Obrana domu při přestřelce

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod felix5 » 17.10.2012 20:03

asi ze sebe zase udělám kreténa ale musim se podělit ... měl sem možnost si prvně zahrát paintboll a mimo jiné vyzkoušet obranu budovy .je jasný že to je jen šaškárna s kuličkama ale pro nácvik skutečný akce to má něco do sebe. šel sem do toho s tim že ubránit barák v 15 lichech proti cca 7 či méně bude sranda a že si protihráči ani neškrtnou . nicméně sem došel k překvapivému závěru že ubránit barák je obrovskej problém . první velkej problém je že protihráč ví odkud čekat střelbu zatímco on může bejt v podstatě kdekoliv v terénu a musíte ho nejdřív najít což obránce staví do určitý nevýhody . po pár minutách zjistíte že okna sou šíleně obrovský a že i když to na slepo sypou dovnitř tak se nemáte až tak moc kde schovat. a to se nepoužívaly dýmovnice a nebo výbušniny nebo skutečný odrážející se střelivo .

Další věc je že pokud každej ze spoluhráčů brání jeden vstup jste obrovsky zranitelný . většinou na ostatní nevidíte a zajímáte se jen o ten svůj vlez. všichni střílej a tak nemůžete vědět jestly střílej v baráku vaši nebo protihráč . stačí pak aby se do baráku dostal jeden člověk kterej obejde všechny místnosti a střelí každého do zadku .

co se týče prostor okolo domu tak každej kryt kterej můžete využít může využít i protivník což taky může trochu překazit představu o bezpečném baráku . jediná užitečná věc na kterou sem přišel- je dobrý z odvrácený strany krytu , tu a tam nechat prkýnko s trčícím hřebíkem . asi po první minutě hry sem si na jeden skočil a naštěstí hřebík minul nohu ale je to věc na kterou si v případě že se kryjete dáváte pozor ze všeho nejmíň .

(rád se nechám poučit jak se to dělá správně)
felix5
VIP
 
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 16:20

Re: obrana domu

Příspěvekod Centurion » 17.10.2012 20:53

Řeknu pár věcí co bych udělal já při obraně budovy. Umístit před vchody jakékolv pasti co útočníka odradí, zraní, zabijou. Klidně i prkýnko s hřebíkem, ale jen z venku aby se nechytil někdo z vlastních a pak vchody zabarykádovat. Ze vnitř natáhnout provázek spojený s improvizovaným poplašným zařízením. Upozorní to všechny v budově, že si maj krejt záda. Vokna zadělat čímkoliv neprůstřelným a vytvořit střilny. Zabrání to vhazování výbušnin a hořlavin a obránce je méně na ráně. Hlídat si zadní vrátka pro případnou evakuaci budovy. Z baráku nevylejzat pokud to není nutné. Ale ze všeho nejdřiv je důležite si zjistit z čeho je budova postavená. Jestli je ze dřeva nebo z dutých cihel tak bych to ani nezkoušel.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
 
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 14:16

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod Maximus » 18.10.2012 7:05

Je to zajímavé téma, protože to odráží názory řady "Rozpadlíků", že samota bez podpory z venčí je velice špatně hájitelná. Většinou má nejméně čtyři strany na hájení a často různé výklenky, přístavby, složitější teréní situace,... tedy další strany, které je potřeba palebně vykrýt. Takže obránců je na jedné straně budovy jen čtvrtina či ještě ménší podíl z celkového počtu.

Pro PA situaci je třeba počítat s vybudováním pastí a nástražných systémů (třeba i na dálku kabelem ovládaných) ve všech potenciálních "optimálních" palebných pozicích na dům. Jejich počet ale v okolí domu maximálně redukovat - vyčistit perimetr a nechat jen pár vybraných, pro útočníka zcela neodolatelných. Pak jen v případě nouze zmáčknout "červené tlačítko" a bude uklizeno, nebo spíše pohnojeno :twisted:.
Dobré je mít v záloze ještě aspoň zelené a žluté tlačítko :lol:.

