa tam dávala na šalung
pred betonážou),podlaha kameňobeton.Rozmery:sklad 460x400 cm a pracovná miestnosť 460x320 cm-výška 205 cm.Miestnosti delí múr 30cm z plnej tehly.Sklad je prázdny,vedie cezeň hlavný prívod vody.V prac.miestnosti je murovaný sporák s "integrovanou" pecou na chlieb(používam ako sušiareň),a kachľova nádstavba je väčšia a je v nej udiareň.V miestnosti je tečúca voda a odtoky do kanalizácie.Pretlakový plynotesný kryt som sa rozhodol urobiť zo skladu.Vypratal som celý priestor,vyspravil opadanú omietku okolo dverí,na dvere som dal
dvojité silikonové tesnenie,do otvorov okienok(2 ks 50x40 cm)som vsadil plexisklo hrubé 4 cm
s vyfrézovanou drážkou-do tej som natiahol bicyklovú dušu a vložené v otvore nafúkal.Na dvere som inštaloval U manometer naplnený zafarbenou vodou,a začal som cez múrovu prechodku(s guľovým ventilom Js 40) do "krytu" vysávačom fúkať vzduch.Po cca 15 minútach som dosiahol pretlak 5 mm! vodného stĺpca,aj ten po vypnutí vysávača zmizol.Čiže masívny únik vzduchu,ale nič nebolo vidieť.Po podrobnej kontrole som v kúte za bočnou stenou police objavil spodné dvierka na čistenie dvojdierového komína zabielené spolu so stenou.Po ich povizórnom utesnení silikónom sa mi podarilo natlakovanie len na 20 mm za chodu vysávača.
Skonštatoval som,že netesnia dvere a múr medzi pivnicami,a vykašľal som sa na to.
Pred dvoma rokmi kolega z práce odkúpil priestory krytu pod bytovkou(výstavba 1948-50),a bol ochotný venovať mi jedny štvorpákové plynotesné dvere za šetrné vysekanie z betónu a odvoz.Dvere mi odborne inštaloval kamarát,ale plynotesnosť sa nezlepšila-ostalo len utesniť múr.V dome nebývam,ale chystám ho na "pokročilejšiu" starobu- nová strecha,okná,
fasáda,kúpeľňa,WC a niektoré rozvody.V rámci výmeny strechy som inštaloval úchyty a prechodky na fotovoltaiku,a na skúšku som osadil 2x 250 W panely zatiaľ s úspechom len na ohrev teplej vody.Tento rok som začal uvažovať o akumulátoroch,a napadlo mi,že akumulátory a elektroniku umiestnim v kryte,a kryt zodolním voči EMP.Strop dvojitá armatúra,
čiže ok,a na bočné steny som priskrutkoval pozinkovaný ťahokov 2x1 m(oká 10x6 mm,hrúbka 0,8 mm)s prekrytím 10 cm.Všetko vodivo spojené s nosníkmi stropu,rámom dverí a vnútornými rámami okien( z L profilu-na ne sa nasadzuje mreža so sitom z ťahokovu).Na bočné steny sa nahodila barytová omietka domácej výroby s prísadou 0,5% umelej medenky(plesne,huby,
indikátor vlhkosti) o hrúbke 2 cm,obielilo sa a hotovo.Kryt zatiaľ suchý,za chvíľu natlakovaný na 50 mm VS,solídne drží tlak(za hodinu klesne na 20mm).Mám pripravenú jednoduchú filtroventiláciu s(zatiaľ) ručným krídlovým ventilátorom a debnou priemyselných filtrov do masiek a nejaké chemikálie(KO2,BaO2) na výrobu kyslíka a chemsorbciu CO2.Na dezinfekciu vzduchu mienim použiť 2 ks "horske" slnko v predsieni.Mám hotové aj 3 ks prídavné,skladacie
podpery pod strop.Ale to už je práca na budúci rok...
sigurd

Příspěvekod dr78 » 10.10.2019 15:26

Gratuluji. :yes Šlo by poslat pár fotek?
dr78
Sponzor serveru

Příspěvekod malajizva » 10.10.2019 15:30

při čtení mě začly postupně bolet ruce, záda, nohy a pak i po natlakování hlava. :yes
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
malajizva
Sponzor serveru

Příspěvekod Hohepa » 10.10.2019 16:17

Klobouk dolů :clap
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Příspěvekod sigurd » 11.10.2019 8:36

Ono sa to buduje,keď máš 80% hotové ;) ,najhoršia bola tá barytová omietka-nahadzoval to kamarát(fakt fachman),
a hovoril,že to je ako ortuť,nakoniec tam dal nejaké prísady,a nahodil to nadvakrát čerpadlom...
sigurd

Předchozí

Zpět na Přežití v obydlených oblastech