Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvekod Frank » 23.03.2013 20:47

Tak sem neodolal hlodání, zašel sem s magnetem do dílny pro hrnec ve kterém normálně nevařím, nalil ho vodou, uvedl do varu a pak sem snížil výkon. Opravdu je tam vidět pulzování, takže se tímto omlouvám.
Frank
VIP

Příspěvekod Josef » 24.03.2013 16:01

2 Fabulous:
Plyn nikde neuchází. A starý nebo nový vařič to podle mne nemá zásadní vliv, pokud je hořák správně seřžízený a má ostrý modrý plamen (ne s oranžovými konci). Jak jsem ale už uvedl, nejméně každý druhý den vaříme pro zvířectvo (velké hrnce na velkém hořáku). Ale s těmi nenápadnými úniky máš, určitě pravdu. Už jsem narazil na PB láhev co při určité poloze kohoutu netěsnila okolo vřetene ventilu. V jednom případě se mi podařilo (při úplném povolení ventilu) nastavit to tak, že plyn neucházel, v tom druhém případě jsem šel láhev obratem reklamovat. Naštěstí mám láhve napojené na redukční ventil mimo obytnou část domu, v dobře větraném místě, takže se to nahromadit a bouchnout nemůže. Ale věřím tomu, že by ta láhev tiše ušla a během pár dnů byla prázdná.
Josef
Rozpadlík

Příspěvekod jaromir » 27.03.2013 19:04

Léta používáme PB a nikdy bych neměnil...
(jediná nevýhoda je měnění láhví ale výměna za 5 min mě nezbije)
spotřeba 7x10kg za rok :shock: (vaří se opravdu hodně!) samozřejmě 6-8 láhví pořád plnejch

plyn zatím zavedenej v obci není ale s přípojkou počítám (na ohřev vody.)

trouba elektrická. (plynovou bych chtěl ale musí být cyklotermická ale tu nezaplatím. - je lepší než el.)

záloha + topení velké kamna

K indukci - asi nejlepší vaření ale musí se sehnat pořádný nádobí i plotna (gastro)

některé lahve po plnění utíkají. plnění u lpg je dobré pokud je plní před tebou jinak nezjistíš jesli naplnil těch 10 kg vejde se i 11kg.
Přílohy
krby-img.jpg
záloha vaření. podobné - větší na dřevo uhlí.
krby-img.jpg (12.16 KiB) Zobrazeno 11204 krát
jaromir
Rozpadlík

Příspěvekod MacGyver » 27.03.2013 19:26

Indukce - vařil jsem na ni v profi restauraci v US :ne jediný plus je pohodlná údržba. Jde se na to naučit vařit slušně, ale okamžité regulaci plamene se nikdy nevyrovná. Nicméně vařit se dá na všem... Otázka je co kdo považuje za vaření.
MacGyver

Příspěvekod urbanwarrior » 27.03.2013 19:41

tak zrovna na těch krbovkách, co vložil jaromír, bych rád viděl někoho vařit :lol: , nemyslím ohřívat konev s vodou na čaj (to dělám na svých krbovkách). jestliže je u sporáku na dřevo horko , tak vařit něco na těch krbovkách (vtipně doplněných plotýnkou), kuchař spáchá harakiri, než to dovaří. :cry:
jinak vaření na indukci je fakt o zvyku, ale já se držím konzervativně plynu (a na chalupě PB) a trouba el.
urbanwarrior
VIP

Příspěvekod B89 » 27.03.2013 21:15

Záleží podle mě, kde člověk bydlí. Pokud na vesnici v domě, tak nejlepší varianta se mě jeví plyn s el. troubou + v záloze kamna. U plynu je výhoda že jde celkem lehce skladovat, a nemá se tam skoro co pokazit. Při výpadku se dá při stejném komfortu v pohodě vařit dál.
Jestliže ve městě v bytě,a je plánu se v případě rozpadu se přemístit tak bych šel do sklokeramiky. Pokud ne,tak bych zůstal bych u plynu.
B89
Rozpadlík