To je jeden z mála způsobů, jak alespoň zvýšit šanci přežití různých samot či polosamot. Je důležité ale myslet na to, že žádná obrana mení 100% a plán B, C je i v tomto případě nezbytný.

Pokud útočník nebude disponovat výbušninami, kterými by si vytvářel "privátní" vstupy do budovy, tak bude muset spoléhat na přirozené otvory v domě. Jak psal tedy Centurion, vstupy do domu zabezpečit - okna zmenšit, před ně natahat ostnatý či ještě lépe žiletkový drát. Do oken/střílen dát pletivo, aby nebylo možné snadno vhodit do místnosti granát, molotov nebo snadno proskočit dovnitř. Palebné pozice uvnitř i venku zesílit dle potřeby pytly s pískem. Rovněž různé nášlapné pasti před těmito vstupy či ve slepých/špatně palbou pokrytých úsecích mohou být docela klíčovým prvkem obrany.

Pozor ale na nezateplené střechy pokryté taškami. Tam stačí pár úderů kladivem či několik střel a pohodlný průchod je vytvořen. Nutno zabránit útočníkům se dostat na střechu. Zabezpečte hromosvody, žebříky apod.!

Uvedené rady jsou jen teoretické, protože jejich úplná aplikace v současnosti by měla za následek zcela jistě mnohaletý nepodmíněný trest!
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4048
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod EBE » 18.10.2012 7:38

Nabudúce si zober zo sebou zrkadielko, budeš vedieť ako ho použiť ;)
Samozrejme pri hre sa ostré pasce nepoužívajú, ale vlasec 0,12mm s pár plechovkami dobre umiestnenými po trase útočníka ho nemilo prekvapí a prezradí, a natiahneš to za pár sekúnd :D
Uživatelský avatar
EBE
 
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 15:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod marish » 18.10.2012 10:45

Mě přijde, že spoléhat pouze na pasivní obranu je vždy cesta do pekla. Útočník má všechny trumfy. Na co jsou zabedněná okna (kolik pytlů s pískem je potřeba na jedno okno?), když za nimi nemá kdo být.
Soustředit se na obranu jednoho domu, s pár spolubojovníkama, znamená, v něm s největší pravděpodobností umřít.
Uživatelský avatar
marish
Moderátor
 
Příspěvky: 655
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod Kapo » 18.10.2012 12:42

Fajn scénár. Inak taký airsoft či paintbal je naozaj prínosný, pre vyskúšanie si svojich teorií v praxi. Počul som prípady, kedy decká hrajúce paintbal s prehladom porazili vycvičenú prepadovú policajnú jednotku. :lol:

Ono sa treba vcítiť aj do opačnej strany. Si predstavte, že ste takýto rabujúci gang, a potrebujete získať lúpením dáke potrebné komodity. Nech vás je 10, či 20, tak sa budete zďaleka vyhýbať ozbrojeným stretom. Lebo už len malé zranenie bez odbornej pomoci vás bolestne a natrvalo vyradí. A ak budete žiť len z lúpenia, tak by ste velmo rýchlo došli na vlastný koniec.
Okrem toho prepad a zničenie takejto ozbrojenej komunity-usadlosti by malo za následok aj plytvanie vlastných cenných zásob a zdrojov, času a taktiež aj možné zničenie /napr. požiarom/ toho, kvôli čomu by gang chcel dobiť onú usadlosť. Proste dobyť ruiny sa moc nevypláca.
Preto, by som skorej videl činnosť takýchto gangov v tom, že by získavali potrebné napríklad únosom člena a výmenou za požadovaný tovar.
Prepady a likvidáciu usadlostí by som videl len pri obsadzovaní určitého územia, či vyhladzovaní etnika či národa. Čo by sa mohlo diať hlavne v príhraničných oblastiach, alebo v prípade vojenského rozpadu.
Uživatelský avatar
Kapo
 
