Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvekod Koniáš » 02.04.2013 23:13

Viktor007:
Obecně máš v základech pravdu.
Fakticky stačí přetryskovat kotel a sporák a dát regulátor tlaku plynu na bombu. Nesmí být určená na pohon vysokozdvižných vozíků. Pak dle tlaku PB plynu na trysku v kotli (dle výrobce) sehnat regulátor na bombu a trysky se stejným tlakem ke sporáku. Nechat si někým zkontrolovat těsnost a správnost vedení plynových rozvodů. PB je těžší než vzduch narozdíl od ZP. Tam je 98% metan a ten je lehčí než vzduch. Taky je třeba zjistit tvou spotřebu plynu v zimě a tomu přispůsbit zásobník. Je třeba počítat s tím, že PB á při -15 stupních Celsia malý odpar. Tak by ti například 33kg PB láhev nedávala dostatečné množství plynu. Lidově by tzv. zamrzla. Musíš mít zásobník plynu mimo dům. Myslím od 3 ks 10kg PB lahví. Od 1m3 musí být v okolí 5m oplocený, nemí být v okolí elektrický spořebič, vypínače, světla a a pod. (tedy pokud nejsou určeny do výbušného prostředí). Pozor je třeba si dát na kanalizaci a ostatní prostory pod zemí kde se může hromadit PB a pod. Musíš tam mít tzv. čichačku atd. Najdi si nějakého blízkého revizáka a poraď se. Zrušít odběr plynu je záležitost 1 papíru.

Koniáš
Koniáš
Sponzor serveru

Příspěvekod drigon » 03.04.2013 11:21

Někdy jsou na vsích za barákem vidět velké nádrže na LPG. Používají se hlavně tam, co ještě není zaveden zemní plyn. Dost možná by se nechala sehnat starší nádrž z místa, kam již zemní plyn zavedli a chtějí se jí zbavit. Plyn se do nich pokud vím zaváží cisternou. A mít jich pod zemí několik (nad zemí to taky jde, ale mám obavy z toho, že po PA do toho nějaký pošuk picne), tak na vaření to vystačí hooodně dlouho. Případmě by se s tím dal vytápět kryt. S pozdravem M.
drigon
VIP

Příspěvekod Koniáš » 03.04.2013 19:14

Drigon:
Ano zaváží je cisterna. Ale je tu "malý" zádrhel. Každý zásobník je v podstatě stejný, ale každá společnost rozvážející PB má na vozech jiná plnící hrdla. To je jak s hlavami na pípu na bečku. Jiná je na Radegast, Ostravar nebo Bernard. Takže si kup vlastní nádrž (třeba z plastu pod zem) a nech si na rozvod před první pnící kulový ventil instalovat ty plnící hrdla, které používají nejbližší prodejci. Nádrž měj minimálně na 1,5 letou spotřebu plynu a plyn doplňuj v létě. Ceny PB v zimě a v létě jsou rozdílné i o 20%.

Díky několika plnícím hrdlům si můžeš vybírat ty nejnižší ceny na trhu. A nejsi odkázaný na jednoho dodavatele.

Koniáš

Edit - chyby. Blbne mi klávesnice
Koniáš
Sponzor serveru

Příspěvekod Omega » 05.04.2013 15:45

Také přestavujeme dům a zatím tu je starý sporák na Pb s el. troubou, léta jsme teď byli zvyklí já i paní na celoelektrické sporáky se sklokeramikou u našich rodičů, ale teď se nám opět zalíbilo rychlé vaření na plynu, navíc nechci být v tomhle závislý jen na elektřině, takže do nového počítáme opět s kombinací Pb plotny a elektro trouby. Navíc mám k dispozici krom asi čtyř 10kg malých bomb ještě dvě 33Kg bomby ve kterých kupoval plyn děda když tu bydlel. Jen jsem ještě nezjišťoval,kde se tu dají ty velké vyměnit, ale ještě vloni je tu používal, takže někde v okolí budou. To by nám dávalo slušnou zásobu plynu i pro případ,že se něco semele.
Omega

Příspěvekod Kolapsnik jr. » 05.04.2013 18:05

drigon & konias> pekne subtema, zasobnik se necha v ramci predpisu terene zamaskovat do doliku (mezi umele valy), kolem trochu dal pohled-zakrytove nake to krovi, i treba na ten necely rok je to slusny pocinek rozlozeni rizik, kdyz vypadnou primarni a sekundarni okruhy ci dalsi.. :mrgreen:
ps domaci podzemni se delaj taky myslim cca od 3-4kL objemu to zacina, ale i ten nadzemni ci castecne zanoreny ti na pozadani natrou treba 2barevne zemite, ze to nekrici tim hnusnym bilym naterem do okoli..
Kolapsnik jr.

Příspěvekod maci » 05.04.2013 19:25

Nezapomeň, že velký zásobník může plnit i zásobu paliva pro vozidlo. :)
maci

Příspěvekod Kolapsnik jr. » 05.04.2013 20:02

ano, ale zatim jsem videl jen drahe "komercni" stojanove plnicky 3faz, chtelo by to najit idealne plnicku jednoduchou levnou a 1fazovou.. mozna nakej .pl system bude; takze z hlediska komponentu urcite se delaji lpg precerpavaci tlakove pumpy ktere se pridelavaji na bezny el. motor od ~1.5kW, pak pridat dily k plnicimu hrdlu, snad by to slo..
chceto inspiraci ze zemi kde se mimo mesto tolik neserou s bumazem, naka divocina ala AUS farma v bushi, tam to urcite maji..

mini-bingo?: http://www.europump.com/en/lpg-dispense ... -dispenser
europalet set: http://www.europump.com/en/lpg-skid-sys ... kid-system
http://autogas-lpg-london.co.uk/usa/lpg ... oducts.htm

hm takze tahle scena zrejme frci: solo na buben, v turecku :star
http://www.euro-met.com.tr/euromet/onlinesiparis.php
Kolapsnik jr.

Příspěvekod Bambusak » 20.06.2018 19:49

Za mě můžu říct že jednoznačně indukci, mám s tím už docela dost zkušeností, funguje to skvěle, máme od tohohle výrobce již několik spotřebičů od značky Fucke
a nikdy nebyl problém, takže za sebe doporučuji.

Spam. Ban. Fab
Bambusak

Příspěvekod Hohepa » 20.06.2018 19:54

Spam = Ban
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Příspěvekod zedik » 20.06.2018 21:30

sice reklama ale Franke fakt není špatný :D
zedik

Příspěvekod Samhain » 31.08.2018 8:49

My doma vařili na klasických kuchyňských kamnech, která v zimě zároveň vytápěla kuchyni a v létě pak na elektřině.

Vařila jsem i na plynu, elektřině, indukční desce a teď vařím na plynu z pb láhve. Zemní plyn tu nemáme vůbec a v chaloupce už byl sporák s napojením na pb láhev, tak jsme to využili. Rychlé vaření na plynu mi vyhovuje. Zůstaneme u něj i po rekonstrukci.

Pečeme však v elektrické troubě :) . V plynové se to taky dá, ale trochu vysušuje a peče spíše zespodu.
Samhain

Předchozí

Zpět na Přežití v obydlených oblastech