Příspěvekod Foxy » 27.03.2013 21:40

To, že doma vaříme na elektrice (sklokeramika / klasické plotýnky) neznamená, že v momentě, kdy vypadne elektřina, bychom se ocitli v řiti.
Prostě bych sešel do sklepa a chopil se vulkánfíbrových kufříků s kempingovými dvouvařiči Meva. Do každého patra by přišel jeden a k tomu rezervní dvoukilovka ke každému vařiči.
Pokud by to s plynem vypadalo zle, snesl bych z půdy "Kraftstoff - Heizkocher a" (1943) a jelo by se na benzin natural.
Nebo bych vytáhl zpod garáže dvouknotová petrolejová kamínka (ještě z dob starého mocnářství) a nakrmil je naftou - trochu smrdí, ale hřejou a vaří spolehlivě.
Furt by ještě zůstal v záloze čundrácký Coleman s pár kartridžema, krásný mosazný petrolejový Primus či dva benzinové wehrmachťácké viktoríny H42 (pravzor Juwelu) - vše perfektně funkční.
Ale vařit se dá krásně i v kotlíku/ešusu na dřevěném ohníčku v krbu či venku - improvizaci se meze nekladou.
Foxy
VIP

Příspěvekod drigon » 29.03.2013 14:26

Foxy píše:To, že doma vaříme na elektrice (sklokeramika / klasické plotýnky) neznamená, že v momentě, kdy vypadne elektřina, bychom se ocitli v řiti.
Prostě bych sešel do sklepa a chopil se vulkánfíbrových kufříků s kempingovými dvouvařiči Meva. Do každého patra by přišel jeden a k tomu rezervní dvoukilovka ke každému vařiči.
Pokud by to s plynem vypadalo zle, snesl bych z půdy "Kraftstoff - Heizkocher a" (1943) a jelo by se na benzin natural.
Nebo bych vytáhl zpod garáže dvouknotová petrolejová kamínka (ještě z dob starého mocnářství) a nakrmil je naftou - trochu smrdí, ale hřejou a vaří spolehlivě.
Furt by ještě zůstal v záloze čundrácký Coleman s pár kartridžema, krásný mosazný petrolejový Primus či dva benzinové wehrmachťácké viktoríny H42 (pravzor Juwelu) - vše perfektně funkční.
Ale vařit se dá krásně i v kotlíku/ešusu na dřevěném ohníčku v krbu či venku - improvizaci se meze nekladou.

Zajímavé možnosti. Docela mne zajímá, jak ta petrolejová dvojknotová kamínka z CK mocnářství vypadají. I když je pravdou to, že v případě totálšlusu se stejnak přejde na klasický sporák na tuhá paliva. S pozdravem M.
drigon
VIP

Příspěvekod jaromir » 29.03.2013 18:15

urbanwarrior píše:tak zrovna na těch krbovkách, co vložil jaromír..............

jakože u nich je teplo?? ¨
deně se doma unich vaří (varná deska je hned vedle) a "vedro" spíš teplo tam je ale nic nesnesitelného.
ikdyž.. když je rozpálím že zčervenaj roury tak se tam fakt nedá vydržet.
jaromir
Rozpadlík

Příspěvekod maci » 29.03.2013 21:22

Tady máte výběr. Jen si vybrat.
http://sporak-tuha-paliva.heureka.cz/
maci

Příspěvekod Foxy » 30.03.2013 12:32

drigon píše:Docela mne zajímá, jak ta petrolejová dvojknotová kamínka z CK mocnářství vypadají....

Fajn, zkusil jsem to nafotit, snad to tu obrázky nezahltím...
- - -
Tak tohle jsou dvouknotová kamínka Petrool;
plamen je v červeně smaltovaném komínku, lze jej sledovat slídovým okénkem:
P1010786.JPG

Vršek kamínek lze rozložit do stran:
P1010788.JPG

a takhle vypadá nádržka na petrolej s dvojicí nezávisle ovladatelných knotů:
P1010789.JPG

- - -
Dalším zmiňovaným vařičem je německý vojenský vařič Wiktorin H42:
P1010792.JPG

když se to rozloží, tak takhle vypadá uvnitř.
P1010791.JPG

U Wiktorinu je kritickým místem uzávěr nádržky s pojistným ventilem. Tento uzávěr je ze zetalu ("mosaz Třetí Říše"), tahle zinkohliníková slitina často křehne, napuchne a rozpadá se. Natlakovaný vařič (tlakuje se sám benzinovými parami) se pak snadno může změnit v plamenný oblak.