Příspěvky: 916
Registrován: 10.04.2012 11:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod felix5 » 18.10.2012 13:25

EBE : vlasec s konzervama je geniální nápad a určitě dobrej zlepšovák . jen si nejsem jistej jestly by je někdo vůbec slyšel. ona střelba uvnitř budovy je poměrně hlasitá
pokud bych se na to podíval z opačný strany a chtěl přepadnout dům tak bych pokud by byla patřičná výzbroj použil dlouhou a jednoduše je jako sniper všechny vystřílel z dálky. když bych si myslel že uvnitř už nikdo neni tak bych tam naházel dýmovnice abych případné přeživší vykouřil.

Podpálit barák kterej se chystám obsadit nebo vykrást je nesmysl ale mam pocit že by se to stejně dost dělo .
felix5
VIP
 
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 16:20

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod scorpio » 18.10.2012 13:30

Je velký rozdíl mezi obranou ruiny, která není nijak připravená na obranu, viz opuštěný baráky při paintballu/airsoftu, a usedlost/samota, která je na obranu připravená, včetně plánu obrany, jak o ní psali Maximus a Centurion.

Mimo už řečenýho je taky dobrý nasměrovávat útočníka proti připraveným ukrytým nástrahám terénníma úpravama, viditelnýma nástrahama, maketama nástrah, případně ohněm, který ma navíc tu výhodu, že v noci osvětluje perimetr. Což je další výhoda, kterou si můžou obránci pomoct, oslněný útočník nemůže přesně střílet, orientovat se, což výrazně snižuje šance na úspěšný útok a je realizovatelná primitivními metodami ve dne i v noci..

Kapo: takový gang, jak ho popisuješ, to radši prubne, než aby pomalu umíral hlady/spoléhal se na sběračství a lov. Oni by totiž neměli co ztratit, jak sám říkáš, jen z loupení by dlouho nevyžili.
Samozřejmě, pokud by se jim podařilo unést někoho z komunity, byla by to pro ně velká výhra..

Praalien: Proti takové ohrozbě existuje celkem dost metod, na netu se pár návodů, jak postupovat v protiodstřelovačském boji ;)
scorpio
VIP
 
Příspěvky: 106
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod felix5 » 18.10.2012 13:41

ty metody by mě zajímaly. máš nějakej tip ?
felix5
VIP
 
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 16:20

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod scorpio » 18.10.2012 14:10

Obecně máš tři možnosti, buď se stát takovým cílem, na který se nevyplatí střílet - snižovat svoji hodnotu (u ozbrojených konfliktů nedávat najevo specializaci, hodnost, atd.), tedy být nejušpiněnější, nejchudší, nedůležitý.
Druhá je nebýt snadno zasáhnutelný - splývající oděv, rychlé nepravidelné pohyby a pohyb, neukazovat se zbytečně na dlouho na planinách/vyvýšených místech.
A ta poslední, která je nejjistější, je zamezit aby Tě střelec dobře viděl. Tedy kolem osady ve větším perimetru vysázet rychle rostoucí vysoké stromy, jako jsou topoly, v noci mít zatemněno (stejně důležité je mít zajištěný vchod tak, aby při jeho otevření nebyla vidět silueta - to je požehnání pro střelbu v noci - dá se perfektně odhadnout vzdálenost a zároveň je silueta nádherně vidět). Taky je dobré s sebou nosit dýmovnici a při útoku odstřelovače ji dostat mezi ústupovou trasu a stanoviště odstřelovače.
Pokud by Tě to zajímalo hlouběji, doporučuju nastudovat si výcvikové materiály pro odstřelovače (jako je FM 23-10 apod.) a potom si dokážeš daleko líp představit, čím takovému střelci ztížíš zásah.
scorpio
VIP
 
Příspěvky: 106
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod Fabulous » 18.10.2012 14:39

Jen poznamka ke strelbe z 58-my v budove. Je to takova racha, ze pada omitka ze stropu. Bez sluchatek v podstate hrozi velmi rychla ztrata sluchu.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
 
Příspěvky: 7242
Registrován: 17.09.2011 20:33
Bydliště: Praha a okolí

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod surikata » 18.10.2012 15:42

V Kosovu na jaře 2004 Alboši zapalovali Srbům domy tak že do nich prostě nezletili kluci naházeli zápalné lahve a bylo. Spoléhali na to že po 10letých nikdo střílet nebude. Jedna z možností jsou folie na oknech a okenice. Mělo by to vypadat že k domu prostě patří a ne jako pevnost mohlo by to budit nežádoucí pozornost. Molotov do místnosti nevletí a pokud bude mít střelec omezenou munici tak nebude sřílet jen tak do zdi.
Při obraně- pokud je situace venku neudržitelná stáhnout se do patra a tam se bránít. Do schodů se blbě útočí. Pokud chce člověk zůstat doma nebylo by od věcí si to trochu na něčisto zkusit i jako útočník dost to pomůže. A pokud je možnost mít únikový plán z domu.
surikata
 
Příspěvky: 319
Registrován: 08.10.2012 21:56

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod PaF » 18.10.2012 16:02

Pri obrane izolovaneho objektu ponechavate volbu strategie na utocnikovi, coz je spatne. Hodne pomuze, kdyz cast obrancu zustane venku a dokaze utocnikum vpadnout do zad. Je tedy dobre, kdyz cast obrancu pred kompletnim oblehnuti vyjde na lov. V realne situaci by pomohl i evakuacni tunel. Pro vyslani zaskodniku i pro unik z jiz neuhajitelneho objektu.

Stromy bych kolem perimetru nesazel. Pokud je utocnik tesne u stromu, jeho to v rozhledu neomezuje, ale na nej neni videt a ma se kde kryt.
PaF
 
Příspěvky: 777
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod miculas » 18.10.2012 16:19

Trošku zapomínáte na jednu zásadní věc, a to připravenost a SECVIČENOST obránců objektu. Každý musí přesně vědět kde je jeho místo, kam se má stáhnout, koho má za sebou apod., protože jinak se budou motat po baráku, plýtvat střelivem a v horším případě se postřílí navzájem. Dále je nutné mít domluvené signály, protože když už dojde k intenzivnější přestřelce, tak neuslyší ani slovo. Samozřejmě záleží na tom, kdo útočí. Partě loupeživých myslivců se zřejmě ubrání v pár lidech, ovšem jedno secvičené družstvo s palebnou podporu odstřelovače je smázne ani nemrknou. Důležité je perfektně znát objekt a jeho případná slabá místa (včetně okolí), jak už je výše psáno využívat nástražné systémy ale hlavně secvičit činnost jednotlivců v případě napadení. Paušální návod na obranu domu při přestřelce opravdu neexistuje, protože se činnost bude odvíjet hlavně podle typu a síly útočníka.
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
 
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 18:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod Maximus » 18.10.2012 16:49

To PAF- právě za několika ponechanými stromy je vhodné nainstalovat nějaké to překvapení pro útočníky.