Tenhle vařič se ve Východním Německu vyráběl i po válce pod názvem Juwel.

Americká varianta téhož vypadá takto:
P1010793.JPG

Má šikovně vymyšlené tlapky i široce rozložitelná klepeta:
P1010795.JPG

takže je stabilní i s větším kastrolem:
P1010794.JPG

- - -
Mohutnější mašinou je německý vojenský "Kraftstoff Heizkocher a", ke svému provozu (natlakování) potřebuje automobilovou pumpičku.
P1010800.JPG

Tehle aparát má kombinovanou regulaci ventilem i jehlou (zároveň i čištění trysky), a mohutný předehřívač/zplynovač takže jej lze použít na benzin, líh i petrolej/naftu:
P1010802.JPG

P1010805.JPG

V případě nouze je dobrá i klasika na pevný líh.
Třeba takováto kolíbka:
P1010796.JPG

kterou lze rozložit:
P1010798.JPG

Pevný líh (polyacetaldehyd) má prakticky neomezenou skladovatelnost:
P1010799.JPG

- - -
Tolik tedy k některým k záložním vařičům. Nejsou to perfektně vycíděné výstavní exponáty, ale zato jsou perfektně funkční a s dostatkem paliva.
Veškeré tyhle hračičky jsou prověřeny provozem v "polních podmínkách" a na čundrech vodních, horošlapných i automobilních dosud vždy věrně sloužily.

Tolik tedy k onomu historickému haraburdí :)
Foxy
VIP

Příspěvekod Fabulous » 30.03.2013 12:53

Krása! Škoda, že nejsou vycíděné, hned bych si je dal do vitrínky :)
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod Foxy » 30.03.2013 13:00

Jojo, třeba to ještě udělám, až někdy dojdu stavu bačkorodůchodového :)
Ať je lépe a radostněji!

Necituj prosím předchozí příspěvek. Fab
Foxy
VIP

Příspěvekod drigon » 30.03.2013 20:55

Vskutku nádherné exponáty. Hned jsem pookřál, jak jsem uviděl tento závan funkční historie. Důležité je, že jsou prověřené provozem, jednoduché a hlavně FUNKČNÍ. Úplně něco jiného, než to, co se dnes dostane v různých marketech. To je leckdy tak ošulené, že se to rozpadne ještě před rozpadem. Díky za fotky. S pozdravem M.
drigon
VIP

Příspěvekod sigmark » 30.03.2013 23:39

Nádhera. Lišáku, jednoduše nádhera.
sigmark
VIP

Příspěvekod MacGyver » 31.03.2013 7:50

Taky mi srdce zaplesalo. Liháč od Esbitu :yes Firma stále funguje a patří ke špičce http://www.esbit.de/
MacGyver

Příspěvekod colek » 31.03.2013 18:36

Jsi štastný muž,závidím... :yes
colek
Moderátor

Příspěvekod MRAK » 31.03.2013 20:41

:o

týbrďo ......

:yes
MRAK
Moderátor

Příspěvekod Viktor007 » 02.04.2013 19:20

Tak mě napadlo, jak jsem tady četl zkušenosti Josefa s vařením na propan butanu: jak je složité přepojit plynovou soustavu v domě na propan butan? Mám doma kotel na plyn, na plynu vařím, jinak ale prakticky celou zimu topím krbovkama. Co bych měl udělat, kdybych chtěl topit z PB bomby? Tak asi odhlásit se na plynárnách (jestli to jde...), pak si přes nějakou redukci a regulátor připojit bombu a pak si asi vyměnit hořáky v kotli a ve sporáku. Je to tak všechno, nebo jsem na něco zapomněl? Jak složité asi může být zrušení odběru plynu? Máte nějaké další nápady,
Dík Vik
Viktor007

Příspěvekod Fabulous » 02.04.2013 19:24

V případě varné desky se (obvykle) jedná jen o výměnu trysek v hořácích. Pak samozřejmě přívodní hadice s regulátorem - věc to bratru za tři stovky.
Fabulous
Administrátor

PředchozíDalší

Zpět na Přežití v obydlených oblastech