Plně souhlasím - nejistější obranou samoty je přivolání pomoci odjinud. Pokud útočníkům se dostane dostane do týla nějaká trochu lépe sehraná skupinka střelců, nebo alespoň několik "ostrostřelců" začne postupně likvidovat útočníky ze zálohy, tak se na jejich "ústup" nebude čekat dlouho 8-).
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4048
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod Darth » 18.10.2012 16:55

Stačí si sednout třeba do zahrady a mrknout se na ten svůj "hrad".Vžít se do role útočníka.
V kolika lidech by jste si na ten nebo ten objekt troufli,kudy a jak by jste na to šli.
Myslím,že po pár chvilkách by jste čučeli jak se dá k vám dostat,třeba i bez zbytečného upozornění na sebe.
Klidně mezi útočníky může být někdo kdo už u vás byl nebo to tam dobře zná.
Extrémní ale vcelku spolehlivý test by byl si doma zahrát airsoft.Jestli někdo rád batik,tak potom paintball :mrgreen:
Představy,že vyzbrojíte rodinu a budete bránit barák je celkem naivní.Ten kdo nemá trochu v krvi manipulaci se zbraní,nestřílí nebo si doma neděláte třeba minicvičení aby každý věděl co a jak,tak pokud bude tma,tak vás na 100% pokropí.V noci vypadá všechno jinak,dokonce i keře chodí. :D
A to že se něco takového semele v noci je podle mě na 90% jisté.
Uživatelský avatar
Darth
 
Příspěvky: 130
Registrován: 16.12.2011 16:53
Bydliště: Sídliště

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod Fabulous » 18.10.2012 16:57

Obrana samoty proti vetsimu gangu bude tragickou udalosti pro obyvatele a skonci bezpochyby masakrem. Nejrozumnejsi je se dobre zabednit a cekat na pomoc. Proto bude nejdulezitejsi zbrani spolehliva vysilacka.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
 
Příspěvky: 7242
Registrován: 17.09.2011 20:33
Bydliště: Praha a okolí

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod Kolapsnik jr. » 18.10.2012 18:25

maximus> dobre postrehy, "dnes" jako pripravu neni spatne kolem oken (+ v patre) pripravit si v rozich chemicke kotvy (~beton-kov) a postupne si shanet to pletivo, ktere se pak jen rychle kdykoliv nasadi.. Myslim ze Josef a Dan.te ci dalsi take prispeli napady v teto oblasti domaci obrany, moznosti je opravdu mnoho.. zminene flashe, dymovnice a oslnovace je perfektni a dostupny zaklad..

ale hlavni problem co driv slepice/nebo vejce..

intensita vetrelcu nizka: prvni vlny budou spis odrzlejsi chmataci, zhari, a ruzni ekon. vydedenci - migrantni rozpadu prvni vlny - ti moc ozbrojeni nebudou, zde prave nastava problem NO, protoze specialne v podivnych zemich jako CZ se bude rigidne vyzadovat az pres-prilis dlouho.. v teto situaci nastrazne systemy a paste "smrtaky", nebo snad predpoli desitky az stovky m hlidane metodou "X strasaku" z planety opic asi nelze bohuzel zatim doporucit

intensita vetrelcu stredni a vys: bandy se nam jiz organizuji a profiluji, maji palne zbrane a par zarezu z prodelanych akci, utoci vice na jistotu (predem vytipovana korist) - pokud neexistuje alespon zarodek mistni domobrany, otazka zda uz vas udaloste notne nepredbehli a neni cas na plan/re-lokaci B, C ..
Kolapsnik jr.
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod Hdm » 18.10.2012 19:03

plánuju dát, až bude fasáda, kolem oken kovový zavitový tyče a na ně přidělat okenice. Totálně nenápadné na starým baráku a v problémech nasadím mříže a pletivo a už tím nebude možné projít jen s kladivem.
Uživatelský avatar
Hdm
 
Příspěvky: 785
Registrován: 01.08.2012 14:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvekod felix5 » 18.10.2012 20:08

vůbec bych se nebál do okenic zabudovat roxorový pláty . věř že bude hrozně důležitý okno zmenšit jinak střeli lítaj doslova po celé místnosti . oni lítaj po celé místnosti i u okínka 20x20 natož o standartních rozměrů.

každopádně se tu scházej zajímavý nápady
felix5
VIP
 
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 16:20

Další

Zpět na Přežití v obydlených oblastech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník